Korter werken in metaal loopt vast Yerolme werd naar fusie gedreven Wilton misleidde Taiwan llTBond dreigt met looneis ar i2 Managers verwijten EG protectionisme Blokkades alom in Frankrijk Ieren blijven bij eis extra melkproduktie CNV praat niet over nog lagere uitkering Vordering op RSV tweemaal 'verkocht' Bedrijf ziet brood in lege batterij Concurrenten pikten lucratieve orders in KT 198 DINSDAG 27 MAART 1984 s dooii negej alvoei woen< ?rland n toei weó' gt ■UTRECHT (ANP) „Ik ga langzamerhand een beetje aan de goede wil van de metaal- "hotei wer^gevers twijfelen om er uit te komen. De werkgevers moeten goed beseffen dat we Sergei voor de zomer rond moeten zijn, anders kunnen we die arbeidstijdverkorting voorlopig hierna wel vergeten en loopt de zaak spaak. Dan zit er niets anders op de al ingeleverde var prijscompensatie op te eisen". Dat zegt onderhandelaar David Rijkse van de Industriebond FNV. Hij ligt nu al maanden met Nde metaalwerkgeversorganisatie FME in de clinch over de vraag hoe het vorig jaar bereikte ak koord om in de metaalindustrie eei (350.000 werknemers) in januari eken< '35 vijf procent korter te gaan Lis werken moet worden ingevuld. ^ug Oorspronkelijk hadden werkge- vers en bonden het al op komen- jjissi jje j gprü eens moeten worden over die invulling. Maar de In dustriebond FNV meldt in het 11Y1 t»ondsblad ZIN dat partijen nog U.1J zover uit elkaar liggen dat dat ze- kker niet lukt en dat men nu voor de zomer eruit moet zijn. Als er eind juni nog geen akkoord is lukt het organisatorisch niet meer daadwerkelijk te starten met korter werken in de onder nemingen en valt de hele opera tie in het water. De Industriebond verwijt werkge versvoorzitter Ter Hart dat die de onderhandelingen vertraagt door steeds weer met nieuwe slecht uitgewerkte voorstellen te komen. Het grote struikelblok seri< arvar rfstrJ etinjj thgo nder, uur. bij de onderhandelingen is tot nu toe de door de werkgevers ge wenste flexibiliteit bij de invoe ring van arbeidstijdverkorting (ATV). De bond zegt dat de metaalwerkge- vers van de bonden in feite een blanco chèque willen om werk nemers in te kunnen zetten op momenten dat de produktie dat toelaat. Rendementsherstel staat bij de werkgevers voorop. Als de werkgevers hun zin krijgen gaan de werknemers via een systeem van flexibele, veel langere werk tijden via een lagere overwerk- compensatie meer inleveren naarmate ze langer werken. Met de vakbonden valt over een ze kere flexibiliteit wel te praten. De bonden denken aan een stan- daardrooster van vijf dagen van acht uur binnen de normale werkdagen en werktijden. De werknemers krijgen dan per 14 dagen een halve dag vrij of per vier weken een hele dag. De bon den zijn bereid tot een maximale werktijd van negen uur per dag (van 07.00 tot 19.00 uur) en 42,5 uur per week. Maar de werkgevers willen veel ruimere grenzen: Zij willen een 10-urige werkdag mogelijk ma ken en de uren tussen zes uur 's ochtends en tien uur 's avonds zouden gewone werkuren wor den. Datzelfde zou moeten gaan gelden voor de zaterdagochten den. Rijkse: „Bovendien wil de FME de beslissing over afwij kende roosters aan de bedrijfslei ding overlaten en de bonden bui ten de bedrijfspoort houden ter wijl wij vinden dat de bonden daar wel degelijk bij betrokken moeten worden". Een ander geschilpunt is de vorm waarin de ATV gegoten zou moe ten worden: de bonden willen een collectieve ATV waarbij ie dereen korter gaat werken. Maar de werkgevers willen de arbeids tijd van grote groepen werkne mers gelijk houden en alleen de werktijd van jongeren en oude ren drastisch bekorten, aldus de Industriebond. Volgens Rijkse is dat niet goed uitvoerbaar, al was het alleen al omdat de