Soldaten weg ingang Suralco Madrid blij met Frans optreden tegen ETA-leden 'Steun Midden- Amerika met 8 miljard dollar' contact lenzen...! Spaanse legertop totaal vernieuwd 'Onverwachte wending' in Suriname Piloot VS in Honduras neergeschoten Rapport-Kissinger: VS vergroten druk op Japan Chinese premier wil intrekken Taiwan-wet Pretoria verwerpt rechtstreeks overleg met Swapo DONDERDAG 12 JANUARI 1984 PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) De militairen die gisteren de ingang van het Suri naamse bauxietbedrijf Suralco in Paranam bewaakten hebben zich in de loop van de middag van het bedrijf teruggetrokken. Ook de stakers bij Suralco hebben het bedrijfs terrein verlaten en zijn naar huis gegaan. Dat is vernomen van de zijde van het bauxiet bedrijf. Een en ander volgde na een toe spraak per megafoon van de offi cier Esajas tot de stakers. Deze erkende dat het niet om een klei ne groep van actievoerders gaat, maar dat alle Suralco-werkne- mers hebben getoond een vuist te willen maken en de staking te willen voortzetten. Een goed ingelichte zegsman in de Surinaamse hoofdstad sprak van een "onverwachte wending". Essyas zei ook dat legerleider Bouterse dinsdag verkeerde in formatie heeft gekregen en dat het bij de acties niet gaat om een "kleine knokploeg" maar om alle Suralco-werknemers. Bij Suralco werd gistermiddag nog overlegd of het besluit tot slui ting van het hele bauxietbedrijf zal worden uitgevoerd. Suralco had dinsdag de autoriteiten schriftelijk laten weten dat we- WASHINGTON (Rtr) - Een pi loot van het Amerikaanse le ger is gisteren in Honduras gedood toen zijn helikopter vanaf de Nicaraguaanse kant van de grens met Honduras werd beschoten en tot landen gedwongen. De twee passagiers van de pi loot, beiden Amerikaanse ge niemilitairen, werden naar een naburig hospitaal ge bracht, waaniit zij na behan deling konden worden ont slagen, aldus het ministerie. Een woordvoerder van de rege ring in Tegucigalpa zei dat Nicaraguaanse militairen de Amerikaanse helikopter bo ven Hondurees grondgebied hadden neergeschoten. De piloot en militairen van de genie namen deel aan oefe ning "Big Pine II" met Hon- durese militairen. De piloot is het eerste slachtoffer van de reeks van oefeningen, waar aan in de voorbije zes maan den door ongeveer 5000 Ame rikaanse militairen is meege daan. De ambassadeur van Nicara gua in Honduras, Edwin Za- blah, verklaarde dat het inci dent een voorwendsel zou kunnen zijn voor Amerikaan se interventie in Nicaragua. gens "overmacht" op korte ter mijn het bedrijf zou moeten slui ten. Legerleider Bouterse had een dag de tijd gekregen de ar beiders ertoe te bewegen het werk te hervatten. De woordvoerder van het moeder bedrijf Alcoa in Pittsburgh ver klaarde gisteren desgevraagd dat ook bij Alcoa nog overlegd wordt over een eventuele sluiting van Suralco. Hij voegde eraan toe dat men in Pittsburgh denkt aan een "tijdelijke" sluiting van Suralco op korte termijn. Hij wilde niet zeggen wat korte termijn bete kent. "Men moet in dit soort za ken niet te rechtlijnig denken", aldus de woordvoerder van Al coa. Volgens Alcoa kan Suralco uitein delijk behouden blijven voor Su riname. "We hebben langdurige historische banden met het land en we zijn er alleen maar bij ge baat het werk zo snel mogelijk te hervatten", zo zei de woordvoer der. De staking by Suralco werd giste ren voortgezet ondanks de mili taire aanwezigheid. Enkele uren nadat gisterochtend de fabrieks- poorten by Suralco in het zuidelijk van Paramaribo gele gen Paranam waren opengegaan, bevonden zich ongeveer 1200 ar beiders op het bedrijfsterrein. Van die 1200 zetten slechts onge veer 50 arbeiders hun handteke ning op een werkformulier, waardoor zij officieel als werk willige werden geregistreerd, zo is van de zyde van Suralco ver nomen. Volgens een zegsman hadden in de dagploeg ongeveer 1800 arbei ders moeten zitten. Er zijn dus zeshonderd arbeiders niet op ko men dagen. In hoeverre het hier gaat om stakers is niet geheel duidelijk, omdat een fors aantal ziektemeldingen binnenkwam en nogal wat verlofdagen zijn op