Breuk dreigt in CPN na congres Lubbers tegen derde televisienet Conflict over korter werken -c Arbeidstij dverkorting ambtenaren mogelijk IKVregels democratie respecteren Rivierwater zakt weer, schoonmaak in Limburg Staatssecretaris denkt aan meer examenvakken Wegens grote hasj smokkel 3 arrestaties Eenmalige uitkering voor zelfstandigen... EÜZ '82 MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 AMSTERDAM (GPD) - Een breuk in de Communistische Partij van Nederland lijkt onvermijdelijk. Het 28e partijcongres, dat een beginselprogramma moet opstellen, werd gisteravond afgebroken na een hevige botsing op het punt van de arbeidstijdver korting. Daarbij verliet een groot aantal afgevaardigden boos de zaal en kwam niet meer terug. Binnenland Partijvoorzitter Elli Izeboud wilde nog niet van een scheuring spre ken. Wel voorzag zij dat mensen zullen afhaken. De komende week zullen de diverse afdelin gen weer bijeenkomen om zich op de ontstane situatie te bera den. Na twee weekeinden verga deren zijn pas vier van de acht hoofdstukken van het ontwerp programma behandeld. De botsing ontstond nadat het con gres met een kleine meerderheid (53 tegen 44 procent van de stem men) besloten had dat de CPN streeft naar verkorting van de ar beidstijd tot 25 uur per week met behoud van loon. Tientallen af gevaardigden, onder wie veel vakbondsmensen en de zoge noemde horizontalen, werd dit teveel. Volgens hen is het congres ak koord gegaan met een volstrekt onwerkbare tekst. Een zo sterke arbeidstijdverkorting met be houd van het huidige loon noem den zij volstrekt onhaalbaar. Zij wezen daarbij op de grote pro blemen die de vakbonden al heb ben om bij de werkgevers een 36- urige werkweek erdoor te krij gen. Bovendien staat in het pro gramma niet hoe dit plan moet worden gefinancierd. In de oorspronkelijke tekst van het partijbestuur werd slechts ge sproken over drastische arbeids tijdverkorting, waarbij behoud van loon moet worden mogelijk gemaakt. Het congres aanvaard de echter eerst een wijzigings voorstel waarin zonder meer werd uitgesproken dat korter werken met behoud van loon moest worden ingevoerd. De meeste vakbondsbestuurders (verenigd in de Werkgroep Com munisme en Vakbeweging) en horizontalen (de traditionele vleugel binnen de CPN) waren nog met moeite bereid hiermee in te stemmen. Toen daarna ech ter onder druk van vooral de fe ministische vleugel in de partij de 25-urige werkweek werd op genomen stapte ongeveer een derde van de afgevaardigden (vooral afkomstig uit Groningen, Amsterdam, Noord-Holland Noord en de Zaanstreek) op. Emoties In de wandelgangen ontstonden daarna hevige discussies en emo tionele situaties waarbij zelfs en kele mensen elkaar te lijf gingen. Vakbondsmensen riepen uit dat zo de vakbeweging aan banden wordt gelegd. Anderen zeiden dat het partijbestuur de arbei ders in de kou laat staan en dat de CPN zich bij de arbeiders die al zoveel moeten inleveren, vol strekt belachelijk maakt. De chaos werd in de hand gewerkt doordat het partijbestuur geen duidelijk standpunt innam. Het bestuur verdedigde de eigen oor spronkelijke programmatekst nauwelijks. Na vier uur van beto gen van de afgevaardigden vol stond het bestuur met een korte reactie van drie minuten. Daarin noemde het bestuurslid Ben schop een 25-urige werkweek met behoud van loon overigens absurd. Maar toen het vervolgens op stem ming aankwam, liet het bestuur na zich tegen dat idee te verzet ten. Na afloop van het congres verdedigde bestuurs- en Kamer lid Evelien Eshuys zich door te zeggen dat iedereen toch had moeten begrijpen dat die 