Vice-president Sicilië zou lid zijn van mafia DIGROS Winst rechts voorspeld C HEEFT GROOTSE PLANNEN! Arrestatie verhoogt opschudding op eiland Werknemers energiebedrijf in Paramaribo staken nu ook TOEKOMSTIGE BEDRIJFSLEIDERS ASSISTENT-BEDRIJFSLEIDERS AFDELINGSCHEF GROENTEN EN FRUIT Veediefstal werd bloedbad MC CARTNEY VRIJUIT Noors importverbod vlees en groenten duurt drie weken Op nippertje twee nieuwe vliegrampen in Spanje voorkomen 'Autobahn-tol is onmogelijk' Denen naar de stembus ZATERDAG 7 JANUARI 1984 Buitenland ROME (GPD) - De opschudding op het eiland Sicilië is groter geworden nu gisteren de vice-president van het autonome gewest Sicilië, de socialist Salvatore Stornello (59), op beschuldiging van „misdadige activiteiten in ma- fia-verband" is gearresteerd. Dit terwijl de moord in Ca tania op de 59-jarige journalist Giuseppe Fava al de nodi ge beroering teweeg had gebracht op het eiland. Fava had zijn hele leven gewijd aan de bestrijding van de mafia en enkele dagen voor zijn dood had hij in een televisieprogramma over de mafia verklaard, dat ook politieke persoonlijkheden deel uitmaakten van deze misdaador- PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Sinds gisterochtend elf uur (half vier onze tijd) zit Para maribo geheel zonder stroom. De stroom viel uit, toen werknemers van de energiemaatschappij EBS het werk neerlegden. Zij zeggen niet te kunnen doorwer ken onder de huidige omstandig heden, omdat door sabotage van stakende bauxietarbeiders bij Suralco de electriciteitstoevoer naar Paramaribo te onregelmatig Nog niet duidelijk is of het werk ook is neergelegd uit soldariteit met de stakers bij de bauxietbe- drijven Suralco en Billiton. Door het uitvallen van de stroom is er ook geen water meer omdat de pompen niet meer werken. Ver der hebben diverse bedrijven de poorten moeten sluiten. Ook de meeste winkels gingen dicht en scholieren zijn naar huis ge stuurd. Verder moest de Suri- - naamse staatsradio de uitzendin gen staken wegens stroomge- brek. Volgens goed ingelichte kringen in Paramaribo zijn legerleider Bou- terse en de Surinaamse regering in speciale zitting bijeen geko men. De sfeer zou in de Suri naamse hoofdstad gespannen zijn. Volgens de Bevrijdingsraad van ex-president Chin a Sen zouden stakende bauxietarbeiders naar Paramaribo zijn opgemarcheerd. Dit kon echter in de Surinaamse hoofdstad nergens worden be vestigd. De staking bij Suralco en Billiton, die is gericht tegen aangekondig de belastingverhogingen, duurt inmiddels bijna drie weken. Functionarissen van de overheid en de bauxietbedrijven spreken van een "patstelling". De autori teiten hebben aangekondigd dat de belastingverhogingen, die 1 januari zouden ingaan, drie maanden zullen worden uitge steld. In de tussentijd zouden re gering en vakbonden kunnen on derhandelen over een nieuw be lastingpakket. Al eerder deze week werd een der gelijk aanbod gedaan. De stakers vinden dit echter onvoldoende. door Hein ten Kortenaar ganisatie. Dinsdagavond werd hij door twee mannen in zijn au to doodgeschoten. Deze moord werd algemeen be schouwd als een wraakneming van de mafia voor de politieactie in het begin van de week, toen 32 arrestatiebevelen werden uit gevaardigd'tegen de clan van Fi- lippo Marchesi, een van de 'bo venliggende' families in de bloe dige bendeoorlog die het eiland de laatste jaren teistert. Bij de toen uitgevoerde huiszoe kingen vond de politie behalve een uitgebreid wapenarsenaal en 940 gram zuivere heroïne ook een folterkamer, waarin 'verra ders' werden verhoord en ter dood gebracht, waarna