'Ik ben graag lui maar heb er geen tijd voor' EXTRA PRUZEN IN CIJFERSPE Afwijzing raketten'zinvol middel' Staatssecretaris J. Scherpenhuizen, I Interview zijn imago, de PTT en de alcohol Raad van Kerken Nederland: 3 KEER60 EERSTE KLAS FIETSEN! DINSDAG 27 MAART 1984 Varia Een haiku, dat weet u, is een Ja panse gedichtje dat drie regels telt van respectievelijk 5,7 en 5 letter grepen, die niet hoeven te rijmen. Ze zijn meestal bespiegelend van aard. Tijdens het boekenbalpro gramma las Kees Stipook bekend als Trijntje Fop van de dierenvers- jes, een paar haiku's voor waarvan ik er twee wil citeren: LINKS „Wie links of rechts denkt spaart de helft van zijn hersens maar het hart zit links". DOOI „Dooi in het Kremlin. Voor het eerst neemt de leider zijn weduwe mee". Vooral de dubbele bodem van de tweede is van een onuitsprekelijke schoonheid. Kees Stip, inmiddels 70 of 71 jaar, neemt naar voorlezin gen altijd drie dingen mee: zijn vrouw, zijn hond en zijn werk. Er zit altijd maar één hond in de zaal, en dat is die van hem. Ik heb het eens een keer in de Kleine Komedie meegemaakt dat het brave dier, dat zich altijd heel koest houdt, zo blij opgewonden werd dat het zijn baasje op het toneel zag zitten, dat hij zich losrukte en zich bij hem voegde. De hond heet Molly („waar schijnlijk Molly Bloom, maar dat weten we niet zeker"), is voor het grootste deel poedel, maar verder van een onduidelijk ras, werd uit de wildernis van Spanje wegge plukt en moet ongeveer drie jaar zijn. Om Molly te eren zal ik twee hondeversjes uit recent verschenen bundels van Kees Stip citeren, res pectievelijk uit 'Van Aap tot Ze venslaper' en 'Mensen wat 'n bees ten'. OP EEN HERDERSHOND Een oude herdershond te Teuge had zo'n ontzettend slecht geheugen dat hij het telkens liggen liet en waar dat wist hij dan weer niet. Ach, kon men ook een slecht gewe ten maar zo gemakkelijk vergeten. OP EEN HOND Een hond, tot speurhond opgeleid, ving in een minimum van tijd de drie vermoedelijke daders alsook hun moeders en hun vaders. En steeds nog speurend sprak die hond: „Nu nog de moord, dan ben ik rond". Om aan te tonen dat het niet zo een voudig is als het misschien lijkt om een goed dierenversje te maken, heb ik er ook eentje gemaakt, dat ik eerbiedig opdraag aan de in Sel- lingen (Gr.) wonende Kees Stip: OP MOLLY Ik ken een teef in Sellingen die bij de laatste tellingen als enig hondje met de pip hoog gewaardeerd werd. met een Stip. Geen wonder, zei het dier voldaan, dat ik kan blaffen als een haan. Overigens moet u niet denken dat Kees Stip alleen op de korte baan met die dierenversjes bezig is. In 1945 publiceerde hij het prachtige gedicht 'Marche Militaire' van acht kwatrijnen, waarvan het eerste luidt: 'De zon was een maan in de mist, wij liepen in lange colonnen: zo zijn deze dingen begonnen waar niemand het einde van wist' en het laatste: 'O God in de hemelen die de wereld alleen hebt gelaten: hier komen uw dode soldaten en zingen van Blonde Marie' En een heel mooi, geestig sonnet is de recente, in De Tweede Ronde ge publiceerde variatie op P. N. van Eycks befaamde gedicht 'De Tuin man en de Dood': DE DOOD EN DE TUINMAN „Ja", zei de dood, „ik heb het ook gelezen: P. N. van Eyck, de tuinman en de dood. De tuinman die zijn noodloot niet ontvlood doordat hij vluchtte waar ik- ook moest wezen. Toen kon je nog voor iemand in zijn nood de vrees voor de verdoemenis ont- vlezen en zo hem van zijn zenuwen gene- Maar tegenwoordig werk ik in het groot. Bij stoeten haal ik blozend haast van schaamte mensen en kinderen zo ondervoed dat ik