efLEIDSCH DAGBLAD jGeen maatregelen justitie Al Ieren krijgen tot vrijdag 'bedenktijd' vumn Voor een tientje véél wijzer Lecherche zoekt naar jHvee huurmoordenaars 'Meer rechten voor patiënt' vlff1 p)eel uitgewezen Surinamers in ons land aangekomen Amsterdam: nog dit jaar 'heroïneproef AHOV'84 Busbedrijf verdacht van fraude EL SALVADOR ■"NSDAG 27 MAART 1984 ndstad OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37356 ecteur: G. Koopman ofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar hooldredadeur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon ©ÉllSTERDAM <GPD> sterdamse recherche i De Am- op zoek -^^Tiaar twee jongemannen van 21 j^fcaar, die ervan worden verdacht /oor een bedrag van enkele tien- ^duizenden guldens een 38-jarige lirrouw te hebben vermoord in :n lift in de Bijlmermeer. Het tweetal, dat als 'levensgevaarlij- ^_^ke jongens' omschreven wordt, I "is waarschijnlijk ook betrokken bij de moordaanslag op de ex- ^*man van de vermoorde vrouw, JHvorig jaar november in zijn wo- YfJ/sning aan de Baarsjesweg in de ■nu hoofdstad. Eerder al hield de Amsterdamse politie een 46-jarige cafébaas uit Purmerend en een 37-jarige Am sterdammer aan. Zij worden er van verdacht de twee jongens te hebben ingehuurd. De nu gezochte huurmoordenaars zouden al eerder betrokken zijn geweest bij een schietpartij in een café aan de O.Z. Achterburg wal, waarbij een vriendin van de nu vermoorde vrouw in het hoofd geschoten werd. Boven dien wordt het duo verdacht van nog een aantal geweldplegingen. Consumentenbond spant proefproces aan DEN HAAG (ANP) - De Consu mentenbond begint een proefproces om de rechten van patiënten die klachten hebben over specialisten en ziekenhui zen, te verbeteren. Een klacht over een ingebrachte pacemaker die niet deugde, waarna opnieuw moest worden geopereerd ligt aan het proefproces ten grond slag. De zaak dient 10 april voor de Haarlemse rechtbank. De bond vindt het onaanvaardbaar dat de huidige ingewikkelde klachten-structuur het de patiënt Het zou volgens de consumenten- byns onmogelijk maakt zijn organisatie nog beter zijn als er recht te halen. Als een patiënt een fout tijdens een operatie recht wil halen dan moet hjj eerst uitzoeken tegen wie hij een klacht moet indienen en in veel gevallen is dat uiterst ingewik keld en tijdrovend. De Consu mentenbond wil een veel simpe ler procedure, waarbij de patiënt het ziekenhuis aansprakelijk kan stellen voor alles wat er binnen zijn muren gebeurt. wettelijke regeling, of standaardovereenkomst patiënt/ ziekenhuis zou komen, waarin wordt bepaald dat het zieken huis aansprakelijk is voor alles wat daar gebeurt. Zolang een dergelijke regeling er niet is hoopt de bond op een gunstige uitspraak van de rechter die alle patiënten in de toekomst wat meer zekerheid geeft. 18 PAGINA'S I DEN HAAG (GPD) - Van de zestien Surinamers die door I Frans-Guyana zijn uitgewezen kwamen er vanmiddag acht in ons land aan. De zestien worden er van ver dacht een staatsgreep tegen het bewind-Bouterse te hebben beraamd. De Nederlandse justitie zal geen maatregelen tegen hen nemen. Omroep beperkt bij abonnee-tv PAGINA 5 BEZIERS - Het landbouwbeleid, van de EG heeft gisteren en vandaaa tot talloze protesten binnen de gemeen schap geleid. In Beziers, in het zuiden van Frankrijk, braken woedende wijnboeren een spoorlijn op uit protest tegen de verplichte produktievermindering. (Zie ook pagina 11). (foto AP) EG schort landbouwberaad op BRUSSEL (GPD) - De Europese landbouwministers hebben hun poging om het pakket landbouw- bezuinigingen na de mislukte