Doek valt voor recreatieschap Orion krijgt te weinig aandacht' Stëqim Chiligroep geeft kunstwerk aan gemeente Leiderdorp Samenwerldngsverband heft zichzelf op Vredesgroep vreest komst nucleaire taken naar Valkenburg Zieke honden illegaal verkocht in Katwijk Stad en rand DINSDAG 27 MAART IJ LEIDERDORP - Als blyk van waardering voor de betrokken heid van de Leiderdorpers bij het wel en (vooral) wee van de Chileense bevolking boden Jacc- queline de Jong-Stoop, Mariska Rivera en Mienke van Noort van de Leiderdorpse Chili-werk- groep gisteren burgemeester Van der Have een schilderij aan voor het gemeentehuis. De aan bieding van het kunstwerk, ge maakt door Jacqueline de Jong. diende tevens als opwarmer voor de huis-aan-huiscollectie die de werkgroep volgende week in de gemeente houdt. De Chili-werkgroep vloeit voor uit de komst, nu zes jaar geleden, van een aantal Chileense politie ke vluchtelingen naar Leider dorp. De mensen die de Chilenen opvingen en wegwijs maakten in de Nederlandse samenleving vormde na verloop van de tijd de nu uit acht mensen bestaande Chili-werkgroep. De groep heeft drie projecten in de hoofdstad Santiago geadopteerd: een gaar keuken, de daaruit voortgeko men kleine werkplaatsen, en een polikliniek. Via de keuken krijgt een aantal kinderen dagelijks een warme maaltijd, omdat vol gens De Jong ondervoeding 'een van de grootste problemen is'. De moeders die elkaar via de gaarkeuken ontmoetten, richtten na verloop van tijd samen werk plaatsen op waar onder meer kunstnijverheid, kleding en schoenen worden gemaakt. In de polikliniek in een van Santiago's krottenwijken is een opvang voor alcohol- en drugsverslaaf den en wordt veel aan voorlich ting over gezondheidszorg ge daan. Situatie De Leiderdorpse groep financiert samen met Chiligroepen uit Lei den, Hazerswoude en Amster dam-Bijlmermeer deze projec ten, en maandelijks maken de Leiderdorpers 1500 gulden over naar het Zuidamerikaanse land. In Leiderdorp zelf organiseert de groep manifestaties en infor matieavonden. "Het gaat er ons vooral om die mepsen daar mo reel te steunen. We'willen hun in elk geval niet vertellen hoe ze hun problemen moeten oplos sen. Zij kunnen hun situatie en de manier waarop ze die moet.en verbeteren, zelf het beste beoor delen", aldus De Jong. De groep weet zich bij het werk ge steund door een kleine honderd gezinnen die donateur zijn of an derszins hun steentje bijdragen. Ook vanuit het gemeentebestuur krijgt de groep veel medewer king, benadrukt Jacqueline de Jong, hetgeen onder meer in een jaarlijkse subsidie tot uiting komt. De komende week houdt de groep haar jaarlijkse collecte. Vrijdagavond is er in de Sjelter een avond met de theatergroep Beroerd, die een stuk over El Salvador speelt. Volkskrant- journalist en correspondent voor Zuid-Amerika Cees Zoon houdt een inleiding op de avond, die om half negen uur begint. AALSMEER/DEN HAAG "Mijn weigering om mee te stemmen hebt u misschien wel opge merkt", zou gedeputeerde drs.J. Borgman na afloop van de vergadering zeg gen. Een teleurgestelde voorzitter van het recrea tieschap Noord-Zuidhol lands Plassengebied hield zijn arm als laatste uiting van protest demonstratief omlaag, ook toen hij vóór het voortbestaan van het recreatieschap had kun nen stemmen. Slechts twee leden, Warmond en Aalsmeer, deden dat wel. De ove rigen stemden voor opheffing. "Ik open deze vergadering niet graag", had Borgman al aan het begin van wat een opheffingsver gadering zou worden gezegd. En: "Een strohalm is wat mij betreft genoeg om door te gaan". Maar er was voor Borgman vrijwel niets meer om zich aan vast te klampen. Het recreatieschap, een samenwerkingsverband van veertien gemeenten, hief zichzelf gistermiddag in het gemeente huis van Aalsmeer op. Misschien al wel vijftien jaar gele den, zo haalde Borgman uit zijn herinnering op, waren de ge sprekken begonnen om geza menlijk