winnaar van jackpot Avanti vol gas op weg naar de Europa Cup NOC wil Zomerspelen van 1992 in Randstad Ellen Bakker staat er gekleurd op Orkaan geeft derby aanzien van loterij Schermer aan dood ontsnapt Evert Grifhorst overleden Bond stelt Vriesekoop weer teleur Vandaag in Sportkrant Rood voor Johnny Rep Vraagtekens ook na 'Davos' McEnroe meesterlijk DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Olympisch Co mité (NOC) onderzoekt de mogelijkheden de Randstad kandidaat te stellen voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen in 1992. Voor die spelen hebben zich reeds acht steden aangemeld, o.m. Barcelona, Nice, Melbourne en Nieuw-Delhi. De officiële kandidaat-stelling moet voor 1986 bij het internationaal Olympisch Comité (IOC) binnen zijn. NOC-voorzitter mr. Jaap van der Krol verklaarde zaterdag avond, dat het NOC de mogelijkheden nagaat. "Als je over huisvesting van de zomerspelen in Nederland denkt, gaan je gedachten allereerst uit naar de Randstad. Amsterdam met Almere en Rotterdam zijn in onze gedachtengang de enige kernen, waar de Spelen zouden kunnen worden ge houden". Het NOC pleegt op dit moment overleg met de sportbon den over de mogelijkheden de zomerspelen in Nederland te houden. "De bonden moeten welwillend tegenover onze plannen staan. Anders heeft het natuurlijk geen zin om verder te gaan. De bonden hebben echter nog niet gerea geerd op ons initiatief. Dat zullen ze op korte termijn doen, neem ik aan", aldus Van der Krol. De voorzitter van het NOC heeft nog geen overleg ge pleegd met de burgemeesters van genoemde steden. "De Ellen Bakker. (Foto wim Dijki ALPHEN AAN DEN RIJN - De tafeltenniswedstrijd tussen de damesteams van Tempo Team/ Amsterdam en Avanti is gister middag niet doorgegaan omdat scheidsrechter Bertens de batjes van Ellen Bakker en Claudia Verschoor afkeurde. Daarop be sloot Avanti-coach Jan van Wet ten niet verder te spelen. Sinds 1 januari van dit jaar zijn spelers en speelsters verplicht om een duidelijk kleurverschil op de beide zijden van het batje aan te brengen. Dat is ook bij de batjes van Ellen Bakker en Clau dia Verschoor het geval, maar in de ogen van Bertels was het kleurverschil onvoldoende. Op de beslissing van Bertens valt weinig af te dingen, ware het niet dat hij zaterdag eveneens scheidsrechter was bij het Euro pa Cup-treffen tussen de dames- ploegen van Avanti en Kanizska uit Hongarije. Toen keurde Ber tens het batje van Ellen Bakker, die met twee overwinningen een belangrijk aandeel in de 5-1 zege van Avanti had, wel goed. Van Kanizska-zijde kwam geen op- of aanmerking. Bertens: "Zaterdag verkeerde ik in de veronderstelling dat er in de regels stond dat er kleurverschil moest zijn. Dat was er, daarom gaf ik Ellen Bakker toen het voordeel van de twijfel. Maar bij nadere bestudering van de regle menten bleek'dat er sprake moet zijn van een DUIDELIJK kleur verschil. Ik heb toen 's avonds om elf uur Gerard Bakker nog gebeld met de mededeling dat ik me 's zondags bij de keuring van het batje strikt zou houden aan de regels en dat er een geede kans bestond dat ik het batje van Ellen Bakker zou afkeuren. Dat heb ik gedaan". "Het gaat er maar om hoe je dat woordje duidelijk interpreteert", aldus Bertens. Voor Jan van Wet ten ("We hadden geen reserve- batjes bij ons. Dus toen ze afge keurd waren, konden we niet spelen"), was het in.elk geval vol strekt onduidelijk. "Hoe kan het kleurverschil nu op zaterdag wel en op zondag niet meer overtui gend zijn? Bij nota bene dezelfde scheidsrechter?". Het gewraakte batje heeft Ellen Bakker voor de tweede keer in korte tijd moeilijkheden opgele verd. Twee weken geleden werd zij mede om de onduidelijke kleurverschillen door dames- coach Jan Vlieg uit de Oranje- ploeg gezet. Vlieg vermoedde dat het batje door de internationale scheidsrechters zou worden af- gekeurd. KATWIJK - Met orkaankracht tilde 'moeder Natuur' de voet balderby Quick Boys-Rijns- burgse Boys zaterdag volledig uit de koers. Het barre kli maat op Nieuw Zuid deva lueerde de prestigestrijd tot een parodie op een voetbal wedstrijd, waarin toeval de gewoonte had uitdrukkelijk te heersen. Rijnsburgse Boys streek de 'jackpot' op van het kansspel 'Stormbal', doordat Rob Gillissen kort na de pau ze deskundig profiteerde van een foutje van Quick Boys middenvelder Sis-tu Pan. In de meest letterlijke zin pre senteerde de in 0-1 geëindigde streeksamenkomst zich als de storm na de stilte van de win terstop. De, inclusief vier wis selspelers, 26 voetballers heb ben de Katwijkse orkaan door staan en alleen al op grond van die constatering mag hun lof worden toegezwaaid. Dat zo wel winnaar Rijnsburgse Boys als verliezer Quick Boys er in weerwil van de erbarmelijke omstandigheden in slaagde het dwaze duel een onderhoudend karakter mee te geven, plaatste de prestaties van de acteurs in een nog sprekender kader Onmogelijk De realiteit gebiedt op te merken dat Quick Boys-Rijnsburgse Boys zaterdag nooit gespeeld had mogen worden. De consul had het soppige speelterrein vermoedelijk terecht speel- waardig geacht, maar scheids rechter Slikkerveer had zich moeten realiseren dat de over spannen bries eenvoudig geen voetbal toeliet. Het geven van lengtepasses bleek net zo'n on mogelijke bezigheid als zoet watervis vangen in de Noord zee. Tegen de wind in verzon den ballen kwamen als een boemerang bij de afzender te recht. Rechte passes gingen krom, kromme recht. Quick Boys-Rijnsburgse Boys was dus anderhalf uur op drift, daar op Nieuw Zuid, waar op een bijveld een aanvankelijk argeloze wandelaar een nood sprong moest maken om een door de wind gelifte dug-out te ontwijken. Het is, dat Gillissen vier minuten na rust het met zoveel rivaliteit geladen ge vecht in het voordeel van Rijnsburgse Boys besliste, an ders had de als altijd van span ning zinderende twist tussen de voetbalclubs uit de aanpa lende dorpen louter verliezers opgeleverd. In de recette van hooguit 1500 belangstellenden lag ten nade le van de ontvangende partii Momentopname van het 'stormachtige' treffen Quick Boys-Rijnsburgse Boys. RB-doelman Cees Star voorkomt dat Quick Boys-aanvoerder Freek Rienks (links) gevaarlijk kan worden. (Foto Holvast) Quick Boys een derving van inkomsten van zéker 2000 po tentiële klanten opgesloten. Het publiek dat het noodweer wèl trotseerde, kwam nauwe lijks aan zijn trekken, waar het puur op voetbal aankwam. Het zij nogmaals aangestipt dat de zonder 'zuidwesters' uitge monsterde voetballers dat laat ste hoegenaamd niet viel aan te rekenen. Het tegendeel was eerder waar: voor zover de woeste elementen het toeston den, maakten ze gejaagd door de wind er het beste van. "Achteraf gezegd ben ik natuur lijk blij dat deze wedstrijd is doorgegaan", was gezien de 0-1 het logisch klinkende relaas PARIJS (AFP) - De Nieuwzeelandse schermer Martin Brill is zaterdag bij een internationaal toernooi aan de dood ontsnapt. In zijn eerste wedstrijd om de Challenge Monal, een degentoernooi dat telde voor de strijd om de wereldbeker, brak de kling van het wapen van Brills Ita liaanse tegenstander Alessandro Bermond. Het wapen drong onder de rechter-oksel twaalf centimeter diep in de borstkas van de Nieuwzee- lander. Brill had het geluk dat zijn long niet werd geraakt. Een dag na het onge luk was de toestand van Brill, die onmiddellijk naar een ziekenhuis was vervoerd, bevredigend. van 'winnende' trainer Arie La gendijk. "Maar het was onder deze omstandigheden wel heel erg moeilijk om te voetballen" Tegennatuurlijk Eenmaal in de zekerheid verke rend dat de visite bij zijn vroe gere werkgever (als enige duel in 1B) toch doorgang vond, leg de Lagendijk zijn manschap pen een tactisch doorwrocht, "tegennatuurlijk" afwachtend spelletje