Jacht op goud een martelgang LEIDSC AGBLAD Oranje bobbers op "absoluut dieptepunt" Het ijs was heel verraderlijk Van Gennip maakt haar uit zending wél waar Vandaag in de sportkrant Opsteker voor Feyenoord Noordegraaf velt De Zijl Simpele zege van E/Leiden (Van onze sportredactie) SARAJEVO - Met een zesde plaats op de 1000 meter dames tekende Yvonne van Gennip vanochtend voor de beste Nederlandse pres tatie tot nog toe op de Spelen. Geen slecht resultaat van de jeugdige Oranje-rijdster al heer ste opnieuw teleurstelling in het Nederlandse kamp nu de twee andere deelneemsters op geen enkele manier hun uitzending konden waarmaken. Dat geldt dan met name voor Alie Boorsma die alleen naar Saraje vo lijkt te zijn gekomen in de rol van toerist. Na een valpartij in de allereerste bocht van de 500 me ter liet zij ditmaal op de dubbele sprintafstand een dermate futlo ze indruk achter dat ook dames- trainer Tjaard Kloosterboer zich hardop zal hebben afgevraagd wat hem moet hebben bezield toen hij Boorsma selecteerde voor deze Olympische Winter spelen. Iets minder slecht dan Boorsma deed Thea Limbach het, maar ook zij bleef met haar twintigste plaats ver beneden de verwach tingen. Vooral in het tweede ge deelte van haar rit viel op hoe schrijnend het gebrek aan condi tie en inzet was. Van Gennip daarentegen vocht voor wat ze waard was. Na een misslag bij het uitkomen van de tweede bocht, die haar balans ernstig verstoorde, herstelde ze zich in de slotronde uitstekend en met een tijd van 1.25.36 greep ze niet alleen de zesde plaats, maar reed ze tevens een nieuw persoonlijk record. Meer zat er niet in, want ook zon der misslag zou een vijfde plek buiten bereik zijn gebleven nu het gat tussen haar en Christine Rothenburger bijna twee volle seconden bedroeg. Op haar beurt moest de Oostduitse twee secon den toegeven op haar landgenote Karin Enke die haar tweede gou den medaille veroverde in een tijd van 1.21.61. Het zilver was voor Andrea Schóne die een se conde achterbleef bij de sterkste rijdster van dit moment. Tussen Schóne en Rothenburger nestelden zich twee Russinnen, van wie de wereldrecordhoud ster Natalia Petroeseva de troost prijs pakte in de vorm van een bronzen plak. Valentina Lalen- kova werd vierde, terwijl de der de Russin, Chive, haar kansen op een medaille vroegtijdig de mist in zag gaan door een spectaculai re valpartij. Na zes ritten was derhalve het pleit beslist Ski Behalve Enke veroverde ook de Zweed Gunde Swan vanochtend een gouden plak. Op het onder deel 15 kilometer skilopen troef de hij twee Finnen af. Aki Karvo- nen greep het zilver, zijn landge noot Harri Kirvesniemi legde be slag op het brons. SARAJEVO (GPD) - Brons heeft er dik ingezeten, maar Hilbert van der Duim joeg op goud en kreeg uiteindelijk niets. De misgreep van de nationale schaatstroef, op wie alle Ne derlandse ogen waren gericht omdat de anderen het tot nog toe lieten afweten, betekende een nieuwe tegenvaller voor de schaatsende Oranje-kolonie in Sarajevo. Van der Duim ging op de vijf kilometer vechtend ten onder in een ware uitput tingsslag met Tomas Gustaf- son, wiens eindtijd in de eerste rit tot zijn eigen verrassing een gouden voltreffer bleek. De Zweed rekende na zijn krachttoer, die eerder op de tien kilometer van hem ver wacht werd, helemaal niet op een medaille. Gustafson: „Toen ik over de eindstreep was dacht ik hooguit vijfde of zesde te zullen worden. Geluk kig werd het ijs niet beter en iedereen verkeek zich op het laaste gedeelte dat door de slechte bochten ontzettend Van der Duim geeft alles en krijgt niets De Zweed, die op een EK of WK nooit de 5000 meter won (even min als Van der Duim trou wens), kon als enige constante rondetijden vasthouden, of schoon Van der Duim het hem lastig maakte met twee demar rages. Niet Gustafson, maar de Nederlander zelf ging daar vol ledig kapot aan. Drie ronden voor het einde haak te Van der Duim uitgeblust af. De laatste omlopen werden