Kroniek van een bewogen jaar c JANUARI FEBRUARI MAART APRIL MEI JUNI PAGINA VIII Oudejaarsbijlage Leidsch/Alphens Dagblad ZATERDAG 31 DECEMBER 1983 SPREKEN Af DAT WE NKS AFSTOKEf Dfll SPREKEN WE AFHAT SPROCEN WE I VAN DE W6 TOT AAN HET GRAF STOKEN WE NIKS, NIKS,MEER AF M SPREKEN WE AF I. Wim Kans oudejaarsconfé- rence oogst niet de lof van vo rige afleveringen. Achteraf blijkt het zijn zwanezang te zijn geweest. Er zou geen re vanche meer komen. 7. Alphense Boys ziet een droomwens in vervulling gaan en speelt in De Meer te gen Ajax. Uitslag 4-2. 9. Tot afschuw van de Argen tijnse regering laat premier Thatcher zich lauweren op de Falkland eilanden. 10. Hilbert van der Duim rijdt het juiste aantal ronden, valt niet, profiteert van de wisse lende weersomstandigheden, omzeilt de vogelpoep en wordt dus toch nog Europees kam pioen in Deventer. II. DS'70 heft zichzelf plechtig op. Achterin de zaal een oude bekende, Janmaat genaamd. 12. Een nieuw vaderlands fe nomeen dient zich aan: de kna- kenkaart. Run op apotheken. 18. Het kan verkeren: in de Leidse bejaardenflat Rijn en Vliet wordt een vrouw van 76 verkracht door een jongeman van 19. 21. De Alphense discjockey Pe ter Meijer komt in het Guiness Book of Records na een etmaal non-stop platen te hebben ge draaid. 22. Vijfvoudig Wimbledonwin- naar Björn Borg (26) trekt zich terug uit de internationale tennissport. Schatrijk, en zichtbaar verliefd. 25. Leids onderzoek toont aan: zelfdoding onder kinderen in vijf jaar verdrievoudigd. 26. Oorlogsmisdadiger Klaus Barbie in Bolivia gearresteerd en overgeleverd aan de Franse autoriteiten. 1. Reagan wil Andropov ont moeten om over de nuloptie te praten. "Hollywoodse promo tiecampagne", laat Moskou weten. 2. De herinnering aan de wa tersnoodramp in Zeeland wordt krachtig ondersteund door een orkaan die op Neer- lands kuststrook beukt. Uit zonderlijk hoge waterstanden, kustafkalving bij Walcheren. 3. De Surinaamse garnizoens commandant Roy Horb zou zich hebben opgehangen in zijn eek Niet velen geloven het. 4. Bodegraven lijkt uitgestor ven: er wordt een vliegtuig bom gedemonteerd. 5. Geen gratis advocaat meer. Eigen bijdrage rechtsbijstand van 50 tot 540 gulden voorge steld. 8. De Israëlische minister van defensie, Sharon, moet opstap pen na grondig onderzoek aan gaande de bloedbaden in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila. Begin maakt hem mi nister zonder portefeuille. 9. Iers renpaard Shergar ter waarde van 42,5 miljoen gul den ontvoerd. Losgeld van 8,5 miljoen geëist. Niet betaald. Shergar nog steeds zoek. 10. Het gezonde slapen in ere hersteld: Radboudziekenhuis Nijmegen stopt met valium, li brium en mogadon. 12. Salmiak met onduidelijk etiket blijkt niespoeder. Vier Leidse jongetjes (van wie één met verlammingsverschijnse len) moeten na likken in het ziekenhuis worden opgeno- 14. Twee Hazerswoudenaren worden door Leidenaar ont voerd na het snoeien van for- sythiatakken aan de Room- burgerweg. Losgeld van 15.000 gulden geëist, maar politie rolt het zaakje dezelfde dag nog op. 16. Nederlands elftal verliest uit van Spanje: 1-0. Rijvers andermaal de zondebok. 19. Overval op diverse vesti gingen van Slavenburg's Bank. Justitie en FIOD nemen administratie in beslag, 20. De organisator van een surfbeurs in de Groenoordhal- len blijkt gewapend en pro beert er met de opbrengst van door te gaan. Politie arresteert hem. 21. De miljonair Rienk Kamer, brein achter het zeer omstre den freleggingsnetwerk Ame rican Land Program, wordt gearresteerd op verdenking van fraude met bouwgrond in de VS. 23. Ouders houden scholieren thuis uit protest tegen de be zuinigingsplannen van minis ter Deetman. 24. Grote fraude in de metaal. Bedrijfsverenigingen en fiscus voor tientallen miljoenen op gelicht. Politie valt binnen bij 18 bedrijven. 1. Aandelen van de Leidse wo ningbouwvereniging Werk manswoningen blijken in be zit van speculanten, zo ont dekt deze krant. De rechter zou later een en ander uitzoe ken, met als resultaat: inleve ren die dingen. 