'Engelendaal mislukking voor langzaam verkeer' Uitbreiding Warmond se hard nodig waterpolitie Deel verantwoordelijkheid bij bezoekers zelf gelegd Activiteit ENFB in regio opgevoerd Wassenaar verlaagt rioolrecht 'Nieuwe og-belasting niet hoger' Stad en rand DINSDAG 17 JANUARI 1984 LEIDERDORP - De Lei- derdorpse leden van de fietsenbond ENFB gaan een werkgroep oprichten, die de positie van fietsers en voetgangers in het Lei- derdorpse verkeer nader zal beschouwen. "Nu de gemeente tot een verkeers circulatieplan wil komen, wat vooral op auto's is gericht, willen wij graag meepraten en meeden ken, zodat ook voor het langza me verkeer goede regelingen ge troffen worden", aldus A. Sister- mans, voorzitter van de regionale afdeling van de ENFB en ook zelf Leiderdorper. Vorige maand werd in de raads commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu een begin ge maakt met de bespreking van de door de commissieleden Van der Zande en Molkenboer samenge stelde verkeersknelpuntennota. Deze nota zal uitgangspunt wor den voor een verkeerscirculatie plan in Leiderdorp. Sistermans toont zich een enthou siast voorstander van het plan zoals het er nu ligt. "Het is een goede aanzet om tot een ver keersveiliger Leiderdorp te ko men. Er moeten vooral goede re- door Inez Keijzer gelingen komen op plaatsen waar auto's fietsers en voetgan gers ontmoeten. Overal vrije fietspaden kan niet. De noodza kelijkheid van goede regelingen blijkt uit de volgende opmer king: "Al is het totale aantal ver keersslachtoffers de laatste jaren afgenomen, het aantal slachtof fers onder de wielrijders neemt nog steeds toe." De fietsersbond richt zich op drie soorten verbindingen. "Aller eerst die binnen Leiderdorp, daarnaast de verbindingen met Leiden en vervolgens die met het achterland". Gevaarlijkst Over Leiderdorp zelf zegt Sister mans: "Gelukkig dat de Van der Valk Boumanweg niet als hoofd- verkeersroute werd aangemerkt. Ik ben een voorstander van één richtingsverkeer op deze weg. De Spanjaardsbrug is het gevaar lijkste punt in Leiderdorp. Wel zag ik het éénrichtingsverkeer liever andersom dan in dé nota werd voorgesteld. De samenstel lers pleiten voor het toestaan van verkeer in de richting vanaf de Persant Snoepweg naar de Span- jaardbrug toe. Dat veroorzaakt bij de brug toch weer gevaarlijke situaties, omdat je steeds krui send verkeer krijgt. Het verkeer moet dan steeds linksaf slaan. Van de Van der Valk Bouwman- weg naar de Lage Rijndijk en te rug van de Lage Rijndijk naar de Zijldijk. Veel veiliger is het als de verkeersstroom op de Van der Valk Boumanweg in andere rich ting zou gaan". Ook de Engelendaal moet het ont gelden. "De Engelendaal is een mislukking. Daar hadden met een al tunneltjes voor het langza me verkeer moeten komen. Ik ben het helemaal eens met het plan om de functie van deze weg aan te passen aan het lokale ver keer." Het idee van Molkenboer, geuit in de raadscommissie om van twee maal twee rijbanen over te gaan naar twee maal één brede rijbaan met duidelijke uit- voegstroken, spreekt Sistermans erg aan. "Er kan dan veel veiliger worden overgestoken op de plaatsen waar slechts één baan Omleiden Ook het weren van verkeer dat niet in Leiderdorp zelf moet zijn, vindt Sistermans een goede zaak. "Ze moeten de tunnel op de provinciale weg 6 maar snel verhogen, dan kan al het toeristi sche verkeer met bestemming plaatsen als Noordwijk evenals het vrachtverkeer worden omge leid. Dan krijg je vanzelf een vei liger Engelendaal." Het creëren van verkeersluwe ge bieden is nög een wens. "Zo mo gelijk met een maximum snel heid van 30 kilometer per uur. Het wordt daar dan voor voet gangers en fietsers prettig toe ven". Om van Leiderdorp naar