een martelgang en de Neder landse kopman kon op het laatst (slotronde 39,7) het ene been haast niet meer voor het andere krijgen. Hij had gepro beerd wat hij kon om Gustaf- sen te overmeesteren. Wan neer de Europese kampioen voor een regelmatiger opbouw had gekozen zou het brons waarschijnlijk aan hem zijn uitgereikt, dat was hem echter te min. Van der Duim streed voor alles maar verloor, want daarvoor was er al een te grote kloof tussen hem en Gustaf son. De Zweed keerde meteen na de openingsrit op de vroege zon dagochtend de buitenbaan dè rug toe en ging met zijn ouders in de ijshal naar de training van het kunstrijden kijken. Niet zozeer om beschutting te zoeken tegen de koude wind en de onophoudelijke sneeuw vlokken, het was de spanning die hem deed vluchten. Frits Schalij was gisteren op de 5000 meter niet vooruit te branden. Beschaamd verbergt hij zijn gezicht achter zijn trainingsjack, niet aanspreekbaar zelfs voor zijn coach Henk Boer (links) (foto anp> Die was volop aanwezig. Afge zien van het Oostduitse hoge school-rijden bij de was de 5000 meter eigenlijk het eerste schaatsnummer met tal loze boeiende ingrediënten. Stuk voor stuk vochten de kanshebbers zich op het lood zware ijs leeg in hun aanval op Gustafsons's 7.12,28, exact tien seconden boven het Olym pisch record van Eric Heiden. Sommigen, zoals de Noren Ny- land en Karlstad en de teleur stellende Nederlanders Schalij en Vunderink, vielen al in een vroeg stadium uit de boot. Het meest enerverend verliep de gebundelde poging van Ehrig en Malkov. De jonge Rus, be faamd van een 10.000 meter on der de veertien minuten, won op het EK in Larvik de 5000 meter in de slotrit. Aan die prestatie dankt hij zijn aanwe zigheid in Sarajevo, want bij de Olympische selectiewedstrij den in Moskou reikte hij niet tot de beste drie. Maar ook Malkov, wonend in de Oeral, brak zijn nek over de laatste rondjes. Op driekwart van de race zag het er nog hoopvol voor hem uit toen de maximale winst ten opzichte van Gustafson 2,7 seconde be droeg. Minder dan een schaats- lengte kwam hij op de eind streep te kort: 23 centimeter of, in tijd omgerekend, 0,02 secon de. Een verschil dat in de schaatsstrijd om Olympisch goud en zilver nog nooit zo ge ring is geweest. Ehrig zag zijn derde plaats verlo ren gaan toen zijn landgenoot Rene Schoefisch pal voor hem dook en de DDR de eerste me daille bij het herenschaatsen won. De 22-jarige Oostberlijner liet zich nimmer op een EK of WK-toernooi zien en werkte in stilte aan zijn sterkste onderde len, de vijf en tien kilometer. Alleen voor het langste traject voldeed Schoefisch aan de Olympische selectiencrmen van de DDR. waarna hij ook maar voor de 5000 meter werd ingeschreven. Het eerste onderdeel, waarvoor de allrounders zich meldden, heeft al dadelijk te zien gege ven dat zuiver specialisme op de Spelen de beste perspectie ven biedt. Dat is ook van toe passing op Gustafson. De 24- jarige Zweed heeft zich voor dit seizoen geheel toegelegd op het langere werk, wat ten koste is gegaan van zijn sprint. De top-drie van het laatste Euro pees kampioenschap (Van der Duim, Falk-Larssen en Schalij) ging als gereputeerde klasse mentrijders de mist in. Voor Falk-Larssen heeft dat waar schijnlijk tot gevolg dat hij voor de tien kilometer zijn plaats moet afstaan aan Henry Nilsen. Maar of dat veel uit maakt? Tomas Gustafson, die vooral zijn zinnen heeft gezet op die afstand, zal er geen mi nuut wakker van liggen. SARAJEVO (GPD) - Na vier van de negen schaatsnummers zijn de Nederlanders niet alleen nog zonder medailles, zelfs nie mand heeft tot dusver aan de toelatingseis van het NOC vol daan. Thea Limbach (negende op de 1500 meter) en Hilbert van der Duim, dezelfde klasse ring op de 5000 meter, benader den nog het dichtst de destijds vastgestelde norm, een plaats bij de beste acht. „Maar wat maakt het uit, of je nu vijfde wordt of twintigste, het gaat om het goud en dat heb ik niet", sprak de