Opvolging Andropov al lang inzet machtsstrijd Buitenlanders weg uit West-Beiroet IZZD Vaticaan betaalt deel schuld bank Kohl nam ex-nazi mee naar Israël Israël bombardeert in Libanon Opec akkoord met meer olie Nigeria Opnieuw rumoer in Bonn Uit het ziekenfonds? DE VERPLEGING ZIEKTEKOSTENVERZEKERING ZATERDAG 11 FEBRUARI 1984 BEIROET (GPD) - Helikopters van de Britse marine hebben vrijdag ruim vierhonderd Britten en andere buitenlanders uit West-Beiroet geëvacueerd. Gezien de voortdurende gevechten langs de zogenaamde 'groene lijn', de grens tussen christen-Oost- en moslim- West-Beiroet, is het westelijk deel van de Libanese hoofdstad geheel van de buitenwe reld afgesneden. Het beschikt zelfs niet over een ha ven en dus moesten gisteren de Wessex-helikopters van de Brit se marine op de boulevard voor de Britse ambassade landen om de tientallen families uit de bele gerde stad te halen. Het was de eerste grootscheepse evacuatie sinds de nieuwe Libanese bur geroorlog op maandag in alle he vigheid losbarstte. door Aernout van Lynden Zowel de Amerikaanse als de Westduitse ambassade in Beiroet kondigden gisteren aan ook een dergelijke evacuatie-operatie te zullen organiseren voor hun landgenoten die in West-Beiroet vastzitten. De 412 buitenlanders die gisteren van het Engelse aan bod gebruik maakten, werden eerst naar het Britse oorlogs schip Reliant gevlogen en moes ten daar overstappen op grotere helikopters die hen naar Cyprus brachten. De meeste vluchtelingen zeiden dat zij besloten hadden Beiroet te verlaten omdat zij kleine kin deren bij zich hebben. Maar een vrouw die al sinds 1976 het nodi ge in Beiroet heeft meegemaakt en tijdens de hevige Israëlische bombardementen in de zomer van 1982 nog geweigerd had te vertrekken, zei gisteren: „De be schietingen die wij hier maandag meemaakten, waren veel erger dan ooit tevoren. Ze waren heel anders ook - het was alsof ze aan de andere kant gewoon in het wilde weg aan het schieten wa ren. Als kinderen die met knik kers gooien. Toen had ik er op eens genoeg van, toen wist ik dat ik weg moest". ROME (GPD) De onderhande lingen tussen de Vaticaanse bank IOR (instituut voor gods dienstige werken) en de niet-Ita- liaanse schuldeisers van de Ban co Ambrosiano over een minne lijke schikking worden waar schijnlijk binnenkort tot een goed einde gebracht. De groep van 89 buitenlandse banken schoten er bij het faillissement van de Milanese bank 744 mil joen dollar bij- in, die zij hadden geleend aan buitenlandse doch terondernemingen van de Am brosiano, waarbij de Vaticaanse bank nauw betrokken was. door Hein ten Kortenaar Zij stellen het IOR hiervoor direct aansprakelijk en dreigden met een rechtzaak, die het Vaticaan tot iedere prijs wenst te vermij den. Volgens berichten, die al ge ruime tijd de ronde doen in de internationale financiële pers, zou het Vaticaan zich bereid heb ben verklaard 230 miljoen dollar aan de schuldeisers te betalen. Deze schikking stuitte tot nu toe op twee grote bezwaren: het IOR beschikte niet over de liquide middelen die noodzakelijk wa ren voor een dergelijke betaling en ten tweede wenste het de be taling uitsluitend beschouwd te zien als „een uiting van goede wil" en eiste het een verklaring van de schuldeisers, dat zij van iedere verdere aanspraak zouden afzien. Dit is in overeenstemming met de officiële lijn, die het Vaticaan heeft gevolgd sinds het uitbre ken van het Ambrosiano-schan- daai: juridisch treft het IOR geen enkele blaam, het is zelf evenzeer slachtoffer van de kwalijke Fi nanciële transacties van Ambro- siano-president Roberto Calvi en van het misbruik dat deze van de goede naam van het IOR maakte, achter de rug van de IOR-admi- nistratie om. Hoewel zij allerminst zijn over tuigd door de Vaticaanse argu menten, zou de groep schuldei sers zich bij de eisen van het IOR hebben neergelegd om althans een deel van het verlies terug te krijgen. Voor de andere moeilijk heid schijnt nu eveneens een op lossing te kunnen worden gevon den. Behalve de verkoop van en kele aandelenpakketten (vorige maand verkocht het IOR zijn 32 procent aandelen