mmm JULI AUGUSTUS SEPTEMBER KID-AIR fl k IY THE REDSI ing MASSACRE IN THE SMI OKTOBER NOVEMBER DECEMBER ZATERDAG 31 DECEMBER 1983 Oudejaarsbijlage Leidsch/Alphens Dagblad PAGINA IX 6. Thans weer ruimschoots in het vergeetboek: de Paper- gate-affaire. Reagan zou tij dens zijn verkiezingscam pagne door toedoen van een spion in Het Witte Huis over geheime informatie hebben beschikt. 8. Bisschop Simonis benoemd tot aartsbisschop van Utrecht, als opvolger van kardinaal Willebrands. 10. Een zure dag voor Joop Zoetemelk: betrapt op do ping tijdens de Tour de France. Later in het jaar zal in hoger beroep het ongelijk van de tourbazen worden aangetoond. Maar daar koopt de gedoodverfde win naar van 1983 weinig voor. 13. Een nieuwe pachter stelt het voortbestaan van de Leidse ijshal zeker. 14. Na somber ogende berich ten stemt het Britse Lager huis met onverwacht grote meerderheid tegen herin voering van de doodstraf. 15. Opening Leidse Rem- brandtbrug gaat gepaard met acties van krakers. 16. De laatste BB-ers laten een traan: de Bescherming Be volking wordt met ingang van 1984 opgeheven. 17. Het Katwijkse zwembad De Miereweide brandt af. Oorzaak mysterieus. 19. In een leslokaal van het ar- tillerieschietkamp 't Harde ontploft een mijn. Zeven sol daten komen om het leven. 22. Na 585 dagen wordt in Po len de staat van beleg opge heven. Tumult om een insek- tenshow in het Wassenaarse recreatiepark Duinrell, die antisemitisch zou zijn. De gewraakte pop (Moshe de Meikever) wordt bijgesteld. 23. Een 19-jarige Alphenaar laat vijftig Italiaanse ring slangen los in het Heemge- bied. Politie ontketent na ar restatie grote zoekactie. 24. Laurent Fignon wint over tuigend de Tour de France 1983. 25. 4000 deelnemers bevolken de Wereldraad van Kerken in Vancouver. De Westduitse theologe Dorothee Sölle opent met een doordenker tje: "De bom vernietigt ma terieel gesproken het leven van de armen en geestelijk gesproken het leven van de rijken". 28. Getto-achtige toestanden aan de Ravenhorst in de Leidse Merenwijk. De flats staan leeg of zijn gekraakt. De gemeente wil ze afstoten. 29. Mogelijke Nederlandse mi litaire betrokkenheid bij Su rinaamse staatsgreep begint door te sijpelen. De naam van kolonel Valk valt me nigmaal. 30. Het Rijnsburgse bloemen corso een beetje in crisis- sfeer; sober dus. 1. De hittegolf van juli (in Ne derland de warmste maand van de eeuw) is nog niet ten einde. Grote bosbranden in Europa. In de VS komen 200 mensen door de aanhouden de hitte om het leven. 2. Vrijwel alle flats van de wo ningbouwvereniging Al phen blijken aangetast door betonrot. Een schadepost van enkele miljoenen gul dens. 9. Een niet benijdenswaardig record: de werkloosheid in Nederland is gestegen tot 800.000. 10. Verdwaalde automobilist in Leidse binnenstad toont politie plastic zakje met vin ger van collega, die bedrijfs- ongelukje had. Wilde de zie kenauto achterna maar raakte de weg kwijt. Vinger toch afgeleverd bij Diaco- nessenhuis, waar men niet wilde meedelen of de opera tie geslaagd was. 17. Minister Deetman denkt 40 miljoen gulden op tafel te krijgen door schoolgeld te gaan heffen voor leerlingen van 12 tot 16 jaar. Veront waardiging alom. Dit plan zou het - voorlopig - niet halen. 18. De gemeente Leiden breidt het aantal controleurs van fraude bij de sociale dienst uit van één tot drie. 19. Leiden mag beginnen met de restauratie van het Caeci- liacomplex. Staatssecreta ris Brokx geeft het groene licht. 