Europa en de zuivellobby Wat er in'83 niet gebeurde Enthousiasme niet te stuiten Economie Extra Geldmarkten Beursweek EG-consumenten: overschot doordraaien ZATERDAG 7 JANUARI 1984 PAGINA 23 DEN HAAG - Wie kan zich een Europa voorstellen zonder EG? De vraag is niet zo onzinnig. Enkele pessimis ten zien het einde van de EG naderen. Jarenlang eindigde het rituele geruzie en gebekvecht tussen Europolitici over de landbouw, de vangstquota in de visserij en de financiële bijdragen van elke lidstaat uiteindelijk toch in een akkoord. Dwarsliggers konden worden afgekocht. Nu het geld op is, de EG zelf steeds meer kost, de boterberg blijft groeien en de melkplas uitdijt, nu ook de weerzin bij burgers tegen de individuele spil- en geldzucht van sommige Europarlementariërs toeneemt, nu is dat traditionele 'eind goed al goed' lang niet zeker meer. Het topoverleg tussen de regeringsleiders in Athene in december is mislukt. Als gevolg daarvan worden belangrijke beslissingen noodgedwongen uitgesteld. Er had bijvoorbeeld bezuinigd moeten worden op het landbouwbeleid, maar maatregelen om dat uit te werken, zijn niet aanvaard. De financiële bijdrage van elke lidstaat aan het geheel is nu onzeker. Wat de problemen gecompliceerder maakt, was vervolgens het besluit van het Europarlement de begroting voor 1984 met vijf miljard gulden te korten. Op die manier dwingt het parlement de EG toch te bezuinigen, ook al kon over de manier waarop in Athene geen overeenstemming worden bereikt. De Europese Com missie, het 'dagelijks bestuur' van de EG, besloot vervolgens voorlopig alle EG-betalingen in de landbouw uit te stellen. Een landbouwer kan zijn overschotten wel verkopen aan de EG tegen garantieprijzen maar hij zal nu minstens vijf tot zes maanden moeten wachten op zijn geld. In die tijd hoopt de Commissie met meer definitieve oplossingen te komen. Mag uit deze tekenen worden afgeleid, zoals sommigen vrezen, dat de EG op springen staat? De meest betrokkenen, de landbouwers in Nederland en de consumentenorganisaties, zeggen eensgezind dat West- Europa zich dat nooit kan veroorloven. Het laten voortsudderen van de landbouwproblemen is, weet men ook al eensgezind, net zo goed fataal. De eenstemmigheid verdwijnt als naar de juiste oplossing wordt geinformeerd. Weet de gemiddelde Nederlandse consument voordelen op te noe men van de Europese Gemeen schap? Het lijkt niet waarschijn lijk. Dat de winkels altijd vol lig gen met melk, kaas, eieren, brood en boter voor redelijke en constante prijzen is een vanzelf sprekendheid geworden. De EG kon nog weieens zorgen voor goedkope kerstboter, die dit jaar echter uitbleef, hoewel de over schotten onverminderd groot zijn. De directeur van de Consumenten Commissie in Europa heet Hil- kes. Betaald door de Consumen tenbond en Konsumenten Kon- takt, behartigt Hilkes de belan gen van de Nederlandse consu ment in Europa. Die opdracht op een effectieve manier uitvoeren valt volgens hem niet mee. Ge brek aan mankracht maakt het gevecht tegen het logge bureau cratische lichaam in Brussel en Straatsburg bijna hopeloos. Bovendien is de invloed van de consument slechts gewaarborgd in een vrij machteloze advies raad aan de Europese Commissie (dagelijks bestuur van de EG) en een vertegenwoordiging in de Europese versie van de Neder landse Sociaal Economische Raad. De belangen van de handel en de grote kapitalistische boerenlob- by hebben volgens Hilkens nog altijd de hoogste prioriteit in Brussel. Want het is die machtige zuivellobby, niet in het minst vanuit Nederland, die met het belang van de boer voor ogen, al tijd heeft geijverd voor de afge schermde hoge