Leiden te gaan moet altijd een brug gepas seerd worden. "Op alledrie brug gen is wat aan te merken", aldus Sistermans. De Spanjaardsbrug was al aan de orde. Blijven over de Leiderdorpse brug, ook wel Stierbrug genoemd, en de Zijl- brug op de Willem de Zwijger- laan. "Vanaf de Leiderdorpse brug moet het langzame verkeer de route vervolgen via het Utrechts Jaagpad. Dat mag wei eens opgeknapt worden. Ik heb ergens gelezen dat het geld er voor beschikbaar zou zijn, maar daar is het bij gebleven. Maar dit is natuurlijk een zaak voor Lei den, al maken Leiderdorpers er veel meer gebruik van". De Zijlbrug lijkt prima in orde met aan weerskanten keurige stoe pen en fietspaden. Toch is de si tuatie ook hier nog niet ideaal. "Als je vanuit de Merenwijk per De Spanjaardsbrug. Volgens ENFB'er Sistermans het gevaarlijkse punt van Leiderdorp. fiets naar de Winkelhof rijdt, moetje tweemaal de drukke weg oversteken. Wij pleiten voor dub bele fietspaden aan beide zijden aan de weg. Ook steeds meer scholieren maken van deze route gebruik om vanuit de Merenwijk de scholen in Buitenhof te bezoe ken." Onveilig "Als fietsersbond kijken we ook naar de verbindingen met het achterland. Er zijn enkele prach tige fietspaden, maar bijvoor beeld de verbinding van Leider dorp met Koudekerk is levensge vaarlijk. En om per fiets in Hoog- made te komen', moetje over een zeer onveilig stuk, daar waar je over rijksweg 4 heen gaat. Rich ting Oude Ade is op dit moment helemaal geen goede verbinding. Wel is in het provinciale fietspa denplan een doortrekking van de Bloemerd naar provinciale weg 6 opgenomen. Als je de provincia le weg dan weer moet overste ken, wordt het ook een onveilige situatie". Sistermans wil ook nog even het doel van de ENFB benadrukken. "We willen het gebruik van mi lieuvriendelijke vervoersmidde len bevorderen. Dus ook de bus. Met name d^ nieuwe busverbin ding tussen 'oud' en 'nieuw' Lei derdorp is een duidelijke verbe tering." Verder over de activitei ten van de fietsersbond. "Onze regionale afdeling telt 800 leden, waarvan 45 uit Leiderdorp. Tot nu toe hebben we ons vooral be ziggehouden met de problemen in de Leidse binnenstad en het provinciale fietspadenplan. We willen nu de plaatselijke activi teiten rneer gaan uitbreiden. Be halve in Leiderdorp willen we ook werkgroepjes van de grond krijgen in Voorschoten en Oegst- geest. We willen er erg graag bij zijn, als er over verkeersproble men gesproken wordt. Ook niet ENFB'ers uit Leiderdorp willen we vragen om met ons samen de verkeersknelpuntennota te be kijken. Ik denk met name aan huisvrouwen. Dat is een hele be langrijke groep, die goed op de hoogte is van gevaarlijke situa ties bij scholen en winkelcentra en dergelijke. Deze groep is ech ter moeilijk te bereiken". Gesloten buurthuis Vlietwijk weer open WARMOND - "Je kunt als bestuur der niet zomaar een bord neer zetten met 'verboden in te rijden' zonder je te bekommeren om de handhaving van die verkeersre gel. Je moet eerst zelf goed be sturen, goede beslissingen ne men. Dan pas kun je de politie inschakelen ter handhaving van de regels". Met deze woorden omschreef bur gemeester Hendrickx-Vlaar van Warmond het doel van het be zoek dat de raadsleden en de burgerleden van de raadscom missie bestuurlijke aangelegen heden brachten aan het bureau van de rijkspolitie, gisteravond in de Dorpsstraat. De eerste burger doelde voorts op het ontwerp-beleidsplan (de poli tie zelf spreekt liever over een "werkplan") dat de politie in overleg met het gemeentebe stuur moet opstellen. "Daarin zullen ook prioriteiten moeten worden aangegeven zoals: waar moet de politie harder aan trek ken, aan die bankroof of aan die fietsendiefstal, aldus de