'Haarlem nog niet a aan zijn plafond' Sport f A IrT 1) I O 1 RSftiSSfSSTZ Van Doorneveld: 'We groeien nog steeds' Kasparov en Smyslov nemen een 'rustdag' Bayern contracteert opvolger Rummenigge Blok kiest Hennie Meijer Haarlemmerweg 41a, Levendaal 150/152, Leiden ISDAG 27 MAART 1984 Vooit meer zullen we het Engelse ijsdanspaar Jayne Torvill en Christopher Dean bij de we reldkampioenschappen kunst rijden aan het werk zien en dat zal een smartelijk gemis zijn. 'n deze banale wereld wordt dat al gauw gezegd, het is dan meestal zwaar overdreven, maar dit keer wddr. Het twee tal heeft zijn tak van sport meer dan gedomineerdze ver legden er eigenhandig de gren zen van, zonder zich om het oordeel van vakmensen of jury leden te bekommeren. Van de concurrentie hebben ze zich nooit een zier aangetrokken. Ze waren zó goed, ze staken zó ver boven de rest uit dat ze zelf de maat der dingen gingen aan geven. En zoiets gebeurt maar éen of twee keer in de vijftig jaar. Tekenend voor hun overwicht was de wijze waarop Eddie Poelman van Studio Sport af gelopen weekeinde de finale van het WK ijsdansen in Otta wa aankondigde. Geen "span nende strijd" of zo, nee, "Tor vill en Dean met de Bolero". Dat zegt alles. Persoonlijk ben ik het eens met de weinige, schuchtere critici die beweren dat een kür de nodige tempowisselingen moet bieden en dat Torvill en Dean daar met de Bolero niet aan toekwa men. Normaal zouden de jury leden dat stellig in de cijfers tot uitdrukking hebben gebracht, maar, zoals gezegd, niet zij maar T D bepaalden de lijn. De jury had die zessen maar te géven. De Bolero van T D is in mijn ogen geen sport, het is een men geling van kunst en ballroom- dancing een soort gedicht op het ijs. Geheim. Torvill en Dean verdwijnen nu naar de ijsshow om hun talent te gelde te maken. Het is hun van harte gegund. Want het Olympisch goud en die vier we reldtitels zijn hen bepaald niet komen aanwaaien. Ze hebben er buitengewoon hard voor moeten werken, al zie je er dat niet aan af. Dat was, voor een belangrijk deel, het geheim van hun suc ces. "De bedoeling is het publiek te halen uit de dagelijkse beslom meringen en te leiden naar een wereld van fantasie, naar een belévenis", zei Dean eens van hun wijze van kunstrijden. En daar waar de verbeelding spreekt, is geen plaats voor in spanning. Het moest altijd lijken of er niets aan was, of elke mannelijk kruk daar zou kunnen schaat sen met Torvill en elke vrouwe lijke krabbelaar met Dean. Ddt was de kunst. Daarom trainde het tweetal al tijd in afzondering. Het ging niemand aan dat de perfectie pas na eindeloos trainen en zwoegen tot stand kwam. In 1982 en 1983 trokken ze zelfs lange tijd naar West-Duitsland om zich in alle stilte voor te be reiden. Bob Ottum van het Amerikaanse blad "Sports Il lustrated" zag hen aan het werk in Oberstdorf: zwetend als otters. Vele kunstrijders en -rijdsters hebben welgestelde ouders, want de sport is duur. Ook daarop vormen T&D een uit zondering. Toen ze met elkaar gingen rijden in 1978 werkte Jayne Torvill als kantoorbe diende bij een verzekeringsbe drijf en was Christopher Dean politie-agent. Ze hadden al met andere partners geschaatst zonder dat ze veel hadden be reikt. Met de combinatie T&D begon de magie. Ze hadden drie dingen gemeen: ze waren bezeten van schaat sen, ze hadden zelf ideeën en ze waren perfectionisten. Aan vankelijk. trainden ze zelfs da gelijks van 4-6 ...in de ochtend. In 1980 gaven ze hun baan op om alle tijd te besteden aan het grote doel: nr. 1 in de wereld te worden. De gemeenteraad van hun woonplaats, Nottingham, kwam hen onverwacht te hulp: tot de Olympische Spelen van 1984 in Serajewo kregen ze jaarlijks een subsidie van 60.000 gulden. Het einde van de lange weg is nu bereikt. Torvill en Dean, het beste uit Nottingham sinds Ro bin Hood, gaan naar de ijsre- vue. Of misschien heeft Ottum gelijk als hij zegt: "Ze gdan niet naar de ijsshow, ze zijn zélf een ijsshow". Broekje "De Atletiekwereld"officieel