Steeds Gashouders EBR wellicht gesloopt Eerstejaars farmacie: studie aan Leidse universiteit voltooien Sen mei fcolentp ptadbteeld jarige muziekschool Gezondheids winkel sluit Breestraat: weer tweerichtingsverkeer Legermuseum in april dicht voor bezoekers Man goochelt met wapen op politiebureau Mishandeling Petitie aangeboden Universiteits raad wijzigt voorstel voor numeri fixi nder invloed enrDoorn in oog bewoners Groenoord Grote mani festatie Redactie: Bart Jungmann 4 Jaap Visser LEIDEN - In het kader van het 150-jarig bestaan van de Streek- muziekschool wordt zaterdag een grote manifestatie in de Stadsgehoorzaal gehouden. De dag wordt om 10.00 uur 's och tends geopend met een aubade LEIDEN - De gezondheidswinkel aan de Herenstraat is na ander half jaar weer opgeheven. Een gebrek aan vrijwilligers die de winkel draaiende kunnen hou den, is hier de oorzaak van. Mét de gezondheidswinkel verdwij nen de wekelijkse spreekuren en de thema-middagen in diensten centrum 'De Linde'. De initiatiefnemers beschouwen de gezondheidswinkel overigens niet als mislukt. Ook al werden de spreekuren misschien niet al tijd even druk bezocht. vanaf het balkon door hobo-leer lingen van Lena Bik. Tot vijf uur 's middags zullen dan alle en sembles van de school, de afde ling lichte muziek en leerlingen van de begeleidingsklassen in de Gehoorzaal musiceren. In de kleine zaal is er gelegenheid tot volksdansen (11.00 uur-12.00 uur en 16.15 uur-17.15 uur) Om 15.00 uur verzorgt Paul Leen- houts een workshop 'Improvise ren op blues- en jazz-schema's'. In de grote zaal is om 10.30 uur een kinderconcert in midde leeuwse sfeer. Van 12.15 tot 13.00 uur verzorgt het blokfluitensem ble Praetorius een lunchconcert. De big band onder leiding van Jop van der Louw treedt twee keer op: 13.15-13.45 uur en 16.30- 17.00 uur. Het avondconcert begint om 20.15 uur. Op het programma staan middeleeuwse bedevaartsliede ren en fragmenten uit 'Die Drei- groschenoper'. Met een optreden van het Musicade-orkest (een or kest van 120 leerlingen van de muziekschool) wordt de avond afgesloten. LEIDEN - Op de Breestraat zaJ morgenochtend na tien uur weer autoverkeer in twee richtingen mogelijk zijn. De NZH heeft in samenwerking met de gemeente en de politie gisterochtend de bocht Bree- straat-Kort Rapenburg met goed gevolg getest. De NZH was bang dat de bocht na de riolerings werkzaamheden in het Kort Ra penburg te nauw was geworden. Proefondervindelijk werd giste ren evenwel vastgesteld dat twee elkaar tegemoet komende bus sen tegelijk de bocht kunnen ne- Direct na afloop van de proef be sloten gemeente, politie en NZH om morgenochtend weer twee richtingsverkeer in de Breestraat LEIDEN - Het Koninklijk Nederlands Leger- en Wapenmuseum (beter bekend als het legermuseum) sluit volgende maand zijn poorten. Met ingang van 2 april is het museum aan de Plesmanlaan niet meer ge opend voor bezoekers. Vanaf die datum worden voorbereidingen ge troffen voor de verplaatsing van het museum naar Delft. Die verhuizing zal nog deze zomer geschieden. Het voormalige Pesthuys aan de Plesmanlaan verkeert in een dergelijke bouwvallige staat dat het ministerie van defensie toestemming gaf voor de verhuizing naar het Armamentarium aan de Korte Geer in Delft. Dit uit de zeventiende eeuw daterende gebouwencomplex (vroeger het Ar senaal van de provincie Zuid-Holland) wordt sedert 1981 gerestaureerd. Het Pesthuys zal in de toekomst mogelijk onderdak gaan bieden aan de dienst verspreide rijkscollecties van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. De gemeente is daarover in onderhandeling met het ministerie. Mocht dat niet doorgaan dan zal de directie civiele werken aan de Plesmanlaan worden ondergebracht. Opknappen van het complex zal naar schatting vijf miljoen gulden gaan kosten. van deze week in de Academi sche Raad worden besproken. LEIDEN - Op het politiebureau werd omstreeks kwart voor vier 's nachts een 31-jarige man uit Leiden aangehouden die in het bezit was van een wapen en daar mee stond te goochelen, zonder overigens kwade bedoelingen te hebben. De man kwam naar het bureau om zijn hart te luchten. Volgens de politie verliep het gesprek vrien delijk. Op een bepaald moment verldaarde de man dat hij ook een pistool