Hevige kritiek op markt Zoeterwoude MONUMENTJE jlfsffk SP zwengelt actie voor huurders aan Belbus in Leiderdorp een fiasco Twee geslepen scharen voor 160 gulden AGENDA Medische dienst Burgemeester overweegt toch uitbreiding ZOETERWOUDE - De Zoe- terwoudse mini-markt moet worden aangepakt. Het kón en móg niet dat de plaatselijke midden stand voorrang krijgt wanneer hij op de markt wil staan. Gewone markt kooplieden moeten ook een kans krijgen. Dit vindt de Centrale vereni ging voor Ambulante Handel, de overkoepelen de belangenvereniging van marktkooplieden. De vereniging weet alleen nog niet op welke wijze de markt moet worden aangepakt, die vorige week donderdag voor het eerst werd gehouden aan de Rijndijk en het Watertje. "We kunnen naar een gewone rechter stap pen, maar kunnen ook een uit spraak uitlokken bij de gemeen te en dat dan aan de AROB-rech- ter voorleggen", zegt woordvoer der Wagenaar. "In ieder geval la ten we ons niet in een hoekje drukken. Dit is zó abnormaal. Dit is nog nergens vertoond". Hij herinnert zich dat in het verle den een rechter heeft bepaald dat een wethouder van de ge meente Malden zijn hielen moest lichten van de plaatselijke markt. Terwijl andere kraam- houders via loting aan hun plaatsje moesten komen, had de ze bestuurder zichzelf namelijk een plekje toebedeeld. De rech ter keurde deze werkwijze af. Illegaal De vereniging is van mening dat ook de provincie wel eens moeite zou kunnen hebben met de markt. Gemeenten moeten na melijk een vergunning van Ge deputeerde Staten hebben wan neer zij een markt willen begin nen. Een woordvoerder van de provincie bestrijdt dat de Zoeter- woudse markt illegaal is. Pas wanneer een markt zeven kraampjes of meer telt moet een vergunning worden aange vraagd, verklaart hij. De Zoeterwoudse markt telt bij lange na geen zeven kraampjes. De donderdagochtendmarkt aan de Rijndijk telt twee kraampjes: een textiel- en een visstand. En de donderdagmiddagmarkt aan het Watertje bestaat uit vier kra men. Hier is vanaf half twee naast textiel en vis ook kaas, groente en fruit te krijgen. Door de geringe omvang van de markt is het volgens de provincie dan ook niet nodig de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel in te schakelen. De woordvoerder van de vereniging bestrijdt dit: "Het is tegen een hele reeks ongeschreven wetten en regels in, die landelijk gel den". Goede loop Hij is niet gerustgesteld door de mededeling van burgemeester A. Houdijk. dat de vereniging wordt ingeschakeld wanneer de markt wordt uitgebreid. Een uit breiding die volgens de burge meester niet moet worden uitge sloten. "Het was geen opzet dat we de vereniging hebben gepas seerd, we hebben er gewoon niet De omstreden mini-markt aan de Nassaulaan (Zoeterwoude-Rijndijk). "Ik ben hier best tevreden, maar er moeten niet minder kraampjes komen", aldus mevrouw C. Paardekoper textiel), een van de twee marktkooplie- foto Holvast) den. aan gedacht", verklaart gemeen tesecretaris L. Kruithof de gang van zaken tot nu toe. "Het heeft wel de naam mini-markt, maar de meeste kraampjes stonden al in het dorp. Het leek ons gewoon een goede zaak wanneer we die kraampjes een beetje zouden bundelen". Marktkoopvrouw C. Paardekoper (textiel), die zowel op de och tend- als middagmarkt te vinden is, is het volkomen eens met de VOORSCHOTEN - "Goh, nooit geweten dat ik in zo'n oud huis woonde. Ik dacht dat het uit 1648 was, maar U denkt dus dat het ouder is?" Ambtenaar van monumentenzorg, W. Berghuis, weet mevrouw L. van Dijke, bewoonster van 'De pastoorye' aan de Voorscho- tense Treubstraat duidelijk te verrassen tijdens een bezoekje aan het pand dat de laatste twee jaar wordt gebruikt als woon- en kantoorruimte. Zij laat de boodschap vol blijd schap op zich af komen: hoe ouder haar pand, des te liever het haar is. Maar: weet hij het wel zeker? De stenen van het middelste, noordelijke, gedeel te lijken van buitenaf boekde len te spreken. Ze zijn klein, kleiner dan de stenen van het voorste, wat hogere gedeelte dat in de zeventiende eeuw werd opgetrokken toen de geestelijken behoefte hadden aan een uitbreiding. De steen tjes van het middenstuk ko men uit de 16e eeuw, weet Berghuis, staande in de ruime tuin aan de noordkant van het gebouw. Het lijkt hem zeer goed mogelijk dat eerst pastoors hebben ge woond in dit pand voordat het driehonderdvijftig jaar gele den door Nederlands hervorm de dominees werd betrokken. "Toen in 1573 de Spanjaarden in aantocht waren, is het wel licht kaalgebrand door de Lei- denaars omdat ze bang waren