c humor van Captain Sensible Fraaie solo-actie van Tim Finn Bridge Kennismaking die langer had mogen duren 'Ontmoeting' duurt veel te lang... Extra ZATERDAG 14 JANUARI 1984 Onder redactie van Jaap Visser 'The power of love' - Captain Sensible (CBS) Alleen al de voorkant van de hoes van Ray Burns' (alias Captain Sensible) 'nieuwste' werkt op de lachspieren. De clowneske voorman van de al lereerste serieus te nemen punkband The Damned wordt daarop afgebeeld als een kost schoolknaapje met het haar in een onberispelijke scheiding dat door een ringetje is te ha len. Op de achterkant treffen we hem aan in gewone doen: met zijn mallotige brilletje, blonde piekhaar, eeuwige grijns, pet en spijkerjack. Ook de binnenhoes is grandioos. Burns is hier gefotografeerd in het gezelschap van allerlei lie den uit de Martini-scene: zor geloze, jonge rijkeluiskinde ren. Op vrijwel alle foto's is het gelaat van Prins Charles ge monteerd. En de muziek? Grandioze hu mor, luidt het antwoord. Burns is er één van het uitstervende soort dat overal tegenaan schopt zonder ook maar één moment in naargeestig doem denken en eng gepreek te ver vallen. Evenmin slaat hij door naar wat ik maar de Toon Her mans-stijl zal noemen. Want optimisme en belichting van de zonnige zijde van het leven is toch wat anders dan gewau wel over bloemetjes en bijtjes. Slim als hij is, heeft Burns al zijn komische en bijtende tek sten voorzien van gladde, ui terst licht verteerbare muziek. Zo verzekert hij zich van 'air play' en hogere verkoopcijfers. Ook heeft hij zijn vorige hit 'Wot' van een opvolger voor zien want 'Stop the world' is een minstens even sterke Tap- talk'-song. Het scherpst is Burns in 'Royal rave up' waarin hij de leeg hoofdigheid van het leven van de broer van prins Charles, An dy, of Andrew zo u wilt, aan de kaak stelt. Ook geeft hij enkele dreinende love-songs ten bes te, hier en daar duidelijk refe rerend aan het pathetische lief- desgebral van een groep als ABC. In 'Secrets' spreekt hij Johnny Rotten en wijlen sid Vicious aan. "Johnny vocht in de voor hoede. Nu is hij dood. Ik denk dat de moraal is: wees nimmer andermans versnelling", zingt hij in dit mooiste nummer van de plaat. Men zou Burns kun nen verwijten dat hij zijn punkcollega's afvalt. In de ga ten moet echter worden gehou den dat de punk van The Dam ned een heel andere was dan die van The Sex Pistols. The Damned heeft altijd meer voor humor dan zwartgalligheid ge kozen. Toch moet Captain Sensible wa ken voor het gevaar dat hij een persiflage van zichzelf wordt. Dat gevaar steekt hier en daar de kop op, vooral daar wpar de muziek wel heel goedkope ele menten bevat. Maar net als je dat constateert, komt hij weer op de proppen met een prima tekstuele of muzikale vondst. WIM KOEVOET Next Crisis - Next Crisis (eigen beheer) De zesmens'-formatie Next Cri sis heeft in eigen beheer een mini-elpee van een klein half uurtje uitgebracht die me zo'n vijftien minuten te kort duur de. Paf sta ik van het geluid van dit staaltje van vakman schap. Verantwoordelijk hier voor is geluidstechnicus/drum mer Erk Willemsen. In de muziek van Next Crisis zit ten tal van gangbare stijlen verborgen zonder dat de groep ook maar één moment de in druk wekt van teveel walletjes te willen eten. Erg origineel is de wijze waarop de vibrafoon wordt gehanteerd. Zangeres Geertje Hoeffnagel heeft haar noten goed op een rijtje staan. Misschien dat ze de volgende keer wat meer vanuit haar hart kan zingen. De plaat valt