Deetman sluit salarisakkoord ■c Surinaamse 'dodenlijst' niet getoond contact lenzen...! Bewindslieden: aanpak zure regen noodzakelijk Garnalen-affaire van invloed op visverkoop Streekvervoer moet 28 miljoen bezuinigen DONDERDAG 19 JANUARI 1984 Leerkrachten betaald naar functie DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) heeft na drie dagen onderhandelen gisteren een principe-akkoord bereikt met de onderwijsbonden over een nieuwe sa larisstructuur. Daarbij gaan de lager gesalarieerde onderwijskrachten er iets op vooruit en de hoger betaalden iets achteruit. De kern van het akkoord is dat de nieuwe salarissen in het onderwijs gebaseerd zullen zijn op de funktie die men ver vult en niet meer, zoals nu het geval is, op de bevoegdheid die men bezit. Binnenland PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - De schade die de zure neerslag in ons land jaarlijks veroorzaakt, beloopt een half miljard gulden. Bij on gewijzigd beleid kan deze de ko mendejaren oplopen tot één mil jard gulden. Het kapitaalverlies in de bosbouw zou wel eens tien miljard gulden kunnen bedra gen. Dit staat in een "notitie inzake ver zuring" die de ministers Winse- mius (milieubeheer) en Braks (landbouw) gisteren de Tweede Kamer hebben aangeboden. Hierin kondigen zij enkele maat regelen aan om de uitstoot van luchtverontreinigende stoffen, die bijdragen aan de vorming van de zure regen, verder te be perken. Vooral de uitstoot van zwaveldioxyde zal meer aan ban den worden gelegd. De notitie bevat een uitgebreide in ventarisatie van oorzaken en schade van de verzuring van de bodem en het oppervlaktewater. De hiervoor verantwoordelijke stoffen zijn, behalve zwaveldio xyde, stikstofoxyden en ammo niak. Zwaveldioxyde is vooral afkom stig van de elektriciteitscentrales en raffinaderijen. De lucht verontreiniging met stikstofoxy den wordt wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het verkeer. De mestoverschotten brengen te veel ammoniak in de lucht. Minister Winsemius, die de situatie op grond van de zojuist gereed gekomen inventarisatie zorg wekkender vindt dan voorheen, overweegt ingrijpende maatrege len. De bewindsman is niet langer be reid te wachten op wat er in EG- verband gebeurt. Winsemius stuurt nu aan op samenwerking met West-Duitsland dat ge schrokken door de grote bos- sterfte - verdergaande maatre gelen neemt dan welk ander EG- land. De bewindslieden kondigen in de notitie aan nog voor het eind van dit jaar normervte zullen vaststel len voor bestaande en nieuwe grote centrales en raffinaderijen om de uitstoot van zwaveldioxy de en stikstofoxyden te beper ken. Ook wordt de uitworp van stikstofoxyden en koolwaterstof fen door het verkeer zo spoedig mogelijk aan banden gelegd. Om de emissie van ammoniak te rug te dringen denken de minis ters aan maatregelen met betrek king tot de produktie, opslag en het gebruik van meststoffen. Een probleem voor de bewindslie den is hoe ver zij kunnen gaan zonder het bedrijfsleven en de landbouw teveel op kosten te ja gen. Winsemius wil met de be langen van de ondernemingen rekeningen houden maar is niet bereid water bij de wijn te doen. "In overleg met de centrales en raffinaderijen stel ik vast wat technisch haalbaar is, maar er zullen kosten moeten worden ge maakt om de uitstoot te vermin deren. Dat betekent ook dat de burger uiteindelijk zal moeten mee betalen aan een schoner mi lieu". aldus Winsemius. Als de overheid geen maatregelen neemt, zal het volgens de be windslieden nog veel erger wor den. De herstelkosten van de bossen zullen dan honderden miljoenen guldens vergen. Ook voor drink- en industriewater zullen