Partij Duarte kegt te winnen r n Moederlandpartij stevig in zadel in len [6 N [oeizaam tellen in El Salvador D =?Nederlandse waarnemers: geen open verkiezingen Eén dode bij gijzeling in Leuven Generaal Kiessling neemt afscheid Duitse jeugd slikt veel te veel pillen VN-onderzoek: Irak gebruikt chemische wapens tegen Iran LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD IJSDAG 27 MAART 1984 Buitenland ik. N SALVADOR (GPD/Reuter/AFP) Het officiële tellen van de stemmen bij de Salva- 0 doriaanse presidentsverkiezingen is gisteren moeizaam op gang gekomen na 12 uur joponthoud. Gisteravond waren nog steeds geen officïele resultaten beschikbaar van de /chaotisch verlopen stemming. A christen-democratische partij van de huidige president Duarte vis zondagnacht op eigen initiatief Abegonnen met het verwerken van de gegevens van de stembu reaus. Nu de christen-democra ten al meer dan de helft van de ;eldige, verplichte stemmen lebben verwerkt (meer dan '600.000 stemmen zeggen ze), is de door hen gepresenteerde uit- q .slag als volgt: Duarte zal 44 pro- Vcent van de stemmen halen; zijn A ultra-rechtse rivaal Roberto «d'Aubuisson tegen de 30 pro- L^cent; en Francisco Guerrero van A de Nationale Verzoeningspartij rond de 17 procent. ^Heldhaftig' >e Verenigde Staten hebben de verkiezingen in El Salvador een 'groot succes' genoemd. Presi dent Reagan sprak over 'een overwinning voor de vrijheid'. De inwoners die zijn gaan stem men hebben zich volgens de Amerikaanse president 'heldhaf tig' gedragen. Woordvoerder van het Witte Huis Larry Speakes vergoelijkte de chaotische toe standen. Volgens hem heeft het Salvadoraanse leger 'schitterend werk' verricht door de verkiezin gen te 'beschermen'. ezien de uitslagen zoals vastge steld door de christen-democra ten lijkt een tweede ronde nood zakelijk, omdat geen enkele kan didaat meer dan 50 procent van de stemmen heeft gekregen. De voorzitter van de christen-de mocratische partij, Rey Prendes, zei er wel vertrouwen in te heb ben dat Duarte die tweede slag wint van Roberto d'Aubuisson. D'Aubuisson is de ultra-rechtse kandidaat die volgens de christe n-democraten direct verbonden zou zijn met de doodseskaders. „Ruim 70 procent van de kiezers heeft zich zondag uitgesproken tegen het fascisme van d'Aubuis son", aldus Rey Prendes. Of het in werkelijkheid allemaal zo SAN SALVADOR - „Representa tief voor de wil van het Salvado- riaanse volk kunnen deze verkie zingen al op voorhand niet zijn". Dat zegt Piet Nelissen van de PvdA die samen met Ton Kerst- iens van het CDA door de Neder landse regering officieel als waarnemer is afgevaardigd. Het commentaar van Kerstiens luidt dat het „niet om open verkiezin gen is gegaan". door Rob Sprenkels Voordat beide waarnemers tot die uitspraken komen, is er eerst het nodige gediscusieerd op de 'Hol landse' persconferentie waar voor ambassadeur Jan Willem Bertens zijn suite beschikbaar had gesteld in het hotel waar de stemmen door een supermoder ne computer zouden moeten worden verwerkt. Dat die telling zondagavond plotseling zonder opgaaf van reden werd gestaakt terwijl er eerder wel al uitslagen waren beloofd, heeft beide waar nemers van de Nederlandse re gering nogal verbaasd. Fraude is volgens Piet Nelissen echter zo goed als uitgesloten. Hij voert aan dat alle partijen ko pieën hebben van de actes die in de stemlokalen zijn opgemaakt na het openen van de stembus sen. Op de vraag of de Nederlandse re gering niet net zo goed niet-offi- ciële waarnemers had kunnen sturen omdat het sturen van 'of ficiële' waarnemers toch wel enigszins compromitterend is, antwoordt Kerstiens dat het wei eens nodig is „om vuile handen te maken". Waarom die vuile handen dan moeten worden ge maakt, blijft onduidelijk. Het is opvallend hoe zowel ambassa deur Bertens als beide waarne mers de integriteit van de chris