burge meester. Postcommandant Abswoude van de groep Sassenheim onthulde alvast wat cijfers uit het binnen kort te verschijnen jaaroverzicht van de rijkspolitie. In 1983, zo vertelde hij, is er in Warmond 154 keer aangifte gedaan van een misdrijf. In zeer veel gevallen ging het om diefstal, inbraak of vernieling. In 1982 kreeg de rijks politie 186 aangiften binnen, "een gunstig verschil", conclu deerde Abswoude. Het aantal op helderingen steeg in 1983 met drie tot 31, eveneens een gunsti ge tendens. Postcommandant Haasnoot van de rijkspolitie te water nam de gele genheid baat de bestuurders nog eens te wijzen op het drastische personeelsgebrek waarmee zijn manschappen al zo lang te kam pen hebben. "Louter gekeken naar het aantal manuren hebben wij minstens nog twee man no dig. Maar ik heb zat werk voor nog eens twee", aldus Haasnoot. "Ik ben nu nog bezig met de ad ministratieve afwikkeling van zaken die zich afgelopen zomer hebben voorgedaan". Haasnoot vertelde voorts dat de mogelijke oplossing om mensen van "de landdienst", waar vol gens de postcommandant lande lijk gezien sprake is van een overbezetting van dertig pro cent, in te schakelen bij de poli tietaken op het water, in de prak tijk geen oplossing blijkt te zijn. Oorzaak hiervan is dat de water- politie een nogal specialistische 'Doe meer zelf. sportclubsV VOORSCHOTEN - Wanneer de Voorschotense sportverenigingen geld weten te besparen door zelf het gras te maaien of het onderhoud van de accommodatie op zich te nemen, kunnen ze bewerkstelligen dat de sporttarieven niet stijgen maar zelfs dalen. Dit hebben de fracties van PvdA/PPR en WD gisteravond gezegd tij dens de vergadering van de commissie voor sport en recreatie. Ze rea geerden op een brief van de voetbalverenigingen SV Voorschoten, Randstad Sport, SVLV en de Mixed Hockeyclub. Deze verenigingen hadden uit de discussie tijdens de begrotingsvergade ring begrepen dat de partijen die samen een meerderheid hebben in de raad, de sporttarieven voor veldsportaccommodaties met zeven pro cent zouden willen verhogen. De verenigingen protesteerden fel hierte gen. Ze zouden de hogere sporttarieven onmogelijk kunnen opvangen. Volgens de twee partijen was de angst ongegrond. Raadslid G. Both (PvdA/PPR): "We hebben bij de behandeling van de gemeentebegro ting alleen maar gezegd dat de dekkingpercentages voor de veldsport van 15 naar 16 procent zouden moeten gaan". Omgerekend komt dit neer op een stijging met zeven procent. Maar volgens Both behoeft dit niet zo te worden uitgelegd. "Je kunt er ook naar streven de kosten van onderhoud terug te schroeven. Hierdoor wordt het bedrag dat de ver enigingen moeten betalen lager. Eigenlijk hebben we de verenigingen willen prikkelen om de zelfwerkzaamheid te vergroten". WASSENAAR Kleine waterver bruikers in Wassenaar gaan al vanaf dit jaar minder rioolrecht betalen. Dit is een gevolg van de gisteravond door de gemeente raad aangenomen wijziging van de verordening op de heffing van het recht. De verandering betekent dat huis houdens die per jaar niet meer water verbruiken dan 100 kubie ke meter, ongeveer 3.300, een voordeel krijgen van zeventien gulden ten opzichte van het hui dige tarief. Dit luidde dat tot een verbruik van 120 kubieke meter water per jaar, 105 gulden aan rioolrecht moest worden betaald. Het meerverbruik kostte 88 cent per kubieke meter. In de nieuw ingestelde regeling gaan huishoudens die per jaar niet meer dan honderd kubieke meter water verbruiken 88 gul den betalen. Over elke kubieke meter water meer moet 88 cent extra worden betaald. door waarmee het Voorschotense buurthuis Vlietwijk was geopend. Tweede van links buurthuisleider T. Joseph. (foto Holvast) VOORSCHOTEN - Bij af- wezigheid van wethouder Marselis hebben de jonge ren van het Voorschoten se buurthuis gisteravond zelf het buurthuis maar heropend. De plechtig heid duurde hierdoor niet langer dan een minuut. Direct nadat de 14-jarige René van der Ploeg het lint had doorgeknipt gin gen de Vlietwijkers door met tafeltennissen, dar ten, en platen draaien. "Je ziet hier niemand rondhan gen", zei begeleider T. Joseph (21) tevreden. "Ze kunnen hier echt actief bezig zijn". Hij vindt dit erg belangrijk. "Ze moeten zich hier op hun gemak voelen, een thuishonk hebben waar ze kunnen doen wat ze willen", zegt hij. "Plakken, voetballen of vi deo kijken. Het moet allemaal kunnen", zegt Joseph, die de in druk heeft dat met name span nende video's in huis zullen wor den gehaald. Educatieve video's slaan volgens hem allerminst aan bij de bezoekers, de jeugd van f0 tot 17 jaar. "En we moeten hier doen waar die jongens zin in heb ben. Als ze zeggen dat ze zin heb ben in een reisje, moeten we sa men bekijken of dat mogelijk is". Aan deze vrijheid ontbrak het in de vorige periode van het buurt huis, waaraan in november abrupt een einde kwam toen het bestuur de deuren sloot met de woorden: "We hebben onvol doende mankracht om de tent nog langer open te houden". "Ze hadden vroeger het idee dat ze aan het lijntje werden gehou den", aldus Joseph. Nu wordt ie der eigen initiatief aangemoe digd. Zo werden de jongens in de gelegenheid gesteld zelf het een en ander te verbouwen in het lo kaal: "Ze hebben zelf de bar en de disco getimmerd", zegt de be geleider. "Een goede zaak omdat ze dan verantwoordelijkheidsge voel krijgen. Ze hebben er wat voor over om de dingen netjes te houden". De jongens helemaal vrij laten, wil Joseph niet. "Ik ben hier altijd aanwezig als het buurthuis open is". Dit betekent dat hij iedere dag van twee uur tot half zes 's middags present is. Doorde weeks is hij bovendien 's avonds van zeven uur tot tien uur aanwe zig en in het weekend van zeven uur tot twaalf uur. "Je moet ze toch een beetje begeleiden", ver volgt hij. "Zo van: had je niet be ter dit of dat materiaal kunnen nemen voor die bar?". Ook persoonlijke dingen kunnen besproken worden. Of dit vaak zal voorkomen, weet Joseph niet. "Dat hangt ervanaf of ze je vertrouwen. Maar ik denk dat ik toch wel tien procent van mijn tijd zal besteden aan persoonlij ke gesprekken. Gesprekken over onderwerpen als ouders en de vriendin". Ook over school zal regelmatig worden gepraat, denkt hij. Het buurthuis wil zelfs over twee we ken starten met een huiswerk- club. Onder leiding van een vrij williger kunnen de jongens die thuis "niet lekker zitten" de leer stof er vakkundig instampen. Hoeveel uur deze cursus in be slag zal nemen, is nog niet be kend. "Dat hangt van de jongens af'. WASSENAAR - De nieuw in te voeren berekeningswijze voor de vaststelling van de onroerend- goedbelasting in Wassenaar mag in geen geval tot verhoging van de totale opbrengst leiden en ook geen al te grote verschillen ten opzichte van de huidige aansla gen teweegbrengen. Aldus de fracties van respectievelijk de WD, het CDA en de PvdA in de Wassenaarse raad, die gister avond akkoord is gegaan met het veranderen van de berekenings wijze. Belangrijkste wijziging met de op dit moment gehanteerde werk wijze is dat in de toekomst niet meer de oppervlakte van het on roerend goed als grondslag voor de vaststelling wordt genomen maar de economische waarde er van. De wijziging loopt vooruit op de onlangs door de door de regering ingestelde commissie Christiaanse voorgestelde veran deringen in de berekening van de vaststelling van de onroerend- goedbelasting. Overigens zette R.A. Nieuwenho- ven (D'66) vraagtekens