extra kosten moeten wor den gemaakt. Het verzuurde grond- en oppervlaktewater zal moeten worden gezuiverd. Daarnaast is er nog een belangrijk deel van de schade dat niet in geld is uit te drukken. In de noti tie worden onder meer genoemd het verdwijnen van planten- en diersoorten. Vermindering van de voortplanting van dieren en planten, achteruitgang van de vi taliteit en levensduur van vooral de bossen en de aantasting van het cultuurbezit In alle onderwijssoorten zal een onderscheid worden gemaakt tussen leraar en senior-leraar. Ie dere onderwijsgevende die aan een aantal criteria voldoet kan worden bevorderd tot senior-le raar. Deze criteria zijn: brede in zetbaarheid in de school, nascho ling en het beschikken over de vereiste bevoegdheid. In het nieuwe salarisstelsel zullen de salarisschalen worden ge bruikt die ook voor het over heidspersoneel gelden. Overeen gekomen is dat leraren in het ba sisonderwijs een nieuw maxi mum maandsalaris krijgen van f4277 (was f4021). In het bui- tengwoononderwijs wordt het maximum maandinkomen f 4746 (was f4357). De eerste fase van het voortgezet onderwijs krijgt als maximum f4746 (was f 4021—f 6364). De tweede fase krijgt f 6364 (was f 6364). Het ma ximum in het middelbaar be roepsonderwijs wordt f 5534 (was f5081—f6364). Het maxi mum in het hoger beroepsonder wijs wordt f6364 (was f6364). Het kort middelbaar beroeps-on derwijs krijgt als maximum f4746 (was f4021—f5081) en het maximum in het vormingson derwijs wordt f 4277 (was f 4021). Deetman is met de bonden over eengekomen dat de korting op de onderwijsinkomens van 1,81 procent in 10 jaar tot nul zal wor den teruggebracht. De gehele herstructureringsoperatie zal budgettair neutraal verlopen, dat wil zeggen: op de begroting wordt niet meer of minder geld uitgetrokken voor de onderwijs- salarissen. Deetmans oorspron kelijke voostellen gingen nog uit van een bezuiniging van 350 mil joen gulden. Door het aanvaarden van het nieu we systeem verliest een beperkte groep onderwijskrachten eer. deel van het salarisperspectief dat men nu heeft. Voor deze groep is een overgangsregeling overeengekomen die onder meer inhoudt dat onderwijsgevenden die nu nog 15 jaar van het maxi mum zijn verwijderd, het berei ken van dit maximum salaris als nog wordt gegarandeerd. Voor deze overeenkomst had de mi nister ongeveer 150 miljoen gul den als wisselgeld in zijn zak tij dens de onderhandelingen. Minister Deetman heeft zich tegen over de bonden bereid verklaard de principe-overeenkomst in het kabinet te verdedigen. De bon den zullen nu hun leden gaan raadplegen. Zij hebben de minis ter toegezegd de leden een posi tief advies te zullen geven en ui terlijk 12 maart zullen zij Deet man verslag doen van de uitkom sten van deze raadplegingen. In het nu bereikte akkoord is een garantieregeling opgenomen die leerkrachten moeten bescher men tegen schommelingen in de leerlingenaantallen, In het voort gezet onderwijs bestond deze garantie al. Wanneer een leer kracht is benoemd voor een aan tal lesuren per week en zijn lesu ren lopen terug als gevolg van daling van het aantal leerlingen, blijft de benoeming voor het aan tal lesuren gegarandeerd. Ook hierover waren de bonden te vreden. Alle bonden die aan het overleg deelnamen zeiden dat de positieve punten in het bereikte akkoord de doorslag geven, waardoor zij hun leden zullen ad- i akkoord te zullen gaan. Belangstelling voor chelatie- therapie stijgt DEN HAAG (GPD) - Ondanks het afwijzend advies over de zoge noemde chelatietherapie van de Gezondheidsraad melden zich steeds meer patiënten voor een behandeling. Inmiddels is tegen dit advies van