20. Na jaren van stilte hervat de piraat Radio Caroline de uitzendingen vanaf een schip in de Noordzee. 21. Na drie jaren van balling schap in de VS wordt de Fi lippijnse oppositieleider Aquino bij zijn terugkeer in Manilla doodgeschoten. 22. Het dierenpark Wassenaar kan open blijven. Het Rijk fourneert 2,7 miljoen gul den. 23. De rechtbank in Breda ver klaart de Tilburgse Hypo theekbank failliet. 24. Meneer Jamin is ziek. Bij het zoetwarenbedrijf in Oos terhout verdwijnen 500 ba nen. 27. Met de verkiezingen in zicht heft de regering-Pino- chet na tien jaar de noodtoe stand in Chili op. 28. De nationale hockeyploeg wordt Europees kampioen. 29. In Amsterdam gaan 5000 mensen de straat op om te protesteren tegen de rascis- tische moord op de 15-jarige Antilliaan Kerwin Duin- meyer. 30. Beroering bij de VARA vanwege Jan Nagels benoe ming tot eindredacteur van Achter het Nieuws. 31. De politie arresteert een 41- jarige Hagenaar op verden king van chantage van het Heinekenconcern. Hij eiste 60 miljoen gulden, die moge lijk zouden zijn aangewend ter ondersteuning van het regime-Bouterse in Surina me, zo bleek later. THE TIMES I JvScmet crisis over umbo jet Da® ««O: :'ik- Éfe'' Missile bib 269 ta Ipr auia Hiaii ga MM aoifpr after <k»wr> .Jumh» killing 1. Een Zuidkoreaanse Boeing met 269 personen aan boord wordt neergeschoten door Sowjet-straaljagers. Con sternatie alom: boycotac ties, debatten in de Veilig heidsraad, Nederlandse par lementaire delegatie stelt bezoek aan Moskou uit. We ken later bekennen de Sow- jet-autoriteiten: "De piloot wist niet dat het een burger- vliegtuig was". 2. Het Bachkoor Holland meldt zich in Leiden. De Leidse koren zijn veront waardigd vanwege gebrek aan overleg. 3. IJslandse bergers die al twintig jaar lang denken te graven naar een VOC-schip, stuiten uiteindelijk op een Duitse trawler. De ontgoo cheling is groot. 8. Opmerkelijk wielernieuw- tje: de 'Kneet' verlaat de ploeg van Post. 9. \Véer een explosie in de Mui- dense kruitfabriek: een dode en twee gewonden zijn dit maal de trieste balans. 13. De Nederlander Piet Kol- venbach (54) wordt gekozen tot generaal-overste van de Jezuïetenorde, met 26.000 le den de grootste in de R.K. Kerk. 14. De zwarte Amerikaanse presidentskandidaat Jesse Jackson klapt uit de school. Tijdens een onderhoud zou koningin Beatrix hem ge zegd hebben dat zij de plaat sing van kernwapens wil uitstellen. Grote opschud ding. Jackson beweert later dat zijn woorden verkeerd zijn weergegeven. 15. Leuk nieuws voor de Leid se politie: er mag in 1984 een nieuw bureau worden ge bouwd aan de Langegracht. 16. Het nieuwe LAK-theater in Leiden wordt feestelijk ge opend. Uitstekende theater voorziening met de charme van een crematorium, meldt de kunstredacteur. 20. Een sombere Miljoenenno ta: ambtenaren, trendvol gers en uitkeringstrekkers moeten 3,5 procent van hun inkomen inleveren. Van de Scheur stroopt zijn mouwen op. 22. Nederland slikt iets weg. Bij de gemeenteraadsver kiezingen in Almere ver werft de Centrumpartij twee zetels. Afschuw en ver slagenheid alom. Ook het Binnenhof wordt wakker. 27. Australië doorbreekt de Amerikaanse zeilhegemonie met een nipte winst in Ame rica's Cup. 30. De Wereldgezondheidsraad legt een wrang rekensom metje op tafel: 12 miljoen kinderen sterven vóór hun eerste verjaardag. Voor de somma van 37 gulden per jaar kan een kind in de Der de Wereld worden gered. 