verder op door een uiterst professioneel overko mende ingetogenheid. De groep heeft een broertje dood aan ego-trippers en speelt ui terst gedisciplineerd. Hier en daar werkt dat toch niet hele maal goed. Het nadelige effect ervan is te vergelijken met dat van twee heren die erop staan de ander voor te laten gaan. Resultaat: geen van beiden opent de deur. WK 'Hagenees' Velthuys heeft via het Leidse cassettelabel van Rob Smits een 'C46' uitge bracht die me precies 46 minu ten te lang duurde. Velthuys maakt nauwelijks te verteren, ronduit armoedige elektroni- ca-muziek die zelfs als ver- koopstimulerende super- marktmuziek onbruikbaar is. Albert Heyn is gewaarschuwd. Ellenlang uitgesponnen melo dielijnen waarvan je gezicht tien centimeter langer wordt, vullen dit wel erg tegenvallen de produkt. Ook het geluid laat veel te wensen over. De ritme- box klinkt als een koektrom mel met een trillende deksel, en heus, dat ligt niet aan mijn cassette-deck. Velthuys moet maar eens in de leer gaan bij de in Nederland zwaar onder schatte Johan Timman die twee jaar geleden de - wat mij betreft - enige serieus te nemen synthesizerelpee van eigen bo dem, 'Trip into the body', uit bracht. W.K. 'Escapade' - Tim Finn (CBS) Roxy Music-gitarist Phil Man- zanera ontdekte in het prille begin van de jaren zeventig het muzikale talent van de Nieuw Zeelandse gebroeders Finn. De oprichting van Split Enz was het gevolg. Een for matie die niet alleen tot de meest merkwaardige maar ook tot de meest succesvolle popgroep van het eiland in de Indische Oceaan zou uit groeien. Na zowel muzikaal als wat het uiterlijk betreft als voorlo pers van de punk te hebben gefungeerd, de gebroeders Finn liepen al met hanekam- men rond toen de eerste punk nog op het idee moest komen om een veiligheids speld door z'n leren jack te steken, ontwikkelden de Nieuwzeelanders zich tot hoogwaardige wave-muzi kanten. single 'I hope I never' scoor den de Finn-brothers een re gelrechte wereldhit. Zanger Tim Finn heeft deze zoete maar beeldschone ballade als uitgangspunt genomen voor zijn eerste solo-project: 'Es capade'. Met het verknippen van zijn ha- nekam lijkt Finn ook z'n wil de haren te hebben afgewor pen. Tekstueel en muzikaal lijkt het voorheen zo opge wonden baasje innerlijke rust te hebben gevonden. Het resultaat: een mooie, uitgeba lanceerde plaat met over het algemeen vrolijke, opper vlakkige liedjes en ongecom pliceerde ballades. Het op single gezette 'Fraction too much friction' is trou wens uitermate representa tief voor de verdere inhoud van Finns 'vlucht' uit het groepsgebeuren van Split Enz. Bij het samenstellen van 'Esca pade heeft de zanger enorme steun gehad van de uit Zuid- Sinds Tim Finn z'n wilde haren kwijt is, maakt hij mooie ongedwongen (reproduktie Holvast) Fataar en Finn staan er borg voor dat 'Escapade' ondanks de oppervlakkige inhoud een boeiende plaat is geworden. JAAP VISSER Afrika stammende ex-Beach Boy Ricky Fataar die op de plaat verantwoordelijk is voor alle percussie, achter grondzang en toetsenwerk. De gebundelde talenten van Horizontaal 1. graanpakhuis, 5. Jap. parel- duikster, 8. verharde huid, 12. Nederl.munt, 16. rondhout, 18. dat is (Lat.afk.), 19. oude vocht maat, 21. eikeschors, 24. boom, 25. de onbekende, 26. deel v.e. ladder, 27. toegankelijk, 28. Chin.maat, 29. Franse NV, 30. reis-tocht, 32. heden, 33. deel v.d. bijbel, 34. baardje, 36. snij- werktuig, 38. vr. titel, 40. droogoven, 41. laan, 42. niveau, 43. oude lengtemaat, 