'Ik word er niet goed van Ondernemingslust Andersen beloond Koop mans wil manager worden Blanchard moet wachten Volleyballers winnen weer Nieuwe sponsor voor KNSB VrieseUoop is conflicten met de tafeltennisbond beu 'Het kan toch niet alleen aan mij liggen? Noordwijk DTS35 VRIJDAG 13 APRIL 1984 ROTTERDAM (GPD) - Ex-Eu ropees kampioen Rudi Koop- mans wil zich in de toekomst toeleggen op het organiseren van bokswedstrijden en het begeleiden van boksers. Koopmans heeft bij de Ne derlandse Boks Bond een verzoek ingediend om hem een promotor-managersli centie te verstrekken. De bond beraadt zich binnen kort over het verlenen van de vergunning aan Koopmans. Het probleem is, dat Koop mans een opleiding of cursus zal moeten volgen en daar heeft hij geen zin in. Hij heeft, naar zijn zeggen, ge noeg ervaring in de praktijk opgedaan. Het is een soortge lijk meningsverschil als tus sen de KNVB en Johan Cruijff, die zich na een glans rijke profcarrière van 20 jaar in staat acht om een voetbal- DEURNE (ANP) - Het Nederland se heren-volleybalteam heeft donderdag ook de derde wed strijd tegen Belgie gewonnen. In Deurne zegevierde het team met 3-0. De setstanden waren 15-9, 15-6 en 15-12. Het Nederlands damesteam heeft donderdag in Montreux de vier de wedstrijd van het vijflanden- toernooi in Montreux gewonnen. In een slechte wedstrijd werd Belgie met 3-0 verslagen met als setstanden 16-14, 15-8 en 15-10. Spelverdeelster Petra van der Linden speelde tegen Belgie haar honderdste wedstrijd. club te leiden, maar van de bond pro forma de trainers opleiding in Zeist moet vol gen, hetgeen hij niet wil. Rudi Koopmans kreeg gister avond in Rotterdam een af scheidsreceptie aangeboden. Tijdens deze gelegenheid waarbij naast vele mensen uit de sportwereld ook artiesten vertegenwoordigd waren, werd het eerste exemplaar van het boek 'Rudi Koop mans - in de ban van de ring' door zanger André Hazes aan de oud-kampioen aangebo den. Op de receptie ontbrak Henk Ruhling. De Zandvoortse boksmanager moest op het laatste moment verstek laten gaan, omdat hij het te druk had met de besognes rond het derde uitstel van de partij tussen Alex Blanchard en Ri chard Caramanolis. De Fransman meldde zich ziek waardoor het voor maandag geprogrammeerde gevecht tot 28 mei moest worden uit gesteld. Caramanolis liet Ruhling per telex weten griep te hebben. In bokskrin- gen wordt daaraan getwij feld. Veeleer wordt aangeno men, dat Caramanolis zijn ongenoegen over zijn lage ga ge (30.000 gulden tegenover Blanchard 70.000 gulden) heeft willen laten blijken door Blanchard en Ruhling op het laatste moment dwars te zitten, nadat deze twee op 27 februari en 19 maart om uitstel hadden gevraagd. Blanchard reageerde in eerste instantie woedend („Dat kost me erg veel geld") maar moest er toch in berusten dat hij pas 28 mei in de ring komt tegen Caramanolis. Waalse Pijl na vroege vlucht voor Deense knecht HUY (GPD) In het professionele wielerpeloton heeft men het nooit zo op met renners die hun energie kwijt willen in een vroege ontsnapping. Serieus worden durvers van het eerste uur ook nimmer genomen. Meestal wordt er wat meewarig gegniffeld als er een of meer coureurs de moed hebben van meet af aan het avontuur te zoeken. Gisteren, in de 48ste editie van de Waalse Pijl, was het niet anders. Toen reeds na een kilometertje of vijf een ontsnapping in scene werd gezet, heerste alom de ge bruikelijke gedachte van „laat ze maar even hun gang gaan". En ze gingen hun gang, negen in getal. Bijna allemaal renners die niet voor vol werden aangezien. Toch kwam uit dit ondergewaardeer de gezelschap de latere winnaar van deze pittige klassieker te voorschijn, de Deense rouleur in Franse dienst, Kim