Zijl/LGB: club van het jaar 5 0 f Mouter: "Hoe is het straks bij club X?" Blauw Zwart: zege op UVS noodzaak 'Aanpak bij Roodenburg is aangeslagen' U.V.S. - Blauw Zwart 'Doodslag' m ROODENBURG ROODENBURG - LUGDUNUM Vooral dankzij inbreng Stan van Belkum Van der Hart weg bij Volendam ZATERDAG 7 JANUARI 1984 LEIDEN - In de schaduw van de derby op sportpark Noord wordt een paar kilometer verder in de Kikkerpol der eveneens een op papier interessant duel afgewerkt. UVS-Blauw Zwart dus, een topper in de tweede klasse A. De blauwwitten voeren de ranglijst met 15 punten uit 9 wedstrijden aan. De Wassenaarse opponent volgt met 10 uit 8. Blauw Zwart heeft derhalve winst nodig om de aansluiting met de koplo per te houden. Geen gemakkelijke opgave, temeer de equipe van Melbi Raboen tot nu toe in de thuishaven goed op dreef is geweest. Eén keer moest een gelijkspel tegen VELO worden toegestaan, de overige duels leverden overtuigende overwinningen op. De 3-0 tegen Verburch pal voor de winterstop onderstreepte de kracht van het huidige UVS. Afgelopen dinsdag oefende Blauw Zwart succesvol tegen zaterdageer steklasser Rijnsburgse Boys. Na een 1-2 achterstand zegevierde de ploeg van Chiel Jansen uiteindelijk met 4-2. Geen geringe prestatie, die het zelfvertrouwen van de Wassenaarse formatie ongetwijfeld heeft op gevijzeld. Aan de klinkende overwinning kleefden evenwel de blessu res van de steunpilaren Frank Karremans en Hans Grundeken. De ver wachting is dat beiden dankzij intensieve behandelingen morgen wèl deel uit maken van de basiself, die door oefenmeester Chiel Jansen het veld wordt ingestuurd. Libero Peter van Leeuwen zal daarin zeker ont breken. Hij vertoeft momenteel op de besneeuwde bergtoppen in Oos tenrijk. De Leidenaars Henk Zandbergen en Hans van Leeuwen verblijven daar ook, zodat Melbi Raboen een enigzins gewijzigd elftal de grasmat zal moeten opsturen. De trainer kan wel weer beschikken over Cock van Weerlee, die is hersteld van een in de zaal opgelopen knieblessure. Naar alle waarschijnlijkheid wordt Van Weerlee op het middenveld ingezet, waardoor Mario Faber zijn plaats in de frontlinie weer zal innemen. LEIDEN - De belangstelling van de pers met name valt hem op. Van de aandacht die hij ongetwijfeld geniet bij de naar een trainer zoekende voetbalclubs, is hij zich naar eigen zeggen niet zö bewust. De naam van de scheidende Roodenburg-trainer Laurens Mou ter wordt daar dan ook doorgaans op fluistertoon gesproken, want het aanstellen van een nieuwe trainer hult zich in alle gevallen in een sinister sfeertje. i eigenlijk die vijfjaar bij Rooden- En dat maar om één reden. "Wie de eerste stap zet, staat zwak", weet Laurens Mouter hoe in het alge meen wordt gedacht. Hij heeft een goede naam en dus een club voor het uitzoeken. Hoewel hij tracht de mooie verhalen rond zijn persoon af te zwakken, mag de onderhandelingspositie van de pas 32-jarige trainer bere sterk worden genoemd. "Misschien maakt Ronald Jansen volgend jaar onder een andere trainer wel veel meer doelpun ten", probeert hij flauwtjes, maar verder verkoopt hij geen praatjes. Is eenvoudig eerlijk en vormt als zodanig een glashelder middelpunt van het immer in ne velen gehulde geruchten-circuit. ^ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 i Deze advertentie is aangeboden door Mentink mode MILAAN (AP) - Een Milanese rechter van onderzoek heeft de Italiaanse bokser Maurizio Lupi- no in staat van beschuldiging ge steld wegens doodslag op een te genstander. die vorige maand na een gevecht tegen Lupino over leed. Rechter Gianni Griguolo beschul digt Lupino ervan zijn tegenstan der Salvatore Laserre zodanig letsel te hebben toegebracht, dat hij daar aan is bezweken. ADVERTENTIE M LEIDSE VOETBALVERENIGING ZONDAG A S. 14.00 UUR. DE BELANGRIJKE COMPETITIEWEDSTRIJD leidse onderwijsinstellingen DE THUISSCHOOL VOOR dat nadrukkelijk door de Oegst- geestenaar wordt aangevoerd maar ook door hem wordt bekri tiseerd zodra de naam van een collega in het geding raakt. Als hij "Alphense Boys één van de aantrekkelijke