genomen. Aanvankelijk waren alle arbeiders als werkwillig ge kwalificeerd. Omdat zy als zoda nig van de militairen toestem ming kregen het fabrieksterrein te betreden. De arbeiders moes ten bij de militairen aan de in gang opgeven of zij werkwillig waren of niet. Bij de ingang van het bedrijf stonden ongeveer 25 militairen, terwijl ook elders in de omgeving sprake was van mi litaire aanwezigheid. Legerleider Bouterse had dinsdagavond via de televisie aangekondigd dat hij het leger zou inzetten by Suralco om de "terreurgroep" die werk willigen zou willen verhinderen het werk te hervatten aan te pak ken. Gisteren is een aantal Amerikaan se staffunctionarissen (technici en accountants) bij Suralco met gezinsleden per lijntoestel naar de VS vertrokken, zo is van de zijde van het bedrijf vernomen. Het gaat in totaal om ongeveer twintig personen. Gezinsleden van Amerikaanse werknemers bij Suralco hadden deze week het advies gekregen Suriname te verlaten. De aanwezigheid van de Amerikanen zou geen zin heb ben, nu het bedrijf feitelijk stil ligt. De militaire bewaking van het energiebedrijf EBS werd giste ren voortgezet. De energiepro- duktie ging door. Een aantal werkzaamheden, zoals het ma ken van nieuwe aansluitingen op het elektriciteitsnet, werd echter niet verricht. In goed ingelichte kringen werd gisteren de situatie in Suriname "onoverzichtelijk" genoemd, nu de stakingen ondanks militair vertoon zijn voortgezet. Zowel de verschillende vakcentrales als de legertop pleegden druk over leg over de situatie in het land. WASHINGTON (AP/GPD) - De studiecommisie voor Midden- Amerika onder leiding van de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft in haar gisteren officieel openbaar gemaakte rap port als voornaamste aanbeve ling gedaan dat Washington een bedrag van 8 miljard dollar ter beschikking moet stellen om brede politieke, economische en TOKIO (GPD) - De VS hebben op nieuw bij de Japanse regering aangedrongen op een forse ver hoging van de defensiebegroting en een snelle oplossing van de handelsgeschillen. De Ameri kaanse ambassadeur in Japan, Mike Mansfield, waarschuwde minister van buitenlandse zaken Shintaro Abe voor een verslech tering van de onderlinge betrek kingen als er geen vooruitgang wordt geboekt in deze kwesties. Abe begint op 26 januari een offi cieel bezoek aan Washington, waar hij behalve zijn collega van buitenlandse zaken George Shultz ook defensieminister Cas per Weinberger en vice-presi dent George Bush zal ontmoe ten. In zijn onderhoud met de Ameri kaanse ambassadeur heeft Abe weliswaar beloofd dat zijn rege ring zijn uiterste best zal doen, maar dat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn een stijging van de defensiebegroting met 6,9 procent te halen, zoals door het ministerie van defensie is ge vraagd. De nieuwe Japanse rege ring legt momenteel de laatste hand aan de begroting voor het fiscale jaar 1984, dat hier loopt van april tot maart. Er moet aan alle kanten worden bezuinigd, om de staatsschuld niet verder te laten oplopen en een beloofde verlaging van de inkomensbelas ting te kunnen doorvoeren. Een beeld van de Filippijnse president Marcos staat nog steeds in dé steigers. Het prestige-object wordt (nog) niet afgebouwd wegens de financiële crisis, waarin het bewind-Marcos is verzeild geraakt. De kop moet 16 meter hoog worden. (Foto upi> sociale hervormingen in Midden- Am erika te ondersteunen. De commissie wijst verder nadruk kelijk op het gevaar dat de Ame rikaanse veiligheidsbelangen in Midden-Amerika kunnen wor den geschaad door inmenging van Cuba en de Sowjet-Unie. In het rapport wordt het streven van de hand gewezen in El Salva dor door te gaan met de vorming van een brede coalitiereregering. Kissinger c.s. zien om uit de Sal vadoraanse burgerstrijd te ko men als enige mogelijkheid een definitieve zege van het rege ringsleger op het linkse verzet. Er wordt dan ook gepleit voor het opvoeren van de militaire steun aan het Salvadoraanse be wind. Maar de commissie verwerpt het Amerikaanse regeringsstand punt dat ondermijnende actie, geïnspireerd en gesteund door de