inroep beperkt ij abonnee-tv c DE ROKKEN EN BLOUSES Sparen wordt duidelijker! Let a.s. maandag op de "Nieuwe kijk op Sparen!' Rabobank CS unmecke Politiek loopt met warm voor Europa HpvdA ontevreden over brief kabinet Koeien gedupeerde boer ernstig besmet met gif Beletsky: geen raketten, dan —ook geen aanval op Nederland Hoofd directie gevangenis wezen ministerie vertrekt Man bekent moord op ex-vrouw Winsemius wil harmonisatie richtlijnen chemische stoffen Katwijks burgemeester: parlement moet zich meer inspannen lt dinsdag 27 maart 1984 Binnenland WEERSELO (GPD) - De veestapel van landbouwer Herman Peter man (48) uit Weerselo heeft aan een veel ernstiger hch-besmet- ting geleden dan tot nu toe werd aangenomen. De keuringsdienst van waren in Enschede, die in februari van 32 geslachte koeien van Peterman vetmonsters heeft onderzocht, trof daarin percentages hch aan die vier- tot zestienmaal zo hoog liggen als is toegestaan. De Stichting Peterman Moet Blij ven heeft deze gegevens gister middag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. De onder zoeksresultaten zijn inmiddels aan de Tweede Kamer toegezon den. Volgens de stichting is het opmerkelijk dat door de keu- DEN HAAG (GPD) De omroepen mogen zich niet zelfstandig met de exploitatie van Sff-^beL-h!^ abonnee-televisie gaan bezig houden. Minister Brinkman (WVC) heeft dit gisteren mee- Daarmee is ae Dewenng van het gedeeld in een brief aan de Tweede Kamer als reactie op de moties die zijn aangenomen ministerie van landbouw geloo- tijdens de behandeling van de Medianota. |De PvdA kondigde gisteren aan zo snel mogelijk een debat te willen over de brief van de bewinds man. De fractie vindt dat de om roepen met behoud van eigen identiteit moeten kunnen deel nemen aan abonnee-televisie. Deze wens is vastgelegd in een door de Kamer aanvaarde motie- Kosto. De WD liet weten uiter mate tevreden te zijn over de be perkte rol die de minister de om roepen bij abonnee-televisie wil geven. Het CDA vindt de brief van Brinkman 'niet meer dqn een eerste aanzet'. Het kabinet gaat akkoord met een door een kamermeerderheid ge wenst onderzoek naar de moge lijkheid van invoering van een derde, landelijk televisienet. De kosten van zo'n extra net zullen een belangrijk onderdeel vor men van die studie. Brinkman vindt dat de omroepbij drage tot en met 1987 met niet dan tien gulden per jaar NOS-voorzitter mr. E. Jurgens zei gisteravond dat de koppeling die de minister wil leggen tussen de zendtijduitbreiding en een derde net voor de omroepen onwerk baar is. Het NOS-bestuur heeft afgelopen vrijdag besloten de fi nanciële voorbereidingen voor zendtijduitbreiding per 1 okto ber 1984 te treffen. „Die voorbe reiding moet nu echt doorgaan, anders komt er helemaal geen extra televisie", aldus Jurgens. Alle fracties in de Kamer zijn van oordeel dat de extra zendtijd in de middaguren niet mag worden betrokken bij de studie naar de invoering van een derde net. De liberaal Keja voegde er aan toe dat „een kind kan uitrekenen dat de extra zendtijd op Nederland 1 en 2 en het invoeren van een der de meer gaan kosten dan tien gulden". Verstrengeling mag stijgen. Wanneer blijkt dat Volgens het kabinet heeft een het derde net plus het uitbreiden van de middaguitzendingen op Nederland 1 en 2 met twintig mi nuten meer kost dan dat tientje, dan komt de zendtijduitbreiding in de middaguren in het geding, aldus de minister. Op dit moment weigert het kabinet een positieve beslissing te ne men over de 20 uur extra zend tijd op de 'open' netten, hoewel dit is aangekondigd in de Media nota. meerderheid van de Kamer uit gesproken dat er een waterdich te scheiding moet zijn en blijven tussen het niet-commerciële om roepbestel en commercieel geëx ploiteerde abonnee-tv. Verstren geling tussen omroepactiviteiten en commerciële belangen moet worden tegengegaan. De opbrengst van de verkoop van programma's door de omroep aan de exploitant(en) van abon nee-tv zal moeten worden be- sbe fee NIJMEGEN (ANP) Als Nederland besluit geen kruisraketten te