Steeds Bastiaans vecht ontslag aan Praktisch lege Barbara- school doelwit vandalen Nieuwe regeling voor klachten over politie Sen met feclmnb kladblweld Leiden Rechtswinkel heeft bedenkingen tegen andere opzet VRIJDAG 6 JANUARI 1984 LEIDEN - Die klacht hoor je vaak: klachten over het optreden van de politie worden niet goed behandeld. Mensen hebben het gevoel dat de ene agent de ande re de hand boven het hoofd houdt. Bovendien duurt het soms nogal lang voordat je iets hoort. Dat frustreert. Sinds het begin van dit jaar wor den de klachten in Leiden op een nieuwe manier behandeld. De klager kan na een voor hem ne gatieve uitspraak van de korps chef nog verhaal halen bij de burgemeester. Is die nieuwe pro cedure een verbetering? Alvorens het nieuwe systeem on der de loep te nemen eerst iets over het oude. De Leide Rechts winkel had daar in een onlangs gepubliceerd rapport nogal wat kritiek op. Om een paar punten te noemen: het onderzoek wordt verricht door een politiebeamte, ofwel: de ene collega moet het gedrag van de andere beoorde len; wie ontevreden is over het optreden van de politie zal niet snel besluiten tot het indienen van een klacht bij diezelfde in stantie, aldus de rechtswinkel. In het rapport wordt er ook op ge wezen dat er in ons land al gerui me tijd een sterke behoefte is om de afhandeling van klachten in een regeling vast te leggen. Die regeling zou het beste kunnen worden opgenomen in de nieu we politiewet, maar aangezien die wet nog op zich laat wachten heeft een aantal gemeenten be sloten een plaatselijke klachten procedure in te stellen. Zoals Leiden. f Die nieuwe procedure houdt, in grote lijnen, het volgende in: de klager heeft een maand de tijd om een klacht in te dienen bij de korpschef. Is dit geschied, dan vindt er een intern onderzoek plaats. Er wordt een rapporteur aangesteld die de klager en de agent hoort. Binnen dertig dagen moet hij een advies uitbrengen. Daarna neemt de korpschef een beslissing. Is de klager ontevre den, dan kan hij zich wenden tot de burgemeester. Hiervoor heeft hij dertig dagen de tijd. Uiteinde lijk velt de burgemeester het Sa- lomonsoordeel. Na een commis sie met onanfhankelijke deskun digen te hebben gehoord. Plaatsvervangend commissaris Mostert is van mening dat je kunt spreken over een goede re geling. "Mensen kunnen nu in beroep gaan. Een commissie be- Nieuwbouw van politiebureau nu definitief LEIDEN De bouw van een nieuw politiebureau aan de Lan- kijkt in tweede instantie nog eens wat er precies is gebeurd. Dat waarborgt een grotere objec tiviteit". Alternatief In het rapport van de Leidse Rechtswinkel wordt ook tegen deze nieuwe regeling een aantal bedenkingen geformuleerd. Eén heeft betrekking op het instituut gegracht kan definitief in het vooijaar beginnen. Ambtelijk overleg begin vorig week heeft negen miljoen gulden uit het fonds 'Werkverruimende maat regelen' opgeleverd. Verwacht wordt dat in maart of april de eerste paal voor nieuwbouw de grond in gaat. Tekeningen voor een nieuw politiebureau liggen al enige maanden kant en klaar. 