44. berg weide, 46. jaartelling, 48. trek dier, 49. maanstand, 50. Turks bevelhebber, 52. Ver. Naties, 53. onmeetbaar getal, 54. deel v. Sumatra, 55. bloedvat, 56. pers. vnw., 58. gewicht, 59. recht stuk v.e. vaart, 61. wissel gebruik, 62. landb. werktuig, 67. voorzetsel, 68. lekkernij, 74. drietal, 75. zangstem, 76. paar. Verticaal: 2. titel, 3. streep, 4. in orde, 5. ten bedrage van, 6. larve, 7. water in Noord-Brabant, 8. uitgave, 9. water in Utrecht, 10. leraar, 11. land in Azië, 13. muz.noot, 15. kledingstuk, 17. benoeming, 18. goochelaar, 20. kleding stuk, 21. vroeger, 22. varkens hok, 23. ver (in samenst.), 31. binnengoed v.e. sigaar. 33. ont kenning, 34. bevel, 35. toiletar tikel, 36. honingdrank, 37. pl. in België, 39. priem, 45. oven krabber, 47. schoorsteenzwart. 50. houding, 51. vaartuig, 53. huisdier, 57, lekkernij, 60. meer in Rusland. 63. koordans, 64. voedsel, 65. muz.noot, 66.Euro peaan, 68. titel, 69. soort onder wijs, 70. motorraces, 72. vaar tuig, 73. water in Friesland. De prijs van 25,- werd toege kend aan J. Segaar-Verdouw, Leidseweg 497, 2253 JH Voor schoten. De prijs wordt de winnaar toege zonden. Oplossingen met vermelding van "Puzzel" voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. Het is de laatste tijd gebruik ge worden dat omroepverenigin gen optreden als sponsor van schaakevenementen. Zo was de AVRO gastheer bij het Ne derlands kampioenschap, de VARA bij het Nederlands jeugdkampioenschap en orga niseerde de KRO voor de twee de maal een tweekamp tussen Timman en een andere sterke grootmeester. Daarom is het des te triester dat hiervan op de televisie vrijwel niets te zien was. En de schaarse korte pro gramma's die dan nog werden gemaakt, werden voor een be langrijk deel gevuld met toe spraken van bovenbazen en kwasi-artistieke beelden van de tikkende klok. En toch leent het schaakspel zich uit stekend voor uitleg op de tele visie, evenals, overigens de an dere denksporten. Wie regel matig de grote toernooien in Nederland bezoekt weet dat we bovendien beschikken over voortreffelijke explicateurs, die een groot publiek kunnen boeien. Kennelijk menen de Néderland- se omroepen, die niet te be roerd zijn om een schaakeve nement te sponseren, dat het Nederlandse publiek te dom is voor het schaakspel. In Enge land is dat in elk geval niet zo. Daar loopt al acht jaar het pro gramma "Master game" dat een miljoen kijkers trekt. Het gaat over een toernooi dat spe ciaal door de BBC wordt geor ganiseerd. Hoogtepunt deze keer was de fantastische finale- partij, becommentaieerd door grootmeester Hartston en de spelers zelf. Wit: Karpov; Zwart: Miles. 1. e4 c6: 2. d4 d5 3. Pd2 de4: 4. Pe4 Pf6: 5. Pf6 gf6: 6. Pf3 Lf5: 7. Lf4 Pd7; 8. c3 Db6; 9. b4!? (Be doeld om de lange rokade te gen te gaan...) e5: 10. Lg3 0-0-0 maar zwart doet het toch) 11. Le2 h5: 12. 0-0 Le4: 13. Pd2 Ld5:14. Lh5 ed4: 15. c4 Le6: 16. a3 Pe5: 17. Tel d3: 18. c5 Db5: 19. Tbl Lh6: 20. a4 Da6 21. f4 Zoals ik vorige week heb be loofd, komt deze keer de tem potheorie ter sprake en het ver heugt mij zeer dat dat gebeu ren kan aan de hand van een nieuw boek van Frits Luteyn, getiteld: "De eerste stap naar het wereldkampioenschap". De Hagenaar schreef dit samen met Iser Koeperman, die in het Russisch "Positioneel spel op het honderdruiten bord" liet verschijnen. Het boek is te ver krijgen door overmaking van 25,- 4,- porto) op reke ning nr. 4328739 (giro) t.n.v. F.C. Luteyn, Den Haag. Om u een indruk te geven, volgt hier een gedeelte