de belangen van de re creatie in het groene hart van Holland te behartigen. Recreatie- gemeenten als Alkemade, War mond, Rijnsaterwoude en Wou- brugge en grote gemeenten als Amsterdam, Leiden en Alphen aan den Rijn die het merendeel van de recreanten leveren, sloe gen de handen ineen. De ge meente Den Haag deed, helaas vond Borgman, niet mee. Wel dus Amsterdam en twee andere Noordhollandse gemeenten. Aalsmeer (Westeinder Plassen) en Haarlemmermeer. Twee pro vinciebesturen, Zuid- en Noord- Holland, sloten zich aan en de rijksoverheid toonde zich en thousiast. Niets leek het recrea tieschap een vruchtbare toe komst in de weg te staan, maar toch pakte het anders uit. Met forse subsidies van het rijk in het vooruitzicht werd een eerste ambitieus plan gepresenteerd, dat bij verwezenlijking zestig miljoen gulden zou kosten. Ech ter, de eerste voorbodes van de bezuinigingen bij de gemeenten dienden zich in die tijd al aan. De grootschalige opzet werd terug gebracht naar een recreatieplan van veel bescheidener omvang, maar de schrik zat er al in. De gemeente Amsterdam, die als grootste gemeente een forse fi nanciële bijdrage zou leveren, wilde niet meer meedoen. Het was het begin van het eind. An dere gemeenten stapten ook op of deden dat formeel nog niet, maar lieten aan hun bedoelingen niets aan duidelijkheid te wen- Boosdoener Vooral de gereserveerde houding van de gemeente Alkemade, een belangrijke plassengemeente, heeft bij de overige deelnemers veel kwaad bloed gezet. "Er dreigt een verkeerd beeld van Al kemade te ontstaan", verdedigde burgemeester J. Wagenaar het beleid van zijn gemeente. "Wij worden als boosdoener gezien, maar Amsterdam is eerder opge stapt". Alkemade wil wat tijd om na te denken over een andere vorm van samenwerking, aldus Wage naar, hetgeen Borgman cynisch deed opmerken dat er in de afge lopen jaren toch voldoende tijd was geweest om na te denken. Wagenaar dacht dat de raad over een half jaar zover is om een uit spraak te doen. "Eerst moet een andere, vervelende affaire wor den opgelost", waarmee Wage naar doelde op de afwikkeling van het Casper-avontuur, een sa- menwerkingsregeling voor de exploitatie van een kabelnet. Ook in deze zaak wordt Alkema de als de boosdoener gezien, om dat het aantal kabelabonnees er ver achterbleef bij het gemiddel de in de andere deelnemende ge meenten. Door de opstelling van de provincie moet Alkemade an derhalf miljoen gulden in het verlies bijdragen, terwijl het dacht hieraan acht ton kwijt te zijn. Gedeputeerde Borgman heeft ge tracht het recreatieschap te red den door over te stappen op een veel 'lichtere' regeling, zoals hij dat noemde. Lichter in de zin, dat het de gemeenten minder geld zou kosten. Er werd zelfs voorgesteld absoluut niet verder te gaan dan een uitgavenniveau van twee gulden per inwoner per jaar, maar ook voor deze ontwik keling kreeg de Borgman bij de meeste gemeenten de handen niet meer opelkaar. Trouwens, ook de beide provinciebesturen bleken niet meer zij aan zij te strijden. Na jarenlang ploeteren leek het verloren moeite om de zaak nog langer te rekken. Het dagelijks bestuur kwam met een voorstel het recreatieschap op de heffen. Wethouder A.A. de Leeuw van Haarlemmermeer meende welis waar zich 'een beetje overvallen te voelen' door het voorstel, maar hij vertelde ook reeds met Aals meer en de provincie Noord-Hol land informele gesprekken te hebben gevoerd over hoe het verder moest, dus zo plotseling kwam het 'overlijdensbericht' voor Haarlemmermeer toch ken nelijk niet. Plassenschap De deelnemers hadden het zien aankomen en fervente voorstan ders van het recreatieschap, zo als Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge, hebben zich al verzoend met de gedachte om een nieuw, kleiner plassenschap Gedeputeerde Borgman: teleurg steld. («rthleffoljjjtz, ondei op te richten, waarin alleen d Bovei gemeenten