Verzekeringspremie tien keer zo hoog c Opkomst Centrumpartij vraagt om beleid Open Universiteit begint in september Lubbers wil voorlopig geen massale uitzettingen meer Plan verpleegdagen uit ziekenfonds D Gedwongen ontslagen bij Ridderkerkse werf Uit het ziekenfonds? DE VERPLEGING ZATERDAG 7 JANUARI 1984 AMSTELVEEN (ANP) Als de kosten van de eerste twee verpleegdagen in het zieken huis uit het ziekenfondspakket geschrapt worden en de ziekenfondsverzekerden dit risico moeten herverzekeren via de aanvullende verzekering, betekent dit minstens een vertienvoudiging van de aanvullende premie die zij nu moeten betalen. Dat heeft een commissie uit de ziekenfondsraad becijferd. Binnenland DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten tot de oprichting per 1 september van dit jaar van de „Open Universiteit". Deze universiteit zal hoger onderwijs bieden aan mensen vanaf 21 jaar, zonder veel van de eisen die ver bonden zijn aan het studeren aan een gewone universiteit. De op leidingen zullen echter dezelfde waarde hebben. Studenten aan de Open Universi teit hebben geen middelbare- schoolopleiding nodig, zijn vrij hun eigen studieprogramma te kiezen, veelal in de vorm van af geronde cursussen en zij kunnen hun eigen studietempo (de duur van een studie is in beginsel on beperkt) en de plaats waar zij willen studeren bepalen. De Open Universiteit staat slechts open voor studenten die ouder dan 21 jaar zijn. Dat is gedaan om de gewone universiteiten geen concurrentie aan te doen en om middelbare scholieren die op 18- jarige leeftijd nog geen eindexa men hebben gedaan de kans te ontnemen naar de Open Univer siteit over te stappen, waarvoor immers geen bepaalde voorop leiding vereist is. Dp onleidingen in Draktiseh alle bestaande universitaire studie richtingen (bedrijfs- en bestuur lijke, technische, socialerechts- natuur- en cultuur-wetenschap pen) worden gegeven door mid del van schriftelijk materiaal en zelfs video-cursussen. Daarom wordt ook gesproken van open hoger „afstands-onderwijs". tra. Die worden gevestigd in Leeuwarden, Groningen, Em- men, Hengelo, Zwolle, Deventer, Alkmaar. Amsterdam. Den Haag, Rotterdam, Utrecht. Nij megen, Middelburg, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Venlo en Sittard. Voor de Open Universiteit hebben zich op dit moment al 5000 men sen aangemeld. Minister Deet- man van onderwijs verwacht dat dit aantal in het eerste oplei dingsjaar zal oplopen tot 10.000 a 13.000. Uiteindelijk zullen, vol gens een schatting van de be windsman, 30.000 mensen een studie aan de Open Universiteit gaan volgen. Net als voor een ge wone universiteit zal ook voor de Open Universiteit collegeld be taald moeten worden. De premie voor de aanvullende verzekering is nu 5,50 gulden per halfjaar per verzekerd gezin. Bij na alle ziekenfondsverzekerden zijn ook aanvullend verzekerd. Als de eerste ziekenhuisdagen uit het aanvullende fonds be taald moeten worden zal dat be drag oplopen tot tien gulden per persoon per maand. Kinderen tot zestien jaar zijn kosteloos mee verzekerd. Dat betekent dat een gezin met twee kinderen van zes tien jaar of ouder veertig gulden per maand moet gaan betalen in plaats 5,50 gulden per half jaar. De basispremie van de verplichte ziekenfondsverzekering, die voor de helft door de werkgever wordt betaald, zou door de maat regel met ongeveer een half pro cent omlaag kunnen. Dat voor deel weegt echter voor de verze kerde lang niet op tegen de extra aanvullende premie. De commissie verzekeringsstelsel van de ziekenfondsraad is tegen het plan van regering en parle ment om de eerste twee ver pleegdagen uit het pakket van de verplichte verzekering te schrap pen. "Het voorstel loopt vooruit op een structurele herziening van het verzekeringsstelsel. Voor een essentiel onderdeel als de omvang van het verstrekkingen pakket is dat principieel on juist", aldus een notitie van de U least reeds een Goll '84 voor 496,- p. mnd. en Audi 100 voor ƒ959,- p. mnd. Kamsteeg Auto Lease B.V. Hoorn 174 - Alphen a/d Rijn 01720-29313 is volgens de notitie niet duide lijk of alleen de verzorgingskos- ten voor die dagen of tevens de kosten van medische verrichtin gen onder de maatregel moeten vallen. Als dat laatste het geval is ligt het volgens de commissie voor de hand dat dure verrichtin gen worden uitgesteld tot de der de opnamedag, wat een verlen ging van de verpleegduur zou kunnen betekenen. Als ook kosten van specialistische behandeling de eerste twee da gen niet langer door het zieken fonds vergoed mogen worden, moet volgens de commissie voorkomen worden dat specia listen op die dagen particuliere tarieven gaan rekenen. Die zijn hoger dan de ziekenfondstarie ven, zodat op die manier de tota le kosten van de gezondheids zorg zouden stijgen. De commissie hekelt bovendien de onduidelijkheid van de Tweede- Kamermotie waarin wordt geop perd de eerste twee verpleegda gen uit het pakket te halen. Het Kokerjuffer verhandelt voor drie ton aan softdrugs ENSCHEDE (ANP) - Het open jongerencentrum de Kokerjuffer in Enschede heeft in 1983 voor tenminste 300.000 gulden aan softdrugs verhandeld. Hierbij maakte het centrum een winst van zeker enkele tientallen dui zenden guldens. Dit staat in een persbericht dat het openbaar mi nisterie in het arrondissement Almelo gisteren heeft uitgege- In deze verklaring staat ook dat het onderzoek naar de handel van drugs door de Kokerjuffer nog in volle gang is. Eerder maakte jus titie al bekend zwaar aan de zaak te tillen en dat er ernstig reke ning moet worden gehouden met een strafvervolging van het En- schedese jongerencentrum. Het openbaar ministerie neemt het de Kokerjuffer kwalijk dat de verkoop van softdrugs is doorge gaan nadat justitie eind 1982 stopzetting ervan had gelast. Het openbaar ministerie vond des tijds dat "de huisdealer" te veel drugsgebruikers van bqiten En schede aantrok. Er bleek vooral belangstelling vanuit West- Duitsland. Oudste man overleden ROTTERDAM (ANP) - De oudste man in ons land, D. van der Kooij uit Rotterdam, is gisteren, 108 jaar oud, overleden. Zijn familie heeft dit meegedeeld. Van der Kooij (geboren op 17 december 1875) overleed in een rusthuis in de Maasstad. De "opvolger" van Van der Kooij als oudste man is de 106-jarige P. Zaayer in Velsen (geboren: 19 au gustus 1877). De oudste vrouw in Nederland is F. van Asselt-Ben- kemper in Driebergen. Zij is 109 jaar (geboren: 16 november 1874). ADVERTENTIE RIDDERKERK (ANP) - Bij de werf Boele Bolnes in Ridderkerk worden 260 medewerkers ontslagen. Vorig jaar kwamen er al 210 mensen wegens gebrek aan orders bij de werf op straat te staan. Het personeelsbestand is daarmee teruggebracht tot ongeveer 700 man. Dit is gisteren door de directie van het bedrijf meegedeeld. Volgens de directie is deze sanering nodig om het voortbestaan van Boele te garanderen. Vakbonden en ondernemingsraad zijn over de gedwongen ontslagen ingelicht. Bij de ontslagen wordt aangetekend, dat financiële steun door de overheid noodzakelijk is. Boele Bolnes doet een beroep op het rijk in het kader van herstructurering van de scheepsreparatie- sector in de waterweg-regio. Bij de dochterondernemingen D. van de Wetering bv en Ketting-Muilwijk bv, beide in Rotterdam, worden als gevolg van de voorgenomen maatregelen geen per- soneelsaanpassing verwacht. Ook de handhaving van de bedrijfsschool van Boele Bolnes staat ter discussie. De directie acht ook in dit opzicht een kostenver mindering noodzakelijk. "In de marktsituatie voor de scheeps- reparatie wordt op korte termijn geen verbetering verwacht. Wel zijn door ons opdrachten geboekt voor de nieuwstaal-afdeling, waardoor een redelijke werkbezetting in de eerste helft van 1984 wordt bereikt. Ook de off-shoretak biedt mogelijkheden", aldus ir. O.J. van der Vorm, directeur van de scheepswerf. AMSTERDAM Ongeveer zestig Surinamers hebben gistermiddag het Surinaamse consulaat in Amsterdam korte tijd bezet gehouden. De actie was bedoeld om solidariteit te tonen met de stakende arbeiders in Surina me. Na een telefoongesprek met de stakers werd de bezetting - die in alle rust verliep opgeheven. (Foto Anefoi ADVERTENTIE De Verpleging is gespecialiseerd in ziektekostenverzekeringen Bel voor een duidelijke folder 01718-29881. (Na kantoortijd 01718-15534.) ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Antwoordnummer 29 2220 VB Katwijk Z-H, Telefoon 01718-29881 DEN HAAG (GPD) - Minister-pre sident Lubbers vindt dat voorlo pig geen collectieve uitzettingen moeten plaatsvinden van huur ders die hun huur niet kunnen betalen. Dit betekent dat voorlo pig niet opnieuw zal worden overgegaan tot ontruiming van woningen van Molukkers in Ca- pelle aan den IJssel, die een gro te huurschuld hebben. Afgelopen woensdag leidde de ont ruiming van een vijftal woningen van Molukkers met grote huur schulden tot een massale vecht partij tussen politie en buurtbe woners. Daarbij werd een Mo- lukker in een been geschoten en vielen meer licht-gewonden. Premier Lubbers zei gisteren na het kabinetsberaad dat het na tuurlijk de verantwoordelijkheid van de burgemeester is of inder daad al dan niet ontruiming wordt overgegaan. Maar minister Rietkerk heeft in zijn contacten met de burgemeester van Capel- le aan den IJssel al duidelijk ge maakt dat een pas op de plaats nu gewenst is. Dat betekent volgens Lubbers ove rigens allerminst dat de autori teiten in Capelle deze week on juist hebben gehandeld. „Dit is beslist geen verwijt achteraf. Dit moest gebeuren omdat er gren zen bereikt waren", aldus Lub bers, die daarmee onder meer doelde op het al maanden sle pende overleg met de buurtbe woners. Maar Lubbers zei het „toch ver standig" te vinden nu eerst maar eens de hele zaak te analyseren, voordat opnieuw tot massale uit zettingen wordt overgegaan. Hoe lang die analyse moet duren kon Lubbers niet zeggen. Het standpunt van de premier om voorlopig geen collectieve uitzet tingen te doen plaatsvinden heeft volgens Lubbers ook be trekking op alle andere gevallen waarin sprake is van een collec tieve huurschuld. Meestal gaat het bij uitzettingen om individuele gevallen, aldus Lubbers. In de houding tegen over die gevallen komt geen ver andering. „Maar zodra zoiets een collectief karakter krijgt, moetje je verder verdiepen in de oorza ken ervan". Fusie tussen cinema-reuzen AMSTERDAM (ANP) - Meerburg Theaters bv en City Exploitatie Maatschappij met tezamen 51 bioscopen in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag hebben be sloten een fusie aan te gaan. Dit betekent dat meer dan de helft van de bioscopen in de drie ge noemde grote steden in handen van de nieuwe combinatie zal zijn. Dit hebben de raden van commissarissen en directie van beide ondernemingen gisteren bekend gemaakt. Met de fusie wordt beoogd de con tinuïteit van de twee onderne mingen en hun huidige belang rijke marktpositie te waarborgen en te verstevigen, zo is van de kant van de bedrijven meege deeld. De nieuwe combinatie wil langs de nu gekozen weg een actief beleid voeren om de publieke belang stelling voor de film in de bio scoop te bevorderen. Als gevolg van de fusie en het gro tere commercieel-economische draagvlak dat daarmee bereikt is, wordt het volgens de bedrij ven ook mogelijk gemaakt om in de naaste toekomst een belang rijk aandeel te verwerven in op brengsten uit de exploitatie van filmrechten anders alleen dan via de bioscopen. Als onderdeel van het nieuwe be leid zullen in alle theaters van Meerburg en City in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met in gang van maandag 23 januari alle toegangskaarten op elke maan dag zes gulden gaan kosten, in plaats van 9,50 gulden. De fusie zal geen ongunstige gevol gen hebben voor de bestaande werkgelegenheid bij beide be drijven in