'rapporteur'. "Niet geregeld is wie die rapporteur moet zijn. Denkbaar is een optreden, waar bij twee politiebeambten zijn be trokken. Tegen de één wordt een klacht ingediend, de ander wordt aangewezen als rapporteur. Dui delijk is dat in zo'n geval van een objectief onderzoek nauwelijks sprake kan zijn". In het rapport staat een alternatief: in eerste instantie wordt het on derzoek gedaan door het kabinet van de burgemeester. Op grond van dat onderzoek wordt een ad vies gegeven aan de burgemees ter. Die neemt vervolgens een beslissing. Zijn mensen het niet eens met dat besluit, dan zouden zij zich in tweede instantie tot een onafhankelijke commissie moeten kunnen wenden. Wat vindt Mostert van dit alterna tief? "Het is maar de vraag of de klach ten beter worden behandeld als je volgens deze regeling zou werken. Ik heb zo mijn beden kingen. En dan: wat is er op te gen dat het onderzoek in het be gin door iemand van de politie wordt gedaan? Binnen andere bedrijven wordt er op dezelfde manier gewerkt. Als ik een klacht heb tegen een verslagge ver van het Leidsch Dagblad, dan zal de hoofdredacteur van die krant toch in eerste instantie een onderzoekje verrichten". Dat de klachtenprocedure geen ruimte laat voor anonieme kla gers vindt de Rechtswinkel ook bedenkelijk: "Het is voor bepaal de groepen uit de maatschappij van belang dat, zij het via een ge machtigde, anoniem geklaagd kan worden. Dit moet mogelijk zijn voor bijvoorbeeld krakers of illegaal in ons land verblijvende buitenlanders". Mostert is het hier absoluut niet mee eens. "Met mensen, die ano niem willen blijven, kunnen wij geen rekening houden. Alles moet recht voor z'n raap, met naam en toenaam". Mantel Is de regeling een verbetering? Mostert vindt dat je niet zomaar over een verbetering kunt spre ken, want: "Dat zou betekenen dat wij m het verleden vaak fou ten hebben gemaakt. En die ge dachte bestrijd ik. Het is hele maal onze instelling niet om za ken met de mantel der liefde te bedekken. Maar nogmaals: deze regeling waarborgt natuurlijk wel een grotere objectiviteit. En dat is zeker een verbetering te De Rechtswinkel concludeert ook dat het goed is dat er een onaf hankelijke adviescommissie is ingesteld. Maar: "De praktijk moet nog uitwijzen of de rege ling een verbetering is, daar er nog voldoende mogelijkheden zijn om op de oude voet door te gaan". Vertrek directeur Jelgersmakliniek voor ambtenarenrechter 'Bewoners' bezorgd over voortijdige sloop LEIDEN - Bedroevend is het, hij kan niet anders zeggen. Dat zijn vader met z'n 76 jaar nog elke dag in touw is om de boel een beetje in de gaten te houden. Het lood is al van het dak gesloopt en verschillende ruiten zijn inge gooid. Maar vader en zoon Baart van muziekvereniging Nieuw Leven proberen de Barbara- school tot het einde toe te be schermen tegen alle verniel zucht. "Want laten we wel zijn. In dit schoolgebouw wordt van al les gedaan om de jeugd van de straat te houden. Maar de jeugd zelf breekt alles ook weer af', zegt zoon Baart. De Barbaraschool aan het Leven daal - sinds drie jaar het onder komen van verschillende vereni gingen, kunstenaars en een peu terspeelzaal - is niet ver van de slopershamer meer verwijderd. Het bouwvallige pand ligt er troosteloos bij, de reeds verlaten lokalen 'onklaar' gemaakt door de sloper. Wasbakken zijn uit de muur gerukt en de vloer is ver dwenen. De voorbijganger ziet bovendien voor het merendeel dichtgetimmerde ramen, gedeel telijk het werk van Baart senior. Begin februari zullen alle huidige Auto gestolen LEIDEN In het water bij het bruggetje aan het Berliozpad werd gisteren een auto aange troffen die half met de voorzijde in het water lag. Later bleek dat de wagen was gestolen bij een garage uit Voorschoten. Valse sleutel LEIDEN - Drie jongens, dertien, veertien en vijftien jaar oud, wer den gisteren door de politie aan gehouden omdat ze met een val se sleutel het brugwachtershuis je bij de Rijnzichtbrug waren binnengedrongen. Been gebroken LEIDEN - Een veertienjarige jon gen uit Leiderdorp moest gister middag iets na drie uur met een open beenbreuk naar het AZL worden gebracht na een aanrij ding op de Lage Rijndijk en de Sumatrastraat. De jongen zat achter op een brom mer, die werd aangereden door een vrachtwagen. 