25-uri- ge werkweek een doelstelling voor de lange termijn is en dat eerst de 36-urige week moet wor den binnengehaald. Volgens Es huys mag je in een beginselpro gramma best dergelijke, niet van een financiële onderbouwing voorziene, plannen opnemen. Het partijbestuur weet de hele gang van zaken aan misverstan- Fractieleidster Ina Brouwer (rechts) tijdens een van de stemmingen op het CPN-congres in Amsterdam. Zij wordt geflankeerd door (v.r.n.l.) par tijsecretaris John Geelen en het kamerlid Marius Ernsting. (foto anp> DEN HAAG (GPD)- De drie ambtenarencentrales die met minister Riet kerk (binnenlandse zaken) het afgelopen weekeinde informeel overleg hebben gevoerd, zijn van mening, dat arbeidstijdverkorting voor amb tenaren en trendvolgers in 1987 mogelijk is. Die indruk hebben zij al thans overgehouden aan een informeel overleg dit weekeinde met de minister. De drie centrales hebben Rietkerk duidelijk gemaakt, dat daarvoor alleen de prijscompensatie kan worden ingeleverd. Van een directe inlevering van loon voor een 36-urige werkweek in 1987 is vol gens de centrales geen sprake. Minister Rietkerk heeft de drie centrales (de CCOOP, het Ambtenaren- centrum en de CMHA; de Abva-Kabo doet niet mee aan het overleg) toegezegd ambtenaren en trendvolgers over 1984 twee vrije dagen toe te kennen voor de eerder ingeleverde prijscompensatie. Van de prijscompensatie voor 1984 (2,5 procent) werd 2 procent besteed ter dekking van het financieringstekort van de overheid. De resterende 0,5 procent was voldoende voor twee vrije dagen. Ook zegde de minis ter toe, dat hij de ruimte die ontstaat door deze vrije dagen volledig zal herbezetten, wat in principe betekent dat er bij de overheid 13.000 men sen meer kunnen gaan werken. De drie ambtenarencentrales zetten hier nog wel enkele vraagtekens bij. Hoewel minister Rietkerk van mening is, dat voor het bereiken van een 36-urige werkweek in 1987 de prijscompensatie over 1985,1986 en 1987 waarschijnlijk niet voldoende zal zijn, gaf hij de centrales toch hoop. De centrales denken dat de minister rekening houdt met de jongste cijfers waaruit blijkt dat de inflatie weer stijgt hetgeen betekent dat de prijs compensatie ook weer hoger wordt. Het komend weekeinde zal de minister weer informeel overleg hebben met de drie centrales. A.s. woensdag heeft hij officieel overleg met alle ambtenarencentrales, waar gesproken zal worden over de vorm waarin het overleg de komende tijd zal moeten plaats hebben. den. Volgens Elli Izeboud ligt het besluit nu vast en kan het niet meer worden veranderd. Een voorstel van fractieleider Ina Brouwer om de tekst alsnog te verduidelijken, werd door het bestuur niet overgenomen. Tijdens een korte rede aan het voorlopige slot van het congres werd hard gelachen toen Ize boud constateerde dgt „wie van dit congres breuken heeft ver wacht, bedrogen is uitgekomen". Het gevolg van dit alles was dat de breuk die vorige week ternau wernood kon worden voorko men, nu niet langer lijkt tegen de houden. Toen, aan het begin van het 28e congres, werden tegen de zin van de horizontalen het mar xisme en het feminisme als ge lijkwaardige uitgangspunten voor de CPN genoemd, „Dat compromis rond de grondslag was voor ons eigenlijk al onver teerbaar", stelde de werkgroep Communisme en Vakbeweging in een verklaring. UTRECHT (ANP) - Het IKV zal bij de acties tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens de gren zen van de parlementaire demo cratie respecteren. De campag- neraad, waarin zowel de negen kerken als de ruim 400 plaatselij ke kernen zijn vertegenwoor digd, ging zaterdag