gewoonweg twee keer kijken moet. Zo mager zie je zelden een geraam te. Ze voelen al geen angst meer en geen pijn. Ha, denken ze, daar heb'je dikke Hein". DEN HAAG (GPD Hij zit in hemdsmouwen te werken. Onder de memo's en briefjes op zeker vier plekken verspreid, de knipsels over de spreiding van de PTT die in gevaar zou zijn dan wel weer degelijk gehandhaafd. Staatssecretaris Jaap Scherpenhuizen heeft om negen uur 's morgens de kranten gelezen, werkt de post af en zwijgt voornamelijk totdat er koffie is. Hij is magerder dan een jaar geleden. De afslanking loopt parallel aan politieke verwikkelingen. Het plan om het verkeer veiliger te ma ken, werd door het kabinet om financiële redenen gekortwiekt. De invoering van de hogere snelheid dan 100 km per uur op grote wegen ging niet door, hoewel Scherpenhuizen daar openingen voor bood. De betaling door girorekeninghouders voor diensten die tot nu toe gratis waren, werd door de Tweede Kamer niet gepruimd, het voornemen ingeslikt. En de laatste keer dat hij de pers haalde, was zijn vliegtocht naar Straatsburg die volgens de foto—bijschrif ten wel f 5000 had gekost. De beeldvorming van de staatssecretaris wordt beter de laatste tijd, meent zijn adviserende omgeving. „Dat gezeur over die vlucht naar Straatsburg is onzin. Had ik dan per lijnvlucht moeten gaan? Er gaan bijna geen lijnvluchten naar Straatsburg. Bovendien, wat kos ten enkele retours dan wel niet, want we moesten met een paar man erheen". De staatssecretaris kan zich er niet meer over opwinden. Later op de werkdag zegt de voormalige planoloog van de stad Gro ningen dan ook over zijn Haagse ambt: „Ik ben gewend". Dat was na de vraag of het nu lekkerder gaat dan een jaar geleden. Dat slaat ook op het verschil met het kamerlidmaatschap dat Scherpenhui zen vervulde voor de WD. Per week uren in de auto naar spreek beurten her en der. Nu op en neer naar het Noorden per dienstauto met chauffeur. Daar hecht hij erg aan Scherpenhuizen: Gruno's Postharmo- nie. (foto GPD) „Zo kan je dat niet stellen. Maar het heeft grote voordelen. De tijd die ik in die auto door breng, is geen verloren tijd. Ik rijd per week 2,5 uur heen naar hier en 2,5 uur naar huis. Op maandagmorgen heb ik dan bij aankomst alle stukken gele zen. Die kunnen dan zo de staf in. Op en neer gereden worden, betekent gewoon vijf uur meer tijd voor mij. En geloof me, elk uur moetje proberen uit te bui ten. Ergens naar toe gaan, bete kent dat ik me in de auto goed kan voorbereiden. Bovendien is het zo dat ik blij ben als ik na een drukke week niet zelf nog eens uren naar huis hoef te rij den". „Het is een druk leven. Ik hoop dat zo goed mogelijk te doen met inzet van tijd. Ik ben een van de staatssecretarissen die het meeste in de Kamer ko men, vanwege politieke con tacten. Dat komt ook doordat ik hier de hele week moet zijn. In feite ben ik hier 24 uur per dag beschikbaar en dat is een voordeel, onder meer voor die contacten". Vorig jaar werd de staatssecreta ris luiheid verweten. Hij rea geerde er toen nog kwaad op. Nu niet meer. „Ik ben graag lui; al heb ik er geen tijd voor", zegt hij lachend over de vraag. Vertelt dat hij soms 's morgens om acht uur al een stafvergade ring belegt, waar de ambtena ren dan allemaal bij kunnen zijn om een probleem door te praten. „Niet vaak, maar wel als het nodig is. En het werkt heel goed". Postkamer Deze dag bezoekt de politiek ver antwoordelijke bewindsman voor de PTT zijn staatsbedrijf. Uren zullen opgaan aan een vergadering met de hoofddi rectie personeelszaken van de PTT in Den Haag. De topamb