de lijken met bijtende zuren werden ver nietigd. Op deze wijze zijn tien tallen afvallige mafialeden in de afgelopen jaren spoorloos ver dwenen. Alleen al vorig jaar heb ben elkaar bestrijdende mafia- bendes 188 mensen op Sicilië ge dood. Politieke steun Giuseppe Fava is de vierde journa list die door de mafia werd ver moord. De eerste was Mauro de Mauro, eveneens jarenlang in de weer tegen de mafia, die ver dween zonder dat er ooit meer een spoor van hem werd terugge vonden. Fava werd onmiddellijk na zijn dood in het gelijk gesteld door de arrestatie van Stornello. Dat de mafia niet kan gedijen zonder politieke steun, niet alleen op het eiland zelf, maar ook in het cen trale bestuur van Rome, was ook de overtuiging van de commu nistische afgevaardigde Pio la Torre. Ook hij werd vermoord, maar niet dan nadat hij een wets ontwerp had ingediend dat on middellijk na zijn dood door het parlement werd goedgekeurd en dat de huidige harde acties tegen de mafia mogelijk heeft ge maakt. De wet-La Torre behelst: in beslag neming van alle bezittingen waarvan de wettige verwerving niet kan worden aangetoond, controle van bankrekeningen en nauwkeurige inspectie van alle openbare aanbestedingen: een van de wegen waarlangs de ma fia de illegaal verworven gelden placht wit te wassen. Ook de slui ting van een aantal casino's, ook een van de vele 'wasmiddelen' van de mafia, is een gevolg van deze wet. Uit deze laatste actie bleek overi gens dat de mafia allang niet meer beperkt is tot de bakermat Sicilië, maar zich over heel Italië heeft uitgezaaid. „De mafia is niet langer een probleem van Si- ADVERTENTIE Bestaande filialen worden uitgebreid, nieuwe filialen worden medio 1984 geopend. Daarvoor hebben wij nodig: Gegadigden voor deze functie zullen in staat moeten zijn op korte termijn de gehele leiding en verantwoor ding van een druk bezochte supermarkt op zich te nemen. Vanzelfsprekend dient men over de nodige opleiding en ervaring te beschikken, die voor een dergelijke zware funktie vereist zijn. Een assistent-bedrijfsleider heeft bij ons een omvangrijke verantwoordelijke taak. Hij zorgt onder meer voor een goede presentatie van talrijke artikelen en houdt de voor raden nauwlettend in het oog. Hij geeft tijdig bestellingen door, beantwoordt vragen van klanten en stimuleert en motiveert de aan hem toevertrouwde medewerkers. Voor deze functie komen in aanmerking energieke medewerkers van ongeveer 20 jaar met b.v. M.A.V.O. en een vakgerichte opleiding. Ervaring in een soortgelijke funktie kan uiteraard een voordeel zijn. Wij zorgen voor een gedegen interne opleiding, waarna men de bedrijfslei der bekwaam gaat assisteren en deze bij afwezigheid kan vervangen. Flinke mensen die: Kennis hebben van groenten en fruit, gevoel hebben voor de verkoop, open staan voor nieuwe ontwikkelingen en mee willen groeien in een gezond bedrijf. Heeft u belangstelling? Schrijf dan aan: DIGROS B.V. postbus 187 2160 AD Lisse, t.a.v. dhr. N. Schriek NAIROBI (DPA/UPI) - In het grensgebied tussen Kenia en Oeganda en in het westen van Kenia zijn bij bloedige ruzies in de afgelopen dagen tussen veedieven 34 mensen gedood. Achtentwintig per sonen, 13 Kenianen en 15 Oe- gandezen, zijn volgens het Oegandese parlementslid Samson Sakajja gedood in de Oegandese grensplaats Boek- wa, toen veedieven een kud de van 7000 stuks vee over de grens naar Kenia dreven. De veedieven hadden bij hun vlucht vijf automatische pi stolen achtergelaten. Zes per sonen overleden in vuurge vechten tussen de inwoners van twee Keniase dorpen in de buurt van