'bewoners' van de Barbaraschool zijn verhuisd en begint de sloop van het oude gebouw. Vader en zoon Baart maken zich echter grote zorgen voor de tijd die hen nog rest in de school. "De jeugd komt hier naar binnen en ver nielt alles wat los en vast zit. On ze instrumenten hebben we voor het grootste deel elders moeten onderbrengen, want hier is niets meer veilig. Dat betekent ook dat we deze maand allesbehalve be hoorlijk kunnen repeteren" Jeugddorp Reikhalzend kijken ze dan ook uit naar de dag waarop ze kunnen verhuizen naar Jeugddorp Zuid West, waar de muziekvereniging een nieuw onderkomen kan be trekken. Volgens ambtenaar Vervest van beheer gebouwen is Jeugddorp eind januari klaar om in gebruik te worden genomen door Nieuw Leven. Ook de pad vinders van de Sleutelgroep, nu ook nog gehuisvest in de Barba raschool, kunnen daar dan naar toe verhuizen. Tegen die tijd zal bovendien het Hartevelt-complex aan de Lan- gegracht een aantal gebruikers van de Barbaraschool kunnen overnemen. Muziekvereniging Concordia, Club '58 (geestelijk gehandicapten) en een aantal kunstenaars heeft een ruimte in dit complex aangeboden gekre gen van de gemeente. Andere verenigingen zijn al uit de Barba raschool vertrokken naar een nieuwe huisvesting. Zo vond peuterspeelzaal Het Konijn on derdak in de Drie Octoberschool, de archeologische begeleidings commissie ging naar de Roose- veltstraat en muziekvereniging De Burcht vond zelf een nieuwe repetitie-ruimte. De Burcht liet de klaslokalen in de Barbaraschool echter niet leeg achter. Zodra De Burcht in de cember was verhuisd, betrok de muziekvereniging Con Fuoco de oefenruimte. De Burcht zou de sleutel van het pand gewoon hebben doorgegeven. Een en an der lijkt veel op een kraakactie, maar de lezingen over het precie- se 'hoe en waarom' lopen uiteen. De Burcht: "Wij hebben alleen gezegd dat Con Fuoco de ruimte tot januari 1984 zou kunnen ge bruiken"; Con Fuoco: "Mis schien biedt de gemeente ons nu wel een ruimte in het Hartevelt- complex aan"; Ambtenaar Ver- vest: "Dat is uitgesloten. De Burcht moet de ruimte gewoon leeg aan ons opleveren. De slo per moet gewoon zijn gang kun nen gaan". Litteris Van alle verenigingen die nog in de Barbaraschool zitten, rest Litte ris Sacrum. Deze toneelvereni ging lijkt het minst tevreden met de mogelijkheden die de ge meente voor herhuisvesting aan bood. Woordvoerder De Graaf: "Het is gewoon schandalig wat de gemeente heeft durven aan bieden. Ruimten waar gas, licht en water ontbraken. Daar blijkt uit dat ze niet weten wat wij doen. Uiteindelijk zijn we na veel praten tot een tussenoplossing gekomen die verre van ideaal is. We kunnen een pand aan de Co- betstraat gebruiken als opslag ruimte en intussen zoekt de ge meente door naar een nieuw on derkomen". Dat betekent wel dat Litteris Sa crum wat repeteren betreft in de kou staat. De Graaf: "Deze ellen de heeft er zelfs toe geleid dat we voor het eerst in het 128-jarig be staan een voorstelling hebben moeten aflasten. Ik zeg niet dat het onwil van de gemeente is, maar echte medewerking krijg je ook niet". Litteris Sacrum is overigens niet de enige club die een duidelijk