ten-democratische presidents kandidaat Duarte verdedigen. Wat door de Nederlandse func tionarissen wordt verondersteld, is dat Duarte als hij eenmaal aan de macht is naar een vreedzame oplossing voor de burgeroorlog zal zoeken. Hoe zo'n oplossing mogelijk is zo lang Duarte niet rechtstreeks met de gewapende oppositie gaat onderhandelen, is echter on duidelijk. Vorige week nog be vestigde hij voor de zoveelste maal dat hij beslist geen dialoog met de 'marxistische guerrilla' zal aangaan. De integriteit van Duarte is nogal twijfelachtig, vandaar dat de op stelling van de Nederlandse waarnemers en ook ambassa deur Bertens nogal bijzonder is. Toen Duarte president was van de regeringsjunta, van 1980 tot 1982, heeft hij immers nooit daadwerkelijk contact met de oppositie gezocht. Ook zag hij de meest flagrante schendingen van de mensenrechten djpor de vin gers. De twee waarnemers van de Ne derlandse regering zijn duidelijk teleurgesteld door de chaotische gang naar de stembus. Toch heb ben zij de indruk behouden dat de Salvadorianen „echt wilden stemmen". glad zal verlopen voor de christe n—democraten, is echter de vraag. Tijdens de verkiezings campagne keerden namelijk alle partijen zich in het voetspoor van d'Aubuisson tegen Duarte. Guerrero, die volgens de christe n—democraten kan rekenen op zo'n 17 procent van de stemmen, heeft Duarte er bijna net zo vaak van beschuldigd een 'commu nist' te zijn als d'Aubuisson dat heeft gedaan. Rey Prendes gelooft niet dat de stembusuitslag vanwege de gi gantische chaos bij de stemloka len zal worden geannuleerd. Vol gens zijn uitleg heeft d'Aubuis son bij een eventueel annuleren veel te verliezen. Veel mensen die niet hebben kunnen stem men (volgens schattingen van de christen-democraten zo'n 30 procent) zouden volgens Rey Prendes „vrijwel zekere Duar- te-stemmers" zijn. De chaos rond de Salvadoriaanse verkiezingen wordt door de le den van de verkiezingscommis sie nu toegeschreven aan de za terdagavond door de guerrille ro's veroorzaakte stroomstoring. Dat daardoor de meeste stemlo kalen te laat opengingen en het straatbeeld werd overheerst door eindeloze rijen wachtende men sen, is aannemelijk. Maar dat daardoor ook hele kiezerslijsten zijn verdwenen evenals pakket ten met stembiljetten is minder waarschijnlijk. BEIROET - De strijdende christe lijke en islamitische partijen in Beiroet zijn gisteren overeenge komen dat de door de Franse troepen ontruimde stellingen door de Libanese politie zullen worden overgenomen. Dit bete kent dat de enige overgang tus sen Oost- en West-Beiroet bij het museum open zal blijven, zo meldde radio—Beiroet. BRUSSEL (ANP) Een speciale Belgische terreurbrigade heeft gisteren een eind gemaakt aan een gijzeling in de gevangenis van Leuven. Eén van de twee ge detineerden uit die gevangenis, die de directeur en zijn adjunct hadden gegijzeld, werd doodge schoten. De andere gevangene gaf zich daarna over. De gedode gevangene is een Ita liaan die in België schuldigd was bevonden aan het plegen van veertien overvallen, in Zwitser land een politieagent had gedood en in Frankrijk tot levenslange gevangenisstraf was veroor deeld. De man werd doodge schoten terwijl de terreurbrigade een aanval met traangasgranaten op de twee gedetineerden en hun twee gijzelaars uitvoerden. De twee gedetineerden, de Italiaan en een Belg uit Kortrijk, wisten 's ochtends uit hun cellen te ont komen. Ze waren in het bezit van één pistool waarmee ze de direc teur van de gevangenis en diens adjunct bedreigden. De twee ge detineerden kwamen met hun gijzelaars niet verder dan de ge- van'genispoort. Daar werden zij 's middags overmeesterd. BONN (DPA) - Met militaire pracht en praal is gisteren offi cieel de carrière afgesloten van generaal Kiessling. Zijn met schandalen omgeven vertrek heeft de Duitse minister Wöraer van defensie