Vriesekoop vierde op ranglijst de toekomst Geen voor Haaksbergen voor 20.000 gulden Vein trammelant af Sowjet-Unie: meeste kans op WK 1990 Zevende marathonzege Emiel Hopman IT Druppers onderscheiden Eddy Verheijencoach nationale schaatsjeugd: Wereldrecord atlete Budd Ickx met pech uit rally v.v. NOORDWIJK BENNËKOM J.S. LIPS VRIJDAG 6 JANUARI 1984 HAAKSBERGEN (GPD) - Sponsor Gerard van Hal van de bas ketbalclub Haaksbergen heeft donderdag het bedrag overge maakt dat de club nog schuldig was aan de NBB. De bond dreigde vorige week Haaksbergen te schorsen voor het tweede deel van de competitie, indien niet voor het eerstvolgende com petitieduel met Werkendam de sponsorafdracht, groot 20.000 gulden, zou zijn overgemaakt. Van Hal bestrijdt echter nog steeds dat hij verplicht is de 20 mille af te dragen. „In september 1981, LENINGRAD (SID) - Fifa- voorzitter Havelange heeft in Leningrad verklaard, dat de Sowjet-Unie een goede kans maakt op de organisatie van de WK-eindronde in 1990. Dat berichtte het officiële Russische persbureau Tass in Moskou. Volgens de Brazi liaan voldoen de stadions in Leningrad, Kiev en Minsk aan de internationale nor men. Havelange zal in de loop van de week nog inspec tiebezoeken afleggen in Mos kou, Georgië en Armenië. Voor de WK-organisatie in 1990 hebben zich naast de Sowjet-Unie ook Italië, Grie kenland en Groot-Brittannië kandidaat gesteld. toen de splitsing met Tonego een feit werd, heeft de vereniging Haaksbergen met de bond een zogenaamde kapitalisatie-over eenkomst gesloten. Het grootste deel van het sponsorbedrag staat echter op de stichting geboekt, zodat de sponsorafdracht ver viel. Dit heeft de bond allemaal geweten". „Pas in november 1982 kwam de NBB echter met een aanmaning om te betalen, maar wij hebben toen verwezen naar die overeen komst met de vereniging. De stichting staat immers los van de vereniging. Weer hoorden we niets, maar in september 1983 kwam opnieuw zo'n aanmaning. Wij hebben toen om een gesprek gevraagd, maar dat is er nooit ge komen". 'Vreemd' „Tijdens de Haarlemse basketbal- week bracht de NBB vorige week ineens in de publiciteit dat ze ons uit de competitie wilde stoten als wij niet wilden beta len. Dat vind ik vreemd. Wij wor den nu gezien als wanbetalers, maar de bond heeft zelf met ons die overeenkomst gesloten. Ik denk dat ik formeel in m'n recht sta als ik niet betaal, maar ik wil van alle trammelant af zijn en daarom heb ik het geld overge maakt", aldus Van Hal. Emiel Hopman voert de kopgroep aan, voor Jan Kooiman. In die volgorde gingen beiden gisteravond in Haarlem ook over de eindstreep, wat de zevende overwinning betekende voor Hopman. (Foto anp>. DEN HAAG (ANP/AFP) - Bettine Vriesekoop is op de Europese tafeltennisranglijst gezakt van de eerste naar de vierde plaats. De oorzaak voor de terugval ligt in haar gedwongen absentie door de ziekte van Pfeiffer op de grote, internationale toernooi en in de laatste maanden. Op de ranglijst wordt Vriesekoop nu voorafgegaan door drie Oosteuropese speelsters: de Tsjechi sche Marie Hrachova en de Russinnen Valentina Popova en Floera Boelatova. HAARLEM (ANP) - Emiel Hopman heeft aan zijn kortstondige vrijage met de allrounders-kern- ploeg geen nadelige invloeden overgehouden. Gisteren behaalde de bollenkweker uit 't Zand in Haarlem zijn zevende marathonzege in dit sei zoen. In een scherpe eindsprint versloeg hij Jan Kooiman en Co Giling. Door de overwinning ver stevigde Hopman zijn leiding in het klassement om de KNSB-beker. De elfde marathon voor de KNSB-beker was een vlakke wedstrijd, waarin pas veertien ronden voor het einde de beslissing viel. Op dat moment ontsnapten tien rijders aan de greep van het pelo ton. Onder de tien bevonden zich de smaakma kers van dit seizoen met uitzondering van Jos Niesten en Dries van Wijhe, die geen aansluiting tot stand konden brengen. Stand om de KNSB-beker na elf wedstrijden: 1. Hopman 212,7 punten, 2. Pronk 208,2, 3. Giling 170,0 4. Kooiman 154,0 5. Van Wijhe 141,1 6. Niesten 135.0 mm HILVERSUM (ANP) - De Nederlandse sportpers heeft de zwemster Conny van Bentum en de atleet Rob Druppers gekozen tot respectieve lijk sportvrouw en sportman van het jaar 1983. Sportploeg van het jaar werd de Nederlandse dameshockeyploeg. Conny van Bentum veroverde zes medailles tijdens de Europese titel strijd in Rome. Druppers bekroonde het seizoen met een tweede plaats op de 800 meter bij de wereldkampioenschappen in Helsinki. In het voorjaar van 1983 behaalde de nationale dameshockeyploeg in Koeala Loempoer het wereldkampioenschap. De internationale rentree van Vrie sekoop valt samen met de jaar lijkse Top-12, die begin februari in Bratislava wordt gehouden. De speelster van Avanti wil daar haar krachten meten met de con currentie met het oog op de Eu ropese kampioenschappen in Moskou (half april), waar zij twee titels zal verdedigen. Het herstel na haar langdurige ziekte ver loopt volgens schema. Zij traint dagelijks weer drie uur en zal op 14 januari in Hazerswoude met Jose en Ellen Bakker het dames team van Avanti vormen in de Europa Cup-wedstrijden uit de kwartfinales tegen het Hongaar se Kanizsa Butorgyar. Daarna zal zij weer deel uitmaken van het herenteam in de nationale com petitie. Na de Top-12 zal de trainingsar- beid opgevoerd worden. Deelne ming aan open kampioenschap pen is afhankelijk van het gene zingsproces. In Bratislava zullen een drietal markante speelsters ontbreken. De piepjonge winnares van het vorig jaar, de Roemeense Olga Nemes, is van de ranglijst afge voerd na haar vlucht naar het ASSEN (GPD) - Al een jaar of zes deelt hetzelfde hechte groepje topschaatsers in Neder land de lakens uit. De enige die bij het trio Van der Duim-Schalij-Kramer heeft kunnen aanhaken is Rob Vunder.ink en alleen door zijn specialisme op de langere trajecten. Tussen de generatie van nu, die binnen afzienbare tijd is uitgeschaatst, en hun opvol gers gaapt een grote leemte. Een zorgelijk toekomstbeeld voor het Nederlandse top- schaatsen? „Welnee", oordeelt Eddy Verheijen, die voor het tweedejaar met de nationa le jeugd optrekt. Verheijen, 37 jaar nu, en tussen 1966 en 1974 het bloedserieuze Deventer knokkertje in de scha duw van de illustere grootmach ten Schenk en Verkerk, ziet het helemaal niet somber in. „Ik kan een heel stel noemen dat vol doende mogelijkheden heeft de top te halen. Bij de dames zitten we voorlopig weer goed omdat jongeren als Yvonne van Gennip en Marieke Stam de aansluiting hebben gevonden en wanneer Hilbert van der Duim wegvalt heb je binnen een jaar weer een nieuwe kopman. Psychologische factoren in een groep gaan dan een rol spelen. Voor jonge schaatsers uit de gewesten is het nu onmogeüjk zich met onze top te meten, want dat is tegelijk de wereldtop. Voor sommigen is dat frustrerend. Ze moeten lang wachten. Pas als er iemand uit de top wegvalt kunnen de jongeren naar meer volwassenheid groeien. Wat er nu aan de hand is wijkt niet af van de periode na 1972 en 1976. De nieuwe üchting had even de tijd nodig zich te ontwikkelen, maar ze kwam er toch. Ze stootten elkaar om hoog". De lange aanloop naar een hoog in ternationaal niveau is een ty pisch Nederlands verschijnsel, STELLENBOSCH (Reuter) - De Zuidafrikaanse atlete Zola Budd heeft gisteren in Stellenbosch een ofTicieus wereldrecord op de 5000 me ter gevestigd. Zij liep de in courante afstand in 15 minu ten en 1,95 seconden. Dat was bijna zeven seconden onder de toptijd van twee voudig wereldkampioene Mary Decker, die in 1982 tot 15.08,26 kwam. De 17-jarige Budd, die pas haar schoolexamen achter de rug had, liep blootvoets. Zij nam onder lastige, win derige omstandigheden on middellijk de kop en dubbel de het complete veld. Zola Budd, wiens bijnaam in de Zuidafrikaanse pers "het machtige atoom" luidt, liep de 5000 meter voor de twee de keer in haar loopbaan. Bij haar debuut finishte ze in 15.35,60. Haar progressie is niet onop gemerkt gebleven. Verschil lende Amerikaanse univer siteiten hebben haar al stu diebeurzen aangeboden. in Noorwegen en de Sowjet-Unie liggen