Medianota blijft nagenoeg intact Grote heroïnevangst Ingrijpende nota, rustig debat -c 'Prostitutie moet uit criminele hoek' ^Kamer tegen grote veranderingen Beatrix jarig 'Inkomens bij uitkering gemeenten betrekken' Onrust rond cyanide in Vlijmen Ruim 75 kg bestemd voor Nederland 1984DINSDAG 31 JANUARI 1 3EN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) heeft zijn medianota gisteren zonder "l noemenswaardige wijzigingen door de Tweede Kamer geloodst. De diverse voorstellen van oppositie en regeringsfracties om de nota op essentiële punten te veranderen kun- Vat nen niet op een meerderheid in de Kamer rekenen. De voorstellen van de minister nwel blijven overeind. Dat betekent dat de omroepen niet zelfstandig toegang krijgen tot zjJ abonnee-tv, dat er geen superomroepen komen, dat de invoering van een derde net in di voorlopig van de baan is, en dat reclame bij regionale en lokale omroepen niet zal Hei worden ingevoerd. Binnenland vooj ?evaVeliswaar gaf minister Brinkman ede^ toe dat er in de Tweede Kamer aaq op een groot aantal onderdelen on kritiek op de nota is geleverd (er dien; werden ongeveer 35 moties inge- "ouq diend waarbinnen enkele weken loof wordt gestemd), maar het parle- iters ment heeft volgens hem geen wezenlijke alternatieven aange dragen. Dan kan er maar het bes- ver te van de nota worden uitgegaan, geer ze* »We hebben blijkbaar het Kditï juiste midden gekozen", voegde *wo hi^ daaraan toe- De discussie over het heetste han- Vai eedi gijzer uit de medianota, de schei ding tussen het bestaande om roepbestel via de ether en het in dividueel gerichte programma aanbod van het bedrijfsleven via '1 an ^abel (abonnee-tv), heeft mi- J nister Brinkman weinig proble- wo^ men bezorgd. De WD vindt dat die scheiding moet worden gehandhaafd en y ook het CDA vindt (in tegen- 'oer sPraalc met het oordeel van een eeei meerderheid van de christen-de- ver mocraten vorige week) dat er eer voor de °mroeP geen zelfstandi- n W( ge rol is weggelegd bij de com- üdsl merciële exploitatie van abon- nee-tv. De oppositie had felle kri tiek op het CDA, dat volgens haar op het punt van de abonnee- tv onder de druk van het kabinet ïn is gezwicht. P- et Uitbaten' il_ Hinister Brinkman lijkt wel ak koord te gaan met het voorstel h- van het CDA dat de omroepen ie programma's mogen leveren - voor de abonnee-tv. Maar dit mo gen volgens de regels van de mi nister alleen programma's zijn die al eerder door de omroep op het scherm zijn gebracht. Dit „uitbaten" van programma's mag geen invloed hebben op het programmabeleid van de om roeporganisaties. Met andere woorden: de verkoop van pro gramma's aan abonnee-tv mag geen invloed hebben op het pro grammabeleid. Daarom zal dit „uitbaten" worden opgedragen aan het facilitair bedrijf van de NOS, dat zelfstandig wordt. De omroepen mogen niet zelfstan dig de abonnees televisie gaan exploiteren. Dit blijft voorbe houden aan het bedrijfsleven, zei Brinkman, die daarin wordt ge steund door CDA en WD. De PvdA daarentegen vindt dat de omroep er wél volledig aan mag deelnemen, omdat de omroep door het ongetwijfeld voorname lijk verstrooiende programma- aanbod via abonnee-tv te veel concurrentie zou ondervinden. Scheiding Volgens minister Brinkman is de „waterscheiding" tussen het pu blieke omroepbestel en de com merciële abonnee-tv noodzake lijk, opdat er in de toekomst geen politiek-maatschappelijk ge schillen over deze kwestie zullen zijn. De omroep heeft ervaring met een massaal af te nemen pro gramma-aanbod (op een groot publiek afgestemde televisie) en