verschilledne kan ten bij de overheid geprotes teerd. De Gezondheidsraad, wetenschap pelijk adviesorgaan van de rege ring, heeft zich eind vorig jaar in een advies niet achter deze, al enige tijd omstreden, therapie gesteld. De raad stelde dat be handeling met natriumedetaat - per infuus onvoldoende bewijs heeft opgeleverd van medische gevolgen. Het mag geen therapie heten, omdat het „afbreken" van kalk in de bloedvaten niet is aan getoond, meent de raad. De besturen van de verenigingen van vaat- en hartchirurgen en van cardiologen en van de Ne derlandse Hartstichting hebben inmiddels een rapport van vijf medici ontvangen. Daarin wordt de vraag aan de orde gesteld of een uitgebreid onderzoek naar de effecten van chelatie in de praktijk moet worden gehouden. Eventueel zou het een zoge naamd dubbelblindonderzoek op patiënten moeten worden. De beslissing op dit (interne) rap port moet nog worden genomen. De Hartstichting zou het onder zoek moeten betalen; het zou een tot anderhalf jaar duren en zeker een half miljoen gulden kosten. Op die manier zouden de nega tieve bevindingen van de Ge zondheidsraad in de praktijk moeten worden getoetst. Voor zover bekend is nog nooit een dergelijk onderzoek naar deze behandelwijze gehouden. Volgens dr. P. van der Schaar, voorzitter van de Vereniging voor Chelatietherapie, hebben zich naar aanleiding van de pu- blikatie van het GR-advies geen patiënten teruggetrokken uit de tien behandelingscentra die ons land kent. Integendeel, zo zegt Van der Schaar (die zelf zo'n cen trum leidt) in het blad „Arts Ak- tueel", nog elke dag melden zich nieuwe patiënten. Ook gaat de verwijzing van artsen naar de chelatiecentra onverminderd voort. De onderwijsbonden en minister Deetman (onderwijs) hebben gisteren een akkoord bereikt over de onderwijs- salarissen. Op de foto vertegenwoordigers van de diverse onderwijsbonden, de minister zit tweede van links. (Foto ANP) 'Kamerbewoners bij huisveiling op straat gezet' UTRECHT (ANP) - Een groot aantal kamerhuurders in ver schillende Utrechtse wijken dreigt op straat te worden ge zet omdat de huizen, waarin zij één of meer kamers heb ben, worden geveild. Veiling van een huis gebeurt meestal omdat de eigenaar zijn hypo theekaflossing en -rente niet meer kan opbrengen. In de meeste hypotheekakten is het zogeheten huurbeding opgenomen, waarin is be paald dat de huiseigenaar zonder schriftelijke toestem ming van de bank geen ka mers mag verhuren. Als bij veiling van het huis toch blijkt dat er kamers zijn ver huurd, dan staan de huurders bijna onherroepelijk op straat. Dit heeft de stichting jongeren huisvesting Utrecht gisteren bekend gemaakt. Kamerhuurders zijn vaak niet op de hoogte van de veiling, laat staan dat zij weten dat ze op grond van het huurbeding hun kamer uit moeten, aldus de stichting. Volgens de stichting is het al verschillende keren voorge komen dat kamerhuurders hun kamer zijn uitgezet. UTRECHT (ANP) De streekver- voerbedrijven zullen op hun toch al „uitgeklede" begroting-1984 nog eens 28 miljoen gulden moe ten bezuinigen. Of dat lukt, is nog de vraag. Dit blijkt uit het blad van de overkoepelende or ganisatie in het streekvervoer, de ESO. De oorspronkelijke begroting van alle bedrijven samen kwam uit op 1.214 miljoen gulden. Na over leg met het ministerie van ver- Kamer niet vrij DEN HAAG (ANP) - Het hof van cassatie in Brussel heeft de aan houding van de Nederlandse za kenman Rienk Kamer rechtma tig bevonden. Een verzoek tot in- vrijheidsstelling, dat door zijn advocaten was ingediend, is af gewezen. Het verzoek was gedaan, omdat Kamer volgens zijn zeggen uit Nederland was weggekaapt en