clubs om te mo gen trainen" noemt, laat dat niets te raden over. Maar evenzeer geldt zijn interesse alle andere clubs uit Leiden of directe omge ving, maar noemt die niet allen bij naam omdat daar nog niet be kend is of de huidige trainer aan blijft of vertrekt. Reputatie Aan het eind van deze maand, denkt Mouter, zal bekend zijn wie zich 'de gelukkige' mag noe men. Want al vraagt de onderwij zer zich in alle bescheidenheid nog maar eens af "wat die vijf jaar Roodenburg nu eigenlijk be tekenen", hij vergaarde daarin een prima reputatie. "Door de veranderde spelstijl", noemt Mouter zelf. "Die is erg goed aan geslagen, ook bij de pers. Roo denburg werd vroeger afge maakt door de journalisten. Er viel ook niet positief over te schrijven, zó verdedigend was het. Met een heleboel vallen en opstaan is dat veranderd in een aanvallende, agressieve spelstijl. Ook in uitwedstrijden, al lukt dat natuurlijk niet elke week". LEIDEN - De Zilveren Sleutels gingen dit keer naar een vereniging, maar werden ook uitgereikt op grond van individuele prestaties. Vooral dankzij de verrichtingen van Stan van Belkum, met het nationale waterpoloteam en in zijn eigen ploeg, kwam de zwem- en poloclub De Zijl/LGB gisteravond voor de tweede keer in het bezit van de Leidatotrofee voor de Leidse sportploeg van het jaar. Tijdens de traditionele nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sportfederatie, bleek De Zijl/LGB daarmee judoka Laurens van As (tweede), roeier Ronald Florijn (derde), tafeltennisvereniging Scylla (vierde), powerlifter Dio Deegenaars en taekwondo-specialiste Sonja Pool (gedeeld vijfde) achter zich te hebben gelaten. In het fraaie clubhuis van DIOK werd uitgelegd waarom De ZijlJ LGB, dat in 1972 al eens tot beste van de Sleutelstad werd ge kroond, opnieuw aanspraak mocht maken op de prijs van duizend gulden die bij de trofee voor de beste Leidse sportpresta tie hoort. De jury bestaande uit Gees van Duivenbode, Jan van Duyn en Gertjan Onvlee, die ook negen aanmoedigingspremies toekende, gaf duidelijk aan dat ze bij De Zijl/LGB was afgegaan op een reeks van aansprekende persoonlijke resultaten. Talenten Jeugdige zwemtalenten als Mireil le en René Correljé, Yvonne en Yolanda Laterveer, Laurens van Kampen en Niels Ouwerkerk legden de basis voor de nieuwe uitverkiezing; routiniers als Ed ward Maasdijk (titelhouder op de 100 meter vlinderslag) en vooral Stan van Belkum maakten het werk af. Mede door het optreden van "de witte tornado" plaatste het Ne- VOLENDAM (ANP) - De ere divisie-voetbalclub Volen dam en trainer Cor van der Hart zijn met onmiddellijke ingang uit elkaar gegaan. De voormalige international was pas een half jaar bij de gepromoveerde club werk zaam. Hij had een contract voor twee jaar. Volgens een officieel commu niqué van FC Volendam, Van der Hart en de trainers vakbond WON was er een onwerkbare situatie ont staan. De arbeidsverhoudin gen tussen trainer en spelers waren ernstig verstoord. In een kort commentaar lichtte Van der Hart toe: "Het ging gewoon niet. Het was de be doeling minstens twee jaar te blijven." De werkzaamheden van Van der Hart worden voorlopig overgenomen door Joep Steur, de trainer van de tweede selectie, tot het be stuur van de club een inte rim-trainer heeft gevonden voor het restant van de com petitie. derlands waterpoloteam zich voor de Olympische Spelen en maakte zijn eigen ploeg de reis naar de halve finales van de Eu ropa Cup voor bekerwinnaars. Een trip die de vereniging nogal wat geld had gekost, zodat vooral de geldprijs goed terechtkwam. De zilveren medaille bij de verkie zing had een gouden randje. Ju doka Laurens van As immers stelde vorig jaar een zeer impo nerende erelijst samen. Met brons op de open Zweedse, de open Hongaarse en de open Rus sische kampioenschappen, zilver op de open Belgische titelstrijd en bij een sterk bezet toernooi in Parijs en goud bij een internatio nale wedstrijd in Zaandam, nam hij de tweede plaats in de houd greep. Met zijn negende Zuidhol landse titel en zijn vijfde nationa le