Andersen. Met een imposante voorsprong be reikte Andersen in zijn eentje de aan de oever van de Maas getrok ken eindstreep in Huy. Hij had in de laatste lus over het geacciden teerde parcours door de Arden nen zijn nog overgebleven vluchtmakkers afgemat. Tijdens de tweede beklimming van de steile Kapelmuur van Huy rukte de Deen zich gedecideerd los van zijn verzwakkende gezellen, die GRONINGEN (GPD) - De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft vandaag een sponsorovereenkomst met het verzekerings concern Aegon afgesloten. Het bedrijf stopt één miljoen gulden in de schaatssport in ruil voor naamreclame. In het verleden brachten de sponsorcontracten de KNSB nog geen twee ton per jaar op. Het contract met de vorige sponsor, een broodfabrikant, loopt na een jaar ten einde. Het ligt wel in de bedoeling dat deze onderneming betrokken blijft by de sponsoring van kernploegen. Verdiende winnaar In Andersen kreeg deze Waalse Pijl een verdiende winnaar. Of de or ganisatoren met vreugde zijn naam op de erelijst hebben bijge schreven was vers twee. Vooraf had men goede sier gemaakt met het traject rond Huy, dat met elf lastige hellingen zwaarder was dan ooit, niet in het minst omdat ditmaal de beruchte „muur" liefst driemaal moest worden ge nomen. Bovendien hadden zich heel wat grote namen op de start- lijst laten schrijven. Veel specia listen ook in het etappewerk, die de Ardennen-klassiekers (zon dag is Luik-Bastenaken-Luik) aangrijpen voor een eerste grote conditietest. Dat moest wel een sprankelende koers met een kan jer van een winnaar opleveren. Het is er niet van gekomen. Grote jongens als Bernard Hinault, Sean Kelly, Phil Anderson, Pas cal Simon, Peter Winnen, Lau rent Fignon, Tommy Prim, Jo han van der Velde en wereld kampioen Greg Lemond, hiel den zich rustig in de schoot van het peloton. Geen moment acht ten zij de tijd rijp om hun gestaal de beenspieren eens flink te be lasten. De puf om er wat van te maken was volledig verdwenen nadat Andersen, de Fransen Ar- naud en Linard, de Belgen Van Geel en Tackaert, de Zwitser HAZERSWOUDE - Waar sommige sportbonden kosten noch moeite sparen om op wat voor manier dan ook de publiciteit te halen, daar behoeft de Nederlandse tafeltennis bond maar een 'vinger' uit te steken om voor voorpagina-nieuws te zorgen. De ene strijdbijl ligt nog maar nauwelijks onder het zand of met een nieuw opgegraven exem plaar wordt elders al weer dreigend gezwaaid. Of het nimmer aflatende wapengekletter in het belang is van het spelletje, lijkt soms van minder importantie. De sportievelingen zelf moeten ge noegen nemen met een plaats in de wachtkamer en hebben maar te accepteren wat het bestuurs college beslist. Niet alles wordt evenwel voor zoete koek geslikt. Onlangs moest zelfs de hulp van staatssecretaris Joop van der Reijden van WVC worden inge roepen, nadat de NTTB enerzijds en de dames Vriesekoop en Bak ker anderzijds lijnrecht tegen over elkaar stonden. Het feit dat binnen de bond „louter het algemeen belang telt" (aldus bondsbestuurder Bertus Keen) lag ten grondslag aan de twee spalt. Voor een heersend Euro pees kampioene werd dus geen clementie meer betoond, ook al heeft ze andere ideeën over een voorbereiding voor een belang rijk toernooi, zoals de zaterdag te beginnen strijd om de Europese titel in Moskou. Het maakt niet uit wat je mankeert of wilt, als onbezoldigd lid van de selectie dient er naar de pijpen van de bond te worden gedanst. Dat deden Bettine Vriesekoop en Ellen Bakker dus niet. Zij wilden zich niet conformeren aan de bondswensen, waarop werd be sloten het tweetal uit het Neder lands team te bannen. Dat het Avanti-duo een geldige reden had om het trainingskamp in