voorbeelden van een blik semsnelle sprong voor het opra pen. Vorige week verbijsterden twee Russische tieners de schaatswereld met fabuleuze prestaties. Andrej Bobrov (19) reed de snelste 1500 meter in de geschiedenis en Igor Malkov (18) had op het supersnelle ijs van Al ma Ata nog geen veertien minu ten nodig voor de 10 kilometer. Natuurlijk valt deze wonderhaan niet te vergelijken met het ijs dat Nederlandse junioren doorgaans krijgen voorgeschoteld, maar de jonge Russen lieten al wel de ge vestigde orde achter zich. Toch is er geen land waar schaatssterren zo kortstondig schitteren als in de Sowjet-Unie. Meestal dank zij het Medeo-wonderijs, dat de in ternationale krachtsverhoudin gen volledig vertekent door het exclusieve gebruik dat de Russi sche rijders ervan hebben. Bij de Noren is de aflossing van de wacht altijd soepel verlopen. Rolf Falk-Larssen was 21 toen hij twee jaar terug de fakkel over nam van de befaamde „S'n" Storholt, Stenshjemmet, Sten- sen en Sjöbrend. Björn Nyland (21) en Geir Kalstad (20) braken de vorige winter door en hielden een Noorse traditie hoog dat er onmiddellijk nieuwe troeven op duiken wanneer de oude cory feeën afzwaaien. Stuntwerk De jongste Noorse aanwinst is de 17-jarige Stein Krosby, die in een bepaald niet kinderachtig duel wereldkampioen Falk-Larsen een draai om de oren heeft gege ven op de 5000 meter. Van derge lijk stuntwerk van de toekomsti ge concurrentie wordt Eddy Ver heijen niet heet of koud. „Krosby reed tegen Falk-Larssen 7.07, maar je moet niet altijd van tij den schrikken. Hij was in Hee renveen tijdens de landenwed- strijd nog geen vijf seconden sneller dan Henk Groen". De Emmenaar Groen is de belang rijkste kandidaat die Verheijen het komende weekeinde in As sen naar voren kan schuiven op het wereldkampioenschap voor junioren, waar trouwens ook Krosby verschijnt. „Met een jaar of twee kan Groen heel ver ko men als hij tenminste niet opge slokt wordt door het wielrennen. Dat zou jammer zijn", vindt Ver heijen, die zijn pupil bestempelt als „een gouden knaap". „Ik durf te stellen dat hij in zijn wedstrijd- beleving verder is dan Hein Ver geer. Groen beschikt over ge noeg basissnelheid. Aan pure ex plosiviteit komt de ploeg in zijn totaliteit te kort". De gecombineerde selectie van Jong Oranje bestaat uit zes meis jes en vijf jongens, zodat Verheij en de grootste nationale groepe ring onder zijn hoede heeft. De KNSB heeft voor het elftal 65 mille uitgetrokken. Verheijen: „Daar kan ik heel veel mee reali seren. Voor de all-rounders wordt het meeste geld uitgetrok ken, maar die mogen ook voor de inkomsten zorgen. Als die geen succes boeken is er minder be schikbaar voor de andere ploe gen". Egbert van 't Oever, die jarenlang jeugdselecties begeleidde, trok in de wintermaanden met een busje door Europa om zijn jonge rijders aan zoveel mogelijk B- wedstrijden te laten meedoen. Het reizen en trekken en uitko men in internationale wedstrij den achtte de voormalige bonds coach van groot belang voor de ontwikkeling van de meest geta lenteerde schaatsjeugd. Verheij en trekt er minder veelvuldig op uit. Inzeil wordt wel van tijd tot Eigen gang lichting heeft tijd nodig c tijd bezocht maar daar ligt zo'n beetje een thuisbaan van de Ne derlanders. Verheijen: „Ik heb veel schoolgaande kinderen in de groep en daarom zijn we aan gewezen op de vakantieweken. Toch heb ik de junioren een heel goed programma aangeboden". V erantwoordelij k Door de aanwezigheid van zoveel scholieren in zijn selectie ver keert'Verheijen in een andere po sitie dan zijn collega-trainers. „Ik ben niet alleen schaatstrainer", legt hij uit, „ik voel me er ook Vriesekoop: vierde (Archieffoto), westen. Vriesekoops aarstri vale Jill Hammersley en de Hongaar se Judit Magos behoren niet meer tot de beste twaalf. Bij de heren zijn de Zweden opper machtig. Appelgren, Waldner en Lindh nemen de eerste drie plaatsen in. Op de Top-12 ontbre ken grote namen als Stellan Bengtsson, Istvan Jonyer en Ga- bor Gergely. Terug is Tibor