topconferentie in Brussel alsnog Negen jaar cel voor moordenaars AMSTERDAM (ANP) - Het ge- rechtshof in Amsterdam heeft vanochtend twee mannen van 40 en 41 jaar veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen jaar we gens moord op de 47-jarige Meh- met Motorcu op 26 februari van het vorig jaar in de bossen van Zeist. De officier van justitie had twaalf jaar geëist. De Utrechtse rechtbank had de twee mannen vorig jaar ook al tot negen jaar celstraf veroordeeld. Het hof is er niet achter gekomen wat zich precies in de Zeister bossen heeft afgespeeld. De twee mannen beschuldigden elkaar en spraken elkaar tegen. Vast staat dat een van de mannen een verhouding had met de ex- vrouw van het slachtoffer. Hij wilde met haar trouwen, maar dat leek onmogelijk omdat een Turkse vrouw volgens de Turkse gewoonten alleen mag hertrou wen als zij weduwe is. Weinig verandering Wolkenvelden en in de middag en avond kans op regen. Minimumtemperatuur ongeveer 4 gra den, middagtemperatuur rond 11 graden. Matige zuidenwind. 28 maart 1984 Zon op: 07.24 uur, zon onder: 20.06 uur. Maan op: 06.42 uur, maan onder: 15.34 rond te krijgen, opgeschort tot vrijdag. Het bleek de afgelopen dagen niet mogelijk met de Ieren overeenstemming te bereiken over de omvang van hun melk- produktie. De Ieren kunnen, als zij hun zin niet krijgen, via een beroep op hun vitale belangen in deze kwestie, een stemming over het pakket bezuinigingsvoorstel len tegenhouden. Ierland eist uitbreiding van de melkproduktie, terwijl alle ande re landen wegens de geldverslin dende zuiveloverschotten juist moeten inkrimpen. De Ierse ei sen komen neer op ruim een mil joen ton melk extra voor 1984. De Franse landbouwminister Ro- card, die de vergadering voorzit, heeft nu twee mogelijke oplos singen op tafel gelegd waarover de Ieren tot vrijdag kunnen na denken. Die suggesties gaan uit van een bescheiden groei van de Ierse melkproduktie ten opzich te van 1983, die toen zo'n 5,2 mil joen ton bedroeg. Opvallend is dat de nieuwe voor stellen minder ver gaan dan het aanbod dat de Franse president Mitterrand tijdens de afgelopen topconferentie in Brussel aan de Ieren deed. Mitterrand bood de Ieren een groei aan van 5 procent voor 1984, maar dat was de Ieren te weinig en dat aanbod werd overigens als te veel ook van Ne derlandse zijde afgewezen. Intussen zou premier Thatcher van Groot-Brittannië bereid zijn tot een compromis inzake de finan ciële problemen in de EG. Zij zou volgens een bericht in de Fi nancial Times vandaag genoegen willen nemen met een lagere bij drage uit de Europese kas dan gevraagd. Het financiële topbe- raad, dat min of meer los staat van het landbouwoverleg, liep vorige week vast op de Britse eis van een hogere uitkering. That cher vindt dat Engeland teveel aan de EG moet betalen en er te weinig voor terugkrijgt. Drie tandartsen krijgen 'hulp' LEIDEN - Drie tandartsen in Rijnland (het gebied rondom Leiden) hebben zich bereid verklaard om een halve dag per week een werkloze colle ga de gelegenheid te bieden zijn handvaardigheid op peil te houden. De uitkering van de werkloze tandartsen komt niet in gevaar. Voor het werk dat zij verrichten krijgen ze een vergoeding van de on kosten. De tandartsen Le Noble uit Voorschoten, Bode uit Hille- gom en Kiele uit Noordwij- kerhout hebben positief ge reageerd op het verzoek van de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van Tand heelkunde om aan een proef van drie maanden medewer king te verlenen. Een proef die op 1 mei moet beginnen. De terughoudendheid heeft bij de NVBT geen al te grote ver bazing gewekt. "Het aantal reacties is gering", zei een woordvoerder vanmorgen. "Maar het gaat om een totaal nieuw initiatief. Ik denk dat de meeste tandartsen de kat nog even uit de boom willen kijken". In Drente, dat als tweede proef gebied is aangewezen, heb ben zich acht tandartsen aan gemeld. Verwacht wordt dat zo'n 200 werkloze tandartsen bij de proef worden betrok ken. 