"Zorg om het erfgoed van verdraagzaamheid 1 Majorettes twirlen om kampioenschap van Leiden Goekoop in nieuwjaarsrede: ZATERDAG 7 JANUARI 1984 LEIDEN - "Eén, twee, drie, vier én één, twee, drie, vier". Twee meis jes oefenen buiten voor De Vijf Meihal. Even later zullen ze in de zaal meedoen aan de Leidse kampioenschappen Twirl, die zijn georganiseerd door de Ver eniging van Zelfstandige M^jo- retten Groepen in Leiden. Als we binnenkomen betreden twee majorettes de vloer. Muziek zet in, en dat teken kan niet wor den misverstaan: 'Let's dance'. Het geluid wordt enigszins ver vormd door het volume. Maar daar letten de met stokken gewa pende meisjes niet op. Ze heb ben genoeg aan zichzelf. Bovendien: ze moeten synchroon bewegen. Gooit de één de stok in de lucht, dan zal tegelijkertijd de ander die handeling moeten ver richten. Tenzij er een nog inge wikkelder kunstje in het scena rio staat natuurlijk. "Moeilijk hoor", verzucht een in het roze gestoken danseresje. Trouwens, het duo dat nu bezig is, heeft het er ook knap moeilijk mee. Dat wil zeggen: één van hen. De stok wordt een aantal ke ren niet opgevangen en belandt op de grond. Om ziek van te wor den waarschijnlijk. Haar door zettingsvermogen dwingt res pect af: had iemand anders de stok waarschijnlijk al lang het publiek in geslingerd, zij gaat ge woon door. Alsof er niets aan de hand is. En is er eigenlijk wel iets aan de hand? Dit meisje is een beginne- Twee deelneemsters tijdens de wedstrijden voor duo' linge; en je kunt niet verwachten dat je deze sport - of wat is het? - direct onder de knie hebt. Over een paar jaar gooit ze de stok ge woon tot bijna aan het plafond, maakt een paar salto's en vangt het attribuut - net voordat-ie de grond raakt - weer op. Alsof er niets aan de hand is. WIM BRANDS Uitslagen: duo's jun: 3. Renata Vreeken en Viola van Putten; 2. Bianca en Mo nique Bakker; 1. Petra en Bianca de Boer. Duo's sen.: 3. Francis Hooy- donk en Annita Volwater; 2. Lenneke Warmerdam en Nicoline Uljé; 1. An neke Groen en Petra Ruijs (Leids kampioenen). Solo's t/m 10 jr.: 3. Dion Hoppenbrouwer; 2. Jolenta Planje; 1. Bianca Teske. 11/12 jr: 3. Miralda Lan- gezaal; 2. Monique de Laaf; 1. Patricia Ober. 13/14 jr.: 3. Ria Ruis; 2. Monique Blasschuijt; 1. Sandra de Cler; 15 jr. en ouder: 3. Heidi v.d. Poel; 2. Annita Volwater; 1. Soraya Lalau (Leids kampioene). Voorlezen ln het gebouw van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit aan de Caeciliastraat zullen morgenmiddag gedichten wor den voorgedragen door Ruben Verhasselt en Guus Wakel- kamp. De LWH-ruimte is van 14.00 tot 18.00 uur geopend. Jazz De Climax Blues Band uit Keu len is morgenmiddag in de Menken-bowling te gast bij Jazz on Sunday. Dit orkest trok twee jaar geleden de aandacht op het Key Town Festival. De aanvangstijd is half twee. Daarna is er een nieuwjaarsre ceptie met een 'open podium'. Dolman Tweede-Kamervoorzitter Dick Dolman komt maandag naar een nieuwjaarsinstuif van de oudere PvdA-leden. Hij zal geen inleiding houden, maar ingaan op alle onderwerpen die hem worden voorgelegd. De instuif is in het Parlement, in gang Nieuwstraat en begint om 14.00 uur. LEIDEN - "Wanneer sommige van onze burgers overdag niet meer rustig over straat kunnen lopen of in angst moeten leven dat 's nachts op laffe wijze een brandbom door hun ruit wordt geworpen, is dat een zeer ernsti ge zaak, waar we ons diepgaand op moeten bezinnen". Dat zei burgemeester Goekoop gister avond tijdens de zeer