Feyenoord: "Beste opsteker" 5 0 T Jurrie Koolhof weer als 'Mister Misser' Moeizame winst van Ajax ME-acties in Diekinan PSV opnieuw niet overtuigend igiMÉSêSÊgMmim MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 RBC-FC VW 1-1 (1-1). 11. Acht O- 1; 24. Gorree 1-1. Scheidsrechter: Hartland. Toeschouwers: 2400. Gele kaart: Gorree (RBC). Vltesse-SC Cambuur 1-1 (0-0). 56. Rudie Das 0-1; 64. Payne 1-1. Scheidsrechter: Oetelmans. Toe schouwers: 1500. Heerenveen-Wageningen 2-2 (1-1). 17. Van der Klift 0-1; 31. Schuur man 1-1; 62. Radstaat 1-2; 80. Nijgh 2-2. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 2500. Gele kaart: Tollenaar (Wagenin- gen). Eindhoven-De Graafschap 0-5 (0- 2). 25. Dilling 0-1; 38. Wanders 0-2; 48. Kelderman 0-3; 61. Peitsman 0-4; 79. Kelderman 0-5. Scheids rechter: Meeder. Toeschouwers: 1500 HELMOND (ANP) - Het vrijuit spelende Helmond Sport (de Brabanders hebben zich ver zoend met de gedachte volgend seizoen in de eerste divisie te spelen) vormde voor Ajax bijna een te zware opgave. Met bijzonder aantrekkelijk voet bal bepaalde Helmond Sport, zonder de om disciplinaire rede nen buiten de ploeg gehouden Verdedigers De Wert en Ribbe- rink en met Versfeld weer eens in het doel, vooral voor rust de wedstrijd. De vervanging van de weinig indrukwekkend spelende Mölby voor de aanvaller Van 't Schip, was geen luxe. De ingreep van Aad de Mos, al na een half uur, werd ook niet gedaan om de Deen te sparen voor de beker wedstrijd van woensdagavond in het Feyenoord-stadion. Van 't Schip ging naar de rechtervleu gel om een uur voor Ajax erg nuttig te voetballen. De aanvallen van Helmond Sport waren in de eerste helft zonder meer gevaarlijk en Lubse miste twee keer in vrije positie voor Galjé. Alleen Ajax kon dan ook tevreden zijn dat de eerste helft zonder doelpunten was. Ook na de hervatting zette Helmond Sport aanvankelijk de lijnen uit. Na een kleine tien minuten ech ter leidde Van 't Schip de over winning van Ajax in. Uit zijn voorzet kopte Rijsbergen de bal voor de voeten van Schoenaker die prompt uithaalde. Die onverwachte tegenslag maakte van Helmond Sport op slag een ploeg die zich feitelijk al in de eerste divisie wist. Het enthou siasme verminderde en de zelf verzekerheid ebde weg. De enige die recht overeind bleef was Otto Versfeld, de doelman, die veel van Helmond Sports vrije val op de ranglijst had gemist, omdat hij niet goed genoeg geacht werd vooreen plaats in de basis. Ver sfeld stopte alles wat houdbaar was en nog een beetje meer zelfs. Maar ook tegenover hem hadden Rijkaard en de opnieuw onzicht bare Gasselich moeten scoren. Versfeld kon er echter niets aan doen dat Ajax het verschil toch nog verdubbelde. In de laatste minuut mocht Ophof van de strafschopstip vuren. ENSCHEDE (ANP) - De mo biele eenheid van de Ensche- dese politie is gisteren tij dens de wedstrijd en in de rust van de voetbalwed strijd FQ Twente-FC Den Haag opgetreden tegen sup porters van beide clubs die elkaar belaagden. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de ME hierbij in het Diekman-stadion ge bruik gemaakt van de lange wapenstok. Drie aanhangers van Den Haag en twee van Twente zijn aangehouden wegens openlijke geweld pleging. Gisteravond was de politie nog met justitie in overleg over wat er met de vijf ar restanten gaat gebeuren. Bij de schermutselingen sneu velde een ruit van het sta dionrestaurant. De politie nam diverse voorwerpen (mes, fletsketting) in beslag. ROTTERDAM - Feyenoord had zich met het oog op de midweekse bekerreprise tegen Ajax geen betere spar ringpartner kunnen wensen. Zó lief gedroeg Haarlem zich gisteren in de Kuip dat de Rotterdamse voetballers bijna moeiteloos naar de hoogste seizoenzege (7-2) kon den reiken. "Dit is natuurlijk de beste opsteker die er is", sprak André Hoekstra, die met een onvervalste hattrick de zevenklapper had ingeleid, naderhand. "Ik zie die wedstrijd tegen Ajax nu met groot vertrouwen tege moet". Er is weer voldoende reden voor