c Werkgroep eist nog een verkeersdrempel Onderzoek naar bezuinigingen bij secretarie Autosloperij verboden bij woon wagenkamp Spreekrecht voor burgers in commissie Snelheid op Terweeweg te Kwart miljoen kilo kabel Klacht tegen gebruik vogelafweerpistool Stad en rand ZATERDAG 7 JANUARI 1984 KINDERLIJC VOORSCHOTEN - Dat het beestje een naam moet hebben zal duidelijk zijn. Ook een nieuwe school kan niet zonder. Maar dat.zoiets heel wat voeten in Vootschotense aarde kan krijgen bleek deze week weer eens toen met de hoofdprijs van een heuse prijsvraag de vloer werd aangeveegd. Ter wijl de naam Elckerlijc toch door honderden leerlingen van de Adegeest- en Parkschool alsmede door de kleuters van de Woelwaters en Bosch- geestkleuterschool was uitver koren om hun nieuwe, geza menlijke onderkomen mee te Zonder twijfel om de aangename klank die het woord heeft. Maar niet in de oren van de raadsleden die zitting hebben in de commissie voor het plaat selijke welzijn want die wezen de naam af. Om de meest vreemdsoortige redenen overi gens. Zo vond Aeijelts Averink (WD) de naam te weining begrijpe lijk voor de bevolking. Alsof daarmee met de benoeming van straten en pleinen naar de meest onbekende maar toch blijkbaar voldoende illustere landgenoten ooit rekening is gehouden. En partijgenote Ten Hoopen ging nog verder. Zij vreesde dat 'lijc' als 'lijk' de kinderziel tjes zou achtervolgen en door de hoofdjes zou blijven spo ken. Als er echter een achter voegsel is waarmee het Neder lands rijk is begiftigd, dan is het dat 'lijk' wel. Vult U zelf maar voor... Aeijelts Averink hóórde al reeds over straat schallen als er een leerling van de nieuwe school voorbij komt: "Hé, daar heb je weer zo'n lijk..." Bezwaren te over dus, tegen die door de kinderen uitverkoren naam. In tegenstelling tot het college van B en W, dat vindt dat de betekenis van Elckerlijc, ieder een, nu juist zo mooi op het openbaar onderwijs van toe passing is, meent raadslid Ai- kens (D'66) dat aan Elckerlijc teveel een godsdienstige klank zit. Collega Both (PvdA) viel hem hierin bij en stelde voor om - verrassend maar weinig origineel - de school dan maar naar een telg uit het geslacht der Oranjes te noemen. Friso of Nassau. In deze spraakverwarring is het nog gelukkig te noemen dat men het over één ding eens was, namelijk de afwijzing van de naam Centrumschool. Want die zou associaties oproepen met een politieke partij met een gelijkluidend voorvoegsel. (De Voorschotense 'kern'win keliers zullen er hierna wel niet meer onderuit kunnen om aan hun beroepsnaam het oubolli ge 'city' toe te voegen). De discussie resumerend stelde wethouder Marselis ten langen leste maar voor de bal naar leerlingen en onderijzers van de vier genoemde scholen te rug te spelen. Die zouden zich dan maar over een nieuwe naam moeten buigen. Maar of ze hiertoe nog enige lust zullen hebben...? Want de naam Elckerlijc is prachtig en door de raadsleden met flutargumenten van tafel geveegd. Kinderlijc gewoon... Wat dat betreft zou de onbeken de Nederlander die het allego risch toneelstuk in de vroege middeleeuwen aan het perka ment heeft toevertrouwd, ze nog wel een lesje kunnen le ren. Want zo er in het werk met iets de vloer wordt aangeveegd is het wel de menselijke ho vaardij het allemaal beter te weten. Bovendien, als een openbare school er is voor iedereen - voor Elckerlijc dus - dan toch ook voor kinderen die in een bepaalde geloofsrichting wor den opgevoed. Voor hen die vrezen voor onwel voeglijke scheldpartijen het volgende. Het