op. De gewonnen toss speelde RB tegen die achter grond in de kaart. Tegen de storm in streefden de kort op elkaar spelende Rijnsburgers er naar de bal zoveel mogelijk in de ploeg te houden. De Kat- (wijkers) werden zodoende voor rust uit de boom gekeken, "de nul houden" luidde toen het Rijnsburgse parool, waar bij met het oog op de tweede periode meteen lering kon worden getrokken uit het ge drag dat Quick Boys met wind kracht 11 in de rug aan de dag legde. "We hebben Quick Boys voor de rust goed van de goal gehouden", stelde Lagendijk later tevreden vast. Op zich was die constatering juist, al moet gezegd dat de vooral na de onderbreking be zield strijdende thuisclub ver gat het stormvoordeel aan te grijpen om van afstand RB- goalie Star op diens betrouw baarheid te testen. "We hebben in de eerste helft te weinig van uit de tweede lijn geschoten", merkte ook Quick Boys-trainer Martin van Vianen op. "Het be grip om in te spelen op abnor male omstandigheden zit nog onvoldoende in de ploeg. Een minpunt is dat, vloeit voor uit gebrek aan ervaring". De door RB beoogde 0-0 werd halverwege inderdaad binnen gehaald; een pauzestand die overigens geenszins een af spiegeling was van de doelkan sen, die wederzijds uit de bol van balverlies en 'dode mo menten' staande grabbelton waren opgediept. De balans na 45 minuten schier onmenselijk geworstel tegen de driftig sa mengebalde natuurkrachten: cornerstand 6-1 in het voordeel van Quick Boys. Namens de thuisploeg dongen Freek Rienks (het enige afstands schot), Pan (inswinger met bui tenkant rechtervoet). Koos Schoonewille en Arnold Boers (paalinzet, de terugspringende bal werd door Dnebergen tot corner verwerkt) naar de ope ningsgoal. Het Rijnsburgse weerwoord werd gegeven door Gillissen, die na ruim een half uur met een kanjer de lat trof. IJver De spits van Wassenaarse komaf zou vier minuten na rust de derby 'openbreken', nadat Sis- tu Pan een voorzet van Jan Ho- gewoning onoordeelkundig had uitverdedigd. Hoewel het spel van RB wat geraffineerder oogde, compenseerde Quick Boys, waar Jonker naar het middenveld opschoof, de tech nische achterstand ruim schoots met een overdosis ij ver. Met name de zich prima ontwikkelende Floor van Duyn ging zijn ploegmaten voor in de jacht op de gelijk maker, die overigens niet ter wereld zou komen. "In die fase viel de organisatie bij ons even weg", bekende La gendijk. "We hadden toen dui delijk het beste van het spel", sprak zijn collega Van Vianen eveneens de waarheid. Maar met meer goals dan de 0-1 van Gillissen werd de als voetbal wedstrijd bedoelde tombola, waarin de Katwijkers Rienks en Van Duyn gelijk de Rijns burgers Driebergen en Jan Ho- gewoning werden bekeurd en RB-invaller Arroyo, Martin Toet en QB-linksback Van Delft ten onrechte buiten schot bleven, niet gezegend. Jackpot De Rijnsburgers, bij wie Huug Aandewiel nog de lat trof na een vrije schop, gingen er dus met de jackpot vandoor. Voor Quick Boys restte de niet, ook al omdat de voor Boers geko men Mart van der Plas zich in de laatste minuut door de op de doellijn opduikende Jack Manuputty zag beroofd van de toch wel verdiende 1-1. "De bo venste plaats kunnen we vanaf nu wel vergeten", besefte Mar tin van Vianen dat er met or kaankracht een illusie was weggeblazen, "we moeten on ze blikken maar richten op de toekomst". GERARD VAN PUTTEN Leidse clubs in mineur Fides boven rode streep E/Leiden in normale doen Alle uitslagen steden zullen zich kandidaat moeten stellen, niet het NOC. Zij zullen de kar moeten trekken. Ik heb met Van Thijn (burgemeester Amsterdam), Lammers (Almere) of Peper (Rotterdam) nog geen contacten over deze zaken gehad. Of dat in de komende weken wel het geval zal zijn, hangt on der meer af van de houding van de sportbonden". Van der Krol is van mening dat de accommodaties in de Randstad ontoereikend zijn voor