Woningbouw inWeteiïngpark laatste uitbreidingWassenaar Kort geding dreigt voor eigenaar boot C 'Leidsch Politie Muziek Gezelschap': glanzend Aanleg woonwagenkamp in Oegstgeest vertraagd Nieuwe bollenroute ANWB Klipper moet snel weg uit Hofleede 'Triomf dei- architectuur overtuigt niet Hervormden voegen zelf: besparing 10.000 gulden WASSENAAR - In de 'laatste en maximale uitbreiding van Wassenaar', het Wetering- park, komen 350 woningen. Dat blijkt uit het vooront werp bestemmingsplan 'We teringpark', dat volgende week wordt behandeld door de raadscommissie ruimtelij ke ordening en openbare werken. Het betreft het noordoostelijk deel van de gemeente. De bouw van 350 woningen is de enige uitgewerkte bestemming voor het gebied langs rijksweg A44. De woningen moeten aan beide zijden van de Wetering ko men. Ook wordt er in het voor ontwerp bestemmingsplan mel ding gemaakt van de mogelijk heid om een verpleegtehuis in het gebied te maken. De voorlopige plannen zijn een di rect uitvloeisel van de zogenaam de structuurschets noord-oost, die vorig jaar door de Wassenaar- se gemeenteraad werd vastge steld. Eén van de belangrijkste conclusies was toen dat het We teringpark de laatste grote bouw- Stad en rand ZATERDAG 28 JANUARI 1984 zf lokatie zou zijn. Maximaal moch ten er 850 woningen komen. Het nieuwe college, bestaande uit WD, PvdA en D'66, besloot ech ter om in overeenstemming met het gesloten akkoord voor slechts 350 woningen bouwplan nen te ontwikkelen. Het restant wordt doorgeschoven naar de volgende gemeenteraadsperio de. Dan moet opnieuw worden bekeken of er nog behoefte is aan de resterende 500 woningen. De bouwplannen voor een ande re plaats, de Hoge Klei, werden door WD en Partij Wassenaar in de kiem gesmoord, omdat men de agrarische belangen liet pre valeren. Het nu gepresenteerde voorstel is geheel in overeenstemming met de tijd nogal 'uitgekleed'. Op al lerlei manieren is getracht het plan te versoberen. Zo zal er bij voorbeeld een vrij hoge bebou wingsdichtheid worden nage streefd en zullen de verkaveling, de inrichting en de aankleding 'eenvoudig en sober zijn'. Maar goedkopere hoogbouw wordt als planologisch ongewenst afge wezen. Het project moet name lijk een afronding van de be staande bebouwing vormen, een overgangsgebied naar de lande lijke buffer tussen Wassenaar en Leiden. In beide woonwijken aan de twee zijden van de Wetering zullen weinig recreatieve voorzienin gen komen. Voorzieningen als een park aan de rand, volkstuin tjes, jachthaven en sportvelden zullen dit tekort in de wijken moeten opvangen, evenals de< centraal gelegen Wetering. De plannen voor een open golfter rein worden, voornamelijk door ruimtegebrek, afgewezen. Daar entegen wordt wel de mogelijk heid van een atletiekbaan in het plan serieus overwogen. Ook de voorzieningen op verkeers gebied hebben geleden onder de soberheid van het plan. Er komt een gesloten circuit van vrij smalle en rechtlijnige wegen, die aansluiten op de Lignestraat en de Van Duivenvoordelaan. Per woning wordt een vrij krappe parkeernorm van een parkeer plaats gehanteerd. Er is geen geld voor zaken als woonerven. Goedkoop Afgezien van de soberheid blijkt het voorontwerp de nodige onze kerheden te bevatten over de uit voering. Niet alleen worden de resterende 500 woningen pas ge bouwd als over een aantal jaren het woningzoekendenbestand is 'geactualiseerd en geanalyseerd', maar ook de 350 woningen zullen in fasen worden gerealiseerd. Tussentijdse aanpassingen zijn dan mogelijk. Dit houdt in dat als er niet genoeg geld van het rijk komt voor sociale woning bouw 'er zonder tijdverlies kan worden overgeschakeld op vrije sectorwoningen in een goedkope klasse'. Door de globale opzet van het plan is ook nog niet pre cies bekend wat voor soort wo ningen er komen. Bejaardenwo ningen komen er alleen als daar aan 'een duidelijke behoefte is'. Ondanks een nu al geraamd ex ploitatietekort