Quick Boys scoort voor vijfde keer nul "Verlies vormt geen probleem 1 C RCL laat zich niet overspelen FC Lisse springt gat in de lucht RB verslaat Noordwijk in'kille' derby Tri Peter Ciere naar Katwijk Ter Leede scoort niet Oegstgeest en Valken "best tevreden" met 0-0 Nieuwe speelwijze MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 Sport SPAKENBURG - Voor Quick Boys en Martin van Vianen is het moment aan gebroken om opnieuw te beginnen. Het klinkt onwezenlijk om in dit sta dium van de competitie al over een nieuwe start te moeten spreken, maar na de vijfde competitie-nederlaag in successie -voor de vierde achtereen volgende keer met de oneven goal (1-0), ditmaal bij Spakenburg- is de rol van Quick Boys uitgespeeld. Dat de voorlopig definitief naar de on derste helft van de ranglijst verwezen Nieuw Zuid-ploeg geen zin heeft in een spelletje paniekvoetbal, mag blij ken uit de contractverlenging met Van Vianen, die voor één jaar heeft bijgete kend. De slappe degradatie-regeling en het in de afgelopen tijden vertoon de spel geven daar ook nauwelijks aanleiding toe. Uithuilen dus en opnieuw beginnen. De vraag is echter: hoe? Elk willekeurige trainer kan prakkizeren wat hij wil, niets helpt als om wat voor reden dan ook de bal niet het doel in vliegt. Te gen Valleivogels (4-1 verlies) geschied de dat voor het laatst bij Quick Boys. Dat was eind '83, al bijna een eeuwig heid geleden... Martin van Vianen bracht zaterdagmid dag in Spakenburg met Arnold Boers zelfs een extra 'goalgetter' in zijn ba sisteam in. Kees van Rooyen verhuis de naar de rechterflank, Peter Hoge- woning zakte daarvandaan terug naar het middenveld maar was met name voor rust veelvuldig in de eerste lijn te vinden. Afwisselend doken daar in het eerste wedstrijddeel ook Floor van Duyn en Johan Jonker uit de achter hoede vandaan op, de ruimte op de lin kervleugel bestedend als Martin van der Plas naar het centrum was getrok ken. Met het uitspelen van die situa ties was doorgaans echter teveel tijd mee gemoeid om het bij balbezit gere geld één tegen één spelende Spaken burg te overrompelen. Meer gevaar onstond uit de lange, 'blin de' trappen die de Katwijkse verdedi gers verzonden. Quick Boys propa geerde achterin luidkeels het 'weg is weg', teneinde risico's met de als sluipschutters opererende Spaken- burgse aanvallers te vermijden. Tegen hun natuur in, vuurden Rienks en co zoveel mogelijk ballen zo hard en zo ver mogelijk bij keeper Theo Guyt vandaan. Fraai was het zeker niet. Pas als de bal de Spakenburgse helft had bereikt en voorin zich de aanspeelpun ten hadden aangediend, bouwde Quick Boys overleg in de aanval in. De twee beste kansen vloeiden voort uit zo'n 'lange haal'. In de 17de minuut kwam Martin van der Plas in stelling voor keeper Jos de Feyter. Hij om speelde de goalie, maar raakte daarbij van de ideale lijn af. Zijn inzet stuitte via de buitenkant van de paal naast. In de 40ste minuut kwam Kees van Rooyen oog in oog met De Feyter, maar mikte naast het door hem reeds verlaten doel. Eens te meer maakten die gemiste kansen het scoren voor Quick Boys tot een obsessie. Geforceerd Spakenburg zou zo graag achter buur IJsselmeervogels naar een titel willen hollen, maar dreigt zich in een gefor ceerd enthousiasme zelf voorbij te lo pen. Alleen libero Aijan van de Groep maakte tegen Quick Boys de indruk dat streven bij te kunnen