plaat- sla sen, kan de Sowjet-Unie op zijn beurt garanderen dat Nederland nooit 'ter aangevallen zal worden met atoomwapens, aldus de Russische ambas- d< sadeur in Nederland, dr. V. Beletsky. Hij zei dit gisteren in Nijmegen op *eri de katholieke universiteit waar hij sprak over het buitenlandse beleid Kri van de Sowjet-Unie. Hij was daar op uitnodiging van het Nijmeegs vet studiecentrum voor vredesvraagstukken. Enkele maanden geleden was de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Paul Bremer, in het- >ms zelfde kader te gast in Nijmegen. Ie Volgens Beletsky is de Sowjet-Unie te allen tijde bereid om opnieuw te >rd gaan onderhandelen met de Verenigde Staten over wederzijdse beper- "ea king van de kernwapenarsenalen maar niet meer op de manier waarop kte in Genève is onderhandeld. Dat heeft geen enkele zin, aldus de Russi- dn sche ambassadeur. ds De Sowjet-Unie is volgens hem altijd bereid geweest om te onderhande- •tei len over wapenvermindering maar legt de schuld voor het mislukken tc van die onderhandelingen bij de Verenigde Staten. DEN HAAG (ANP) - Het hoofd van de directie gevangeniswezen van het ministerie van justitie, drs. J. J.J. Tulkens (54), zal op zijn verzoek op 1 juni zijn functie neerleggen. Dit heeft het departement van justitie gis teren meegedeeld. Zowel Tulkens als een woordvoerder van het minis terie van justitie wilden geen inlichtingen verstrekken over de achter grond van dit besluit. "Ik wil het bij deze zakelijke mededeling hou den", aldus Tulkens in een reactie. In afwachting van de vervulling van de vacature die door Tulkens' ver trek ontstaat, zal de directeur-generaal jeugdbescherming en delin- quentenzorg van het ministerie, mr. W.H. van Hijlkema, vanaf heden de feitelijke leiding van de directie gevangeniswezen op zich nemen, aldus de mededeling. Tulkens wordt vanaf 1 juni 1984 als adviseur voor penologische vraag stukken toegevoegd aan de directeur-generaal jeugdbescherming en delinquentenzorg. Hij zal zich in het bijzonder bezighouden met een studie naar de relatie tussen de verantwoordelijkheid van de rechter tot strafvorming en de mogelijkheden tot tenuitvoerlegging van vrijheids benemende straffen en maatregelen. ADVERTENTIE steed aan de eigen omroeppro gramma's. In abonnee-tv-pro- gramma's moet duidelijk kun nen worden gemaakt dat een be paald programma afkomstig is van een omroeporganisatie. Aan abonnee-tv verkochte program ma's van omroepen hoeven op onderdelen niet eerder op Neder land 1 en 2 te zijn uitgezonden; gezamenlijk door omroep en an deren geproduceerde program ma's moeten echter wel eerst op de 'open' netten zijn uitgezon den. Tussen omroep en geinte- resseerde bedrijven zal, ieder met behoud van de eigen identi teit, een bepaalde vorm van sa menwerking moeten worden ge vonden. De omroepspecialist van de PvdA, Kosto vindt dat zijn motie over de abonnnee-tv door Brinkman minimaal is ingevuld. „Ik had van de minister wat meer allure in deze zaak verwacht", zei hij. DELFT (ANP) De Delftse politie heeft gistermorgen de 39-jarige mevrouw H. Sen vermoord aan getroffen in de keuken van haar woning in Delft. Zij is met een kogel door het hoofd geschoten. Op de bank in de woonkamer trof de politie haar 42-jarige ex- echtgenoot H.T. aan, die in De venter woont. Hij was nog in het bezit van het pistool waarmee de vrouw kort daarvoor was dood geschoten. De man is ingesloten. Volgens een woordvoerder van de Delftse politie heeft de man be kend op zijn ex-vrouw te hebben geschoten. Het motief voor zijn daad is nog niet duidelijk. De verdachte logeerde sinds afgelo pen donderdag bij de vrouw en hun twee nog thuiswonende kin deren. Hij was 9 maart in voor waardelijke vrijheid gesteld na dat hij op 8 december 1981 tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens doodslag in Doesburg. De politie was gistermorgen gea larmeerd door een buurvrouw. Zij was gewaarschuwd door het negenjarig zoontje van de ex- echtelieden. De jongen lag ziek thuis toen hij een knal hoorde. Hij vond zijn moeder in de keu