Po len te verzuimen deed niet ter za ke. Over het doktersadvies stap te de sportcommissie gewoon heen. Wel zwaar tilde men aan het feit dat Vriesekoop een ver dere samenwerking met dames- coach Jan Vlieg niet meer zag zit ten. Die verhouding was aanzienlijk verslechterd nadat de Groningse sportleraar het duo Bettine Vrie- sekoop/Gerard Bakker in een in terview belachelijk had gemaakt. Geschrokken van de gevolgen (de familie Bakker trok de doch ters Ellen en José meteen terug uit Oranje) ondernam Vlieg nog een lijmpoging. Zei dat hij het al lemaal niet zo had bedoeld, maar het kwaad was al geschied. De trainer van herenkampioen De Veluwe had zichzelf uit de markt geprijsd, terwijl Vlieg bij zijn aanstelling als bondscoach nog had verklaard „zichzelf de minst slechte keus" te vinden. Spreekbuis Bertus Keen, de nieuwe spreek buis van de sportcommissie, vond de gebezigdè teksten even wel „niet beledigend" en eiste dat Vriesekoop zich weer onder de vleugels van Vlieg zou scha ren. „Mee naar Polen, of anders geen nationaal team", werd haar te verstaan gegeven. Het gezeur door Rob Onderwater beu overwoog Vriesekoop Mos kou links te laten liggen. Waarop WVC-staatssecretaris Joop van der Reijden in het geweer kwam. De ministeriële interventie leverde succes op, al moet een vraagte ken achter het tot twee dagen (in plaats van zeven) teruggebrachte bezoek van Vriesekoop en Ellen Bakker aan het Poolse trainings kamp worden gezet. Voordat het tweetal goed en wel is geacclima tiseerd moeten de bullen voor Moskou worden gepakt. De da mes gewoon thuislaten ging de NTTB uiteraard te ver. Dat zou gezichtsverlies hebben bete kend. Ongestoord Door Dusan Tigerman als coacn aan Bettine Vriesekoop te kop pelen voor de individuele wed strijden, werd voor de Avanti- speelster een mogelijkheid ge creëerd redelijk ongestoord aan de prolongatie van de titel te werken. Een door het ministerie van WVC bedachte wisseltruc, want in contrast met de tafelten nisbond werd in de Residentie het conflict Vriesekoop/Vlieg op juiste waarde geschat. Of Tiger man de juiste coach is voor de Hazerswoudse, zal in de komen de dagen duidelijk worden, maar de Joegoslaaf is op dit moment de minst slechte oplossing. Mo menteel bekleedt de oud-coach van de dames- en herenselectie een coördinerende functie bin nen de bond, zodat moet worden afgewacht of Tigerman het veld werk in de Sowjet-Unie nog aan kan. Vijfde coach Waarmee Bettine Vriesekoop bin nen een tijdsbestek van twee jaar met de vijfde coach wordt gecon fronteerd. Eerder trok een trio Bakkers (Gerard, Nora en Theo) aan haar neus voorbij, waarna Jan Vlieg zijn opwachting maak te. Inmiddels is Tigerman weer uit de hoed getoverd. Wie volgt? Gerard Bakker lijkt uitgesloten. De schorsing loopt in september af, maar onder de huidige om standigheden heeft Bakker wei nig zin om op zijn oude zetel plaats te nemen. Daarbij koestert de topsportcommissie van de NTTB bepaald geen sympathie voor de Leidenaar. Wellicht draagt Vriesekoop zelf een oplossing aan om na een eventuele titel de zaak voor ge zien te houden. „Als de huidige omstandigheden blijven voort duren, houd ik het niet lang meer vol". Geregeld heeft ze voor zich zelf vragen gesteld als: „Waarom mag ik mijn eigen weg niet gaan, waarom mogen in andere landen sportlieden zich op hun eigen manier voorbereiden, waarom zegt de bond niet gewoon: 'die meid heeft er alles voor over, la ten we gunstige omstandigheden voor haar creëren'. Ik maak toch propaganda voor het tafelten nis". De vragen schreeuwen om ant woorden, maar de bond blijft ze schuldig. Aan de andere kant stelt het duo Gerard Bakker/Bet- tine Vriesekoop zich weinig plooibaar op, waardoor een vloeiende