Kerkdiensten „Mijn ouders zijn al twintig jaar oud..." Marinus van den Berg: „Ouder worden is afstand doen, maar ook betrokken blijven ZATERDAG 7 JANUARI 1984 Geestelijk leven PAGINA 13 Lang niet iedereen kan van harte zeg gen: oud zijn is mooi. De ouderdom kan heel wat verdriet en bitterheid meebrengen. Gebreken melden 'zich. Vaak gaan ze gepaard met pijn. Oud zijn betekent voor velen: afscheid nemen, achter je laten, aanzien, eer en invloed uit handen geven. Toegroeien naar een andere manier van leven, een andere waar dering van jezelf. En dat gaat de een beter af dan de ander. Marinus van den Berg - zelf pas 37 - wil dat beslist niet wegpoetsen als hij de ervaring dat 'oud' ook goed is ten volle laat wegen. "De oude dag is een uitdaging. Ouder worden hoeft niet alleen 'loslaten' en 'opzij gaan staan' te zijn, maar kan ook een nieuwe betrokkenheid beteke nen". Van den Berg heeft van 1975 tot eind vorig jaar als pastor gewerkt in het interconfessionele verpleeghuis 'Randerode' in Apeldoorn. Sinds 1 januari is hij als pastoraal vor mingswerker voor de sector gezond heidszorg verbonden aan het deke naat Almelo en als deelwerker aan het verpleeghuis 'Het Meulenbelt' in deze stad. Bij zijn afscheid van 'Randerode' kwam er een boekje van hem uit over ouder worden en oud zijn. Zijn vele gesprekken en ontmoetingen met ouderen, met kinderen van ou deren en met mensen die door hun beroep met ouderen te maken heb ben, boden hem stof te over. Hij droeg het boek op aan directrice De borah Vitner van 'Randerode', "om dat zij zoveel gevoel toonde voor de menselijke kanten van het werk". Aardverschuiving Marinus van den Berg had een sterk motief om zijn ervaringen op schrift te stellen. "Ouder worden schuiven wij het liefst voor ons uit. Toch krijgen we er allemnaal op een of andere ma nier mee te maken. In 1985 zullen er in ons land 1.720.000 mensen zijn bo ven de 65 jaar. Volgens een recente raming van het bureau voor de sta tistiek 147.200:mensen ouder dan 85. vooral vrouwen. Naast die stijging is er een daling van het aantal jon geren beneden de 20 te verwach ten". 'We worden ouder in een samenle ving die sterke veranderingen door maakt. De economische toestand zal de ouderen en hun voorzienin gen niet ongemoeid laten. Meer mensen zullen om hulp vragen, maar de officiële hulp zal minder worden. Ook de veranderingen in de normen en waarden van onze sa menleving zijn voor velen zoiets als een aardverschuiving". Marinus van den Berg hoopt, dat zijn boekje - getiteld 'Kan ik het ook aan mijn moeder laten lezen...?', uit geverij J. N. Voorhoeve, Den Haag - een bijdrage zal zijn om met elkaar in gesprek te komen over ouder worden en oud zijn. "Mij schiet een opmerking van iemand te binnen: als je niet kunt praten over wat je zelf zo raakt, wat ben je dan een zaam". Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Bestaat er angst om ouder te worden? Marinus van den Berg: "Datje niet meer meetelt, niet meer als volwaardig wordt gezien, dat je ervaring als grof vuil aan de kant wordt gezet, dat er wat meewarig om je wordt gelachen, je mening onbe langrijk is geworden, het kan je een gevoel van eenzaam heid geven. Het kan je beang stigen, dat dit jou zal overko men". Maar moét dat dan wel? "Ik denk, dat het je kan overko men als het gesprek over ons ouder worden niet echt wordt gevoerd. Als we dat voor ons uitschuiven, zo van 'wie dan leeft, wie dan zorgt' Juist in het contact met oude ren merk ik, hoe beslissingen van vandaag, hoe de manier waarop ik nü leef van beteke nis zijn voor de dag van mor gen. Je voorbereiden op het ouder worden doe je nü al in je levensstijl en door wat je nü meemaakt. Het is dus niet leeftijd-gebonden". "Verslaving aan werk bijvoor beeld kan tot gevolg hebben, dat je andere levenswaarden onvoldoende of helemaal niet ontwikkelt. Arbeid adelt niet altijd. De kans dat alles voor het werk moet wijken is er nog steeds. Ouder worden is' een kans om juist die andere waarden ruimte te geven. Dat kan de betekenis krijgen van een achterstand inhalen. Maar ook wordt de pijnlijke ontdekking gedaan, dat het daarvoor te laat is. Je moet dat ook weer niet te gauw zeggen. Er kan een soort de faitisme in zitten, in de trant van: wij zijn er toch te oud voor" Dus tijdig erover praten. "Ik denk aan een ouder echt paar. Ze hadden weinig con tacten. Konden er niet toe ko men, eens naar een diensten centrum of bejaardensoos te gaan. De vrouw wilde nog wel, maar haar man voelde er niets voor, en daarom ging ook zij maar niet. De wensen en verlangens van man en vrouw liepen duidelijk uit een, en dat betekende onvrij heid in hun relatie. Verschei denheid was voor hen niet verrijkend maar verarmend. Er kon ook niet echt over ge praat worden. De vrouw maakte zich volledig onder