in de bouwon- ADVERTENTIE derneming Vianini voor 20 mil joen dollar) zoekt het IOR naar een lening op de internationale geldmarkt. Een aantal buiten landse banken zouden zich nu bereid hebben verklaard deze le ning te verstrekken. Naast de burgers was er ook een groep diplomaten aan boord van de helikopters. Een aantal lan den heeft de beslissing genomen al hun ambassadepersoneel te rug te roepen, onder andere Bel gië, Zweden en Australië. Som mige van deze landen hadden donderdag al getracht de grens tussen West- en Oost-Beiroet over te steken, maar werden toen teruggedreven door hevig ma chinegeweervuur. Ditmaal lukte de vluchtpoging wel en alle 412 vluchtelingen hebben Cyprus veilig bereikt. Nederland heeft tot nu toe beslo ten de ambassade in Beiroet aan te houden. Terwijl de beschietingen en ge vechten langs de groene lijn gis teren in alle hevigheid voort duurden, zijn voor de vijfde achtereenvolgende dag de stel lingen van de moslim-oppositie en de Syriërs gebombardeerd in de bergen ten oosten van Bei roet. Ditmaal waren het echter niet de Amerikanen die de aan val uitvoerden, maar de Israëli's. Israël heeft tijdens de afgelopen vier maanden herhaaldelijk dit soort acties ondernomen als ver gelding voor aanvallen tegen de Israëlische troepen in Zuid-Liba- non. Ditmaal was de aanval ge richt tegen een 'terroristisch hoofdkwartier' volgens de Israë li's, kennelijk als vergelding voor de drie raketten die op donder dag vanuit Zuid-Libanon zijn af geschoten op dorpen in Israël zelf. Een Amerikaanse marinier draagt een baby naar de helicopter, terwijl zijn ouders toekijken. De evacuatie uit West-Beiroet is giste ren grootscheeps op gang gekomen. f LAGOS (Rtr/UPI) De Organisa tie van Olie-Exporterende Lan den (OPEC) zal waarschijnlijk welwillend reageren op het ver zoek van Nigeria om een groter produktiecontingent. Dit heeft de minister van olie van Saoedi- Arabië, Achmed Zaki Jamani, verklaard aan het begin van een tweedaags bezoek aan Nigeria. U least reeds een Golf Van voor ƒ459,- p. mnd. of een VW transporter voor ƒ649,- p. mnd. Kamsteeg Auto Lease B.V Hoorn 174-Alphen a/d Rijn 01720-29313 MADRID (GPD) - Het is zo langzamerhand in Spanje een traditie geworden: iedere keer als de 23e februari nadert, de dag waarop in 1981 een aantal militairen en leden van de Guardia Civil de democratie om wilden ruilen voor een au toritair systeem in de stijl van Franco, steken geruchten over nieuwe onrust in het leger, sa menzweringen of coupplannen de kop op. Volgens het Spaanse weekblad Cambio 16 is sinds kort een nieuwe operatie in gang gezet om de democratie ten val te Coupgeruchten steken kop op in Spanje brengen. Medio januari heeft in Londen het nieuwe complot zijn beslag gekregen tijdens een ontmoeting tussen een af gezant van de rebelse generaal Milans del Bosch (die r teel een gevangenisstraf uitzit van dertig jaar wegens zijn aandeel in de mislukte coup) en de uitgeweken grootindus trieel Ruiz Mateos. Volgens het Spaanse weekblad zouden beide partijen in dat onderhoud tot een principe-ak koord zijn gekomen: Ruiz Ma teos zou een nieuwe militaire coup financieren onder de voorwaarde dat wanneer de coup zou slagen, de militairen Ruiz Mateos diens concern zouden teruggeven, dat vorig jaar door de socialistische re gering werd genationaliseerd. Nigeria heeft gevraagd meer olie te mogen produceren omdat het ernstige liquiditeitsproblemen heeft. Krachtens de afspraken binnen de OPEC mag het nu ma ximaal 1,3 miljoen vaten (van 159 liter) per dag produceren, maar in kringen van de olie-industrie is vernomen dat de produktie sinds de militaire staatsgreep aan het begin van het jaar iets bo ven de 1,4 miljoen vaten per dag ligt. Vier jaar geleden produceer de Nigeria nog 2,3 miljoen vaten. Jamani zei dat Nigeria in een bij zondere situatie verkeert en dat het daarom naar zijn persoonlijk oordeel ook een bijzondere be handeling moet krijgen. De mili taire leider van Nigeria, generaal- majoor Mohammed Buhari, ver klaarde woensdag dat zijn land een ongebruikte produktiecapa- citeit heeft van een miljoen vaten per