2. Alphense burgerij ontdekt gecensureerd naaktje in ker kelijk centrum De Bron. Aan stootgevende delen op schilde rij 'Groeten uit Alphen' blij ken door beheerscommissie met stickers te zijn bedekt. Veel was voorspelbaar: de toenemende werkloosheid, de talloze ontslagen en misschien ook wel de acties van ambtenaren en trendvolgers. Maar het meeste kwam als een donderslag bij heldere hemel: de neergeschoten Zuidkoreaanse Boeing, de winst van de Centrumpartij en de ontvoering van Heineken. We regen ze aaneen: opmerkelijke gebeurtenissen uit stad, streek, binnen- en buitenland. Maar ook op het gebied van sport, kunst en geestelijk leven. Het jaar 1983 in kort bestek. Een document dat het lezen waard is. Samenstelling; Willem Schrama 3. Zanger Hein Simons (voor heen Heintje) en schrijver W.F. Hermans roepen veel weerstand op door Zuid-Afri- ka met een bezoek te vereren. 4. In verband met zijn sollici tatie naar het burgemeester schap van Amsterdam trekt het huwelijk van Ed van Thijn met zijn collega in de Tweede Kamer, Evelien Herfkens, al ler aandacht. 5; Dé bijbel Verschijnt in om gangstaal, overigens niet tot ieders genoegen. Sommigen achten de afstand tot de grondtekst te groot. 15. De burgemeester van Kat wijk kondigt aan borden te plaatsen tegen topless zonnen. Het zou niet veel baten, zo bleek ook de afgelopen zomer 19. Wederom trammelant bij Slavenburg's. Een medewer ker zette via de computer geld op eigen rekeningen. Het ver trouwen in de eertijds zo sjie- ke bank daalt tot een nulpunt. 23. Barney Clark, de eerste man met een kunsthart, over lijdt 112 dagen na de operatie op 62-jarige leeftijd. 24. Knetemann knalt op een stilstaande auto in België. Artsen vrezen - naar later zou blijken ten onrechte voor zijn wielerloopbaan. 25. Ten onrechte geschorste hartchirurg Dirksen uit Voor schoten eist miljoen schade vergoeding van AZL. Eis zal door rechter worden afgewe- 29. Jesse Jackson stelt zich als eerste zwarte kandidaat voor het Amerikaanse president schap. Hij zegt goede papieren te hebben: "Zwarten kunnen presidenten maken en bre ken". 31. Sören Lerby tekent bij Bayern München. Ajax' eerste begint andermaal leeg te lo pen. 1. Geen mop: naar aanleiding van de affaire-Schwietert be sluit het kabinet dat kandi daat-bewindslieden voortaan een antecedentenonderzoek moeten ondergaan. Wel een mop: Schwietert wordt hoofd redacteur van de Fabeltjes krant. 4. In de Leidse Marijkestraat overlijden twee mensen door koolmonoxydevergiftiging. 5. Drama in Delft: een 27-jari- ge inwoner schiet zes mensen dood na ruzie in een café. Man wordt korte tijd later opge pakt en hoort later in het jaar levenslang eisen. Nog geen uit spraak, in verband met gehar rewar rond psychiatrisch onderzoek. 6. In een aanval van gekte smijt wereldkampioen dam men Jannes van der Wal tij dens het Nederlands kam pioenschap in een partij tegen Stokkel de schijven van het bord. 10. De VPRO telt na veel vij ven en zessen eindelijk 450.000 leden en verwerft daarmee de B-status per 1 oktober 1984. 12. Nederland verliest een kleurrijk onderdaan: in haar woonplaats Marken overlijdt Sijtje Boes op 87-jarige leef tijd. 13. Prins Claus tobt met een depressie in het Zwitserse kuuroord Driburg. 14. Actiecomité De Kale Kip dringt woning van minister De Koning in Voorschoten bin nen teneinde er de ijskast te plunderen. Actie bedoeld als protest tegen verlaging van minimumloon en afschaffing van WW-uitkering voor jonge ren onder 23 jaar. 22. EG staat haringvangst op Noordzee weer toe. Voor het eerst sinds vijf jaar maakt Scheveningen zich op voor Vlaggetjesdag. 24. De Parisienne Corinne Her mes wint voor Luxemburg het Eurovisie Songfestival met het liedje 'Si la vie est cadeau' 25. Prins Willem Alexander vertrekt naar een Engelse school met de sjieke naam United World College of the Atlantic. De leerlingen staan er bekend als 'alert, levendig en sociaal voelend'. 