Actie om hogere huur te weigeren Gemeente in beroep bij de Kroon voor plan Roomburg Winkeliers willen geen uitbreiding Ceaeiliacomplex 'Omleidings weg om Valkenburg aanleggen' Van renovatiecomplex Ons Belang Tegen afkeuring provinciebestuur Leidse 103 Zonde van parkeerruimte Bouwplan voor Langebrug Hoogheemraadschap wil nieuw kantoor Autospuiterij mag naar Hoge Rijndijk Raadsleden LEIDEN - Een ruime meerderheid in de Leidse gemeenteraad lijkt voorstander van het voorstel van de Werkgroep Milieubeheer Lei- den om tussen Katwijk en Lei- i den een beperkte omleidingsweg aan te léggen, om Valkenburg heen van de provinciale weg 1 bij Katwijk naar de Voorschoterweg i in Valkenburg. Zoals bekend zijn zowel de provin cie als de gemeenten Valkenburg en Rijnsburg voor de aanleg van een nieuwe brug over de Rijn om de nieuwe weg vervolgens te la ten aansluiten op de Plesman- laan in Leiden. De Werkgroep Milieubeheer is er niet van over tuigd dat aanleg van de nieuwe secundaire weg de enige mogelij ke oplossing is voor de huidige problemen. De keuze om de S4 over de Rijn op de Plesmanlaan te laten aansluiten zou volgens de werkgroep wel eens voor pro blemen kunnen zorgen bij de verkeersafwikkeling op het Sta tionsplein in I piefen. Raadsleden van PvdA, WD, D'66 en PPR spraken gisteravond in de raadscomissie voor ruimtelij ke ordening en verkeer hun voorkeur uit voor de zogenaam de A-min variant van de Werk groep Milieubeheer. Dat wil zeg gen een beperkte tweestrooks omleidingsweg langs Valken burg die direct voorbij het Rijn dorp of eventueel vlak voor de Torenvlietlaan aansluit op de Voorschoterweg. Volgens de raadsleden gaat het vooral om een Valkenburgs probleem. Me dewerking verlenen aan de aan leg van een provinciale weg tus sen Leiden en Katwijk met aan sluiting op de Plesmanlaan zou daarom alleen mogen worden ge geven als onder het Stations plein een tunnel komt. Wethouder Waal sloot niet uit dat de variant van het provinciebe stuur bespreekbaar zou zijn in het kader van de structuurschets voor de Leidse agglomeratie. De wethouder wees verder op het kostenaspect. "Die kosten bedra gen per inwoner van Valkenburg zo'n 9000 gulden. Als we dat zou den krijgen voor de oplossing van de Leidse verkeersproble men zouden we zo'n 900 miljoen gulden moeten ontvangen. Daar van kunnen we drie keer de stadsvernieuwing doen en een compleet metronet aanleggen", aldus Waal. PAGINA jj LEIDEN - Bewoners van een complex woningen van de woningbouwvereniging Ons Belang aan de Willem de Zwijgerlaan zullen weigeren de huur te betalen die de woning bouwvereniging hen heeft opgelegd na de renovatie van het woningencomplex. LEIDEN - Het Leidse gemeentebe- stuur gaat in beroep bij de Kroon tegen het besluit van gedepu teerde staten van Zuid-Holland om goedkeuring te onthouden aan enkele onderdelen van het bestemmingsplan Roomburg. De gemeente heeft het gebied Roomburg, dat wordt omsloten door de Hoge Rijndijk, de Room- burgerweg, de spoorlijn Leiden- Alphen en Rijksweg 4, voorna melijk bestemd voor bedrijven en voor de bouw van woningen. Gedeputeerde staten menen ech ter dat de bebouwingsmogelijk heden voor bedrijfsgebouwen en kassen voor de tuinbouwbedrij ven in het gebied aanmerkelijk tekort schieten. Het bestemmingsplan zou zodanig dienen te worden gewijzigd dat agrarische bebouwing, welke noodzakelijk is voor de bedrijfs voering, gebouwd moet kunnen worden. Volgens het provincie bestuur gaat het niet aan het bouwen afhankelijk te stellen van een