van enige miljoe nen gulden wordt de bouw van 350 woningen haalbaar geacht. Ongeveer 3,2 miljoen gulden wordt geput uit de reserves van het grondbedrijf, waarin nog meer dan tien miljoen gulden zit. De al langer gekoesterde wens van een verpleegtehuis is door het voorontwerp een stukje dichter bij vervulling gekomen. Het col lege steunt in het plan een derge lijke voorziening met plaats voor 150 patiënten. WARMOND - De schipper van de sinds oktober vorig jaar in de Warmondse Hofleede afgemeerde klipper (ter hoogte van de Bootjeshaven) zal als hij op 15 maart niet vertrokken is kunnen reke nen op gezamenlijke juridische stappen van de gemeente Warmond en de Rotterdamse stichting 'Het Zuid-Hollands Landschap'. Beide partijen willen overgaan tot een kort geding als de schip per niet aan hun eisen voldoet. Een brief met deze boodschap is nog deze week de deur uitge gaan. De stichting en de gemeen te dringen niet alleen aan op het vertrek van de klipper maar ver bieden hem bovendien ooit nog eens terug te keren. De klipper (dertig meter lang en zes meter breed) is een doorn in het oog van de gemeente en de stichting. De stichting is in deze zaak betrokken omdat ze de eige naar is van het water waarvan de schipper illegaal gebruik maakt. Warmonds hoogste ambtenaar C. Zoetemelk is vooral bevreesd voor "de enorme precedentwer king" die van het langdurige ver blijf van "die kolos" uitgaat. "Het wordt voor de gemeente na tuurlijk wel erg moeilijk om an dere illegaal afgemeerde boten aan te pakken als dat enorme schip maandenlang ongestoord in de Hofleede blijft liggen", ver duidelijkt hij. Dat er desalniettemin nu pas echt wordt opgetreden tegen de schipper komt volgens Zoete melk doordat de gemeente en de stichting eerst niet goed wisten welke juridische stappen moes ten worden gezet. "De gemeente kon hoogstens publiekrechtelij ke stappen ondernemen. Dan moeten we gebruik maken van de algemene politieverordening. Maar die is tamelijk onbruik baar. Het artikel waar het om gaat heeft betrekking op de openbare orde. De schipper ver stoort die weliswaar maar je moet kunnen aantonen dat dat in ernstige mate is. Pas dan kan de klipper worden weggesleept". Het tweede probleem is bijna even groot. De gemeente moet name lijk zorgen voor een alternatieve aanlegplaats en die is niet zo makkelijk gevonden. De provinciale woonschepenveror dening zou veel beter kunnen worden toegepast, meent Zoete melk. Die heeft vooral betrek king op landschapsvervuiling. "Dat is een betere basis om de verwijdering van de klipper te bewerkstelligen. De provincie heeft deze zaak dan ook al in on derzoek" Met de stichting 'Het Zuidhollands Landschap' is overeengekomen 'op de privaatrechtelijke toer' te gaan. Als ultimatum is 15 maart gesteld. Een datum die bij de schipper hoogstens tot wat ik.. -O De inmiddels beruchte klipper in de bevroren Hofleede. schouderophalen zal leiden daar hij al eens heeft verteld tot 1 april te willen blijven liggen. Op twee weken na heeft hij dus zijn zin gekregen. De betrokken werkne-, mer van de stichting, Van Dijk, reageert uiterst bezorgd en ver ontwaardigd als hem wordt ver teld dat de klipper er nog altijd ligt. "Schandalig. Ja, wij weten dat de schipper zelfs heeft gebag gerd en palen in de grond heeft geslagen. Meer kan ik er gezien mijn functie niet over zeggen". Waarnemend directeur Roorda- Van Eyzinga kan dat wel. Hij be vestigt de op stapel staande ge rechtelijke actie. "Het heeft lang geduurd, zegt u? Dat klopt, maar we hebben alles in goed overleg met de gemeente Warmond wil len doen. Dat heeft vertragend maar inhoudelijk gezien ook bevorderend gewerkt. Het heeft lang geduurd, dat geef ik toe. Maar ach, de beste stuurlui staan aan wal". 