werkne mers tot nu toe van jong tot oud evenveel prijscompensatie heb ben ingeleverd om ATV moge lijk te maken. Philips-Grundig Het Westduitse kartelbureau gaat akkoord met de begin februari getekende overeenkomst tussen Philips en Grundig. Philips moet wel de deelneming in Loewe Op- ta voor 31 december 1985 moeten verkopen. Grundig moet voor dezelfde datum haar Duitse ver kooporganisatie voor dicteerap- paraten aan derden overdragen en mag de eerste vijf jaar na de verkoop geen dicteerapparaten onder het merk Grundig op de markt brengen. Philips neemt 7,1 procent over van het nomina le aandelenkapitaal van Grundig AG. Hierdoor neemt het Philips- belang in Grundig toe tot 31,6 procent. Inmiddels is voorzitter H. Koning van de directie van de Duitse Philipsbedrijven be noemd tot voorzitter van de di rectie van Grundig AG. Audet De nettowinst over 1983 van het uitgeversconcern Audet is met 36 procent gestegen tot fll,3 miljoen. De omzet steeg met 2,5 procent tot f 278 miljoen. De ex ploitatiekosten namen met 0,4 procent toe tot f 242 miljoen, zo dat het bruto exploitatieresultaat met 19,6 procent steeg van ruim f 30 miljoen tot ruim f 36 miljoen. De aandeelhouders kunnen re kenen op 10 dividend per aan deel van f 20 nominaal (vorig jaar f 9). Audet heeft 40.405 certifica ten van aandelen, nominaal f 20 groot, onderhands verkocht te gen een prijs van f 200 per stuk. Van het geplaatste aandelenka pitaal van f 10 miljoen is nu nog een miljoen (het wettelijk maxi mum) in handen van de vennoot schap. Boete Femisbank De rechtbank in Breda heeft 'tele bankier' Femis CV in Zeist ver oordeelt tot 125.000 gulden boe te, omdat de instelling zich ten onrechte als 'bank' heeft gepre senteerd aan het publiek. Femis is als zodanig niet erkend en biedt kleine beleggers dan ook niet de (wettelijke) bescherming die de wet op het kredietwezen eist. Femis adverteerde in 1981 met het zogenaamde 'telebankie ren' met behulp van een compu ter en een nummerrekening. Hierdoor zou zwart geld voor de belasting verborgen kunnen blij ven, aldus officier van justitie mr Schrynen. Hij had een boete van 132.600 gulden geëist, waaronder 43.000 gulden ter afroming van il legaal verkregen winsten. RAL Rotterdam Airlines heeft voor kor te tijd zijn vliegdiensten tussen Zestienhoven en Londen (Gat- wick) opgeschort. De aanwezige Boeing-737, die tot 1 april ge huurd was, is terug naar de Bel gische eigenaar en de nieuwe di rectie is er niet in geslaagd op tijd een ander toestel in huis te halen. De vraag naar dit type vliegtuig is op het ogenblik bij zonder groot, zodat het moeilijk is er een te bemachtigen. Vol gens de directie van RAL heeft de opschorting van vliegdien sten (op dit moment alleen nog twee dagelijkse diensten naar Londen Gatwick) geen gevolgen voor het personeel. Er heerst on duidelijkheid over de toekomst van de RAL, waar directeur Ver- linden onlangs moest wijken voor een nieuwe directie. LONDEN (GPD) - De Europese Gemeenschap (EG) maakt zich te snel schuldig aan protectionis tische maatregelen, en staat daarmee economisch herstel in de weg. Dat staat in een verkla ring die een groep top-managers van grote bedrijven in de EG vandaag heeft gepubliceerd. De verklaring is uitgegeven als reactie op een rapport van het onafhankelijke, in Londen zete lende Trade Policy Research Centre waarin harde noten wor den gekraakt over de manier waarop de verschillende landen binnen de EG, én de EG als ge heel, hun economische belangen verdedigen. Dat het in de Europese Gemeen schap de afgelopen 10 jaar over het algemeen economisch slech ter is gegaan dan in de Verenigde Staten of Japan, heeft niets te maken met „oneerlijke concur rentie" uit die landen, maar is de