tenaren die de spreiding naar Groningen grotendeels moe ten uitvoeren dan wel begelei den en die zelf ook deels noordwaarts moeten trekken, zijn bijeen. Drs. H. de Jonge, de hoofddirecteur personeels zaken, noemt het belangrijk dat Scherpenhuizen kennis maakt met mensen in het be drijf. „Goed dat u de gezichten achter de namen leert ken nen". De ambtenaren leggen uit wat hun afdeling of dienst precies uitvoert. Geen van hen rept met een woord over de spreiding van de centrale di rectie waar ze deel van uitma ken. De staatssecretaris zelf begint er ook niet over. Niet meteen. Maar als voorzitter Brouwer van het Verbond van PTT— verenigingen, 45.000 leden in 200 (sport—)clubs, meldt dat er achttien PTT-muziekkorpsen zijn die één keer per twee jaar een concours beleggen om de kwaliteit op peil te houden, kan de noordeling het hart niet in toom houden. „Gruno's Pos- tharmonie springt er natuur lijk meteen uit bij mij", merkt hij op nadat Brouwer de korp sen „visitekaartjes" van PTTheeft genoemd. Al die verenigingen en harmo nieën versterken de saamho righeid van het PTT-perso- neel, vult hoofddirecteur De Jonge aan. Scherpenhuizen probeert het nog even: „Ik zie het al heel mooi voor me: Gru no's Postharmonie zorgt voor de muziek als we eind volgend jaar in Groningen de eerste paal voor het gebouw van de centrale directie slaan". De PTT-topman aarzelt een se conde en zegt dan: „Ze hebben inderdaad heel mooie unifor men...". Naar industrie Een van de topambtenaren, Stremmelaar, is de man die vooral over het hoger perso neel gaat en de loopbanen in de gaten houdt. Hij spreekt van 2800 mensen aan hoger personeel en dat noemt hij wei nig op de 80.000 vaste PTT— krachten. „Tientallen die we gaarne hadden gehouden, zijn we kwijt geraakt", is zijn ont hulling over de PTT-toppers. Dat had niet met de spreiding naar Groningen te maken, want Stremmelaar, zelf 31 jaar Stadjer en blijmoedig voorbe stemd terug te keren, zegt: „Deels gingen ze naar het be drijfsleven, deels naar gemeen ten of provincies, waar ze in kleinere organisaties al gauwer wat meer te vertellen hebben. Sommigen zijn van de indus trie teruggekeerd naar PTT. Maar de mensen die zo'n 80. 000 gulden bij PTT kunnen verdienen terughalen, terwijl ze 200.000 in de industrie kun nen verdienen, is wel heel moeilijk. Je moet bedelen en ze overhalen. PTT zou graag meer armslag hebben wat dit betreft". In de auto, op weg naar het de partement na het werkbezoek: „De spreiding? Die moet je daar niet aan de orde stellen. Dat heb ik ook niet gedaan, want dat doe ik op een ander niveau". De spreiding naar het Noorden is een zaak van vooral de directeur—generaal en Scherpenhuizen doelt ook op de ministerraad, de Tweede Kamer en het overleg met het Noorden zelf, waar de sprei ding regelmatig wordt bijge praat. Terug op zijn zonovergoten ka mer die doorgewarmd is van wege dichte ramen die nu open gaan, gaat de jas uit. De heer Schoppert, een examinator van het Centraal Bureau Rijvaardigheid, komt een ex emplaar aanbieden van het boek over veilig rijden met grote vrachtwagens. Tekst en de meeste foto's zijn van de schrijver zelf afkomstig, teke ningen zijn gemaakt met hulp van een kunstacademiestu dent. Scherpenhuizen die het voorwoord schreef, is enthou siast over de aanpak. „Wat wilt u drinken? Het is uw boek, u mag het vieren met een slok al cohol", aldus de bewindsman nu het inmiddels tegen vijven loopt. Binnen een paar minu ten staat de pils op tafel. Alcohol in verkeer Behalve die overal terugkerende spreidingsperikelen, zoals vol gende week in de