het bedrijfsleven met een gericht aanbod (individueel te verkopen programma's). Hij erkende dat de scheiding een compromis tus sen de standpunten van WD en CDA is. „De strijdbijl moet nu maar eens begraven worden", zei hij. Hij voegde er aan toe dat „de omroepen natuurlijk altijd uit het bestel kunnen stappen om zelf aan abonnee-tv te gaan doen". De instelling van een derde televi sie-net om de toenemende con currentie uit het buitenland en de (binnenlandse) abonnee-tv het hoofd te kunnen bieden - een wens van het CDA -, wees minis ter Brinkman van de hand. Hij vindt het huidige tv-aanbod al meer dan voldoende en boven dien leidt een derde net tot kos- tenverzwaring voor de kijker van zeker 11 tot 13 gulden. WD en PvdA zijn om die redenen even eens tegen zo'n derde net. Het voorstel van de WD om grote A-omroepen als TROS en AVRO de super-status met bijbehoren de vermeerderde zendtijd te ver lenen, wees minister Brinkman eveneens af. Zijn argument was dat „het getal niet alleen-zalig makend" mag zijn in Hilversum. Bovendien is de 20 uur extra tv- zendtijd die de komende jaren wordt gerealiseerd, absoluut on voldoende om een dergelijke wens te honoreren. De bewinds man vond het vreemd dat de li beralen enerzijds voor superom roepen pleiten en anderzijds te gen een derde tv-net zijn. Reclame in regionale en lokale om roep zal niet worden ingevoerd, zolang „het regeerakkoord niet bij de tweedehandsboekhandel ligt", zei de bewindsman verder. Alleen de WD is voor deze re- clamevorm, het CDA is tegen en de PvdA is „vooralsnog terug houdend". VVD'er Keja diende een motie in, waarin erop wordt aangedrongen een twee-jarige proef met lokale omroepreclame te houden in Amsterdam, Utrecht en de provincie Lim burg, waarna een onderzoek moeten worden verricht naar de gevolgen voor de plaatselijke pers. Het is niet geheel uitgeslo ten dat de PvdA deze motie steunt, waardoor deze een meer derheid krijgt. Bluyssen gewond, zuster gedood bij autobotsing DEN BOSCH (ANP) - Een zuster van bisschop Bluyssen, de 56-ja- rige C.C.M. Zwetsloot-Bluyssen, is gistermiddag door een ver keersongeval in de Bondsrepu bliek om het leven gekomen. Haar man, J. Zwetsloot, is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Bis schop Bluyssen, die ook in de au to zat, is met lichte "kwetsuren" in hetzelfde ziekenhuis opgeno men, aldus een mededeling van de persdienst van het bisdom Den Bosch. Het ongeluk gebeurde op de Bun- desstrasse bij Bitburg in de buurt van Trier. De auto waarin mgr. Bluyssen zat, voerde een verkeerde inhaalmanoeuvre uit en botste op een tegenligger. In die auto raakte één persoon licht gewond. ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - Prostitu tie is werk en hoort dus thuis bij de arbeidswetgeving. Prosti- tuées die individueel werken moeten de mogelijkheid krijgen zich als kleine zelfstandigen in te schrijven bij de Kamer van Koophandel. Zij moeten zich bij een bedrijfsvereniging kunnen aansluiten zodat ze zich kunnen verzekeren tegen ziekte en ar beidsongeschiktheid. Dat zijn een paar van de stellingen die gisteren in Amsterdam achter gesloten deuren zijn behandeld tijdens een conferentie over 'Prostitutie en gemeentelijk be leid'. Burgemeester Van Thijn die deze studieconferentie van gemeente raad, vrouwen en welzijnswer kers alleen ter afsluiting mocht bijwonen, had het moeilijk met dit 'taboe-doorbrekende onder werp'. Hij noemde het een onont gonnen beleidsterrein maar be loofde dat het college van Am sterdam binnenkort met een pre advies komt over prostitutie. „De staat en de