druk be zochte nieuwjaarsbijeenkomst in het Leidse stadhuis. Goekoop wees op de verdraagzaamheid die de stad Leiden altijd heeft ge kenmerkt en die, zo zei hij, vorig jaar opnieuw werd bewezen tij dens de landelijke homo-demon- Zuiderkwartier wint Cornelis Joppenszprijs LEIDEN - Voor het eerst is gister avond de Cornelis Joppenszprijs toegekend. Dat is een prijs voor de vereniging die zich het best presenteerde op de Taptoe vorig jaar. Zuiderkwartier kwam gis teravond in de Diok-kantine tij dens de uitreiking van de Leida- to-prijs als eerste uit de bus. "Eén van de groepen met leuke attributen", vond de jury. De korfbalvereniging werd daarmee duizend gulden rijker plus de wisseltrofee, een bronzen beeld je van 'hutspotvinder' Joppensz. Tweede werd Jong K en G en als derde eindigde de volksdansver eniging Misirlov. stratie. "Maar het is een teken aan de wand", aldus Goekoop, "dat de commissaris van politie begin deze week de nadruk moest leg gen op de sterk toegenomen agressiviteit in deze stad. Het is een ongewenste ontwikkeling, die een zware druk legt op de po litie en sterk afbreuk doet aan het door mij hooggeschatte ste delijk leefklimaat. En de slechtst denkbare ontwikkeling is het wanneer die zich ontlaadt op het hoofd van enkele minderheids groeperingen, zoals de afgelopen maand is gebeurd. Een stad die zich zoveel inspanningen ge troost voor de zorg van materiële monumenten kan het zich niet veroorloven om zorgeloos om te gaan met het geestelijk erfgoed van de verdraagzaamheid". Met deze sombere noot besloot Goekoop zijn nieuwjaarsrede, die verder vrij optimistisch ge stemd was. Hij deed een greep uit wat het gemeentebestuur het afgelopen jaar tot stand had we ten te brengen: "Niet minder dan duizend nieuwe woningen wer den aan de Leidse woningvoor raad toegevoegd. Ook de stads vernieuwing heeft in het afgelo pen jaar belangrijke voortgang geboekt. Bovendien werd de in frastructuur van de stad ingrij pend vernieuwd en aangepast. Waar sommigen heel tevreden mee waren, anderen minder. "Ik noem de ingebruikname van het wegenbeloop bij De Valk, het be gin van de aanleg van de Chur- chillbrug en de overkluizing van het Kort Rapenburg". Goekoop prees de gemeentelijke monumentencommissie, die hij grote voortvarendheid toe schreef. Hij noemde daarbij de restauratie van de Morspoort, het Gulden Vlies en (binnenkort) de Boerhaavezalen. En: "Er is alle kans op dat het in 1984 zal luk ken om ook dat andere zorgen kind onder de Leidse monumen ten, de kelders onder de Hoog straat, door de kritieke fase heen te loodsen en tot een nieuwe trekpleister voor de binnenstad te ontwikkelen". De burgemeester stond verder stil bij de sociaal-economische ont wikkeling van de stad. "De baro meter staat nog steeds op zorge lijk, maar niet uitzichtloos. Ook in Leiden is de werkloosheid het afgelopen jaar met sprongen ge stegen, zij het dat de sprong iets minder groot was in vergelijking met het landelijke beeld. De laat ste maanden neemt de groei af. Desondanks spreekt het jaarge middelde van 7000 ingeschreven werklozen, tegenover 5000 het jaar er voor boekdelen. De eer lijkheid gebiedt de harde waar heid onder ogen te zien, dat het gemeentebestuur slechts in zeer beperkte mate iets aan de ver lichting van lasten en noden van deze groepen kan doen", aldus Goekoop. Na afloop van zijn rede lieten uit keringstrekkers door middel van poëzie en theater weten niet ge lukkig te zijn met de korting van de uitkeringen door de regering