dat de Spanjaarden, die in aan tocht waren, zich zouden ver bergen in de huizen. Waar schijnlijk is later uit de brok stukken een nieuw huis ge bouwd, zoals met meer huizen in Voorschoten is gebeurd", oppert hij. Modern comfort Eenmaal binnengekomen slaat de twijfel toe. De steentjes van het achterstuk zijn groter dan hij had gedacht. "Is het mis schien toch wat minder oud dan ik heb gedacht", begint hij aarzelend. In ieder geval heeft dominee Samuel Middelhoven er nog gewoond, houdt hij vast. Deze dominee werd in 1634 aan de macht. De bewoonster oogt niet teleur gesteld door de mededeling. Ze had het pand niet uitge zocht omdat het zo oud is. "Het was liefde op het eerste ge zicht. Al vanaf de eerste dag dat ik hier woonde, zei ik: ik wil hier nooit meer vandaan". Zowel de 17e eeuwse gewelven in hal en kelder als de moer en kinderbalken in de kamers hadden haar onmiddelijk in een ijzeren greep. De genadeslag gaf het "moderne comfort", aangebracht door de vorige bewoonster, mevrouw Van der Heem. Zij trok erin toen tien jaar geleden de laat ste dominee, Saraber, zijn hie len lichtte. Open haarden, kas ten en sanitaire voorzieningen De Nederlands hervormde pastorie aan de Voorschotense Treubstraat: ouder dan gedacht? werden op haar aanwijzingen aangebracht in het huis dat op de monumentenlijst is ge plaatst met de beschrijving "hoog 17e eeuws statig huis met zadeldak in topgevels ein digend, haakse vleugel aan achterzijde". Nodeloos Mevrouw Van Dijke werd mee gesleept door de opknapwoe- de. Ze liet plafonds en muren verven in revolutionaire groe ne en gele tinten. Dat het mo numentale pand er door deze aanpassingen niet bepaald meer uitziet zoals in de zestien de en zeventiende eeuw, is al lerminst een ramp, vindt W. Berghuis: "Je moet natuurlijk niet nodeloos allerlei oude din gen weghalen uit zo'n gebouw. Als hier opeens de schouw zou verdwijnen, zou ik zeggen: moet dat nou? Maar als de be woners ergens een raampje willen aanbrengen omdat het anders zo donker is, zeg ik: het moet maar. Een huis moet be woonbaar zijn. Dat is de beste waarborg voor het behoud van een huis", zegt hij zittend in de ruime serre van het huis. Uit zijn blik spreekt echter een lichte twyfel. Hij blijft het een beetje jammer vinden dat de serre in de vorige eeuw tegen het huis "is aangeplakt". Zijn blik verheldert echter wan neer hij de ommuringen van tuin en voorplein ontwaart die, volgens de monumentenlijst, "fraai en merkwaardig zijn en een beslotenheid geven aan het geheel". Mevrouw Van Dij ke houdt van deze besloten heid. Ze zou het niet prettig vinden wanneer heel Voor schoten haar monumentje zou bezoeken. "Trouwens, wat moet ik ze laten zien?", besluit ze bescheiden. PAUL VAN DER KOOIJ Postzegeldag De Leiderdorpse postzegelvereni ging 'De Rijnstreek' houdt mor gen een ruildag in het Dorps huis aan de Hoofdstraat. De zaal is vanaf tien uur open. Voor het reserveren van tafels kunt u vanavond bellen: tel. 890786. Cabaret Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de KPJ speelt caba ret 'Uitgelaten' vanavond 'Ra- gcbair in de Westender (Klaver hal), Zoeterwoude-dorp. Aan vang half negen. Na afloop (on geveer half elf) kunnen de be zoekers dansen op muziek van disco 'Exodus'. De KPJ organi seert morgenavond een Veroni- ca-drive-inn show in het Mu ziekcentrum aan de Schenkel- weg. Aanvang negen uur. Kindertoneel Speciaal voor kinderen van 8 tot 12 jaar is het toneelstuk, dat 'Het Vervolg' zondag om half drie brengt in Ons Huis, Koster pad 3, Zoeterwoude-dorp. Het heet 'Cas, Cars en Cazimir'. Twee broers gaan op zoek naar hun ontbrekende drieling-broer Cazimir. Tijdens hun tocht be leeft het tweetal van alles. Koffieconcert Het Oude Raadhuis in Warmond vormt zondag wederom het de cor voor een koffieconcert. Het gitaristenkwartet van de Streekmuziekschool Leiden verzorgt het concert, dat om half een begint. Er worden werken gebracht van Vivaldi, Telemann, Sor en Carulli. Lindehoeve Ondanks de verbouwing is het jongerencentrum De Lindehoe ve in Voorschoten toch nog drie avonden per week geopend: op donderdag, zondag en dinsdag. Voor aanstaande zondag staat er een videocafé op het pro gramma. Aanvang negen uur 's avonds. Dinsdag kunnen de lief hebbers terecht in het stripcafé, waar allerhande strips aanwe zig zijn. Er bestaat dan ook gele genheid tot kaarten en darten. "bundel-strategie" van de secre taris. Vooral de middagmarkt "heeft een goede loop", vindt zij. "Het is absoluut druk". Zij noemt het ook zeer sfeervol, zo langs het water. "En de omlig gende