'Er is niet gebleken dat ze zich heb ben schuldig gemaakt aan een strafbaar feit', zo verklaarde van ochtend de Haarlemse officier van justitie, mr. F. P. M. Slits. De Surinamers die in het bezit zijn van een Nederlands paspoort zal bij aankomst in Nederland niets in de v/eg worden gelegd. Een van de zestien, Roy Bottse, is in het bezit van een verblijfsver gunning voor de Nederlandse Antillen. Hij blijft voorlopig op Curasao. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de Antilliaanse autoriteiten de overige vijftien tegelijk op het vliegtuig te zetten. De KLM weigerde hen echter in het toestel toe te laten uit veilig heidsoverwegingen. Er was, vol gens de KLM, onvoldoende be waking. Na veel machtsvertoon en hooglopende ruzie tussen de lokale autoriteiten en de KLM vertrok het toestel met drie uur vertraging uit Willemstad met slechts acht van de vijftien aan boord. De overigen zullen waar schijnlijk donderdag naar Neder land vertrekken. op beschuldiging van een poging tot het omverwerpen van een be wind van een bevriend staats hoofd, maakt het voor Nederland nog niet noodzakelijk hen ook daadwerkelijk voor de rechter te brengen. Te meer omdat de ar restatie niet op Nederlands grondgebied heeft plaatsgevon den. Maar de officieuze relatie van Ne derland met het Surinaamse ver zet alhier in de persoon van ex- premier en ex-president Henk Chin A Sen, nu leider van de Raad voor de Bevrijding van Su riname, zal wel degelijk ter dis cussie komen. Al was het alleen maar omdat een van de raadsle den, de vakbondsleider van de Moederbond-in-ballingschap Tjong A Kiet, tot de gearresteer den behoort. Duitse jeugd slikt veel te veel pillen PAGINA 7 Overleg metaal is vastgelopen PAGINA 11 Leidse groep vecht 'tegen de bierkaai' PAGINA 17 Zestien man, van wie er veertien in het bezit zijn van een Nederlands paspoort en één van een Neder lands vreemdelingenpaspoort, werden zaterdag in de buurt van AMSTERDAM (GPD) - Amster- Cayenne in Frans-Guyana aan gehouden. De Franse regering besloot vervolgens, na overleg met het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag, de ar restanten over te brengen naar Curasao, het dichtstbij gelegen deel van het Koninkrijk der Ne derlanden. In boerderij Het Franse staatssecretariaat voor overzeese gebiedsdelen deelde gisteren mee dat de zestien wer den aangehouden in een boerde rij annex 'trainingskamp'. Naar verluidt werden er lichte wapens gevonden en hadden de Franse autoriteiten aanwijzingen dat de zestien 'iets' voorbereidden te gen het regime-Bouterse in het buurland Suriname. De Franse regering heeft er nooit enige twijfel over laten bestaan - hoewel niet openlijk - weinig gelukkig te zijn met het bewin d-Bouterse direct naast de Fran se kolonie in Zuid-Amerika. Al le officiële contacten met Surina me werden gemeden. Dat vanaf haar grondgebied gewa pende tegencoups worden voor bereid, ging de Fransen kenne lijk te ver. Het snelle handelen van de Fransen heeft echter de Nederlandse regering wel voor aanzienlijke problemen gesteld. De arrestatie van de 16, officieel Half jaar voor nalatige waker AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft vanochtend een 50-jarige nacht waker veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, we gens dood door schuld als gevolg van nalatigheid bij zijn beroeps uitoefening. B. had vorig jaar tijdens zijn dienst in de meisjesinrichting De Lin- denhorst in Zeist zoveel gedron ken, dat hij niet meer in staat was hulp te bieden toen er in de oude villa brand uitbrak. Twee men sen, een zeventienjarige pupil en een 27-jarige groepsleidster, kwamen daarbij om het leven. 