in Utrecht akkoord met een overeenkom stig voorstel van de IKV-secreta- ris Faber en voorzitter Ter Veer. Er bestaat volgens Faber nog steeds een kans dat een besluit tot plaatsing kan worden tegen gehouden gezien de "enorme aarzeling" bij het CDA en het ka binet. Daarom zal het IKV "tot de laatste snik" ervoor ijveren om de bevolking en daarmee het parlement voor zijn standpunt te winnen. De campagneraad, het hoogste be leidsorgaan, zal begin april defi nitieve besluiten nemen over een volksoploop bij de basis Woens- drecht (voor het geval een besluit tot plaatsing wordt genomen) en over vormen van burgerlijke on gehoorzaamheid. Voordien zal hierover overleg worden ge pleegd met andere vredesbewe gingen en met organisaties die oproepen tot burgerlijke onge hoorzaamheid. Vooral de kerken, in wier opdracht het IKV werkt, hebben de laatste maanden bij herhaling laten we ten dat de afstand tussen IKV en de kerken groter zou worden bij acties van burgerlijke ongehoor zaamheid. "Zij bezwoeren ons het woord blokkade weg te la ten", aldus Pax Christi-voorzitter Ter Laak, voorzitter van de werk groep kerken van het IKV. DEN HAAG (GPD) - In Limburg is het rivierwater aan het dalen en kan de grote schoonmaak be ginnen. De enorme watermassa die in de afgelopen dagen door Maas en Rijn naar Nederland is gestroomd lijkt in de komende dagen niet zoveel schade te zul len aanrichten. Minister Braks (landbouw) heeft gistermiddag Roermond en Baarlo bezocht. Hij heeft geen toezeggingen over steunmaatregelen gedaan. Het Rijnwater, dat zaterdag bij Lo- bith een hoogte bereikte van 15,40 meter boven AP, lijkt vol doende over Waal en IJssel te worden verspreid. Het Maaswater dat in de afgelopen dagen in een enorme golf over Limburg is uitgestort heeft ge ruime tijd nodig om in de Maas terug te vloeien, zodat stroomaf waarts niet hetzelfde hoge peil wordt bereikt en er veel minder kans is op onverwachte en om vangrijke overstromingen. In Midden- en Noord-Limburg is gisteren een begin gemaakt met de schoonmaak van het onderge lopen land. In Zuid-Limburg was het water gistermiddag een meter gezakt. Het peil bij Borgharen was 44,5 meter boven AP, tegen 45,5 me ter zaterdag. In Borgharen en het buurdorp Itteren zijn vijftig vrij willigers bejaarden te hulp geko men om hun ondergelopen hui zen droog te maken. In Venlo is het water zo snel gezakt dat alle straten, zelfs de Maaska de, zondagmiddag weer droog waren. In Roermond kan maan dag het grote schoonmaakwerk beginnen. Diverse gedupeerden hebben gis termiddag minister Braks ge vraagd om extra steunmaatrege len ter compensatie van de scha de die zij hebben geleden. Hij deed daarover geen toezegging. Braks zei eerst een inventarisatie van de Gewestelijke raad Lim burg van het Landbouwschap te willen zien. Diverse tuinders en veetelers in het gebied tussen Roermond en Mook zeiden door de overstro ming in grote financiële moei lijkheden te zijn gekomen. Zij deden een beroep op extra steun in het kader van de rijksgroepre- geling zelfstandigen. Hulpverleners die zaterdag en gis teren druk in de weer waren om nooddijken aan te leggen en schoonmakers hebben in het weekeinde veel hinder onder vonden van toeristen, die uit alle delen van het land waren geko men om de wateroverlast in ogenschouw te nemen. Op diver se plaatsen vormden zich files. Op sommige plaatsen zouden wegafzettingen zijn genegeerd. AMSTERDAM (ANP) Zo'n 1500 mensen van samenwerkingsverbanden van Turken, Marokkanen, Surina- mers, Antillianen, Portugezen, Spanjaarden, Grieken, Koerden, Italianen, Molukkers en mensen uit het