teleurgestelde Van der Duim. De Europese kampioen vertrok op een schema van 7.06, terwijl Gustafson het de eerste vier ronden wilde bekijken. Zijn coach, Hans Naess, toverde hem toen 7.07 voor de ogen, wat uiteindelijk te hoog gegrepen bleek. derlijk. De vorige week reed ik in mijn trainingspak 7.14 en dacht dat het ijs snel was. Een paar keer viel ik aan, maar dan gebeurt het. Plotseling kun je niet meer verder. Ik was blij dat ik op mijn schaatsen kon blijven staan. Ik heb zeker vijf minuten op een bankje gezeten voordat ik weer een beetje adem kon happen" Henk Boer, de allround-coach, gooide het vooral op de slechte ijsvloer die door de constante sneeuwval niet met water gere pareerd kon worden. Boer: „Er zaten gleuven in de bochten. Daar kun je niet goed op draaien, want je schaats blijft in zo'n gleuf rechtuit glijden" Gustafson kampte uiteraard met hezelfde euvel, maar ook daar had Boer een verklaring voor- Die versnelt vaak op de rechte einden, teriviil wij en ook Falk- De Zweed Tommu Gustafson heeft tegenstander Hilbert van der Duim definitef de rug toege keerd en is onweerstaanbaar op jacht naar het olympisch goud op de 5000 meter. Niemand wist zijn tijd (7.12.28) maar te benaderen. (foto ANP) Larssen juist in de bochten ver snellen en dan doorglijden. Dat durfden ze nu niet omdat ze bang waren te vallen". Het ijs kreeg dus weer eens de schuld, al wilde Boer Van der Duim niet geheel vrijpleiten. „Hij heeft te veel gespeeld", vond de Veendammer, „en begon te snel. Ik zei vooraf tegen hem, laat Gustafson maar lopen, rij achter hem aan en probeer hem in de laatste ronde te pakken. Maar Duim deed het precies andersom, hij nam het initia tief' Een bittere tegenvaller werd vooral Robert Vunderink, die precies wist waaraan hij zich te houden had, want de meeste concurrenten waren al ge weest. „Die is ook op goud weg gegaan", zei Boer. „Ik ver wachtte dat brons zeker haal baar voor hem was, maar hij ging ook kapot in het gevecht tegen het ijs". De dacht ik. Na zes rondjes ging het niet meer. Pure onmacht omdat je niet goed door de bochten kwam. Op de tien kilometer wordt het bij zulk weer geen gevecht te gen de vermoeidheid, maar te gen het ijs". Frits Schalij hief dezelfde klaag zang aan. „Ik kon helemaal niet in mijn slag komen. Ik pro beerde het heus, je moet wel. De eerste vijf rondjes waren goed, de laatste twee rondjes was het alleen nog maar zaak aan de finish te komen". Geheel andere zorgen heeft Hans Naess, de trainer van Tomas Gustafson. „Na dit succes moet ik proberen Tomas geconcen treerd te houden, want de tien kilometer is zijn sterkste af stand. Want het probleem bij Tomas is altijd dat hij na een grote triomf het hoofd er niet goed meer bij heeft". Lugdunum komt op toeren Rijnsburg dè winterkoning ASC op weg naar degradatie Foreholte raakt achter "Winterspelen zullen geen dag langer duren" SARAJEVO (GPD) - Er bestaan geen plannen om de veertiende Olympische Winterspelen langer te laten duren dan was voorzien. Evenmin wordt overwogen om de afdalingsprogramma's voor mannen en vrouwen op een later tijdstip elders af te werken. Dat hebben het IOC en de organisa toren van de Spelen in Sarajevo laten weten. De laatste dagen werd steeds intensiever gespecu leerd over die mogelijkheden, omdat het alpineskiën en met na me de afdalingen het hele sche ma in de war dreigden te sturen. „De Spelen duren tot en met zon dag en geen dag langer", aldus het Nederlandse IOC-lid Kees Kerdel. Om te voorkomen dat men moet blijven schuiven met de alpine-nummers is er (ook al omdat er op korte termijn geen grote veranderingen worden ver wacht in het heersende weerty pe, dat in Joegoslavië voor een chaos heeft gezord) nu een nieuw programma gemaakt. De afda ling voor vrouwen zal donderdag worden afgewerkt, die voor man nen een dag later. Vandaag en morgen staan de reuzeslalom voor vrouwen en mannen ge pland en vrijdag en zondag wordt de slalom gehouden. Aan de eenvoudige