had. En hij het zijn revolver zien. Hij spande de haan en zwaaide een beetje met het wapen. Agenten probeerden de man, die onder in vloed was, te overtuigen dat het beter was om het wapen niet te spannen. Nadat zij erin waren ge slaagd het pistool uit zijn handen te krijgen bleek dat er zes kogels in zaten. LEIDEN Een 22-jarige Leide- naar heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Zon dagavond zou hij by een bar aan de Beestenmarkt klappen heb ben gekregen van een medewer ker van die bar. De 22-jarige üep een gebroken kaak op. Bezakt De groene brigade rukt tegen woordig uit met marsmuziek. Onder tromgeroffel en trom petgeschal reed vorige week in alle vroegte een vuilniswagen de poort uit van het terrein van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat. Tot groot ple zier van de groene brigadiers, maar tot evengrote ergernis van de stagenoten die nog vol op van hun nachtrust genoten. Reinigingsvoorlichter Mari Tol heeft een geluidsinstallatie la ten monteren op een vuilnis wagen om zo de 'Komo-zak' aan te kunnen prijzen. De rei niging is een Komo-campagne begonnen om in de toekomst wat minder vaak stoffer en blik ter hand te hoeven nemen. Vuilniszakken met het zoge naamde Komo-keurmerk schijnen dikker en dus sterker te zijn dan zakken zonder keur merk. Komoloze zakken hebben vol gens Mari Tol de vervelende ei genschap om snel te scheuren. Vooral op momenten dat groe ne brigadiers ze van straat op tillen om de vuilniswagen in te zwiepen. Gevolg: de halve in houd van een vuilniszak ligt midden op straat. Gelukkig voor Mari Tol scheurt een huisvuilzak ook wel eens boven de keukenvloer zodat steeds meer mensen er toe overgaan om de iets duurdere Komo-zak aan te schaffen. Tol: "In feite is duurkoop goed koop, want een slappe zak ver oorzaakt dikwijls overlast". En om dat nog eens flink onder onze aandacht te brengen heeft Mari Tol een bandje ingespro ken waarmee de cassetterecor der van één vuilniswagen re gelmatig wordt gevoed: "Voor uw en ons gemak, gebruik de Komo-zak", schalt de stem van Tol, volgens afspraak pas na half tien 's ochtends, uit de op het dak gemonteerde speakers. Wie zich voortaan afvraagt: "Vuilnisman! Kunnen deze Komoloze zakken óók mee?" moet dus niet raar opkijken wanneer daar een hartgrondig "Nee, geen slappe zakken!" op volgt. J.V. Billen bloot (11) Het bestuur van de Protestants Christelijke Woningbouwver eniging (PCW) lijkt de strijd is om de studenten uit 1983 toe te staan aan hun huidige universi teit de studie te voltooien. Dit zou betekenen dat de reorganisa tie niet in 1988 is voltooid, maar een jaar later. Ooms meende dat deze vertraging opweegt tegen de lasten die de studenten ervan ondervinden. "Wij vormen hier een groep, heb ben allemaal een kamer en onze sociale contacten. Dat laatje niet zomaar achter. Daar komt nog bij dat de huisvesting in ander steden maar niet een, twee, drie, is geregeld. Dan heb ik het nog niet eens over eventuele aanpas sing van het studieprogramma bij overgang naar een andere universiteit en de extra financiën die zijn gemoeid bij de overplaat sing". Motie De universiteitsraad die aan het begin van de avond dit onder werp op de agenda had laten zet ten, nam een motie aan waarin het College van Bestuur verzoekt er op toe te zien dat de studenten het doctorale examen aan de ei gen instelling kunnen afleggen. "Al het andere is in strijd met het regelement, dat is goedgekeurd door de minister van onderwijs en wetenschappen", aldus de raad. Het College van Bestuur liet weten dat hij, als alles volgens plan ver loopt, de raad in april een con cept-beleidsnota over de taak verdeling bij farmacie zullen voorleggen. LEIDEN - Het voorstel van het College van Bestuur om een nu meri fixi in te stellen voor de stu dierichtingen informatica, ge zondheidswetenschappen en ge neeskunde, is gisteravond door de universiteitsraad verworpen. Het College van Bestuur wenste bij de studierichting geneeskunde niet meer dan 165 in plaats van 260 eerstejaars toe te laten. Dit in verband met de nieuwe studie richting gezondheidsweten schappen, waar ook nog eens 80 studenten kunnen worden toege laten. Raadslid Holtzapffel (Pro gressieve Party) vond dit een merkwaardige koppelverkoop ingegeven door