vrijstelling van burge meester en wethouders. Het WD-raadslid Bakker zei gister avond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening dat hij zich wel kan vinden in de visie van de provincie. Belangenafweging B en W van Leiden menen daaren tegen dat het een goede zaak is dat voor de verlening van een vrijstelling een belangenafwe ging kan plaatsvinden. Daarin zou de aard, inrichting, continuï teit en omvang van het bedrijf ui- De bewoners kregen in het voor jaar van 1982 een renovatieplan voorgelegd waarin werd uitge gaan van een gemiddelde huur verhoging van f 48,50 per maand. Toen de bewoners terugkeerden naar de gerenoveerde woningen bleek de gemiddelde huurverho- giong geen 48,50 maar 88,00 te bedragen. De bewoners menen daarom door het bestuur van de woningbouwvereniging te zijn misleid. B en W erkennen dat de bewoners onvoldoende zijn geïnformeerd maar leggen de verantwoorde lijkheid daarvoor bij het bestuur van Ons Belang. Een poging van het PSP-raadslid De la Mar om het college van B en W er toe te bewegen de hoogte van de huur afhankelijk te stellen van een uit spraak van de rechter mislukte. De hele kwestie gaat in eerste in stantie tussen de vereniging en de bewoners vond ook een meer derheid in de gemeenteraad vori ge maand. Onderzoek Raadsleden van PvdA, CDA en D'66 verklaarden gisteravond in een bijeenkomst in een het buurthuis 't Spoortje dat niet duidelijk is hoe de verantwoor delijkheden precies liggen. On der een aantal stukken over de renovatie prijkt ook de handte kening van de gemeente. Me vrouw Van der Ham verklaarde dat de rol van gemeente daarom teraard een belangrijke rol spe len, aldus het college. Gedeputeerde staten hebben aan nog enkele onderdelen van het bestemmingplan goedkeuring onthouden omdat sprake zou zijn van een beperking van de doelmatige voortzetting van de agrarische bedrijven. Volgens B en W zijn de mogelijkheden voor de agrarische bedrijfsvoering in het gebied ruim voldoende. Het onthouden van goedkeuring aan een planonderdeel betreffen de de plaatsbepaling van open baar groen en van het speelter rein bij de te bouwen school zal volgens B en W ten koste gaan van de woningbouw in Room burg. In totaal betekent dit vol gens het gemeentebestuur een verlies van circa honderdtwintig woningen. Kassen in Roomburg. De provincie vindt dat bouw voor deze bedrijven in elk geval mogelijk moet blijven. (foto Holvast) precies moet worden uitgezocht en dat getracht moet worden via overleg tussen het ministerie, ge meente, de woningbouwvereni ging en bewoners tot een oplos sing te komen. Beroerd Het PvdA-raadslid Eikerbout sloot zich daar bij aan maar zei niet op timistisch te zijn over de afloop. "Het is een beroerde situatie en we moeten in elk geval bekijken of er een mouw aan is te passen", aldus Eikerbout. Een bewonerscomité nam gister avond het initiatief tot een huur- weigeringsactie. Tientallen be woners zouden inmiddels heb ben verklaard aan deze actie mee te zullen doen. LEIDEN - Op je honderdeneerste jaar nog naar Leiden verhuizen- ...dat komt niet veel voor. Me vrouw L. v.d. Meij-Van Duiven- bode deed het, twee jaar geleden, toen ze zich vestigde in het Eliza beth Gasthuishof aan de Caeci- liastraat. Sindsdien behoort ze tot het illuste re gezelschap van Leidse hon derd-plussers die op hun verjaar- dag visite krijgen van de burge meester. Gisteren was het weer zover: mevrouw Van der Meij werd 103. En dus poetste burge meester Goekoop zijn ketting op en legde een bezoek af. Tot vreug