produktie -afge schermd tegen de concurrentie op de vrije wereldmarkt- en dus ook heeft gezorgd voor een rede lijk hoog prijspeil voor zuivel- produkten die uiteindelijk aan de consument is doorberekend. Immers, in een volledig vrije markt zouden de enorme zuivel- overschotten van nu allang heb ben geleid tot een forse prijs val van bijvoorbeeld echte boter. Natuur Hilkens is echter de laatse die zal pleiten voor zo'n vrije marktpoli- tiek. "Landbouw is door de na tuur bepaald. Er kunnen over schotten zijn en schaarste. In tij den van schaarste zal de prijs enorm stijgen, zoals bijvoorbeeld enkele jaren geleden met de aardappels gebeurde. In tijden van overschotten zakt de prijs voor de boer". Hilkens ziet het liefst een gezamen lijk prijsbeleid, waarin de consu ment wordt beschermd tegen de hoge prijzen door schaarste en de boer wordt beschermd tegen lage prijzen door overschotten. Voor hem staat trouwens buiten kijf, dat zo'n beleid alleen maar kan slagen in Europees verband. "Maar het overleg in Europees verband is verworden tot een louter financiële rekensom. Het enige wat de lidstaten bezig houdt is: wat brengen we in en wat halen we er voor onszelf weer uit" 'De vraag zou veel meer moeten zijn: ben je politiek bereid een grote maatschappelijke markt te vormen. Als we er niet in slagen Europa verder voort te stuwen, dan vrees ik dat men terugvalt op nationalistische belangen en dan zal protectionisme in de han del hoogtij vieren". Hilkens is ook wel voorstander van het zuivelbeleid, ook al kost dat de Gemeenschap miljarden gul dens. Het prijzenbeleid van de EG is gebaseerd op twee begrip pen, de richtprijs en de interven tieprijs. De richtprijs is een fic tief bedrag, een schatting van de vrije marktptijs. Op basis van die fictieve marktprijs wordt een bo demprijs vastgesteld, de inter ventieprijs. Die interventieprijs ligt steeds ongeveer acht procent onder de geschatte marktprijs. Wat er op korte termijn moet ge beuren om weer een redelijk evenwicht tussen vraag en aan bod te krijgen, is volgens de con sumentenorganisaties het dras tisch omlaag brengen van de in terventieprijzen die de boer van de EG krijgt. Daaraan kunnen we niet ontko men. De prijs moet vijftien tot twintig procent omlaag in vier tot vijf jaar tijd". Hilkens erkent dat dat een grote financiële klap betekent voor de Nederlandse veehouders. "Als wij dit zeggen verwijt men ons asociaal te zijn. Daar ben ik het niet mee eens. Wij zeggen dat in zo'n proces de kleinere boeren beschermd moe ten worden. Het zijn altijd de grote bedrijven geweest die het meest hebben geprofiteerd van EG-subsidies en prijzen. De gro te bedrijven moeten nu ook maar het meest inleveren. Doordraaien "Ik denk voor de lange termijn aan een systeem zoals dat nu bij de groente wordt toegepast. Bij de veiling van de groente wordt een heffing op alle produkten gelegd. Als er overschotten zijn draaien die door. De kweker krijgt een vergoeding uit het fonds van de veiling, betaald uit de heffingen. De kweker zal, als hij vaak door draait, wel op wat anders over stappen, want de vergoeding ligt onder zijn kostprijs". Het voor deel van zo'n heffingssysteem is, dat de landbouw financieel hele maal zijn eigen boontjes dopt." Het nadeel voor de consument kan zijn dat de prijs voor zijn pakje boter en liter melk dankzij die heffing toch weer hoger uitkomt. "De prijs", bezweert Hilkens, "is voor de consument niet het enige belang. Redelijke aanvoer en goede kwaliteit zijn net zo be langrijk. Aan die kwaliteit schort het nu nogal eens" door José Smits Wat merkt de landbouwer in Ne derland van de EG? Veel meer Vooral de veehouder