or gaan van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie, baar de onlangs nogal opzien met zijn voorplaat. Daarop figu reerde een aantrekkelijke, startklare achterpartij van een atlete een achterpartij die in een nogal eh, nerveus gesneden broekje was gestoken. Hans van Wissen, de bekwame maar weinig frivole sportjour nalist van de Volkskrant, heeft daar vorige week in zijn ru briek 'Keerzijde' nogal boos over gedaan. Natuurlijk zó lopen ze er niet bij op de banen, tenminste niet bij mijn weten. Maar om daar nu verbolgen over te doen. Kijk, als het om vrouwen gaat, zullen mannen nóóit deugen. Van Wissen is zo iemand die zich daarbij niet neerlegt. Het siert hem. Maar ik krijg nu al kop pijn als ik denk aan de vele, ve le keren dat hij zich nog woest zal moeten maken. De seks steekt ook in een andere bond de kop op. In het Nederlands Korfbalblad, officieel orgaan van het Ko ninklijk Nederlands Korfbal- verbond, schrijft de redactie: "Sinds jaar en dag heeft een beetje zichzelf respecterende bond zogenaamde propagan da artikelen in de verkoop. Ons eigen verbond loopt wat dat be treft niet achter en biedt met een zekere regelmaat nieuwe spullen. Vorig jaar baarde het rose strandjurkje annex baby doll nogal opzien, dit jaar moet het damesslipje met spannende opdruk het helemaal maken". De redactie vraagt zich af of nu juist zo'n slipje zich leent voor propagandadoeleinden. "Het aantal mensen dat het immers te zien krijgt, is aanzienlijk kleiner dan bij een tas met korfbalvignet". Zo op het oog een juiste conclusie. Maar misschien heeft het KNKV wel gedacht: minder kijkers, zeker, maar op deze manier procentueel waar schijnlijk méér leden. En inderdaad, zo'n rottas met op schrift, wie valt dddr nou nog Overigens verdwijnt door het op treden van atletiek- en korfbal- bond een uit de oudheid stam mende, kuise, opvoedkundige maatregel. In mijn jeugd werden jongelui, bij wie de puberteit heftig door de aderen gierde, door pedago gen en verlichte geestelijken vaak naar het sportveld ge stuurd om de verzetten. Manieren De omgangsvormen in de sport zijn niet meer wat ze geweest zijn. Dat weten we allemaal. Over de hardheid waarmee op de velden, in de hallen en ook van de tribune af wordt opge treden, hebben al voldoende verhalen de ronde gedaan. Maar ook achter de groene tafel, bij de clubbesturen, valt soms de nodige verruwing te consta teren. Neem nu eens de brief die de voorzitter van de jeugdcom missie van de Leidse rugbyclub DIOK zijn oud-jeug dieden zond. "Beste jongens, Misschien kijken jullie wel vreemd op dat jullie nog iets van inmiddels jullie ex- vereniging krijgen. Al enige tijd zijn er binnen het oud-bestuur zaken gaande ge weest, die het uitreiken c.q. ver zenden van de accept-giro kaarten over de kwartalen dat jullie lid zijn geweest van de vereniging, hebben bemoei lijkt. Mogelijk dat jullie willen stellen: "Dan hadden jullie maar eer der moeten komen, ik betaal niet!". Ik meen met recht jullie te moeten tegenspreken. Eén van de verplichtingen die jullie destijds zijn aangegaan is on der meer het betalen van de contributie geweest. Toegegeven, de club is traag ge weest met het innen van de con tributies, doch dat is bij deze rechtgetrokken. Omwille van de redelijkheid is de totale con tributieschuld in meerdere ac ceptgiro's gesplitst. Binnen an derhalve maand, dus voor 1 mei 1984, verwachten wij dat de schuld is voldaan. Mocht dit alsnog voor onoverkomelijke problemen zorgen, dan is daar altijd over te praten". Het moet dus wel een bende in het bestuur zijn geweest dat er maanden geen girokaarten de deur uit konden gaan, maar goed. Tot dusver is het een om slachtige, maar geen onredelij ke brief. Als hij hier eindigt, is er niets aan de hand. Achter stallige contributie dient te worden betaald. Zeker. Maar dan steekt plots de augurk in de voorzitter van de jeugd commissie de kop op. Zonder dat ook nog maar iemand be zwaar heeft gemaakt, pakt hij al uit: "Indien ik echter