stad moeten zich niet als zedenmeester opstellen", zei Van Thijn. Hij vond dat arti kel 250 bis uit het Wetboek van Strafrecht moet verdwijnen om dat daarmee prostitutiebedrijven wordeh bestreden zonder dat aan de rechten van de prostitu- tées wordt gewerkt. De overheid eet van twee wallen door seksue le uitbuiting van vrouwen af te keuren maar via de belasting dienst diezelfde vrouwen wel weet te vinden. De studieconferentie was geen ty pisch Amsterdamse aangelegen heid hoewel de nota van het Am sterdamse PSP-raadslid Bob van Schijndel „Prostitutées uit de verdrukking" de directe aanlei ding was. Tot de vele gasten be hoorden onder andere burge meester H. Buiter van Gronin gen, mevrouw mr. A. Visser, hoofd van de zedenpolitie in Den Haag, en de staatssecretaris van justitie mevrouw mr. Korte van Hemel. Vrijwel iedereen wilde verande ring in de wetgeving op het ge bied van prostitutie. Dat zal mo gelijk worden bij de begrotings behandeling van Justitie die bin nenkort te verwachten. Op ge meentelijk niveau is men vooral bij de prostitutie betrokken als het gaat om handhaving van de openbare orde, en zedelijkheid. Dat betekent volgens het Am sterdamse raadslid Van Schijn del dat de politie af en toe raz zia's houdt in bepaalde straten waar getippeld wordt. De prosti- tuées krijgen op het politiebu reau een boete van f 150 tot f 450 gulden of een gevangenisstraf van drie dagen tot twee weken in de Bijlmerbajes. „Vaak gaat de prostituée direct van het bureau of de gevangenis weer naar de werkplaats terug om de boete te rug te verdienen". Volgens Van Schijndel en de Mr. De Graaf-stichting die zich bezig houdt met belangenbehartiging van prostituées, moet er een eind komen aan het opjagen van tip pelaars tot er een reëel alternatief wordt geboden. Daarmee wor den plaatsen bedoeld waar de prostituée veilig kan werken. Liever niet in woonbuurten vindt Van Schijndel maar op plekken waar voornamelijk kan toren of horecabedrijven zijn ge vestigd. Prostituées die geza menlijk een pand willen exploi teren dat voldoet aan alle nood zakelijke hygiënische eisen ver dienen steun, aldus het raadslid die verwees naar subsidiegelden voor het kleinbedrijf. Veel aandacht is tijdens de confe rentie besteed aan nachtopvang voor prostituées in huiskamer- aanloopadressen. Zoiets zou ook voor mannelijke prostituées wenselijk zijn. Tot die laatste ca tegorie horen in Amsterdam zo'n 1000 verslaafde tippelende jon gens die onderaan de ladder van de prostitutie staan. Mevrouw Visser van de Haagse ze denpolitie noemde prostitutie een instituut dat voornamelijk door mannen wordt beheerd, door mannen wordt gefinan- cieerd en voor mannen in stand wordt gehouden. Toch worden niet deze mannen moreel veroor deeld maar de prostituées. „De positie van prostituées hangt ten nauwste samen met de positie van alle vrouwen. Zij hebben minder macht dan mannen en vrouwelijke seksualiteit wordt ondergeschikt geacht aan die van mannen'. Om die reden hoort een prostitutiebeleid thuis bij emancipatiezaken", aldus mr. Visser. DEN HAAG (GPD) - Er moet een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om bij de verdeling van extra financiële middelen aan gemeenten reke ning te houden met het inko mensniveau van de bewoners. Dat is een van de aanbevelingen van mr. A. Havermans, burge meester van Doetinchem, in zijn studie over de zogenoemde arti kel 12-gemeenten, waartoe ook Leiden behoort. Mr. Havermans zal 3 februari aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen op dit onderwerp pro moveren. In de periode 1978- 1983 