met drie procent. De (korte) actie verliep ongestoord. LEIDEN - Vier architectenbu reau^ hebben een ontwerp ge maakt voor een woon- en winkel centrum in de Stevenshofjespol- der. Vier plannen voor winkels met daarboven woningen, fraai gelegen aan het wijkpark, nabij een pleintje of een petit restau rant en in de buurt van de nood zakelijke 'wijkaccommodaties. Kortom: het "kloppend hart" van een nieuwe Leidse woon wijk waar straks van alles te be leven zal zijn. De Stevenshofjespolder biedt thans nog de aanblik van een ka le, modderige wijk in aanbouw waar het ene complex woningen na het andere de grond uitschiet. Voor een aangename woonwijk zijn uiteraard meer voorzienin gen nodig dan alleen huizen en wegen. Die komen er dus dit "jaar. De eerste paal voor een scholencomplex voor het basis onderwijs zit al in de grond en in maart zal waarschijnlijk een be gin worden gemaakt met de eer ste fase van de bouw van ge noemd woon- en winkelcentrum. Volgende week valt vermoede lijk de beslissing welk bouwplan wordt uitgevoerd. In elk van de plannen zijn twee su permarkten geprojecteerd die de 'trekkers' van het winkelcen trum moeten worden. Rondom en tussenin zijn andere winkels gepland, bijvoorbeeld een dro gist, een bakker, een Chinees res taurant of een stomerij. Behalve woningen en winkels be vatten de ontwerp-plannen ook nog mogelijkheden voor dien- sten- en kantoorpanden. Te den ken valt aan een postkantoor, een bank of apotheek en aan werkruimten voor een architect, makelaar of jurist. Vanuit de hele wijk zullen straks de mensen naar dit centrum wor den toe getrokken. Niet alleen om de winkels met dagelijkse le vensbehoeften maar ook omdat rondom het winkelcentrum an dere wijkaccommodaties zoals de bibliotheek, een wijkgebouw en een gezondheidscentrum worden gerealiseerd. De ligging van het woon- en win kelcentrum is uitermate gunstig. Het wordt namelijk ingesloten door de Stevenshofdreef (voor het autoverkeer) en het toekom stige wijkpark met een route voor langzaam verkeer. In alle plannen is rekening gehouden met voldoende parkeerruimte en de loopafstand van het parkeer terrein naar de winkels is gering. door Jan Rijsdam De ligging van woon- en winkel centrum is ook gunstig met het oog op het toekomstige wijk park. Nagenoeg alle woningen boven winkels zijn met de woon kamers en balcons gericht naar het park. De meeste woningen De combinatie wonen/winkelen voorkomt dat het centrum 's avonds en in het weekeinde een dood element in de wijk wordt. De bedoeling is dat er ook buiten de winkeltijden van alles te bele ven zal zijn. Het centrum moet een ontmoetingsplaats worden waar behalve gezellig winkelen ook ruimte is voor een markt, een braderie of optredens van ar tiesten. De ligging aan het park moet het winkelen nog eens ex tra aangenaam maken. De ontwerpen voor een woon- en winkelcentrum zijn in opdracht van de gemeente Leiden ge maakt door vier bouwonderne mingen/combinaties en architec- tenbureau's, te weten: Noorlan- der Beheer BV (architectenbu reau Ghanev), Van der Vorm Be heer BV (architectenbureau Snelders BV), Bouwcombinatie Leiden (Du Prie/IBB-Kondor, ar chitectenbureau Atelier PRO) en Wilma Vastgoedontwikkeling BV (architectenbureau Inbo BV). De bouwers/ontwerpers zijn door de gemeente uitgenodigd op grond van een programma van eisen een wijkwinkelcentrum te ontwerpen dat in twee fasen moet kunnen worden uitge voerd. Een selectiécommissie heeft zich intussen over de plan nen gebogen om