huisvestingsbeleid verlangt. Zo richtten de kunstenaars een half jaar geleden met hetzelfde doel een 'Stichting Barbara Ateliers' op. Deze stichting wil niet alleen voor de kunstenaars van de Bar baraschool, maar voor alle kun stenaars in Leiden bemiddelen bij het vinden van geschikte oe fenruimte. "Omdat het ambtelijk apparaat niet altijd even makke lijk te doorgronden is". Dienst TNO definitief naar Leiden LEIDEN - De Medisch Technologi sche Dienst van TNO zal defini tief naar Leiden komen. Deze dienst biedt werk aan 20 mensen en verleent medisch-technologi- sche steun aan organen en instel lingen op het gebied van de ge zondheidszorg. Voorlopig wordt de dienst, die nu de beslissing is genomen zo spoedig mogelijk naar Leiden komt, gehuisvest in een noodge bouw bij het Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde (een on derdeel van TNO) aan de Wasse- naarseweg. Nog dit kwartaal zal er een besluit worden genomen over een definitief onderkomen. Aanvankelijk waren ook Utrecht en Emmen in de markt voor de vestiging van de TNO-dienst. Mi nister Brinkman (WVC) heeft in antwoord op vragen van kamer leden een eind gemaakt aan deze speculaties. Namens zijn ambt genoot Deetman (onderwijs en wetenschappen) het hij weten dat een voorwaarde voor de le vensvatbaarheid van dit werk is dat de dienst is gevestigd in de Randstad. DEN HAAG/LEIDEN - Prof. dr. J. Bastiaans heeft gisteren bij de ambtenarenrechter in Den Haag zijn ontslag aangevochten als di recteur van de Jelgersmakliniek voor oorlogslachtoffers. Dit ont slag is ingegaan per 1 januari van het vorig jaar, maar Bastiaans had het liever een jaar later van kracht zien worden. Zijn redenen daarvoor houden voor een belangrijk deel verband met de diverse functies die hij op internationaal niveau bekleedt. Deze functies had hij vorig jaar tot verdere ontwikkeling willen Man te water LEIDEN Een Leidenaar belde even voor middernacht de politie omdat volgens hem iemand in de Haarlemmertrekvaart was ge- prongen. Duikers van de brand weer en agenten waren al onge veer een uur aan het zoeken toen er een man arriveerde die zei dat het zijn fiets was, die de zwem mer had achtergelaten. De politie vermoedt dat de man die in het water sprong, meende dat hij werd achtervolgd in verband met de diefstal en daarom maar onvrijwillig een duik nam. Om zijn vermeende achtervolgers uit handen te blijven. brengen, maar pogingen daartoe zag bij voorbaat mislukken door dat hij zich niet langer kon pre senteren als hoofd van de vak groep psychiatrie van de Leidse universiteit. Om die reden, ver moedt hij, is vorig jaar het voor zitterschap van de World Psy chiatrie Association aan hem voorbijgegaan. Bastiaans vertrek op 1 januari 1983 had te maken met de lang ge koesterde wens van de colleges van bestuur van respectievelijk het academisch ziekenhuis Lei den, de Rijksuniversiteit Leiden en de medische faculteit om de twee afdelingen psychiatrie (te weten: de door Bastiaans geleide Jelgersma en de door prof. dr. H. Rooymans aangevoerde psychia trische afdeling van het AZL) sa men te brengen onder één hoofd: prof. Rooymans. Met Bastiaans vertrek kon dit laat ste worden gerealiseerd, alleen de samenvoeging van beide afde lingen laat nog even op zich wachten. Die wordt pas mogelijk als de Jelgersma onder beheer komt van het AZL. Nog altijd is dat niet het geval en is de univer siteit formeel de beheerder van de kliniek. Zij betaalt ook de huur van de kliniek aan de ge meente. Pas als het AZL de huurlasten