onwil bespeur (en ik hoop echt dat het zover niet hoeft te komen) zal de ver eniging langs een minder rede lijke weg de schuld op jullie verhalen. Wellicht ten overvloe de wijs ik jullie er op dat de eventueel hieruit voortvloeien de kosten voor jullie rekening zullen zijn". Moet je nagaan. Heeft het be stuur de zaken eerst zelf in het honderd laten lopen en dan gaat het in één en dezelfde brief verzoeken én dreigen. Sinds DIOK een paar jaar terug landskampioen en tevens sportclub van Leiden werd, zijn ze daar wel een beetje de kluts kwijt geraakt. Of zouden ze in het rugbywereld- je soms denken dat je iemand te allen tijde mag behandelen alsof-ie in de scrum staat? 1AARLEM (GPD) - Hoewel de kans groot is, dat titelpretendent Feyenoord Haarlem morgenavond de weg verspert naar de bekerfinale en daarmee naar Europees voetbal (of PSV moet het landskampioenschap behalen, waardoor de vierde plaats weer inte ressant wordt), weigert trainer Hans van Doorneveld op grond van dat resultaat een negatieve balans op te maken van de prestaties van zijn team in deze voetbaljaargang. ,Ons seizoen", aldus de technisch leider, „is zeker niet mislukt, wanneer we door Feyenoord worden uitgeschakeld. Als ik zie wat we tot dusver hebben be reikt (vijfde positie op.de rang- lijst en halve finaleplaats in de beker - red.) hebben we in z'n to taliteit toch weer goed gepres teerd. Voor een club als Haarlem is de sub-top het maximaal haal bare. We kunnen ons niet meten met Feyenoord, PSV en Ajax. Wanneer je met Haarlem bij de eerste tien speelt, doe je het goed. Wij moeten ons richten op incidentele successen in de be ker of op het behalen van Euro pees voetbal". Dat Haarlem de doorbraak, die in drie opeenvolgende seizoenen tot een plaats in de subtop en Eu ropees voetbal heeft geleid, deze competitie zou kunnen continue ren, heeft menigeen verrast en verbaasd. Na de verkoop van Ruud Gullit aan Feyenoord twee jaar geleden en het vertrek van aanvoerder Martin Haar naar AZ'67 vorig seizoen leek het elf tal mede door de afgesprongen transfer van Wout Holverda van Sparta kwalitatief zo ontman teld, dat de blik eerder naar be neden dan naar boven moest worden gericht. 'Terugval' Het wegvallen van Haar, voor wie in tegenstelling tot Gullit een waardig vervanger werd aange trokken in de persoon van John Verschoor, bleek het ontwikke lingsproces van Haarlem even wel niet te verstoren. „Ik had niet anders verwacht", zo bena drukt Hans van Doorneveld. „Ook met die terugval vorig sei zoen had ik rekening gehouden. VILNJOES (Tass/Reuter) De 63e veijaardag van Vassili Smyslov heeft de strijdlust in de schaaktweekamp in de finale van het kandidaten toernooi niet aangewakkerd. Gisteren vertoefden Kasparov en Smys lov in Vilnjoes in de zevende partij slechts 56 minuten achter het bord Na zijn veertiende zet bood Kasparov remise aan, hetgeen door Smys lov zonder aarzelen werd geaccepteerd. Door dit resultaat leidt Kaspa rov met 4,5 tegen 2,5. De vijfde remise in deze tweekamp, die de uitdager van wereldkampioen Karpov moet opleveren, kwam zonder opzienbarende schermutselin gen tot stand. Zowel Kasparov als Smyslov maakten niet de indruk er stevig tegen aan te willen gaan. De extra rustdag, die Kasparov zater dag had opgenomen door zijn eerste time-out te gebruiken, was kenne lijk zo goed bevallen, dat beide grootmeesters er gisteren een aan toe voegden. Na de afruil rond de twaalfde zet was alle vuur uit de stelling verdwenen en tekenden de spelers de vrede. Dat was een logisch vervolg op de eerste twee jaar, waarin we vanuit de eerste divisie naar de subtop doorstootten en Euro pees voetbal haalden. Die ont wikkeling is te snel gegaan. Maar we hebben er veel van geleerd, met name van het tweede eredi- De ploeg is er vol- en mentaal sterker door geworden. En we groeien nog steeds. Als ik dit team in zijn totaliteit naar leeftijd en even wicht bekijk, staat voor mij vast, dat deze ploeg nog lang niet aan z'n plafond zit. De successen van de laatste weken hebben we niet behaald door op onze tenen te lo pen. Winst en verlies liggen dicht bij elkaar, maar de manier, waar op we ons in deze fase manifeste ren, heeft me duidelijk gemaakt, dat we nog een hoger niveau kunnen bereiken". 