benen. Hij coördineert de defensie voorbeeldig, kan ook met een gerust hart regelma tig over links opkomen en pas als dat geschied gaat er werkelijk dreiging uit van Spakenburg. In zijn totaliteit mist de groep van Piet van der Ham (ook hij tekende afgelopen week voor een jaar bij) de uitstraling die je bij bij voorbeeld IJsselmeervogels wèl aan treft. Bij Spakenburg wordt niet geshowd, er is geen flair. De harde werkers hebben de overhand. Zij zijn ongemeen fana tiek, en zij vechten voor winst. Tien minuten lang toonden de Spakenbur gers hun enorme daadkracht, direct na de hervatting. Quick Boys moest com pleet gas terug nemen. En nadat scheidsrechter Bollen een korte maar hevige serie overtredingen van Leo van Delft tegen Piet Struyk in de acht ste minuut niet met een penalty be strafte, kwam twee minuten later toch de Spakenburgse goal. Rico Hop truc- te Guyt, lokte hem weg uit de goal en bediende Van der Groep die vanaf zestien meter langs alles en iedereen 1-0 intrapte. Theo Guyt behoedde zijn op de aanval overgeschakelde teammaten in het laatste half uur voor een fikse afstraf fing, hoezeer Quick Boys ook aantoon de op zowel het technische als morele vlak niet onder te hoeven doen voor Spakenburg. Maar kansen kwamen er nauwelijks, waardoor het geen nader betoog behoeft dat Quick Boys de vierde achtereenvolgende wedstrijd afsloot zonder tot scoren te komen. GERARD HAVERKAMP RIJNSBURG - De derby is de derby niet meer. Nog maar hoogstzelden roepen ontmoe tingen tussen twee regionale voetbalclubs herinneringen op aan de emotionele veldsla gen, in lang vervlogen dagen tot op het scherpst van de snede uitgevochten door rivali serende buurtbewoners. Waar vroeger voor de vuist weg werd gestreden om de hege monie van de streek, wordt tegenwoordig alle vergaarde kennis over de hebbelijkheden en onhebbelijkheden van 'boze buurman' vooraf in kaart gebracht en vervolgens in de groep gegooid. Zoals trouwens bijna alle maatschappelijke zaken die ons raken, wat dat betreft fungeert de voetbalsport onverminderd als de spiegel van het dagelijks leven. De topper Rijnsburgse Boys-Noordwijk gaf zaterdag eens te meer aan, hoezeer de der by is geëvolueerd van een voetbaltwist vol hartstocht tot een bijkans computergestuur de concurrentieslag, waarin de risicofactor zich vrijwel onophoudelijk in de buurt van de nullijn pleegt te bewegen. John Marijt, Timo Gerelof, Sjaak Sluys voor 1-0, het breekpunt in i Anton Marijt hebben geen de derby.' tegen deze uithaal t i Arie van Diik. De middenvelder zorgt (foto Holvast) Met name Noordwijk leek zich za terdag te hebben verzekerd te gen verlies. Na twee maanden gedwongen 'winterslaap' was trainer John Eelman er kennelijk veel aan gelegen de tweekamp met Rijnsburgse Boys althans niet verliezend af te sluiten. Toch wel geimponeerd door de drie voudige zegereeks i ■■—t—n Illrill" Geert Jan Bakker is de RB-goalie Cees Star al gepasseerd, maar strandt Op Jack Manuputty: (foto Holvast) terkoning van Middelmors' dacht de Haarlemmer zaterdag op zeker te spelen door de thuis club aan te pakken met een be houdend spelconcept, waarbij de winstvoering werd gezocht met behulp van een goed gelukte counter. De opzet van Eelman slaagde niet, nu zijn manschap pen geen afdoende antwoord voorhanden bleken te hebben op de vlak voor rust door Arie van Dijk gescoorde 1-0. Dat doelpunt, door de weer