bijna tot aftreden gedwongen. Tot de ongeveer 3000 gasten die het afscheid van de plaatsver vangend opperbevelhebber van de NAVO bijwoonden behoorde behalve Kiesslings militaire meerdere, generaal Rogers, ook diezelfde minister Wörner. De bewindsman had eind vorig jaar Kiessling ontslagen zonder daarvoor een reden aan te voe ren. Kort daarop "lekte" vanuit het ministerie van defensie het bericht dat Kiessling homosexu- eel zou zijn en op grond daarvan een "risicofactor" vormde. Kiessling heeft zich van meet af aan scherp tegen deze gang van zaken verzet. Zijn hardnekkige weigeren akkoord te gaan met zijn ontslag heeft geleid tot de tot dusver ernstigste politieke crisis var. de regering-Kohl. Zodra duidelijk werd dat de be schuldigingen tegen Kiessling geen stand hielden, moest Wör ner op aandrang van Kohl de viersterren-generaal volledig re habiliteren. Kiesling keerde echter niet terug naar zijn oude post bij de NAVO. Hij gaat per 1 april met ver vroegd pensioen. Wel wenste hij DUSSELDORP (DPA) - Kinde ren tot elf jaar en zelfs zuigelin gen krijgen in West-Duitsland op grote schaal kalmerings- en slaapmiddelen van de huis arts. De minister van gezond heid van de deelstaat Noordrij- n-Westfalen, professor Fried- helm Farthmann, sprak op een gisteren in Düsseldorp gehou den persconferentie van een "riskante praktijk". Hij baseer de zich hierbij op geheime ge gevens van de farmaceutische industrie, waarop hij de hand had weten te leggen. Volgens die cijfers zijn in één jaar 950.000 recepten voor kal- merings- slaap- en rustge vende middelen aan kinderen van 0 tot 11 jaar verstrekt. Deze praktijk is een van de oorzaken dat momenteel zoveel mensen totaal afhankelijk zijn van kal meringsmiddelen, zei de mi nister. In 1980 werd ongeveer een half miljoen maal bij zuigelingen en kinderen tot elf jaar de diag nose "neurose" gesteld. Alleen al voor peuters van 1 tot 5 jaar werden 184.000 recepten voor tranquilizers en slaapmiddelen uitgeschreven. Het kwam zelfs voor dat kinderen in hun eer ste levensjaar al dergelijke middelen van de arts kregen. Kritiek had de bewindsman ook op het geven van omstreden tot gevaarlijke medicamenten aan zwangere vrouwen, hoe wel bekend is dat die middelen schadelijk voor de nog ongebo ren baby kunnen zijn. Hij noemde in dit verband bepaal de hormoonpreparaten en plaspillen. Scherpe kritiek had professor Farthmann op het feit dat de Westduitse farmaceutische in dustrie haar "uit het oogpunt van gezondheidspolitiek be schouwd hoogst opzienbaren de gegevens over de voor- schrijvingspraktijk van art sen" nog steeds geheim houdt. De minister beaamde dat de winstmarges voor medicijnen in de Bondsrepubliek groter zijn dan in de meeste andere landen. Het Westduitse blad Stern meld de dat ouders in de Bondsre publiek hun kinderen vorig jaar 580.000 doosjes of buisjes stimulerende of kalmerende medicijnen hebben laten slik ken, in de hoop dat deze daar door beter zouden kunnen le ren of zich thuis volgzamer zouden gedragen. Die midde len hadden echter in de meeste gevallen een verslavingsrisico. Volgens het blad sterven jaar lijks 15.000 mensen als gevolg van bijwerkingen van farma ceutische produkten. Een woordvoerder van de farma ceutische industrie noemde dit cijfer "volslagen absurd". Hij zei dat zich af en toe sterfgeval len voordoen bij het behande len van dodelijke ziekten zoals kanker met zeer sterke medi cijnen. Aan de andere kant, zei hij, dankt een half miljoen Westduitsers, onder wie 90.000 suikerpatiënten, hun leven aan medicijnen. Stern vermeldde dat in de perio de 1980—1981 90.000, voorna melijk oudere mensen, waren vergiftigd als gevolg van niet noodzakelijke, overvloedige of foutieve recepten. Velen moes ten in ziekenhuizen worden opgenomen, hetgeen de ziekte verzekering op 239 miljoen mark aan verpleegkosten kwam te staan. Volgens