Sowjet-Unie de oorzaak is van de problemen. Zy zegt dat mili taire, economische en sociale as pecten tezamen moeten worden bekeken. Het is nog niet te zeggen welke in vloed het rapport op het Ameri kaanse beleid zal hebben. Rea gan behoeft de aanbevelingen niet op te volgen, maar als hij een beleid wil dat door Republikei nen en Democraten wordt aan vaard, zal hij een zekere binding van hulp aan mensenrechten niet kunnen ontlopen, ook al heeft hij onlangs vorig jaar over zulke voorwaarden een veto uit gesproken. Voor het lopende belastingjaar wil len de VS aan Centraal Amerika hulp ter waarde van 1,5 miljard dollar verstrekken dat is meer dan tweemaal zoveel als voor heen. In dit jaar wil Reagan El Salvador voor 400 miljoen dollar aan militaire bijstand geven, dat is achtmaal meer dan voorheen. MADRID - De Spaanse socialis tische regering heeft met een zucht van verlichting de stra fexpeditie van president Mit terrand tegen de in Frankrijk verblijvende ETA-leden ont vangen. Dinsdag voerde de Franse politie in Frans Bas kenland diverse razzia's uit, waarbij dertien topfiguren van de Spaans-Baskische afschei dingsbeweging werden gear resteerd. Zes van hen werden meteen op een vliegtuig gezet naar het el- land Guadeloupe. Vandaar zul len zij waarschijnlijk naar Ve nezuela of Nicaragua worden gebracht, waar ze zich bij ande re uitgeweken ETA-leden zul len voegen. De rest van de ETA-arrestanten heeft een ulti matum gekregen. Binnen 48 uur zullen zij een keus moeten maken tussen deportatie naar streken in Frankrijk, ver van Baskenland, of het zestal vol gen naar Zuid- of Centraal- Amerika. door Gerrit-Jan Hoek Jarenlang hebben opeenvolgen de regeringen in Madrid tever geefs geprobeerd wijziging aan te brengen in de coulante Fran se houding jegens de Spaanse Basken, die om politieke of po litiële redenen de wijk naar Frans Baskenland hadden ge nomen. Herhaalde Spaanse verzoeken om uitlevering van Etarra's werden systematisch geweigerd. Tot grote irritatie in Madrid ver leenden de Franse autoriteiten de Spaanse Basken niet alleen het statuut van „politiek vluch teling", maar legden weinig in de weg om te voorkomen dat de ETA-leden klandestien de grens overwipten om in Spanje klinkende aanslagen te plegen. Alleen als de bloeddruk in Ma drid kritieke grenzen bereikte, toonde Frankrijk in het verle den enige consideratie, by- voorbeeld door enkele ETA-le den tijdelijk naar het eiland Yeu te deporteren. Het eigenbelang van Frankrijk woog echter steeds zwaarder dan de (niet onterechte) kritiek van Spaanse kant, dat de ETA in Frankrijk een onschendbaar heiligdom leek te hebben. Im mers, zo luidde tot dusverre de Franse filosofie, zolang we de ETA niet de duimschroeven aandraaien, zullen ze er wel voor waken hun beschermde positie in de Franse Pyre- neeënprovincies in de waag schaal te stellen door hun poli tieke activiteiten tegen Franse doelen te richten. Hoewel in Madrid een beetje de indruk is gewekt dat de omme zwaai van Mitterrand het ge volg is van druk van de Spaan se socialisten, is de opzienba rende koerswijziging van Frankrijk slechts voor een deel te beschouwen als een succes je van premier Felipe Gonza lez, die recentelijk tijdens een bliksembezoek aan Mitterrand deze opnieuw trachtte te over tuigen van de noodzaak om ac ties tegen de Baskische ballin gen te ondernemen. Het heeft er veeleer alle schijn van dat opnieuw het Franse eigenbe lang de doorslag heeft gegeven om de ETA-milianten op Frans territoir aan te pakken. Ondanks dat de Spaanse ETA- militanten zich van gewapende acties in Frankrijk onthielden, leidden de zeer nauwe contac ten met hun Franse geestver wanten, voor wie de provincies in Zuidwest-Frankrijk even eens niet meer zyn dan het noordelijk deel van de autono me staat Euskadi, tot een groeiende activiteit van de Frans-Baskische onafhanke lijkheidsbeweging Iparretar- rak. Op 2 januari jl. namen mi litanten van deze Franse tegen voeter van de Spaanse ETA de politiekazerne in Anglet onder vuur. Door het ETA-kaf van het Iparretarrak-koren te scheiden, hoopt Mitterrand te bereiken dat de Franse