naar Belgisch grondgebied ont voerd. Hij wordt verdacht van een miljardenzwendel met grond en ander onroerend goed. Onder meer via het American Land Program. keer en waterstaat werd dat be drag teruggebracht tot 1.215 mil joen. Eind vorig jaar bleek ech ter, dat de minister de begrotin gen niet volledig kan dekken door de rijksbijdrage: er moet nog eens 28 miljoen af. Elk bedrijf gaat nu proberen één procent te bezuinigen. Daarnaast hoopt de ESO 5 miljoen gulden binnen te kunnen halen uit de re clame op de bussen en 4 mihoen uit de stijgende vervoersop- brengsten als gevolg van uitbrei ding van de busdiensten en van de controle. Voor een bedrag van 7 miljoen gulden is nog geen dekking gevonden. De bezuiniging van een procent zal volgens de EXO nog „een harde dobber" worden, omdat de nieu we dienstregeling die in mei van kracht wordt al vastligt. Als aan het eind van het jaar blijkt, dat het bedrag niet is gehaald zullen de bedrijven 1984 moeten afslui ten met een verlies dat dan de volgende jaren moet worden weggewerkt. Volgens de ESO is het duidelijk, dat „het verder uit knijpen van de citroen geen druppel meer oplevert". Elke volgende bezuiniging zal ten koste van het voorzieningenni veau moeten gaan. DEN HAAG (GPD) - De berichten over besmette garnalen hebben voor een terugslag gezorgd in de verkoop van alle soorten verse vis en mosselen. Negatieve uit spraken over de kwaliteit van Hollandse garnalen duiden vol gens het Produktschap voor Vis en Visprodukten op een ware hetze tegen alle soorten vis. Volgens secretaris Langstraat van het produktschap is de Utrecht se Keuringsdienst van Waren daar mede debet aan. „Het verve lende is dat in de eerste bekend makingen over de veronderstel de besmetting van geimporteer- de garnalen ook het woord vis is gevallen. Daardoor is verwarring bij het publiek ontstaan. Voor de visdetailhandel zijn de gevolgen momenteel goed merkbaar. Er worden minder mosselen ver kocht en voor de gewone verse vissoorten bestaat de indruk dat er duidelijk sprake is van stagna tie in de verkoop". De schade die de garnalenhandel op dit moment lijdt, beloopt ze ker 2 miljoen gulden, meent Langstraat. „De Hollandse gar naal, die 100 procent in orde is, wordt niet meer gekocht. Als de consument z'n vrees voor het consumeren van garnalen blijft houden, zou dat wel eens een verlies van tientallen miljoenen per jaar voor de handel kunnen betekenen", aldus Langstraat. Het garnalenimportbedrijf Hei- ploeg in Zoutkamp verwacht ontslag van 143 werknemers door de hele affaire. Blijft de hui dige situatie lang aanhouden, dan dreigt volgens het produkt schap ontslag voor honderden werknemers bij de in totaal 90 garnalengroothandels in ons land. Een aantal garnalenbedrijven zal zonder meer een eis tot schade vergoeding bij de overheid indie nen. De heer Langstraat: „De Grootste hasjvangst AMSTERDAM (ANP) - De partij hasj en marihuana, die de Am sterdamse politie in de nacht van dinsdag op woensdag in beslag heeft genomen, is de grootste die ooit in één keer in Nederland is gevonden. Na weging bleek de partij zelfs nog groter dan aanvankelijk gemeld, 6000 in plaats van 5000 kilo, al dus de politie. De hasj en marihuana zijn per schip vanuit Libanon naar Rot terdam gebracht. De handels waarde van de partij bedraagt ongeveer 30 miljoen gulden. overheid heeft gezorgd voor de negatieve publiciteit. De tijd ver strijkt en tot nu toe er is nog geen enkel bewijs op tafel gekomen dat garnalen de oorzaak van de dysenterie-besmetting zijn ge weest. Wij overwegen ernstig een claim in te dienen. Dat zal in de eerste plaats bij de minister van volksgezondheid gebeuren". Ook