Leiderdorp wil 800 woningen bouwen tot '87 'Behoefte aan golfbaan in Wassenaar is groot' WiVrbmam Stichting ijvert voor realisering plan Vooral in nieuwbouwwijk Buitenhof PAGINA 2 Stad en rand MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 Vechtpartij in Warmond: man gewond WARMOND Bij een vecht partij zaterdagavond rond half twaalf in Warmond is een 20-jarige Warmonder door een 29-jarige Leidenaar met een kluissleutel op het hoofd geslagen. De gewonde man is overgebracht naar het zie kenhuis. Na een bezoek aan de sociëteit 'Ut Sloepie' hadden jongelui banden lekgestoken van drie personenauto's en twee bromfietsen. De verdenking dat de Warmonders daarvoor verantwoordelijk waren was de aanleiding voor de klap pen. Toen de rijkspolitie arri veerde stonden twintig tot dertig jongeren dreigend te genover elkaar, maar een massale vechtpartij kon wor den voorkomen. De 29-jarige Leidenaar werd aangehou den, maar mocht later in de nacht met een proces verbaal op zak weer vertrekken. In de nacht van vrijdag op za terdag werden vijf Warmond- se jongeren in de leeftijd van 16 tot 20 jaar aangehouden. Ze hadden de ruiten van een huis in de Norremeerstraat ingegooid. De vijf kregen in de sociëteit 'Ut Sloepie' ruzie met een Warmondse jongen, die hen had beledigd. Rond twee uur besloten ze langs zijn huis te gaan. Daar aange komen gooiden ze ruiten in. Drie jongens werden ter plaatse aangehouden, de an dere twee de volgende dag. LEZERS SCHRIJVEN Kunst Het op 3 februari in het Leidsch Dagblad gepubliceerde t.a.v. de verdeelde reacties op de keuze voor M. Röling als schepster van een kunstvoorwerp voor het Lei- derdorpse gemeentehuis geeft volgens mij niet een geheel dui delijk beeld van wat er is ge beurd of te gebeuren staat. Wethouder Gehner mag zich dan gesteund voelen door de geachte afgevaardigden Huigen en Van der Kwaak, de irritatie blijft. Het kan ook niet anders (of wel?), want de geachte afgevaardigde Stam en beeldend kunstenaar Van der Nat twijfelen ten eerste aan de reeds gevolgde procedure en ten tweede aan het nuchtere feit dat iets wat in het geheel nog niet is vervaardigd volgens Geh ner als kwaliteit dient te worden aangemerkt. Het is beslist niet aardig om steeds het grote bos van Leiderdorp te worden ingestuurd zoals mij als in kunst geïnteresseerde burger overkomt. Maar gelukkig heeft zelfs Klein Duimpje in het gelijk namige sprookje de weg uit het grote bos terug weten te vinden, ondanks de aanwezigheid van de boze wolf. Alleen de tijd dat ik in sprookjes geloofde, ligt al weer enkele decennia achter ons. Er zijn over het kunstbeleid alhier veel uitspraken gedaan in nega tieve zin. Toch heeft men weer een omstreden keuze als deze ge daan. Misschien was de historie (en de fantasie) veel meer geac centueerd met een monument in De Bloemerd dat de titel zou krij gen: 'Landing van de eerste Am sterdammer in De Bloemerd' (of was het de Houtkamp?). Het is bedroevend te constateren dat het Leiderdorpse kunstbe leid in korte tijd geheel van tafel is geveegd. De procedure van 'het moet, zal en kan' die Gehner heeft gevolgd blijft voor velen nog steeds een onverteerbare kwestie. Mijn mening hierover is genoegzaam bekend en houd ik recht overeind. H. Tolman Molenaarstraat 6 Leiderdorp Poppen In de keet aan de Voorschotense Sir Winston Churchillweg wordt woensdagmiddag het stuk 'Wie niet blauw is, is ge zien' gespeeld door het poppen theater 'Wellus-Nietus'. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Reserveren gewenst: 01717-8361. Vrouwen Het Oegstgeester vrouwentref punt 'Aletta' houdt donderdag een avond met als thema 'Vrouw en psychiatrie'. Een fo rum van deskundigen is aanwe zig. Plaats van handeling is Ta- berna, Julianalaan 1. Aanvang half negen. Secretaris Lochtenbergh van de stichting 'Openbaar Golf Wasse naar' slaat vast een balletje in het Weteringpark. Vooralsnog lijkt de politiek niet warm te lopen voor een open golfbaan op die plek, "maar we hebben nog drie plaatsen op het oog", aldus Lochtenbergh. (Foto Holvast) WASSENAAR - "Voor de toekomst is een open golf baan in het Weteringpark een mooie oplossing. Een groot park in Wassenaar noord waar een sport wordt bedreven voor jong en oud". door Fred Schoor L. Lochtenbergh en E.H. Tem- minck, respectievelijk secreta ris en commissaris public rela tions van de pas opgerichte stichting 'Openbaar Golf Was senaar', (SOGW) geloven nog steeds in hun alternatief voor het ontwerp-plan Wetering park. Vorige week presenteer den zij dit in een vergadering van de raadscommissie ruim telijke ordening. De politici le ken echter niet zo blij met het idee. Een open golfbaan is een typisch Wassenaarse aangelegenheid, zou de buitenstaander denken. De golfsport heeft immers al tijd het predikaat elitesport ge had. Niets is minder waar, vin den de bestuursleden van de SOGW. "Het is een der snelst groeiende sporten in Neder land. Voor alle bevolkings groepen", aldus Lochten bergh. "Maar er is een schrij nend banentekort". Overal in Nederland gonst het van de golfactiviteiten, weten ze. "In Den Haag is een enorme toeloop. De wachtlijsten groeien. En ook in Wassenaar is de belangstelling groot. De Kievieten hadden in een jaar tijd 150 golfsporters, die moe ten oefenen op hockeyvelden. En Groen-Geel telt reeds 350 beoefenaren en 80 wachten den". De enige echte golfbaan in de regio, die van de Haagse Golf en Country Club, kan de toeloop al enkele jaren niet meer verwerken. In Wassenaar is echter de ruimte een schaars goed. En voor een golfbaan is nu eenmaal veel ruimte nodig. Bij de voorberei ding van het bestemmingsplan Weteringpark rook de jonge stichting een kans. Het gepre senteerde voorstel was een voudig. Als de geplande wo ningbouw nu aan een kant van de Wetering werd geconcen treerd, kon aan de andere kant voorlopig een golfbaan met ne gen holes worden aangelegd. Mocht de woningbehoefte in de toekomst groter blijken dan zouden de golfers het veld rui men, was de gedachte van de stichting. De raadscommissie ruimtelijke ordening bleek er weinig voor te voelen. Lochtenbergh hier over: "We hebben er natuurlijk alle begrip voor dat er moet worden gebouwd. Maar we moeten ook aan de toekomsti ge recreatiebehoefte denken. Tot nu toe is er geen park in Wassenaar-noord. Met een open golfbaan snijdt het mes dus aan twee kanten". Mogelijkheden Voor dit plan liep de politiek vooralsnog niet warm, maar de stichting heeft nog meer pijlen op haar boog. "Tot nu toe heb ben we drie plaatsen op het oog waar we goede mogelijk heden in zien. Aangezien er ook andere belangen mee zijn gemoeid mogen we ze nog niet noemen", aldus Lochtenbergh. PR-man Temminck noemt desalniettenmin één plek: het terrein bij het viaduct aan de Papeweg tussen Wassenaar en Voorschoten. Ondanks de politieke onwil krijgt de stichting Veel steun van de gemeente. "Men is nu een inventarisatie aan het ma ken van de mogelijkheden voor open golf in en buiten Wassenaar. De gemeente on derkent ons probleem", meent Temminck. De duinen hebben als mogelijk vestigingsplaats een absolute voorkeur bij de twee bestuur ders. Alleen hebben ze inmid dels vernomen dat de directie van de Duinwaterleiding min der voor dergelijke plannen voelt. "Wij zouden best willen praten over de milieu-aspec- ten. Je kan een dergelijk land schap natuurlijk niet opofferen", vertelt Lochten bergh. "Volgens mij brengt de aanleg van een golfbaan