de Olympische Zomer spelen. "Alleen het Ahoy-complex voldoet aan de normen. De rest zou nieuw gebouwd meten worden. Daarvoor zul len de steden en regering moeten opdraaien. Of men moet het bedrijfsleven ervoor kunnen interesseren". ZEIST (ANP) - Evert Grifhorst is zaterdagmorgen onverwacht in een Utrechts ziekenhuis overleden. Grifhorst was sinds 1971 in dienst van de KNVB, belast met de voorlichting en de public relations. Nadat de bond in 1978 besloot tot het uitgeven van het blad Voetbal Totaal werd Grifhorst benoemd tot hoofdredacteur. Evert Grifhorst, geboren in de Amsterdam, speelde voor de oorlog in het eerste elftal van DWS. Na de oorlog werkte hij als sportjournalist. De laatste vijfjaar maakte Grifhorst ook deel uit van de ondernemingsraad van de KNVB. HAZERSWOUDE - De toch al koe le verhouding tussen Bettine Vriesekoop en de Nederlandse tafeltennisbond heeft inmiddels het vriespunt bereikt. Omdat de NTTB het door Avanti ingedien de verzoek om alle zaken rond het in het Tsjechische Bratislava te verspelen Top 12-toernooi zelf te mogen regelen heeft afgewe zen, voelt de Hazerswoudse zich voor de zoveelste maal door de bond in de steek gelaten. "Dit besluit is een grote teleurstel ling", treurde Vriesekoop zater dagavond na haar succesvolle optreden met Avanti tegen het Hongaarse Kaniszka. "Iedereen weet dat ik sterker speel, met Ge rard Bakker als coach. Ik had ge hoopt dat de bond gevoelig was voor het argument dat de Euro pese Tafeltennis Unie de speel sters voor de Top 12 persoonlijk uitnodigt". "Dat is niet waar", weerlegde bondsvoorzitter Jaap Roeten. "Natuurlijk, door persoonlijke inzet is Bettine Vriesekoop bij de besten van Europa gekomen, maar de uitnodigingen worden aan de bonden verstuurd. Daar om hebben wij het verzoek van Avanti afgewezen". Bondscoach Jan Vlieg, die nog steeds zijn handtekening niet heeft gezet onder een tweejarig contract (hij houdt de boot af totdat het bondsbestuur zich in september duidelijk over de kwestie Gerard Bakker heeft uitgesproken) gaat gewoon mee. De Hazerswoudse club laat het er overigens niet bij zitten. Nog deze week verzendt het bestuur een protestbrief. Gerard Bakker zal Bettine Vriese koop overigens hoe dan ook naar Tsjechoslowakye begeleiden. Om zulke moeilijkheden te voor komen als zich vorig jaar in het Engelse Thornaby voordeden, zal de geschorste Leidenaar de verrichtingen van Vriesekoop ver van het centre-court volgen. Zaterdagavond kon Bakker pal naast het speelveld constateren dat Vriesekoop goeddeels op haar oude niveau is terugge keerd. "Maar die zeges hadden weinig waarde", sprak ze zelf. "De tegenstand was gewoon te zwak". Hoewel Vriesekoop het aantal trai ningsuren aanzienlijk heeft op geschroefd, is haar conditie nog niet optimaal. "Dat merk ik voor al aan de hartslag na geleverde inspanningen. Die is nog veel te hoog. Maar het gaat vooruit". Hazerswoudse tafeltennissters bij laatste vier na winst op Hongaars Kanizska HAZERSWOUDE-DORP - Avan ti heeft zich zaterdagavond knap bij de laatste vier in het Europa Cup 2-toernooi geschaard. Het Hazerswoudse damestafeltennis- team won gemakkelijker van het Hongaarse Kanizska dan ver wacht (5-1) en weet zich nu kans rijk voor een finaleplaats. Dat laatste is tenminste de ver wachting van Europees kam pioene Bettine Vriesekoop, die zich goed lijkt te herstellen van de ziekte van Pfeiffer, én kan ge baseerd worden op het vertoon de goede spel tegen de nummer vijf van het Europese tafeltennis- mekka. Bettine Vriesekoop en Ellen Bakker bleven tegen Ka nizska ongeslagen, terwijl José Bakker als de nummer drie de show stal door Elisabet Jurikne (45), 109-voudig Hongaars inter national en voormalig medaille- op de WK, te verslaan. Het dankbare applaus van het Hazerswoudse publiek klonk ditmaal extra krachtig voor haar omdat juist zij het EC-treffen aangreep om haar