'Triomf der architectuur' van Ton Pompert, gespeeld door Ton Pompert en Len Reinhard op 27 januari in het Laktheater LEIDEN 'Triomf der archi tectuur' werd gemaakt door Ton Pompert in opdracht van de Rotterdamse Kunststich ting en de Lantaren, ter gele genheid van Architecture In ternational Rotterdam. De voorstelling gaat dan ook in op het eeuwige strijdpunt: moeten de architecten zich zelf tot leidraad nemen, of hun medemens, de consu ment? Ton Pompert speelt een man die in opdracht van het stads bestuur de gebouwen van de stad controleert, sprekend over een catastrofe waarvan kennelijk alleen hij op de ha- oogte is. Later probeert hij de ramp weg te werken door een geheel nieuwe stad te ont werpen. Len Reinhard geeft echter het morrende volk weer, dat geen boodschap heeft aan al lerhande vage filosofieën, maar dat bewoonbare huizen en begaanbare straten wil. Wanneer de ideeën van de ar chitect die in het begin nog wel aanvaardbaar waren, ont aarden in nachtmerriebeel- den van een stad wordt hij verdreven. De voorstelling vindt plaats in een fraai en sober decor met kleine symbolische verwij zingen, zoals het steentjespa troon van het kostuum van de architect, en de 'zware' zwarte kogel waarmee de ar chitect, net als een huis dat neergehaald wordt, van het toneel wordt geslagen, op dat moment is de architect de stad zelf geworden, en is het idee belangrijker geworden dan de mensen voor wie in de eerste instantie gebouwd wordt. Beide spelers toonden zich niet bijzonder sterk in hun spel. Aanzetten en tekstzegging waren niet geheel overtui gend, en de voorstelling was daardoor niet altijd boeiend. Desondanks waren de humor en ironie in de voorstelling nog duidelijk aanwezig. JACQUELINE MAHIEU Concert door "Leidsch Politie Muziek Gezelschap". Dirigent: Cees Brug man. Plaats: Stadsgehoorzaal. Ge hoord: vrijdag 27 januari. LEIDEN - Een brassband, zoals de dertig politie-muzikanten vor men, heeft het voordeel van de, niet aan een bepaalde omvang gebonden samenstelling. Een paar uivallers op een moment hoeft geen probleem op te leve ren. Dit is mede te danken aan de sterke familie-relatie tussen de instrumenten. Zo'n nauwe ver wantschap komt in een menselij ke familie niet of nauwelijks Het gevolg is wel een gebrek aan verscheidenheid: geen enkel in- stument springt door klankka rakter uit. Dit is in feite slechts mogelijk door een op een andere manier afwijkende of opvallende solo-partij. Verscheidene muzi kanten, als de bespelers van cor net of trombone, bewezen in en kele stukken op overtuigende wijze hun grote solistische vaar digheid. Als zij echter de enige techniekbeheersers zouden zijn geweest, dan had de band als ge heel niet zulke homogene, glan zende prestaties kunnen leveren. Deze kundig en muzikaal verant woord door Cees Brugman ge leid, bleken tot veel in staat. Een stad als Leiden kan er geen be roepskorps op na houden. Toch maakte menige verklanking een welhaast professionele indruk. De grote bewegelijkheid, aan een brassband eigen (de relatief tal rijke cornetten spelen daarin een belangrijke rol) werd effectvol uitgebuit. Na het Wilhelmus en een Concertmars van Heaton, kregen de muzikanten de grote kans, die elasticiteit te bewijzen met de speelse ouverture van Rossini's opera "La gazza ladra". Een blaasensemble kan onmoge lijk de lichtheid, de souplesse van het oorspronkelijke symfo nie-orkest bereiken. Maar wat er in beginsel zijn moest, wès er: het tempo, de vitaliteit, de Ita liaanse luchtige geest. Toch behaalde de band grotere successen met allerlei werken van Engelse, Ierse of Amerikaan se komaf, ondermeer het beken de lyrische "Poëm" van Fibich, een driedelig "Divertimento" van Ball, de "New World Fanta sy" van Langford en o.a. "Buglers Holiday" van Anderson en de traditional "The Irish Was herwoman". De klank van de van pést gewoon bij al die mu ziek. Ter afwisseling vermaakte ons het "Conjunto Yaravi" (vier landge noten en een Chileen) met Zuida- merikaanse ongehoorde muziek op curieuze originele instrumen ten. De aanvoerder van het in passende dracht gehulde ensem ble zorgde voor de nodige verkla