schuld van de EG-landen zelf, al dus het rapport. De lidstaten van de EG hebben ge kozen voor groei van de con sumptie in plaats van maatrege len om de investeringen te sti muleren, en hebben (anders dan in de VS en Japan) reële loons verhogingen toegestaan zonder dat die door groeiende produkti- viteit werden gedekt. De ondernemers wijzen het perma nente ondersteunen van zieke in dustrieën door middel van subsi dies of tariefmuren af. Erkend wordt tegelijkertijd dat het ver val van sommige grote Europese industrietakken belangrijke so ciale, politieke en economische problemen veroorzaakt. De EG moet denken in termen van een open wereldeconomie want dat is de beste manier om indus triële groei zeker te stellen, aldus de verklaring die onder meer on dertekend is door managers van Philips, Unilever, AKZO, Nedl- loyd en Shell. STRAATSBURG (Reuter) - Franse boeren hebben giste ren op ongeveer 100 plaatsen in het land wegblokkades op geworpen uit protest tegen het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap. Ze sloten de toegangswegen tot steden af en staken autoban den in brand. De blokkades troffen met name het verkeer in het noorden, oosten en zuidoosten van het land en dat rond Parijs. Op het eind van de middag wa ren er volgens de politie nog maar twee blokkades. Tot de demonstraties was opge roepen uit protest tegen het zuivelbeleid waartoe de EG- ministers van landbouw twee weken geleden besloten. Ook drongen de boeren aan op ho gere prijzen voor hun pro- dukten. In Straatsburg hebben 1000 tractoren het stadscentrum afgesloten. (Zie foto AP). De monstranten verbrandden een pop van premier Marga ret Thatcher van Groot-Brit- tannië om te protesteren te gen "haar starre houding" tij dens de Europese top van vo rige week in Brussel. BRUSSEL (GPD) De poging van de Europese landbouwmi nisters om na de mislukte top conferentie van vorige week het pakket landbouwbezuinigingen toch in werking te laten treden, is maandag in Brussel somber begonnen. Ierland dreigde de be sluitvorming te blokkeren als het zijn zin niet zou krijgen ten aan zien van de melkproduktie. Ter wijl alle Europese landen hun melkproduktie gaan inkrimpen, eist Ierland dit jaar een miljoen ton produktie meer. De landbouwministers hebben in hun vergadering gisteren ver schillende compromissen op ta fel gelegd om het Ierse probleem op te lossen. Daarover wordt vandaag verder gepraat. Minister Braks van landbouw sloot niet uit dat er eind van de week nog een speciale landbouwvergade- ring in Brussel moet komen om de blokkades te doorbreken. De minister noemde de Ierse eisen 'onredelijk'. Inwilliging ervan zou een melkproduktie in Ier land opleveren van ruim 6 mil joen ton, de helft van de Neder landse melkproduktie. Voor een land dat slechts 3 miljoen inwo ners telt, vindt minister Braks dat veel te veel. „Er is een grens aan onze souplesse", zei hij. Ne derland wil wel aanvaarden dat Ierland zijn produktie van 1983 behoudt en dus niet behoeft in te krimpen. Met een groei van de produktie wenst Nederland ech ter niet akkoord te gaan. Het Ne derlandse standpunt wordt ge- Ierland heeft al aangekondigd het zogenaamde 'vitaal belang' in te roepen indien de andere landen over de melkproduktie willen gaan stemmen. In dat geval zou Ierland de stemming kunnen blokkeren totdat er overeen stemming is. Minister Braks kondigde gisteravond aan dat hij uitstel van stemming zou vragen indien er een voor Nederland on gunstig zuivelvoorstel aangeno men zou dreigen te worden. Invoering van het totale pakket landbouwbezuinigingen is nood zakelijk om te voorkomen dat de Europese landbouwuitgaven dit jaar volstrekt uit de hand lopen. De invoering zou voor 1 april rond moeten