heeft jaren lang met grote belangstelling het nieuws van de EG gevolgd. Van de elk jaar vast te stellen richt- en garantieprijzen voor zuivel hing zijn inkomen af. Van wat de EG zou betalen voor zijn melk hing zijn inkomen af. De EG kan het zich niet langer ver oorloven die enorme overschot ten, die nog blijven groeien, te betalen. Piet Blokland, veehou der in Groot-Ammers, bestuurs lid van het Landbouwschap en het Produktschap voor Zuivel, al jarenlang actief in de Christeliike Boeren en Tuindersbond, wacht in redelijke spanning af welke beslissingen de komende maan den genomen zullen worden. Veel meer dan alleen de prijs voor melkprodukten is van belang. De toetreding van Spanje en Por tugal bijvoorbeeld. Het zijn agra rische landen die met hun pro duktie van wijn en olijfolie heel andere belangen hebben dan zui- velproducerende landen. Wat zal de EG doen met de wensen van die zuidelijke landen om de olijf- olieproduktie financieel te steu nen? Gaat dat van het zuivelbud- get af? Het valt te vrezen. Krimpen De gezinssituatie van Blokland maakt duidelijk waar de proble men zitten, als straks de EG via lagere prijzen de landbouw zal dwingen in te krimpen om zo de overschotten geleidelijk weg te werken. Consumentenorganisa ties bijvoorbeeld vinden dat vooral de grote, sterk geïntensi veerde melkveehouderijen het meest moeten inleveren omdat zij jarenlang hebben geprofi teerd van de investeringsubsidie en hoge garantieprijzen. In het geval-Blokland gaat dat al niet meer op. Hij heeft gebruik ge maakt van gunstige EG-regelin- gen. Hij zou dus moeten inleve ren maar kan dat niet. Boven dien heeft hij zijn bedrijf overge daan aan zijn zoon. „Het is maar net wie je als zwakke ren ziet. De kleine bedrijven die dan niet zo zouden hebben ge profiteerd in het verleden, zijn echt niet per definitie de zwak- sten", meent hij. „Oudere land bouwers zonder opvolger zullen niet zo sterk geinvesteerd heb ben. Het zijn juist de jongeren geweest die zich in het diepe hebben gestort; die hebben geïn vesteerd in een efficiënte pro duktie. Het zou onrechtvaardig zijn die jongeren, met zware las ten op het bedrijf, te dwingen meer in te leveren om zo de klei nere bedrijven te sparen." Kwartje Het moet Blokland wel van het hart dat de problemen in zijn be drijfstak vaak worden overdre ven. „Zuivel is vaak de blikvan ger van het beleid. De kosten lij ken enorm groot, miljarden gul dens voor alle EG-landen geza- melijk. Maar als je die kosten af zet tegen de voordelen voor de consument. Kijk naar de kwali teit van produkten, kijk naar de variatie en de keuzemogelijkhe den en de zorg die aan de berei ding wordt besteed. Het land bouwbeleid kost de EG totaal 40 miljard. Als je dat omrekent dan komt dat neer op twee kwartjes per consument per dag. Ga maar na wat een persoon een hele dag aan zuivelprodukten gebruikt, dan is twee kwartjes toch niet veel". Zo in het begin van het nieuwe jaar komt onvermijdelijk de aan drang om eens op een rijtje te zetten wat het afgelopen jaar aan belangrijke ontwikkelingen heeft laten zien en wat op grond daarvan voor het nieuwe jaar verwacht mag worden. Maar juist omdat dat dezer dagen zoveel gebeurt, is het misschien leuker om eens terug te kijken naar wat er volgens iedereen in 1983 zou gebeuren, maar niet waar is gebleken. Terugblikken op foute voorspellingen is immers een leerzame manier om te kunnen beoordelen hoeveel waarde er mag worden gehecht aan alle prognoses die in deze tijd uitgesproken gaan worden. De grootste miskleun op financieel gebied is in 1983 gemaakt door al die deskundigen die voorspelden dat de koers van de dollar zou gaan