ken terwijl zijn vader erbij stond. Het echtpaar had nog drie kinde- chenstraft dat alfa- en beta-hch in de veestapel van Peterman niet of nauwelijks voorkomen, zo stelt de stichting in een brief aan de Tweede-Kamerleden Duur- meijer, Tazelaar, Veldhoen (PvdA), Willemse (PSP) en Oo- men-Ruiten (CDA). Staatssecre taris Ploeg (landbouw) schreef dat in januari in antwoord op vragen van kamerleden. De stichting Peterman Moet Blij ven onthulde gisteren ook dat zich op ongeveer vijfhonderd meter afstand van de boerderij van Peterman een stortplaats be vindt waaraan tot dusver geen enkele aandacht is besteed. De stortplaats, waarvan het bestaan door de gemeente Weerselo wordt bevestigd, is een oude zan- dafgraving die later door een transportbedrijf is volgestort. Het terrein is eigendom van een voormalige wethouder van Weer selo. rig jaar grondmonsters van Pe termans bedrijf genomen. In zijn eerder genoemde antwoord deel de staatssecretaris Ploeg van landbouw mee dat daarin meer voudig gechloreerde en gebro- meerde stoffen zijn gevonden, maar de onderzoeksresultaten zelf zijn tot dusver niet openbaar gemaakt. De stichting vindt het onbegrijpe lijk dat de vuilstortplaats, gelet op de klachten van Peterman, door de gemeente Weerselo niet bij de provincie Overijssel is aan gemeld voor nader onderzoek. De werkgroep zegt over aanwij zingen te beschikken dat de be wuste lokatie daarvoor zeker in aanmerking komt. Peterman verklaarde gistermiddag dat in het verleden regelmatig vervuild percolatiewater van de stortplaats via sloten op zijn grond is terecht gekomen en dat de eigenaar van het stortterrein, de Weerselose oud-wethouder Wolbert, pas na herhaaldelijk aandringen van zijn kant de af- voerleiding heeft laten verleg gen. De stortplaats is in gebruik geweest in de jaren 1967 tot 1971. Om toch zekerheid te krijgen over de mogelijke bodemverontreini ging van de weilanden heeft Pe terman samen met de stichting en de Keuringsdienst van Waren in Enschede opdracht gegeven een voorlopig onderzoek in te stellen. Afhankelijk van de uit slag daarvan wordt bekeken of in een volgend stadium TNO zal worden ingeschakeld. Peterman zelf oefent inmiddels het boerenbedrijf niet meer uit. Zo als gemeld moest hij in de jaren 1981 tot 1983 een groot deel van zijn veestapel laten opruimen, omdat de runderen onverklaar bare ziekteverschijnselen ver toonden. Volgens Peterman zijn die veroorzaakt doordat het gras, dat zijn koeien te eten kregen, was besmet met hch. Justitie weigert Menten eerder vrij te laten ARNHEM (ANP) - Justitie blijft zich verzetten tegen een vroegtij dige vrijlating van Pieter Men ten. De advocaat-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. F.H. Vrijlandt, heeft gisteren nog eens laten weten dat de bejaarde oor logsmisdadiger er in elk geval niet op hoeft te rekenen dat hij vóór 28 maart volgend jaar op vrije voeten komt. Menten (84) zit tien jaar gevangenisstraf uit wegens in Polen bedreven oor logsmisdaden. Vrijlandt trad gisteren op bij een zitting van de bijzondere raadka mer van het Arnhemse hof. Het hof boog zich over de weigering van Justitie om Menten nu al vrij te laten. Menten meent dat hij hier recht op heeft, omdat hij eer der (tussen 1945 en 1949) ten on rechte zou hebben vastgezeten. Iedereen komt in principe in aanmerking voor voorwaardelij ke invrijheidsstelling als hij twee derde van zijn straf, het voorar rest meegeteld, achter de rug heeft. Het hof in Arnhem spreekt zich op 9 april uit over deze zaak. Ex-staatssecretaris van milieu Lambers-Hacquébard (rechts) luistert naar de Indiër Mohan Mathews, die de D'66-politica een vergiftigde ana nas en banaan aanbood. De vruchten zouden pesticiden bevatten die in de westerse wereld zijn verboden maar die in de Derde Wereld gewoon worden getolereerd. Het gesprek tussen beide werd gevoerd tijdens de internationale VN-conferentie over het milieu die gisteren in Noordwij- kerhout is begonnen en een hele week zql duren. (foto anp> NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Minister