Caraï- bisch gebied demonstreerden gisteren in Amsterdam tegen racisme en voor gelijke rechten. Deze foto werd genomen op de NZ Voorburgwal. (foto anpi In bus 41 Vü uur achter 't stuur EINDHOVEN (ANP) - De rijkspolitie heeft gistermor gen de chauffeur van een pendelbus tussen Nederland en de wintersportgebieden een rijverbod opgelegd. De man had 41,5 uur achter het stuur gezeten met daarin slechts een rusttijd van 1,5 uur. Dat heeft een woord voerder van de rijkspolitie gisteren meegedeeld. De politie controleerde ten zuiden van Eindhoven en let te daarbij speciaal op overtre dingen van de rijtijdenwet door chauffeurs van pendel bussen. Alles bij elkaar lever de dat zeven overtredingen op. Twee chauffeurs moch ten niet verder rijden. Zij kre gen een rijverbod omdat ze te lang achter het stuur hadden gezeten. DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Ginjaar van onderwijs over weegt uitbreiding van het aantal examenvakken in het voortgezet onderwijs. Zij vindt het tegen woordige aantal van zes zeven te weinig. Wiskunde zou een ver plicht examenvak moeten wor den, zo verklaarde de bewinds vrouw zaterdag in het VARA-ra- dioprogramma 'In de Rooie Haan'. Zij wil nog vóór de aanstaande zo mervakanties een uitgewerkte 'notitie' naar de Tweede Kamer sturen over het (minimale) aantal vakken waarin de leerlingen exa men moeten doen. Daarin zal ook komen te staan welke vak ken in elk geval onderdeel moe ten uitmaken van het examen pakket. Als de Kamer ermee in stemt zou de maatregel op 1 au gustus 1986 van kracht moeten worden. Gevraagd naar de samenstelling van zo'n examenpakket zei me vrouw Ginjaar dat er Nederlands plus ten minste één vreemde taal in thuishoren, verder wiskunde, een maatschappijwetenschap (aardrijkskunde, geschiedenis, maatschappijleer) en een natuur wetenschap (biologie, scheikun de). Ook wil zij vóór de zomervakantie een notitie voltooid hebben over samenvoeging van havo en vwo. De „nieuwe structuur" van een samengevoegd havo en vwo zou eveneens op 1 augustus 1986 van kracht moeten worden. In Venlo trad de politie „bijzonder streng" tegen deze kijkers op. Een woordvoerder van de Venlo- se politie verklaarde dat de toe schouwers zich „zo hinderlijk ge droegen dat zij met hun auto's bij wijze van spreken de leden van de opruimingsdienst de schop uit hun handen reden". In Mook was het water gisteren aan het eind van de middag een halve meter gezakt. In een aantal woningen heeft het grondwater scheuren veroorzaakt. Er zijn pompen aangevoerd om het grondwater te keren, mede om de kans op instortingen te ver kleinen. In de buurtschap Middelaar bij Mook is het gelukt om grote wa teroverlast te vermijden door tij dig dijken op te werpen. Vervol gens moesten alle wegen voor het verkeer worden gesloten, omdat de hulpdijken vernield dreigden te worden door een golf kijklustigen. In Arnhem en Nijmegen waren gis teren de Rijn- en Waalkades on der water gelopen. Het water kwam niet de steden zelf binnen. DORDRECHT (ANP) - De recher che van de rijkspolitie in Dor drecht heeft zaterdag in Dor drecht drie Nederlanders gear resteerd, die worden verdacht van de invoer van een container met hasj. Het zijn de 40-jarige J.E. uit St. Willebrord, de 36-jari- ge E.A.B. uit Nieuwendijk en de 39-jarige D.P.D. uit Terneuzen. Dit heeft een politiewoordvoer der gisteren meegedeeld. De smokkelwaar kwam uit Ant werpen, waar het was aange voerd door het onder Oostduitse vlag varende schip 'Karl Marx- stadt' dat uit Singapore kwam. Volgens Belgische functionaris sen is de hasj vrijdag al in een container overgeladen. De poli