de van de jarige, zoals uit de foto blijkt. Mevrouw L. van der Meij is in 1881 in Katwijk geboren. Ze trouwde in 1901 met Gerrit van der Meij, uit welk huwelijk drie kinderen werden geboren. Haar man over leed in 1950; haar oudste dochter in 1977. Mevrouw Van der Meij woonde afwisselend in Katwijk, Rijnsburg en Oegstgeest, alvo rens ze ingezetene van Leiden werd. (foto Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - De winke liersvereniging Haarlemmer straat zal naar alle middelen grij pen om te voorkomen dat het Caeciliacomplex, de toekomsti ge huisvesting van het rijksmu seum Boerhaave, wordt uitge breid. Tegen de verbouwing van het complex tot museum heeft de vereniging geen bezwaar. Maar de uitbreiding kost par keerplaatsen. Gevolg: de klanten zouden kunnen wegblijven. Daarom verzetten de winkeliers zich met hand en tand tegen die uitbreiding. Volgens hen blijven er in de toekomst zelfs onvol doende parkeerhavens over waar de bewoners van de wijk hun au to kunnen stallen. Het bestuur van de winkeliersver eniging lichtte gisteren zijn be zwaren toe voor de Arob-com- missie, een adviesorgaan van ge deputeerde staten. Het provi- ciaal bestuur had de plannen van de gemeente Leiden goedge keurd. De bom barstte toen bleek, dat de middenstanders hadden verzuimd een bezwaar schrift in te dienen tegen de bouwplannen. "Dan zitten we hier maar een beetje show te spe len", zei de voorzitter van de commissie. Winkeliersvoorzitter A.W. van der Zon: "Waarom heeft de gemeen te ens niet laten weten dat er een bouwvergunning werd afgege ven?", vroeg hij zich vertwijfeld af. "Wethouder Waal zou ons van alles op de hoogte te houden. Eerlijk spel zou hij spelen. Voor de zoveelste maal blijkt dat dit niet waar is. Als het zo moet, moeten er maar harde acties ko men. Ik ben daar niet voor, maar het schijnt niet anders te kun nen. Ik vind het uiterst kwalijk dat de wethouder van privé-om- standigden, mijn vrouw was overleden, misbruik heeft ge maakt." Van der Zon maakte duidelijk dat dit de laatste poging van de mid denstanders was om de zaak netjes te regelen. "Lukt dat niet, dan zullen we het hard spelen. Voor de gemeente Leiden is dat beslist niet leuk." Dicht De middenstandsvoorzitter voor spelde dat als de gemeente maar parkeerplaatsen blijft opofferen er voor de middenstanders op den duur niets anders overblijft dan hun zaak te sluiten. "Weetje", stelde hij, "er wordt met direct in de buurt van winkels kunnen parkeren zelfs geconcur reerd. Neem Winkelhof, de eer ste twee uur mag je daar je auto gratis neerzetten. Het gaat maar om weinig geld, maar het spreekt wel aan. Ze rijden lie ver nog naar Leidsehage in Leid- schendam waar men zijn wagen als het ware voor de deur kwijt kan, dan in Leiden rond te rijden op zoek naar een parkeerplekje. Wanneer dit almaar doorgaat, dan gaat dit winkelgebied van Leiden verloren. Van kruimels, links en rechts wat parkeergele genheid, kun je als winkelier nog net in leven blijven. Maar als die kruimels ook nog worden opge geten is het gauw afgelopen. Want ons bestaan is afhankelijk van parkeren." Een woordvoerder van de gemeen te Leiden vertelde dat het beleid erop gericht is het karakter van de woonwijk De Camp te hand haven en het verkeer er zoveel mogelijk te weren. Alleen voor de bewoners blijft de mogelijk heid bestaan om hun vervoer middel in de buurt van hun wo ning neer te zetten. De gemeente verweet de middenstanders dat ze een veel te wijde kring om het gebied hadden getrokken. "We