samenwerking met an dere stromingen onmogelijk is gebleken. En in dit democrati sche land dient elke mening ge respecteerd te worden, al gelden in de sport meestal andere wet ten. „Maar", weerlegt Vriese koop de kritiek, „het kan toch niet alleen aan Gerard en aan mij liggen". Prestaties Omdat het illustere tafeltenniskop- pel inmiddels kan bogen op een grote reeks van prestaties, meent het recht van spreken te hebben. De NTTB weigert evenwel van 'de uitgezette lijn' af te wijken, in plaats van het talent te koeste ren. Wat niet wil zeggen dat ie dereen maar direct in de houding voor 'generaal' Vriesekoop moet springen. Maar tegenwerken is natuurlijk weer wat anders. In vergelijking met de overige pin- pongsters produceert de Hazers woudse een aanzienlijk aantal trainingsuren. Dat kan in de aan loop tot een toernooi als de 'Eu ropese' oplopen tot veertig uur. Meer, véél meer dan een prof voetballer, die voor zijn arbeid vorstelijk wordt beloond. Vriese koop moet rondkomen van spon sorgelden en vergoedingen van de NSF, terwijl haar concurren ten in het Oostblok door de rege ring in de watten worden gelegd. En wat doet de NTTB als Vriese koop met een bedrukt shirtje in de NK-finale achter de tafel plaatsneemt? „Andere kleding aan", werd haar gesommeerd, terwijl Studio Sport toch weke lijks wordt 'opgesierd' met een keur aan sponsornamen. „Ik wil niet eens meer over al die narigheid praten", laat ze haar te leurstelling blijken. „Alle ge sprekken en contacten lopen via Bettine Vriesekoop: "Zó houd ik het Avanti. Dat zegt genoeg over de huidige verhoudingen. Ik word er af en toe niet goed van". In die sfeer moet Bettine Vriesekoop de komende acht dagen in Mos kou prestaties van formaat leve ren. Er wordt verwacht dat het Nederlands damesteam zich bij de medaillewinnaars schaart, ter wijl het een teleurstelling zou be tekenen als Vriesekoop bij de in dividuele nummers niet tot de prijswinnaars behoort. De reali teit is dat door de ziekte van Pfeiffer haar lichamelijke condi tie nog niet op het vereiste peil is. Dat werd voor de Top-12 ook ge roepen, maar dank zij haar on verzettelijkheid reikte ze tot een onverwachte tweede plaats. De in Bratislava getoonde mentali teit zal ook in Moskou van door slaggevende aard zijn. De loting is in elk geval gunstig, want pas niet lang meer vol". in de geprogrammeerde halve fi nale wacht de eerste tegenstand ster van importantie: de Hon gaarse Gabriëlle Szabo. Erepodium Hoogstwaarschijnlijk zal dat twee tal eerder in de Russische hoofd stad achter de tafel staan wan neer Nederland-Hongarije wordt afgewerkt in het kader van de landenstrijd. Nu Mirjam Klop penburg (Torenstad) goede pres taties met een 25ste plaats op de Europese ranglijst zag beloond, heeft de selectie van Jan Vlieg (wel coach bij de landenwedstrij- den) uitzicht op een hoge positie. Sandra de Kruijff, Ellen Bakker (Avanti) en Jantien Jansma (To renstad) zullen incidenteel wor den ingezet. Dat trio zal zich voornamelijk moeten richten op (foto Dijkman) het individuele toernooi. Met na me Ellen Bakker zal zich daarin moeten bewijzen, nu zij zichzelf goed genoeg acht voor een posi tie op de Europese ranglijst. Een maal op die hitladder kan zij im mers by de NTTB een verzoek indienen om dispensatie te krij gen voor de herencompetitie. De mannenselectie van coach Mi lan Stencel (Potton, Henk-Ron- Jaap van Sparye en Anne Vlieg) staat voor een krachtproef. Oran je moet in Moskou bewijzen of de onlangs bewerkstelligde pro motie naar de Superliga niet op een toevalligheid berust. Voorts zal het toernooi in Moskou leren of de nationale kampioen Henk van Spanje zich kan meten met de Europese top. Daarin heeft Vriesekoop zich al lang