sterk spelende Huug Aandewiel voor bereid met een slim genomen vrije schop, bevrijdde Rijnsburg se Boys uit de doolhof die Noordwijk na een zinderende openingsfase op 'Middelmors had neergepoot. Dit temeer ook, omdat Eelman wel erg laat wen ste af te stappen van zijn tacti sche plannen. Pas in het laatste kwartier ging de Noordwijk-trai- ner op de goktoer door met vier spitsen alsnog een zoekactie naar de gelijkmaker op touw te zetten. Maar nadat RB-doelman Star een volley van René van Hens- bergen uit zijn doel had gebokst, stond het vast dat het doelpunt van Van Dijk goed was voor de alleen al op grond van meer ge toonde moed en durf verdiende winst. "Die goal van Van Dijk was voor ons het breekpunt", gaf RB-trai- ner Arie Lagendijk later toe dat de 1-0 van Van Dijk zijn ploeg uit een schier uitzichtsloze situatie had gehaald. Noordwijk had immers geheel naar de ideeën van John Eelman de koploper de speldicterende rol toebedeeld. Op de Noord wij kse speelhelft werd RB met veel mankracht in de aanvalsop bouw gestoord. Bij gebrek aan speelruimte zagen de Rijnsbur gers zich gedwongen tot breedte voetbal, zodat ze sporadisch tot Noord wij k-doelman Dick Dort- mundt wisten door te dringen. Bovendien kende de locale de fensie aanvankelijk nogal wat problemen met het veelvuldig switchende drietal Klaas Vink, Gerlof en Bakker. Pas nadat La gendijk zijn verdedigers had be volen het Noord wij kse aanval- strio vanuit de positie te bewa ken, kreeg de organisatie van RB's achterste lijn een beter aan- "Rijnsburgse Boys had een opti sche veldmeerderheid, omdat ze van ons mochten tikken. Maar wat zijn ze voor die, uit een dood moment gescoorde, goal nou ge vaarlijk geweest?", vroeg Eel man zich naderhand af. In totaal drie keer moet het antwoord lui den. In de vierde minuut, toen Ton Arroyo ineens doorhaalde na een voorzet van Marcel van der Blom. In de zesde minuut, toen Jan Hogewoning met een ferme knal Dortmundt testte en na een half uur, toen Wim Drie bergen na een vrije schop van Martin Toet rakelings over kop te. Voor het overige kende RB in derdaad veel balbezit zonder dat er al te veel gevaar voor Noord wijk dreigde. Al mocht bijvoor beeld conditiewonder Martin Toet vanaf zijn rechtsbackpositie nog zo dikwijls ongehinderd op komen, zijn voorzetten bereikten veelal niet de Rijnsburgse voor posten Marcel van der Blom en Ton Arroyo. Gehaaid "Hij had last van het effectvolle veld", nam Lagendijk het later op voor de rechtsback, die ver moedelijk ook de 'lengte' van de geschorste Gillissen miste. Uit gerekend in een fase, waarin de technisch op goed peil staande (dat wel!) derby geheel naar de hand van Eelman leek gezet, ver leidde de uitgebroken Rijns burgse libero Jack Manuputty zijn achtervolger Timo Gerlof tot een overtreding. Met een gehaai de vrije schop wees Aandewiel ploegmaat Van Dijk de weg langs het slecht opgestelde muurtje. Opmerkelijk genoeg weigerde Eel man ("Ik blijf bij Noordwijk. Ik ga niet naar een vereniging om na één seizoen al weer te vertrek ken") na rust zijn spelers een an dere, offensievere speeltrant op te leggen. Zodat het in weerwil van de 1-0 achterstand kon ge beuren dat bijvoorbeeld 'linker spits' Geert Jan Bakker zich meer op het middenveld en in de verdediging ophield dan in de frontlijn, die overigens steeds een gapend gat achter zich wist, omdat het Noordwijkse midden veld slecht