achtervoegsel 'lijc' spreek je uit als 'lik'. Het is dus Elkerlik, ruwweg fone tisch. Elckerlijcers (het lijkt wel een geuzennaam) geven dus gewoon lik op stuk als ze voor lijk worden uitgeschol den. Dat zal de schelders de mond wel GARANTIE VOORSCHOTEN - Dat ambte lijke molens langzaam malen, het is genoegzaam bekend. Maar dat ze dit tempo zelfs niet verhogen als iemand de noodklok luidt, het blijft on aanvaardbaar. De Algemene Woningbouwver eniging Voorschoten heeft ein de september een brief aan het college van B en W gestuurd waarin zij haar verontrusting uitspreekt over de zuiverheid van de grond die op dat mo ment voor ophoging werd ge bruikt en waarop huizen zou den worden gebouwd. Pas op 2 december, ruim maanden later dus, antwoordt het college en ook nog dat het de verontrus ting niet deelt en hierin zó sterk meent te staan dat het een onderzoek overbodig acht. De behandelingsduur van de brief argumenteert het college met het feit dat drie (3) direc ties bij de beantwoording moesten worden betrokken zo dat pas na zes (6) weken een conceptantwoord gereed was om in de collegetas de wethou ders langs te gaan. Zo gaan die dingen. Nog afgezien van de lange be handelingsduur van een brief die duidelijk spoed vereist, het antwoord kwam pas toen er al gebouwd wérd, steekt de wei gering van het dagelijks be stuur van de gemeente om een vrijwaringsclausule op te ne men in de verkoopakte van de grond. Die zou de Woning bouwvereniging moeten vrij waren van kosten als later blijkt dat onverhoopt toch verontreinigde grond voor de ophoging is gebruikt. Temeer omdat B en W zeker zeg gen te weten dat de grond niet verontreinigd is, doet zo'n wei gering dubieus aan. Als je ze ker bent, geef je zo'n garantie, ben je onzeker, geef je haar niet. En de gemeente Voorschoten ZOETERWOUDE - Neen, na U, absoluut. Want wie zou wie niet laten voorgaan op het pas aangelegde voetpad aan de Zoeterwoudse Krepelstraat? Gemeentelijke reddingsboei ook al niet aanwezig. Een beetje bui was deze week voldoende om het trottoir aldaar te laten overgaan in een eindeloos lijkende plas. (foto Holvast» geeft haar niet met het argu ment dat dan iedere toekomsti ge koper van gemeentegrond zo'n garantie wel kan vragen en dat ze daaraan niet begin nen kan. Weekspot is geen consumenten man maar ging toch eens vra gen hoe een andere gemeente zoiets heeft geregeld. Nu blijkt dat bijvoorbeeld de gemeente Oegstgeest niet te beroerd was om onlangs aan een belegger die huurwoningen in Haaswijk wil bouwen, een dergelijke garantie wel degelijk heeft ver strekt. Wellicht dat daar de dreiging dat anders niet ge kocht en gebouwd zou wor den, de koevoet is geweest die tussen de deur kon worden ge zet, maar toch... OMISSIE de ophogingsgrond heeft ech ter nog een onverkwikkelijk staartje gekregen. Want het raadslid dat, toen de beant woording van de brief van de woningbouwvereniging in lan ge behandeling was, hierover vragen stelde, is deze week door enige van zijn collega's geducht de pan uitgeveegd. Nadat het raadslid eerder al door het college van B en W verant woordelijk was gesteld voor het feit dat zijn vragen een hoop 'onnodige' commotie en verontrusting hadden gezaaid, deden die het nog eens dun netjes over. Een van de colle ga's noemde het vragen stellen zelfs onrust zaaien. "En die woorden zijn nog niet sterk ge noeg". Neen, het betrokken raadslid had de zaak binnenskamers moeten houden, was de con sensus. "Gewoon even bij B en W informeel vragen hoe de vork in de steel zit en niet met een officiële