Kehancha bij de Keniaas-Tanzaniaanse grens aan het Victoriameer. Vol gens het Keniase persbureau KNA ging het daarbij over gestolen vee. WEST-BERLIJN (AP) - Een rechtbank in West-Berlijn heeft gisteren geoordeeld dat uit een bloedonderzoek is gebleken dat ex-Beatle Paul McMartney niet de vader is van een 21-jarig Duits meisje. De uitspraak houdt in dat de jonge vrouw geen aanspraak kan maken op de zeven miljoen mark (ongeveer 8,1 miljoen gulden) alimentatie die haar moe der Erika Hübers (zie AP foto) voor haar had geëist. De moeder verklaarde in hoger beroep te zullen gaan, zij zei over "concre te aanwijzingen" te beschikken dat het onderzochte bloed niet van McCartney was geweest. De thans 41-jarige Erika zegt in 1962 na een optreden van de Beatles in een club in Hamburg een vrijpartij met Paul te hebben gehad, ex-Beatle ontkent dit. lanse journalist Giuseppe Fava die eerder deze week vermoedex lijk door de mafia werd vermoord. Donderdag vond de politie zijn lijk in zijn auto in de Siciliaanse plaats Catania. De auto stond geparkeerd vlakbij de bioscoop waar eenfi' laatste geweld." cilië alleen", zei Giuseppe Fava twee jaar geleden al in een inter view voor de Italiaanse televisie, „maar van heel Italië en zelfs van Europa. Het wordt tijd dat alle Europese regeringen zich hier van rekenschap geven". De Italiaanse president Pertini noemde de moord op Fava „een aanval op de persvrijheid". Vol gens hem benadrukt deze moord de noodzaak om „hardere stap pen te ondernemen tegen het barbarisme van de mafia". DEN HAAG (ANP) - Het invoerverbod dat Noorwegen heeft afgekon digd voor een aantal agrarische produkten uit ons land geldt voor drie weken en is afgelopen dinsdag ingegaan. Topambtenaren van de Ne derlandse veterinaire en plantenziektekundige diensten gaan de ko mende dagen naar Oslo om de Noren gerust te stellen en uit te leggen was ons land heeft gedaan tegen het mond- en klauwzeer. Het sluiten van de Engelse grens voor Nederlandse chrysanten komt maandag aan de orde in Brussel in een gesprek tussen minister Braks van landbouw en zijn Britse collega Joplin. t Een woordvoerster van de Noorse ambassade in Den Haag ver klaarde gisteren desgevraagd dat de autoriteiten in haar land het invoerverbod hebben afgekon digd in verband met een in de Noordoostpolder (Nagele) ge constateerd geval van mond- en klauwzeer. Na drie weken zullen de Noren de situatie opnieuw be zien. Het zogenoemde Permanent Vete rinair Comité in Brussel is vol gens een woordvoerder van het ministerie tevreden over de maatregelen die Nederland in tussen heeft genomen. Die maat regelen omvatten onder meer het afschermen van het bedrijf waar het mond- en klauwzeer is ge constateerd, het opruimen van besmette en voor de ziekte ge voelige dieren, een vervoersver- bod in de wijde omgeving en en ting tegen de ziekte van dieren in dit gebied. Dertig dagen nadat het laatste geval is geconstateerd mag het gebied weer open. situatie en de geomen maatrege len beoordeelt. Volgens het Algemeen Orgaan Voedselvoorzieningen (AOV) zijn in de eerste negen maanden van 1983 naar Noorwegen tuin- bouwprodukten geëxporteerd ter waarde van ongeveer 41 mil joen gulden, gelijkelijk verdeeld over bloemen en planten en groenten. De uitvoer van melk en zuivel vertegenwoordigde een waarde van 1,8 miljoen, akker- bouwprodukten (inclusief aard appels) 5,3 miljoen en vee en vlees slechts 137.000 gulden. Het AOV is vooral bezorgd over de mogelijke reactie van Zweden. Naar dit land is vorig jaar voor ongeveer 170 miljoen gulden aan tuinbouwprodukten geëxpor teerd. MADRID (GPD) - De vliegveiligheid in Spanje, een uiterst gevoelig the ma nadat eind vorig jaar 284 mensen omkwamen bij twee vliegtuigon gelukken bij Madrid, is opnieuw in opspraak gekomen. Naar in Madrid bekend is geworden, zijn de vliegvelden van Barcelona en Madrid deze week opnieuw ontsnapt aan twee vliegrampen. Afgelopen maandag wist de piloot van een DC-9 van de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia op het Madrileense vliegveld Barajas op het nippertje een botsing met een Jumbo van de Italiaanse maatschappij Alitalia te voorkomen. De Spaanse DC-9 had van de verkeerstoren toe stemming verkregen om op te stijgen ondanks de potdichte mist. Wijs geworden door de ramp van 7 december jl., waarbij twee Spaanse verkeersvliegtuigen eveneens in zeer dichte mist op elkaar vlogen, hield de piloot van de DC-9 beide boordradio's open. Zodoende kon hij horen, dat de verkeerstoren tegelijkertijd toestemming verleend had aan de Italiaanse Jumbo om te landen op een baan die de startbaan van de DC-9 halverwege kruiste. Pas op het laatste moment, gealarmeerd door de piloot van de DC-9, wist de verkeerstoren haar fout te corrige ren, die tot catastrofale gevolgen had kunnen leiden, omdat tot over maat van ramp ook een Tsjechische Iljoesjin bezig was met een geauto riseerde landingsoperatie op dezelfde baan waar de Spaanse DC-9 toe stemming had gekregen om op te stijgen. Een dag later, dinsdag, moest op het Barcelonese vliegveld Prat bij kraakheldere hemel de piloot van eveneens een DC-9 van Iberia met bestemming Sevilla, zijn toevlucht nemen tot een abrupte manoeuvre om een botsing te voorkomen. Terwijl de DC-9, met toestemming van de verkeerstoren, bezig was met de aanloop voor het opstijgen, consta teerde de piloot tot zijn ontsteltenis, dat tegelijkertijd een ander vlieg tuig, een Boeing-727 van dezelfde Spaanse luchtvaartmaatschappij, op dezelfde baan aan het landen was. Alleen door boven op zijn remmen te gaan staan, waardoor talrijke passagiers onzacht in aanraking kwamen met de stoelen voor hen, en in volle vaart een zij-uitgang in te duiken, kon de piloot een botsing vermijden. Deze twee bijna-ongelukken, toe te schrijven aan fouten van de verkeers toren en alleen voorkomen dankzij de tegenwoordigheid van geest van de betrokken piloten, plaatsen bovendien de nodige twijfels bij een lijvig rapport dat het Spaanse ministerie van verkeer deze week presen teerde. In het rapport wordt iedere verantwoordelijkheid voor techni sche gebreken voor de vliegramp van 7 december jl. op Barajas afgewe zen, terwijl aan de andere kant een uiterst gunstig beeld wordt ge schetst van de luchtveiligheid rond de Spaanse vliegvelden. Maar ondanks de plannen tot verbetering van de technische installaties is het ontbreken van grondradar op het Madrileense vliegveld Barajas, zeker bij dichte mist, eens te meer de zwakke plek gebleken die de veiligheid van de passagiers onnodig in gevaar brengt. En in het aan brengen van grondradar wordt helaas niet in de nieuwe plannen voor- NAV O-oefening in Noorwegen OSLO (UPI) Noorwegen heeft gisteren meegedeeld dat er in maart militaire ma noeuvres worden gehouden waaraan meer dan 25.000 sol daten zullen deelnemen. Amerikaanse, Canadese, Britse en Nederlandse mili tairen doen met Noorse sol daten en reservisten mee aan de manoeuvres die in de noordelijke provincie Troms worden gehouden. EG-ainbtenaren BRUSSEL (Reuter) - Heffing van tol op de autosnelwegen in de Bondsrepubliek alleen voor bui tenlanders is in strijd met de an ti-discriminatiebepalingen van de Europese