uit het hoofd stuk Tempotheorie en wel over het fenomeen tempobereke ning. "Eigenlijk zijn we nau welijks geïnteresseerd in ons eigen tempogetal. Immers al zouden we dat berekenen, dan vertelt dat ons nog niets over wie van de twee er meer heeft. Er zijn tal van systemen om dit verschil te berekenen. Wij be palen ons hier tot het simpelste systeem met het minste reken werk volgens de jongste in zichten. Alle schijven op het bord krijgen een waarde van 0 Soms vraagt men zich wel eens af waarom er eigenlijk afspra ken worden gemaakt. Om deze na te komen natuurlijk, is het voor de hand liggende ant woord. Zo zou het wel moeten zijn, maar helaas blijkt dat lang niet altijd op te gaan. Neem nu bijvoorbeeld de afspraak over de uitgiftedatum van de Euro- pa-CEPT-zegels. Op de elfde gewone zitting van de Europese Conferentie van de Administraties der Posterij en en Telecommunicatie (CEPT), die in de zomer van 1982 in Wenen werd gehouden, werd overeengekomen dat in de toekomst de Europa-CEPT- zegels zo dicht mogelijk bij de vijfde mei zouden worden uit gegeven. De vijfde mei is na melijk ooit door de Raad van Europa uitgeroepen tot "Dag van Europa" en dat is, volgens de CEPT-vergadering toen, voor de meeste landen een uit gelezen moment om de Euro- pa-zegels te presenteren. Hoewel Nederland tot nu toe de vijfde mei ook nog niet heeft benaderd haalt Zweden dit jaar helemaal vreemd uit. Op 9 februari worden de Zweedse Europa-zegels al op de markt gebracht, twee stuks: een 1,80 kr.-zegel, waarvan er tien in 27. Ld5:? (In tijdnood gaat de wereldkam pioen in de fout. Beter is 27. Teb7 Lc5+: 28. Lf2 Lf2: 29. Kf2 Lb7: 30. Lb7+ Db7: 31. Tb7 Kb7: 32. Dbl+ (en de kale zwart koningsstelling garan deert minstens remise) Td5: 28. Tbb7 Le7: 29. Te7 Dc6: 30. Tf7 Tc5: 31. Dg4+ f5: 32. Dg7 Te8: 33. h4 Pe3: 34. Lf2 Tcl+ 35. Kh2 Pg4+: 36. Kg3 Pf2: 37. Pf3 Pe4+ 38. Kh2 d2: 39. Pd2: Pd2: en zwart gaf rijkelijk laat op. t/m 8 afhankelijk van de rij (bijv. de velden 6 t/m 10 vor men de tweede rij voor zwart en de negende voor wit), waar op zij opgesteld staan. De rijen van de witte schijven worden geteld van deze kant en die van de tegenstrever van de over kant. (Voorbeeld: een zwarte schijf op veld 18 krijgt waarde 3, maar een witte schijf op dat veld krijgt de waarde 6). Laten we eens proberen het ver schil ijl tèmpi van diagram 75 te berekenen. Je begint de ei gen tempovoorraad te bepalen. (Laten we zeggen wit) 1 schijf op de tweede rij geeft (lxl=)l, 2 schijven op de derde rij geeft (2x2=)4, 3 op de vierde rij (3x3=)9, 3 op de vijfde (3x4=)12 en l-.op de zesde (lx5=)5. Nu hetzelfde voor zwart: 2 schijven op de tweede rij (2x1=)2, 2 schijven op de derde (2x2=)4, 3 op de vierde (3x3=)9, 2 op de vijfde (2x4=)8, 1 op de zesde (lx5=)5. Het land waar de meeste mensen bridgen in relatie tot het aantal inwoners is niet Nederland, al hoewel ons land heel hoge ogen gooit, maar Nieuw Zee land. Bridge is daar immens populair en het is dan ook niet toevallig dat de Nieuw Zeelan ders zo sterk voor de dag kwa men tijdens het laatste WK. De Hans Kreijns van Nieuw Zee- land heet Bruce Bell, die on langs in de Auckland Club een wapenfeit op zijn naam schreef dat de gehele wereldpers haal de. U mag proberen zijn pres tatie te evenaren: 84 87 w7° o 1 H 10 5 HB63 O V B 9 5 H 6 West, niemand. West opende 1 Ru, noord 3 KI, waarop Bruce De witte schijven (waar den) geeft 31 en die van zwart 28. Het verschil is drie (in het voordeel van wit, en als dat jouw kleur