geen essentiële, onherstelbare ver anderingen teweeg. Ik vind dus dat er van zo'n groot ge bied best een gedeelte voor golfbaan kan worden bestemd. De mens staat nu eenmaal cen traal. Die heeft dat stukje re creatie nodig, denk ik dan". Honderd Inmiddels hebben honderd men sen belangstelling getoond in het initiatief van de Wassenaar- se stichting en de verplichte honderd gulden inschrijfgeld betaald. "Het bedrag is zo hoog om alleen werkelijk geïnteres seerden aan te trekken", aldus de bestuursleden. Voorlopig betaalt de stichting de gemaak te kosten van de rente over de inschrijfgelden. Overigens hebben zich ook twee sponsors aangemeld. "Ais net initiatief niet van de grond komt worden de in schrijfgelden terugbetaald", belooft secretaris Lochten bergh. "Lukt het wel dan ver wachten we 500 tot 1.000 le den". Voorwaarde voor de stichting is dat er binnen af zienbare tijd kan worden be gonnen. "Als we over twee jaar voor een uitzichtloze situatie staan", zegt Lochtenbergh, "dan stop ik er mee". LEIDERDORP Ongeveer achthonderd woningen wor den er de komende vier jaar gebouwd in Leiderdorp. Het grootste deel van de nieuw bouw wordt in de wijken Buitenhof-Oost, -Midden en -West gepleegd. Op 1 januari 1988 heeft Leiderdorp 22.348 inwoners, ruim tweehonderd meer dan op dit moment. Dit blijkt uit de prognose van het aantal woningen en inwoners die de gemeente Leiderdorp bekend heeft gemaakt. Nog niet alle woningen in het eer ste deel van de nieuwbouwwijk Buitenhof zijn gebouwd. Sinds het begin van de bouw in 1981 zijn er 501 woningen gerealiseerd of in aanbouw genomen. Het gaat dan om 233 woningwet-, 228 premiekoop- en 40 vrije sector- woningen. Behalve plannen van de Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp (AWL) voor premiehuur- en premiekoopwo ningen zijn er ook aannemers die nog enkele projecten moeten uit- De belangrijkste daarvan is Van der Heijden beheer bv die naast en op het sociaal cultureel cen trum Muzenhof woningen wil realiseren. Eerdere bouwplan nen, zoals voor 75 peperdure ap partementen, liepen spaak. Twee jaar geleden besloot Van der Heijden de bouw dan ook stil te leggen. Het terrein heeft inmid dels de bijnaam 'Palenstein' ge kregen, een verwijzing naar de heipalen die er al twee jaar staan De gemeente Leiderdorp heeft de aannemer, die ook Muzenhof heeft gebouwd, al een aantal ma len gevraagd om een nieuw bouwplan. Dat moest voor 1 ja nuari van dit jaar, maar Van der Heijden vroeg uitstel. Dat kreeg hij tot half januari, maar tegen die datum werd wederom uitstel gevraagd en gekregen. De ge meente hoopt het bouwplan nu voor het eind van deze maand binnen te hebben. Het nieuwe plan zou de bouw van 160 wooneenheden voor oudere mensen behelzen. Dergelijke wooneenheden bouwt Van der Heijden ook in het oude bejaar dentehuis 'De Dillenburg'. Dit soort woningen zijn bestemd voor mensen rond de 55 jaar die geen kinderen meer thuis heb ben en willen wonen met men sen van hun eigen leeftijd in de buurt. De gemeente is overigens niet bereid rijkssubsidies voor het plan beschikbaar te stellen. Het grootste deel van de nog nieuw te bouwen woningen zal in Bui tenhof-Midden en -West worden gepleegd. In totaal zijn in het ge bied dat wordt begrensd door Buitenhof-Oost, de Engelendaal, de Zijldijk en de Dwarswetering 2.000 woningen gedacht. Het be gin van de bouw zal afhangen van het tijdstip waarop de ge meente Leiderdorp kan aanvan gen met het bouwrijp maken van de weilanden. Daarvoor is zand nodig dat wordt gewonnen in het toekomstig recreatiegebied 'De Does'. Tegen die zandwinning is echter bezwaar gemaakt door di verse instanties die vrezen dat daardoor het functioneren van omliggende molens