16c nationale HcngelsporttentoonstcBing 28 maart t/m 3 april OP€N: 28 moort 18 00 - 22 30 u 29, 50 moort en 2 opril 11.00 -17.00 u en 19.00-22.30 u. 31 moort, 1 en 3 opril 11 00 -17 00 u. TOéGflNG. t 7.50 volui., f S,-jeugd dam wil nog dit jaar een proef met heroïneverstrekking begin nen. Zo'n proef hoeft niet te wachten op een nader onderzoek naar de resultaten van de ver strekking van het heroïne ver vangende middel methadon. Dit schrijven B en W van Amster dam in een brief aan staatssecre taris Van der Reijden (volksge zondheid). De staatssecretaris is een tegen stander van het Amsterdamse plan voor legale verstrekking van heroïne in de hoofdstad. Hij wil die proef niet los zien van een veel bredere aanpak van het NIEUWLEUSEN (ANP) - De rijkspolitie heeft vanmorgen de 64-jarige directeur van de buson derneming GEBO in Nieuwleu- sen, aangehouden. Hij wordt er van verdacht de fiscus en de so ciale verzekering voor miljoenen te hebben opgelicht. In deze fraudezaak heeft de politie ne gentig medewerkers van GEBO als verdachten gehoord. De directeur verzette zich tegen zijn arrestatie met behulp van zijn zoon. Er ontstond een wor steling met de politie, maar re chercheurs wisten een vechtpar tij te voorkomen. Het onderzoek, dat in het najaar van 1982 begon, wordt naar ver wachting van de politie op korte termijn afgesloten. Bij de aan vang van dit onderzoek werd de administratie van GEBO in Nieuwleusen en de andere vesti gingen van het bedrijf in beslag genomen. Toure overleden CONAKRY (AFP/UPI) - President Achmed Sekou Toure van de re publiek Guinee aan de Afrikaan se westkust is vandaag op 62-jari- ge leeftijd overleden in de Ver enigde Staten. Hij was gisteren voor een spoedbehandeling naar een ziekenhuis in Cleveland overgevlogen. Sekou Toure is president geweest vanaf de onaf hankelijkheid van Guinee in 1958. drugsprobleem. In de brief aan de staatssecretaris zegt het colle ge van B en W dat niet het terug dringen van de criminaliteit ten grondslag ligt aan de proef, maar het scheppen van een menswaar dig bestaan voor de verslaafden Het terugdringen van die maat schappelijke overlast speelt rigens wel een rol. Het 'onderge- bruik' (het niet zelf gebruiken maar weer verhandelen van de heroïne) kan volgens B en W van Amsterdam betrekkelijk gemak kelijk worden gecontroleerd. Het college wil dat er met de minister van justitie op korte termijn een gezamenlijke aanpak wordt ge vonden. Bij de proef met de heroïnever strekking gaat het volgens het college om een beperkte groep van 300 gebruikers. Het gemeen tebestuur zegt de kritiek op de selectie serieus te hebben geno men. De selectienormen zullen dan ook nader worden bekeken. Met steun van de gemeenteraad zal nog vóór de zomer een definitief voorstel worden gedaan; daarna zal op betrekkelijk korte termijn met de proef, die de gemeente 2,5 miljoen zal kosten, kunnen wor den begonnen. Overigens komt de proef in gevaar als het kabinet zijn toestemming onthoudt. De toewijzing van de opiaten wordt namelijk door het rijk geregeld. De presidentsverkiezin gen in het verscheur de El Salvador zijn uit gedraaid op