dat optimisme in het Rotterdam se elftal, dat woensdagavond in dezelfde samenstelling als giste ren op herhaling gaat tegen de aartsrivaal. Hoewel Pierre Ver meulen al langer geheel hersteld is van zijn blessure en Willy Car- bo zaterdag een uurtje pijnvrij meevoetbalde in een vriend schappelijk duel van het tweede, is trainer Thijs Libregts niet van plan wijzigingen aan te brengen in het team. Zeker niet nu de confrontatie met Haarlem het ta nende geloof in eigen kunnen in zo ruime mate heeft terugge bracht in de huidige basisforma tie. Omdat Haarlem weer eens een van die vaker voorkomende dagen kende en "in totaliteit volledig faalde", zoals trainer Hans van Doorneveld opmerkte, kon de te genstander het toch enigszins aangetaste moreel danig opvijze len. Individueel (Hoekstra be vrijdde zich van een last met zijn hattrick) en collectief. Verfrissend Feyenoord immers toonde van meet af aan een verfrissende fel heid en liet zich minder dan voorheen van de wijs brengen door het verdwijnen van de lei der. Op het moment dat Johan Cruijff uit voorzorg gewisseld werd (een kwartier na de pauze kwam Jeliazkov hem vervan gen), heerste wel even het onbe grip, maar na de twee tegentref fers die daarvan het directe ge volg waren, werd onmiddellijk orde op zaken gesteld. Door Ruud Gullit, die op een belang rijk moment zijn persoonlijke score opvoerde tot drie goals. De andere Rotterdamse treffer werd op naam geschreven van Peter Houtman, maar dat was te veel eer voor die spits. Niet al leen omdat die zesde goal een ei gen doelpunt was van Chris Ver- kaik, maar vooral omdat Hout man weer eens volledig onzicht baar bleef. "En je kunt beter openlijk falen, dan negentig mi nuten lang onzichtbaar blijven", stipte Libregts het verschil aan met een speler als André Hoek stra. elftal niet aangepast en begon nen we hier gewoon met drie spitsen. Dat had ze toch zelfver trouwen moeten geven. Maar dat ontbrak, er was ook totaal geen agressie. Het was vrijheid-blij heid". Van Doorneveld probeerde met twee wissels nog iets te redden, maar met Van Hameren voor Keur en Van Leen voor Leysner veranderde er slechts even iets. "Verder wist ik ook niet meer waar ik in moest grijpen", aldus Van Doorneveld. Feyenoord pro fiteerde er gretig van, moest al leen na het vierde doelpunt (Gul lit) en het vertrek van Cruijff even pas op de plaats maken, maar barstte na de tegengoals van invaller Van Hameren en Balm weer los. Gullit, Houtman en nogmaals Gullit maakten ge bruik van de instelling van Haar lem dat louter naar de Kuip ge komen leek om de kandidatuur voor de Fair Play Cup te onder strepen. "Ik heb geloof ik drie overtredin gen gezien", schamperde libero John Verschoor. "We zijn veel te lief, we kunnen gewoon niet bik kelen. Voor mij was deze wed strijd al na een minuut bekeken. Er was totaal geen organisatie, er was geen leider en de afspraken die tevoren waren gemaakt, wer den niet uitgevoerd. Dan kun je het dus wel vergeten. Vooral als Feyenoord je zo goed vastzet en het zo sterk afmaakt". Ajax is gewaarschuwd. PAUL DE TOMBE GOUDEN f: Feyenoords krachtmens André Hoekstra was gisteren tegen Haarlem op schot na twee duels, waarin hij had uitgeblonken in schotloosheid. De man uit Capelle aid lJssel trof driemaal de roos. Op de achtergrond ziet Ruud Gullit, tegen zijn oude club eveneens driemaal succesvol, toe tioe Hoekstra Wim Balm (7) tracht uit te spelen. (toto "AnV, De middenvelder had na de eerste cup-ontmoeting met Ajax en de abominabele pot tegen Den Bosch nogal wat kritiek over zich heen gehad, omdat hij zo veel kansen had laten liggen. Hij had het niet eerlijk gevonden, "omdat ik vooral tegen Ajax goed had gespeeld; daar wordt dan overheen gekeken", maar had het zich toch aangetrokken. De last was weliswaar verlicht door het ongeschokte vertrou wen van zijn collega's en zijn trainer ("omdat zij in me bleven geloven, werd het probleem al minder groot voor me"), maar er rustte nog wel degelijk druk op hem. "Want zoiets