op zich neemt, kan er sprake zijn van samenvoeging. Bij monde van raadsman mr. W.H. Vermeer verklaarde Bastiaans dat genoemde huurkwestie van grote betekenis is geweest bij zijn besluit zich neer te leggen bij de wens van zijn werkgever om een jaar eerder terug te treden als directeur van de Jelgersma. Hem zou door het college van bestuur o.m. zijn voorgehouden dat het AZL in 1983 de huur zou gaan betalen en dat de samenvoeging - waardoor hij zijn stoel moest prijsgeven - daarmee een feit zou worden. Nu dit in weerwil daarvan verleden jaar niet is gebeurd, voelt Bas tiaans zich misleid. Beloften zijn hier niet nagekomen, meende zijn raadsman. En dat gold vol gens hem ook op andere punten. Mamens de Leidse universiteit overlegde mr. C. Bruens een pa pier, waarop de samenvatting was te lezen van het gesprek waarin mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, Bastiaans zijn ontslag mededeelde. „In dat hele gesprek heeft Bastiaans geen woord van afkeuring laten ho- De professor ontkende dat niet. „Ik stond te perplex om een woord uit te brengen. Maar thuisgekomen heb ik meteen Prof. Bastiaans: "Ikstond perplex". (Foto ANP) mijn advocaat ingeschakeld en drie dagen later een protestbrief verzonden." Uitspraak op 12 of 24 januari. ADVERTENTIE Morgen van 10.00 tot 16.00 uur in de Groenoordhailen Leiden SNUFFELEN, ROMMELEN EN NEUZEN allerlei 2e hands spullen te zien en te koop op de MOBIEL EN HOBBYMARKT van auto tot theepot. Steeds-Privé Wat heeft PvdA-wethouder Dick Tesselaar in vredesnaam met WD-raadslid Laila Jansen? Waarom zochten die twee eer gisteren zo nadrukkelijk el- kaars gezelschap. Natuurlijk, ze doen maar. Maar stel dat Henk van der Meyden er lucht van krijgt. Wij zien de vette kop in Privé al voor ons: "Waarom stort een charmante liberale politica zich in de klau wen van een socialistische wolf?". Voor alle zekerheid toch maar even Tesselaar gepolst. Maar de bebaarde hockeyer wil er liever niets over kwijt. En Laila Jansen, dertig lentes jong en de enige vrouw in de Leidse WD-fractie? Die neemt, mis schien door haar politieke on ervarenheid, geen blad voor de mond en babbelt vrolijk over haar uitstapje met Tesselaar van afgelopen woensdag. "Dick is natuurlijk een deskun dige op het gebied van huis vesting en ik zit nog niet zo lang in de raad om van alles op de hoogte te kunnen zijn. Maar omdat er dit jaar nogal wat be langrijke discussiepunten zit ten aan te komen, zoals de woonlastennota en de woon ruimteverdeling, wilde ik me eens goed op de hoogte stel len". "Bovendien ben ik van huis uit ook zeer geïnteresseerd in de huisvestingsproblematiek om dat mijn vader planoloog was in Schiedam. Daarom hebben Dick en ik afgesproken om sa men eens op stap te gaan om allerlei huisvestingsgevallen overal in de stad te bekijken. We zouden dat eerst op de fiets doen, maar het was zulk bar weer dat we maar met de auto zijn gegaan". Maar waarom nou juist Tesse laar? Is er dan in de hele WD- fractie geen goeie deskundige op huisvestingsgebied te ont dekken? Zo'n Gijs de Vries, da's toch een bijzonder pienter mannetje en hij mag er ook best wezen. Waarom zou Laila juist haar toevlucht tot Tesse laar hebben gezocht? Rijdt De Vries soms geen auto? "Nou, heel simpel. In de discus sies geef ik wel eens toe dat ik me bepaalde huisvestingsge vallen in de stad niet zo één- twee-drie voor de geest kan ha len. Dick roept dan meestal dat ik eens een keertje met 'm mee Laila Jansen rechts) en Dick Tesselaar: dubieus