geschikt". Dit verhaal staat niet op zich zelf. "Zoals niet alle alleenstaanden en alleenwonenden eenzaam zijn, zo zijn niet alle paren werkelijk sómen. Soms is bij het ouder worden het ge sprek tussen man en vrouw als stilstaand water. Er ge beurt eigenlijk niets meer. Toch kan er een intens ver langen zijn om eens te kun nen zeggen watje voelt. Want ouder worden geeft nieuwe ervaringen. Je komt anders in het leven te staan. Je voelt je anders. Er zijn vragen maar ook angsten die je bezig hou den. Als je daar dan niet over kunt praten, terwijl je dat wél wilt...". Marinus van den Berg zou de ouderen die dit lezen dit wil len vragen: neemt u als u ou der aan het worden bent uzelf wel serieus; gelooft u vol doende in uw eigen mogelijk heden, of hebt u uzelf al afge schreven? "Het met elkaar praten betekent wel, dat je echt naar elkaar luistert en vooral eikaars gevoelens ern stig neemt". "Maar die vraag zou ik ook aan mezelf kunnen stellen. Neem ik ouderen voldoende se rieus; geloof ik in hun per soonlijke groei en ontwikke ling?" Het woord 'oud' heeft al iets ne gatiefs. Oud worden lijkt 'erg' te zijn. "Onder ouderen zelf groeit het verzet tegen deze negatieve kijk. Vooroordelen en te alge mene uitspraken over het ou der worden komen op de hel ling. En wat is oüd? Wannéér ben je oud? Als je niet meer mee doet in het betaalde ar beidsproces? Je zet het heb ben van werk dan wel erg centraal. Of als de kinderen het huis uitgaan? Of als je al leen komt te staan? Soms er vaar je dan nog méér, dat je zelf iets moet doen om zin aan je leven te geven". "Iemand zei eens: mijn ouders zijn al twintig jaar oud. Hij bedoelde, dat ze al twintig jaar geleden waren opgehou den met nieuwe initiatieven. Ze misten het vermogen om over bepaalde dingen nog eens van gedachten te veran deren. Alles stond al zo'n twintig jaar stil. Ik vraag me te aan echt contact. Meer aan dacht zal er moeten komen voor het kwalitatieve bezoek- werk. Contact leggen is zeker niet altijd eenvoudig. Daar is een zekere toerusting en vor ming voor nodig". En als er dementie optreedt? "Je moet ouderen niet te snel dat stempeltje opdrukken. Als er echt sprake van is, dan kan een dagbehandeling of een intensieve zorg van fami lie ertoe bijdragen, dat wo nen thuis nog mogelijk blijft. Wordt de belasting te groot, dan kan de hulp van een ver pleeghuis worden ingeroe pen". "Dementie wordt op zichzelf al ervaren als een rouwproces. De gang naar het verpleeg huis is dan een volgende stap in dat afscheid. Het maakt diepe emoties los. Gelukkig proberen steeds meer werkers in verpleeghuizen, familieleden te begeleiden. Gespreksgroepen van en voor familieleden kunnen het inlevingsvermogen verdie pen". Ouderen komen alleen te staan als een dierbaar iemand wie dat ook is - wegvalt. "We doen daar vaak al te ge makkelijk over. Wees dank baar voor wat je nog hebt en voor al die jaren die je hebt gehad, zeggen we dan sus send. Dat is goed bedoeld, maar het gaat wel voorbij aan de leegte die iemand voelt. En dat maakt eenzaam. Ik heb de indruk, dat mannen nog minder dan vrouwen de kans krijgen om bij hun ver driet te zijn. Vriendschap en warmte zijn heel belangrijk voor een mens in verdriet. Ie der mens rouwt op zijn eigen Hoe zou u ten slotte 'ouder wor den' met een paar ivoorden kunnen typeren? "Afstand doen. Maar ook be trokken blijven. Toen mijn vader afstand deed van zijn boerderij en die overdroeg aan mijn broer, was hij van dag tot dag betrokken bij de bouw van een nieuwe veestal. Hij leefde mee met wat de toekomst van zijn op volger ging worden. Meestal wist hij de juiste afstand tc bewaren". af: is dat soms oud worden? Te vroeg zeggen: onze tijd is voorbij? Wat is het dan verfrissend om ouderen te ontmoeten die zich niet oud laten maken. Die blijven meedenken". Hoe doe je dat? "Wel, als je ouder wordt, moet je in zekere zin kiezen uit wat je nog wilt en kunt. Je kunt niet alles meer. Maar je kunt je keuze ook te veel beper ken." Je onderschat gauw je eigen mogelijkheden. Het wegvallen van verplichtin gen biedt juist kansen. En waarom zou je die niet benut ten?" "Het bij de tijd blijven is een van die kansen. Dat zou kun nen door het volgen van cur sussen. Op maatschappelijk gebied, maar - en dat kan je van een pastor verwachten - ook op het gebied van geloof en kerk. Er is zoveel veran derd in de laatste twintig jaar. Gaan we als ouderen dan maar langs de kant staan? Dat is toch jammer". "Blijf militant, heb ik een oude re dominee eens horen zeg gen. Dat klinkt misschien wat strijdvaardig in onze oren, maar het daagt wel uit. Misschien ben je echt oüd, als je je niet meer laat uitda gen. Daarmee wil ik niet zeg gen, dat je je verleden maar moet verstoppen. Ouder wor den is ook: terugkijken, de balans opmaken, komen tot innerlijke