is dan geldt +3, zo niet dan -3) en om aan te ge ven welke speler aan zet is wordt er een Vz bij opgeteld of van afgetrokken. Wit is hier aan zet, waardoor hij een ont- wikkelingsvoorsprong blijkt te hebben van 3Vi tempo. Zou zwart daarentegen aan zet zijn, dan moet van het totaal Vz afge trokken worden en komt hij uit op een ontwikkelingsvoor- sprong van 2'/2 tempo. door Ton Schipperheyn 84 O 8 7 O 64 A AVBi 14 2 Bell als zuid de bieding besloot met 3 SA. West kwam uit met Ru 2 voor oost's aas, de terug gespeelde Ru 7 was via de boer voor west's heer, gevolgd door KI 7 Hoe speelt u U hebt de keus. uit drie mogelijkheden: a U neemt KI H, incasseert Ru V en draait de klaveren af. b U neemt KI V en speelt een kleine harten naar de boer, in de hoop dat oost Ha V heeft (west heeft zeker Ha A). c U neemt KI A, speelt zelf de heer bij en snijdt op Ha V. Bruce Bell vond de winnende speelwijze aan tafel, alhoewel die zelfs met open kaart niet zo gemakkelijk te vinden is. Speelwijze a) faalt omdat zuid zelf in afgooiproblemen komt. Op de laatste klaveren moet hij Ha H of Sch H sec zetten en in die kleur maakt de tegenpartij vervolgens de 5e slag. We geven nu eerst het hele spek A VB m *97632 C A 10 V V 9 5 4 2 OH 10 82 WOOA73 10 7 5 3 Z - H 10 5 HB63 O V B 9 5 H 6 De meeste spelers zullen het ge vaar onderkennen en daarom kiezen voor speelwijze b). Dat lukt inderdaad, als de klavers tenminste niet 4-0 zijn ver deeld (omdat u KI H moet overnemen met het aas wordt' in dat geval de 10 höog). Bruce Bell hield rekening met die kwade kans en koos voor c). De enige speler die een vier- kaart klaveren kan hebben is immers west en in dat geval kan KI 10 er uit worden gesne den, zodra zuid opnieuw een slag komt. Deze speelwijze werkt, ook bij het slechtst denkbare klaverzitsel, mits oost in het bezit is van Ha V. In de praktijk bleek het zuid's enige kans. een boekje zitten en een 2,70 kr.-rolzegel. Zoals reeds gemeld staan alle Europa-emissies van de bij de CEPT aangesloten 26 postad ministraties dit jaar in het te ken van het 25-jarig bestaan van de organisatie. In verband daarmee is er deze keer weer voor een gemeenschappelijk motief gekozen, een ontwerp van Larrivière uit Monaco, waarin de "brugfunctie" van de PTT tot uiting wordt ge bracht. 1974 tonen deze zegels een ge meenschappelijk motief, daar na stapte men over op een ge meenschappelijk thema. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de CEPT wordt het, zoals opgemerkt, weer een gemeenschappelijk motief. Maar de komende jaren wordt het alweer een thema. Tot besluit nog even terug naar Zweden waar op 9 februari be halve de Europa-zegels nog drie zegels verschijnen ter ge legenheid van het 100-jarig be staan van de Zweedse post spaarbank. Op drie rolzegels in waarden van 1,00 kr., 1,60 kr. en 1,80 kr. de drie Zweedse kronen en het embleem van de bank (kroon met posthoorn). De Conférence Européenne des Administrations des Postes et Télécommunications (CEPT) werd op 26 juni 1959 in Mon- treux door 23 postadministra ties uit 19 landen opgericht. Om de samenwerking tussen de- Europese CEPT-landen te ma nifesteren geven deze sedert 1960 Europa-zegels uit. Tot Vanaf 9 februari zijn de Zweedse eerste-dagenveloppen ook op een geheel andere leest ge schoeid: de enveloppen zullen worden geïllustreerd, ze wor den iets groter en ze zullen worden genummerd, PFA -1984: 1 100 jaar postspaarbank en PFA 1984: 2 Europa 84.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 26