kampioenschap, verdiende hij gisteravond 750 gulden. Tweehonderd vijftig gulden meer dan Die Leythe-roeier Ronald Florijn, die in een sterk seizoen slechts één vuile klap maakte. Na zijn knappe derde plaats tij dens de Rotsee-regatta, zijn na tionale skifftitel en zijn winst in de strijd om de Holland-beker, viel zijn klassering tijdens het WK wat tegen. Niettemin is Flo rijn nog altijd nadrukkkelijk kandidaat voor de Olympische roeiequipe, wat hem een derde plaats opleverde in de sportver- kiezing. Scylla leek vorig jaar zomaar door te slaan naar een hoge klassering op de Leidse ranglijst. Halverwe ge 1983 werd het damesteam ta feltenniskampioen van Neder land, terwijl het herenteam ver rassend als tweede eindigde. Na het afscheid van Maijan van der Vliet en Stephine van Gennip braken echter mindere tijden aan: het damesteam degradeerde zelfs. Vandaar dat Scylla "slechts" vierde werd en genoe gen moest nemen met vierhon derd gulden. Voor de laatste twee hoofdprijzen dienden zich een aantal kandida ten aan. De tennisvereniging Unicum (met promotie voor het eerste mixed-team en een natio nale titel voor het herenteam) en AV Holland (de damesploeg pro moveerde en er waren jeugdti- tels voor Yvonne van Dorp, Men- no Swier en Jan Jansen) moeten het doen met een eervolle ver melding. De prijzen van 250 gul den elk, gingen naar anderen. Naar Sonja Pool, tweede bij het NK en het open NK taekwonde en derde op het WK, en naar Dio Deegenaars. Tot april vorig jaar weer Nederlands sterkste ge- wichtheffer, maar hij haakte af wegens problemen rond de Olympische limiet en ging po- werliften. Dat gaat hem intussen zo goed af dat hij na twee tweede prijzen in het verleden, nu de ge deelde vijfde prijs opeiste. Aanmoediging Uit handen van Leidato-voorzitter Van Zijp ontvangt Tom Joor (rechts), voorzitter van De ZijllLGB de Zilveren Sleutels. De zwem- en poloclub werd de onderscheiding voor de tweede keer in het bestaan toegekend. Ditmaal vooral "op grond van de individuele prestaties." Tussen de moedigingsprijzen van 150 gul den elk, schuilen een aantal op vallende namen. Zo werd met Koos van der Leek, sinds kort meedraaiend op betaald voetbal niveau, de eerste scheidsrechter in de geschiedenis van de Leida- to-verkiezing voor het voetlicht gefloten. En met Joost Schelvis van Excelsior kwam de eerste beoefenaar van het tumbling de ranglijst binnenduikelen. Schel vis werd voor de tweede keer Ne derlands jeugdkampioen in die tak van sport, waarbij het er om gaat zoveel mogelijk twee- drievoudige salto's uit te op een mat met diverse veerplan- ken. Verder werd ook waterskiêr Erik van der Maas aangemoedigd met een premie. De jeugdige natio naal kampioen slalom en schans springen vertrekt dit seizoen voor een trainingsstage naar Amerika en kan 150 gulden mee nemen. Ook de bowlers ontbre ken niet. Jan Cornet, Bas Men ken, Frank Scheffer en (vierde man) Marius van Kalkeren wer den als het 'Hans Menken-trio' tweede in de strijd om de Neder landse beker en eerste bij de jeugddriemansschappen. Bekenden Oude bekenden kwamen eveneens opdraven om de aanmoedigings prijs in ontvangst te nemen. Schaker Jeroen Piket, uitko mend in het eerste team van Vol- mac Rotterdam en nationaal jeugdkampioen tot 15 jaar, de naar de hoofdklasse gepromo veerde Leidse Mixed Hockey club en het eveneens naar de top bevorderde eerste zaalkorfbal team van Fides Pacta. Dat een Leidse volleybalster in de prijzen is gevallen, mag opmer- van Leython, heeft carrièrre ge maakt bij Starlift/Blokkeer, waar zij een basisplaats veroverde in het eerste team. "Zfj mocht hier dus niet ontbreken", volgens de jury, die in Ellen Bakker het Leidse paradepaardje van de toe komst bekroonde. De dochter van tafeltenniscoach Gerard Bakker werd als speelster van Avanti tweede in de strijd om de Limburg Coupe, staat als vierde genoteerd op de Europese jeug- dranglijst en heeft zich inmid dels een plaats verworven in het Nederlands team. "Zij is mis schien wel het grootste talent dat hier naar voren komt", aldus de jury. door Gerard Haverkamp "Maar