alle voors en te- gens op een rij te zetten. Het gaat daarbij uiteraard niet alleen om mooie plaatjes of foto's van ma quettes, zoals op deze pagina prijken, maar bijvoorbeeld ook om de prijsverhoudingen die met name voor wat betreft de winkelruimten nogal verschil len. Zowel de woningen als de winkels worden verhuurt. Verwacht wordt dat het college van burgemeester en wethou ders, op grond van een voor dracht van de selectiecommissie, volgende week de knoop zal doorhakken. Plan Wilma Vastgoedontwikke ling BV. Centraal in het plan van Wilma Vastgoedontwikkeling staat de symmetrische vormgeving van het woon-winkelcomplex. Het geheel is daardoor goed her kenbaar en zou een belangrijke rol kunnen spelen als oriënta tiepunt in de Stevenshofj es- polder. Het nieuwbouwcomplex bestaat eigenlijk uit twee delen in een U-vorm. Langs de Stevenshof dreef is er sprake van een ge sloten gevelwand, terwijl de openingen in de bouwblokken naar het park zijn gericht. De woningen komen daardoor aan een rondlopend circuit te lig gen terwijl tussen de twee bouwblokken een klein aantal woningen is geprojecteerd. Een optimaal aantal woningen is weer gelegen aan het wijk park en dus aan de zonzijde. In de vormgeving van winkels en woningen zit een duidelijke sa menhang. Erkers en balcons op de verdiepingen doorbre ken die continuïteit een beetje. Het winkelcentrum is vooral herkenbaar aan de geprojec teerde luifels. Deze luifels ge ven het voetgangersgebied een Plan Van der Vorm Beheer BV. Het door Van der Vorm gepre senteerde woon- en winkelcen trum voor de Stevenshofjes polder is er op gericht om een zo aantrekkelijk en levendig mogelijke aanblik te realise- Het rechthoekig ontworpen complex wordt gekenmerkt door de opvallende diagonale vorm van één der woonblok ken en een dwarsliggend win kelstraatje. Die vormgeving vloeit voort uit de wens van de gemeente dat het winkelcen trum een naar buiten gericht karakter dient te krijgen. Een nadeel van een dergelijke vorm, in vergelijking met een naar binnen gericht centrum, is dat zo'n winkelcentrum ge brek heeft aan intimiteit en ge zelligheid. Van der Vorm heeft dit tekort weten te voorkomen door het rechthoekige complex te verle vendigen met de diagonale winkelstraat waardoor het park en de Stevenshofdreef met elkaar worden verbonden. De doorsteek wordt ingeleid door het schuin naar binnen wijken van de etalagefronten aan de buitenkant. De diagonaal herhaalt zich op de eerste, tweede en derde verdie ping als woonstraat, met dien Plan Noorlander Beheer BV. Het plan Noorlander valt op door de ronde vormen. Geen strakke, rechthoekige elementen maar een aaneenschakeling van verschillende gebogen lijnen die consequent, tot in het kleinste detail, worden doorgevoerd. Het woon- winkelcentrum, door Noor lander 'Stevensbloem' gedoopt, heeft daardoor een sterk uitnodigend karakter. Er zijn drie entrees denkbaar. Door de vorm van het gebouw en de soort bestrating zal de middenentree echter als hoofdingang gaan functioneren. Het hart van het centrum wordt gevormd door een koepel vormige ruimte. Om ook bij slecht weer het winkelen plezierig te ma ken is in het plan een doorzichtige luifel opgeno men, met alweer een ronde vorm. In de midden ruimte tussen park en winkels is een verbreding ge situeerd waar allerlei activiteiten kunnen worden georganiseerd. In het plan Noorlander zitten in totaal 96 woningen, voornamelijk driekamerwoningen. Alleen in de ron dingen van het bouwblok zijn 24 