dag. Hij dacht niet dat de OPEC toe zou staan dat die volle dig wordt benut, maar zei al te vreden te zijn met een half mil joen vaten extra. BONN (GPD) - In de Westduitse hoofdtad wordt de ene pijnlijk heid op de andere gestapeld. De minister van economische za ken, Otto Graf Lambsdorff. is aangeklaagd wegens vermoede lijke corruptie. De minister van defensie, Manfred Worner, heeft de viersterrengeneraal Gunther Kiessling ontslagen en moest hem volledig rehabiliteren toen bleek dat de militaire inlichtin gendienst valse gegevens over de vermeende homoseksualiteit door Hans Arnesz van de generaal had verzameld. En nu is bekend geworden dat bondskanselier Helmut Kohl de publicist Kurt Ziesel in het rege ringsvliegtuig heeft meegeno men naar Israël. Ziesel, geboren in 1911, is voorzit ter en drijvende kracht van de 'Deutschland-Stiftung'. Volgens een oordeel van het federale ge rechtshof mag deze stichting om schreven worden als „van oude en nieuwe fascisten doordron gen" en, eveneens volgens het hoogste rechtscollege, als „een nationalistische onderneming met een democratische dekman tel". Uitgerekend deze man, die al in 1931 lid werd van de nazi- partij en later voor het racisti sche blad 'Volkischer Beobach- ter' schreef, werd door de kanse lier op het meest gevoelige staatsbezoek tot nu toe geduld als een van zijn naaste reisbege- leiders. „Men grijpt vertwijfeld naar zijn hoofd", schrijft de con servatieve Frankfurter Allgemei- ne Zeitung. Tijdens het Bondsdagdebat over het Israël-bezoek van de bonds kanselier hebben sociaal-demo craten en groenen de zaak-Ziesel een schandaal genoemd. Ook goedwillenden valt het moeilijk de nu genoemde redenen te vol gen: dat Ziesel vanwege een traging niet met het vliegtuig mee kon waar bijna alle andere, meer dan honderd, journalisten in zaten: dat het lot over plaat sing in het regeringsvliegtuig be slist; dat geen enkele journalist verboden kan worden een staats bezoek te volgen. Inmiddels is ook in Israël zelf hefti ge kritiek geuit op het feit dat Ziesel bij wijze van spreken aai Kohls hand naar de jodenstaat i gereisd. De huidige bondskanse lier kan niet verweten worden dat hij over een groot instinct be schikt: Lambsdorff en Worner zijn nog altijd minister en Ziesel mag ook de volgende keer mee op staatsbezoek. ADVERTENTIE De Verpleging is gespecialiseerd in -ziektekostenverzekeringen Bel voor een duidelijke folder 01718-29881. (Na kantoortijd 01718-15534 Antwoordnummer 29 2220 VB Katw.jk Z-H. Telefoon 01718-29881 De voor het publiek plotselinge, maar toch niet onverwachte dood van Joeri. Andropov roept op z'n minst twee vragen op. Een belangrijke vraag is ui teraard hoe het 't laatste half jaar met zijn gezondheid ge steld was en waarom daarover zoveel misleidende informatie in Moskou is verstrekt. De tweede vraag heeft betrekking op de opvolging van Andropov en de gevolgen van zijn dood voor de binnenlandse en bui tenlandse politiek van de Sow- jet-Unie. Het ligt het meest voor de hand dat de communistische partij elite van de Sowjet-Unie al maanden wist dat de toestand van Andropov slecht, zo niet hopeloos was. Waarom dan toch het eigen publiek en het buitenland bij voortduring misleiden? Zelfs enige dagen geleden beweerden officiële kringen in Moskou nog dat hun leider zich goed herstelde en in ieder geval in maart weer volledig aan de slag zou gaan. De verklaring voor dit verschijn sel lijkt verband te houden met de machtsstrijd die toen al in het Kremlin ontbrand was. Andropov had een groep jon gere partijleiders rond zich ge vormd waartoe mensen be hoorden als Michael Gorbats- jov (52 jaar), Grigori Romanov (61), Michael Vorotnikov (57), Nikolai Ry^jkov (54) en Wladi- mir Dolgich (59). De Azarbid- jaanse partijleider Geadar Aliëv (60) behoort waarschijn lijk ook tot deze groep. Neo-conservatief Allen zijn goed opgeleide tech nocraten met een behoorlijke bestuurservaring. De hele groep rond Andropov bestond uit pragmatici, met een licht neo-conservatief stempel. In hervormingen a la Chroesjts- jov zagen ze niets, op ideolo gisch terrein wensten ze niet te