een betrekkelijke cha os. In een te waarderen strijd tegen het gebruikelijke geknoei met de uitslagen hebben de organisatoren van de stemming de hele zaak in het honderd laten lopen. Naar schatting 30 tot 35 procent van de burgers is helemaal niet aan stem men toegekomen. Van een orden telijke uitslag is derhalve nog geen sprake. Voorlopig ziet het er naar uit dat er een tweede ronde nodig zal zijn om te bepalen wie de win naar wordt en daarmee de nieuwe president. De vraag rond deze verkiezingen is en blijft echter wat er zo ordentelijk aan zou kunnen zijn. Alles links van het christen-democratische midden was en is uitgesloten van deze ver kiezingen. Alleen met direct gevaar voor eigen leven is het mogelijk om je in El Salvador als links te be stempelen, laat staan dat je onder die vlag aan verkiezingen zou kun nen meedoen. Een van de officiële kandidaten, Ro berto d'Aubuisson, noemde zelfs zijn opponent in de race om het presidentsschap, de christen-de mocraat Napoleon Duarte, al een communist. Erg subtiel zijn de poli tieke onderscheidingen derhalve niet met alle ongelukkige gevolgen vandien. De Amerikaanse regering investeert nog steeds veel politiek krediet in het zittende bewind in El Salvador. Met behulp van economische en militaire steun wordt Duarte in staat gesteld de strijd tegen de linkse guerrilla's voort te zetten wat de po larisatie in het land alleen maar kan verhevigen. Gegeven de feitelijke stand van za ken, een burgeroorlog met onge kend veel slachtoffers en geken merkt door terreur en contra-ter- reur, hoeft de gang van zaken tij dens de verkiezingen van zondag niet te verbazen. Terwijl de binnenlandse oorlog ge woon doorgaat, doet zeventig pro cent van de bevolking een poging zijn stem uit te brengen. Uit angst voor represailles bij niet stemmen, op grond van een weloverwogen politieke overtuiging, of bij gebrek aan alternatieven. Wie zal het zeg gen, de motieven zullen heel ver schillend zijn en soms zelfs kunnen samengaan. Het gaat echter te ver om over deze verkiezingen te gaan staan juichen, zoals de Amerikaanse president heeft gedaan. "Opnieuw een over winning van de vrijheid over de ti rannie", aldus Reagan. Als de werkelijkheid echt zo eenvoudig in elkaar stak, waren alle grote pro blemen al lang de wereld uit ge weest. El Salvador is de verkiezingen inge gaan vanuit een politieke en militai re impasse. De vage hoop bestond dat Duarte, mocht hij uit de volgen de ronde als ovenwinnaar uit de strijd komen, met de linkse guerril la's zou willen onderhandelen. De vraag is echter of Duarte een der gelijke belofte serieus meent, ter wijl het ook niet bepaald vaststaat dat de 'verliezers' van deze verkie zingen hem zulks zullen toestaan. Een president mag gekozen zijn, zelfs via allerlei trucs en onregel matigheden, het zegt uiteindelijk niets over zijn feitelijke macht. Zo lang de oorlog in El Salvador woedt, zijn de argumenten van de wapens sterker dan de hoge waar den van de democratie. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat enige president, ook Duarte niet, in staat zal zijn die politieke en militai re impasse te doorbreken. DIPLOMAAT NEERGESCHO TEN - In Beiroet is vandaag een Franse diplomaat ernstig ver wond door een serie kogels. Sauveur Gliozzo, een functionaris voor culturele zaken, werd in West-Beiroet getroffen op weg naar de ambassade. Hij werd naar het Amerikaanse zieken huis vervoerd met kogelwonden Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden in plaats van de bon op te sturenkun

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1