zakken. Daar was bijna iedereen van overtuigd. Nog in augustus vond het gerenommeerde beleggingsfonds Rolinco het nodig participanten gerust te stellen dat de 1,5 miljard dollar die het fonds beheert tegen een koersdaling voor 100% was inge dekt. Een dure en zinloze actie aangezien de dollar vorig jaar om deze tijd 2,57 waard was, maar inmiddels tot tegen de 3,10 is gestegen. De feiten hebben deskundigen wat voorzichtiger ge maakt in hun prognoses voor dit jaar, maar toch valt opnieuw te beluisteren dat de dollar nu echt gaat zakken. Deze voorspelling wordt nu natuurlijk veel kansrijker, gebaseerd op het principe dat wat omhoog gaat ook weer omlaag moet. Maar over wan neer, hoeveel en hoelang de dollar gaat zakken, kan niemand een zinnige uitspraak doen. De harde dollar is niet onverdeeld ongunstig geweest voor de Eu ropese economie al bleef daardoor de olie duur en de rente hoog. Buiten de Europese markt zorgde de dollar voor een verbetering van de concurrentiepositie, maar vooral de interne handel bin nen de lidstaten van de EEG is de kracht van de dollar gunstig geweest. Ruim de helft van de produkten die binnen de EEG voor de export worden vervaardigd wordt immers weer binnen Europa verkocht. Frankrijk is Duitslands grootste afzetmarkt en vice versa; en ook Nederland verkoopt de meeste exportproduc ten in Duitsland, Frankrijk en Italië. Was de dollar gaan dalen dan hadden veel speculanten de dollars in hun bezit verkocht en daarvoor in de plaats Duitse marken, Zwitserse francs, yens of guldens gekocht. Niemand zou duiste re valuta's als Franse frank, de Belgische frank of de lire hebben aangeschaft.Dat zou dan hebben betekend, dat de sterke Euro pese munten gerevalueerd hadden moeten worden ten opzichte van hun zwakkere broeders, zoals dat voor het laatst in maart vorig jaar is gebeurd. Toen zeiden deskundigen al dat eind 83 een nieuwe koeraanpassing plaats zou moeten vinden, maar om- door Paul Frentrop dat iedereen zijn dollars vast bleef houden is dat niet gebeurd. Geen prestigeverlies voor de Fransen dus en geen verslechte ring van de Duitse en Nederlandse concurrentiepositie op de belangrijke afzetmarkten. Een gratis meevaller waarvoor Europa president Reagan dank baar mag zijn, al zal geen enkele Europese regering die dank in het openbaar uitspreken. De prijs voor de meest foutieve uitspraak in de Nederlandse finan ciële wereld gaat voor 1983 ongetwijfeld naar minister Ruding (financiën). In mei liet hij de Tweede Kamer weten dat hij grote moeilijkheden voorzag bij het lenen van 33,5 miljard die nodig was om het financieringstekort te dekken. Een opmerkelijke uitspraak voor iemand in zijn functie, omdat zo de prijs die de overheid voor het aangetrokken geld moet betalen alleen maar kan worden opgedreven. Dat gebeurde dan ook. In de eerste vijf maanden van vorig jaar kon de overheid nog voor tussen de Vh en 8% op de kapitaalmarkt terecht. In juni moest zij 9Vfe% rente betalen. Maar voor die prijs stuikelden binnen- en buitenlandse beleggers dan ook wel over elkaar om maar zoveel mogelijk obligaties te kopen ,en met een recordlening van 8,5 miljard werd in een klap een kwart van de benodigde middelen binnen gehaald. De rest van het jaar was er zoveel ruimte over op de kapitaalmarkt, dat de rente internationaal gezien tot een zeer laag peil kon zakken. Traditioneel ligt de Nederlandse lange ren te een punt boven die in Duitsland maar eind 1983 lagen de tarieven gelijk. Banken en bedrijven profiteerden hiervan door fors te lenen en buitenlandse regeringen en instellingen kwa men op de Nederlandse markt guldens lenen enkele maanden nadat de minister van