grenzend aan de pla deze sen deelnemen. ianvar Raadslid C. van Kuyen van de g gens meente Warmond bleek een va Hij p de weinigen, die een lans bra gepal voor het recreatieschap. Hij wet vech' erop, dat het misschien weer j, dend ren duurt alvorens er weer ee buil i gemeenschappelijke regeling tu stand is gebracht. Gedeputeerd Borgman viel hem bij: "Het treurig dat, als je eindelijk een rf_/(J geling hebt, je die weer gaat oj heffen". Borgman waarschuwd de leden, dat de provincie j initiatief zal nemen om voo plassengemeenten een nieul schap te vormen. De gemeentj besturen zullen het zelf moetef aanpakken. Wat overblijft is het basisrecreatit plan, het enige tastbare resultaj van het avontuur. Borgma hoopte dat de gemeenten het b* sisrecreatieplan zullen gebrul 1 ken bij het opstellen van bestera mingsplannen. Ook de provinci zal het plan gebruiken, zo zt Borgman, bij het toetsen van d ruimtelijke ordening in de pre* u,T1 vincie. LilblJ ke Het recreatieschap heeft no( ga* 195.000 gulden in kas. Dat gek val gaat naar evenredigheid terui naar de deelnemers. Misschien i; dat geld te gebruiken als startka C pitaal voor een nieuw te vormei EE plassenschap, zo opperde d( w€ Aalsmeer-vertegenwoordiger C sjc Sparnaaij. Een suggestie die eer aantal gemeenten - misschierAmb als pleister op de wonde voor d( dit mislukking - niet direct afwe ga< zen. Borgman zal het voorstel iri Gr de nu gevormde 'liquidatiecom al, missie' bespreken. de Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: J.W. van Haarlem en J.C. Kooy, P. Sahebdien en T. Ganga, A.C.L. Trel en M.L. Stei- nebach, A. Hoppers en R. Cazemier, J.J. Verlint en P.C. Bekkerin, D.R. Feijen en N. de Wit, R.R. Bink en J.H.M. Haverkort, Y. Kakoyiannis en J.M. Kalkman, P.C.N. Scheurwater en A. Rijsdam, G. van der Blom en C.M.A. Berg, J.J.A. van der Heijden en B.C. Vlaming. M.T.P. Riegen en A.M.M. van Kempen, E. Revoort en M.E. Bosman. Geboren: Eli sabeth Francisca dv. J.Th.M. Prins en M.J.F. Vrijburg, Soemia dv. M. Ham- mas en F. Hammas, Nancy Frederika Maria dv. A.C.M. van der Hoorn en A. van Zeben, Maarten Jan Willem zv. S.P.M. de Vreeze en E.M. de Wolf, Jennifer dv. J.C. van Delft en G.C. Blijleven, Suzanne dv. W.M. van Steenbergen en J. Heidstra, Albertus Wilhelmus Theodorus zv. A.W. van den Brink en L.E.M. Vlugt, Narda dv. S. Miedema en D.A. Leeffers, Sophia Martina dv. J. Kralt en A. Hoeewo ning, Jorre Jan Willem zv. J.A.M. Ton en G.H. Boelen. Marion Maria Jo- nanna dr. van Th.C. van Kuijen en M.H. Verhart, Ronald Cornells Theo dorus zn. van Th.C. van Kuijen en M.H. Verhart, Anna Cathalijne dr. van J.J.L. van der Want en B. de Ridder, Tessa Eva Maria dr. van C.T.G. Borst en J.M. Wassenaar, Lindsay Mariean- ne dr. van W.P. Koek en G.J.J.M. de Vink, Jacob Willem zn. van A.C. Plug en P. Wischmeijer, Cornelia dr. van F.A. Steenvoorde en A.M. van der Wijngaard, Tanja dr. van D. Nikolié en V. Bozinova, Lisette Emely dr. van C.N.G. Hartveld en M.A. Hemmes, Arnout Ernst zn. van E. Bunders en J.G.F. Aelen, Pascal zn. van L.H.J. van der Voet en A.M. Reijnders, Cor nelia Aartje dr. van D. Haasnoot en P. Vosmeijer, Cornelis Johannes zn. van J. de Mol en L. Kuijt, Jessica dr. van F.W. Keereweer en C. Groenendijk, Geertje Annemiek dr. van C. Zwaan en G. van Vliet, Jelle zn. van H. Bons en A.W.M. van Egmond, Esther Eliza beth dr. van G. Nijgh en M.K. Echten, Maria Helena dr. van P.J.N. Pot en M.TH.M. Hansen, Melvin zn. van W. van Beusekom en J.M. Meeuwisse, Johan Paul zn. van L.H. Mandersloot en J. Philippo, KATWIJK/DOETINCHEM - Op aanwijzingen van de Katwijkse politie is in Doetinchem een illegale handel in honden opgerold. Twee inwo ners van deze Gelderse gemeente zijn in verband hiermee inmiddels aangehouden. Volgens de politie bestaat de kans dat nog meer arresta ties zullen volgen. De handelaren liepen in Katwijk tegen de lamp, nadat een inwoner van dit zeedorp