(MjfSet Motorhuis 'Ik begrijp nu dat veel profs niet naar amateurs willen' C Kritiek op Defensienota Akerboom weer in Oranje? Haig publiceert memoires Rob Rensenbrink heeft moeite met aanpassing Edberg naar vierde plaats Voetbaljeugd Leiden verslaat Gouda: 6-0 Zaalvoetbalteam vang, Lugdunum gewipt u. LL Eilander naar lisse (zaterdag Den Bosch-speler overweegt rentree Cramer breekt hand i riialftira Vondellaan 80, Leiden. EL&IQ0il Tel. 071-769313. CDA en PvdA vinden 3 procent te hoog Ruding: 10 miljard bezuinigen PAGINA TO - Varia DINSDAG 27 MAART 198 OOSTZAAN (GPD) - Het kam pioenschap, waarvoor OSV in de derde klasse B van het zondag- amateurvoetbal staat kan Rob Rensenbrink niet meer echt en thousiast maken. De Oostzaner, die twee WK's heeft meege maakt, 48 interlands heeft ge speeld en als „slangenmens" voor variété van hoog niveau heeft gezorgd bij clubs als DWS, Club Brugge en Anderlecht kan zich tijdens zijn afscheidstour- nee langs voornamelijk Haarlem se en IJmondiale velden „best voorstellen dat veel oud-profs zeggen dat zij nooit bij de ama teurs zullen gaan voetballen". Rensenbrink heeft nog altijd moei te om zich in de sfeer van de on- bezoldigden te verplaatsen: „Het is niet zo dat het voetbal in de derde klasse hard is. Op één wed strijd na is het er tot nu toe alle maal rustig aan toe gegaan. Nee, het verschil zit 'm vooral in het voetbal zelf. In het vooruitden ken of liever gezegd in het ge brek daaraan. Als je bijvoorbeeld 'n bal afgeeft en 'm dan weer op een bepaalde plaats terug ver wacht dan komt die daar niet. Dat soort dingen mag je natuur lijk ook niet verwachten in de derde klasse. Daarvoor is het ver schil te groot. Maar het blijft na tuurlijk wel vreselijk moeilijk om je aan te passen. In een goed team, en daarmee wil ik niets ten nadele van OSV zeggen, is het veel gemakkelijker voetballen". De inmiddels 36-jarige rentenie rende routinier heeft er aan het begin van het seizoen nog wel even over gedacht om terug te keren in de Nederlandse eredivi sie, maar de vier operaties aan de rechterknie bleken het vertrou wen bij de clubbonzen in hem te zeer te hebben aangetast. Dat gold dan vooral voor FC Utrecht, dat nog wel met de aanvaller in de slag ging, maar de onderhan delingen al snel afbrak. „Als er niets met mijn knie aan de hand was geweest dan was ik nog wel naar een betaalde ver eniging gegaan. Utrecht wilde me wel hebben, maar dan een maand op proef om te kijken hoe mijn knie het zou houden. Ik wil de echter eerst mijn verdiensten weten. Zoiets is toch niet zo vreemd? Het is alleen maar zake lijk. Op dat punt is het afge sprongen. Jammer. Ik had best in mijn contract willen laten op nemen dat de verbintenis zou zijn afgelopen als ik weer last van die knie zou krijgen". Omdat andere opdrachtgevers zich niet meldden („Ik hoorde dat Vo- PARIJS (Reuter) - Stefan Edberg (Zwe) is door zijn overwinning in het internationale tennistoernooi in Milaan, waar hij zijn landge noot Mats Wilander versloeg, ge klommen naar de vierde plaats op de Grand Prix ranglijst. De 18-jarige Zweed heeft nu 450 punten verzameld. De lijst wordt aangevoerd door John McEnroe (VSt) met 775 punten voor de Amerikaan Jim Connors (708) en de Tsjechoslo- waak Ivan Lendl, die 577 punten heeft verzameld. Hana Mandlikova heeft in het in ternationale tennistoernooi van Dallas gepast geprofiteerd van de afwezigheid van de gebles seerde Martina Navratilova, de winnares van de vorige vijf edi ties van het evenement. De als derde geplaatste Tsjechoslo- waakse versloeg in de finale de Amerikaanse Kathy Jordan in drie sets: 7-6, 3-6, 6-1. LEIDEN r Het Leidse selectieteam van 13- en 14-jarigen heeft giste ren op het veld van ARC in Al phen de jeugd van Gouda versla gen. Het eerste duel in de strijd om het kampioenschap van West II zetten de 