heeft Havermans de wer king ondeijzocht van de zogehe ten Financiële Verhoudingenwet 1960, die inmiddels door een nieuwe wet is vervangen. Haver mans' aandacht ging daarbij De publieke tribune van de huiselijke vergaderzaal van de Tweede Kamer was te klein. Maar omdat de politieke frac ties slechts hun mediadeskun digen hadden afgevaardigd, mochten de belangstellenden ook beslag leggen op de groene bankjes. Daardoor gaf s'lands vergaderzaal een uitzonderlij ke beeld; tweehonderd belang hebbenden in de mediawereld hoorden toe wat twintig parle mentariërs over de Medianota van het kabinet-Lubbers op te merken hadden. ar- dOOr de Jan van Beek Die tweehonderd waren getuige van het rustigste mediadebat dat ooit op deze plek is gehou den. Een uiterst zelfverzekerde minister Brinkman kreeg vol doende politieke ondersteu ning voor zijn plannen met de nieuwe media, dank zij steeds wisselende meerderheden voor de verschillende onderde len van zijn nota. Voor- en te genstanders van de omroeppo litiek van deze coalitie bleken elkaar steeds ten gunste van dit kabinet te kunnen vinden. Vice-premier en minister van economische zaken Van Aar- denne zat er glunderend bij. Het kabinet kwam geen mo ment in de problemen, sterker nog, het zat op rozen. Geen spoor van de crisissfeer die de mediadebatten in de afgelopen tientallen jaren heeft geken merkt. Toch is de medianota van dit ka binet niet minder ingrijpend voor het omroepbestel dan alle wijzigingen die in het verleden zijn aangebracht. De toelating van het bedrijfsleven tot de abonnee-televisie heeft ver gaande gevolgen voor het be stel. De gevestigde omroepen, die tot nu toe onder de be scherming van de omroepwet ongestoord hun gang konden gaan, moeten nu rekening gaan houden met een ernstige concurrentie van grote uitge vers en andere bedrijven, die bereid zijn meer dan 100 mil joen te investeren in een com pleet en constant programma op de kabelnetten. Minister Brinkman heeft het be staande bestel alle bescher ming toegezegd. Maar in de wandelgangen vergeleek ie mand deze belofte met een ij zeren harnas voor een parachu tist, wiens valscherm weigert open te gaan. Monsterverbond Het hele debat concentreerde zich rond de vraag of de Hilver- sumse omroepen nu wel of niet kunnen worden toegelaten tot de abonnee-televisie. Aanvan kelijk zag het er naar uit dat over dit alles overschaduwen de onderdeel enig politiek vuurwerk te verwachten was. Was het CDA niet een soort monsterverbond aangegaan met de PvdA om de weg voor de omroepen naar de abonn- nee-tv vrij te maken? Maar zoals zo dikwijls in kamer debatten van de laatste maan den, schaarde het CDA zich te elfder ure braaf achter het ka binet. Geen zelfstandige rol voor de omroepen op de abon nee-tv, wel de kans om op de een of andere manier een pro grammatische bijdrage te leve ren. Over de manier waarop wilden de mediadeskundigen van het CDA dan wel in de ko mende weken binnenskamers met de minister praten. Daar had de bewindsman geen be zwaar tegen. Volgens zijn me dianota mogen de omroepen via het facilitaire bedrijf van de NOS, dat een onafhankelijke NV gaat worden, best handel drijven met programma's, maar wel nadat die eenmaal zijn uitgezonden. Goed belegd brood Om de lust tot handeldrijven te beklemtonen zat voor het eerst bij een mediadebat ook de mi nister van economische zaken achter de voorzitterstafel. De nieuwe mogelijkheden op de kabel zijn een belangrijke sti mulans voor onze economie. Van Aardenne zag duizenden nieuwe arbeidsplaatsen via de kabel oprukken. Er zit veel en goed