Winsemius (milieubeheer) heeft gisteren op een VN-conferentie in Noord wij kerhout aangedron gen op harmonisatie van de internationale richtlijnen voor chemische stoffen. Hij vroeg de milieu-organisatie van de Verenigde Naties Unep, de Wereldvoedselorganisatie en de Wereldgezondheidsorganisatie, die op de conferentie vertegenwoordigd zijn, na te gaan of het mogelijk is jaarlijks de gegevens te publiceren over het gedrag en de giftigheid van chemische stoffen en met name van bestrijdingsmiddelen. Doel van de conferentie, die de gehele week zal duren, is tot afspraken te komen over een controle op de internationale handel in gevaarlijke chemische stoffen en speciaal bestrijdingsmiddelen. Ze nodigen uit om te kombineren. Het allerleukste bij elkaar te zoeken. U kunt kiezen uit veel mogelijkheden? Kom maar kijken! WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer controleert het beleid dat in Brussel en Straatsburg wordt gemaakt onvoldoende. Het Ne derlandse parlement maakt te weinig gebruik van de mogelijk heden om controle uit te oefenen. Daarbij komt dat de aandacht niet erg systematisch en evenmin erg intensief gebeurt. Tot deze conclusies is een werk groep van de Europese Beweging gekomen. Het rapport van de groep, die werd voorgezeten door de burgemeester van Katwijk, mr C.A. Bos, werd gisteren in Den Haag aangeboden aan ka mervoorzitter Dolman. De wergroep doet in haar rapport een aantal aanbevelingen om de controle op het Europees beleid te verbeteren. Die suggesties varië ren van de instelling van een spe ciale 'Eurocommissie' uit de Tweede Kamer tot het opnieuw toelaten van zgn. dubbelmanda ten (kamerleden die zowel op het Binnenhof als in Straatsburg werken). Dolman wees deze voorstellen on middellijk van de hand. Volgens hem zou het instellen van een spe ciale commissie juist leiden tot nog minder controle, omdat de overige 130 Kamerleden zich niets meer aan Europa gelegen zouden laten liggen. Het is veel beter indien Europese voorstellen onderdeel uitmaken van het ge wone werk van alle kamercom missies, zoals nu ook al gebeurt. Hij voelt ook weinig voor het voor stel om weer dubbelmandaten in te voeren. Bij de eerste directe verkiezingen voor het Europarle ment besloten de politieke partij en van deze dubbelmandaten af te zien. Hoewel Dolman wel voor delen kan zien, wijst hij ze toch af. Positief kan het alleen werken voor een parlementariër die ge noegen neemt met heel weinig slaap, dan wel over erg veel ge zag beschikt. Bij dat laatste denkt hij bijvoor beeld aan de (inmiddels overle den) vroegere Kamervoorzitter Vondeling, die over zoveel erva ring beschikte dat hij slechts wei nig papierwerk zou behoeven te verrichten om te weten waar een bepaalde zaak over ging. Dol man: "Het is duidelijk dat slechts heel weinig kamerleden hiervoor in aanmerking komen". geld en goede raad (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Europa is geen lich tend ideaal voor de burger. Ook politici tonen weinig belangstel ling voor Europese aangelegen heden. De nationale problemen staan voorop, zaken die vragen om een aanpak op Europees ni veau (milieu, landbouw, trans- portverkeer) komen nauwelijks aan bod. Dat geldt ook voor ons land, zo blijkt uit een onderzoek dat de Europese Beweging Ne derland heeft gedaan naar de be langstelling bij het Nederlandse parlement voor Europese zaken. Het gisteren gepresenteerde rap port Binnenhof-Brussel' be vestigt wat al lang werd ver moed: de gemiddelde politicus loopt niet warm voor Europa. De oorzaak daarvan ligt allereerst bij de ongeïnteresseerde achter ban. Maar ook hebben de uiterst moeizame EG-onderhandelin- gen de Europese eenwordingsge dachte steeds meer doen verble ken. Verder wordt de kracht van het Europees Parlement niet als indrukwekkend ervaren. Mr.C. A. Bos, voorzitter van de commissie die het onderzoek Binnenhof-Brussel heeft uitge voerd, kent het functioneren van ons nationale en het Europese parlement van zeer nabij. De hui dige burgemeester van Katwijk neen van beide volksvertegen