'Leidenaars' in een ruime 6-0 zege om. Gert Aande- wiel (Quick Boys) en Robert Middel (ARC) scoorden beiden tweemaal. Cor Heemskerk (Rijnsburgse Boys) en Ronald Mink (Roodenburg) doelpuntten éénmaal. Het Leids voetbalelftal van 16 tot 18 jaar speelt morgenavond een wedstrijd tegen de selectie van Den Haag. Dit duel wordt even eens gespeeld in het kader van de strijd om de titel van het dis trict West II. De wedstrijd wordt gespeeld op het veld van LFC aan de Boshuizerkade en begint om half acht. lendam me nog wiiae neooen, maar van die kant heb ik nooit iets gehoord") nam Rensenbrink zich voor om af te trainen bij de club waar hij als tienjarige is be gonnen en tot z'n achttiende heeft gespeeld, voordat hij zijn voetbal te gelde maakte bij DWS, Brugge, Anderlecht, het Ameri kaanse Portland Timbers en Toulouse waar hij na een ruzie met de trainer („die man vond zichzelf heel goed") al na een half jaar verdween. „Ik had helemaal niet meer het idee om nog weer te gaan voet ballen. Van die rottrap, die een verdediger van FC Luik me vier of vijf jaar geleden heeft gege ven, had ik nog steeds last. Nu nog trouwens, maar ja, hoe gaat het? De mensen zien je bezig en die komen dan naar je toe. Dan laat je je toch maar weer overha len, ook een beetje om wat terug te doen voor de club, waarvoor je zo lang hebt gespeeld". Het zou overdreven zijn om te stel len dat Rensenbrink nu spijt heeft van die beslissing om zijn repertoire aan schijnbewegingen toch weer week in week uit af te werken. Geestdrift is echter meestal ver te zoeken bij de man, die gewend was om voor vele tienduizenden toeschouwers op te treden en het nu, in het gun stigste geval, met 8 a 900 kijkers moet doen, overigens nog een flink aantal voor derde-klasse begrippen. Meestal, want als hij wordt gecon fronteerd met een verrassende nederlaag („dat rotte gevoel na verlies heb ik nog altijd") of met zijn bescheiden produktie van zes goals bij OSV (vijftien min der dan topscorer René Smit) is er toch even die eerzucht. „Maar zes? Volgens mij zijn het er meer. Maar goed, het zal wel zo zijn. Ach, ik voetbal nu ook an ders dan vroeger. Bij Anderlecht was ik al wat meer dan daarvoor een hangende linksbuiten. Nu bij OSV speel ik nog méér terug getrokken. In het verleden was ik echt een pingelaar. Dat is nu niet meer zo. Ik heb er de kracht niet meer voor om langs een paar tegenstanders te gaan. Met 'an derhalf been kan je niet meer zo veel snelheid ontwikkelen. Ik speel nu meer vanuit stilstand. Het passen is voor mij veel be langrijker geworden". Omdat de knie hem nog altijd hin dert en hem dagen erna nog her innert aan de wedstrijd, die hij heeft gespeeld, heeft Rensen brink zich opnieuw voorgeno men om in retraite te gaan. „Mis schien zou ik nog één keer be taald voetbal willen spelen als er toch nog een club belangstelling voor me zou tonen, maar die kans acht ik erg klein. De vraag Rob Rensenbrink: nu tijd voor andere dingen is ook of ik dan nog word goed gekeurd. Het is gewoon beter als ik stop. Hoe langer ik doorga, des te slechter het voor mijn knie is". "Nee, ik denk dat ik straks echt ga aftrainen. Dit seizoen maak ik af, omdat ik er aan ben begonnen, maar dan houd ik het waar schijnlijk voor gezien. Mijn vrouw vindt het ook niet leuk als ik twee avonden en ook op zon dag weer weg ben. Twintig jaar heb ik me constant met voetbal beziggehouden. Het wordt tijd dat ik er afstand van neem". Rensenbrink wekt daarmee de in druk dat hij nog zoveel andere dingen om handen heeft. Het te gendeel is echter waar. „Soms verveelt het me, hele dagen nietsdoen, maar wat geeft dat. Ik kan nu helemaal zelf bepalen wat ik doe. 