middenstand haakt er goed op in, door spullen naar buiten te gooien en speciale aan biedingen te brengen op donder dag", oppert zij. Aan de Rijndijk loopt het iets min der, voert zij aan. "Ik zou graag wat meer kraampjes zien, dan komen er ook wat meer mensen op af', zegt ze. Wat haar betreft zouden de nieuwelingen best marktkooplieden mogen zijn. Voorwaarde is dan wel dat ze spullen verkopen die niet door de Zoeterwoudse middenstand kunnen worden geleverd. "An ders rijd je plaatselijke midden stand voor de voeten. Dat moet niet. En dat heeft de gemeente goed begrepen", besluit zij. In Voorschoten en Leiderdorp LEIDERDORP/V OORSCHOTEN - Om te bereiken dat huurders rente ontvangen over de waar borgsom, een bedrag dat zij beta len bij het betrekken van hun woning, is de Socialistische Par tij (SP) een actie begonnen in de regio. Ze hebben de zestig Voorschoten se huurders van de particuliere woningbezitter Boogmij een voorgedrukt briefje in handen gedrukt gekregen dat zij aan hun huisbaas moeten sturen. In dit briefje, dat de komende week ook verstuurd zal worden naar 250 woningen in de Leiderdorp- se vogelbuurt, wordt de huisbaas gesommeerd rente uit te betalen over het bedrag. Ook een moge lijkheid is dat hij met onmidde- ljjke ingang de waarborgsom te rugstort. De SP eist dit omdat ze het onrede lijk vindt dat de verhuurder ja renlang rente trekt over de waar borgsom'. Deze som bedraagt vaak vele honderden guldens. De partij voelt zich in deze stel- lingname gesteund door ver schillende uitspraken van rech ters. Zo heeft J. Dreijkoningen, kantonrechter van Roermond, op 26 oktober 1982 gezegd dat het redelijk is dat woningbezit ters jaarlijks de wettelijke rente LEIDERDORP - Het Leiderdorpse belbus-project is uitgelopen op een groot fiasco. Nog niet één keer heeft de belbus gereden, terwijl het de bedoeling was dat hij vanaf 2 april iedere dinsdag en donderdag tussen negen uur en vijf uur ouderen en mensen die moeilijk ter been zijn, op aan vraag heen en neer zou rijden tussen het oude en nieuwe dorp. Er was eenvoudigweg geen inte resse voor de ritjes, die zouden moeten worden uitgevoerd, met een kleine personenbus, be stuurd door werkloze dorpsge noten. De Stichting "De Werk wijzer Leiderdorp", organisator van het project heeft direct be sloten een mini-enquête te hou den onder de ouderen. Zij wil er zo achter komen waarom het project zo slecht loopt. Maandag wil men dan een plan de campag ne op tafel hebben. Dan zal ook worden bekendge maakt of het zin heeft om nog langer op dinsdag en donderdag tussen negen en tien uur te bel len wanneer men die dag wil worden vervoerd naar markt, 'Winkelhof of ziekenhuis. Overigens heeft de Stichting nog geen verlies geleden door het fiasco. "We hebben de bus geluk kig nog steeds op tijd kunnen an nuleren", verklaart een woord voerder. betalen over de waarborgsom. De huurcommissies van de ge meenten Utrecht en Den Bosch hebben zich eveneens uitgespro ken voor het uitbetalen van rente over de som. Zij spraken echter niet over het uitbetalen van de wettelijke rente, die vaak nogal hoog is en kan schommelen tus sen de negen en twaalf procent. Ze hielden het daarentegen bij "een redelijke rente". De SP stipt in het briefje niet aan hoe hoog de rente moet zijn. De partij hoopt erop dat veel parti culieren het voorbeeld zullen volgen van enkele maatschappij en in de regio, die een maand ge leden reeds aankondigden de waarborgsom zo snel mogelijk terug te storten. Zij voerden aan dat het uitbetalen van de rente "zoveel rompslomp met zich meebrengt". "De kans bestaat echter", zo be sluit een woordvoerder van de SP, "dat verhuurders willen wachten op de uitspraak van de Hoge Raad. Het Nederlands Christelijk Instituut voor Volks huisvesting (NCIV) heeft de kwestie namelijk voorgelegd aan dit rechtscollege. Het NCIV, de landelijke centrale woningcorpo raties, wil namelijk zekerheid over de hoogte van de rente om dat er geen eenheid was in uit spraken van rechters. De zaak loopt nog". DUITS KOOR - De Voorschotense burgemeester P. Cannegieter heeft vanmiddag in het cultureel centrum het Duitse koor "Ge- sangverein Leiderkranz" ontvan gen. Het uit Sandhausen afkom stige koor telt 120 leden en ver blijft op uitnodiging van het Voorschotense koor "Exultate Deo" in Voorschoten. Zaterdag avond om 20.00 uur verzorgen de twee koren een lenteconcert in de Leidse stadsgehoorzaal. Hier worden onder meer werken van Haydn gebracht. OEGSTGEEST - In Oegst- geest en omliggende gemeen-1 ten zijn op het moment scha renslijpers actief die tracht heel snel rijk te worden. Er zijn bij de politie verschillen de klachten binnengekomen van Oegstgeestenaren, die voor het slijpen van twee a drie messen een bedrag van rond de 160,- kwijt waren. De groepscommandant van de rijkspolitie in Oegstgeest wil iedereen op het hart drukken niet met deze malafide slij pers in zee te gaan, en anders van tevoren een prijs af te spreken. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (alleen voor spoedeisen medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Mastenbroek, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, Kloprogge: za 8 uur tot zo 8 uur: Post, tel. 125096; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19, tel. 218661spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en Lahr: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel. 132500. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen. Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Engel, Fogelberg: za 8 uur tot zo 8 uur: J. v. Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412. zo 8 uur tot zo 24 uur: J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225. Groep 4 - v. Wingerden, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, Arnou: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Bénit, Brahms- laan 315, tel. 720404; spreekuur Ken- nedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders. Hammerstein, Kortmann: za 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord- eindsplein 4a, tel. 123752. Leiderdorp za. P. van 't Woud. zo. L. Middendorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur za en zo van 12.30-13 uur op hetzelfde adres. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten za, ,C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493; zo, W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960. Warmond J. Hoornweg, Rooseveltlaan 7, Voor hout. tel. 02522-11393. Wassenaar noord: M. v.d. Feen, Van Polanenpark 128, tel. 18309; zuid: R. van Niekerk, Van Polanenpark 92, tel. 19014. APOTHEKEN Leiden De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 13 tot 20 april door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel. 220513. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: A.C. Smaal, Dalkruidzoom 12a, Leider dorp, tel. 893568; spreekuur za en zo om 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do 14 i Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7. tel. 177444. tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. VRIJDAG Leiden K&O-gebouw - lezing met dia's over de dagelijkse gang van zaken bij kunst en antiekveilingen. 20.15 uur. LVC - Breestraat 66, swingavond, 21 Zoldercafé LVC - optreden de Leidse hardrockformatie Ram-Air, 21 uur. Repelsteel - Breestraat 19, Marokkaans- vegetarisch eten, 17.30-19.30 uur. Clubgebouw -- Langegracht, klaverjas- en sjoelavond van de chr. muziek en showband Concordia, 20 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, lezing door Abdulwahid van Bommel over de Moslims in de Nederlandse samen leving, 18.30 uur. Microtheater Imperium - 'Revue Ritu eel', 20.30 uur. Lak-Theater - 'Macht' door Lak-drama, 20.30 uur. Kijkhuis - film 'L'Argent' van Robert Bresson, 20 en 22.15 uur. Waaggebouw - Leidse Rose Lente Festi val: vrouwenavond met optredens van de groepen Ames en Vendetta, daarna disco, 20.30 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg 7, minicur sus smalfllmen door de Leidse Smal film Liga, 20 uur, inl. 213398/216987. Zoeterwoude Klaverhal - cabaret, 20.30 uur, vanaf 22.30 uur: dansen. ZATERDAG Leiden. Café het Keizertje - Kaiserstraat, klein festival met popmuziek en poëzie. LVC - Breestraat 66, optreden de groep Frites Modern, 21 uur. Hartebrugkerk - wandel-orgel-concert, 15-15.30 uur. Pieterskerk - uitvoering Johannes Pas sion, 14.30 uur. LEI DSC H ~£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Een Sleutelde opgeven Leidsch Dagblad B V 071-143545 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan. Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Dam.ate Holding BV te Haarlem Directie: G. Koopman Ad| dir. N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J w E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R L) Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef J M J Post Commentaren W F J W.rtzen A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) BWT Jungman(plv HIJ Veldhuizen (regio) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, PAGINA 2 J Stad en rand J-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2