experimenteren en ze geloof den in een sterk Rusland dat voor geen enkel land opzij zou hoeven gaan. Maar daarnaast was de groep intelligent ge noeg om te begrijpen dat de Sowjet-Unie met grote econo mische en bestuurskundige problemen worstelde waar voor praktische oplossing ge zocht moesten worden. Joeri Andropov is er, nadat hij in november 1982 tot secretaris generaal werd gekozen, in ge slaagd zijn aanhangers in be langrijke posities te manoeu vreren. Maar de volledige macht over het partijapparaat had hij uiteraard nog niet ver kregen. De partijtop bestaat al tijd uit een paar machtsgroe- pen en die houden elkaar nauwgezet in het oog en probe ren te voorkomen dat één groep al teveel macht verwerft. Het principe van zogenoemde collectieve leiderschap berust hierop en dient in wezen om te voorkomen dat een man, zoals onder Stalin, over praktisch de totale macht beschikt. Toen Andropov vorig jaar zomer praktisch wegviel, hadden zijn medestanders waarschijnlijk Tsjernenko nog te weinig greep op het par tijapparaat om de strijd om de opvolging openlijk aan de orde te stellen. Zij hadden er echter belang bij Andropov zo lang mogelijk als de officiële num mer één in stand te houden. Ondertussen kon men door werken aan de versterking van de eigen posities. Dit laatste is goed gelukt want de benoe ming eind vorig jaar van nieu we polit-bureauleden en een aantal andere benoemingen moeten wel overwinningen voor de Andropov-groep heb ben betekend. Lenin Het is overigens geen nieuw ver schijnsel in de Russische ge schiedenis dat de politieke lei der door ziekte niet in staat is leiding aan het land te geven. Lenin kreeg in mei 1922 zijn eerste attack en kon vanaf dat moment tot zijn dood in janua ri 1924 nauwelijks echt werk verzetten. Wel dicteerde hij in perioden dat het wat beter met hem ging brieven, memoranda en artikelen voor de Pravda. Maar hij miste zowel het elfde partijcongres in 1922 als het twaalfde in 1923. Zijn pogin gen om vanaf zijn ziekbed eni ge invloed op de regering uit te oefenen zijn ook volkomen mislukt. In het testament dat hij toen schreef keerde Lenin zich krachtig tegen de secretaris generaal van de partij, de Geor giër Josef Stalin. Lenin wees op Stalin's onbehouwen en on democratisch optreden en sprak als zijn mening uit dat Stalin ongeschikt was om hem op te volgen en de partij te lei- door Martin van den Heuvel den. Stalin wist echter te voor komen dat dit testament grote bekendheid kreeg (het is pas na zijn dood in Moskou gepu bliceerd). De sluwe Georgiër creëerde nog tijdens Lenin's leven een cultus van Lenin en het Leninisme dat hij gebruik te als wapen in de opvolgings- strijd tegen Trotski. Ook in de nadagen van Brezjnjev werd deze leider in het zadel gehouden omdat dat de groot ste machtsgroep in het Krem lin goed uit kwam. In de laatste jaren van zijn leven was Brezjnjev vaak ziek. De Andro pov-groep had er toen belang bij hem zijn machtspositie te laten behouden om tegelijker tijd via enkele uitgelekte schandalen de positie van Brezjnjev's favoriet Konstan- tin Tsjernenko te verzwakken. Tsjernenko Het ziet er op dit moment naar uit dat de opvolger van Andro pov uit de Andropov-groep vandaan zal komen. Er zijn drie in het oog springende kan didaten voor de opvolging, twee Andropov-mensen en een buitenstaander. Die drie hoge partijfunctionarissen zijn alle zowel secretaris van de partij als lid van het polit-bureau. Hoewel deze combinatie van functies geen absolute nood zaak is om tot eerste partijse cretaris te worden gekozen is het bijna altijd wel zo gegaan. De buitenstaander in het ge- .noemde trio is Konstantin Oestinov (foto AP) Tsjernenko. Tsjernenko heeft de slag om de opvolging in 1982 verloren en lijkt geen gro te achterban te bezitten. Hij is bovendien 72 jaar oud en niet echt fysiek sterk. Bovendien heeft hij voornamelijk ideolo gische functies bekleed en heeft hij weinig ervaring op het gebied van de economie en van de buitenlandse politiek, rede nen waarom hij in november 1982 de slag ook al verloren heeft. De twee Andropov-mannen, Mi chael Gorbatsjov en Grigori Romanov