c Evangelische Alliantie, een ontmoetingsplaats Avondgebed met leerhuis' in Zuiderkerk KERKDIENSTEN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1984 Geestelijk leven ~Y 'De gemeente heeft vernieuwde mensen nodig, maar mensen ook een vernieuwde gemeente De Evangelische Alliantie in Nederland doet volgend jaar mee aan het 'Jéar van de jeugd', waartoe de Verenigde Naties 1985 hebben ui:geroepen. "Wij stellen ons voor, met verschillende activiteiten daarop een eigen, evangelisch-christelijke visie te geven", vertelde Jan Stap, uitvoerend secretaris van de staf van de alliantie. Of andere e\angelische allianties er zijn er in de wereld onge veer 45 - hierop zullen inhaken, weet Stap nog niet. "Wij heb ben in Nederland wel meer het initiatief genomen". Binnenkort gaat het bestuur van de alliantie een samenwerkingsverband van reformatorische en evangelische christenen, van kerken en 'vrije groepen' - met verschillende organisaties praten, hoe die speciale aandacht voor het thema 'jeugd en evangelie' vorm kan krijgen. De eerste evangelische alliantie werd in 1846 in Londen opge richt. Doel vas, gelovigen van verschillende kerken en groepen het besef fcij te brengen, dat ze, ondanks alle scheidsmuren, toch bij elkaar hoorden, en vanuit dat saamhorigheidsgevoel Jezus' boodschap door te geven. In 1867 kwam er zo'n beweging in Nederland - Groen van Prin- sterer was daar nog bij betrokken -, maar theologische perike len brachtei haar al spoedig op dood spoor. Het moest 1979 worden, eer Nederland opnieuw een alliantie kreeg. Onder leiding van professor dr. ir. J. H. van Bemmel, hoogleraar in de medische informatica aan de Vrije Universiteit van Am sterdam, is le laatste jaren hard gewerkt aan een degelijke or ganisatie. Toen professor dr. J. P. Versteeg (45), hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Apeldoorn, vorig jaar het voorzitterschap overnam, kon het bestuur hem verzekeren, dat hij wat de organisatie van de alliantie betreft niets meer hoefde op te zetten. De EA noemtzichzelf een 'ontmoetingsplaats' voor evangelische en reformatorische christenen, die wel tot verschillende ker ken, geloofsgemeenschappen en bewegingen behoren, maar te gelijk erkemen, "dat zij hun heil danken aan één en dezelfde Here en Heiand". "Hier ontvangen zij inspiratie om anderen van dit heil te vertellen", zegt een EA-folder. Het gaat de allian tie niet om één kerk voor allen de theologische accentsver- schillen tussen haar leden schuift ze niet weg maar om een werkgemeerschap voor ontmoeting, informatie en getuigenis Van de EA zijl geen militante kreten te verwachten. Professor Versteeg is er, blijkens een gesprek met hem in het EA-blad 'Idea', van overtuigd, dat de alliantie alleen serieuze belangstel ling mag verwachten als ze op een verantwoorde manier met duidelijke argumenten en na diepgaande studie uitspraken doet. Zo'n uitspraak komt er het komende voorjaar in de vorm van een 'open blief over het jaarthema voor 1984: 'geestelijke vernieuwingen vernieuwing in de gemeente'. Als de financiën het toelaten, krijgen alle kerkeraden en predikanten en voor gangers in ois land deze brief toegestuurd. Aan de tekst wordt nog gewerk.. Geven het bestuur en de raad de EA is een stichting tr unaniem hun fiat aan, dan wordt de brief open baar gemaalt. Vooruitlopend op deze brief hield de EA in twee kerken in Amers foort alvast een landelijke ont moetingsdag. Met meer dan dui zend belangstellenden, vier spre kers, twee koren en een zangeres en een paar gevierde organisten. In aparte ruimten waren kinder programma's en tal van verwan te organiaties hadden in het koor en de wandelgangen van de Jo- riskerk stands betrokken om er hun lectuur aan de man te bren gen en zichzelf aan te bevelen. De dag bracht ruim f. 10.000 in het laatje van de EA, die nog te weinig financiële armslag heeft om te doen wat ze zou willen. De sprekers kwamen uit heel ver schillende richting: professor K. Runia van de gereformeerde theologische hogeschool in Kampen, Floyd Clung, leider van Urban Mission in Amsterdam, dominee L. J. Geluk uit Woer den, voorzitter van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk, en de 82-jarige evangelist dr. J. Kits, vroeger docent aan de Brandpunt-bij belschool. Naar de bank Runia viel al direct met de deur in huis. "De gemeente", zei hij, heeft vernieuwde mensen nodig, maar mensen ook een vernieuw de gemeente". 