kunsten te eta leren. En ook omdat José Bakker de openingspartij tegen Gyorgyi Kuhér nogal onfortuinlijk uit handen had moeten geven. An ders zou Avanti het kwartfinale- duel met de maximale cijfers naar zich toegetrokken hebben. Dat was buiten ieders verwach ting om. Bettine Vriesekoop constateerde terecht: "Die Hongaarse ploeg is me tegengevallen. Ik had echt gedacht dat het een sterker team zou zijn. Maar het ging goed. Daarom schat ik onze kansen op een finaleplaats hoog in. Het zal natuurlijk van de loting afhan gen, maar als je er van uitgaat dat er nog twee Hongaarse en een Joegoslavische ploeg bij zullen zijn, dan hébben we een goede kans". Vriesekoop, die met Avanti in het seizoen '79-'80 al eens eerder een plaats in de halve finale verover- de, heeft gelijk. Hoewel even ver ondersteld mocht worden dat Avanti's kracht verminderd zou kunnen zijn omdat verdedigster Ellen Bakker sinds dit jaar met verschilende kleuren op haar bat moet spelen. De ITTF gelastte dat voor 'materiaal-speelsters', zodat de tegenstanders zich be ter kunnen oriënteren op het ef fect van het gebruikte rubber. Maar Ellen Bakker kwam prima uit de verf. Hetzelfde gold voor haar zus José en juist dat biedt perspectieven. Ellen Bakker: "Ik had het me an ders voorgesteld, maar ik moet zeggen dat het me is meegeval- José Bakker. len. Ik had een bruin en een rood rubber. Dat is voor een tegen stander goed te herkennen. Of ze het in het buitenland ook zullen toestaan weet ik niet. Maar ik ga daar wel vanuit". Ellen Bakker heeft normaal ge sproken' wel een 'reservebatje' in haar bagage zitten, mochten er problemen ontstaan. Vooralsnog lijkt dat een verstandige zaak. In het buitenland is zij namelijk overgeleverd aan de 'goedkeu ring' van de desbetreffende scheidsrechters. Die hebben im mers het 'finale' oordeel over de kleurschakering van de batjes. Tot zover de technische perikelen omtrent nieuwe regels in het in ternationale tafeltennis. Het was wel degelijk van belang voor de zusjes Ellen en José Bakker, die samen met Bettine Vriesekoop een goede prestatie moesten neerzetten. Het gebeurde, zonder voorbehoud. José Bakker begon verrassenu goed tegen Gyorgyi Kuhér, de voormalige speelster van Statis- tika Budapest, dat in de laatste dertien jaar twaalf keer de Euro pa Cup voor landskampioenen veroverde. In haar eerste jaar bij Kanizska moest zij José Bakker gewoon naast zich dulden. De partij ging gelijk op, maar José Bakker moest ietwat onfortuin lijk toch het onderspit delven: 19-21 en 23-25. Daarna veegde Bettine Vriesekoop op overtuigende wijze Maria Bi- zo van de tafel: 21-7 en 21-11. Bi- zo bleek de zwakste speelster van Kanizsa en als enige onge trouwd. De gemiddelde leeftijd van de Hongaarse dames lag op 32, terwijl Avanti een team van gemiddeld 18 op de been bracht. Ellen Bakker toonde vervolgens tegen verdedigster Elisabet Ju- rikné weinig ontzag voor de tweevoudige, met het landen team veroverde titel van Europe se kampioene en speelde Jurik- né na de invoering van de tijdre- gel met 21-12 en 21-16 naar huis. Bettine Vriesekoop had het moeilijker tegen Gyorgy Kuhór. Toch scoorde zij met tweemaal 21-18 het derde Avanti-punt. José Bakker zorgde vervolgens voor dé verrassing door Gyorgyi Kuhér weliswaar de eerste game toe te staan (18-21), maar haar daarna hard van repliek te die nen: 21-12, 21-9. Zus Ellen Bak ker mocht vervolgens het karwei afmaken. Volgens verwachting bleek Maria Bizo geen party: 21- 15 en 21-7. Avanti kan zich zonder enige schroom voorbereiden op de ko mende halve finale en zich te vens instellen op het binnenha len van de Cup. De ploeg is sterk. Oberalster Hamburg (5-0), FTG Frankfurt (5-2) en Kanizsa (5-1) konden onvoldoende tegengas geven. De vraag is gerechtvaar digd welke ploeg dat wel kan. Misschien niet één. WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11