opschuiving van het programma, ging nog al wat denkwerk vooraf. De alpine nummers zijn namelijk voor het Amerikaanse tv-station ABC (met 91,5 miljoen dollar betaalde rechten de grootste sponsor van de Winterspelen) van enorm commercieel belang. Als die niet doorgaan of op een afwijkend tijdstip worden gehouden, mist ABC een gigantisch bedrag aan advertentie-inkomsten. Vandaar ook dat ABC flinke druk op de organisatoren heeft uit geoefend om niet te tornen aan de aanvangstijdstippen van de spectaculairste nummers, de af dalingen. Men heeft zelfs ge dreigd een deel van de rechten terug te eisen als die afspraak zou worden geschonden. Dat is niet gebeurd, al is de vraag hoe het zal gaan als het er echt om gaat spannen. Bijvoorbeeld wan neer donderdag de vrouwen weer niet in actie kunnen ko men. De organisatie heeft name lijk wel een risico genomen door de afdalingsnummers helemaal naar het eind van de week te schuiven. Er is dan namelijk nog slechts één uitwijkmogelijkheid: zaterdag. Het enige houvast zijn de weers vooruitzichten. De eerste twee dagen worden er geen grote ver anderingen verwacht, daarna, hoopt men, gaat de wind liggen op de top van de Bjelasnica en Jahorina (de twee bergen waarop de alpine-nummers worden afge werkt). „De Winterspelen zijn niet in gevaar", verklaarde Artur Takac, de technisch-directeur van het organisatiecomité in Sa rajevo, dat sinds gisteren weer redelijk bereikbaar is na zo'n honderd uur sneeuwval. „We hebben de kennis, de techniek en voldoende mensen om een normale afwikkeling te waarbor gen". SARAJEVO (GPD) - Knutselwerk en hobbyisme: op de Olympi sche Winterspelen kom je daar niet ver mee. Dat heeft de Neder landse tweemansbob wel onder vonden. Op het grootste toernooi van de wereld mochten Job van Oostrum en John Drost met hun gele sleetje meeglijden, maar ze vielen met dat materiaal in het niet bij de gestroomlijnde boli des die hooggekwalificeerde technici uit andere landen ont wierpen. Met een zestiende plaats bleven zij ver beneden de verwachting. Zeer terecht merk te Van Oostrum, de nuchtere pi loot van Holland 1, na de bittere teleurstelling van Sarajevo dan ook op: „Laten we hopen dat dit toernooi voor ons het einde is van het amateurisme. Vanaf nu moeten de zaken professioneler worden aangepakt". Het was geen goedkoop excuus voor de deceptie, want Van Oos trum toonde zich realist genoeg om na de matige verrichting in het olympisch toernooi te spre ken van „een absoluut diepte punt". Een ontgoocheling voor hem en remmer John Drost en voor het Nederlands Olympisch Comité dat een achtste plaats bij de wereldtop als kwalificatie-eis had gesteld. Die positie kon men - geheel in de lijn van de hele na tionale afvaardiging - op de Tre- bevic-baan echter niet halen. „Het veld was sterker dan we ge dacht hadden", meende Tjeerd van Wimersma Greidanus, de chef de mission van de olympi sche ploeg. „Als je de omstandig heden hier in aanmerking neemt, is die zestiende plaats wel begrij pelijk", stelde hij. „In de toe komst zullen zij volgens mij een grotere rol kunnen gaan spelen en daarom is het naar mijn me ning wel acceptabel dat het NOC hen heeft uitgezonden". Dat laatste was de enige winst die Van Oostrum en Drost boekten Joegoslavië. „Er zijn hier waar nemers geweest van het NOC en die hebben gezien onder welke omstandigheden wij moeten werken en hoe anderen het doen. Ik geloof dat we meer begrip hebben ondervonden bij het NOC". De opmerkingen van Van Wimersma Greidanus („Maar ik ben het NOC niet. Ik begeleid hier alleen de ploeg") wezen daar ook op: „Naar mijn stellige over tuiging is er geen enkele twijfel aan dat ze hun best hebben ge daan". Alleen is ,je best doen" op de Olympische Winterspelen niet meer toereikend. Zeker niet in de, weliswaar betrekkelijk klei ne. sport bobsleeën, met in Sara jevo 28 deelnemende tweemans bobs. Het is vooral een gevecht geworden tussen constructeurs, waarbij het geld een enorm be