'Geestelijke vernieuwing raakt de kern van je bestaan en je hele le venspraktijk. Bron van die ver nieuwing is het evangelie van Je zus Christus, haar geheim is de Heilige Geest. Elke dag moeten we naar de bank van dié geest, want hij beheert de schatten. In het geestelijk leven kun je nooit teren op de rente van het een maal verworven kapitaal. Ook de gemeente heeft geen kapitaal in de brandkast". Als kenmerken van die vernieu wing zag Runia, dat de gemeente er biddend naar zoekt, de kerk gang niet alleen maar traditie is, de verkondiging als levende werkelijkheid wordt ervaren, mensen aandacht voor elkaar hebben desnoods elkaar ver manen -, geestesgaven worden opgespoord en ontwikkeld, en de gemeente weer missionair wordt en in beweging komt. "De Geest is niet gebonden aan onze oude patronen". Over het ambt in de kerk zei hij, dat dit alleen effectief kan zijn binnen de werkingssfeer van de Geest. Dwaalweg De hervormde predikant Geluk - voorzitter van de rechtse richting in zijn kerk - onderstreepte het belang van een verkondiging rechtstreeks uit de Heilige Schrift. "Alles wat niet daaruit voorkomt leidt de mensen op een dwaalweg. Het is: wet én evangelie, zonde én genade, schuld én vrijspraak, gebod én belofte. In de verkondiging moet steeds met twee woorden wor den gesproken". Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Persoonlijke vernieuwing vond dominee Geluk 'volstrekt nood zakelijk'. "De moderne theologie is daaraan vreemd; die is gericht op verandering van maatschap pelijke en politieke structuren" Geluk waarschuwde - over de hoofden van de aanwezigen heen - de afwezige predikers voor be roepsmatigheid, gladheid en rou tine in de verkondiging. "Er is geen grotere zegen dan het kruis dat de prediker klein houdt en dat hem doet vluchten naar het Kruis van Golgotha". Geluk zag de nieuwe mens gebo ren 'door nood en benauwenis heen' en levend in geloofsge meenschap met Jezus Christus - als een vrij mens, die niet langer slaaf is van de zonde. Als open (niet meer krampachtig door zelfhandhaving), als liefdevol (niet langer verstijfd in egoïsme, maar meelevend en zorgzaam) en met vol vertrouwen (zonder angst voor mensen en de toe komst). Geen 'vermoeiend acti visme' dus, "waardoor de mens zélf weer groot moet worden, ter wijl alleen God groot is". De pre dikant typeerde de gemeente als 'een gemeenschap van zondaren met wie Christus wil samenwo- 'Verlosten' De bejaarde evangelist Kits sprak liever over 'verlosten' dan over zondaars, een typisch accents- verschil tussen vrije evangeli- schen en kerkelijke 'preciezen'. Hij legde alle nadruk op de per soonlijke verlossing door Chris tus. "Ik kan nooit iemand vérder brengen dan ik zelf ben". "Wie Hem door genade kennen mag, is ook in staat, van Hem te getui gen". Kits vond het onjuist, dit aan de voorgangers over te laten. "Elk kind van God is ingescha keld". "Wat Nederland nodig heeft, is het Woord van God. Die boodschap van verlossing moeten wij door geven". De evangelist verzweeg niet, dat dit voor de doorgevers 'radikale afrekening' betekent met wat niet is naar de wil van God. "Alles is afgod wat méér aandacht, méér tijd en méér lief de krijgt dan God. Als Zijn heil niét openbaar wordt, ligt dat aan óns. De rivieren van God zijn vol. Als iemand begeert, dan geeft Hij water. Dat staat onomstote lijk vast". Leider Clung van het internationa le evangelische zendingswerk in Amsterdam koppelde de door braak van geestelijke vernieu wing aan de oprechte behoefte 'Als ik ervaar en geloof, dat geestelijke vernieuwing echt no dig is, dan zal die er komen, ook in de kerken. Pas als we onze Versteeg, voorzitter uar Fvangelische Alliantie duidelijke argumenten nood zien, zal zijn". Ook Clung zette de 'persoonlijke relatie met God' voorop. Bidden omschreef hij als 'converseren met God'. Een 'dynamische uit wisseling'. "Dan verandert de smart over de zonde in vreugde over de verlossing". Vaste grond Dat de aanwezigen dit