blijft pijnlijk. Voor een voetballer die het zó van werken moet hebben als ik, is het het lulligste wat er is als je op vijf meter van het doel kracht tekort komt Dat wil je persé goedmaken". Royaal Haarlem bood hem de kans op re habilitatie royaal aan. Bij de eer ste drie mogelijkheden in de eer ste helft was het al drie keer raak, omdat de middenmoter in het geheel niet bij de les bleek. De ploeg van Van Doorneveld miste de geblesseerde voorstopper Piet Huyg en spelmaker Gerrie Kleton, maar dat kon nauwelijks als excuus gelden. De voetbal lers waren weer eens alleen lijfe lijk aanwezig; geestelijk vertoef den ze elders. Zo werden tevoren gemaakte afspraken niet nageko men, gaven Balm, Leysner en Nijholt niet thuis in de dekking en kregen Hoekstra, Gullit en vooral Cruijff een zee van ruimte. "Als je zulke opdrachten niet uit voert kun je net zo goed met voetballen stoppen", schold doelman Edward Metgod, "doodziek" van de nederlaag, die mede gestalte kreeg omdat Haar lem het Nederlands record ver keerd terugspelen trachtte te verbeteren. Dat 'dichtslaan' komt bij Haarlem tegen toppers wel vaker voor, maar niemand weet waar dat vandaan komt. Is het angst, over- concentratie misschien?. Het blijft gissen voor de betrokke nen. "Haarlem is op z'n best als het normaal kan functioneren", weet Van Doorneveld wel zeker. "Dus om te laten zien dat we niet bang hoefden te zijn, had ik mijn TILBURG (GPD) - Even als een week geleden na het duel PSV-FC Utrecht, waarbij Jan Reker de arbi trage van Jan Keizer fel bekritiseerde, kwam za terdagavond na Willem II—PSV opnieuw de meest opmerkelijke uit spraak van de Eindhoven- se oefenmeester. Als enige van de 6000 toeschouwers had Reker zijn team in Til burg een aantrekkelijke wedstrijd zien spelen, die bovendien ook nog eens twee winstpunten (1-0 ze ge) had opgeleverd. „Een duidelijk verschil met een week geleden", zo consta teerde Reker gemaakt te vreden. „Toen moesten we niet minder dan drie treffers toestaan" Dit keer, tegen Willem II, konden de PSV'ers inderdaad achterin de nul vasthouden. Maar Reker vergat daarbij gemakshalve wel dat dit zeker niet op de eerste plaats de verdienste was van de Eindhovenaren, maar meer een tekortkoming van de Tilburgers die opnieuw een overtuigende schotkracht demonstreerden. Onaantrekkelij k En zo was het ook, Willem II-PSV was een bijzonder onaantrekke lijk eredivisie-voetbalgebeuren, waarin eens te meer duidelijk werd dat de Eindhovense équipe nog altijd niet beschikt over een goed uitgebalanceerd elftal. Het is nog maar de vraag of PSV er de resterende maanden nog in zal slagen een werkelijk goed op elkaar ingespeelde eenheid te formeren. In de ogen van Jan Reker was de begin dit jaar van Standard Luik overgenomen Arie Haan de man die PSV van de noodzakelijke leiding moest voorzien. Haan heeft die rol geen moment kun nen waarmaken, met uitzonde ring misschien van de voorberei- Feyenoord-Haarlem 7-2 (3-0). 1. Hoekstra 1-0; 6. Hoekstra 2-0; 32. Hoekstra 3-0; 50. Gullit 4-0; 63. Van Hameren 4-1; 67. Balm 4-2; 69. Gullit 5-2; 72. Verkaik 6-2 (ei gen doel); 90. Gullit 7-2. Scheids rechter: Thomas. Toeschouwers: 16.519. DS'79-Excelsior 0-2 (0-1). 13. Rutjes 0-1; 69. Steve Wasiman 0-2. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 3500. FC Utrecht-Roda JC 0-2 (0-2). 26. Hanssen 0-1; 27. Eriksen 0-2. Scheidsrechter: Draaisma. Toe schouwers: 9000. Gele kaart: Hanssen (Roda JC). Willem II-PSV 0-1 (0-0). 74. Valke 0-1. Scheidsrechter Manuel. Toe schouwers: 6000. Gele kaart: Dijkstra (Willem II) en Stevens (PSV). Fortuna-Groningen 0-0. Scheids rechter: Van de Laar. Toeschou wers: 7000. PEC/Zwolle-AZ'67 2-1 (1-0). 9. Rep 1-0; 63. Riemens 2-0; 82. Haar 2-1. Scheidsrechter Verhoef. Toe schouwers 4000. Gele kaart: Van Moorst (PEC) en Van der Poppe (AZ'67). H Den Bosch-Sparta 2-2 (1-1). 8. Brands 1-0; 10. Holverda 1-1; 53. Schouwenaar 2-1; 82. Holverda 2- 2. Scheidsrechter De Munnik. Toeschouwers: 4400. Gele kaart: Stevens (Sparta). Helmond Sport-Ajax 0-2 (0-0). 