praten slechts over het Caecilia complex", aldus de woordvoer der. De Rijksgebouwendienst voegde er nog aan toe, dat het nooit in haar bedoeling heeft gelegen de belangen van bepaalde groepe ringen te schade. "Maar de res tauratie is voor dit gebied een enorme stimulans", aldus de heer Hoegee. "We zijn dan ook van plan om op korte termijn met de werkzaamheden te begin- LEIDEN - Door het Hoogheem raadschap van Rijnland is een plan ontwikkeld voor een uit breiding van de vestiging aan de Breestraat in Leiden. De uitbreiding moet plaats viriden door de bouw van een nieuw kantoorpand aan de Langebrug, op een stukje grond dat thans on bebouwd is, en door de bouw van een kap op het al aanwezige pand Langebrug 8d. In dit pand is thans een archiefruimte geves tigd. De bedoeling is dat in de kap een restauratie-atelier zal ko men. Het bouwplan pas.t volgens de gemeente in het bestem mingsplan voor de Pieterswijk. Tegen het uitbreidingsplan is één bezwaarschrift ingediend. De be zwaarde, een bewoner van een pand aan de Langebrug, meent dat het bouwplan wel in strijd is met het bestemmingsplan. De nieuwbouw zou de maximaal toelaatbare bouwhoogte over schrijden en de schuine kap zou in strijd zijn met het plan. Door de bouw van een kap zou boven dien het uiterlijk van het be staande pand (Amsterdamse school) ernstig worden ge schaad, zo meent de bezwaarde. Burgemeester en wethouders me nen dat een kleine overschrij ding van de bouwhoogte door het bestemmingsplan mogelijk wordt gemaakt en dat het maken Bingo Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag een bingo avond in 't Parlement, Nieuw- straat 45. Aanvang acht uur. Cursussen K&O organiseert voor beginners een cursus fotografie, die zater dagochtend. begint. Docent is W.P.M. van der Mast. Duur: twaalf lessen. Dezelfde dag be gint een cursus Javaans toneel spel tien lessen) onder leiding van cultureel antropoloog Cla ra Brakel. Woensdag is de eer ste les van de cursus binnen huisarchitectuur, te geven door de binnenhuisarchitecte Ine Kiers (twaalf lessen). Die dag begint ook de ochtendcursus pottenbakken, terwijl er maan dag 30 januari een avondcur sus pottenbakken op het pro gramma staat. De inhoud van beide cursussen is gelijk. Voor meer informatie: K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Strandloop De Leidse atletiekvereniging Holland organiseert zondag een strandloop aan de Wasse- naarse Slag. Deelnemers kun nen kiezen uit twee, vier, acht of twaalf kilometer. Start elf uur; inschrijving tien uur. Ijsvrij De ANWB organiseert zaterdag een 'IJsvrij-dag' op negen kunstijsbanen in Nederland, waaronder de Leidse ijsbaan aan de Vondellaan. De dag wordt georganiseerd in het ka der van het nieuwe jongeren lidmaatschap. In Leiden heb ben de hardrijvereniging Aar en Amstel, de KNSB-coördina- tor, ijshockey vereniging Lei den Lions en kunstrijvereni- ging Rijnland het volgende programma samengesteld: twee wedstrijden hardrijden over veertig ronden, van twaalf uur tot tien over half een; demonstratie ijshockey van kwart voor een tot kwart over een; demonstratie kunst rijden en short-track races van kwart over een tot twee uur; re creatieschaatsen voor het pu bliek van twee uur tot half vijf; een bandy demonstratie van vijf uur tot half zes; een hard- r ij demonstratie van half zes tot half zeven; een kunstrijdemon stratie van half zeven tot kwart voor zeven; opnieuw een hard- rij demonstratie van kwart voor zeven tot kwart voor acht; recreatieschaatsen voor het pu bliek