's Zomers lekker vissen, verder wat tennissen en veel meer dan vroeger bij mijn gezin zijn. Ik heb een mooie tijd gehad als profvoetballer. Jarenlang ben ik er intensief mee bezig ge weest, waarbij ik me altijd voor ogen hield dat ik na mijn carrière van niemand afhankelijk zou be hoeven te zijn". "Wel, dat is nu het geval. Ik hoef niet zonodig ergens aan de slag. Het trainersvak zie ik niet zitten. Misschien dat ik nog eens wat met de jeugd ga doen, maar niet als gediplomeerd trainer. Ik heb geen zin om nog eens een paar jaar een cursus te gaan volgen in Zeist. Vroeger was ik timmer man, maar ook dat vak zie ik niet meer zitten. Nee, het bevalt me op dit moment best zo. Het kan me ook niets schelen dat ik geen ww-uitkering krijg, omdat ik mijn laatste jaar als voetballer niet in Nederland heb gewerkt. Ik heb het geld altijd goed be legd, ik heb zuinig geleefd, zodat ik nu niemand nodig heb". LEIDEN - De zaalvoetbalteams van Bax en Menken Landbouw hebben zich gisteravond verras send geplaatst voor de bekerfina le van de Afdeling Leiden. De Voorhouters klopten het in de in terregionale klasse uitkomende Lugdunum, terwijl Menken FC Lisse (eveneens uitkomend in de hoogste afdeling) elimineerde. Beide finalisten bereikten de fi nale door de starfschoppen beter te nemen. Lugdunum-Bax 1-1 (Bax w.n.s) Lugdunum stuitte in de Clein Duijnhal op Bax-doelman Nico Groeneweg. Het gehandicapte Lugdunum (zonder Sjardijn, Óp- pelaar, Wetselaar en Hans van As) stelde alles in het werk om de eindstrijd te bereiken, maar doel man Groeneweg was een on neembaar obstakel. Hij stopte al les wat er te stoppen viel. Jan Homan liet na 17 minuten 0-1 aantekenen voor Bax. Lugdu num viel hierna constant aan, maar Groeneweg bleek nauwe lijks te passeren. Diep in de tweede helft maakte Ronald van der Pot er toch 1-1 van. Via penalties plaatste Bax zich hier na. Met dank aan Groeneweg, die de strafschop van Wim de Roo stopte. De 'pingel' van Kees Schouten werd nog voor het ne men door scheidsrechter Van Zoest afgekeurd, nu de Leide- naar bij de aanloop de stippellijn passeerde. Nadat Wim van As voor Lugdunum aanvankelijk een strafschop had gemist, maakten Kees van der Lans en Cor van Steijn het karwei hierna af voor Bax. FC Lisse-Menken 1-1 (Menken Ook Menken zorgde voor een ver rassing door het in de interregio nale competitie uitkomende FC Lisse uit te schakelen. In de re guliere speeltijd scoorden René Griffioen en Mario Faber voor LEIDEN - Robert de Roo is dooi., gedrongen tot de laatste nege; van de Nederlandse zaalvoej balselectie en vertrekt woens dagavond met het Nederland zaalvoetbaltaem voor een toei nee door Italië, waar drie wec-m^ strijden zullen worden gt speeld. De ploeg keert zondag B avond terug, waardoor De Ro die dag niet voor Lugdunum za kunnen aantreden. ■UT! W( FC Lisse. Voor Menken schotel Leo Geerlings en Kersbergei vo raak. Menken toonde zich hierni W< bekwamer in het nemen var pr penalties. LEIDEN - Wim Eilander heeft eei W; contract voor één jaar getekenr bij de zaterdagsectie van FC Lis 1 se. De huidige trainer van Lug 0or dunum volgt volgend jaar Harr] v( Talsma op, die drie jaar in Lissi werkzaam is geweest. 0, di Basketbalteam in Noordwijk i NOORDWIJK - Als voorbereiding n op het pre-Olympisch toernooi n in Frankrijk speelt het Neder n lands basketbalteam een serie tl oefenwedstrijden. Eén daarvar pe is tegen de Amerikaanse Hofstn v Universiteit en deze ontmoeting 0 zal in de Noordwijkse Northgo hal gespeeld worden op donder s dag 19 april. Aanvang 20.00 uur. UTRECHT (ANP) - Kees Aker boom overweegt een terugkeer in het nationale basketbalteam. De 31-jarige speler van Den Bosch had gisteren in Utrecht daarover een gesprek met chef d'equipe «Rob Tuin en bonds coach Vladimir Heger. In een eerder stadium bedankte Akerboom voor een plaats in de selectie, die zich voorbereidt op het pré—Olympisch toernooi, dat eind mei in Frankrijk wordt ge houden. De forward was het niet eens met de