het blad verbergt de far maceutische industrie deze ge gevens voor de buitenwereld met veiligheidsmaatregelen. een afscheid "met alle militaire eer". Dat afscheid vond gisteren plaats. Bij de foto: op zijn afscheidsrecep tie kreeg Kiessling (links) een hand van zijn tegenstander mi nister Wörner. Kiessling lijkt het niet erg op prijs te stellen. (foto AP). NEW YORK (Reuter) - Uit onder zoek van de Verenigde Naties naar het vermeende gebruik van chemische wapens door Irak in de oorlog tegen Iran is gebleken dat er mosterdgas en het zenuw gas tabun is gebruikt. Dit heeft een zegsman meegedeeld die in zage heeft gehad in het nog niet gepubliceerde rapport. Het rap port is opgesteld door deskundi gen, afkomstig uit Australië, Spanje, Zweden en Zwitserland, na onderzoek in Iran. Het onderzoek vond eerder deze maand plaats en duurde een week. Daarbij kwam aan het licht dat in een donkerbruine, olie-achtige vloeistof uit een niet-gëexplodeerde bom mos terdgas zat. Verdere proefnemin gen in laboratoria in Zweden en Zwitserland bevestigden de ver moedens. Andere monsters die in deze laboratoria werden on derzocht bleken bovendien het zenuwgas tabun te bevatten. De specialisten onderzochten in Teheran wapens uit het oorlogs gebied en spraken er met enkele militairen die met zenuwgas zou den zijn bestookt. Ze bezochten verder enkele oorlogsgebieden. Een bom die naar Teheran was meegenomen voor onderzoek bleek grijsachtige compacte poe der te bevatten dat explosief was. Die eigenschap maakte het waarschijnlijk mogelijk dat de vloeibare inhoud over een groot gebied kon worden verspreid. Monsters uit de bezochte oor logsgebieden bevatten een don kerbruine olie-achtige vloeistof die bij onderzoek in Teheran een dieprode kleur kreeg, een bewijs van de aanwezigheid van mos terdgas. In andere bommen vond men het zenuwgas tabun. Het rapport wordt vandaag aan de leden van de Veiligheidsraad overhandigd. Uit bloedmonsters, die in Gent zijn onderzocht, blijken dat alle tien Iraanse militairen die in een zie kenhuis in Recklinghausen (West-Duitsland) liggen hebben blootgestaan aan mosterdgas. Overigens zijn volgens Iran dit weekeinde bij gevechten aan het zuidelijke front 600 Iraanse sol daten gewond geraakt bij Iraak- se aanvallen met chemische wa pens. Jongen 'kraakte' meer dan 200 computersystemen LOS ANGELES (Reuter)- Een 19-jarige jongen uit Los An geles, die er in was geslaagd in te breken in tal van com puter—systemen, zal zich voor de rechter moeten ver antwoorden. Volgens de aan klacht had hij zich toegang verschaft tot 200 computer dossiers in afdelingen van het ministerie van defensie, universiteiten en particuliere researchbureaus door ge bruik te maken van het tele foonnet. De 19-jarige Ronald Austin wist onder meer "in te bre ken" in de computersyste men van een laboratorium voor marine-onderzoek en van de Rand Corporation, een hooggekwalificeerd on derzoekbureau dat onder meer projecten uitvoert voor de Amerikaanse regering. Ook had hij het computersys teem van de Noorse telecom municatiedienst gekraakt. De jongen, volgens de rechter in Los Angeles een briljante knaap, kan tot maximaal ze venjaar gevangenisstraf wor den veroordeeld worden. ANKARA - De Turkse Moeder landpartij van premier Ozal is gisteravond in 49 van de 67 pro vinciehoofdsteden uitgeroepen tot overwinnaar in de gemeente raadsverkiezingen van zondag. Terwijl het tellen van de stem men vandaag wordt voortgezet, bleek gisteren ook dat de buiten parlementaire sociaal-democrati sche SODEP-partij in acht Koer dische gemeenten in het oosten had gewonnen; de uit de gene- door Frans van Hasselt AMMAN (AP) Koningin Elizabeth II van Groot-Brittannië en haar echtgenoot prins Philip zijn gisteren in Amman aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Jordanië. Zij werden op het vlieg veld ontvangen