genesteld, ondanks het op treden van de NTTB Zimmermann en de Nederlan ders Lubberding, Manders en Nieuwdorp, toch niet de meest succesvolle profs in een omme zien een flink gat hadden gesla gen. Na honderd kilometer be droeg het tijdsverschil zelfs al meer dan een kwartier. Niets Een dergelijke marge is normaliter nog wel goed te maken over een afstand van zo'n 150 kilometer, maar dan dient het tempo uiter aard wel aanzienlijk te worden opgevoerd. Dat nu gebeurde niet, omdat de een voor de ander weigerde het voortouw in han den te nemen. Johan van der Velde, vooraf als een van de kanshebbers getipt: „Ik weet het niet meer, hoor. De knechten be horen in zo'n geval te rijden, maar als er niets wordt georgani seerd... Ja, dan gebeurt er na tuurlijk ook niets". Peter Winnen had deze verklaring: „Ze pakten te snel drie a vier mi nuten en toen ging er niemand meer rijden. Ja, de jongens van Renault hebben het nog even ge probeerd, maar niet echt serieus. Het is gewoon een beetje fout ge lopen, al moet ik zeggen dat er in die kopgroep toch wel een paar goede locomotieven gezeten moeten hebben". Om even later op te merken dat zijn eerste klas sieker van dit seizoen hem niet gemakkelijk was afgegaan. „Die afstand valt dan toch tegen". Laatste loodjes Ook voor Andersen wogen de laat ste loodjes erg zwaar. Zwalkend van links naar recht en van recht naar links beklom hy voor de derde en laatste keer de Muur van Huy, op vijf kilometer van de aankomst. Op dat moment kon hem echter niets meer gebeuren omdat het peloton een uur eer der al had gecapituleerd en ook zyn dichtstbijzijnde achtervol gers machteloos op hun pedalen duwden. De 26-jarige Scandina- viër zag zijn ondernemingszin beloond. „Ik was al voor de koers van plan onmiddellijk na de start aan te vallen. Gelukkig werkte iedereen in de kopgroep mee en toen we twaalf minuten voor sprong hadden, ging ik er in ge loven". Met zijn triomf in de Waalse Pijl heeft Andersen nu ook een klas sieker op zijn conduitestaat, die hij overigens voordien zonder gene kon tonen. Immers, vorig jaar droeg Andersen een week lang de gele trui in de Ronde van Frankrijk. Daarnaast liet hij in 1983 ook nog eens zes overwin ningen registreren, onder ander in die voor hem zo florissant ver lopen Tour. Joop Zoetemelk, oud-ploeggenoot van Andersen geeft hoog op van Andersens ca paciteiten. „Kim is een hele goe de coureur. Een echte prof. Hij is sterk in een rol als knecht, maar heeft hij een goede dag, dan kan hy ook een wedstrijd winnen, zo als hij hier heeft bewezen. Nieuwdorp Van de Nederlanders was dit keer de Zeeuw Heddy Nieuwdorp de beste. De kleine Zeeuw slaagde er zo waar in een ereplaats (der de) te bemachtigen, een prestatie die hij zelf terecht als een uit schieter beschouwde. Hij was er niet minder gelukkig mee, on danks enkele kritische pijlen die er op hem werden afgeschoten. Nieuwdorp heeft te weinig ge werkt, heette het. Nieuwdorp echter: „In de eerste negentig ki lometer heb ik dat wel gedaan, maar toen er een kans was dat we weg zouden blijven, heb ik me een beetje gespaard om er niet afgepierd te worden. Dat is toch niet zo erg?" De uitslag van de 48e Waalse Pijl is: 1. Kim Andersen (Den) 248 km in 6.28.02, 2. William Tackaert (Bel) op 3.32, 3 Heddie Nieuwdorp (Ned) z.t.. 4. Dominique Arnaud (Fra) z.t., 5. Henri Manders (Ned) op 4.26, 6. Henk Lubberding (Ned) z.t., 7. Urs Zimmer mann (Zwi) z.t., 8. Hubert Linard (Fra) z.t., 9. Phil Anderson (Aus) op 5.50, 10. Acacio da Silva (Por) op 6 00. ADVERTENTIE Zaterdag a.s. 14/4 15.00 uur in Sportpark Duinwetering te Noordwijk Aangeboden door: j.s. LIPS ASSURANTIËN B.V. "Ons advies kost u niets"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13