'Plaatje' Hoewel Hans van Doorneveld zegt het „plaatje" voor de nieuwe jaargang al klaar te hebben, wenst hij in dit stadium geen na men te noemen. Daarentegen maakt hij er geen geheim van, dat het gaat om een spits en of een aanvallende middenvelder, die het gebrek aan stootkracht dient goed te maken. „Het moet in elk geval een man zijn, die door middel van een individuele actie goals kan maken. Een spe ler bovendien, die met zijn spel de mensen aanspreekt, zoals bij voorbeeld Hennie Meijer van Telstar of Wout Holverda van Sparta. Maar het hoeft niet per se een spits te zijn. Een middenvel der, die sterk is in de lucht en di rect achter de voorhoede kan spelen, zoals Eddy Bosman van Go Ahead Eagles, is ook goed. Van Doorneveld: "Ons seizo* noord worden uitgeschakeld". Op die manier wil ik trachten de toeschouwers iets nieuws te brengen". 'Contrast' Om dat plan verder uit te werken en gestalte te geven heeft Hans van Doorneveld nog een seizoen (zijn vijfde bij de club) de tijd. In juni '85 loopt zijn contract af, maar als het aan de IJmuidenaar ligt, wordt de samenwerking ook na die datum voortgezet. Een op merkelijke constatering, want eerder dit seizoen (en een jaar ge leden) deed de oefenmeester al lerlei pogingen van zijn contrac tuele verplichtingen af te komen teneinde in te kunnen gaan op aanbiedingen van Go Ahead, Fortuna SC en MW. „Ik heb me financieel gek laten maken door die clubs", zo analy seert Hans van Doorneveld zijn gedrag achteraf. „Daar heb ik ook weer van geleerd. Het zal me nu niet meer gebeuren. Haarlem speelt het eerlijk en fair en dat moet ik ook doen. Op dit mo ment wil ik zelfs helemaal niet weg. Het klimaat, waarin ik nu kan functioneren, is optimaal. De financiële mogelijkheden zijn beperkt, maar ik kom er langer hoe meer achter, dat dat soort za ken niet alleen zaligmakend zijn. De werksituatie en de sfeer zijn minstens zo belangrijk. Daar naast word ik door het bestuur niet opgezadeld met bepaalde ei sen. Ik ben op deze club en op de spelersgroep nog niet uitgeke ken. Bovendien wil ik nog meer resultaten zien, voordat ik op stap. Ik weiger te geloven in min der publiek en teruglopende prestaties". MÜNCHEN (SID/Rtr/DPA) - Bayern München heeft gisteren in zijn jacht naar de opvolger van de naar Italië vertrekkende Karl- Heinz Rummenigge zijn tweede grote transfer binnen 48 uur be kend gemaakt. Na de aankoop van international Lothar Mat- thaus (Borussia Mönchenglad- bach) kwam de Zuidduitse club gisteren tot overeenstemming met de topscorer van de tweede bundesliga, Roland Wohlfarth. De 21-jarige aanvaller van MSV Duisburg, dit seizoen al goed voor twintig competitietreffers, kost Bayern München 800.000 mark (900.000 gulden). Wohlfart, begeerd door vele West duitse clubs, geldt in de ogen van de technische leiding van Bayern als de uitgelezen plaats vervanger van Kalle Rummenig ge. De aanvoerder van Bayern en het Westduitse elftal vertrekt op 1 juli naar Inter Milan. De Beier se club ontvangt voor de blonde aanvaller een bedrag van 10 mil joen mark, ongeveer 11 miljoen gulden. De Italiaanse scouts zijn voor het sluiten van de grenzen voor bui tenlandse voetballers, deze zo mer, driftig op speurtocht op de Westduitse spelersmarkt, inter national Hans-Peter Briegel wis selt volgens zeggen binnen tien dagen op papier van werkgever. In plaats van het middenveld van Kaiserslautern verstrekt hij volgend seizoen de middenlinie van AC Napoli, de Zuiditaliaanse club die momenteel de Neder lander Krol en de Braziliaan Dir- ceu als buitenlanders onder con tract heeft. Fiorentina, de Italiaanse ploeg die het gevecht om Rummenigge van het kapitaalkrachtige Inter Milaan verloor, heeft zich bij Bayer Leverkussen gemeld als