directeur Schreur van Johma, een van de grootste saladesfa- brieken van ons land, wil de gele den schade gaan verhalen op de overheid. Schreur verwacht een schade te lijden van enkele ton nen. Bij de afnemers van Johma- salades zullen alle produkten met garnalen erin worden terug gehaald. Per jaar verwerkt het bedrijf ongeveer 150.000 kilo Noorse garnalen. Veertiende slachtoffer dysenterie DEN HAAG (GPD) - Een 81-jarige inwoner uit het Noordhollandse Anna Paulowna is gisteren het veertiende slachtoffer geworden van de tropische shigella-bacil. De man overleed gisteren aan de gevolgen van dysenterie. Voor dat hij ziek werd had de man ver moedelijk besmette Noorse gar nalen gegeten. Bij het ministerie van welzijn en volksgezondheid zijn gisteren geen nieuwe geval len van dysenterie binnengeko men. De importeur van de be wuste partij garnalen is nog steeds niet gevonden. De Utrechtse officier van justitie mr. R. Behling is inmiddels be gonnen met een onderzoek naar de herkomst van de garnalen. Daarbij betrekt hij geruchten in visserijkringen als zouden de be smette garnalen afkomstig zijn uit Engeland. De garnalen zou deel hebben uitgemaakt van een partij van vijf ton die in dat land zou zijn afgekeurd. Hoewel de keuringsdienst van wa ren nog steeds geen enkele be smette garnaal heeft gevonden, is het volgens Behling toch van groot belang om bij voorbaat al na te gaan hoe de „loop" is ge weest van de door de slachtoffers geconsumeerde garnalen via de taillist, grossieren importeur. Op een later tijdstip is dat moeilijker te achterhalen. De grote vraag is of er sprake is geweest van straf bare feiten. IJSSELMONDE/DEN HAAG - „En, sta ik ook op de doden lijst?" In de Surinaamse anti- Bouterse gelederen in Nederland de laatste dagen een populaire vraag. Voor de vele groeperingen die hier al dan niet onder de pa paplu van de Bevrijdingsraad van voormalig premier Chin a Chen het „verzet" hoog in het vaandel hebben geschreven is het zonneklaar: prominente te genstanders van het Bouterse- bewind zullen uit de weg worden geruimd. Dossiers in de Suri naamse ambassade in Den Haag laten daarover geen twijfel be staan, zo ontdekten de rond 50 Surinamers die vorige week don derdag het ambassadegebouw binnendrongen. Bezetters ambassade terughoudend met bewijzen door Hans Geleynse Aangespoord door alarmerende berichten in sommige dagbladen verzamelde zich gisteren een groot aantal journalisten in een buurtcentrum in de Rotterdamse wijk Groot-IJsselmonde. De be zetters hadden immers aange kondigd met opzienbarend be wijsmateriaal te komen. Niet alleen personendossiers van te doden tegenstanders, maar ook bewijsmateriaal over de be trokkenheid van Nederlandse militairen (de voormalige mili tair zaakgelastigde in Suriname, Van der Valk) bij de coup die Bouterse aan de macht hielp. En, evenmin onbelangrijk, docu menten waaruit bleek dat de mi litaire machthebbers in Parama ribo ondanks de zorgwekkende economische toestand, gul in de beurs tastten ten gunste van in dividuen en groepen die in Ne derland propaganda voor de Su rinaamse revolutie bedreven of nog bedrijven. Woordvoerder van de bezetters is voormalig parlementslid voor de (Javaanse) afdeling van de door Bouterse opgeheven Verenigde Hindoestaanse partij, Somom- hardjo. De sensationele onthullingen vol gen elkaar op. Somohardjo: „Ik heb m'n eigen dossier gezien. Ik ben van dag tot dag gevolgd. Men wist precies welke routes ik nam. Ik zou uit de weg worden geruimd door een „verkeerson geluk". Zou dat mislukken dan was een alternatieve methode voorzien: een zwieper vanuit een raam op niet geringe hoogte, waaruit de