aansloot. "De situatie was er niet naar om direct na die 1-0 alles op zijn kop te zetten", verdedigde Eelman na afloop zijn beleid. "Op basis van het aantal uitgespeelde kansen had den wij hier met twee goals ver schil moeten winnen". De Noordwijk-trainer ging met die verklaring gemakshalve voorbij aan de momenten, waarin na rust de Rijnsburgers Aandewiel en de door Dortmundt getorpedeerde Van der Blom oog in oog met de 2-0 hadden gestaan, maar gezegd moet worden dat enige van zijn pupillen nogal onzorgvuldig te werk waren gegaan voor de poort van Cees Star. Zoals vroeg in de wedstrijd eerst Gerlof en vervolgens Van Hensbergen na een hoekschop van Bakker. Zo als ook Klaas Vink, die een we gens hands van Manuputty toe gekende strafschop nonchalant naast het doel mikte. Diezelfde Vink verzuimde ook later nog enige malen zijn ploeg aan een treffer te helpen, tot genoegen ui teraard van 'buuri Rijnsburgse Boys. RB-trainer Lagendijk: "Gezien het aantal klassespelers dat de ploeg herbergt, heeft Noordwijk laf gevoetbald. Maar hoe behoudend ze ook hebben gespeeld, ze bleven gevaarlijk" Paniek Toch had Noordwijk de streekge noot nog meer schrik aan kun nen jagen, als Eelman eerder had besloten René van Hensbergen van het middenveld naar het front te halen. In het slotkwartier zorgde Van Hensbergen als vier de spits voor paniek in de Rijns burgse tent met zijn snelheid, kopkracht en zijn unieke gevoel voor het kiezen van die positie, waar de kansen opgeraapt ple gen te worden. Hij vroeg tijdens zijn kortstondige spitsoptreden de volle aandacht van (eerst) Houtekamer en (vervolgens) Driebergen: met een volley leek hij op de valreep alsnog zijn re putatie van schutter te gaan be vestigen. Maar Cees Star haalde met een fraaie redding de 1-1 uit de kruising. "Met zoiets moet je mazzel hebben, maar ach, deze nederlaag vormt voor mij geen enkel probleem", sprak John Eelman opvallend monter. "Er is nog twee-derde van het seizoen te gaan, pas in de laatste zes pot ten komt het er werkelijk op aan. Dit was gewoon één van de vele wedstrijden". En met die laatste uitspraak liet Eelman min of meer doorsche meren dat ook wat hem betreft de derby niet meer de derby is. Ondanks de 3000 toeschouwers, die zaterdag van 'Middelmors' bezit namen... GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - Peter Ciere volgt John Huguenin als trainer op bij Kat wijk. Zaterdag kwamen de Lei- denaar en het bestuur van de za terdagderdeklasser een con tract van van één jaar overeen. Morgen wordt de overeenkomst schriftelijk beklonken. Ciere, in het bezit van een B-di ploma, maakt momenteel als voetballer furore in het eerste team van Roodenburg. LEIDEN - Derdeklasser Katwijk kan zijn titelaspiraties voorlopig in de koelkast zetten nu de ploeg met 1-2 verloor van het laag ge plaatste Sportlust'46 (1-2). Ter Leede heeft nog steeds moeite met scoren. Tegen SVPTT kwam het elftal van Jan Faas niet ver der dan 0-0. Katwijk - Sportlust'46 1-2 Katwijk speelde erbarmelijk slecht. Dat was althans de me ning van trainer Huguenin. Met name in de eerste minuten liet een aantal spelers het afweten. Toen de Katwijkers na twintig minuten wakker werden, bleken zij met 0-2 achter te staan. Omdat twee Woerdense verdedigers el kaar na een kopbal van Wim Guyt II in de weg liepen, kwam de thuisploeg voor rust nog op 1-2, maar meer zat er niet in. Ter Leede - SVPTT 0-0 Ter Leede was in dit duel wel meer in de aanval, maar diende toch steeds op zijn hoede te zijn voor de counters van de Hagenaars. Invaller-keeper Jan Idenburg liet zich evenwel niet verschal ken. Aan de andere kant kreeg Ter Leede kansen, maar treffers bleven uit. In de derde klasse van district West 1 raakte de Hillegomse kop loper Sizo een punt kwijt aan KMVZ: 2-2. LEIDEN - De derby in de vierde klasse van de zaterdagcompetitie tussen Oegstgeest en Valken'68 leverde beide ploegen één punt op. Het duel eindigde na ander half uur voetbal van een matig gehalte in een 0-0 deling. Hoewel Oegstgeest en Valken een over winning hard nodig hebben, toonden beide ploegen en hun trainers zich na afloop tevreden met de deling. "Het was een ge zapig potje", oordeelde Will Henskens na afloop. "Er zat ook niet meer in. Ik ben best tevre den, want we hebben nauwelijks kansen gekregen". Oegstgeest- oefenmeester Dick Boesveld sprak woorden van gelijke strek king. Ook Oegstgeest kon niet bogen od grote kansen, hoewel Gert Jan Kramers zijn ploeg vlak voor het einde nog bijna de overwinning bezorgde. Op korte afstand van het Valken-doel raakte hij de bal evenwel verkeerd, waardoor de 0-0 stand gehandhaafd bleef. De Valkenburgers waren in het tweede part ook slechts één keer gevaarlijk geweest, maar Leo Noort miste zuiverheid. Oegstgeest had geleerd van de uit wedstrijd en Gert Ouwersloot aan spits Theo van Rijn gekop peld. De puntspeler kreeg te wei nig 'voeding' van de flankspelers Teun Harteveld en Wim Haze- noot, maar kwam de bal eens voor het doel, dan waren Ouwer sloot en laatste man Leon Meijs attent. Aad Knopper van Oegstgeest (l) in duel met Valkenspeler Leo Noort. Jan de Wekker staat klaar om assistentie te verlenen.^foto Holvast) WADDINXEEN - FC Lisse heeft duidelijk geen trek in de functie van rode lantaarndra ger. Middels een karaktervol optreden tegen Be Fair ver overde ploeg uit de bollen streek zaterdagmiddag twee kostbare punten door een 1—0 achterstand in een 1-3 over winning om te buigen. Het be tekende de derde seizoenszege van de in moeilijkheden ge raakte tweedeklasser. Be Fair, dat eerder in het seizoen in Lisse nog tot winst (1-2) kwam, dreigt nu in het slob te geraken. Maar de Wanddinxve- ners danken de gang van zaken voor een belangrijk deel aan zichzelf. Een veldoverwicht in de beginfase van het duel - Be Fair paste zich sneller en beter aan het hobbelige veld aan leverde na een kwartier een treffer van aanvoerder Aart Bos op, nadat Lisse-doelman Wim Koning eerst een inzet van de vrijgekomen René van der Wilk had gepareerd: 1-0. Hoewel FC Lisse zich na die openigstreffer vrijwel gelijk waardig toonde, bleef die voor sprong tot aan de rust gehand haafd. In de Lisser-defensie moest René Warmerdam een maal op de doellijn redding brengen bij een inzet van Koert van Rijn. Aan de andere kant deed Eric Plaizier hetzelf de toen Ron de Bruin bij een hoekschop dreigde te scoren. Be Fair claimde verder ver geefs een strafschop toen Rene van der Wilk onderuit gelopen werd en het evenwicht werd ook niet verstoord bij gevaar lijke inzetten van Frans van der Laan (Lisse) en Ron Cop- pejans (Be Fair). Pal na de hervatting gebeurde er een klein wondertje in het voordeel van FC Lisse. Binnen zes minuten manoeuvreerde de ploeg van de scheidende trainer Harry Talsma zich in winnende positie. Uit een hoekschop