zijn omdat dan voor o.a. de zuivelsector het nieuwe landbouwseizoen begint. UTRECHT (ANP) - Het Christe lijk Nationaal Vakverbond wil niet meer deelnemen aan ge sprekken en adviezen over ver dergaande verlagingen van de uitkeringen. De vakcentrale zal wel deelnemen aan de advisering over de herziening van het socia le zekerheidsstelseL Dit heeft CNV-voorzitter H. van der Meu- len gisteren meegedeeld na af loop van de Verbondsraad. De raad sprak over de plannen van het kabinet met betrekking tot de sociale uitkeringen. Het CNV wil de WWV-uitkeringen op 75 procent van het laatst verdiende loon gesteld zien in plaats van de 70,5 procent die het kabinet heeft voorgesteld. Het kabinetsvoor stel noemt het CNV onaanvaard baar. Op dit moment bedraagt de WWV-uitkering 72,75 procent van het laatst verdiende loon. Deze uitkering gaat in na een half jaar werkloosheid en duurt twee jaar. De verhoging van de WWV-uitke- ring zou 180 miljoen gulden gaan kosten, zo heeft het CNV bere kend. Volgens de vakcentrale is deze verhoging financieel moge lijk omdat de vakcentrale in het technisch vooroverleg al bespa ringen ter grootte van 520 mil joen gulden heeft aangedragen. Alle uitkeringen op 75 procent zetten levert per saldo altijd nog een bezuiniging van zo'n 120 mil joen gulden op, aldus het CNV. De verbondsraad van het CNV is wel bereid om de door het kabi net voorgestelde verlaging van de WW- en WAO-uitkeringen naar 75,2 procent te accepteren, „omdat dit spoort met onze eigen nota stelselherziening", aldus Van der Meulen. Het geld dat met deze verlagingen vrijkomt moet dan wel ten goede komen aan langdurig werldozen. Het vakverbond gaat de komende weken de politiek onder druk zetten om de WWV-uitkering omhoog te krijgen. Voorzitter Van der Meulen zei er vanuit te gaan dat "hierover met het CDA te praten valt". Verder houdt het CNV aan de vooravond van het debat in de Tweede Kamer een. demonstratief congres over de sociale zekerheid. ROTTERDAM (ANP) - De be windvoerders van RSV en Wil ton Fijenoord hebben de Taiwa nese marine vorig jaar een waar deloze garantie gegeven voor de extra aanbetalingen die Taiwan heeft gedaan op de in aanbouw zijnde onderzeeboten. Directeur B. Sluis van Wilton Fyenoord heeft dit^gisteravond bevestigd. Toen het KSV—concern vorig jaar surséance van betaling kreeg, moest de Schiedamse werf boe delkrediet hebben om door te kunnen werken. Dit boedelkre diet - een^ bedrag van 150 mil joen gulden - werd verstrekt door de Nationale Investerings bank. Als zekerheid voor deze le ning verkreeg de NIB de vorde ring van 212 miljoen gulden, die Wilton nog op het RSV-concem heeft. Korte tijd later bood de Taiwanese marine aan extra aanbetalingen Volgens directeur Sluis kwamen te doen op de twee onderzeebo ten die voor haar bij Wilton wor den gebouwd. Taiwan wilde er zeker van zijn, dat de schepen werden afgebouwd. Voor die ex tra aanbetalingen wilde het land, gezien de toestand van surséan ce, een garantie hebben. Op nieuw gaven de bewindvoerders de vordering van 212 miljoen op RSV als zekerheidstelling, die op dat moment al was overgedragen aan de NIB en dus waardeloos was. de Taiwanezen er bijna een jaar later pas achter dat zij in het be zit waren van een waardeloze garantie. Via de Rotterdamse ad vocaat mr. W.L.M. Nouwen, die de zaken voor Taiwan behartigt, heeft Taiwan toen krachtig ge protesteerd tegen de gang van zaken en gëeist dat er alsnog een garantie zou komen. De bewind voerders hebben de Taiwanezen vorige week laten weten, dat het boedelkrediet aan de NIB bin nenkort zal worden afgelost en dat de garantie dan wordt overgedragen. Sluis gaat er daarbij van uit dat het geld om het krediet van 150 miljoen af te lossen