financiën er in het openbaar aan had ge twijfeld of er wel genoeg geld beschikbaar zou zijn voor de Ne derlandse overheid alleen. Op het gebied van de economische politiek is de meest verkeerde verwachting van 1983 aan het einde van het jaar ook door de beleidsmakers onder ogen gezien. Wanneer de loonkosten maar worden teruggedrongen en ook andere lasten voor het bedrijfs leven worden verlicht dan zal de produktie wel stijgen en de werkeloosheid dalen, was de verwachting. Maar dat is niet ge beurd. Het vorig jaar was de loonkostenontwikkeling in Neder land voor de ondernemers gunstiger dan waar ook ter wereld. Daarnaast is ondernemers in het vooruitzicht gesteld dat ze dit jaar nog eens 2 miljard extra uit de openbare middelen krijgen (ongeveer hetzelfde bedrag dat de besnoeing van de minimum uitkeringen oplevert). Maar het bedrijfsleven gebruikt zijn hogere inkomsten om bank- schulden af te lossen, afvloeiingsregelingen voor oudere werk nemers aantrekkelijk te maken of om investeringen in het bui tenland te doen. In Nederland leidt lastenverlichting gecombi neerd met lagere loonkosten niet tot investeringen die meer ar beidsplaatsen opleveren. De minister president waarschuwde ondernemers in oktober dan ook dat zij nu aan zet waren en dat de regering resultaten wilde zien Minister Ruding onderstreepte die uitspraak nog eens door te zeg gen dat ondernemers nog niet zeker kunnen zijn van de lasten verlichting van ca. 2 miljard op jaarbasis die ook voor de ko mende jaren in het regeerakkoord is afgesproken. Eerst moet het bedrijfsleven maar eens laten zien dat er nieuwe arbeids plaatsen worden geschapen. Intussen lopen de schattingen voor het aantal werklozen in 1990 uiteen tussen de 1,5 en 2 miljoen. Het is te hopen dat deze voorspelling ergens in de komende jaren in het rijtje blunders uit 1984 kan worden opgenomen. door C. Wagenaar Het Europese beurswezen zette het nieuwe jaar briljant in. Vooral Amsterdam was door het dolle heen en het publiek kocht ongebreideld. Vaak werd daarbij niet meer naar de prijzen gekeken als men het begeerde materiaal maar te pakken kon krijgen. En gezien het fors oplopen van de koersen werd nauwelijks meer een voorkeur of selectie aan de dag gelegd. Hierdoor steeg het algemeen gemiddelde maan dag bijna 4,5 punt en lokaal al gemeen, dus zonder de inter nationals, zelfs 5. De meeste beursgroepen, waarvan index cijfers bestaan, kwamen op nieuwe toppen die in geen ja ren zijn voorgekomen en het algemeen beursgemiddelde begon in 1984 op een i historische recordstand. Ook daarna bleef de beurs in wilde haussesferen. De bijzonder gunstige beurscon- stellatie was het gevolg van een aantal zeer positief uitval lende factoren. De belangrijk ste reden was echter de hoge verwachting van de voorlopige jaaroverzichten die vele onder nemingen direct na nieuwjaar meestal het licht laten zien. Die verwachtingen werden deze week al snel gehonoreerd door fraaie winstberichten van Na tionale Nederlanden en Nutri- cia. Hoogovens meldde boven dien in 1983 het winststadium weer aanzienlijk dichter te zijn genaderd en voor 1984 alle hoop en verwachting te heb ben uit de rode cijfers te ko men. Het staalbedrijf in IJmui- den loopt helaas nog niet naar wens, maar er is vooruitgang. Daarnaast was er de algehele beursverwachting van een wat lagere rente dit jaar. Hoewel de eerste nieuwe staatslening in 1984 opnieuw een couponrente heeft ontvangen van 8,5 pro cent. Een belangrijke positieve factor voor de zeer vaste beurs- stemming deze week was ook de grote bereidheid van beleg gers, zowel beroeps als particu lier, om nog bestaande liquide middelen in aandelen