één-tweetje. moet gaan om me ter plekke van de situatie op de hoogte te stellen. Nou, dat heb ik dus ge woon een keer gedaan. En ik vind Dick toch so-wie-so een hele aardige wethouder". Oei!!!! J.V. Boos op Bea (1) Heeft de Hilversumse kanton rechter Galama soms naar die tv-uitzending van Van Kooten and De Bie gekeken? In dat programma hadden beide hu moristen zich verkleed als kan tonrechters. Ze waren boos. Boos op Bea, zoals ze ons vor stin noemden. Eén van de kan tonrechters, gespeeld door Van Kooten, had een stinken de bef voor, maar was het een wonder: door het tekort aan kantonrechters moest hy zo hard werken dat hij geen tijd meer had om het kledingstuk in de was te doen. Galama protesteerde onlangs se rieus tegen - wat hij noemt - "het zuinige personeelsbeleid van het ministerie van justi tie". Hij deed dat niet door een schrijven naar Den Haag te sturen, nee. Galama sprak zo'n tweehonderd van de 270 ver- keersovertreders vrij. Wie met horen wil, moet maar voelen, zal hij gedacht hebben. De kantonrechter ergert zich aan een paar dingen, zoals vandaag ook op de binnenland-pagina van deze krant te lezen valt. In de eerste plaats worden zaken veel te laat behandeld. Zo laat dat in veel gevallen overtreder noch politieman zich weten te herinneren wat er nu precies is gebeurd. En dan zijn er de zo genaamde mini processen-ver baal, die volgens Galama vaak onduidelijk zijn opgesteld. Over zijn collega's zegt hij: "Bij een borrel zeggen ze wel tegen mij dat ik groot gelijk heb, al thans een aantal van hen". Dat collega's zich wat gematigder opstellen zal Galama een zorg zijn. Hij slikt het in elk geval niet dat het soms achttien maanden duurt totdat een zaak behandeld wordt. "Als je zo blijft sukkelen als nu, dan vraag je je af: waar zijn we mee bezig?" Boos op Bea (2) Waar zijn we mee bezig? Kan de Leidse kantonrechter Mors huis wellicht een antwoord op die vraag geven? Morshuis zegt dat het inderdaad niet valt te ontkennen dat het lang duurt voordat een zaak wordt behandeld. Behandelen na achttien of zes maanden maakt in één opzicht volgens hem niets uit: in beide gevallen zal de politie-agent zich niet zo veel meer van de zaak herinne ren. Voor de burger maakt het natuurlijk wel wat uit: achttien maanden wachten op een ver oordeling is minder plezierig dan zes maanden. Morshuis wijst er op dat we toch zullen moeten leren leven met lange wachttijden. "Het is een kwestie van organisatie. Alleen al het versturen van accept-gi rokaarten neemt maanden in beslag". De mini processen-verbaal deu gen soms niet, dat erkent Morshuis grif. "Er staat weinig in en het komt ook weieens voor dat ze onleesbaar zijn. Toen ze ingevoerd werden, wisten we overigens dat het moeilijk zou worden om met deze verbalen te werken". Een zuinig personeelsbeleid wordt er in Den Haag inder daad gevoerd, aldus Morshuis. Hij ondervindt dat aan den lij ve. "Je moet het trouwens ei genlijk anders stellen: een be hoorlijk personeelsbeleid ont breekt". De actie van Galama vindt Mors huis niet juist. "Wat hij doet bevordert de rechtsongelijk heid. En daar schieten wc niets mee op. Ja, wat kun je wel doen? Met elkaar praten, had ik zo gedacht. De kring van kantonrechters bestaat niet voor niets. Wij kunnen onze meningen ventileren. Of het helpt, blijft altijd de vraag. Want vergeet niet dat ook wij in deze tijd worden doodgesla gen met de knuppel van de be zuinigingen". Wim Brands Baart de Barbaraschool.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3