2. De KLM krijgt een vliegver bod op Suriname. Omge keerd wordt de SLM verbo den op Schiphol te vliegen. Er wordt naarstig gezocht naar alternatieve routes. 3. Een bijna vlekkeloos Drie Octoberfeest. Slechts één steekpartijtje in een Leids café. 5. Lech Walesa, de leider van de Poolse vakbond Solidari teit, krijgt de Nobelprijs voor de vrede. Hij kan het zelf maar niet geloven. 8. De Amsterdamse politie haalt 20 jonge kinderen weg bij een sekte, omdat zij teke nen van verwaarlozing ver tonen. De Tai-chi groep, waar het hier om gaat, houdt niet van knuffelen. Er mag geen band ontstaan tus sen moeder en kind. Een pij ler onder de samenleving stort in bij het vernemen van dit nieuws. 9. Negentien hoge Zuidkore aanse functionarissen, on der wie vier ministers, ko men om bij een bomaanslag in de Birmese hoofdstad Rangoon. De Zuidkoreaanse president ontsnapt op het nippertje. 12. Het Concertgebouw in Am sterdam blijkt minstens 12 centimeter te zijn verzakt. Een verbouwing zal meer dan dertig miljoen gulden vergen. 13. Oranje verricht een won der in Ierland: na een heillo ze 2-0 achterstand wordt het uiteindelijk 2-3. De tac tiek van Rijvers blijkt even te zijn genegeerd. 14. De Britse minister van handel en industrie, That chers oogappel Cecil Parkin son, moet een slippertje met zijn secretaresse (die een kind van hem verwacht) duur bekopen. Hij neemt ontslag. 15. Een zware storm teistert West-Europa. Er valt een do de en er wordt voor miljoe nen guldens schade aange richt. 16. Twee echtparen doden een Haagse heroineprostituée 'om een avondje te kunnen stappen'. Het meisje wordt op een parkeerterrein afge maakt met knuppels en ijze ren staven. 17. De acties tegen de salaris korting breiden zich uit, vooral in het openbaar ver voer. Busvervoer gaat ge deeltelijk plat. NS-personeel houdt stiptheidsacties waardoor treinenloop ontre geld wordt. Lange wachttij den en veel gevloek op de perrons. Onwetend van dit alles, overlijdt de Franse fi losoof Raymond Aron. 21. Een hectische dag voor rooms-katholiek Nederland. Bisschop Zwartkruis van Haarlem overlijdt kort na de onverwachte benoeming van zijn opvolger Bomers. R.Ph. Bar wordt benoemd tot bisschop van Rotterdam als opvolger van Simonis. 23. Zelfmoordcommando's rij den in op Amerikaanse en Franse hoofdkwartieren te Beiroet: zeker 200 soldaten komen om het leven. 24. C&A ziet af van nieuw bouw aan de Leidse Bree- straat. 25. De VS vallen het eiland Grenada binnen 'om er de democratie te herstellen'. Het Russische tv-journaal brengt per ongeluk de Spaanse stad Granada in beeld. 27. De acties van ambtenaren en trendvolgers breiden zich elke dag uit. Vandaag is Lei den aan de beurt. 'Wij gaan plat', roepen de NZH-chauf- feurs in koor. 28. De Alphense politie deelt voortaan boetes van een tientje uit in geval van klei ne overtredingen. Wel cash betalen. 29. Ruim een half miljoen mensen betoogt in Den Haag tegen kernwapens. Bussen en treinen kunnen de stroom nauwelijks verwerken. Ver rassend intermezzo: een toe spraak van Irene. Mooiste spandoek: 'Dit laken is van mijn moeder'. 30. Alle beetjes helpen. De ge meente Boskoop knipt alle personeelsadvertenties uit de dagbladen en sorteert ze in knipselmappen. Resul taat: een tiende van het aan tal plaatselijke werklozen heeft weer een baan. 31. Bij een aardbeving in Tur kije komen 800 het leven. 