door koning Hoessein en koningin Noor. Het is het eerste staatsbezoek van Elizabeth aan Jordanië, dat in 1946 onafhankelijk werd van Groot-Brittannië. Zaterdag werd in Amman een aanslag gepleegd op een hotel. In Groot- Brittannië maakt men zich zorgen over de veiligheid van de Britse koningin in Jordanië. Volgens sommige Britten is het bezoek aan Jorda nië de gevaarlijkste reis die de koningin sinds haar aantreden, 32 jaar geleden, heeft gemaakt. Op de foto koning Hoessein en koningin Elizabeth (foto ap>. raalsjunta voortgekomen Natio nalistische Democraten won in drie gemeenten en de islamitisch gekleurde Welvaartspartij in twee. In de vier grootste steden was er afgelopen nacht nog geen officieel resultaat, maar ook hier heeft de Moederlandpartij een flinke voorsprong. De man die zeer waarschijnlijk An kara's nieuwe burgemeester wordt, Mehmed Altinsoy, heeft reeds bekendgemaakt dat hij het probleem van de winterse lucht vervuiling, dat voortkomt uit verwarmingsinstallaties in de hoofdstad, gaat oplossen met een grootscheeps project voor geo thermische energie. Volgens sommige experts zullen, indien niet spoedig wordt ingegrepen, alle burgers van Ankara nog deze eeuw zijn overleden. Intussen zal het nog wel even du ren voordat een oplossing is ge vonden voor het probleem hoe het nu verder moet met de oppo sitie in Turkije. In het in novem ber gekozen parlement zitten twee grote fracties (respectieve lijk 117 en 71 van de 400 zetels) van partijen die na zondag jL ei genlijk als levende lijken moeten worden beschouwd: de vaag links-georiënteerde Populisten, onder Necdet Calp, en de reeds genoemde, uit de junta voortge komen Partij van Nationalisti sche Democratie. Zij kregen bij de gemeenteraadsverkiezingen minder dan 8 procent van de stemmen, volgens de voorlopige uitslagen. Twee veel 'echtere' partijen, de so ciaal-democratische SODEP on der prof. Erdal Inonu en de rechtse Partij van het Juiste Pad. waarmee oud-premier Demirel sympathiseert, kregen respectie- veijk 23,5 en 15 procent. Maar ze zitten niet in het parlement om dat ze niet aan de verkiezingen van november mochten mee doen, evenmin als de Welvaarts partij, die 3,5 procent krijgt. Van de MDP-fractie zullen de meesten zich wel gauw onafhan kelijk verklaren of naar de Moe derlandpartij overlopen - hoewel dat laatste volgens de nieuwe grondwet met zich meebrengt dat ze zich bij volgende verkie zingen niet kandidaat zullen mo gen stellen. Maar hoe moet het met de grootste oppositiegroep, de sociaal-democraten? Papoea's bang voor terugkeer PORT MORESBY/DEN HAAG (UPI) - De regering van Papoea Nieuw-Guinea is van plan 101 vluchtelingen terug te sturen naar West-Irian zodra de ge vechten in hun streek van her komst tussen Indonesische rege ringstroepen en opstandelingen zijn geluwd. Dat is gisteren meegedeeld door minister van buitenlandse zaken Rabbie Namaliu. De groep be staat overwegend uit vrouwen en kinderen, die zijn gevlucht uit hun dorpen, ongeveer 20 km van de grens met Papoea Nieuw- Guinea. In totaal zijn 440 bewoners van Irian Jaya naar het oostelijk deel van het eiland gevlucht, sinds de strijd tussen Indonesische troe pen en Papoeastrijders vorige maand weer oplaaide. Ook de vier naar Nederland ge vluchte Papoea's zijn bang dat de Nederlandse autoriteiten hen naar Indonesië zullen terugstu ren. Ze vrezen dat zij bij hun te rugkeer door de Indonesische veiligheidsautoriteiten uit de weg zullen worden geruimd. ADVERTENTIE1 Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wat Waar Lentespel Knip uit en plak het op uw wedstrijd- formulier en wel op de Wat Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer. Bent u het wedstrijdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. EEN ECHT COMPLETE KRANT. 0\TR WERELD. STAD EN LWD.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7