Nederlandse justitiële autoriteiten maar één conclusie hadden kunnen trekken: zelf moord. Mocht ook deze poging falen, dan zou worden gekozen voor een nietsverhullende ma nier: een kogel van een scherp De Surinaamse journalist Shaedsingh, toont een brief van ambassadeur Herrenberg. De aanwezige pers mocht echter niets lezen. Naast Shaed singh een andere oud-bezetter, de Surinamer Somomhardjo. (Foto ANP) schutter. Behalve dat van hem zelf waren er 89 soortgelijke dossiers in de Su rinaamse ambassade aanwezig, zegt Somohardjo. Niet alleen van Surinamers, ook van zes Neder landers, onder wie twee hoge mi litairen. Namen worden niet ge geven: wij willen ze eerst inlich ten, zeggen de oud-bezetters. On der de Surinaamse doelwitten ui teraard Chin a Sen, tweede man van de Bevrijdingsraad Sewrad- singh, oud-minister Haakmat, journalist Shaedsingh (één van de bezetters), voormalig land bouwminister Jankie, nu in Ne derland voorzitter van de Stich ting Herstel Democratie Surina- In de ambassade zou een flink aan tal vuurwapens zijn gevonden, over het aantal lopen de menin gen uiteen, maar bezworen wordt dat de soorten variëren van geweren met infra-rood vi zier voor scherpschutters tot 9 mm Brownings. En als klap op de vuurpijl hebben de bezetters met eigen ogen diplomatieke correspondentie gezien, waaruit blijkt dat het Bouterse-bewind over onweerlegbare bewijzen be schikt over de betrokkenheid van de Nederlandse kolonel Valk bij de militaire coup van '80, plus betalingsbewijzen voor Bouter- se-fans in Nederland. Een Neder landse journalist zouf40.000,- hebben ontvangen voor het schrijven van een bo^k over de Bouterse-periode. Getoond wordt er echter niets. So mohardjo, in '75 in het Neder landse nieuws omdat hij als ver klaard tegenstander van de Suri naamse onafhankelijkheid dreig de vliegtuigladingen vol Surina mers naar Nederland te sturen: „Wij hebben een afspraak met de officier van justitie geen docu menten te publiceren", zegt So mohardjo. En Shaedsingh: „De politie heeft bij de ontruiming documenten in beslag genomen. Maar we zijn niet grondig gefouilleerd. We moeten wegens lokaalvrede breuk en zo nog voor de rechter komen. Als we nu documenten laten zien, lopen we het risico on middellijk te worden gearres teerd wegens diefstal". hem kort voor de persconferen tie met een soortgelijke brief en een typemachine hebben zien worstelen. Zelfs uit de verte toont de brief twee verschillende lettertypes. Verwarring achter de tafel. Het antwoord: hij tikte een persverklaring. Maar er worden die middag in IJsselmonde geen schriftelijke persverklaringen verstrekt. Een telefonische ronde langs di rect betrokkenen brengt slechts ontkenningen. De Haagse politie zegt geen enkel document te hebben gevonden op de arres tanten. Een woordvoerster van de Haagse officier van justitie Van Straelen, die de zaak in han den heeft, weet van niets. Waar zijn dan de documenten? Er Gesprekken met de advocaten wordt met een brief, met op schrift Surinaamse ambassade, gezwaaid. De namen van Chin a Sen en anderen zijn duidelijk te zien. Lezen mag niet. voorlezen wil men niet Journalisten roe pen tegen Shaedsingh dat zij de 49 betrokkenen leveren even min iets op. De Utrechtse advo caat mr. Jap-a-Joe was niet bij de voorgeleiding aanwezig. Hij weet dat zijn clienten documenten hebben ingezien, maar kan (of wil) er verder niets over zeggen. ADVERTENTIE lid ANVC Katwijk - Voorstraat 80. Heemstde - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58. Sassen helm Hoofdstraat 253. Vlaardingen - Hoogstraat 209, Wassenaar - Langstraat 7 wcv

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5