beleidsvoering rond het nationale team en wenste verder na zijn slepende blessure eindelijk eens rust.Heger wil de topschutter graag in zijn selectie opnemen en heeft gisteren met de speler gesproken over de voorwaarden waaronder een te rugkeer mogelijk is. Na het posi-; tief verlopen gesprek heeft Aker-! boom veertien dagen bedenktijd gevraagd. Uiterlijk 9 april zal Akerboom een beslissing ne- Kees Akerboom DEN HAAG (ANP) - Dan Cramer, de spelverdeler van Den Bosch en het Nederlandse basketbalteam, blijkt in de play-off-wedstrijd voor de nationale titel tegen Haaksbergen zijn rechterhand te hebben gebro ken. Het betekent dat Cramer minimaal t\vee maanden is uitgeschakeld. Hij zal daardoor ook niet kunnen uitkomen in het Olympische kwalificatie toernooi, dat van 15 tot en met 26 mei in Frankrijk wordt gehouden. Je zou het bijna zeggen als je ziet wat Motorhuis allemaal Wat is het geval? Voor maart staat een verkoop geplanned van 200 nieuwe Opeis. Het aantal verkochte Opeis op dit moment bedraagt 162 stuks. Er moeten er dus nog 38 verkocht worden. En die doelstelling willen we koste wat kost realiseren Daarom: Voor iedere koper van een nieuwe auto een fles uitstekende champagne om de koop te vieren. Een inruilprijs van uw huidige auto ongeacht het merk die beslist HONDERDEN guldens hoger ligt dan aangegeven in welk boekje dan ook of door welke instantie dan oókj Elke koper kan de afleveringsdatum zelf bepalen. Dus als u pas in mei had willen kopen kom dan deze week beslissen want dat voordeel dat wij u aan te bieden hebben kunt u zich beslist niet laten ontgaan? Profiteer snel van deze aanbieding en ruil uw VW, OPEL Opel, Fiat, Ford, Peugeot, Talbot, Nissan, Toyota, Renault, Mitsubishi en elk ander bekend merk in. 9 Onderzoek Moerman therapie vlot niet DEN HAAG (GPD) - Het on- derzoek naar de. werking van de zogenaamde Moermanthe rapie (een leefmethode ter voorkoming en bestrijding van kanker) kan nog niet goed van de grond komen. Oorzaak is dat de betreffende artsen nog niet voldoende nieuwe patiënten hebben kunnen aanmelden voor de vergelijkende onderzoeks methode. Dit zei staatssecre taris Van der Reijden giste ren in de Tweede Kamer. Er moeten zestig nieuwe pa tiënten zfin. Zes zogenaamde Moerman artsen zullen vanaf 1 april speciaal met het oog op het onderzoek patiënten gaan re gistreren. DEN HAAG (GPD) „Deze de fensienota is niet meer dan een aangeklede boodschappenlijst". „Wij hebben grote twijfel over de realiteitswaarde van de defensie plannen". „Als over twee jaar niet de 3 procentsgroei van de defensieuitgaven wordt gereali seerd, vallen er grote gaten". Bovenstaande kritiek, van rege- rings- én oppositiepartijen, overheerste gisteren de eerste van een serie van drie confronta ties tussen defensieminister De Ruiter, zijn staatsseoretarissen DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) houdt conse quent vast aan voortzetting van het ingezette (bezuinigingsbe leid, waarbij voor 1985 tien mil jard gulden moet worden omge bogen. In dat geval is hij niet pes simistisch over het terugbrengen van het financieringstekort tot' 7,5 procent in 1986, zoals de doel stelling van het kabinet luidt. Ruding blijft bereid de lastenver lichting voor het bedrijfsleven aan de koopkracht van de bur gers ten goede te laten komen. Aldus de bewindsman maandag in Den Haag, waar hij het depar tement 's-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel toe sprak. De minister constateerde dat som migen ten aanzien van het door zetten van het huidige beleid aar zelen en natte voeten krijgen, maar wees beleidsbijstellingen af. De voorstanders van minder ombuigingen, belastingverla ging of tragere vermindering van het overheidstekort verweet hij „korte-baanwerk". Juist in een opgaande conjunctuur is er minder reden tot zorg over