er inderdaad is. Sluis geeft toe, dat er sprake is ge weest van „onzorgvuldig" han delen, maar „gelukkig kwam al les nog op zijn pootjes terecht". Volgens hem is de verstandhou ding met de Taiwanezen door de affaire niet geschaad. Het is Sluis een raadsel, dat bij de onderteke ning van de tweede „garantie" niemand iets vreemds is opge vallen. Naast de bewindvoerders moesten ook de directie van Wil ton en de raad van bestuur van RSV de garantieverklaring on dertekenen. „Maar dat is ons minder kwalijk te nemen dat de bewindvoerders, van wie je mag verwachten dat ze beter van zulk soort zaken op de hoogte zijn". Mr. Nouwen wil geen commentaar op de zaak geven, omdat hij niet als officieel woordvoerder van de Taiwanese marine mag optre den. In het algemeen wil hij wel kwijt, dat een dergelijke handel wijze van een bewindvoerder in sommige gevallen strafbaar kan zijn. „Op zijn zachtst gezegd is zoiets natuurlijk onfatsoenlijk", aldus Nouwen, die het vergelijkt met twee maal dezelfde auto ver kopen. De bewindvoerders wa ren niet voor commentaar be reikbaar. DELFT (ANP) - Met financiële steun van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieu gaat de Delftse onderneming Bat- trex een inzamelproject van lege batterijen starten. Deze komen nu met miljoenen via het huis- en bedrijfsafval voor het grootste gedeelte te rug in het milieu. Het kwik dat in de batterijen is ver werkt vormt een ernstige be dreiging voor het milieu. Bedoeling is dat elk verkoop- of verbruikerspunt tevens in zamelpunt wordt van de ge bruikte batterijen. Het berijf gaat proberen een „kringloop" tot stand te bren gen op basis van vrijwillig heid. Met voorlichtingscam pagnes en met medewerking van verkopers en verbruikers van batterijen zal er naar wor den gestreefd een automatis me tot stand te brengen: een nieuwe batterij kopen, de ou de terugbrengen. De provin cie Zuid-Holland is als proefgebied voor een jaar ge kozen. Na de proefperiode zal het systeem landelijk worden ingevoerd. De vroegere minister van Mi lieuhygiëne, dr. L. Ginjaar, zal dinsdag 3 april in Delft het project officieel starten. DEN HAAG (ANP) - Het Verol- me-concern had aan het begin van de jaren zeventig in commer cieel opzicht geen recht op een zelfstandig voortbestaan. De op leving in de bouw van grote tan kers was van zodanig korte aard dat de ondergang van het bedrijf bij voortdurende zelfstandigheid slechts enkele jaren zou worden uitgesteld. Het ontwikkelen van alternatieve markten werd ge troffen door ministeriële veto's. Dit heeft de voormalig tijdelijk di recteur van Verolme, D. Scheffer (71), maandag verklaard in de verhoren van de RSV-enquête- commissie in Den Haag. Schef fer voerde in 1970 op verzoek van minister Nelissen (economische zaken) na het aftreden van Cor- nelis Verolme, tijdelijk het ma nagement over het bedrijf. Kort na zijn aantreden ontstonden er bij Verolme met name in de tan- kerbouw zodanig gunstige winstperspectieven dat twijfels rezen aan de noodzaak van een Kort na de fusie tussen Rijn-Schel- Oud-directeuren B. Scheffer len A. Rijke van Verolme in gesprek bij hun weerzien voor de RSV-enquêtecommissie. (foto anp> olme-concern andere zaken dan de bouw van grote tankers (mari- nebouw, levering van ketels voor electriciteitscentrales) onderhan den te nemen. fusie met de Rijn-Schelde-bedrij- ven. De oud-topman zei dat hij in zijn interim-periode door het depar tement van economische zaken fair is behandeld. Verolme stond onder ordertoezicht van het rijk, in ruil voor verleende steun. An derzijds kon Scheffer echter niet verhelen bezwaar te hebben ge maakt tegen de ministeriële ver boden op pogingen van het Ver- de en Verolme, in 1971, bleek dat de winst