1. Het Britse Lagerhuis gaat met 362 tegen 218 stemmen akkoord met de plaatsing van de omstreden kruisra ketten bij Greenham Com mon. De politie mag daar in voorkomende gevallen schieten op betogers, zo ver klaart de minister van de fensie tijdens het debat. 2. Het eerste echte overleg tus sen Rietkerk en de ambtena ren loopt stuk. De bonden kondigen andermaal ont wrichtende acties aan. 3. Bernard Haitink krijgt de eervolle benoeming tot ar tistiek leider van het Royal Opera House in Londen. 4. Minister Smit-Kroes laat weten dat rijksweg 11 (Lei- den-Bodegraven) met voor rang zal worden aangelegd. 7. De acties barsten los. Doua ne, post en NS doen het (nog) langzamer aan. De burgerij blijkt ideeënrijk bij het zoe ken naar alternatieve oplos singen. 8. Een aardbevinkje treft de len van Nederland, België en West-Duitsland. Een Belgi sche vrouw komt om het le ven. In Utrecht verbiedt de rechter de stiptheidsacties van de politie. 9. Freddy Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer wor den pal voor het hoofdkan toor van de bierbrouwerij in Amsterdam ontvoerd. Som mige kranten brengen het nieuws in chocoladeletters. 10. Boze automobilisten bre ken de blokkade van Leidse ambtenaren bij bruggen aan de stadsgrenzen. De politie meldt een eerste contact met de ontvoerders van Heine ken en Doderer. Oost-Duits- land viert met veel bomba rie de 500ste geboortedag van Luther. 11. De rechter gebiedt Riet kerk en de ambtenaren hun vastgelopen onderhandelin gen te hervatten. NS-perso neel breidt acties uit. 12. Bij een steekpartij in de Leidse Merenwijk wordt een man zesmaal gestoken met een hakmes, waarvan vijf maal kruislings in het ge laat. 13. Rijnsburgse Boys eervol uit KNVB bekertoernooi door 1-0 verlies tegen Roda JC. Quick Boys speelt 0-0 tegen NEC. Èr komt een tweede wedstrijd in Kat wijk. 14. Toch even schrikken van zo'n foto: de eerste kruisra ketten arriveren op Britse bodem. 16. De tv-film 'The Day After' over de verschrikkingen van een kernaanval schokt Ame rika. Minister Schultz sust de gemoederen in een tv-uit- zending. 17. Publiek schreeuwt Oranje naar 2-1 overwinning op Spanje in de Rotterdamse Kuip. 18. Harm Wiersma verslaat Jannes van der Wal en wordt de nieuwe wereldkampioen dammen. 20. Volgens de vereniging Ei gen Huis vragen sommige gemeenten van vrouwen een sterilisatieverklaring in ruil voor gemeentegarantie op de hypotheek. 21. Grote schrik in het Noord- wijkse Lido: een bommel ding tijdens een operette- uitvoering. 22. Na een lange nacht gaan Rietkerk en de ambtenaren andermaal zonder resultaat uiteen. Er worden geen za ken gedaan. Ook de Bonds dag gaat met 286 tegen 226 stemmen akkoord met de plaatsing van 108 Pershing II raketten. 24. Een druk dagje. Chaos op het Leidse station door werkonderbreking van NS- personeel. Israel ruilt 5000 Palestijnse krijgsgevange nen tegen 6 Israeli's. Bouter- se belooft geen tegenstan ders meer dood te schieten. Andropov dreigt met atoom raketten in oceanen en zeeën als de NAVO doorgaat met de plaatsing van 572 raket ten voor de middellange af stand. De breuk in Genève lijkt definitief. 25.. De Haagse rechter mr. Wijnholt verbiedt de post staking. Een slag voor de bonden. Gejuich bij belang hebbenden. 26. Zes gewapende mannen plegen de grootste goudroof uit de Britse geschiedenis door voor 115 miljoen gul den aan goud en diamanten uit een depot op het vlieg veld Heathrow te stelen. Op Cape Canaveral wordt het Amerikaanse ruimteveer Columbia gelanceerd met zes man en een ruimtclabo- ratorium aan boord. Een Co lombiaanse Boeing stort neer bij Madrid: 185 doden. 