beaamden, was hoorbaar in hun zingen van psalm 40 (natuurlijk oude berij ming), met Klaas Jan Mulder aan het grote Naber-orgel. "Met heel mijn hart heb ik de Heer ver wacht. Hij heeft gehoord naar mijn gebed, mij uit de modder poel gered, mijn voet weer op een vaste grond gebracht". Als de Evangelische Alliantie op die grond staat en discussies over interne accentsverschillen weet te vermijden, zal ze het mis- vernieuwing schien langer volhouden dan haar voorganger. Die ging aan theologisch getwist ten onder. De morgendienst (10 uur) in de Marekerk in Leiden staat mor gen in het teken van het 60-jarig bestaan van het jongenswerk 'De Valkeniers' (voorheen 'Phebe'). Dit is een onderdeel van het jeugdwerk van de Molenwijk. Ds. A. J. de Jong gaat in deze dienst voor. Het Molenwijkkoor en Malcolm Morton, trompet, verlenen medewerking. Morgenavond om half 7 wordt in het speeltuingebouwtje op de hoek van de Lage Morsweg en de Damlaan in Leiden een evangeli- satiedienst gehouden met als thema 'De mens hoeft niet alleen te zijn'. Het christelijk gerefor meerde zangkoor werkt aan deze dienst mee. Na afloop is er koffie. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen in streekgemeente 'Fivel- land' (regio Loppersum, Gr.) W. van Buuren Schoonoord, te Gaastmeer (Fr., 'Samen op weg') J. Pijlman (oud-legerpredikant) Harkema, te Moordrecht (deelge meente) kandidaat C. M. Buijs Krimpen aan de IJssel; aangeno men naar Oud-Alblas J. H. van Daalen Polsbroek, naar Leeu warden (ziekenhuispastoraat) J. Zagema Stiens. Gereformeerde Kerken: beroepen te Slootdorp kandidaat G. Labots Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Rotterdam- Noord J. M. de Jong Pieterbu- Bisschop Bar van Rotterdam wil de pastorale raad van zijn bis dom graag handhaven 'als laatste overleg en advies'. Het nieuwe kerkelijke wetboek laat een bis schop vrij om zo'n raad te heb ben. Er komt een commissie van het bisdom ter voorbereiding van het bezoek, dat de paus vol gend jaar onder andere aan Ne derland en aan het bisdom Rot terdam zal brengen. LEIDEN Ee kerkeraad alge mene zakei van de gerefor meerde kerc van Leiden gaat geheel akkxord met de opzet van een welelijks avondgebed op zondagrriddag 5 uur in (een zaal van) ck Zuiderkerk. Dit avondgebed dat qua inhoud, vorm en duir afwijkt van een gewone kïrkdienst, wordt voorbereid door een gerefor- meerd-hervtrmde werkgroep. Met ingang vin zondag 4 maart zal aan het avondgebed, dat in januari al s begonnen, een 'leerhuis' voorafgaan. Dat be gint om 4 uu\ Maar belangstel lenden hoe\en, als zij dat te veel vinden, niet én het leer huis én het ivondgebed bij te wonen. Men kan om 5 uur ko men, maar ook weggaan, hoe wel de werkgroep wel pro beert, er een eenheid van te maken. Om het avondgebed alle ruimte te geven voor een eigen ont wikkeling, besloot de kerke raad tevens, de meer traditio nele middagdienst in de Be vrijdingskerk - waaraan nog altijd behoefte bestaat te her vatten- In een brief betuigt de kerkeraad de werkgroep zijn dankbaar heid en bewondering. "Het is hartverwarmend, dat er een initiatief ontwikkeld is, waar door ons wat ingezonken mee leven met kerk en eredienst impulsen kan ontvan gen", schrijft secretaris A. M. de Koning aan de heer J. M. van der Horst, een van de vijf leden van de voorlopige werk groep. Diepgang De meditatie in een avondgebed is korter dan een preek. Het ac cent ligt meer op het gebed en het lied. Theo Tobé, musicus van beroep, begeleidt niet al leen de zang, maar heeft ook een actief aandeel in de liturgi sche voorbereiding. De dien sten duren drie kwartier. Omdat een onderwerp van enige diepgang al gauw meer dan één bijeenkomst vergt, denkt de werkgroep wat het leerhuis betreft aan series van bijvoor beeld vier achtereenvolgende zondagen met dezelfde inlei der. In maart behandelt dr. H. Wiersinga 'het geloofsmodel in Hebreeën' en in april dr. J. M. Vlijm 'de wijsheidsboeken in het Oude Testament'. De inlei dingen duren ongeveer twintig minuten, waarna er ruime gele genheid is voor vragen en een gedachtenwisseling over het behandelde onderwerp, bijbel boek of bijbelhoofdstuk. Vormen De werkgroep ziet dit leerhuis en avondgebed als iets