wordt be lemmerd. Hoelang de bezwaren procedure gaat duren is nu nog niet te zeggen. Vooralsnog gaat de gemeente er van uit dat in 1986 kan worden gebouwd in Buitenhof-Midden en -West. Behalve een aantal kleine plannen in het oude centrum van Leider dorp (Hoofdstraat en omgeving) zijn er nog een drietal al jaren sle pende projecten: het plan van de AWL voor 57 woningen voor een en tweepersoonshuishoudens op het terrein aan de Gaarmeester- straat, de bouw van ongeveer 60 vrije sector-woningen op het voormalig terrein van het tuin centrum Bloemendaal langs de Hoogmadeseweg en een nog on bekend plan voor het braaklig gende terrein tussen het winkel centrum 'Winkelhof en de nieuwbouwwijk Buitenhof-Oost. Het laatste terrein ligt al jaren braak. Een eerder bouwplan (deels vrije sector-woningen) werd ingetrokken na het instor ten van de huizenmarkt. Nieuwe plannen zijn tot nu toe niet ont wikkeld. De gemeente houdt er voorlopig rekening mee dat er 65 tot 100 woningen komen. Wan neer die worden gebouwd is nog een vraagteken. De 60 vrije sector-woningen op het voormalige terrein van Bloemen daal aan de Hoogmadeseweg zul len volgens de gemeente in 1986 klaar zijn. Ook voor dat terrein zijn vele plannen geweest. De be woners van het villawijkje Es- senpark hebben in het verleden bezwaar gemaakt tegen de ver schillende bouwplannen. Bezwaren van omwonenden heb ben ook een grote rol gespeeld bij de voorbereiding van de bouw van 57 woningen voor een en tweepersoonshuishoudens nabij de Gaarmeesterstraat. De AWL is een aantal malen tege- Achter de bomenrij het terrein waar de 57 woningen voor een en tweepersoonshuishoudens i Woningbouwvereniging Leiderdorp moeten komen. Het wachten is op geld van het rijk. moet gekomen aan de bezwaren van de omwonenden, maar zij weigerden de bezwaren in te trekken. Nadat de bezwarenpro cedure voor de AWL succesvol was afgerond werden de rijks subsidies het grote probleem. De gemeente Leiderdorp hoopt nu dat in 1985 geld beschikbaar wordt gesteld voor de woningen. Ook de bouw van ongeveer 80 vrije sector-woningen in Elisabethhof zal in 1985 beginnen, verwacht de gemeente. Die woningen moeten komen nabij de kruising Simon Smitweg/Persant Snoep- weg. Met de stijging van het aantal wo ningen van 7.760 tot 8.370 op 1 januari 1984 neemt ook het inwo nertal toe. Op 1 januari 1986 denkt de gemeente Leiderdorp 22.348 woningen te hebben. Uit eindelijk zullen er zo'n 10.000 woningen zijn in Leiderdorp die dan 25.000 of 26.000 bewoners zullen hebben. Warmond - getrouwd: Grootendorsl P.A. en van der Linden I, de Koning J.P.C.J. en Bakker C.M., ten Doescha- te F.A.H.M. en van Stijn J.A.M., Kra mer R.C. en Gebhardt H., Kruijt A en van Winsen P.P.A., Teepe R.G.C. en Fryrear C., Zaadnoordijk H.F. en Ecu- ry G.M., den Hartog J en Kerpers- hoek W, Breedijk J en van der Salm C.W.C.. Muilwijk M.W. ën Wolfe M.C., van Schie J.J. en Wanders M.P., Vroo- mans R.J.J, en van Eeden H.A.J.M. Warmond - overleden: van Dijk Abra ham 10 jun. 16, Innemee Adrlana J. 23 nov. 97, Heuzen Maria A.J. 1 nov. 06 e/v Glabbeek J.P.H.J., van der Veen Harmina M. 7 aug. 07 w/v v. Lochem J.B., Jorna Catharina M. 22 okt. 07 e/v Swarte J.W., de Haas, Johannes G. 20 okt. 11, Leenen, Cornelis P. 18 sep. 08, Verbeek Maria H. 23 feb. 11 w/v Cor- i Dam, Henricus 4 sep. LEIDERDORP - "Het probleem van de zwerfkarren is nu opge lost". Dit verwacht de assistent- bedrijfsleider van Digros-Leider- dorp. Deze grote supermarkt in winkel centrum 'Winkelhof begon vori ge week met een nieuw systeem, waarbij aan de winkelwagentjes muntsloten zijn bevestigd. Dit om te bevorderen dat de karren teruggezet worden en niet her en der rondslingeren. De Digros-woordvoerder