tie greep in toen de verdachten met de container in Dordrecht waren gearriveerd. De container zou volgens de Belgi sche functionarissen 4,2 ton hasj bevatten. De politie in Dor drecht, die met het onderzoek is belast, wilde over de omvang van de partij en de waarde die ze ver- tegenworodigt niets zeggen. In de loop van deze week verwacht de politie meer arrestaties. De politie is de partij op het spoor gekomen via een onderzoek naar de van omvangrijke fraudezaken verdachte 47-jarige W.R. uit Ameide. Deze wordt ook ver dacht van internationale handel in verdovende middelen. Tijdens het twee en een halfjaar durende onderzoek tegen R. kreeg de po litie een sterk vermoeden dat hij betrokken was bij de invoer van hasj naar Nederland. Na zijn aanhouding kon de politie de hand leggen op documenten die betrekking hadden op een container met textielgoederen, die via de Antwerpse haven Ne derland zou worden ingevoerd. In de lading, een partij textiel goederen, bleek de hasj te zijn verborgen, aldus de politie woordvoerder. ADVERTENTIE Indien u in 1982 zelfstandig een beroep of dan kunt u over het jaar 1982 in aanmerking bedrijf uitoefende en uw inkomen bedroeg over komen voor een: dat jaar niet meer dan het r BABYLIJKJE (GPD) - Het onder zoek naar een zaterdagmorgen gevonden babylijkje in de bos sen van Baarn heeft nog geen re sultaat opgeleverd, zo heeft een politiewoordvoerder gisteravond meegedeeld. Een wandelaar in het Roosterbos, die zijn hond uitliet, trof de zak met de enkele uren oude, dode baby omstreeks half elf langs een bospad aan. Voor nadere inlichtingen en voor een aanvraag formulier kunt u zich schriftelijk of telefonisch wenden tot: De Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf (SCDK) Antwoordnummer 17440 1000 SN Amsterdam (020-997595) Voor de agrarische sector en de visserij: Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen (STULM) Antwoordnummer 10560 2500 WB 's-Gravenhage of de districtsbureauhouders. BREDA (GPD) - Premier Lubbers vindt invoering van een derde te levisienet niet zinvol. Hij zei za terdag op een CDA-bijeenkomst in Breda dat de meeste televisie kijkers nu al zes of zeven pro gramma's kunnen ontvangen naast de beide Nederlandse. Hij vroeg zich af of verdere uitbrei ding van het aantal netten wel het goede antwoord was op de komende concurrentie van abon neetelevisie. Volgens Lubbers zou invoering van een derde net een kostbare zaak worden en leiden tot hogere lasten voor iedereen. Het is vol gens hem veel beter indien de huidige omroepen door uitbrei ding van het aantal zenduren op de bestaande zenders de moge lijkheid krijgen de kwaliteit van hun programma's te verbeteren. Op deze extra uren zouden dan culturele programma's kunnen worden uitgezonden, of pro gramma's voor specifieke bevol kingsgroepen. De opmerkingen van minister-pre sident Lubbers kwamen onver wacht in een toespraak die ge wijd was aan Europa. Zoals be kend moet het kabinet dezer da gen een oordeel vellen over de onlangs bij de bespreking van de medianota ingediende moties. Uit de opmerkingen van Lubbers valt op te maken dat het kabinet niet van plan is af te stappen van de opvattingen, vastgelegd in de nota. Dat viel overigens ook niet te verwachten omdat de nota slechts tot stand kon komen als Lubbers herhaalde zijn opvatting dat de positie van de omroepen door de medianota wordt ver sterkt. Hij wees erop dat de hui dige omroepen geen amuse mentsindustrieën zijn, maar dat zij geestelijk eigendom van de samenleving zijn. Om dit kostba re goed te beschermen heeft het kabinet een duidelijk onder scheid