ringen vooraf. Ten aanzien van de band vervulde Ap Kersten kort en krachtig deze nuttige JOHAN VAN WOLFSWINKEL OEGSTGEEST - De aanleg van een zevental woonwagenstand plaatsen in de Oegstgeester Mor sebelpolder (Haaswijk) is ernstig vertraagd. De Kroon heeft name lijk goedkeuring onthouden aan een raadsbesluit om grond te onteigenen die nodig is voor de aanleg van het centrum. De Kroon vindt dat de gemeente Oegstgeest te 'voorbarig' heeft gehandeld. Het woonwagencen trum moet komen nabij het Mari ne Elektronisch en Optisch Be drijf aan de Haarlemmerstraat- weg. Ook het bestemmingsplan is nog steeds niet goedgekeurd. Gede puteerde Staten hebben de be zwaren tegen het bestemmings plan, vooral van grondeigenaren en omwonenden, afgewezen. Maar de Kroon moet het bestem mingsplan ook nog goedkeuren. Vaak gaat daar een tot twee jaar overheen. Een woordvoerder van de gemeen te Oegstgeest: "We hebben goe de hoop dat we het bestem mingsplan er aanzienlijk sneller doorheen kunnen sleuren". De gemeente heeft namelijk ge vraagd om een snelle behande ling van het bestemmingsplan. Dat is ook nodig omdat voor 1985 de werkzaamheden moeten zijn begonnen. Dat is geëist' door de provincie Zuid-Holland, die zo snel mogelijk alle woonwagen centra in de regio klaar wil heb ben om het overvolle Leidse kamp te ontlasten. "In dat ver band is het wel een beetje vreemd dat de Kroon zegt dat de onteigening wat te voorbarig is", aldus de Oegstgeester woord voerder. De Kroon kwam tot deze beslis sing omdat nog niet bekend is hoe de Haas wij klaan precies gaat lopen. Ook daar is een onteige ningsprocedure in gang gezet, maar die is nog niet afgerond. Bovendien is het bestemmings plan nog niet goedgekeurd. Zo lang die procedures lopen is ont eigening van de grond die nodig is voor het woonwagencentrum voorbarig, vindt de Kroon. Die zelfde Kroon kan namelijk goed keuring onthouden aan het be stemmingsplan. In theorie is het mogelijk dat het woonwagencen trum helemaal niet nabij het Ma rine Elektronisch Optisch Be drijf aan de Haarlemmerstraat- weg komt. Daarom is de onteige ning van de benodigde grond op dit moment onnodig, aldus de Kroon. De hervormde kerk in de steigers. Lak-Theater - 'Wie volgt, verdwijnt', door Ravage, 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - 'Met de muziek mee', Brood and his Wild Romance, 211 ZONDAG Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Death in Venice' met Dirk Bo- garde. 20 en 22.15 uur. Café Leidsche Schouw - Lange Schei- Wegens vakantie geen Weekspot straat, optreden Dave Berry, 20.30 Leidse Hout - De Bataven organiseert een Coopertest op de kunststofbaan, 13 uur inschrijven, start tussen 14 en 15 uur. Terrein naast Vijfhovenhuis - Hoflaan, vliegtuigententoonstelling, 11-17 uur. Groenoordhallen - Woon-Ideaalbeurs, 11-17 uur. Lak-Theater - toneelgroep Klef 'Jullie kunnen me wat', 6-12 jaar, 15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - film 'Bali verbrandt een vorst', 15 uur Man (81) zwaar gewond LEIDEN - Een 81-jarige Leidenaar heeft gistermorgen rond half twaalf vermoedelijk ernstig her senletsel opgelopen toen hij werd aangereden door een 22-ja- rige Woubrugse automobilist. De Leidenaar stak de Roosevelt- straat ter hoogte van de voorma lige Adlerfabriek plotseling over De automobilist kon hem niet meer ontwijken. De man kwam na de aannjding ongelukkig ten val en liep daardoor ernstig letsel op. Hij is overgebracht naar het academisch ziekenhuis. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse hervormde gemeente verdient ongeveer 10.000 gulden door zelfwerkzaamheid. Momen teel staat een deel van de her vormde kerk in de steigers om het voegwerk te vervangen. Sinds 1950 is het voegwerk niet meer vernieuwd. Een groep van zo'n vijf mensen klaart deze klus op de vrije zaterdag. Het kost on geveer vijfhonderd gulden om op deze manier de honderd vier kante meter voegwerk te ver nieuwen. "Wanneer we het kar wei zouden uitbesteden kost het ons minstens tien mille", ver klaart N. Hulsbos. Het werk aan de kerk ligt nu 'plat'. "Het is veel te glad met die sneeuw en ijzel. Eind februari gaan we weer verder, we hebben in totaal acht zaterdagen nodig", aldus Hulsbos. Zes jaar geleden is de andere kant van de kerk onder (vrijwilligers- )handen genomen. Ook de opho ging van de begraafplaats heb ben de hervormden zelf gedaan. Al deze klussen bij elkaar leve ren een totale besparing van 15.000 gulden op. Het onderhoud aan de kerktoren is in handen van de gemeente Zoe- terwoude. Het aanbod van het gemeentebestuur (na de laatste grote restauratie) om de toren voor het luttele bedrag van één gulden te verkopen wezen de hervormden vriendelijk van de hand... DUIN- EN BOLLENSTREEK - In samenwerking met de VW's en de ANWB heeft het Samen werkingsorgaan Bollenstreek (SOB) een nieuwe bollenroute door de duin- en bollenstreek uitgestippeld. Belangrijkste ver schil met de oude ANWB-bollen- route is dat veel meer beziens waardigheden zijn opgenomen. De nieuwe route heeft ook iets te bieden buiten het bollen- en bloemenseizoen. Dat betekent dat nu ook grote delen van de be bouwde kommen van de ver schillende dorpen zijn opgeno- Er zijn ook meer gemeenten in de route opgenomen. Tot nog toe vielen Katwijk, Valkenburg en Warmond buiten de officiële rou te. Oegstgeest kwam alleen maar voor in verband met een kortere verbinding van Sassenheim naar Rijnsburg via de snelweg. Maar ook die plaatsen zijn nu opgeno men. Een ander belangrijk ver schil met de oude route is dat de rit nu geheel is te rijden door fiet sers. In de vorige route was een stuk snelweg opgenomen. De nieuwe route, die al is uitge kauwd door VW's, gemeenten en ANWB, komt vanavond ter sprake in de vergadering van het algemeen bestuur van het Sa menwerkingsorgaan Bollen streek, dat in het gemeentehuis van Lisse vergadert. Aan alle deelnemende gemeenten zal een bijdrage worden gevraagd voor het plaatsen van nieuwe verwij zingsborden. In totaal worden 113 borden geplaatst. De huur- pijs bedraagt ruim 76 gulden per jaar. Dat geld moet worden be taald aan de ANWB, die de bor den vervaardigt en plaatst. In Noordwijk komen maar liefst 31 verwijsborden te staan en in Warmond vier. Hoewel er naar is gestreefd werkelijk alle bezienswaardighe den op te nemen, is dat niet altijd gelukt. Dat komt doordat de rou te mede wordt bepaald door ver keerskundige situaties. Wel be staat de mogelijkheid onder de ANWB-borden kleinere bordjes te hangen die verwijzen naar de bezienswaardigheid. De nieuwe route is net als de mees te andere toeristische routes in Nederland klein en dus gemak kelijk door fietsers te rijden. De ANWB zal de route dan ook pro pageren onder fietsers. Voor fiet sers is tevens een andere, meer landelijke route, opgenomen. Zij kunnen ook via het weidegebied tussen Voorhout en Rijnsburg de route volgen. Een deel daarvan was trouwens al opgenomen in de oude route. Een greep uit de door ANWB en VW's aantrekkelijk geachte be zienswaardigheden: de twinmas- ter (een dubbel windmolen) in Hillegom; het recreatiegebied Koudenhoorn in Warmond; de kastelen Endegeest en Oud-Poel geest in Oegstgeest; de veiling Flora met proeftuin in Rijns- burg; de binnensluis, Andreas- kerk en Soefitempel in Katwijk; Estec, Lindenplein en het raad huis in Noordwijk. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Een Sleuteltje opgeven 071-143545. Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Bi) automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur Commentaren: W F. J Wirtz en A A. van Brussel Rubriekchefs: J Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) .H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J Wirtz P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941.1st 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in. Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2