vragen stellen", werd hem voor ogen gesteld als een 'fatsoenlijker' werk wij- Het raadslid verweerde zich te recht met de opmerking het een slechte zaak te vinden al leen binnenskamers aan B en W inlichtingen te mogen vra gen. "Dat heeft wel erg veel weg van huiskamerpolitiek. En bovendien heb ik de com motie niet doen ontstaan, die was er al lang bij leden van de woningbouwvereniging". "Het college van B en W had over zo'n zaak sneller met een ver klaring moeten komen, dan had ik mijn vragen niet behoe ven te stellen". Het ziet ernaar uit dat de grond inderdaad niet verontreinigd is, als we de antwoorden van het Voorschotense dagelijks bestuur mogen geloven, maar na zovele Lekkerkerken is het geen wonder dat er snel verontrusting ontstaat. Dat het college dat niet tijdig heeft on derkend, dat is een omissie waarvoor je je niet achter de langzaam draaiende wieken van de ambtelijke molens mag verschuilen. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp zal het woonwagen- terrein aan de Persant Snoepweg regelmatig ophogen. De bodem is daar nog steeds bezig met inklinken zodat er veelvuldige verzakkingen optreden. Dat heb ben B en W van Leiderdorp toe gezegd in een gesprek dat werd gehouden met bewoners van het woonwagencentrum. De riolering lijdt ook onder de ver zakkingen. Vaak is deze ver stopt. Vorig jaar is de riolering nog vernieuwd. De enige oplos sing is het slaan van heipalen on der de rioolpijpen, "maar dat gaat ontzettend in de papieren lopen", aldus een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp. Besloten is daarom af te wachten totdat de bodem volledig is inge klonken en dan wederom de rio lering op te knappen. Het verzoek van enkele woonwa genbewoners om bij het centrum een autosloperij te mogen begin nen wordt zeer waarschijnlijk niet ingewilligd. De hogere over heden willen in verband met het milieu geen uitbreiding van het aantal sloperijen, hebben B en W aan de verzoekers meegedeeld. Een tweede verzoek, aansluiting op het kabelnet, zal in overwe ging worden genomen door B en W. Eerst zal wel moeten worden onderzocht of aansluiting finan cieel te realiseren is. OEGSTGEEST Oegstgeestena- ren zullen vanaf volgende maand meer gelegenheid krijgen hun opvattingen over gemeentelijke aangelegenheden kenbaar te ma ken. B en W van Oegstgeest heb ben namelijk besloten het spreekrecht voor burgers in di verse raadscommissievergade ringen voortaan vast te leggen in een verordening. Overigens wil het college net als voorheen de zogenoemde inspre kers pas laten meepraten als de raadsleden van de commissie hun mening hebben gegeven. Het spreekrecht mag echter niet leiden tot een discussie tussen insprekers en commissieleden, zo vinden B en W. VOORSCHOTEN - Er komt een onderzoek naar de ambtelijke or ganisatie van de gemeente Voor schoten. Met de uitkomsten van dat onderzoek willen B en W 'planmatig' het aantal ambtena ren verminderen. Nu worden va catures vaak niet vervuld om toch tot een bezuiniging op de grootste begrotingspost, de per soneelskosten, te komen. Vermindering van het aantal amb tenaren is noodzakelijk om ook op langere termijn de Voorscho tense begroting sluitend te hou den, schrijven B en W aan de ge meenteraad. Er wordt niet aan gegeven hoeveel er moet worden bezuinigd op het ambtenaren- jllzCfftK Nieuwjaarsconcert De Zoeterwoudse drumfanfare 'De Rijntamboers' geeft zondag 8 januari om een uur een nieuw jaarsconcert in multifunctio neel centrum 'De Eendenkooi' aan het Kooikerspad. Ook de Twirls en Majorettes zullen hun