kwantitatieve danwel in kwalitatieve zin, aldus is mee gedeeld. Kabinet: dienstreizen halveren DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren besloten het aantal dienstreizen van ambtenaren en de omvang van ambtelijke dele gaties naar internationale bijeen komsten drastisch te beperken. Vanaf dit jaar moeten beide met de helft worden teruggebracht ten opzichte van 1982. Premier Lubbers zei vrijdag na het kabinetsberaad dat het aantal dienstreizen en het aantal ambte naren dat op reis gaat de laatste jaren onnodig groot is geworden. Daarmee zijn miljoenen guldens gemoeid, waarop nu stevig be zuinigd gaat worden. Omdat diverse departementen in 1983 al hebben bezuinigd op hun dienstreizen, heeft het kabinet het jaar 1982 als uitgangspunt ge nomen. Grofweg zal nog maar half zoveel gereisd mogen wor den. De aanhang van de Centrumpar tij bestaat voor zestig procent uit kansarme bewoners van oude, armetierige stadswijken, die slecht wonen, vaak een uit kering of in elk geval een laag loon hebben, en weinig of geen opleiding hebben genoten. Ze zijn somber over hun toe komstkansen en ontevreden over politiek Den Haag, en ui ten dat via een regelrechte haat c.q. angst ten opzichte van bui tenlanders, die de schuld krij gen van de grote werkloosheid en achteruitgang van de buurt. Dit beeld kwam dinsdag naar vo ren uit een onderzoek van Maurice de Hond (Bureau In terview) onder 200 min of meer potentiële CP-stemmers en 200 'gemiddelde Nederlanders'. De Hond presenteerde zijn onder zoeksresultaten in VARA's Achter het nieuws, waarbij op nieuw bleek dat de CP een on rustbarende groei doormaakt: van 0,8 procent van de kiezers (1 zetel in de Tweede Kamer) naar 2,5 (4 tot 5 zetels) en moge lijks zelfs naar 5 procent (7 tot 9 zetels). Opmerkelijk, maar niet onthul lend, is het gegeven dat het merendeel van de CP-aanhang (neo-)nazistische denkbeelden en/of -rituelen afwijst en zeker niet door een ideologische be vlogenheid wordt gedreven. Hun voornaamste drijfveer moet worden gezocht in een praktische situatie, die weinig aanknopingspunten biedt voor een hoopvolle toekomst. De resultaten van het onderzoek bevestigen wat al geruime tijd- werd aangenomen: de voe dingsbodem van de Centrum partij hangt tegen de onder kant van de samenleving, waar de pijn van de economische te ruggang het meest wordt ge voeld. Maar in hoeverre dat tot politiek Den Haag is doorge drongen, blijft voorlopig nog duister. Begrip is er volop, maar beleidsdaden ontbreken. door Wim Wirtz Zo kwam zowel premier Lub bers als oppositieleider Den Uyl in een commentaar op het onderzoek niet veel verder dan enige lippendienst en bezorgd heid over de opkomst van de racistisch getinte CP. Er moest meer worden gedaan aan een beleid dat het leven en wonen voor Nederlanders en vreem delingen in oude wijken draag lijk moest maken. Maar hoe en wanneer? Martelaar Tot voor kort bestond er bij vrij wel alle politieke partijen een lichte neiging de Centrumpar tij te negeren. De opkomst van de CP werd als verontrustend ervaren, het optreden van Jan maat c.s. scherp veroordeeld. Maar over de oorzaken werd nauwelijks gerept. Janmaat werd geïsoleerd en kon zo in een vrijwel lege vergaderzaal van de Tweede Kamer zijn haatgevoelens ten opzichte van minderheden vrijelijk de biteren. Tijdens een debat over de naturalisatie van buitenlan ders ondervond hij geen enke le tegenstand. De politici die hadden beloofd de CP heftig te zullen bestrijden, lieten het af weten en maakten van Jan maat een martelaar die net zo werd genegeerd als de mensen in de oude, verdorde stadswij ken van de Randstad. Pas toen de CP in september van het vorig jaar een grote verkie zingsoverwinning behaalde in Almere, schoten de grote poli tieke partijen wakker. Maar de reacties vielen niet mee. WD- voorzitter Kamminga pleitte in een soort euforie van-het-ei- van-Columbus voor een open lijke confrontatie met de CP en PvdA-voorzitter