dat ik het met Roodenburg aardig gedaan heb, is natuurlijk geen garantie dat het bij bijvoor beeld Stropdas 8 hetzelfde gaat. Hoe is het straks bij club X?, daar ben ik zelf ook benieuwd naar. Ik heb bij Roodenburg veel mee gehad. De jeugd is er ontzet tend belangrijk, als hoofdtrainer denk ik soms weieens tè belang rijk. Maar van de 26 A-selectie spelers heb ik er zo'n negentien over gehad uit de jeugd. Alle maal talentvolle voetballers. Pri ma gasten -ik wil niet zeggen kneedbaar, maar plooibaar-, die je zomaar in je schoot krijgt ge worpen". Als oud-speler van Quick Boys (waar hij nu nog als lid staat inge schreven) bouwde hij een theorie op, die hem als één van de eerste trainers in dit seizoen deed be sluiten afscheid te nemen van zijn club. De spelers konden hem maar moeilijk begrijpen, "maar ik hoop dat het ze nu toch duide lijk is". "Een carrière van een speler duurt een jaar of negen. tien. Zelf maakte ik bij Quick Boys vier trainers mee en van allen heb ik wat meegenomen. Iedere trainer heeft zijn goede eigenschappen en, dat is heel belangrijk, als spe lers pik je daar altijd wat van mee. Ik heb nu vijf seizoenen bij Roodenburg gewerkt, wat bete kent dat ik al de helft van de tijd dat een speler in het eerste speelt, heb volgemaakt". "Mijn mening over Roodenburg: dit team staat er nu, ...en dit team zal nog vallen. Deze ploeg komt nog moeilijkheden tegen", voor spelt Mouter en zijdelings vraagt hij zich wat dat betreft af wat morgen bijvoorbeeld de twee strijd met een op en top geladen Lugdunum brengt. "Het team is te jong om klappen te kunnen opvangen, zich op eigen kracht over tegenvallers heen te werken. Roodenburg mist een speler als Bert Jansen, de organi sator die jonge spelers laat doen wat hij wil. En al is de regionale jeugd geweldig leuk en een hele goede opleiding, vergeleken met het eerste elftal blijft het een kleuterklas. Daar zijn de spelers zelf wel achter. Mijn idee is dat dit Roodenburg een jaar of drie volledig op eigen kracht zo dicht mogelijk tegen de top van de eer ste klasse aan moet zitten. Daar moet de nieuwe trainer aan den ken, dan kan deze ploeg daarna direct goed meedraaien in de hoofdklasse. Of ik dat zelf niet af wil maken? Dan zou ik nog drie jaar bij Roodenburg moeten blij ven. Ik heb me afgevraagd of ik dat wel wilde". Wat Mouter dus wel wil is met trai nen doorgaan bij één van de cir ca twaalf clubs uit Leiden of om geving die in de eerste of tweede klasse (zaterdag en zondag) uit komt. "Ik mag wel geld naar de krant sturen, advertentie-kos ten", grapt hij. Zonder gekheid: hij noemt dat het aantrekke lijkst, mits onder goede voor waarden. "Die clubs willen zich graag op dat niveau handhaven, je hebt dan ook het bestuur ach ter je. Alle dingen die ik doe, moeten worden gedragen door het bestuur, anders is het vech ten tegen de bierkaai. Op lager niveau ben je meestal aan min der gunstige omstandigheden gebonden. Ik neem dan ook m'n petje af voor trainers die daar wél werken". Fout "Ik blijf in de buurt", heeft Mouter zichzelf als voorwaarde gesteld, "want als het nodig is moet ik elk uur beschikbaar zijn. Stel dat een speler moet revalideren. Als dat fout mocht lopen, zou ik dat mezelf vreselijk aantrekken. Als iets fout gaat, moet ik overtuigd zijn dat ik er alles aan heb ge daan om dat te voorkomen. Al ben ik nu nog zo druk met het inrichten van m'n nieuwe huis, dan kom ik nog niet onvoorbe reid tegen Lugdunum aan de start. Op die manier hou je ver trouwen in jezelf'. 'Toen ik als trainer begon, noemde ik het een uitdaging om ooit op hetzelfde niveau te gaan trainen als dat ik had gevoetbald. Bij UDO", noemt hij zijn eerste club waar hij zes jaar jeugdtrainer was en vervolgens de A-selectie on der zijn hoede nam. "hoefde ik niet weg, maar ik werd al na een half jaar gevraagd door Rooden burg. En dat is natuurlijk gewel dig. Ik dacht wel dat ik het aan zou kunnen, maar dan is het na tuurlek nog de vraag of je het wel redt". vraag is inmiddels positief beantwoord.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9