lijken betere kans te hebben om Andropov op te volgen. Gorbatsjov is sinds 1958 partijsecretaris voor de landbouw en sinds 1980 lid van het politbureau. Hij is voor Russische begrippen onge woon jong en zonder twijfel een bekwaam en energiek be stuurder. Maar hij heeft in het verleden zich vrijwel uitslui tend met landbouwvraagstuk ken bezig gehouden en het is de vraag of deze basis niet te smal is voor een greep naar de totale macht. Romanov De tweede man van de Andro pov-groep is Grigori Romanov, nu 61 jaar oud. Romanov is dertien jaar lang partij-secreta ris van de provincie Leningrad geweest. Hij is ingenieur scheepsbouwkunde maar kwam al gauw na zijn studie in het partijapparaat terecht. Hij is erin geslaagd de economi sche ontwikkeling van Lenin grad te bevorderen. Tegelijker tijd leidde zijn ideologisch con servatisme ertoe dat het cultu rele leven van de tweede stad van het land sterk achteruit ging. In 1976 werd hij volledig lid van het politbureau en in juli 1983 haalde Andropov hem als par tij-secretaris naar Moskou. Ook Romanov heeft betrekke lijk weinig ervaring met het buitenland. Hij is wel vele ma len in Finland en enkele malen in de DDR en Cuba geweest. Vorige maand stond hij aan het hoofd van een Sowjet-delega- tie die in Neurenberg een con gres van de Westduitse com munistische partij bijwoonde. Was deze reis bedoeld om zijn buitenlandse ervaringen te vergroten en hem geschikter te maken voor de functie van eer ste partij-secretaris'' Hij lijkt gezien zijn achtergrond en zijn goede relaties met de militai ren wat kansrijker dan Gor batsjov. Het zou wel de ironie der geschiedenis zijn als 67 jaar nadat Nikolaas de Tweede uit de macht gestoten werd weer een Romanov - en nog wel uit de, oude hoofdstad - op de troon plaats zou nemen. Leger Twee machtsgroepen die zeker invloed zullen hebben op de keuze van Andropovs opvol ging, zijn de KGB en het leger. Het is bekend dat beide sterke pilaren onder het Sowjet-be- stel vormen. Een rechtstreekse kandidaat uit de KGB is niet voorhanden, maar de macht van het Sowjet-leger is de laat ste jaren aanzienlijk gestegen en uit die kringen is een kandi daat denkbaar De macht van de Sowjet-Unie berust in hoge mate op haar militaire macht. In ideologisch opzicht is de Sowjet-Unie nau welijks meer een aantrekkelijk alternatief te noemen. Mis schien dat het Sowjet-model in sommige Derde-Wereldlanden nog echte bewonderaars heeft, maar in het Westen zien ook linkse kringen meestal in de Sowjet-Unie geen voorbeeld meer dat navolging verdient. In economisch opzicht heeft de Sowjet-Unie ook niet veel te bieden, maar in militair op zicht is de Sowjet-Unie een we- reldmogendheid geworden die mede dank zij een sterke oor logsvloot haar macht over de hele aardbol kan laten gelden. Uiteraard heeft de Russische legerleiding hierdoor een ster kere positie in het Kremlin ver worven. Het is vandaag de dag waarschijnlijk ook zo dat een Sowjet-politicus niet gemak kelijk eerste-partijsecretaris kan worden zonder steun van de legerleiding. Dat roept de vraag op in hoever re Dimitri Oestinov, de huidige minister van defensie en lid van het Politburo, zelf in aan merking kan komen voor de post van eerste-partijsecreta ris. Het feit dat Oestinov zelf geen beroepsmilitair is, zou merkwaardigerwijze zijn kan sen wel eens kunnen vergro ten. We weten immers dat de legerleiding Oestinov in 1976 met tegenzin als minister van defensie aanvaard heeft, om dat zij de voorkeur gaf aan een beroepsmilitair op die post. Als Oestinov secretaris generaal van de Partij (zoals de officiële naam luidt) zou worden, zou een beroepsmilitair de positie van minister van defensie kun nen innemen. Wat Oestinov te gen heeft is echter behalve zyn betrekkelijk nauwe specialisa tie in de bewapeningsindus trie, zijn leeftijd van 75 jaar. Pas als de leden van het Polit buro er helemaal niet uit z> den komen, zou Oestinov als een soort tussenpaus de hoog ste positie kunnen gaan inne- (Dr Martin van den Heuvel is mede weker van het Oost-Europa insti tuut)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7