Van den Berg beperkte zijn inbreng tot een doorzichtig politiek spel. Hij wierp de schuldvraag op, die hij vervolgens zelf beant woordde door te wijzen op het schadelijke beleid van de hui dige regering. Een constructie ve benadering bleef in beide gevallen achterwege. Boerenpartij De ontwikkeling van de Cen trumpartij - het onderzoek van De Hond bevestigt dat nog eens - vertoont een zekere ge lijkenis met de opkomst van nieuwe partijen in de tweede helft van de jaren zestig. Toen was het vooral een politieke crisis - nu een economische - die de kiezers een nieuwe rich ting opdreef. Maar het resul taat is redelijk vergelijkbaar. Ook in de jaren zestig heerste er ontevredenheid onder de kie zers over 'de politici' in Den Haag, die niet zelden te boek stonden als regenten, zakken vullers en/of oplichters. Het vertrouwen in 'de politiek' nam sterk af, de 'zwevende kie zers' raakten op drift en bun delden zich in nieuwe politieke partijen. Behalve D'66 heeft vooral de Boerenpartij daarvan geprofiteerd. De partij van boer Koekoek richtte zich voornamelijk op het landbouwbeleid (o.m. af schaffing van het Landbouw schap). Maar dat vormde geen beletsel voor de kiezers in de grote steden - waar toch slechts mondjesmaat land bouw wordt bedreven - om hun stem op die partij uit te brengen. Zo werden boer Koe koek en aanverwante agrariërs een uitlaatklep voor ontevre den burgers, die geen heil meer zagen in de traditionele politiek. Ultraconservatief Net als bij de Boerenpartij wordt 'de ideologie' van de Centrum partij niet door het merendeel van de aanhang gedragen. Het ultraconservatieve denken van de partijtop - de vreemdelin genhaat, het 'gesundes Volks- emfinden' - vertoont duidelijke fascistoïde trekken, die blij kens het onderzoek van De Hond niet passen in het politie ke beeld van ten minste zestig procent van de CP-stemmers. Het voert dan ook te ver de achterban van de CP per defi nitie aan te duiden als meedo genloze racisten. Daarmee wordt voorbijgegaan aan de ontevredenheid onder een groot deel van de CP-aanhang en blijven de immense maat schappelijke problemen in de oude stadswijken onderhuids. PvdA-leider Den Uyl formuleer de het dinsdag zo: "Wat de lei ding van die partij op die ma nier (het aanwakkeren van de vreemdelingenhaat ww.) doet vind ik volslagen ontoelaat baar. Daarvoor behoort geen plaats te zijn in ons land. Maar dat is dus iets heel anders dan de problemen van mensen die in de verleiding zijn gekomen op de CP te stemmen. Want die problemen moet je ernstig ne men". Maar de vraag blijft: wat doen de politieke partijen er aan? Ten tijde van het kabinet-Den Uyl ('73-'77) stond de verzorgings staat nog redelijk overeind. De volkshuisvesting werd als een maatschappelijk probleem on derkend, de stadsvernieuwing in de oude wijken werd op gang gebracht, er kwam spe ciaal onderwijs voor kinderen in sociaal-zwakkere gebieden en de sociale uitkeringen groeiden mee met de lonen. Kortom: er was financieel veel mogelijk. Bezuinigingen Janmaat: 'Martelaar'? (fo(o anpi Maar intussen heeft de economi- sche teruggang aan alle kanten toegeslagen en wordt er volop bezuinigd: huisvesting, sociale zekerheid, onderwijs, minder heden. Want, zegt het kabinet- Lubbers, de overheidsuitga ven moeten omlaag. Het is nog maar de vraag of een tweede kabinet-Den Uyl aan vergelijk bare ingrepen had kunnen ont komen. De bezuinigingen hebben hun uitwerking in elk geval niet ge mist; de hoop op een verbete ring van de situatie in de oude stadswijken is aanzienlijk ge temperd. Wat tot nu toe ont breekt is een samenhangend beleid, waarin voorrang wordt gegeven aan de woon- en leef situatie van Nederlanders en buitenlanders in de verkrot tende stadsdelen. En daar is wel wat meer voor nodig dan de uitgesproken bezorgdheid van politieke leiders over de opkomst van een uiterst be denkelijke partij.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5