kunsten vertonen. Vrouwengilde Het Zoeterwoudse katholieke vrouwengilde houdt dinsdag 10 januari haar algemene vergade ring in Don Bosco, Zuidbuurtse- weg. Aanvang acht uur. maar dat ging in feite met de nat te vinger. Als er een vacature kwam, werd door B en W op dat moment bekeken of die nog wel moest worden vervuld. "Dit zou onevenredige en daardoor nade lige belasting kunnen opleveren voor die afdelingen waar deze plaatsen openvallen", erkennen B en W de nadelen van het tot nu toe gehanteerde systeem. Daarom wil het college nu 40.000 gulden uittrekken om de ambte lijke organisatie door te lichten. Het organisatiebureau van de Vereniging Nederlandse Ge meenten wordt hiervoor dan in geschakeld. De bedoeling is dat het onderzoek eind van dit jaar is afgerond. Uit het onderzoek zal dan moeten blijken welke afdelingen overbe zet, onderbezet of op juiste sterk te zijn in verhouding tot de "mo gelijke, respectievelijk aanvaard bare verhouding". Overigens zul len afdelingen waar te veel amb tenaren werken niet direct wor den geconfronteerd met ge dwongen ontslagen. "Als zo'n si tuatie zou ontstaan dan zal het college zich opnieuw moeten be raden. Tot nu toe heeft het colle ge zich op het standpunt gesteld dat gedwongen ontslagen moe ten worden voorkomen", aldus een gemeentelijke woordvoer der. Indien het onderzoek uitwijst dat er veranderingen nodig zijn zal het organisatiebureau de invoe ring daarvan begeleiden. Dat kost dan weer 40.000 gulden. De gemeenteraad zal overigens eerst nog akkoord moeten gaan met het onderzoek. LEIDERDORP - Met een twee- honderdtons mobiele kraan zijn gisteren drie grote haspels staal draad over de Leiderdorpse Zijl- dijk getakeld naar een boot. De kabels, gemaakt door het Leider- dorpse bedrijf Verto staalkabel bv, zijn bestemd voor het offsho reschip 'De Balder'. De drie haspels, respectievelijk 100.000, 85.000, en 65.000 kilo zwaar, worden per schip ver voerd naar Rotterdam. De grootste kabel is negen kilome ter lang en heeft een dikte van 5 centimeter. Volgens Verto-woord- voerder Visser moesten de ha spels wel per schip naar Rotter dam worden vervoerd. "Ze zijn te zwaar om over de weg te vervoe ren". (Foto Holvast» HETERDAAD - De Noordwijkse politie heeft vannacht een 22-ja- rige man uit die plaats op heter daad betrapt bij een inbraak in een auto die stond geparkeerd nabij de Molenstraat. De man heeft meer inbraken op zijn ge weten: 33 heeft hij er inmiddels bekend. OESTGEEST - De werk groep Verkeer Oegstgeest wil op de Terweeweg toch een derde verkeersdrem pel. De huidige drempels bij de Kempenaerstraat en bij de kruising Emmalaan/ Waldeck Pyrmontlaan lig gen volgens de werkgroep te ver uit elkaar. "Hierdoor wordt het autoverkeer in het tussenliggende gedeelte niet afgeremd, integendeel hal verwege is het weer op volle snelheid. Juist op de plaats waar schoolkinderen geregeld over steken", zo stelt Van Wagenberg, voorzitter van de werkgroep. Het voornemen van het collega van B en W om ter hoogte van de openbare lagere Terweesschool een zebrapad in plaats van een verkeersdrempel aan te leggen vindt zij dan ook geen goede op lossing. "Wij zien het aanbren gen van een zebra als een voorlo pige oplossing. Een drempel daarentegen heeft wel een duide lijke snelheidremmende wer king", aldus Van Wagenberg. B en W van Oegstgeest hebben de werkgroep inmiddels laten we ten de verkeersdrempel vanwege de hoge kosten (ongeveer 30 mi le) niet aan te leggen. Waar de zebra over enige tijd dan wel zal komen is nog niet be kend. B en W willen