bij de ver meende grotere rechtvaardig heid van de nieuw in te voeren berekeningswijze. Volgens hem is rechtvaardigheid zeker in dit verband een zeer subjectief be grip. Overigens stelde loco-burgemees ter C.P.M. Barning in het voor uitzicht dat de verandering zeer zorgvuldig zal worden voorbe reid en de raadscommissie bij herhaling zal worden voorgelegd ter bespreking. Gezien de inge wikkeldheid van de voorberei ding van de nieuwe berekenings wijze sluit hij het bovendien niet uit dat de invoering van het nieu we systeem niet al op 1 januari 1985 ingaat, maar een jaar later. De raadscommissie voor bestuurlijke aangelegenheden keurig op een rij in het Warmondse politiebureau. Voor de klas burgemeester Hendrickx- Vlaar. (foto Holvast) opleiding vergt. "Om te promo veren zijn vier vaarjaren vereist. Daardoor is men nogal huiverig om die stap naar de waterpolitie te zetten", aldus Haasnoot. Burgemeester Hendrickx-Vlaar nam hierna direct het woord. Zij noemde de inschakeling van de landpolitie bij de waterpolitie een kwalijke ontwikkeling die niet eens in gang moet worden gezet. "Gevolgen hiervan zijn al merkbaar. Zo wordt er op de Ka- gerplassen een verschillend be leid gevoerd. Door de landpolitie te betrekken bij de waterpolitie geeft u de minister een kadootje dat hij niet verdient. Als de mi nister cijfers vaststelt met be trekking tot de politie te water dan moet diezelfde minister er voor zorgen dat wij die richtlij nen kunnen volgen. We moeten juist pleiten voor uitbreiding van de politie te water. Daarvoor heb ik ook steun van de raad nodig. Ik zal er alles aan doen om te voorkomen dat de zojuist ge schetste ontwikkeling zich niet voortzet". Woorden die tot enke le momenten van stilte leidden. Opmerkelijk waren de antwoorden van de politie-functionarissen op de vraag van commissielid Scha- vemaker of zij moeite hadden met bepaalde onderdelen van het gemeentelijk beleid. Aange voerd werden het vuurwerkbe- leid van Warmond alsmede de sluitingstijden. Van beide zaken werd gezegd dat ze in overeen stemming moesten worden ge bracht met de regels die in de omliggende gemeenten gelden. DINSDAG Leiden Stichting Welzijn - Breestraat 117 - Werkgroep Hogewoerd, 20 uur. Museum van Oudheden - lezing 'Treasu res of Ireland', 20 uur. Ouderensoos Middelweg - Middelweg 28, optreden de toneelgroep Mikop- lez, 14.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, wetenschappelijk colle ge over de ontwikkelingsgeschiede nis van de jazzmuziek, 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - film 'Fanny Alexander' van Ingmar Bergman, 20 tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur. Inl. mevr. v.d. Zwan, tel. 764006. voor wie niet op eigen gelegenheid kan komen. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, ge opend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur, tel. 149987 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Serie Noire' van Alain Corneau, 20 en 22.15 uur. Voorschoten Ambachtszaal ningtoezicht e Zoeterwoude Gemeentehuis - APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 13 jan tot vr 20 jan door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877 LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 230ÓAB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-,19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Indien één maand v verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 1 ,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef Plv Alg redactiechef: Commentaren W F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) F. J. Wirtz (bin./l j Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sporl) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2