argwaan kreeg toen hem een zieke hond werd aangeboden. De gewaarschuwde politie nam de zaak in onderzoek en stuitte al snel op meer Katwijkers die klaagden over de slechte conditie van de pas gekochte beesten. In totaal ontving de politie vijf klachten die varieer den van schurft tot het lijden aan de veel bij honden voorkomende heupziekte. Het onderzoek van de politie leidde uiteindelijk dit weekeinde tot de aanhouding van een 35-jarige Doetinchemmer en een 40-jarige plaats genoot. In de slecht onderhouden kennel trof de politie in totaal 14 honden aan, vijf puppies en negen fokhonden. De handelaren, die niet over de vereiste vergunningen beschikten, wor den bovendien verdacht van dierenmishandeling en dierenkwelling. Volgens een woordvoerder van de Katwijkse politie staat het inmiddels vast dat in tenminste een geval een zieke hond de schedel is ingeslagen. De twee Doetinchemmers zijn, aldus de Katwijkse politie, vooral in het westen van het land actief geweest. Zij boden de honden in adverten ties, die in verschillende dagbladen verschenen, te koop aan. De politie sluit niet uit dat behalve de vijf Katwijkers meer mensen in de regio het slachtoffer zijn geworden van de illegale prakijken van de twee Doetin chemmers. OEGSTGEEST/VALKEN- BURG "Er moet meer aan-' dacht worden geschonken aan de taak van de Orions op de vliegbasis Valkenburg. De kruisraket is het topje van de ijsberg. Er is veel meer aan de hand". Dat zei Hans^Jans- sen, lid van het 'Komitee te gen Atoomtaken Valken burg', gisteravond in Oegst- geest in het kader van de week 'Oud-Poelgeest-Vre- deskasteel'. De Orion is een onderzeebootbe- strijdingsvliegtuig van de mari ne, dat op Valkenburg zijn thuis haven heeft. Volgens Hans Jans sen is er nog maar weinig bekend over de functie van de Orions. "De informatie die wij er over heb ben is afkomstig van de vredes beweging in Schotland, die op haar beurt de informatie via al lerlei kanalen uit Amerika heeft kunnen krijgen. Via deze kana len is ook het komitee er achter gekomen wat de taak is van de Orions in tijd van oorlog". Of de vliegtuigen daarbij een atoomtaak krijgen is nog niet ze ker. "Daar moet het parlement zich nog over uitspreken", zegt de marineleiding in Den Haag. "Het is een puur politieke beslis sing of dat zal gebeuren. Daar ko men wij niet aan te pas". Bezorgdheid een beslissing over het al dan niet voortzetten van de fietstradi- tie. Het probleem is dat de kruis raketten hen veel meer bezig houden", aldus Janssen. Volgens de marine is de nucleaire taak van de Orion onvermijde lijk, omdat de jongste generatie Russische onderzeeboten met de huidige wapens niet kan worden uitgeschakeld. De atoombom men zullen voornamelijk worden gebruikt voor het beveiligen van troepen- en andere transporten over zee vanuit Amerika naar Europa tijdens calamiteiten. Het is volgens de marine een nood oplossing. "Er is geen reden voor het gebruik van nuclaire diepte bommen als de technische te kortkomingen van de sonar en de torpedo's zouden zijn opgehe ven". Volgens Janssen wordt daar echter niet erg hard aan ge werkt. Omdat de Navo, waarvan ook de Orions op Valkenburg deel uit maken, volgens Janssen over een zeer doelmatig opsporings- en vernietigingssysteem be schikt om de Russische onder zeeboten op te sporen en te ver nietigen, bestaat het gevaar dat de Russen de Navo-landen geen kans zullen geven de vloot in één klap te vernietigen. "Ze kunnen als een kat in het nauw dan zelf de eerste klap gaan uitdelen", al dus Janssen, die dat het belang rijkste motief vindt om van de atoomtaak voor de Orions af te zien. De mogelijke betrokkenheid van de Orions in een conflict waarbij GigcHltiSCh atoomwapens kunnen worden gebruikt is bij vredesactivisten een bron van groeiende bezorgd heid geworden, aldus Janssen gisteravond in Oegstgeest. In deze regio wordt jaarlijks een demonstratieve fietstocht