c y 'We kunnen alleen proberen een beetje begrip te kweken' 50 W ijkkoüektief Noord richt aandacht op buitenlanders zonder al te veel illusies Man rijdt zich dood Vijftienjarige pleegt tien maal ontucht VERSE MORST mo ZUURKOOL YOGHURT Qy Ome Willem in Merendroom Feestelijke uitvoering Concordia MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 door Conny Smits Leiden Hij woont al jaren met zijn ge zin in Leiden-Noord, de ar beider van Turkse afkomst. Met de buren heeft hij een goede verstandhouding. Niet dat ze de deur bij elkaar plat lopen, maar in de weg zitten ze elkaar evenmin. Toch vindt hij op een kwade dag een anoniem briefje in de bus. Op nogal dreigende toon wordt hem gevraagd zich wat rustiger te houden, want hij bezorgt overlast aan de buurt. De naaste buren zijn verbaasd: zij hebben nooit iets van overlast bemerkt. Zomaar een geval van discrimi natie in Leiden-Noord, en bij lange na niet het meest schokkende voorbeeld. "Dit zijn dingen die steeds vaker voorkomen", zeggen Cle mens Sweerman en Wil Ver laan en Ineke Nijs van het Wijkkollektief Plan Noord. "En het is een illusie te den ken dat deze discriminatie een halt toegeroepen kan worden door even snel een project op te zetten. Het eni ge wat we hier kunnen probe ren is een beetje begrip voor elkaar te kweken. Zolang mensen met elkaar blijven praten, een kopje thee met el kaar drinken, zullen de pro blemen niet zó hoog oplo pen". "En dat zijn op het moment zeker de buitenlandse werknemers", aldus Sweerman, Verlaan en Nijs. "Het is bepaald niet zo dat problemen van Nederlandse buurtbewoners kleiner zijn, maar buitenlanders zijn vaak ex tra achtergesteld omdat ze de taal niet kennen en een andere cultuur hebben. Juist om alle buurtbewoners gelijk te behan delen, zul je daarom wat extra aandacht aan de buitenlanders moeten besteden" Wat niet wil zeggen dat het wijk- collectief zich uitsluitend zal richten op de buitenlanders in de wijk. "Nee, wij willen juist een project dat gericht is op élle wijk bewoners. Dat aandacht heeft voor de problemen van zowel Marokkaanse en Turkse als van Nederlandse mensen. Omdat wij denken dat je de verstandhou ding alleen maar verslechtert Het Wijkkollektief Noord, een project dat tot nu toe vooral met de stadsvernieuwing te maken kreeg, wil de komen de drie jaar met name de aandacht richten op de snel groeiende problematiek rond de buitenlanders in de wijk. Tenminste, een plan daartoe is door de gemeente ingediend bij het rijk dat de helft van de subsidie voor zijn rekening moet nemen. Het plan betekent overigens geen totale koerswijziging van het collectief: het was al tijd al de bedoeling op te komen voor de meest kwetsba re groepen in de wijk. wanneer je buitenlanders en Ne derlanders als twee aparte groe pen gaat benaderen". Dat bleek onlangs onder meer uit de reacties van sommige buurt bewoners op een plan van wet houder Peters om het wijkcollec- tief op te heffen. Volgens Peters zouden er daarvoor in de plaats buitenlandse opbouwwerkers aangenomen moeten worden. Niet alleen leidde dit plan tot een verscherpte tegenstelling tussen zelforganisaties van buitenlan ders; buurtbewoners beschouw den het bovendien als een te ver regaande vorm van positieve dis criminatie: "Dat is buitenlanders aannemen ten koste van het ont slag van Nederlanders" Bedreigd Hoewel het voortbestaan van het wijkcollectief nu lijkt gewaar borgd, dit waren reacties waar mee het collectief zelf verre van blij was. Volgens de stafkrachten maakte dit incident weer eens duideUjk dat de discriminatie in de wijk niet onderschat mag worden. "Nederlanders die last hebben van stank in huis, die stapten vroeger met hun klach ten naar de