van acht uur tot half elf. Bovendien treedt de band Grup- po Sportivo op de ijsbaan op: om negen uur. Kuilbeurs In wijkgebouw De Linde, Heren straat 64, houdt het comité Tuinstad-Staalwijk zaterdag een ruilbeurs, met postzegels, munten, ansichtkaarten enz. De ruilbeurs is van tien tot vier uur geopend. Voor het reserve ren van tafels: C. Vinkestijn, Acaciastraat 14, tel. 123692. Vegetarisch In de serie buitenlands-vegetari sche vrijdagen van de niet- commerciële vereniging Repel- steel staat morgenavond het twaalfde menu op het pro gramma: Indonesisch. Tussen half zes en half acht op het adres Breestraat 19. Informa tie: tel. 121296. LVC-pop De Nederlands/Eng else har- drockgroep Hammerhead treedt vrijdagavond op in het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66. "Smeuïge har drock met een flinke portie me lodieus gevoel in de songs. L)us geen bombastische glijpartijen en ook geen overdreven macho- gedoe". Aldus de organisato ren. De formatie bestaat uit Ian Perry (zang), Wilco van Beek (gitaar), Bert van de Wa tering (drums) en Ian Bishop (bas). Zaterdagavond in het LVC: 'Pop aan de Bak'. Dat wil zeggen dat de Leidse Vereniging van Popmuzikanten een aantal groepen presenteert, te weten: Satan's Claw, een nieuwe groep die zg. grafrock brengt, Leblanc uit Zoeterwoude) met 'swingende whitewave' en Lo ve Choir, ook al een nieuwe for matie, met experimentele mu ziek. Beide avonden gaat de zaal om negen uur open. Daartussenaoor is vit nei \jpen Café van het LVC zaterdag middag de band Dawn Patrol te zien, een vierkoppige forma tie uit Amsterdam, die vaak in het voorprogramma van de Tröckener Kecks speelde en po pulaire rock roa orengt. Het café is van twee tot vijf uur ge opend. van een schuine kap juist wel in overeenstemming is met het plan. B en W wijzen er verder op dat welstandscommissie een po sitief oordeel over het plan heeft uitgebracht. Het bouwplan zal bovendien nog beoordeeld wor den, door de rijksdienst voor de monumentenzorg. B en W menen dat uitbreiding van het Hoogheemraadschap op kor te termijn dringend gewenst is. Wethouder Waal (ruimtelijke or dening) toonde zich gisteravond in een commissievergadering evenwel niet ongevoelig voor de naar voren gebrachte bezwaren. Overeengekomen werd dat met de architect van het plan zal wor den gesproken over een aanpas sing het ontwerp. LEIDEN - De autoplaatwerkerij en -spuiterij Cabri mag van de ge meente verhuizen van de Kruis straat naar het voormalige pand van de firma Demmenie aan de Hoge Rijndijk in Leiden. Tegen de vestiging van de autos puiterij en -plaatwerkerij aan de Hoge Ryndijk zjjn bezwaren ge rezen bij omwonenden. De be zwaarden menen dat de vesti ging in strijd is met het bestem mingsplan Hoge Rijndijk en vre zen voor geluidsoverlast, gif, stank, visuele vervuiling en ver keersproblemen. Volgens het college van B en W is de vestiging van de firma Cabri niet in strijd met het bestem mingsplan. Ter beperking van de mogelijke geluidsoverlast zullen de nodige voorwaarden worden gesteld. Om gif en stank in de lucht te voorkomen zal verder van het bedrijf worden geëist dat een afzuiginstallatie met filters wordt aangebracht. De ernst van visuele vervuiling en verkeers problemen wordt niet door B en W onderschreven. Het autover keer zou, volgens het college, juist verminderen in vergelijking met de tijd dat het drukkerijbe drijf Demmenie in het gebouw gevestigd was. Bakker (VVD): eens met provin ce. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4