om te zetten. In december was we gens balansoverwegingen nog al wat verkocht, maar het toen vrijkomende geld is nu onmid dellijk weer belegd. Hierdoor werd op maandag een beurs- omzet geboekt, met alleen voor aandelen al een bedrag van 639 miljoen gulden. Fors meer dan de hoogste dagomzet, die vorig jaar op 25 maart werd behaald met een bedrag van 475 mil joen gulden. Maar donderdag kwam het tot een historisch re cord toen er voor niet minder dan 1,1 miljard gulden aan ef fecten werd verhandeld. Wat de andere beurzen en mark ten betreft viel Wall Street aan vankelijk erg tegen, maar le verde de valutamarkt een dra matische ontwikkeling op. Na dat de dollar tussen kerst en nieuwjaar in Amsterdam nog tot f3,05 was teruggevallen, sprong de waarde deze week op één dag vier cent omhoog en bereikte een nieuwe record- stand sinds meer dan tien jaar op bijna f3,15. Dit hield nauw verband met de onoverzichte lijke situatie van de renteont wikkeling in de Verenigde Sta ten. De meningen daarover worden zelfs in de meest des kundige vakkringen vrijwel dagelijks gewijzigd, Wanliieel- te het vlak voor nieuwjaarsdag nog dat dank zij een tragere groei van de geldaanwas en van de Amerikaanse economie de rente op korte termijn wel licht zou gaan dalen, het nieu we jaar zette in met een onver wacht scherpe rentestijging op nieuw uitgegeven overheids- papier en prompt daarop heet te het weer dat nu de rente voorlopig wel hoog zal blijven. De Newyorkste Effectenbeurs begon de eerste week van het nieuwe jaar aarzelend. Maan dag bleef de beurs gesloten we gens het opmaken van de jaar balans en dinsdag brokkelde de Dow Jones-index zelfs zes punten af, woensdag brak de zon door en schoot de index bij een grote omzet 16 punten vooruit. Ook hier waren het de liquide gelden die vooral van de talrijke beleggingsorganisa ties in aandelen werden omge zet. Daarbij komt dat Wall Street steeds meer in de greep van de fusies belandt. Het be kende olieconcern Getty Oil zal zijn zelfstandigheid verlie zen en ook voor de moeder van de bekende videospelletjesfa brikant Atari wordt een ernsti ge bedreiging van de onafhan kelijkheid gevreesd. Het is de beurs overigens niet ge lukt in 1983 de barrière van de 1300 voor de Dow Jones-index te doorbreken. Hierop werd ei genlijk al in september gezin speeld, want toen kon allerwe gen worden vernomen dat 1300 nog in '83 en 1500 in '84 als mijlpaal genomen zou worden. Door donderdag echter nog eens 13 punten te stijgen met een nieuwe historische record omzet van 165 miljoen aande len, waagde Wall Street een nieuwe poging de 1300 te be reiken. De Amsterdamse Effectenbeurs boekte de eerste week in het nieuwe jaar niet alleen een aan tal nieuwe historisch hoogtere cords maar ook dc grootste weekstijging aller tijden. Het algemeen gemiddelde stond na vier dagen handel al 13 punten boven het slot van eind decem ber. Winstnemingen werden gemakkelijk opgenomen. Hier door bleven de koersverbete- ringen voor een aantal promi- mente aandelen groot. Akzo, Hoogovens en Koninklijke Pe troleum liepen rond tien gul den op, Unilever waarvan in Wall Street geruchten de ronde deden over een aandelensplit- sing van 20 gulden in twee van 10 gulden, steeg 25 gulden en Philips 5 gulden. Vijftien gul den liepen Nationale Neder landen, Nutricia, Eagon, Ma cintosh en Ahold op. Verenig de Glas steeg 30 gulden. Borsu- mij 40 gulden. Alleen Furness week af van de fraaie bedrijfs- berichten en forse koersverbe- teringen en een niet onaanzien lijke winstdaling in 1983 opge lopen, moest het aandeel met een val van 10 gulden bekopen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23