woordigingen deel uitgemaakt. Bos erkent dat het Europees parle ment verre van ideaal werkt. „Ie dereen weet dat het niet als nor maal parlement kan werken, om dat het geen enkele macht bezit. Afgezien van één onderdeel, de begroting, heeft het parlement geen wetgevende bevoegdheid. Het kan de Raad van Ministers, die de beslissingen voor Europa neemt, niet naar huis sturen, zo als een nationaal parlement wél kan doen met bewindslieden. Het Europees Parlement kan slechts adviseren. Wij hebben de mogelijkheden bekeken om een scherpere controle uit te oefenen op de Raad van Ministers, die momenteel te veel op zichzelf be zig is". Suggesties Om die controle te verscherpen staan in het uitgebrachte rapport de volgende suggesties: de in stelling van een vaste commissie voor Europese zaken in de Ka mer, uitbreiding van het overleg tussen Nederlandse parlementa riërs en leden van het Europarle ment en wellicht een dubbel lid maatschap van zowel Tweede Kamer als Europees Parlement. Bos: „Europese zaken worden nu in de Kamer behandeld als on derdeel van buitenlandse zaken. Maar dat is zo'n enorm weids ge bied. Vraagstukken op Europees gebied raken in het gedrang. Een Bos: aparte kamercommissie beter zijn. (archieffoto) aparte kamercommissie voor Eu ropese zaken zou beter zijn. "Daarin zouden niet alleen buiten landdeskundigen, maar ook spe cialisten op gebfed van vervoer, milieu en landbouw moeten zit ten. Er wordt veel te weinig met elkaar overlegd, vaak ook uit ge brek aan tijd. Misschien dat er met een aparte kamercommissie meer wisselwerking komt tussen ons nationale en het Europees parlement". Bos meent dat ons parlement zich wat meer moet inspannen voor Europese aangelegenheden. Daarvan kan ook het Europees Parlement profiteren. Nu laten de politici hun collega's op Euro pees niveau te veel aan hun lot over. Nederlandse parlementa riërs nemen Europarlementa riërs niet serieus. „Het aantal nationale politici dat zitting neemt in het Europarle ment neemt af', zegt Bos. „Ik kan me dat ook wel voorstellen. Je hebt nauwelijks wetgevende bevoegdheid. Bovendien leid je een zwervend bestaan. Zitten in het Europees Parlement is heel anders dan in de Tweede Kamer. Niet alle politici in het EP zijn door de wol geverfd. En vergeet niet: het EP bestaat pas zes jaar. Ze kunnen in die korte tijd niet alles voor elkaar hebben". Onvoldoende „In ons rapport hebben w|j een ba lans opgemaakt. Het Europees Parlement functioneert onvol doende. Dat is echter geen zaak van het Europarlement alleen. Ook de Nederlandse volksverte genwoordiging moet zich in spannen voor Europese aangele genheden. Zaken uit het EP moeten door de Tweede Kamer worden overgenomen". „Op haar beurt moet het EP zich veel meer richten op de werkelij ke Europese belangen. Wat is be langrijk? Niet dat alle elektrici teitskastjes binnen de EG het zelfde model krijgen, maar dat de milieuvervuiling internatio naal wordt aangepakt, dat het transportverkeer niet onnodig wordt opgehouden aan de gren zen. Daarvoor moet het EP zich sterk maken. En die ideëen moe ten de nationale parlementen steunen. Anders verdwijnen al die mooie plannen ergens in een la". Politici ervan doordringen dat al leen samenwerking op Europees niveau toekomst biedt is een uit puttend proces, meent Bos. „Het heeft geen zin het probleem van de zure regen alleen in ons land aan te pakken. Zure regen gaat over de grenzen heen. En zo zijn er nog veel meer zaken die uit stijgen boven het nationaal be lang". "Het is moeilijk mensen er van te overtuigen dat je er niet komt door grenzen te sluiten en een nationaal beleid te voeren. Als we de economie niet op Euro pees niveau aanpakken snijden we onszelf in de vingers. Neder land is niet in staat in z|jn eentje met giganten als de Verenigde Staten of Japan te concurreren. Prijzen zouden omhoog vliegen. Je kan alleen niet van te voren bewijzen dat we met een Euro pees beleid beter af zijn. Dat blijkt pas naderhand, wanneer het te laat is".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5