onaf- hankelykheidsstroming tijdig in een isolement wordt ge drukt. Ook de recente bloedige repre sailles tegen vooraanstaande ETA-leden in Zuid-Frankrijk hebben Mitterrand waarschijn lijk de schellen van de ogen doen vallen. Uit het optreden van een nieuw duister com mando, opererend onder de naam GAL (anti-terroristische groepen voor de bevrijding), die in oktober twee ETA-leden lieten verdwijnen en in decem ber twee topfiguren van de Baskische afscheidingsbewe ging liquideerden op klaarlich te dag, moet Mitterrand de conclusie getrokken hebben dat de Spaanse onvrede over de Franse tolerantie jegens de ETA zijn limiet had bereikt. Immers, hoewel de Spaanse re gering elke directe verant woordelijkheid voor het optre den van de GAL van de hand wees (duidelyk met de intentie om een diplomatiek incident van een gewapend optreden op het territoir van een andere souvereine staat te voorko men) kan men op zijn minst vraagtekens zetten by het punt in hoeverre de socialistische regering in Spaiye de operatie van het GAL oogluikend heeft toegelaten. De meest gehoorde versie over de identiteit van het commando is dat het be staat uit leden en ex-leden vn de Spaanse politie en diverse geheime diensten, die het vuile werk laten opknappen door beroepsmisdadigers, en die ge financierd worden door Baski sche industriëlen die het beu zijn om revolutionaire belas ting aan de ETA te betalen. De vraag die echter voorlopig open blijft is in hoeverre de ETA door de Franse maatregel is aangeslagen. Vaststaand feit is evenwel dat de ETA zich voor het eerst in zijn bestaan daadwerkefijk bedreigd voelt. Tekenend is dat veel ETA-le den na de eerste operaties van de GAL maar vóór de Franse maatregel, al vrywillig een vei lig heenkomen naar Zuid- Amerika hebben gezocht. Te vrezen valt echter, het fanatis me van de ETA een beetje ken nende, dat de Baskische af scheidingsbeweging zich zelfs niet door de afstand en de bete re controleerbaarheid ervan zal laten weerhouden om nieuwe wegen voor gewapende acties te zoeken. Waarbij men even eens moet vrezen dat nieuwe acties zich niet alleen tot Span je zullen beperken, maar ook Frankrijk als doelwit zullen hebben. WASHINGTON (UPI) - Premier Zhao Ziyang van China heeft gis teren opgeroepen tot de intrek king van de zogenaamde Tai- wan-wet, waarin de officieuze betrekkingen worden geregeld tussen de Verenigde Staten en Taiwan. In een vraaggesprek met journalisten noemde hij deze wet het voornaamste obstakel voor de ontwikkeling van de betrek kingen tussen China en de Ver enigde Staten. In antwoord op de vraag waar Chi na moest worden geplaatst in de gespannen relaties tussen de VS en de Sowjet-Unie, zei de 64-jari- ADVERTENT1E lid ANVC Katwijk - Voorstraat 80; Heemstde - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58; Sassenheim - Hoofdstraat 253, Vlaardingen - Hoogstraat 209; Wassenaar - Langstraat 7 ge premier dat "China een onaf hankelijk buitenlands beleid voerde". In een rede tot Amerikaanse za kenlieden zei de Chinese pre mier dat zijn land graag de vruchten wil oogsten van de technologie en kennis van de geïndustrialiseerde wereld. Hij waarschuwde ook voor dit ge hoor dat politieke moeilijkheden de opkomst van een bloeiende handel met de Verenigde Staten in gevaar kunnen brengen. Hij vroeg de zakenwereld zijn in vloed aan te wenden die moei lijkheden te verhelpen overwin nen. Politieke overwegingen en econo mische activiteit kunnen niet los van elkaar worden gezien, aldus Zhao. De uitbreiding van de han del tussen de Verenigde Staten en China zal de politieke betrek kingen tussen beide landen be vorderen. En omgekeerd geldt ook dat een terugslag in de poli tieke betrekkingen een negatie ve invloed heeft op de economi sche betrekkingen. Op een diner van de Amerikaans- Chinese vriendschapsvereniging herhaalde Zhao het Chinese aan bod aan Taiwan onderhandelin gen te voeren over hereniging van Taiwan met China. MADRID (GPD) - De Spaanse re gering heeft met de benoeming van een totaal vernieuwde leger top gisteren het proces van her vorming van de Spaanse strijd krachten, op papier althans, af