Kamer, wordt de staatssecretaris ge confronteerd met beroepen van burgers wier rijbewijs is ingetrokken. „Da's ook mijn vak". Tientallen gevallen gaan er door de vingers van Scher penhuizen. „Ik verbaas me ie dere keer weer over het gemak waarmee men achter het stuur stapt, terwijl het niet kan. En de excuses dat men met enkele borrels op best nog kan rijden, zijn voor mij een schijnheilig verhaal". Exacte cijfers zijn er niet, maar uit Amerikaanse cijfers weet Scherpenhuizen dat er in 40 procent van de verkeeronge- vallen met dodelijke afloop al cohol in het spel is. „Ook al is het cijfer in Nederland maar de helft ervan, dan betekent dat 20 procent van de 1800 jaarlijk se verkeersdoden en dat zal uitkomen op het trieste cijfer van 300 tot 400 mensen. Ik ben blij met de proef in Siddebu- ren. (Daar reden mensen met drank op in auto's vol testap paratuur over een afgesloten stuk weg, J. H.). Ik hoop dat die duidelijk maakt wat het rij gedrag van mensen wordt na één of twee of meer borrels. Mensen zeggen nu te vaak: ach wat, ik rij na een paar glazen even goed als anders. Ik geloof dat niet. Onder zulke omstan digheden neem je maar een ta xi voor vijfentwintig gulden na een avond op stap te zijn ge weest". 'Stappen' in Den Haag is er voor Scherpenhuizen niet bij. „Elke dag gaan er twee zwarte tassen vol stukken mee naar huis", zegt hij over zijn avonden op de flat in Scheveningen, waar hij veelal pas om half tien aan komt. „En die maak ik dan af, de volgende morgen kunnen ze meteen verwerkt worden". In het weekend gaat de zater dag vaak voor een groot deel op aan verplichtingen in het land of een partijcongres. „Ik had als kamerlid altijd een in dringend contact met de men sen in de regio. Mensen willen me blijven spreken, maar ik heb nu een beperkte tijdgrens. Op zaterdagen ontvang ik soms toch nog vier, vijf men sen. Vroeger deed ik dat nog meer. Je kan nu niet ineens nee tegen de mensen zeggen, ik wil contacten open hou den". Met zijn unanieme uitspraak over de plaatsing van kruisraket ten in Nederland waarvan wij gisteren in een deel van de opla ge nog melding maakten - heeft de Raad van Kerken zich aange sloten bij de gereformeerde en hervormde synodes. Die vroegen de regering eveneens, van plaat sing af te zien.De raad, waarin ook de rooms-katholieke kerk provincie is vertegenwoordigd, vindt niet-plaatsing een zinvol middel om een vastgelopen si tuatie te doorbreken. Op verzoek van de bisschoppen wordt in de brief aan het kabinet, het parle ment, alle ministers afzonderlijk en de politieke partijen klem toon gegeven aan de eigen ver antwoordelijkheid van de politi ci. Ondanks de meningsverschillen over ontwapening zijn de lid-ker ken het erover eens, dat gebruik van kernwapens in strijd is met Gods opdracht tot bewaring van de schepping en dat een door gaande wedloop meer onveilig heid brengt en het gevaar van to tale vernietiging vergroot, zo schrijft de Raad van Kerken. De situatie is dreigender dan ooit. De wapenwedloop ontwricht de internationale verhoudingen en' verhindert de opbouw van we derzijds vertrouwen. Afwijzing van plaatsing is een signaal, dat het bijna wetmatig verlopende proces van uitbreiding kan wor den gestopt". De Raad van Kerken weet zich niet alleen gesteund door uitspraken van de lid-kerken en de Wereld raad van Kerken, maar ook door kerken en christenen in Oost-Eu ropa, "die moedig proberen een eigen bijdrage te leveren aan de terugdringing van de bewape ning". "Ook kerken in de Derde Wereld bezweren ons telkens, er voor op te komen, dat de uitga ven, energie en