scoorde Peter Slob be na een onachtzaamheid in de Waddinxveense defensie de gelijkmaker en ook Arie Schalk profiteerde van foutief handelen in de Be Fair-verde- diging: 1-2. Zo kreeg de wedstrijd plotseling een heel ander aanzien. Be Fair, dat nog nooit van FC Lis se verloor, gooide gaandeweg alles op de aanval. Voorstop per Kees Verbree en de voor een verdediger ingeruilde ex tra aanvaller Leon Konijn pos teerden zich in de frontlijn, waardoor er zware pressie op het doel van de uiterst be trouwbare Koning werd uit geoefend. FC Lisse beet zich manmoedig in het verzet vast en kreeg daar vijf minuten voor tijd de beloning voor. Bij opnieuw treuzelen in de Be Fair-verdediging (Peter Konijn en doelman Goos van Vliet) zag de goed doorzettende Arie Schalk voor de tweede keer zijn kans shoon: 1-3. In de tus sentijd had Be Fair zich uit pu re onmacht stukgelopen op de Lisse-muur. De 'FC' sprong na het laatste fluitsignaal dan ook een gat in de lucht. WIM VAN WANROOY HUIZEN - Na de grote 4-1 neder laag vorige week tegen WOG vond de selectie van RCL de tijd rijp de hoofden eens bij elkaar te steken en een plan te smeden voor een succesvollere speelwij ze, die de broodnodige punten op zou moeten leveren. Samen met trainer Dahrs kwamen de spelers tot de conclusie dat het zogenaamde countervoetbal de meest aangewezen taktiek was; tegen Huizen leverde dat in ieder geval al één punt op: 0-0. Punt één was dus het vasthouden van de nul en Daaf Brandt kreeg de uiterst moeilijke taak op zijn schouders de Huizen—spits Leo Ruiters (ex-Amsterdam en ex- Telstar) uit te schakelen. Deze Ruiters had in het door RCL met 2-3 verloren thuisduel alle drie de treffers voor zijn rekening ge nomen. Een mannetje om in de gaten te houden dus. Daaf Brandt kweet zich uitstekend van zijn taak en daarmee was de giftigste angel uit de Huizenaan- val onschadelijk gemaakt. Jam mer was dat Brandt al snel in de tweede helft met een schouder uit de kom uit moest vallen (Rob Sterk was zijn vervanger) en de bewaking aan een ander over moest dragen. Punt twee was het scoren uit één van de snelle uitvallen. Met dit uiterst belangrijke facet van het voetbalspel hadden de Leider dorpers duidelijk meer moeite. Kansen werden er voldoende ge schapen, maar het afmaken er van bleef achterwege. In de eer ste helft was RCL wel erg dicht bij een doelpunt. Pierre van Ge- merden trok de bal terug op Eric van Doeselaar, die van zón zes tien meter de lat raakte. Pierre van Gemerden zelf verprutste ook een paar mogelijkheden en ook de veelvuldig opkomende Peter Siera kopte maar net naast de paal. Ook na de pauze was de thuisploeg nagenoeg constant in de aanval. De Leiderdorpers raakten echter niet in paniek en lieten zich niet overspelen. Kwam er evenwel toch een schot op het RCL-doel, dan bleek Bram Brandt tussen de palen een bekwame sluitpost. Zoals zo vaak in dit soort wed strijden kreeg de verdedigende ploeg de beste kansen, maar Pierre van Gemerden stond nog steeds niet op scherp en René Kammenga had pech toen hij met een kopbal de lat raakte. Het soms bikkelharde duel (twee Huizen-spelers kregen een boe king) eindigde dus zoals het be gonnen was, maar trainer Dahrs en zijn mannen hadden toch graag de volle buit mee naar Lei derdorp genomen; de kansen er voor waren namelijk ruim schoots aanwezig geweest.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17