gerond. Admiraal Liberal Lucini is benoemd tot chef-staf van de fensie, een nieuw gecreëerde functie die in de plaats komt van de Raad van Chefs van Staven. Liberal Lucini staat bekend als een gematigd militair, die om zijn verlichte denkbeelden eer der staatssecretaris was onder minister van defensie GutieiTez Mellado. De nieuwe topman van het Spaan se leger staat aanzienlijk progres siever aangeschreven dan zijn voorganger, luitenant-generaal Lacalle Leloup, een van de op richters van het rechts-extremis- tische blad Fuerza Nueva en toe gewijd lid van de conservatieve lekenorganisatie Opus Dei. De andere drie chefs van staven vormen een gemengd gezel schap. De chef-staf van de land macht, luitenant-generaal Saenz de Tejada, was tot dusverre kapi tein-generaal van Madrid. Hoe- wel algemeen gerespecteerd om zijn professionele capaciteiten, kleeft aan deze militair toch de smet dat hy als hoofd van de mi litaire inlichtingendienst des tijds verantwoordelijk was voor de arrestaties van dertien demo cratische officieren van de De mocratische Militaire Unie (UMD). De chef-staf van de luchtmacht, ge neraal Santos Peralba, is de mili tair die het dichtst bij de socialis ten staat. Hij is niet alleen een in tieme vriend van minister van defensie Serra, maar ook diens vertrouwensman in militaire aangelegenheden als staatssecre taris voor defensiepolitiek. Van de nieuwe chef-staf van de mari ne, vice-admiraal Salas Cardenal, zijn weinig bijzonderheden be kend, wat op zich onder de Spaanse generaals en admiraals een positief teken kan zijn. Belangrijkste nieuwtje is dat de nieuwe legertop volgens de afge lopen zaterdag in werking getre den hervormingswet van defen sie benoemd is op voorstel van de minister, nadat de diverse le geronderdelen gehoord zijn. In de opzet van de nieuwe wet is de chef-staf van defensie de belang rijkste medewerker van de mi nister, terwijl de andere chefs van staven de rang van staatsse cretaris hebben. De legertop heeft daarmee belang rijk aan macht ingeboet, omdat met deze structuurwijziging defi nitief een einde lijkt te zijn ge maakt aan de pretenties van een groot deel van de generaals, dat de strijdkrachten een autonome macht dienen te zijn. Volgens de ze filosofie dient het leger volle dige vrijheid en bevoegdheden te hebben om interne aangele genheden die het leger raken, zonder inmenging van de civiele minister van defensie af te han delen. De legertop wacht de delicate taak de verdere ambitieuze hervor mingsplannen van het socialisti sche kabinet uit te werken. Een van de maatregelen, die waar schijnlijk zal stuiten op het meeste verzet binnen het leger, is de ingrijpende afslanking van het generaals- en officierenbe stand. Van de ongeveer 40.000 generaals en lagere officieren zullen er de komende zes jaar 6000 af moeten vloeien. Steun in de rug van de socialisten vormt de interventie van koning Juan Carlos, die vorige week tij dens het jaarfeest van de strijd krachten een lans brak voor de hervormingswet en de noodzaak van de ingrijpende structurele wijzigingen van het leger onder streepte. Om de pil voor veel te leurgestelde en wellicht rebelse militairen enigszins te vergul den, heeft het kabinet aangekon digd binnenkort de salarissen van de officieren met 25 procent te verhogen. PRETORIA (Rtr) - Zuid-Afrika heeft gisteren een aanbod van zwarte strijders voor de on afhankelijkheid van Namibië (Swapo) voor rechtstreekse vredesbesprekingen met Pre toria van de hand gewezen en heeft hen be schuldigd van het voeren van goedkope pro- De Swapo maakte dinsdag bekend dat zy een aanbod van Zuid-Afrika voor vredesbespre kingen had aanvaard. Zij zei te hopen dat het overleg geen herhaling zou zyn van de mis lukte vredesconferentie van 1981 in Genève, die, naar zy zei, door Pretoria tot een propa- gandavertoning was gemaakt De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken. Roelof Botha, zei dat als de Swapo verkoos op een dergelijke uitdagende ma nier te antwoorden, Pretoria niet veel ziet in het voortzetten van die pogingen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7