aanvaarding van je leven zoals het was" Maar ouderdom komt ook met gebreken. En met verlies en verdriet. "Gebreken kunnen betekenen, dat je hulp nodig hebt. Af hankelijk worden, van wie dan ook, dét is het wat men sen het meest vrezen. Er is soms een hele kloof tussen wat de hulpverlening nodig vindt en wat iemand er zelf van denkt. Aan hulp gaat vaak een periode van jezelf redden vooraf. Er is veel in drukwekkende hulp tussen ouderen onderling". "Als er gebreken komen, kan dat verlies betekenen. Je moet telkens weer iets losla ten. De een kan dat gemakke kort. Ik hoop van harte, dat meer werkers in het zieken huis zich druk gaan maken om het lot van de oudere mens, ook wanneer die niet lekker snel weer opknapt". Hoe lang kunnen ouderen zelf standig wonen? "Ongeveer negentig procent van de ouderen woont zelf standig. Er zijn heel wat rede nen op te noemen om niet al leen te blijven wonen, maar hoe vinden ouderen dat zélf, en worden de mogelijkheden tot hulp wel optimaal ge bruikt? Er is fantasie, creati viteit en bereidheid tot meer Marinus van den Berg heeft de indruk, dat het ziekenhuis niet is ingesteld op ouderen. "De oudere mens komt in het moderne ziekenhuis veel te Marinus van den Berg ...."afhankelijk worden, ddt vrezen ouderen het meest".... (foto Jan Böltkerink) samenwerking nodig tussen wijkverpleging, huisartsen, kerken, vrijwilligersorganisa ties en anderen die bij oude ren aan huis komen, om het thuis wonen nog mogelijk te maken. Het is jammer, dat men eikaars mogelijkheden nog zo weinig kent" 'Vooral meer ouderen boven de tachtig jaar zullen in de komende jaren thuis willen en moeten wonen. In de te huizen zal gebrek aan plaat sen ontstaan. Dat betekent meer materiële en geestelijke hulp in de thuiswoning. Een fruitbakje af en toe is dan niet voldoende. Er is vaak behoef lijker dan de ander. Maar het hoort bij het ouder worden. Met algemene dooddoeners is dan niemand geholpen. Wel met luisteren en aanvoe len. Dat neemt het verlies niet weg, maar kan wel hel pen om iemand minder al leen te laten zijn". Ouder wordende mensen ma ken gemiddeld meer gebruik van voorzieningen van ge zondheidszorg, zoals het zie kenhuis. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk geen dienst; Pieterskerk 11 oecum. dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Smaling, Rijnsburg; Maranathak. (L. Morsweg) 10 mevr. ds. v. Everdingen; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v. Leeuwen, 11.15 ds. v. Leeuwen en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 dr. Wiersinga, opendeurdienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen; Vredesk. (Burggraven!) 10 mevr. ds. Westera-Franke (met huwelijksbeves tiging); Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; gebouwtje 'Dijkhof in Stevenshof 10 kand. mevr. A. E. Bosch. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. Lindenburg. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. Roon, Kat wijk aan Zee, zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 5 nam. ds. Koolstra, zie ook Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. v.d. Zwaan; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem- Voor 'Stevenshof zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (school 'Vhetschans', Apollolaan): 10 en 5 ds. De Haan. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 ds. Steenbergen, Rijswijk, 5 ds. Velema, Gouda. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Hakkenberg, Lisse. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, 6.30 evang.dienst in gebouwtje hoek L. Morsweg-Damlaan, mmv zangkoor, thema: 'De autobaan naar de toekomst'. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3); 10 br. Dikkes, thema: 'Laat u met God Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. De Leeuw. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): 10 hei- ligingsdienst, met zang. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. H. Haan. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8 Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30.10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zat. 7. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9.30 en li, Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, jeugddienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 kand. Taselaar, Alphen. Geref. Kerk: 10 ds. Ravensbergen, Wijn- jewoude, 6.30 hr. Vermeer, Zevenho ven. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Den Hartog, Veenendaal. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds. De Jonge; Kruiskerk 10 ds.'De Jonge; Opst.kerk 10 prof. dr. v. Gennep, Lei den, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Moll; De Bron 9.30 ds. Oosthoek, afscheid, 10.15 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram 10 dr. v. Vliet; Dnehoorne 7 nam.; Oudshoornse kerk 10 ds. De Graaf, H.woude; Sionskerk (Plane- tensingel) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Verploeg, Ermelo. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Janssens, R.dam, 6.30 ds. Modderaar; Salv.kerk 10 ds. Smink, Haastrecht, 6.30 ds. Ra vensbergen, Wijnjewoude. Zie ook herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (chr. techn. school): 9.30 en 5. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 10.30 ds. De Lange, 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. De Romph. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62); 10 hr. C. Vork, 6.30 ds. Bosveld, Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Heiv Gem. 9.30 kand. Paul, Zoetermeer, 6 ds. Van Eyk, Gouda. Geref. Gem. zo. 9.30 en 6 en wo. 7.30 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 hr. v. Doorn, Oud-Beyerland; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Richter. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Welbedacht, H.woude. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4.30 ds. Mouis- Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 kand. Middelkoop, Dordrecht; De Stek 9.30 ds. Damsma, Rijnsburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Ha gen, Westendorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. v.d. Bos, Maarssen, 6.30 ds. v Doorn, Alphen. Geref. Kerk: 10 ds. Welbedacht, 5 ds. v.d. Berg, Bodegraven. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 5 ds. Krispijn. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 leesdienst, 7 ds. Den Hertog, Leiden. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30 HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Keuning, Noordwijk, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Schuurman, 6 ds. Boer, beiden Katwijk aan Zee; Ontm.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Romein, Rijnsburg, jeugddienst Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Werff, Voorhout, 5 ds. Couvee, Voorburg. Marinevliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. v. Melle. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv Gem. N Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. v. Roon; O. Kerk 10 ds. Nicolai, Nieuwendijk, 6 ds. Vroegindewey; Ichthusk. 10 kand. Spaans, 5 ds. De Jong; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Schuur- aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Driebergen; Overduin 2.15 ds. Baas. Ver. ter voorbereiding van een herv deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. Mac- kaay, Leiden. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 hr. Vercoute- ren, Voorburg, 3 ds. v. Buuren, Delft, Philadelphia-dienst; Triumfatork. 10 en 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Den Boer, Spakenburg, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst, 11 jan. 7.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Hagen, Wes tendorp. Geref. Kerk: 10 ds. Hagen, Westendorp, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Born, 3 ds. Bovenberg, Leiden, met gehandicap ten, 6.30 ds. v.d. Born; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wykgeb. Zijlkw 10 hr. v.d. Zeeuw. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem 9.30 kand. Teusink, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 dr. Houtman, Amstel veen, 7 ds. Holtrop, A.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. Germans, S.heim, 5 ds. De Gelder, zangdienst. Geref. Kerk: 10 ds. v. Veen, Soest, 7 ds. Jaspers Focks. Geref. K. Vrijg.: 10.30 en 4.30 ds. Borg- dorff. Geref. Kerk (Salvaton) 9.30 ds. De Boer, Spakenburg. 7 ds. De Groot. Amstelveen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Biesma. Geref. Gem 10 en 4 ds. Boogaard, Lei- Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30. 11 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn, Woubrugge, 6.30 hr. Stam, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 mevr. Speelman, A dam, 6.30 ds. v.d. Wal. H.gom. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ge braad, Katwijk a.d. Rijn, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Harmeien. Geref. Kerk: 9.30 hr. De Bruin, 7 ds. De Boer, Hoofddorp. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr. Schram, Abcoude, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 8.30, 10.30 en 4.30 ds. Wijn gaarden, ha. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Drechsler, Haarlem. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Buijs, Krimpen a.d. IJssel, 7 ds. v.d. Velden, Woerden. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 ds. Mole naar, Breukelen, 7 dr. Fernhout, Al phen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 en 7 ds. v.d. Lee, 5 ds. v Sliedregt, Katwijk aan Zee; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v. Achterberg, Leiden; Buurtkerk 5 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Eyk, Gou da. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Kuiper; Vinken! (Binnen) 9.30 ds. Elgersma, Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 hr. D. van Herwaarden. Zie ook herv. gem. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr Meijering, O.geest. Rk Kerk: Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11. Binnen zat. 7. zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 dra. J. F. v.d. Steen, Ede. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11. Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30 OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. J. M. Hoekstra; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. Dirksen, 7 drs. Schwencke. Geref. Kerk: 10 drs. P. de Bruijn, zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. Waagmeester. Van Wijckerslooth: 4 mevr. ds. Visch, ha. Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Jaspers Focks, ha. Remonstr. Gem.: 10 drs. M. Roos. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Doorn, Alphen, 7 ds. v. Soest, Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Nie! Geref. Kerk: Petrak. 9.30 en 5 ds. Baayen; Imm.kerk 8.45, 10.30 en 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Cziria. Avond- Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Graaf, 's Gravenzande, 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10,30. SASSENHEIM. Herv Gem. 9 ds. v. Roon, Katwijk aan Zee, 10.30 hr. Hof- fenaar, Voorhout, 7 ds. M. de Boer, chr. geref., Veenendaal, opendeur dienst. Geref. Kerk: 10 ds. Baas, zie ook herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Peels, Zoe- Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): geen Rk Kerk: zat 5. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 dr. Beze- mer, Scheveningen, 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 kand. Houtkoop-Fa- ber, 6.30 ds. Buikema, Zw.dam. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. Klein Kranen burg, Ter Aar. Geref. Kerk: 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. v.d. Horst, Katwijk. Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst, 5 ds. Heida. Marinevliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. v. MeUe. VOORHOUT Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong Rk Kerk zat. 7, zo. 9.10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN Herv Gem Dorps kerk 10 ds G. Bakker, Leiden, 7 ds. De Zeeuw, De Ontmoeting (Noordhofland) 10 mevr. ds. Visser, L.dorp, Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Herv. evangelisatie op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Heikoop, Vreeswijk, 7 ds. Kamp huis, Stolwijk. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, zie ook herv. gem. Geref. K. Vryg.: 10.15 en 4.30 ds. Box- Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 jeugddienst Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Bmgk. 9.30 kand. Zorge, Ouderkerk a.d. IJs sel, 5 ds. Dekker, R.dam; Hoeksteen 9.30 ds. Maasland, 6.30 ds. v. Laar, Reeuwijk; Bethelk. 9.30 hr. Visser, Gouda, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Oosterzee, R.dam, 5 hr. Yska, Den Haag. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. Kersten, Scheveningen, 5 ds. Mondeel, Reeu wijk; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Bosman, O.geest. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 10; Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30 WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v. Trigt, Aalst; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen, Dorpscentrum 9.30 ds. v. Trigt Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. Vis- scher, Geldermalsen; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. Pijlman, A.dam. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. Rk Kerk: Will. zat. 7. zo. 9.30 en 11. Jozefk. zat. 7, zo. 9.30 en 11; G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11 WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 hr Kooy, Dubbeldam, 6.30 dr. Meijers, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Gesink, Noord- wijk, 6.30 ds. Baas, S.heim. Ned. Prot Bond (De Wyk): 7 nam. pater v. Sasse van Ysselt. Rk Kerk: zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Leimuiden. Geref. Kerk: 9.30 dr. Femhout, Alphen, 7 ds. Dronkert Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld. Rk Kerk: St Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark zat. 7, zo. 10, H. Rijndijk zat. 7. zo. 10 en 11.30 ZWAMMERDAM Herv Gem 10 ds Moll, Alphen. 6.30 zie geref kerk Geref. Kerk: 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Franken, Zeist, mmv 'Gemeente zang'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13