belegd brood in de infor matie-overdracht. Een bezoek aan de Verenigde Staten en Ja pan zal elke leek daarvan over tuigen. Het verkopen van in formatie is van oudsher een functie voor uitgevers. Die moeten dus worden omge vormd tot multimediale onder nemingen. Die moeten alle ruimte krijgen, anders zijn zij niet bereid om de grote inves teringen te doen die nodig zijn. En als het eerste schaap over de dam is, volgen er wel meer. Sinds in 1656 in Haarlem de oud ste krant van de wereld, de „Weeckelyke Courante van Europa" (De Opregte Haarlem- sche Courant) is uitgekomen, zijn er tenslotte ook meer dag bladen verschenen. De ontwik keling van omroep door het be drijfsleven zal dus volgens mi nister van Aardenne evenmin stil staan. „Wij hebben een zwakke economie", aldus de minister „wij zullen daarom een groter percentage werklo zen kennen dan landen met een sterkere ecnomische basis. Wij mogen geen kansen voor bij laten gaan. De uitgevers, de audio-visuele branche, inclu sief de in de toekomst onafhan kelijke omroepfabriek, het fa cilitaire bedrijf, moeten die kansen krijgen". Dat was een duidelijke bood schap van de commercie. Geen van de politici protesteerde. En het ontging niemand van de aanwezigen dat minister Brinkman met de mond be leed, dat dit kabinet met deze medianota er zeer beslist niet op uit is commerciële omroep toe te laten. vooral uit naar de positie van de artikel 12-gemeenten. Deze ge meenten krijgen aanvullende bij dragen en uitkeringen, maar val len tegelijk onder de 'voogdij' van het rijk. In zijn onderzoek constateert Ha vermans dat de artikel 12-situatie in de meeste gevallen niet aan de gemeente kan worden verweten. Er blijkt namelijk een relatie te zijn met het inkomensniveau in de gemeente en de ligging in een bepaalde provincie of regio, de sociale structuur, de bevolkings dichtheid en de mate van verste delijking. Havermans wijst erop dat gemeen ten ten onrechte in een bepaalde curatele-positie kunnen worden geplaatst. Hij adviseert een apar te regeling in het leven te roepen voor gemeenten die niet door ei gen beleid in de Financiële pro blemen zijn geraakt. Minister haalt nat pak bij Curasao WILLEMSTAD (ANP) - Mi- nister De Koning (Antilliaan se zaken) is zondag met een loodsboot van de Curaqaose havendienst op 500 meter van de kust uit het water op gepikt. Een SunfiSh van de marine, waarmee de minister vanaf het Avila Beach Hotel op zee was gaan zeilen, was omgeslagen en de minister kon de boot niet overeind krijgen. Onmiddellijk werd de com mandant zeemacht van de Nederlandse Antillen ge waarschuwd, die de haven dienst inschakelde. Minister De Koning werd toen met een loodsboot opgepikt en de Sunflsh werd op sleeptouw genomen. Later ging hij over op een politieboot die inmid dels ook was uitgevaren. Men voer naar de haven van Wil lemstad waar de minister in zwembroek terug keerde naar zijn hotel. VLIJMEN (ANP) Bewoners die in de buurt van het galvaniseer- bedrijf Geijo in Vlijmen hebben de officier van justitie in Den Bosch gevraagd op te treden te gen het bedrijf. Ze hebben hem een rapport gestuurd van de che miewinkel van de Technische Hogeschool in Eindhoven, waar uit blijkt dat op straat vlak bij de fabriek onaanvaardbaar hoge concentraties cyanide zijn aange troffen. Daarbij gaat het om hoeveelheden die 10.000 keer boven de waarde liggen, waarbij sprake is bij che misch afval. Al in 1980 bleek uit onderzoek dat in opdracht van de gemeente Vlijmen werd uitge voerd, dat de bodem en het grondwater in de buurt van het bedrijf ernstig waren verontrei