voor 'heel Leiden', dus niet alleen voor de wijk rond de Zuiderkerk en ook niet alleen voor gerefor meerden. De samenstelling van de groep is gemengd, al staat de organisatie formeel nog alleen op een gerefor meerd been. De initiatiefne mers willen deze middagbij eenkomsten zo spoedig moge lijk onder gemeenschappelijke verantwoordelijkheid brengen van de gereformeerde kerke raad algemene zaken en de hervormde centrale kerkeraad. Overigens is dit samen-op-weg- streven voor de werkgroep geen maximum, maar een voorlopig minimum. Ze wil er graag ook nog anderen bij be trekken. Gevraagd naar de beweegreden van de groep, antwoordde de heer Van der Horst, dat er op het gebied van leerhuis en vie ring vormen ontwikkeld kun nen worden, die in gewone diensten niet of niet zo gauw haalbaar zijn. Tot beide voelen mensen zich aangetrokken. Welnu, gewone kerkdiensten zijn er al. Daar komt dan nu een avondgebed met leerhuis bü. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk geen dienst; Pieterskerk 11 oecum. dienst; Marekerk 10 ds. Ee Jong (zie bok 'Nabij en Ver"), 5 ds. Woegindewey, Katwijk aan Zee; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra; Regenboog (Merenwijk) 9.30- en 11.15 ds. v. Leeuwen; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Hemmes, opendeurdienst mmv combo; Bevrijdingsk. Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Buiggravenl.) 10 dr. v.d. Zwaan, ha; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; wijk 'Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 ds. Jansen; jeugdkapel Vredesk. 10; jeugdkapel Be vrijd.kerk 1030 hr. J. P. Karstens. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hoff, el ke zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 zie Vredeskerk, 5 avond gebed, dr. Vlym; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v.d. Horst, Katwijk; Oude Vest 10 dr. Vlijm; Maranathak. (L.Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver- Merenwijk: zie herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula 'De Vlietschans', Apollolaan): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 mevr. ds. Westera. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr): 10.30 ds. Koek, mmv kerkkoor. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 en 6.30, zie ook 'Naby en Ver'. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21); 5 nam. hr. Schreuder. EvangeliecentruTi (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils iHooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen- Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie. 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.):9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zat. 7. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45: Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9.30 en 11 Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndyk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- sma, 7 ds. Rang, jeugddienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. v.d. Bos, Gouda, gez. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 7 zie herv gem. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem- Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds. Moll, met gehandicapten; Kruiskerk 10 dr. v. Vliet; Opst.kerk 10 ds. De Jonge, 6.30 ds. v.d. Heiden, cantatedienst; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 mevr. ds. v. Everdingen, Leiden, ha, 6.30 ds. Moll, ha; De Bron 9.30 ds. Moll, ha, 10.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 6.30 ds. Mulder, ha; Ashram (Mars diep) 10 ds. Mulder, ha; Oudsh.kerk 10 hr. Wormer, A.dam; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Niesing, Ha- gestein, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Wattel, Hoofddorp, 6.30 ds. Warner, Utrecht; Salv.kerk 10 ds. Warner, 6.30 ds. Stolk. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 ds. Sliggers, 6.30 ds. Mostert. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. De Jong, 4.30 ds. v.d. Brink, Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Mietes. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. J. A. Jongejan, 6.30 hr. H. v.d. Brink. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. W. van Putten. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Metering, O.geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 eri 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. IJtsma, Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 kand. v.d. Bos, Ede; Bethl.kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6.30 ds. Broer, Ter Aar. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4.30 ds. Mouis- Evang. Luth. Gem.: 10.30 ds. P. Kloek, Soest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 5 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. v.d. Heiden, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Gesink, Noord- wijk, 5 ds. Poot, Zoetermeer, gez. jeugddienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesd., 3 ds. Bac, 15 febr. 7.30 ds. Rietdijk. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul, Zoetermeer, 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Welbedacht, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, ha, 5 ds. Rothfusz, ha; Parkwijk 3 ds. Krispijn, ha. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. C. B. Roos, A.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Boer, Katwijk, 6 ds. v. Achterberg, Leiden; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. Boer. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 10 mevr. ds. Jacobi-van Duyn, L.dorp, 5 ds. v.d. Veen, Amers foort. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Schuur- Ichthusk. 10 ds. v. Sliedregt, 5 ds. Aar- Pnièlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Vroegindewey; Overduin 2.15 ds. Baas; 'De Hoeksteen (Burgersdijkstraat) 10 dovendienst, hr. Steenbergen. Ver. ter voorbereiding van een herv deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 mevr. ds. Visser, L.dorp. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. v.d. Veen, Amersfoort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. De Lange, R.dam, opendeurdienst. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees- dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Lapré, 5 ds. Kuiper, Noordwijk, opendeurdienst. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 5 zie herv gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 3 met gehandicapten, ds. Bovenberg, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. v.d. Zeeuw. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 kand. Teusink, Al phen, 7 dr. Fernhout, Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 5 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. Pettinga, Utrecht. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. De Wit, Ooster- wolde (Fr.). Geref. K. Vryg.: 10.30 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 en 4.30 ds. Rietkerk, Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dij ken. Geref. Gem.: 10 leesd., 4 ds. De Gier, Den Haag, 15 febr. 7.30 ds. Hakken berg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 11 en 5.45 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen, ha, 6.30 ds. De Jon ge, Alphen, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Stroes, Nieuwer- kerk a.d. IJssel, 6.30 ds. v.d. Wal, Hil- legom. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. In 't Veld. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Molenaar, ha. Geref. Kerk: 9.30 hr. Esmeijer, jeugd dienst, 7 ds. Woltering, Wilnis. Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.15. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 hr. D. M. van Teijlingen, Sprang, 7 kand. Buijs, Krimpen a.d. IJssel. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 ds. Keizer, Utrecht, 7 hr. Koenes, A.dam. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 kand. v.d. Boon, 5 kand. Baas, Benthuizen, 7 zondagavondvie ring; kerk Vinkenl. 5 ds. v.d. Lee; Hoofdstr. (Zee). 10 ds. Meijering, Voor schoten, 5 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Burger. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. El gersma; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Kuiper, 5 ds. v.d. Lee; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 ds. v.d. Werff, Voorhout. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Werner, Wassenaar. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Sierat, O.geest; De Zilk 10 hr. Hoffenaar, Voorhout. Rk Kerk: Victork. zat 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa, ha; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. Barnouw, 7 ds. De Zwart, V.schoten. Geref. Kerk: 10 ds. J. Bakker Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 4.30 ds. v. Egmond, Den Helder. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 prof. dr. Troost, A.dam, 4 ds. Janse. Van Wijckerslooth: 4 ds. Smaling, Ryns- burg. Endegeest: 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: WiU.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Jaspers Focks. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jeroense, Hoofd dorp, 5 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9 30 ds. v. Doorn, Alphen, 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 dr. v.d. Bank, Ede, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. v Niel. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Snel, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Dams- Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. H. de Raaf, 7.30 ds. Visser, evangelisa tie- en zendingsavond, met dia's. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30- ds. Germans, 7 opendeurdienst, mmv L. des Heils, A.dam. Geref. Kerk: 10 ds. Baas, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 prof. dr. Vele- ma, Apeldoorn. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. Broström. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. A. Klein Kranenburg, Nijkerk, 6.30 ds. E. S. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. El derman, Bodegraven. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. .10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Romein, Ryns- burg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rietveld, Leiden, jeugddienst, 6.30 ds. Damsma, Rijns- burg. Geref. K. Vryg.: 9.30 leesdienst 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 prof. dr. v.d. Berg. Leiden. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v. Leusden, Leidschen- dam, 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college Beeth.laan): 9.30 kand. Buitelaar, R.dam, 4.30 ds. Kaars. Haaften. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, zie ook herv. gem. Geref. K. Vryg.: 10 en 5 ds. De Wolf Rk Kerk: Laur.kerk zat 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Kooien, IJs- selstein; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 3 ds. Goos- sen, aangepaste dienst, 6.30 ds. Abma, Gouda; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 kand. Zor- ge, Ouderkerk a.d. IJssel; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. Soeting, Monnickendam. Geref. Kerk: Kruisk. 10 evang. v.d. San- de, Rheden, 5 ds. Vliegenthart, Oude- Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Remonstr. Gem. 10 ds. Laforet, R.dam. WARMOND: Herv. Gem. 10 en 5 ds. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, ha, 4.30 ds. Wolters, ha, Kievietk. 10 dr. v. Bruggen, ha; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. C. Trouwborst. Vlissingen. Geref Kerk: Zyllaan 10 ds. Bolwyn, Ryswyk, 5 mevr. ds. Attema-Roosjen, Nieuwerbrug; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. Holtrop, Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 prof. dr. Leertouwer, Leiden. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 dr. Gerssen, Utrecht, 6.30 ds. Koelewyn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Jaspers Focks, jeugddienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, Rynsaterwoude, 7 kand. Boer, Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 dr. Femhout, 7 kand. Tazelaar, beiden Alphen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolters. Rk Kerk. St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr Dienaark. zat. 7, zo. 10. H. Ryndyk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Koelewijn. Woubrugge, 6 30 ds. El gersma. Noordwyk, jeugddienst Geref. Kerk: 10 ds. Buikema, 6.30 zie herv. gem. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Thieme, Gouderak.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11