54. Schoenaker 0-1; 90. Ophof (straf schop) 0-2. Scheidsrechter: Hobé. Toeschouwers: 8000. Veendam-Heracles 1-2 (0-1). 40. Kruzen 0-1; 48. Lalopua 0-2; 76. Van Beusekom 1-2. Scheidsrech ter: Van Vliet. Toeschouwers: 1500. SW-NEC 0-2 (0-1). 44. Grim 0-1; 70. Grim 0-2. Scheidsrechter: Ui lenberg. Toeschouwers.' 1500. Ge le kaart: Kiebert (SW), Grim en Selbach (NEC). FC Twente-FC Den Haag 2-0 (2-0). 14. Ashcroft 1-0; 34. Ashcroft 2-0. Scheidsrechter: De Vrieze. Toe schouwers: 7500. Telstar-MW 1-1 (0-1). 26. Van Marwijk (strafschop) 0-1; 67. Nan 1-1. Scheidsrechter: Dolstra. Toe schouwers: 4000. Gele kaart: Liesdek (Telstar). dingsperiode. Maar toen betrof het louter vriendschappelijke duels, die maar moeilijk als norm kunnen worden gehanteerd. Za terdagavond tegen Willem II was Haan opnieuw buiten de basis gelaten. Het heeft er inmiddels alle schijn van dat Reker voorlo pig ook geen beroep meer zal doen op Haan. Binnenkort heeft hij een gesprek met het Eindho vense management dat hem ver moedelijk zal voorstellen om toe te treden tot de technische staf, waarvan ook Pim Doesburg vol gend jaar deel gaat uitmaken. Arie Haan en PSV zijn zeker nog niet helemaal op elkaar afge knapt, maar wel is vast komen te staan dat hij binnen het team niet kan functioneren zoals Re ker dat aanvankelijk had ge dacht. Daarom had het ook geen enkele zin Arie Haan zaterdag te gen Willem II van de wisselbank te halen om de PSV'ers over het dode punt heen te halen. Tevo- ren heeft Haan zich in een reeks van wedstrijden niet kunnen be wijzen en op grond daarvan mocht nu niet worden verwacht dat Haan in nauwelijks een half uur tijd PSV plotseling tot aan vaardbaar eredivisievoetbal zou weten te inspireren. Pressie In Tilburg gaf Reker dan ook - voor het eerst volmondig toe: „Wij hebben er het elftal niet naar om Haan te laten functione ren zoals in zijn goede Ander- lecht-periode. Met de Haan van 1984 kun je in feite alleen maar van ver achteruit spelen. Maar dat wil ik per sé niet. Ik wil pres sie. Haan is een virtuoos in het korte combinatiespel, maar hij is bij PSV wel de enige. De ande ren moeten het vrijwel allemaal van hun loopvermogen hebben en dan is voor mij de concept keuze ook weer niet zo heel erg moeilijk. Het is ook nooit de be doeling geweest dat PSV een elf tal rond Haan zou op gaan bou wen, maar dat Haan in dienst zou moeten gaan spelen van het be staande PSV". Dat op loopvermogen gebaseerde concept kwam er echter tegen Willem II ook niet uit. Temeer niet omdat Willy van de Kerkhof, de enige PSV'er die tot op heden een voldoende haalde, zich een kwartier voor de rust na een rug blessure moest laten vervangen PSV-er Jurrie Koolhof (links) speelde tegen Willem II een ongelukkige wedstrijd. De topscorer van weleer gaat tegenwoordig door het leven als 'mister Misser'. (foto anp> door Brandts. Stevens schoof daardoor op naar het midden veld, waar PSV evenwel 90 mi nuten lang het bijzonder moei lijk had enige orde op zaken te stellen. Ook de inbreng van Val ke was dit keer minimaal. Behal ve dat ene doelpunt (6 minuten voor tijd gescoord na een een tweetje met Van Aerle) kon Val ke slechts sporadisch met goede passes de aanvalslijn van de Eindhovenaren bereiken. Gemiste kansen Een aanvalslijn die op haar beurt die kansen onmiddellijk weer verprutste. Thoresen was niet helemaal fit aan de wedstrijd be gonnen, Van de Boogaard liep er als centrumspits wat verloren bij en Koolhof moet wel een heel speciale bescherming van Jan Reker genieten. Ook tegen Wil lem II namelijk miste de „Mister Misser" van de Eindhovenaren weer zoveel kansen dat men zich langzamerhand toch moet gaan afvragen of het niet de hoogste tijd wordt Koolhof een paar we ken rust te geven. Hij loopt zo na drukkelijk tegen zichzelf te voet ballen dat hij momenteel alleen maar als ballast van het PSV- team fungeert. IK ZAL JE W BEETJE -0-1- UELPQJ BJ'T eOCUTEM- WERK'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14