nigd. De gemeente heeft het terrein des tijds onmiddellijk aangemeld voor het programma bodemsa nering. Dat er sindsdien niets is ondernomen, komt volgens een gemeentewoordvoerder doordat er geen geschikte reinigingstech niek bekend was. Inmiddels denkt de gemeente wel een geëigende manier van schoonmaken te hebben gevon den. Volgens de gemeente woordvoerder zal volgens de planning nog dit jaar met de gro te schoonmaak kunnen worden begonnen. Hij zegt dat Geijo zich tegenwoordig goed aan de voor schriften houdt. Ook de bedrijfsleider van Gerjo zegt dat de actievoerders zich voor niets druk hebben gemaakt. "We gebruiken al lang geen cya nide meer. Iedereen mag bij ons komen kijken". Het buurtcomité heeft niet veel vertrouwen in het bedrijf en in de gemeente. Volgens een van de actievoerders gaat de verontrei niging nog steeds gewoon door. Ook vreest ze dat de gemeente de sanering van het vervuilde ge bied op de lange baan zal schui ven. Ze vindt Gerjo zo'n groot ge vaar voor de volksgezondheid, dat het bedrijf onmiddellijk zou moeten worden gesloten. DEN HAAG; (ANP) In de haven van Antwerpen is het afgelopen weekeinde op een Thais vracht schip ruim 75 kilo heroïne in be slag genomen, die was bestemd voor de Nederlandse markt. De vangst werd gedaan na samen werking tussen de Belgische, Nederlandse en Thaise politieau toriteiten, zei John Oosterbroek, hoofd van de verdovende-midde lencentrale van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) gisteren in Den Haag. De partij vertegenwoodigt een kleinhan- delswaarde van tussen de 30 en 75 miljoen gulden. Afgelopen vrijdag werd aan boord van het schip al een koffer met 18 kilo heroïne aangetroffen, in het weekeinde trof men nog eens 11 dozen aan met daarin 1-literblik- ken met elk 250 gram heroïne. In totaal zijn zes Thais en een Chi nees aangehouden. Onder meer door deze vondst is Oosterbroek tot de slotsom geko men dat België steeds meer als doorvoerland gaat optreden voor met name heroïne die bestemd is voor Nederland. De haven van Antwerpen en de Brusselse luchthaven Zaventhem spelen daarin een belangrijke rol. In 1983 werd in België 12.000 kilo hasj bestemd voor Nederland in beslag genomen. Cijfers over he roïne en cocaïne zijn nog niet be kend. De open grens met Neder land en de naar verhouding strengere controle op de luchtha ven Schiphol en in de Rotter damse haven kunnen reden voor de drughandelaren zijn hun rou te via België te verleggen, meent Oosterbroek. Belgische agenten keuren een deel van de partij heroïne die in de haven van Antwerpen in beslag werd genomen. De 75 kilo harddrugs, bestemd voor de Nederlandse markt, vertegenwoordigt een handelswaarde van tussen de 30 en 75 miljoen gulden. Vorig jaar werd in Nederland meer hasj, marihuana en cocaïne in be slag genomen dan in 1982, maar minder heroïne en amfetamine, aldus de CRI. Uit gespecificeerde cijfers blijkt dat met name minder heroïne uit Zuid-Oost-Azië in beslag is geno men. Volgens Oosterbroek kan voorzichtig worden gesteld dat bij hard drugs gemiddeld 2 tot 5 procent van de aangevoerde hoe veelheid in beslag wordt geno- (fotoANP) men. Bij soft drugs zouden de in beslag genomen hoeveelheden rond de tien procent liggen. "Maar nogmaals: cijfers zeggen niet alles en het is gevaarlijk die te interpreteren". Oosterbroek vermoedt dat voor de binnenlandse vraag ongeveer 2000 tot 4000 kilo heroïne per jaar nodig is. Daar komt dan nog de heroïne bestemd voor doorvoer bij, "maar daar hebben we totaal geen beeld van".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5