28. AZC wint eerste duel in Europa Cupfinale van het Italiaanse Pro Recco. "De cup staat klaar", zegt de Al phense sterspeler Ton Buunk. Het zou er niet van komen. 29. De Rotterdamse rechtbank verbiedt nu ook stakingsac ties bij de gemeentereini ging, het openbaar vervoer en het energiebedrijf. In Am sterdam hoopt het vuil zich nog steeds op. De Westduitse minister van economische zaken graaf Otto Lambs- dorff wordt vervolgd we gens het aannemen van 135.000 DM aan steekpennin gen van het Flick-concern. 30. Heineken en Doderer wor den bij het krieken van de dag bevrijd uit een loods in het Amsterdamse Sloter- meer. De jacht op drie hoofd verdachten begint. 1. Al tijdens de eerste verho ren van verdachten in de Heineken-affaire komt een grote belastingfraude aan het licht. 5. In de bossen rondom Zeist graaft de politie een aantal plastic tonnen op met in to taal 19 miljoen gulden van het Heineken-losgeld. De aanwijzing is een zakje met snippen dat de ontvoerders in hun haast hadden verlo ren. In Genua verliezen de waterpoloèrs van AZC de Europa Cup I finale na een zeer arbitrair arbitraal op treden. 7. Op het vliegveld van Ma drid botsen twee Spaanse vliegtuigen in dichte mist: 97 inzittenden verliezen het leven. 8. De dissidente Kamerleden Scholten en Dijkman verla ten de CDA-fractie en beslui ten als 'vrije christen-demo craten' in de Tweede Kamer aan te blijven. In Warmond voltrekt zich iets soortge lijks: daar wordt het ge meenteraadslid C. Vreeken uit de CDA-fractie gezet om dat hij te vaak een afwij kend standpunt innam. De komst van een 'meubelbou levard' in Leiderdorp of Zoe- terwoude wordt door pro vinciale ambtenaren afge wezen. 9. Beeldende kunstenaars be zetten zalen van het Rijks museum en het Stedelijk Museum in Amsterdam, wel dra gevolgd door acties el ders in het land. De NS schenkt een gratis kopje kof fie ter compensatie van de overlast tijdens destipt- heidsactie. 14. De nieuwe Argentijnse pre sident Alfonsin sleept de voormalige junta-generaals voor de rechter vanwege hun misdaden tegen de mensheid. 16. De ex-portier van een Am sterdamse sexclub sticht uit wraak brand bij zijn voor malige werkgever: 13 men sen vinden de dood. Een UE- FA-commissie spreekt Inter Milan vrij van een vermeen de poging tot omkoping. 17. De IRA pleegt een bomaan slag in het beroemde Lon- dense warenhuis Harrods: 5 doden en 77 gewonden. Men betuigt zowaar enige spijt. In een Madrileense disco theek breekt brand uit: 78 doden en 21 gewonden. De 5-0 van Nederlands tegen Malta lijkt voldoende voor de EK in Frankrijk.... 20. Het Leider- dorpse VVD-raadslid T. Stuivenberg blijkt onaan vaardbaar te hebben gehan deld als bestuurslid van het waterleidingbedrijf 'De Rijnstreek' door zichzelf op onoirbare wijze een archi tectenopdracht te verschaf fen. 21. Het Spaanse voetbalelftal overtreft zichzelf: 12-1 te gen Malta. De deceptie voor Holland in beeld: Rijvers zit te kaarten bij de buren. 22. Een meerderheid van de Tweede Kamer schaart zich achter het kabinet: Taiwan krijgt geen duikboten meer. Peking is 'gelukkig', Wilton- Fijenoord woest en eist een schadeloossteling van hon derden miljoenen. 24. Een Sassenheimer hoort vier maanden eisen wegens het vervalsen van een mil joen AH-zegels. 28. Deze bijlage gaat ter perse.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 35