Gemeenschap en kan dus helemaal niet; als de Westduitse autoriteiten er toch toe zouden overgaan zou de Eu ropese Commissie verplicht zijn de zaak voor het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschap pen te brengen. Met deze opmerkingen reageerden ambtenaren van de EG in Brus sel gisteren op de uitlatingen van CSU-afgevaardigden in de Bondsdag dat West-Duitsland buitenlanders die gebruik van de autosnelwegen in de Bondsrepu bliek maken daarvoor moet laten betalen omdat Westduitse auto mobilisten in andere EG-landen eveneens tol moeten betalen. Dat is het geval in Frankrijk, Italië en Griekenland. Ook Japan Gisteren is bekend geworden dat ook Japan zijn grenzen voor Ne derlandse vleeswaren heeft ge sloten ter voorkoming van mond- en klauwzeer. Overigens is onze export, voornamelijk ham en worst, naar dit land zeer gering. Ook in andere landen worden de ontwikkelingen in ons land nauwlettend gevolgd. Er wordt vooral op gelet welke maatrege len Nederland neemt om verdere verspreiding van de ziekte te voorkomen. Dat is volgens de woordvoerder van het ministerie een normale reactie. Voor de handel met de EG-partners is daarom erg belangrijk hoe het Permanent Veterinair Comité de 'Carlos' bekent bomaanslagen te hebben gepleegd PARIJS (AP) - De internationale terrorist "Carlos" heeft in een brief persoonlijk de verantwoor delijkheid opgeeist voor twee bomaanslagen die op oudejaars avond in Frankrijk werden ge pleegd. Dit is gisteren gemeld door het Franse persbureau AFP. Bij de aanslagen, op een trein en een station, kwamen vijf mensen om en raakten 41 mensen ge wond. De brief is ontvangen op het AFP- kantoor in Berlijn. Naast de ou- dejaarsaanslagen werd ook een bomaanslag op een Frans cultu reel centrum in de Noordlibane- se havenstad Tripoli gepleegd door de "Gewapende Arabische Strijd", aldus de brief. Carlos, een schuilnaam voor de Venezo laan Iljitsj Ramirez Sanchez, is lid van de organisatie. AFP zei dat zegslieden van anti- terreur-groepen de echtheid van het handschrift in de brief heb ben bevestigd. Voor de zevende keer in tien jaar gaan de Denen dinsdag naar de stembus. Als de Denen stem men zoals de opiniepeilingen nu voorspellen, zal de in de cember gevallen centrum rechtse minderheidsregering terugkeren. Wel wordt een winst van tien zetels voor speld, maar ook dat zal de con servatieven van premier Schluter nog geen meerder heid geven in de 179 zetels tel lende Folketing, het Deense parlement. door Saskia Kouwenberg De minderheidsregering viel half december nadat de Sociaal-De mocraten (oppositie) en de Vooruitgangspartij (regerings- vriendelijk) de begroting 1984 afwezen. De coalitie, die net een jaar aan het regeren was, wilde 3,5 miljard gulden bezui nigen. De sociale uitkeringen en de kinderbijslag moesten omlaag, het aantal onbetaalde ziektedagen werd verhoogd van een naar twee, de WW-pre- mie moest hoger en trein en post zouden weer duurder worden. Voorts moest het be drijfsleven meer ruimte krij gen om de concurrentiepositie met het buitenland te verbete ren. Groot struikelblok voor de socia listische partijen in de opposi tie vormden vooral de voorge stelde bezuinigingen op de uit keringen en sociale voorzienin gen. De Sociaal-Democraten, sinds tientallen jaren de groot ste partij in Denemarken, zijn ook voorstander van een forse vermindering van het hoog op gelopen begrotingstekort. Zij vinden echter dat er geld moet worden gevonden door belas tingverhogingen voor het be drijfsleven en afschaffing van allerlei belastingvoordelen. In de begroting van de conserva