is erg en thousiast gezien de ervaringen van de eerste tien dagen. "Ook de reactie van de klanten is over het algemeen positief. Er staan nu ook altijd karren bij de win kel". Muntsloten op Leiderdorpse winkelwagens De klant, die wil gaan winkelen, moet nu eerst een gulden in het slot doen. Het wagentje wordt dan losgekoppeld. Wordt de kar later teruggezet en weer vastge maakt, dan krijgt de klant de gul den terug. "Het is een makkelijk systeem. De mensen zijn er snel aan gewend". Behalve direct voor de super markt kunnen de winkelwagen tjes op nog vier plaatsen worden weggezet, in de parkeergarage zowel als op de buitengalerij. Als het systeem helemaal compleet is zullen er dertien stallingsplaat sen zijn. De tweede supermarkt in 'Winkel hof, Albert Heijn, heeft nog geen maatregelen tegen de zwerfkar ren genomen. Werd het pro bleem daar enkele maanden ge leden nog bestudeerd, de nieuwe bedrijfsleider zegt nu dat er niets aan het probleem van de winkel wagentjes zal worden gedaan. De Digros-woordvoerder ziet dat an ders: "Albert Heijn zal nu wel mee moeten doen. Wat nu nog zwerft is allemaal van hen". Kat mishandeld LEIDEN - Een familie woonachtig aan de Beukenrode heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van ernstige dierenmishande ling. De kat van de familie kwam zondagmiddag thuis met ver scheidene wonden op het li chaam en alle nagels van het dier waren uitgerukt. De daders zijn nog niet gevonden. FLUOR - De afdeling Rijnland van de Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Tandheel kunde verzoekt het gemeentebe stuur van Zoeterwoude om mee te helpen het fluoride spoelen voor kinderen tot 13 jaar in stand te houden. Deze voorzorgsmaat regel dreigt te stoppen met de opheffing van de Stichting ter bevordering van de Jeugdtand- verzorging in de Rijn-, Aar- en Veenstreek. De Maatschappij is met de in Zoe terwoude werkzame ziekenfond sen overeengekomen dat deze tijdelijk de volledige kosten van spoelen zullen betalen. LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdagmiddag, in samenwer king met de radiocontroledienst, in een woning aan de Sperwer- horst een zendinstallatie in be slag genomen. Men ging tot in beslagname over na klachten uit de buurt. LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in 't Praethuys aan de Vrouwenkerk - choorsteeg. De insluipers gingen er vandoor met een videorecor der, geluidsapparatuur, een speelfilm en veertig pakjes siga retten. MAANDAG Gulden Vlies, Breestraat 125: raadscom missie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden, 20 uur. Studenten Ekklesia, Rapenburg 100: tv- documentaire over kanker, 20 uur. Het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film Tre Fratelli van Francesco Rossi. 20 en 22.15 uur Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1: lezing drs. Frits Cowan: 'De weg door het midden: Boeddhisme in Thailand', met film, 20 uur Kantine NEM, Vijf Meilaan: ruil- en vei lingavond 'De Postzegelvrienden', 20 APOTHEKEN de avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 10 tot vr 17 febr door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel 120552; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. Gezondheidswinkel - Speeltuingebouw Lage Morseweg 14a, spreekuur van WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7. tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af- 10-12 tel. 761494. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) A A i Hoofdredacteur Drs. J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R D Paauw Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) IF J 1. Post (plv] tel. 071-144941tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2