minister Deet- man. Hij wilde daarin - en velen met hem - niet meegaan. Bij de studierichting informatica lag het wat moeilijker. Volgens F. van der Meer, lid van het Col lege van Bestuur, is de staf bij deze nog zeer jonge studierich ting nog niet berekend om meer dan honderd studenten op te lei den. "Er zyn nog te veel knel punten. Komen er meer studen ten dan kunnen we geen goede opleiding garanderen". Het toe gestane aantal ligt op 121. De raad meende dat deze proble men zeker niet moeten worden onderkend. Zij wilde teruggaan naar een aantal van 110. Buiten universitair lid J.D. Enthoven maakte hierbij wel de kantteke ning dat de staf van de studie richting informatica volgend jaar wel op volle sterkte moet zyn. De numeri fixi zullen aan het eind ting. "De servicekosten zijn omgeslagen over 484 wonin gen die niét identiek zijn zodat de uitspraak van de kanton rechter slechts geldt voor één individuele huurder en niet voor iedereen", verklaarde De Geus zijn styfkoppigheid. Bovendien beweerde hij dat de PCW ook wel eens te weinig servicekosten in rekening had gebracht en daar nooit moei lijk over had gedaan. Een aan bod van wethouder Dick Tes- selaar van volkshuisvesting om in het conflict PCW-SP te bemiddelen wees De Geus dan ook resoluut van de hand. De 'pro deo-advocaat' van de SP krabde zich vervolgens flink op het achterhoofd en kwam uiteindelijk tot de conclusie dat nieuwe jurdische stappen waarschijnlijk zonder resultaat zullen blijven. Hij en Fenna Vergeer hadden, na daar twee jaar op te hebben aangedron gen, eindelijk een blik mogen werpen in de boeken van de PCW om te constateren dat de woningbouwvereniging in '77- '78 inderdaad verhes op de ser vicekosten had geleden. Vergeer: "Op zich is het kwalyk dat de PCW dat verlies later in rekening heeft gebracht, want servicekosten moeten volgens de wet jaarlijks worden verre kend. Maar de PCW kan tegen over de kantonrechter volhou den, dat zij een andere afreken- methode hanteert. De kanton rechter zal dan waarschijnlijk voor de toekomst een betere boekhouding van het bestuur vragen, maar daar krijgen de bewoners hun centen natuur lijk niet mee terug". Rest de vraag waarom het PCW- bestuur zich dan niet wat feller heeft verdedigd tijdens het kortgeding dat verloren ging. Een brief van de advocaat van de PCW aan de advocaat van de SP verschaft daarover dui- delykheid. Het bleek dat het proefproces het PCW-bestuur onverschillig het. Pas toen de SP ging dreigen met een pro ces van de overige 483 huur ders werd wat zwaarder ge schut in stelling gebracht. En met succes, zo blijkt nu. Want de hulp- en informatietroepen van Vergeer blazen de aftocht. "Omdat wij het risico te groot vinden worden dat we niet aan het langste eind zullen trek ken", verklaart Vergeer. "Het blijft natuurlijk een trieste zaak dat de PCW zich zo wei nig aan de belangen van de huurders gelegen laat hggen, maar op dit moment kunnen we écht niet anders doen dan de zaak laten rusten". En het PCW-bestuur de gelegen heid geven de broek weer op te hijsen. J.V. doppende kraker ;IDEN - Werklieden die in op dracht van de Leidse Woning stichting gistermiddag om streeks half vijf een leegstaande woning aan de Ravenhorst aan het dichttimmeren waren, keken raar op toen ze opeens geklop hoorden. In de woning zat nog ie mand. Nadat ze enkele planken hadden verwijderd bleek het om een 23-jarige jongen te gaan die op de bovenverdieping had hg gen slapen. Na op luidruchtige wijze te zijn gewekt, besefte hij wat er gebeurde. De jongeman pakte, toen hij eenmaal bevrijd zijn spullen en verplaatste zich naar elders. [EIDEN - De Leidse politie heeft vannacht omstreeks half één op de Breestraat een 35-jarige man e uit Zoetermeer aangehouden die onder invloed bleek te rijden, en c Bovendien was het rijbewijs van - pla deze automobihst verlopen. aanvankelijk wilde de man overi ge g gens niet mee naar het bureau, n va Hij probeerde te vluchten. Werd bra gepakt en begon vervolgens te wet vechten. Hierbij hep hij een bloe der j< dend wondje in het gelaat en een r ee buil op. ig U Leiden De groene brigadiers op jacht naar Komo-zakken in de Merenwijk. De geluidsinstallatie op de vuilniswagen begeleidt hen verbaal (en muzikaal). (foto Holvast) met de Hulp- en