tweekamerwonin gen geprojecteerd. De meeste woningen geven uit zicht op het park en hebben een terras op het zuiden. Het totale oppervlak voor het winkelcen trum is 5147 vierkante meter groot. Om het vriendelijke karakter van het woon- winkel centrum te accentueren bestaat er een voorkeur voor lichte kleuren, bijvoorbeeld: gele stenen, witte windschermen en balcons, rookglas als hekwerk en witte doorzichtige luifels. Het plan van Noorlander Beheer Nederland BV is ont worpen door architectenbureau Ghanev. apart karakter. Twee winkel straten door de wand maken het verschil tussen park- en dreefzijde heel duidelijk. De supermarkten zijn gezien hun monotone gevelbeeld om zoomd met kleine winkels, za kelijke dienstverlening (post kantoor enz.) en woningtoe gangen. De eerste woonlaag is bereikbaar vanaf een door gaande looproute op het dak van de supermarkten. Liften en trappenhuizen zijn als dui delijk herkenbare punten in de wand aan de Stevenshofdreef opgenomen. In het plan van Wilma Vastgoed ontwikkeling zitten 82 wonin gen, te weten: 12 twee- en 70 driekamerwoningen. Het tota le winkelcentrumoppervlak bedraagt 5465 vierkante meter. Het plan is ontworpen door het architectenbureau Inbo BV. Plan Bouwcombinatie Leiden (Du Prie/IBB-Kondor) Kenmerkend voor het plan van de Bouwcombinatie Leiden is dat het woon- winkelcentrum een mar kant herkenningspunt in de wijk Stevenshofjespol der moet worden. Een centraal gelegen punt dat van vele kanten in de nieuwe woonwijk zichtbaar zou moeten zijn, net zoals bijvoorbeeld de molen en het toekomstige NS-station. Om die herkenbaarheid te bereiken is gekozen voor een stukje hoogbouw dat boven het complex uitto rent. De bebouwing krijgt daardoor langs de Ste venshofdreef een stedelijk karakter en vormt een sterk contrast met het ten zuiden van deze bebou wing gelegen wijkpark. Voor dat deel van het winkelcentrum dat grenst aan het wijkpark wordt gedacht aan een plek bedoeld voor manifestaties waardoor het Dark als het ware een verlengstuk van de centrumactiviteiten wordt. Een belangrijk element in de winkelbebouwing vormt 'de poort'. Net als in het plan van Van der Vorm gaat het hier om een diagonale verbinding, een looproute langs winkels. Het winkeldak vervult een belangrijke rol voor de wo ningen. De meeste woningen worden namelijk van af het dak, via een brede, goed beloopbare spiltrap, bereikbaar. In het plan zitten veel verschillende wo ningtypen. Aantrekkelijk is weer dat de meeste wo ningen met de woonkamers en de balkons op het park en dus op de zon georiënteerd zijn. In het plan zitten 98 woningen, waarvan 16 twee-, 79 drie-, en 3 vierkamerwoningen. Het winkelcentrum wordt 5068 vierkante meter groot. Het plan van de Bouwcombinatie Leiden is ontwor pen door het architectenbureau Atelier PRO. Door de situering van een twee tal pleintjes wordt de aantrek kelijkheid van het ontwerp nog eens extra vergroot. Het winkelend publiek zal zich hier vermengen met de men sen die hier wonen. De over dekte pleintjes geven ook de mogelijkheid tot buitenver koop. In het plan van Van der Vorm Beheer BV, ontworpen door het architectenbureau Snel ders BV, zitten 82 driekamer woningen en 4800 vierkante meters winkelcentrum. Door een dergelijke construc tie krijgt de winkelstraat op de begane grond licht van boven af. verstande dat er zich een open ruimte bevindt tussen de gale rijen waaraan de ingangen van de woningen gelegen ziin. - I

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3