mogelijke negatieve effecten van bezuinigingen op de bestedingen en de groei. De noodzakelijke ombuigingen moeten worden doorgevoerd, mede om te voor komen dat de rentelasten in de toekomst torenhoog blijven. De gunstige effecten van het econo misch herstel moeten ten gunste van het overheidstekort komen en niet al weer worden uitgege ven voordat ze zijn gëincasseerd, aldus minister Ruding. Van Houwelingen en Hoekzema en de Tweede-Kamercommissie van defensie. Onderwerp: de eind vorig jaar uit gebrachte defensienota„Conti- nuiteit en Vernieuwing", waarin het defensiebeleid voor de ko mende tien jaar wordt vastge legd. Voor wat betreft de conven tionele bewapening wel te ver staan, want de nucleaire taken van de Nederlandse krijgsmacht komen in een tweede deel, dat voor mei zal verschijnen, aan de orde. Vooral de PvdA had het moeilijk met deze nota. De tien jaar, waar in 144,6 miljard wordt gepland ter financiering van Nederlands totale defensie, zijn verdeeld in twee periodes van elk vijf jaar. Het kabinet houdt daarbij reke ning met een jaarlijkse stijging van de defensie—uitgaven met 2 procent. Echter, in 1987, dus na de huidige kabinetsperiode, wordt dat percentage op 3 ge steld. PvdA—woordvoerder Van den Bergh: „De NAVO heeft een norm van 3 procent gesteld. Die haalt het kabinet niet. Nu wor den de problemen vooruitge schoven naar een volgend kabi net. Dat willen wij niet voor onze verantwoordelijkheid nemen, ze ker niet in een tijd dat op sociale voorzieningen moet worden be zuinigd. Op die manier onttrek je het maatschappelijke draagvlak aan de defensie". Soortgelijke kritiek kwam van CDA-woordvoerder Couprie, terwijl WD-specialist Blaauw juist wilde vastleggen dat de nu overeengekomen groeinormen absoluut gehandhaafd blijven, omdat de Nederlandse defensie anders aan geloofwaardigheid zou inboeten. Maar minister De Ruiter wuifde de bezwaren weg. „De politieke situatie bij het aan treden van het kabinet-Lubbers maakte het onmogelijk al met een 3 procent groei te realiseren. Dat betekent dat wij in 1989 van af een lager niveau moeten be ginnen en 3 procent moeten rea liseren. Het is niet een na ons de zondvloed, maar een bewuste keuze, berekend naar wat wel en niet kan. Het is nu eenmaal zo dat we in Nederland hebben af gesproken het defensiebeleid voor langere periodes vast te leg gen, daarin zit dan logischerwij ze ook een mogelijke kabinets wisseling". NEW YORK (DPA/UPI) - In zijn zojuist verschenen memoires onder de titel "Caveat: Realism, Reagan and Foreign Policy" ("Waarschuwing: Realisme, Reagan en Buitenlandse politiek") oefent Alexan der Haig, de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken grote kritiek uit op adviseurs van president Reagan. Het weekblad Time publiceert in zijn jongste nummer uittreksels uit het boek, waarin Haig het vooral heeft gemunt op Edward Meese, Reagans vertrou weling (wiens kandidatuur voor het ministerschap van justitie op het ogenblik in gevaar wordt ge bracht door onduidelijke financiële transacties in het verleden), de twee chefs van de staf van het Wit te Huis James Baker en Michael Deaver en de mi nister van defensie, Caspar Weinberger. Wordt er geregeerd door het kabinet of door een 'troi ka'? vroeg Haig zichzelf af na de eerste minister raadsvergadering, waaraan Meese en Baker als van zelfsprekend hadden deelgenomen. De oud-minister schildert de adviseurs af als amateurs op het gebied van de buitenlandse politiek, maar hij kritiseert president Reagan alleen zijdelings. De president, vindt Haig, had de neiging om zich al te bereidwillig te scharen achter zijn adviseurs. Het Witte Huis is de oud-minister "geheimzinnig als een spookschip" voorgekomen. Men wist niet wie van de bemanningsleden het stuurrad in handen had.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10