gehou den naar het vliegkamp Valken burg. "Binnenkort nemen de vredesactivisten in deze regio DINSDAG Leiden Aula BTS - Vondellaan 35, vergadering Leidsche Vereeniging van Postzegel verzamelaars, 20 uur. Zoologisch laboratorium- Kaïserstraat. Districtsbijeenkomst Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten, 19.30 uur. Bevrijdingskerk en Vredeskerk Schrijfavonden Amnesty Internatio nal, 19.30 en 20.00 uur. LAK-Cinema - 'Murder in a mist' van Li sa Gottlieb, 20.15 uur en 'II faut tuer Birgit Haas' van Lauren Heynemann, 21.00 uur. Kijkhuis - 'Naugthy boys' van Eric de Kuyper. 20 en 22.15 v WOENSDAG Leiden The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de groep Stormchild. 22 uur. Openbare bibliotheek Zuid-West - Me vrouw Duijzend vertelt uit haar eigen boek en reikt de prijzen uit van een kleurwedstrijd. 14.30 uur; om 19.30 uur een film over de gemeentereini ging van Leiden. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 23 tot 30 maart door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp. tel. 894400. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma Cm do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe vr van 13- 13.30 uur Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444 Voorschoten gezondheidscentrum, v.d Waalslaan. tel. 4641. W Volgens Janssen is het noord oostelijke gedeelte van de Atlan tische Oceaan strategisch zeer belangrijk. In de Vliegende Hol lander (een blad van de lucht macht) van februari legt de va derlandse defensie precies uit waarom en wat de taak van de Orions in dat gebied inhoudt. Volgens defensie zijn de verster kingen die in tijden van spannin gen en crisis naar Europa moe ten gigantisch. In de eerste plaats worden ruim anderhalf De aankomst miljoen man overgebracht. Voor het grootste gedeelte gaan deze door de lucht. Hiervoor zijn meer dan 16.000 vluchten nodig met transportvliegtuigen. Voor het transport 'over zee zijn naast alle beschikbare Ameri kaanse schepen, 600 Westeuro- pese schepen nodig om er voor te zorgen dat Europa bevoorraad blijft. Aangenomen wordt door de legerleiding dat er voortdu rend dertien konvooien op zee zullen zijn. "Het is dus niet voor niets dat de beveiliging van de zeeverbindingen hoge prioriteit heeft", aldus de Nederlandse de fensie. Donderdag wordt er 's avonds om acht uur in het kasteel Oud-Poel geest verder over deze materie gepraat. Bovendien komt in een forumdiscussie ook de besluit vorming over de plaatsing van kruisraketten aan de orde en de gevolgen daarvan. Deelnemers aan het forum zijn: de militair M. Stelling (lid vredes- en veilig- heidsberaad krijgsmacht), J. Schoter (lid WD-defensiecom- missie) en R. Beckers (lid PPR- Tweede Kamerfractie). De vredesweek in Oud-Poelgeest wordt zaterdag besloten met een werkdag over vredesonderwijs en -opvoeding, in het kader van de aktieweek tegen de kruisra ketten in mei. Muziekcafé In het Voorschotense jongeren centrum 'De Lindehoeve' (Ko ninklijke Marinelaan) is don derdagavond het muziekcafé geopend. Of er een groep op treedt, is op dit moment nog niet bekend. Zondagavond (vanaf half tien) worden er vi deofilms vertoond. Volgende week dinsdag tenslotte is het stripcafé geopend. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN afschrijving Kwartaalabonnement 63,10 Commenta Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: «el 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur). Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Per post 85,50 Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Hoofdredacteur Drs. J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R D Paauw Alg redactiechef Plv Alg redactiechef Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H vd Post (plv) tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen rrespondenten o a in Rome. Madrid, Mexi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2