capaciteiten die nu gebruikt worden voor de wa penwedloop, worden omge smeed ten dienste van een rechtvaardiger samenleving". Leven en dood In een commentaar bij de brief zegt de Raad van Kerken, dat de politici een eigen verantwoorde lijkheid hebben, "maar wij drin gen er wel op aan, dat zij die ver antwoordelijkheid gebruiken in de richting van onze brief'. Se cretaris dr. Fiolet: "Wij kunnen nooit aanvaarden, dat de kerken zich alleen mogen uitspreken over het doel en dat alleen de po litici mogen praten over de mid delen om dat doel te bereiken". Uok bisschop Ernst van Breda, een van de twee rooms-katholie ke leden van de raad, bestreed de opvatting dat de politieke ver antwoordelijkheid een 'gereser veerd gebied' is. "Het gaat om le ven en dood. Wij hebben er alle maal mee te maken". (Lid van de Raad van Kerken zijn: de Rooms-Katholieke Kerkpro vincie, de Nederlandse Hervorm de Kerk, de Gereformeerde Ker ken in Nederland, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evan- gelisch-Lutherse Kerk, de Oud- Katholieke Kerk, de Remon strantse Broederschap, de Evan gelische Broedergemeente en de Quakers ofwel het Genootschap van Vrienden). Enquete De meerderheid van de gerefor meerden boven 35 jaar keurt de uitspraak van de synode tegen plaatsing van kruisraketten af. Onder de 35 jaar is een meerder heid het met de synode eens. Van alle gereformeerden staat de helft achter het besluit van de sy node. Dat blijkt uit een NCRV- enquete. De antwoorden op de vraag of het juist is, dat de synode zich op kri tieke ogenblikken uitspreekt over politieke of sociale kwes ties, leverde eenzelfde beeld op. - De ministerraad en de voorzit ters van de Eerste en Tweede Ka mer hebben nu het uitgewerkte gereformeerde synodebesluit in de bus gekregen. "Wij vertrou wen erop, dat u bij uw beslissing onze dringende oproep in reke ning zult brengen", schrijft het synodebestuur erbij. "Vanuit on ze kerkelijke verantwoordelijk heid willen wij u manen, haast te maken met het proces van terug dringing van de kernbewape ning, en af te zien van elke stap die iets toevoegt aan de dreigen- Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Beijerland M. Goudriaan Ouderkerk a.d. IJssel; aangeno men naar Westerhaar J. L. Rave- sloot Heemse; bedankt voor Sprang A. van de Beek Gene- muiden, voor Bleskensgraaf W. Hovius Apeldoorn. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Berkum (Zwolle) J. Ridder bos Nijmegen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Amersfoort M. Sliggers Spa kenburg. Christelijke Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Hilversum W. Nijdam Klun- dert. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Doetinchem M. Golverdingen 's Gravcnzan- de, voor Arnhem L. Blok Nun- speet, voor Almelo J. Koster Klaaswaal, voor Rotterdam A. B. van der Heiden Enkhuizen. Jongerenpastor A. J. M. Verweij (40) in Arnhem gaat in augustus werken bij het omroeppastoraat van de KRO en de daarmee ver bonden parochie 't Zand in Amersfoort, als opvolger van Jan ter Laak, nu secretaris van 'Pax Christi'. ADVERTENTIE Drie weken lang hebben Lotto- en Toto-spelers gratis extra kans op een dames- of herenfiets door mee te doen aan het Cijferspel. Trekkingen: 8,15 en 23 apnl. Natuurlijk is er ook de gebruike lijke Cijferspel-pnjzenpot: hoofdprijs f100.000,-. Vraag naar de speciale folder. En wat voor een fiets. Metallic bruin, trommclrem- 1 men voor en achter, 3-speed Sturmey Archcr- naaf, lamp, jas- boc hermen», pompje Winkeladvies- prijs: f 595,-. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13