Klampar, zij het bescheiden als negende geklasseerd. De Europese ranglijsten zien er als volgt uit: heren: 1. Appelgren (Zwe)., 2. Waldner (Zwe), 3. Lindh (Zwe), 4. Secretin (Fra), 5. Kalinic (Joe) 6. Douglas (Gbr), 7. Grubba (Pol), 8. Surbek (Joe), 9. Klampar (Hon), 10. Orlowski (Tsj), 11. Pansky (Tsj), 12. Carlsson (Zwe). Dames: 1. Mane Hrachova (Tsj), 2. Valentina Popova (Sow), 3. Flioe- ra Boelatova (Sow), 4. Bettine Vriesekoop (Ned), 5. Gabriella Szabo (Hong), 6. Zsuzsa Olah (Hon), 7. Branka Batinic (Joe), 8. Kirsten Kriiger (Wdl), 9. Inna Ko- valenko (Sow), 10. Mane Lind- verantwoordelijk voor dat de studie niet in de knel komt. Re gelmatig laat ik iemand een trai ning overslaan om te kunnen studeren. Ik wil niet dat iedereen zich blind staart op dat schaatsen en later nergens is". Een opvatting die stellig in ver band staat met Verheijens eigen achtergrond. Hij is als conrector verbonden aan de scholenge meenschap „De Amersfoortse Berg" en geeft daarnaast veer tien uur per week gymnastiek. Een baan die hem ervan weer houdt in de schaatssport een functie aan te nemen die nog tijdrovender is. „Ik kan het net allemaal bijbenen. Voor een se- niorenploeg zou me de tijd ont breken", zegt de ex-topschaat- ser, die na zijn actieve loopbaan, die eindigde met het zielloze profschaatsen, een paar jaar de ijsbaan meed. Verheijen: „Ik heb eerst wat af stand genomen van het schaat sen en ben me bezig gaan hou den met de opleiding bij de Ne derlandse Ski Vereniging. In drie jaar heb ik de academie voor lichamelijke opvoeding gedaan, één jaar vlugger dan normaal. Daar ging een wereld voor me open en ik heb me in de hele trai- nersproblematiek gestort. Som migen vonden het raar dat ik niets meer in de schaatssport deed terwijl ik over zo'n brok praktische kennis beschikte. Toen ben ik ook maar de trai- nerscursus gaan volgen die door Leen Pfrommer werd verzorgd". Zijn rentree in de schaatssport liep via een ijsclub in Alkmaar, waar hij vijf jaar woonde, naar Jong Oranje. Tussentijds was Verheij en al eens benaderd voor de da meskernploeg. „Maar de struc tuur binnen de KNSB stond me toen niet aan. Later gingen ze weer aan me trekken. Nu kan ik in feite mijn eigen gang gaan' Met als gevolg dat hij nu de enige is uit een niet te evenaren bloeipe riode in de nationale schaatshis torie die zijn favoriete sport van zijn kennis laat profiteren. „Jam mer genoeg wel, want er is veel praktijkervaring verloren ge gaan", besluit Verheijen, be dachtzaam als altijd. IN-SALAH (AFP/SID) - Jacky Ickx en zijn bijrijder Claude Brasseur hebben de strijd ge staakt in de auto- en motor- rally Parijs - Dakar. De 38-ja- rige Belg, die vorig jaar met Mercedes won, kreeg op het eerste echt moeilijke traject van de strijd over meer dan 10.000 kilometer brand in het electrische circuit van zijn Porsche. Voor de materiaal- ploeg, die volgens de regels ook aan de wedstrijd moet deelnemen, maar zich ergens aan de staart van veld en klassement ophoudt, hem had bereikt, had Ickx al be sloten de strijd te staken. "De pech", zei Ickx, „zou mis schien nog wel te verhelpen zijn geweest, maar de achter stand die ik hierdoor zou op lopen, was nooit meer goed te maken geweest. Ik vermoed dat de brand is ontstaan door kortsluiting, als gevolg van de inslag van een steen bij de passage m het smalle, bochti ge rivierdal van de Arak in het Mouydirgebergte. Door twee lekke banden, had ik al 28 minuten verspeeld". De Arak maakte ook een eind aan de illusies van Groine in zijn Mercedes, die als gevaar lijkste concurrent van Jan de Rooy in de vrachtwagenklas se werd beschouwd. De Bra bander heeft na een nieuwe zege in het dagklassement gisteren nu de leiding in het algemeen klassement van de vrachtwagens. In de totale rangschikking van de vier wielers heeft De Rooy inmid dels een plaats bij de eerste honderd. ADVERTENTIE A.s. zaterdag 7 januari om 14.30 uur sportpark Duinwetereing Aangeboden door: ASSURANTIËN B.V. "One advies kost u niets"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11