informatie dienst van de Sociahstische Partij, die onderhand verdacht veel op een tweede Tachtigjari ge Oorlog gaat lijken, in haar voordeel te beshssen. Fenna Vergeer, de aanvoerster van de Hulp- en informatie dienst, heeft bij de bewoners van de Horstenflats in de Me renwijk een brief in de bus ge schoven waarin zij schrijft dat de SP afziet van verder proce deren tegen de PCW. De PCW heeft in de periode '79- '80 de 484 flatbewoners van de vijf Horsten zo'n 30.000 gulden teveel aan servicekosten laten betalen. Fenna Vergeer sprong voor de bewoners in de bres en eiste dat het PCW-bestuur een kleine zeventig gulden terug- stopte in de portemonnee van elk Horsten-huishouden. Voorzitter J. de Geus van deze woningbouwvereniging het weten daar met eens over te peinzen en kreeg onmiddellijk een kortgeding aan zijn broek, aangespannen door één huur der. Die huurder werd in het gelijk gesteld en kreeg z'n cen tjes terug. Fenna Vergeer riep vervolgens uit dat het PCW-be stuur met de billen bloot moest en ook met de 483 andere be woners moest afrekenen. De Geus hield evenwel z'n poot stijf omdat de uitspraak van de kantonrechter volgens hem was gebaseerd op een misvat- uwd tif tiEIDEN Er is een redelij ke kans dat de immense no, gashouders op het terrein get van het energiebedrijf langs de Koningstraat tk'a worden afgebroken. Het mei EBR zegt 'serieus te over- di wegen' de gevaarten te c slopen. eer ïierAmbtenaar Hans Meijer vertelde r de dit gisteravond tijdens een ver- we gadering met het buurtcomité ;1 iri Groenoord. De gashouders zijn om al jaren een doorn in het oog van de bewoners. Het EBR hikte ech- ter altijd tegen afbraak aan om dat die hoge kosten met zich meebrengt. Het gaat bij de sloop overigens om twee van de drie gashouders: de grote grijze en de bovenbouw van de middelste gashouder. Het energiebedrijf had toegezegd sterker over de sloop na te den ken wanneer de gemeente het tracé voor de stadsverwarming van Stevenshof zou goedkeuren. Meijer wist gisteravond te vertel len dat een brief met de goedkeu ring naar het EBR onderweg is. "Het gaat nu dagen aan de hori zon. Ik heb zelfs de hoop dat de gashouders nog deze zomer verleden tijd zijn". Te verwachten valt dat het EBR ook van de kant van de PTT een verzoek zal krijgen om de gas houders te verwijderen. De PTT heeft namelijk plannen haar straalzender voor de telecommu nicatie ook op Den Haag te rich ten. Daarbij staat de grote gas houder in de weg. Optimistisch Woordvoerder De Boer van het EBR bevestigde vanochtend 'zeer optimistisch' te zijn over het verdwijnen van de gashou ders. Ook hij denkt daarbij, wan neer de benodigde vergunningen verkregen worden, nog aan dit jaar. "Maar ik beschouw het per soonlijk als een gemis in het landschap. En ik denk dat ook de bewoners het aanzicht van de gashouders nog zullen r Eerstejaars farmaciestudenten verblijden mr.K.J. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse universiteit met een petitie. (foto Holvast) LEIDEN - De eerstejaars studen ten farmacie willen hun studie in Leiden kunnen afmaken en niet in Groningen of Utrecht. De groep eerstejaars heeft vanmid dag in Den Haag aan de plaats vervanger van minister Deetman van onderwijs en wetenschap pen, chef kabinetszaken C. Bere- schot, een petitie met handteke ningen aangeboden. De voorzit ter van het College van Bestuur, K.J. Cath, kreeg gisteravond tij dens een vergadering van de uni versiteitsraad het verzoekschrift overhandigd. Enkele weken geleden is het defi nitieve besluit gevallen om de studierichting farmacie in Lei den op te heffen. Het komend studiejaar zal farmacie al geen nieuwe studenten meer toelaten. Zoals het er nu voorstaat kunnen de Leidse studenten die in 1983 aan de studie zijn begonnen, de studie in Leiden niet afmaken. Sterker nog de eerstejaars stu denten krijgen het gevoel dat ze met ingang van september al worden gedwongen over te stap pen naar één van beide andere universiteiten: Groningen of Utrecht. Dit betreuren zij ten zeerste. Woordvoerder P. Ooms vroeg gis teravond of er geen mogelijkheid De gevaarten aan de Koningstraat. Volgens woordvoerder De Boer van het EBR zullen de bewoners de gashouders nog gaan missen. m (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3