van het nieuwe concern voor 90 tot 95 procent op reke ning van de voormalige Verol- me-bedrijven kwam. Bij de waar dering van de beide bedrijven, noodzakelijk voor het vaststellen van de aandelen-verhouding na de fusie, werden rendementsver wachtingen echter plotseling buiten beschouwing gelaten en werd op basis van de dagwaarde een verhouding van 2 (Rijn- Schelde) tot 1 (Verolme) vastge steld. Bij de RSV-enquêtecommissie le ven blijkens de vraagstelingen ernstige twijfels over de juist heid van de waarderingen en er zijn vragen gerezen over de be weegredenen voor de plotselinge wijziging van de grondslag. Scheffer moest toegeven dat Rijn-Schelde zich in financieel opzicht niet in de kaart had laten kijken, ondanks regelmatig aan dringen van Verolme-kant. Een inzicht over de winstgevend heid van de Rijn-Schelde-bedrij- ven (winst in die jaren 0,75 pro cent op de omzet, eigen vermo gen kwart miljard) kwam niet op tafel. Niettemin werd door de commissie Winsemius geconclu deerd dat de rendementen van beide concerns zodanig gelijk waardig zouden zijn dat ze bui ten beschouwing konden wor den gelaten. Het was Scheffer niet bekend dat Rijn-Schelde de 2:l-verhouding als eis zou hebben gesteld voor de fusie. Het kwam hem verder onwaarschijnlijk voor dat het be drijf onjuiste financiële gegevens zou hebben verstrekt. Commis sie-lid Van Dam (PvdA) sugge reerde echter dat de uitkomst van de berekeningen over de waarde van de concerns van te voren door het Rijk en Rijn- Schelde ten koste van Verolrne zijn overeengekomen. Hoewel de RSV-overeenkomst Verolme slechts beperkingen op het gebied van de grote scheeps- nieuwbouw oplegde, legde Scheffer zich ook neer bij uit drukkelijke verboden van het Rijk op de lucratieve markten van de marine en de bouw van ketels voor elektriciteitscentra les. Verolme moest daarvoor zelfs offertes intrekken. Tot zijn woede moest Scheffer ontdek ken dat deze veto's door Econo mische Zaken waren afgestemd met de grote concurrent (Rijn- Schelde). Zo vertelde toenmalig Rijn-Schelde-topman Langen- berg Scheffer eens: "Ik heb on langs nog een order voor je goed gekeurd". A. Rijke (65), jarenlang directeur bij Verolme en onlangs gepen sioneerd als lid van de raad van bestuur van RSV. verhaalde dat het Verolme-concern in de bloei tijd (1957-1967) een winst van 185 miljoen gulden heeft ge maakt, waarvan 154 miljoen in de scheepsbouw. In de laatste ja ren van deze periode kondigde zich een teruggang aan: het be drijf speelde quitte. Rijke moest echter erkennen dat Verolme zelf er de hand van had (financië le) adviezen van zijn naaste me dewerkers in de wind te slaan. De overname van de Amster damse werf NDSM door Verol me is vrijwel buiten Rijke om ge gaan. Volgens Rijke was Verol me er toen niet gelukkig mee (NDSM had een eigen vermogen van 100 miljoen gulden) het be drijf voor 18,8 miljoen gulden (geleend) over te kunnen nemen. Dat kwam met name doordat Verolme op die wijze gemakke lijker een kredietgarantie van het rijk voor de omstreden bouw van een mammoetdok op Rozenburg zou krijgen. Volgens Rijke was juist de marine geïnteresseerd het monopolie van Rijn-Schelde te doorbreken en Verolme een kans te geven op opdrachten in te schrijven. In het verhoor van Scheffer zei com missielid Van Dam dat Verolme door het ministeriële veto een or der voor 2 fregatten heeft gemist terwijl het bedrijf 20 miljoen gul den lager had ingeschreven dan Rijn-Schelde. Commissie-voor zitter Van Dijk (CDA) bracht dat even later tot de verzuchting dat de alom geconstateerde nood zaak van verscheidenheid in de Nederlandse scheepsbouw bij Verolme door het Rijk juist is te gengehouden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11