gemeente. Tegen woordig krijgen de buitenlan ders de schuld. En bij instellin gen in de wijk waar ook buiten landers komen, reageren de Ne derlandse buurtbewoners heel pinnig. Ze voelen zich bedreigd, denken dat er voor hen minder tijd overschiet nu er ook buiten landers zitten" Een gebrek aan informatie ligt ten grondslag aan deze discrimina tie, zo stelt het wijkcollectief. Wil Verlaan: "Maar een avond beleg gen om meer informatie te ver schaffen over de cultuur en ge woonten van buitenlanders, dat hoef je hier in de wijk al niet meer te doen. Een affiche met de aankondiging daarvoor zou van de muren worden gerukt. De irri tatie is al te groot om gewoon een voorlichtingsavond te organise ren" Clemens Sweerman: "Maar dat zou ook gelden voor een avond over energiebesparing. Je kunt de mensen nu eenmaal al leen maar interesseren wanneer je problemen aanpakt waar ze dagelijks mee te maken heb ben" Zelfde problemen Buitenlandse en Nederlandse kinderen in Leiden-noord. "Wij willen een project dat gericht is op dlie wijkbewo ners", zegt het wijkcollectief. (foto Holvast) speciaal voor buitenlanders, te verwachten. "Buitenlandse en Nederlandse buurtbewoners hebben vaak dezelfde proble men wat betreft onderwijs, huis vesting, uitkeringen, gezond heid, noem maar op. Aan die pro blemen willen we iets doen, daar willen we iets voor organiseren. Wanneer mensen begrijpen dat het om gezamenlijke problemen gaat, komt er misschien ook wat meer begrip voor elkaar. Hoewel dat kweken van begrip nooit het eerste doel mag zijn; dat is dan bijvoorbeeld de renovatie van een woonblok". Verder is het de bedoeling om be staande instellingen ook voor buitenlanders toegankelijk te maken en buitenlanders zoveel mogelijk te betrekken bij al be staande activiteiten. "Op het mo ment is er bijvoorbeeld bijna geen buitenlander die zitting neemt in een bewonerscommis sie wanneer zijn blok huizen ge renoveerd gaat worden. Terwijl dat juist heel nuttig zou zijn om dat buitenlanders vaak andere woonwensen hebben. Wanneer er bijvoorbeeld een douche wordt aangelegd, moet daarvoor vaak een kamer worden afge staan. Een buitenlander met een groot gezin zal dat helemaal niet willen, niet kunnen zelfs zonder moeilijkheden te krijgen met de vreemdelingenpolitie". Typisch iets waar een Nederlander niet snel bij stil zal staan. "En zo bestaat er nog veel meer onbe grip", aldus Wil Verlaan. "Zoals met dat Islamitische jongetje dat werd geacht in het buurthuis soep te eten die getrokken was van varkensvlees. "Dan legt hij tijdens het eten het vlees er maar naast", werd er geoordeeld. "Soortgelijke reacties kon je trouwens ook horen bij de hele discussie over vegetarisch eten", aldus Sweerman. "Ik wil niet zeggen dat er geen onbegrip is, maar die is heus niet alleen tegen buitenlanders gericht". Vooroordelen Wel zijn het vooral de buitenlan ders die vaak pijnlijk moeten on dervinden wat discriminatie is. De opmerking tegen een Marok kaanse vrouw dat haar kindje er als 'Hollands welvaren' uitziet, is dan nog goed bedoeld. Wil Ver laan: "Er bestaan nog zoveel vooroordelen, en heus niet alleen bij de bewoners van Leiden Noord. Er zijn wel beroepskrach ten, mensen die ervoor worden betaald dus, die ook weieens 'rot Turk' zeggen. Dat moeten kun nen zeggen ze, net als 'brille- jood'. Of kijk eens in het woor denboek bij het woord Turk: daar staat ook de betekenis 'hond' bij of 'er uitzien als een Turk', dat betekent dan 'er heel erg vies uitzien"' Dat de aanpak van het wijkcollec tief veel tijd zal kosten, staat nu al vast.' "In drie jaar redden we het waarschijnlijk ook niet, zeker niet nu de problemen alleen maar groter worden door de eco nomische recessie. Daarom