langrijke rol speelt. De ontwik kelingskosten zijn gigantisch. Canada (elfde) heeft volgens Van Oostrum een budget van 200.000 dollar per jaar, ruim een half mil joen gulden. „Bij ons is dat onge veer 25.000 gulden. En omdat wij allebei kleine zelfstandigen zijn missen we door onze sport bo vendien nogal wat inkomsten", aldus Van Oostrum. Want het duo moet erg veel op pad om afdalingen te kunnen maken, ervaring op te doen. Nederland ligt, om het voorzichtig uit te drukken, nog al ongunstig voor de beoefenaars van de bobsport. „Oost-Duitsland maakt 450 afda lingen in een jaar, wij maar vijf tig", aldus Van Oostrum. Een verschil dat de hoop op een krachtmeting met de top al bij voorbaat in de grond boort. Met de subtop echter moet het wel kunnen. Om de aansluiting daar mee niet te verliezen is het nodig om in eigen land situaties te creëeren, waardoor er toch ge traind kan worden. Een voor beeld daarvan is het smalspoor- railsje naast het circuit van Zandvoort, waar het starten geoefend kan worden. Opvallend genoeg verliep de start van Van Oostrum-Drost in Sara jevo niet vlekkeloos. „John heeft vorig jaar een knie-operatie ge had en ik heb een blessure opge lopen by die crash tijdens de trai ning. Daar lijdt de explosiviteit onder", liet de piloot van de Ne derlandse bob weten. Condititie- trainer Jan van Spaandonk voeg de daar nog aan toe dat Drost, de boomlange remmer die geacht wordt de meeste kracht te leve ren bij het op gang brengen van de slee, in de voorbereiding zes kilo aan lichaamsgewicht is kwijtgeraakt. „En dat is er vol gens mij de oorzaak van dat ze nog al wat tijd verspeelden op die eerste meters", zei hij. Een theorie die misschien best zal kloppen, maar een hoofdoorzaak van de grotendeels mislukte mis sie is het natuurlijk niet. Die is gelegen in het simpele feit dat twee enthousiaste bobbers door de omstandigheden gedwongen hebben geklungeld op weg naar Sarajevo. Niet alleen in de laatste anderhalve maand tijdens het overhaast ombouwen van een nieuwe kap voor de bob, maar eerder al in het gevecht om de kwalificatie-eis te halen. Van Oostrum: „Er moet een vast begeleidingsteam komen, want daar heeft het ons aan ontbro ken. Soms wisten we een week voor de wedstrijd nog niet eens of er wel een auto beschikbaar was en of er iemand met ons mee zou gaan. Zelfs toen het er op aan kwam of we de Winterspelen zouden halen gebeurde het dat we zelf de bob, die driehonderd kilo weegt, naar de start moesten dragen en dan we met een beetje geluk nog wat tijd hadden om ons warm te lopen". Geen ideaal klimaat voor topsport al haalden de bobbers tegen de verdrukking in toch het toernooi waar ze hun zinnen op hadden gezet. Hier, dachten ze, zouden ze met een acceptabel resultaat mogelijk sponsors voor zich kun nen interesseren. „Dat is hard nodig. Maar we hebben hoop dat de nieuwe voorzitter van de Ne derlandse Bob Slee Bond, Jim Vermeulen, daar wel in zal sla gen. Hem is het ook gelukt om het autocircuit uit het slop te ha len. dus... Trouwens, dank zii zijn inspanningen is er in zeer korte tijd al genoeg geld bij elkaar ge komen om een nieuwe kap te bouwen. En hoewel we daar nu nog niks aan gehad hebben weet ik zeker dat die een goede stroomlijn heeft. Dat moeten we verder ontwikkelen en daar is geld voor nodig. Als dat lukt kunnen we ons optimaal voorbe reiden op Calgary, waar over vier jaar de Olympische Winterspelen worden gehouden. Een ding na melijk staat nu al vast. John en ik blyven by elkaar en we willen er dan weer bij zyn", aldus Van Oostrum. De overwinning bij het tweemans bobben was voor de DDR 2: Wolfgang Hoppe en Dietmar Schauerhammer. Twee keer gin gen zij zaterdag in een (baan)re- cordtijd door het 1300 meter lan ge ijskanaal: 51.06. Zij bleven hun landgenoten (DDR 1) Leh- mann en Musiol voor. De Russen met hun sigaarbob, die wel is toegestaan voor de tweemans klasse, werden derde en vierde

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13