willen maken tussen het omroepbestel en de nieuwe tech nieken, zoals abonneetelevisie. Lubbers zei blij te zijn dat het CDA in de Tweede Kamer was opge komen voor de bestaande om roepen, maar hij zei verbaasd te zijn geweest over de tegenstel ling die was geschapen tussen de omroepen en de nieuwe technie ken. Volgens hem gaat het er juist om te zien hoe gebruik kan worden ge maakt van de nieuwe technie ken. Het gaat erom hoe we de nieuwe mogelijkheden benutten. Op binnenlands politiek terrein be vestigde de premier dat het kabi net volledig achter de gelijke be handeling van mannen en vrou wen in de sociale wetgeving staat. Maar deze rechten zullen moeten worden aangepast aan de beperkte financiële middelen. Hij noemde het een positief ge geven dat steeds meer vrouwen een betaalde baan zoeken. Dat betekent dat zij, overeenkomstig de richtlijn van de EG, ook recht behoren te hebben op een volle dige uitkering. Volgens Lubbers is een van de re denen om de uitkeringspercenta ges te verlagen juist de noodzaak om ook vrouwen een uitkering te geven. Maar de positie van de echte minima zal beschermd blij ven. „Deze groep heeft er recht op dat de samenleving zich zo or ganiseert dat er voldoende ruim te overblijft voor solidariteit", zei Lubbers. Premier Lubbers en lijsttrekker Beumer in een onderonsje op het CDA-congres. (foto anpi BREDA (GPD) - Europa, de Euro pese Gemeenschap maar voor vooral het Europees Parlement moet een nieuwe kans krijgen. De economische crisis van de af gelopen jaren heeft het streven naar eenheid op een hardhandi ge wijze tot stilstand gebracht, maar dat behoort slechts tijdelijk te zijn. Europa moet uit de huidi ge verstarring loskomen, want anders dreigt de gemeenschap uiteen te vallen. Deze boodschap richtte zaterdag een groot aantal christen-demo cratische politici uit binnen- en buitenland tot een kleine vijf tienhonderd CDA'ers in het Turfschip in Breda. Met deze ma nifestatie opende het CDA de campagne voor de komende Eu ropese verkiezingen, die op 14 ju ni worden gehouden. De strekking van de toespraken was niet vrolijk: Europa heeft veel goeds gebracht, we zouden niet zonder kunnen, maar in de CDA: Europa moet nieuwe kans krijgen crisis dreigt het nationale egois me de overhand te krijgen. Al leen vanuit het (direct gekozen) Europees Parlement kunnen aanzetten komen om de verstar ring te doorbreken. Maar partijvoorzitter Bukman, lijstaanvoerder Beumer, Euro pees Commissaris Andriessen, fractieleider De Vries en premier Lubbers gaven toe dat vijf jaar geleden, bij de eerste Eurover kiezingen, deze zware opdracht ook al aan het Parlement was verstrekt. Nu, vijfjaar later, is er eerder sprake van achteruitgang binnen de Gemeenschap dan van vooruitgang. Volgens CDA-lijsttrekker Beumer kan alleen een politiek en econo misch versterkt Europa naast en tussen de supermachten invloed van betekenis kunnen uitoefe nen. Zo kan dit werelddeel beter zijn onafhankelijkheid bewaren. Daarvoor is het wel nodig dat elk van de landen bereid is wat be voegdheden af te staan. Lubbers voegde daar nan toe dat Europa haar historische opgave niet uit de weg mag gaan. De moeilijkheden moeten daarom worden opgelost Vndaar dat de komende verkiezingsstrijd wat hem betreft ook met dient te gaan over nationale vraagstuk ken. Het moet een gemeenschap- peUjke strijd zijn van alle partij en ten behoeve van Europa. Hij verwacht dat ook koningin Beatrix, die donderdag het Euro pese Parlement in Straatsburg zal toespreken, hieraan een groot deel van haar rede zal wijden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5