is het zo belangrijk dat andere in stellingen in de buurt meehel pen. En ook willen we graag dat zelforganisaties van buitenlan ders bij het werk betrokken wor den. Dan wordt de voortgang van het werk, ook na drie jaar, gewaarborgd en krijgen we er wat deskundigheid bij op het ge bied van taal en achtergronden". Zelfstandiger De stadsvernieuwing zal voortaan op minder aandacht van het wijkcollectief kunnen rekenen. Bedoeling is daarom om bewo nerscommissies en dergelijke zelfstandiger te laten draaien. "De meesten hebben daarvoor inmiddels wel voldoende erva ring opgedaan". Hoewel de zelf standigheid van bewoners steeds weer wordt belemmerd door de overheid, die telkens weer nieu we regeltjes en voorschriften weet te verzinnen. "Wat dat be treft zou er al heel wat verbete ren wanneer bijvoorbeeld amb tenaren hun taalgebruik eens zouden zuiveren. We zullen nooit die keer vergeten dat een voor malig wethouder aan bewoners in Leiden-Noord kwam zeggen dat hun huizen geamoveerd (ge sloopt) moesten worden. Ze dachten toen, en dat vinden we helemaal niet zo vreemd, dat hun woning een leuke opknapbeurt zou krijgen". Hengelsport (1) Hengelsportvereniging Zaalberg viste haar competitiewedstrijd in Hoorn. Uitslag: 1 J. van Went jr. 2580 gram-37 stuks, 2 G. v.d. Vaart 2120-21, 3 W. Hil- lebrand 1120-15, 4 J. van Zeist 800-12,5 H. v.d. Linden 340-5, 6 enlW. Roest en H. van Bemmel 0-0. Hengelsport (2) Visvereniging TOP hield een wedstrijd in de Ringvaart. Uit slag: 1 H. Schouten 1271 cm-60 stuks, 2 D. Schouten 1177-50, 3 H. Schlagwijn.992-45,4 G. Kok- kedee 948-40, 5 C. Hoppenbrou wer 678-32, 6 J. van Rijn 663- 30, 7 J. Moenen 547-25, 8 W. van Berkel 544-25, 9 F. Oudshoorn 538-24, 10 T Hoppenbrouwer 415-18. Kinderfilms Het programma van de kinder filmmiddag, woensdag in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw, bestaat uit een serie te kenfilms en een slapstick-film. Aanvang half drie. Filosofie Onder leiding van dr. Tjard de Cock Buning begint dinsdag avond bij K&O een cursus filo sofie. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten, waarbij het boek 'Zen en de kunst van het motor onderhoud, een onder zoek naar waarden' van Rob M. Pirsig als leidraad zal die nen. Voor meer informatie K&O, Oude Vest 45, tel. 141141 Grimeren In het K&O-gbouw begint woens dagavond een cursus theater grimeren onder leiding van Lieke Alsema. Gelaatsverande ringen, schaduweffecten, extra toevoegingen zowel in het mo derne genre (pop en punk) als in het klassieke theater komen aan bod. Voor meer inlichtin gen: Oude Vest 45, tel. 141141. Meerburg De Stichting Meerburg houdt woensdagavond een wijkver gadering over de veranderde verkeerssituatie in de wijk. Oorzaak daarvan is de ope ning van de Matiloweg. Vroe ger moest al het snelverkeer de wijk binnenkomen en verlaten via de Meerburgerkade en de Meerburgerstraat. Door de nieuwe weg zijn sommige stra ten rustiger geworden en ande re drukker. Aan de orde komt woensdagavond de vraag of er op sommige punten verkeers drempels moeten komen, of dat andere drempels moeten wor den verbreed. Ook de aanslui ting van de Matiloweg op de Lekstraat (bij de tunnel) komt ter sprake: moet dit een voor rangskruising worden en moet er aan de zuidzijde van de Lek straat, ter hoogte van de Mati loweg, een stop/parkeerverbod komen? Ten slotte wordt de vraag aan de orde gesteld of er naast de Matiloweg extra par keerruimte moet komen. De vergadering wordt gehouden in clubhuis Matilo, Zaanstraat 126 en begint om acht uur. Bijen en Bloemen Bij de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, af deling Leiden en Omstreken, houdt J. Vermande uit Oegst- geest woensdagavond een le zing met kleurendia's over het onderwerp 'Bijen en Bloemen' Dat gebeurt in het Rijksherba rium, Schelpenkade 6, aan vang acht uur. Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Volken kunde, Steenstraat 1, heeft voor de periode 15 februari tot en met 30 mei voor elke woensdag middag een programma sa mengesteld met films over sa menlevingen in Oceanië (de ei landengroep van Melanesië, Polynesië en Micronesië in de Stille Zuidzee). Deze films wor den voorafgegaan door in het Nederlands gesproken films over een aantal landen, zoals Indonesië, Nederlandse Antil len, India, Nepal en Japan. De ze films zijn geschikt voor kin deren. De kinderfilms begin nen om half drie en de films over Oceanië om drie uur. Een uitzondering is 2 mei: dan is er geen kinderfilm en begint de Oceanië-film om half drie. Het programma-overzicht is ver krijgbaar aan de balie van het museum en een beschrijving van de films is er voor een gul den per serie te koop. Kookcursus De natuurvoedingswinkel De Zaailing, Hooigracht 41, geeft te beginnen vanavond, een kookcursus die drie maandag avonden zal duren. Er wordt gewerkt met kruiden, soepen, sauzen en diverse salades. Aanvang steeds om acht uur. Informatie: tel. 146917. Film Bij de Leidse Werkgroep Homo seksualiteit draait woensdag avond de film 'The Word is Out'. Aanvang half negen, Caeciliastraat 18. Werken/vrije tijd Clubhuis Morschwijk organiseert dinsdag een thema-avond over 'Werken, vrije tijd, te veel tijd?' De avond begint met een film waarin de vraag centraal staat of men alleen door werken het leven zinvol kan maken of dat het misschien ook anders kan. Na de film kan er gediscussieerd worden. Aan vang: acht uur. Het buurthuis staat aan de Topaaslaan 19. Diabetes De Diabetes Vereniging Neder land, afdeling Leiden e.o. orga niseert dinsdag een discussie avond over hypo's (lage bloed- suikers) en hypers (hoge bloed- suikers). Prof. dr. J.J. Groen, oud-hoogleraar in de interne geneeskunde en nog steeds ac tief op het gebied van de diabe tes-zelfhulp, houdt een korte in leiding, waarna er gelegenheid is om in kleinere groepen met elkaar en met de inleider van gedachten te wisselen over de problemen rond de te hoge of te lage bloedsuikerwaarden. Ook partners of familieleden van diabeten zijn welkom. De bij eenkomst wordt gehouden in de recreatiezaal op de zesde ver dieping van de centrale po likliniek (zaal 5) van het AZL, Wassenaarseweg 6. Aanvang acht uur. Kanker De werkgroep tv-issue van de Leidse Studenten Ekklesia ver toont vanavond het program ma 'Begraaf mij niet als ik nog leef. Een documentaire die eer der op televisie te zien was, waarin mensen aan het woord komen die het isolement van kankerpatiënten willen door breken. Na afloop van de film is er een discussie, waarbij prof P. Thomas, kankerspecia list van het AZL, aanwezig zal zijn. Plaats: Rapenburg 100; aanvang acht uur. LEIDEN - De 29-jarige R. Broek man uit Almere heeft zich van nacht doodgereden op de Planta ge in Leiden. De man reed met zijn auto in de richting van de Hoge Rijndijk toen hij in de bocht van de Plan tage, vermoedelijk door te hoge snelheid, de macht over het stuur kwijt raakte. Na eerst een lantaarnpaal te hebben geraakt kwam de auto tegen een boom tot stilstand. De man werd met ernstig hersenletsel overge bracht naar het academisch zie kenhuis waar hij kort na aan komst overleed. LEIDEN - De Leidse politie heeft vrijdagmiddag een 15-jarige Leidse jongen aangehouden die heeft bekend ontucht te hebben gepleegd met een tiental Leidse kinderen. In een aantal gevallen waren de kinderen ook door de jongen mishandeld. De kinderen (jongens en meisjes) waren in leeftijd van vijf tot ne gen jaar. Op aanwijzingen van één van hen kon de vijftienjarige knaap vrijdag worden aangehou den. De Leidse politie was al ge ruime tijd bezig de knaap op te sporen. ADVERTENTIE PI NS PAG HuMENMG 15/2 UIT HET VAT MAGERE VRUCHTEN- /)A LEIDEN - 'Merendroom', de nieu we speeltuin in de Merenwijk., is zaterdagochtend officieel ge opend. Ome Willem, bekend van de televisie, was persoonlijk aan wezig om de opening te verrich ten. Ook wethouder Peters (links met petje) en vele toekomstige ge- bruikertjes van de speeltuin wa ren zaterdag present. 