op verzoek van de raadsleden Kuntze (WD) en Van der Bond (CDA) teel nog een onderzoek doen naar de juiste plaats. Zij willen de oversteekplaats noordelijker van de kruising Frederik Hen- driklaan/Terweeweg om de al daar gelegen bocht beter te kun nen overzien. Mocht dit plan doorgaan dan betekent dit dat de ingang van het schoolplein ook een twintigtal meters verplaatst diént te worden. Bovendien zal dan bekeken worden of de plaat sing vari hekken Jangs het trot toir tussen de huidige ingang van het schoolplein en de aan te leg gen oversteekplaats als een aan vulling voorziening noodzakelijk OEGSTGEEST - De gemeente, Oegstgeest mag geen vogelaf weerpistool gebruiken om de kauwen te verjagen uit de Fre derik Hendriklaan. De kau wen, de kleinste kraaien in Ne derland, veroorzaken helemaal geen overlast. Dat stelt Frederik Hendriklaan- bewoner Van Leeuwen in een brief aan B en W van Oegst geest. Eind vorig jaar verzocht een be- woonster van de Frederik Hen driklaan B en W iets te doen aan de overlast die de kauwen veroorzaken. Behalve de uit werpselen zouden de vogels ook agressief zijn. Bovendien zouden ze de kleine vogels ver jagen, waardoor de verschei denheid aan vogels zou afne- Van Leeuwen is het daarmee niet eens. Er is weinig overlast en "in onze tuin neemt de ver scheidenheid aan vogels eer der toe dan af. Wij vinden de klacht dan ook nogal gezocht", aldus Van Leeuwen. "Ernstiger vinden we het dat B en W van Oegstgeest de klacht serieus nemen zonder deze te toetsen aan de werkelijkheid en de bevindingen van andere bewoners van de Frederik Hendriklaan", gaat Van Leeu wen verder. Hij maakt dan ook bezwaar te gen de gevolgde procedure en het besluit een vogelafweerpi stool aan te schaffen. "Tevens dien ik bij voorbaat een klacht in tegen het gebruik van een vogelafweerpistool", aldus Van Leeuwen. Volgens hem zou de tijd en het geld die de gemeente nu be steedt aan de vogels beter voor andere zaken kunnen worden gebruikt, zoals speelvoorzie- ningen voor kinderen in de buurt of de verbetering van de riolering. Orkest, 20.15 't Parlement - Parlements wandeltocht. 10-14.30 uur. Pijpenkabinet - Oude Vest 159a, lezing door Don Duco over de kleipijp, met dia's, 14.30 uur. Groenoordhallen - mobiel- en rommel markt. 10-16.30 uur Filmhuis LVC - film 'Blow ups'. 21.15 LVC - optreden de dichter Johnny van Doorn. 14-17 uur; optreden van de Engelse reggae-groep Talisman, 21 Jazzzolder Hot House - optreden Ar mando Cairo-kwintet. 21 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht (9. cate- avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. disco. 22-2 uur NVSH trefcentrum - Rapenburg 48. open soos. vanaf 22 uur, tel. 149987. Gezondheidswinkel - Herenstraat 64, 10-12 uur, tel 144112. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur, disco. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. film 'Les Fantómes du Chapelier' van Claude Chabrol, 20 en 22.15 uur. Schouwburg - 'Zomer' door het Pu- bliekstheater, 20.15 uur. Hans Menken Bowling Restaurant - Jazz on sunday met The Climax Jazz Band uit Keulen, 13.30 uur. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30uur): Abonnementsgelden bij vooruitbetaling "te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op gir< 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur Commentaren: W F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) Hvd. Post (plv) W F J. Wirtz (bm buit ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 21 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2