kandidaat-werkgever van spits- speler Herbert Waas, de 20-jarige topschutter staat officieel nog tot 1987 onder contract bij Lever- kussen. Twee weken geleden wimpelde Waas een aanbieding van Bayern München af. Derwall Jupp Derwall, de coach van het Westduitse voetbalelftal, mist voor de oefeninterland van mor gen in Hannover, tegen het Olympisch elftal van de Sowjet- Unie, vier basisspelers. Rum menigge houdt met griep het bed. Bernd Forster haakt giste ren met een buikblessure af. Van het in Spanje voetballende duo Schuster/Stielike brak de eerste in de wedstrijd Barcelona - Real Sociedad een teen en kreeg de laatstgenoemde geen toestem ming van Real Madrid voor een optreden in de "Mannschaft". Bovendien worden twee vaste A- internationals, Bommer en Breh- me, ingezet in het Westduits Olympisch elftal in de wedstrijd tegen Frankrijk, terwijl Strack, Dremmler en Waas eerder al af zeggen wegens kwetsuren. Der wall is derhalve tot een fantasie opstelling gekomen, waarin de middenvelder Rolff als gelegen- heids-rechtsachter fungeert, Bruns de plaats van Schusster overneemt en Rummenigge ver vangen wordt door de kleine Hamburger Milewski. De opstelling van het Westduitse voetbalelftal: Schumacher (Köln), Rolff (Hamburger SV), Herget (Urdingen), Karl-Heinz Förster (Stuttgart) en Bnegel (Kaiserlautern), Bruns, Matthaus (beiden Monchengladbach) en Meier (Werder-Bremen), Milews ki (Hamburger SV), Voller (Wer- der) en Klaus Allofs (Köln). ZEIST (ANP) - Hennie Meijer is door bondscoach Ger Blok opge nomen in de selectie van het Olympisch elftal, dat op 4 april in Sittard aantreedt tegen Joegosla vië. De aanvaller van eerste divi sieclub Telstar is daarmee één van de twee debutanten, voor wie Blok in zijn voorlopige selec tie van 22 spelers een plaats heeft ingeruimd. De andere is Roos- sien van FC Groningen. Opvallend is verder de aanwezig heid van Wim Kieft, Adrie van Tiggelen en Bud Broeken. Kieft en Van Tiggelen maakten on langs deel uit van het Neder lands elftal, dat Denemarken in De Meer met 6-0 oprolde. ADVERTENTIE DEWEDSTRUDPRUZEN j/ f V ÊL J Haal het gratis Deelname-formulier dat bij elke Codi vestiging voor u ^\/jQ I I klaar ligt. Bij elke door u bestede f 10.- aan Codi-boodschappen j JfJP/5'Ta.///L/7 ontvangt u een Codl-Kanskaart. Op de kanskaarten bevinden zich 4 ff M 1 fw//Wr /Ps Jj letters plus getalswaarde knip de letters uit en plak ze stevig op het Wffi/yy/T fWfPï rW fërf r¥'r j* Deelnameformulier. De kanskaarten zijn zo'geschud'dat alle letters Ij/ /y sm&PÉiM/Êr/MrWFwJ,P/Ér.4Èf van het alfabet In het spel aanwezig zijn. 1 ^jÊfMJËlïïm Ms Hoe meer kanskaarten u heeft, des te makkelijker zuitu jv fif/t/A MfM Sr AL uw spraakmakende en misschien wel prijswinnende slagzin1 kunnen \/fyf oré construeren. Maar let ook op de naast de letters vermeide getallen want S Ét puntentotaal, dat uzelf In vakje C op het Deelnameformulier dient te ver- J ij I melden, u heeft per Deelnameformulier maximaal ruimte voor 20 letters, [1 f] //(I yjU Deponeer vervolgens uw Deelnameformulier na vermelding van naam en IM e adres in de in de vestigingen aanwezige wedstrijdbussen meest originele slagzin en maakt de medicfjuntila? Ail^nsdemo^ite^waa^rd,tenten wij, om ÊMÊmEJÊM in deze 10 weken durende aktie veelvuldig bl) Codi uw boodschappen te doen u zult dan tevens weer ontdekken dat Codi goed en goedkoop is [f/ HOE MEERDEELNAMEFORMUUEREN VAN U IN DE l CODI WEDSTRUDBUSSEN TERECHTKOMEN, DES W Y TE MEER KANS OP PRIJZENGELD OF HOOFDPRUS. -"si Blijf dus meespelen. Pan worden de op dat moment aanwezige inzendingen door delury beoordeeld op puntentotaal Dus: de slagzinnen met net hoogste aantal punten in vakje C vallen m de prijzen De prijzenpot per ronde heeft steeds 5 X f 500,- 5 X f 100r en 5 X f 50,- voor u in petto Handle kontantie uitgekeerd (Bij meerdere inzenders met een gelijk puntentotaal beslist de Jury in dit geval op basis van de origineelste slagzim.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9