'Merendroom', gelegen achter buurthuis Op Eigen Wieken, is de eerste speeltuin in de Leidse Me renwijk. Jarenlang was er name lijk geen geld om het terrein ge schikt te maken en speelwerktui- gen aan te schaffen. Vorig jaar stelde de gemeente Leiden uitein delijk een bedrag van 150 000 gulden beschikbaar. De speeltuin heeft inmiddels al veel leden. Zij kunnen van nu af aan gebruik maken van de vele mo derne en ook meer traditionele speelwerktuigen. Voor de aller kleinste kinderen is er overigens een apart hoekje op de speeltuin gemaakt. (foto Holvast) dan 40 Dagma/Vten n Noorcj-en ZuKl-Honand Muziekvereniging 'Concordia'. Diri genten: Albert Hilkhuysen en Piet Beekman. Plaats: Stadsgehoor zaal. Geboord: zaterdag 11 februa ri. LEIDEN De uitvoering van 'Concordia' zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal had een feestelijk karakter, omdat de junioren, als ensemble, het tienjarig bestaan vierden. Die vreugde is begrijpelijk: door de jeugd verzekert een muziek gezelschap zich immers van de toekomst. Dat deze voorzienin gen tegenwoordig weer moge lijk zijn, is een gelukkig teken van groeiend muziekverlan- gen. Op klokslag van acht uur schoten twee lichtbundels naar het achterbalkon, waar trompettisten plechtige fanfa res gingen blazen. Het gereed- zittende jubilerende korps zet te vervolgens zijn concertaan deel in met 'La playa'. Piet Beekman voerde met succes de jonge spelers (tot vijftien jaar) aan. Hun instrumenten bleken wel uitsluitend trom petten en slagwerk te zijn. Ge lukkig maar dat de meeste mu- zikanten nog niet aan een over gang naar de senioren toe zijn. Daar zijn immers ook andere instrumenten hard nodig. Maar goed, de speelresultaten, het jonge élan, waren prijzens waard. De zwakke plekken kwamen bij moeilijker werk (o.a. 'Land of hope and glory') te voorschijn. Ttissen de be drijven door had een blijde ce remonie plaats. Twaalf méyo- retten droegen even zoveel splinternieuwe trommels aan en overhandigden die aan de jonge drummers. Dit was het verrassende cadeau voor hun feest. Zij toonden zich, in een paar afzonderlijke optredens, hun mooie instrumenten met correct, prettig gevarieerd spel onder leiding van Robin van Rossen, al meteen waard. Het senioren-korps bewees zijn voorspoedige groei naar een volwaardig fanfare-gezelschap. De samenstelling kan nog wor den verrijkt, maar, gehoord ook de spelkwaliteit, lijkt Lz.t een bevredigend concours-re sultaat zeker mogelijk. Diri gent Hilkhuysen hield de mu zikale vaart in het spel, zodat het luisteren doorgaans veel genoegen gaf. Met als drievou dige inleiding 'U zij de glorie', de speciaal voor 'Concordia' door Hilkhuysen gecompo neerde 'feestmars' en de be kende selectie 'Jesus Christ su perstar' verklankten de 'oude ren', door hun eigen drumband onder leiding van Karei Bocff een paar maal technisch be kwaam en boeiend gevarieerd afgewisseld, een luchtig, popu lair programma (o.a. het bonte 'Instant concert'). Zoals ge zegd: de muzikale vaart, de speelvreugde zijn volop aan wezig. Een verdere verzorging van het détail blijft echter ge wenst. JOHAN VAN WOLFSWINKEL

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3