tieven missen de socialisten bovendien maatregelen tegen de werkeloosheid. Denemar ken behoort tot de landen met het grootste werkeloosheids percentage ter wereld. De be groting werd ook afgewezen door de Vooruitgangspartij van de in de gevangenis ver blijvende (wegens malversa ties) Mogens Glistrup, zonder wiens partij de conservatieven niet kunnen regeren. Deze zo genaamde anti-belastingpartij wenste de bezuinigingen te verhogen met 60 procent tot een bedrag van maar liefst 5,5 miljard gulden. Opiniepeiling Volgens de laatste opiniepeiling zullen de Sociaal-Democraten net als in '81 een aantal zetels verliezen en met 59 zetels maar op het nippertje de grootste partij blijven. De grote winst gaat volgens de peiling naar de Conservatieve Partij van pre mier Schluter. Zij zouden het zetelaantal verdubbelen van 26 naar 53 zetels. In totaal zou de centrum-rechtse coalitie bij de verkiezingen 80 van de 179 ze tels kunnen winnen. Dit resultaat zal de vorming van een regering iets minder ge compliceerd maken dan ge woonlijk het geval is. Dat wil zeggen dat de aangekondigde bezuinigen, weliswaar iets ver traagd, alsnog doorgevoerd zullen worden. De voorspelde winst van de Con servatieven is vooral te danken aan de enigzins verbeterde economische vooruitzichten. Veel kiezers schrijven de da lende inflatie, het lagere tekort op de betalingsbalans en de langzamere stijging van de werkeloosheid toe aan het be leid van premier Schluter. An ker Jorgensen, leider van de Sociaal-Democraten en vijf maal premier van Denemar ken, vindt echter dat deze ver beteringen te danken zijn aan de internationale ontwikkelin gen. Hoe de uitslag ook mag zijn bij de komende verkiezingen, méér dan een iets grotere dui delijkheid in de gecompliceer de politieke verhoudingen is niet te verwachten. Ook in De nemarken, waar de hoogste uitkeringen en de beste sociale voorzieningen ter wereld zijn, zal fors ingeleverd moeten worden. Onhaalbaar Het formeren van een sterke re gering, steunend op een meer derheid in het parlement is in Denemarken praktisch onhaal baar. Wie er ook wint bij de ko mende verkiezingen, de So ciaal-Democraten of de Con servatieven, de overwinnaars zullen afhankelijk blijven van de steun van drie of meer klei ne partijen. De minderheidsregering van Poul Schluter steunde op de Conservatieven, de Liberalen, de Centrum-Democraten en de Christelijke Volkspartij. Deze vier partijen vormden echter geen meerderheid en waren af hankelijk van de steun van de Radicaal-Liberalen en de Vooruitgangspartij. Dat lever de echter de nodige problemen op. Zij kunnen elkaar niet luchten of zien en zijn bijvoor beeld nauwelijks met elkaar in één vergaderruimte te krijgen. Onder leiding van Mogens Gli strup schoot de Vooruitgangs partij als een komeet omhoog bij de verkiezingen in 1973. Met zestien procent werd dit de een na grootste partij van Denemarken. Glistrup, afwis selend betiteld als genie, des poot of Deense Robin Hood, is onder andere voorstander van volledige afschaffing van de belastingen en wenst forse be zuinigingen op het defensieap paraat. Volgens zijn partijprogramma kan het ministerie van defen sie slinken tot een automatisch antwoordapparaat waarop de vijand in verschillende talen kan horen: „Wij geven ons over". Glistrup, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens belastingfraude, zal deze verkiezingen zeker stem men verliezen. Maar of de con servatieven het bij winst zon der de steun van de Vooruit gangspartij kunnen stellen blijft de vraag.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7