26. De positie van Eric Vilé als voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal KNVB wordt onhoudbaar: hij stapt op. De overige bestuursleden krijgen een week later een mo tie van wantrouwen aan hun broeken. Ook zij worden en masse naar huis gestuurd. 27. Actiegroep Onkruit maakt draaiboek van NAVO-oefening buit bij inbraak in Katwijkse bunker. 28. Na Zweden ontdekt nu ook Noorwegen een mysterieuze onderzeeboot in de kustwate ren. Een groots opgezette klopjacht leidt tot niets. 29. Een Leidse student wordt in de DDR tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het smokkelen van miniatuur- treintjes. 1. De viering van de Dag van de Arbeid staat alom in het teken van de crisis, 's Avonds zijn de straten ver laten, maar dat heeft weer een andere reden. Veronica maakt omroepgeschiedenis door 'Emmanuelle, de on verzadigbare maagd' uit te zenden. 2. Ronald Koeman stapt tegen een prettig jaarsalaris over naar Ajax. 3. De komst van een apotheek brengt beroering in Hazers- woude. Voordat de rechter ze daartoe verplicht, doen huisartsen hun huisapothe ken over. Het conflict is weer gesust. 5. Krans van homoseksuelen verwijderd bij dodenher denking in Katwijk. 6. Eerste bericht over noodza kelijke verkoop van Leidse Zuiderkerk raakt gerefor meerden diep in het hart. 7. Wat menig zinnig mens reeds vermoedde blijkt be waarheid: chemisch onder zoek toont aan dat de door het Westduitse weekblad Stern gepubliceerde dagboe ken van Hitier vals zijn. 10. De Zuidafrikaanse presi dent Pieter Botha ziet zijn plannen om kleurlingen stemrecht te geven vertaald in een verkiezingsnederlaag in Transvaal. 11. Voor het eerst in de Neder landse geschiedenis wordt een arts (uit Purmerend) ontslagen van rechtsvervol ging inzake het plegen van actieve euthanasie. 12. Chili is Pinochet meer dan zat. Voor het eerst sinds tien jaar neemt het verzet massa- aan. 13. Even plotseling als onver wacht raast een 'kanaalrat' met windkracht 12 over Ne derland. Drie doden en zes vermisten vormen de balans aan het eind van de dag. 15. Amnesty International maakt vanuit het Amster damse Carré een feestelijk gebaar naar politieke gevan genen. 16. In het Rotterdamse Dijk- zigtziekenhuis wordt de eerste reageerbuisbaby (een meisje) geboren. 20. Stroomstoring veroorzaakt chaos in Leiden, kustgebied en bollenstreek. Politie mas saal de straat op om het ver keer te regelen. 21. Ed van Thijn volgt burge meester Polak op als burge meester van Amsterdam. 23. Bijzonder slecht pinkster- weer eist vele levens in Eu ropa. 27. De eerste Alphense brand weervrouw doet haar intre de (om in november weer van het toneel te verdwij nen; ze had zich er enigszins op verkeken). 29. Dramatische steekpartij tussen Leidse en Alphense jeugdgroepen in de Groen- hovenstraat te Leiden: een 24-jarige Wassenaarse jonge man overlijdt. 30. Verslagenheid in Katwijk. Huug Aandewiels transfer van Quick Boys naar Rijns- burgse Boys snijdt diepe wonden. Een schrale troost: het is weer Vlaggetjesdag. 1. De Katwijkse schipper W. Jonker wint de haringrace. De eerste Noordzeeharing sinds vijf jaar 'doet' 30 gul den per stuk. Maar lekker is- 2. Ajax-doelman Piet Schrij vers vindt onderdak bij PEC Zwolle. Weldra wordt de Beer van de Meer in de volksmond getransformeerd tot de Bolle van Zwolle dan wel het Lek van PEC. 3. De VARA beleeft weer eens een rel, nu rond een voorge nomen reorganisatie 5. De scheuring binnen de PLO is compleet. Voor- en tegen standers van Arafat raken slaags in Libanon. 6. De zwaarbewaakte Italiaan se terroriste Giulia Berelli betreedt zwanger de rechts zaal, waar zij - het kan haast niet anders - eerder moet zijn bevrucht. De aan staande moeder wilde met haar daad slechts justitie provoceren. Hoe dan ook: Wim van Hanegem speelt zijn laatste wedstrijd. 8. Nu weer een reageerbuis- drieling in het Australische Adelaide: twee meisjes en een jongen. 9. Leidse politie gebruikt voor het eerst de 'stroomstok' bij vechtpartij met krakers in de Scheepmakerssteeg. Het laatste woord daarover is nog niet gezegd. 11. Thatchers Tories winnen overtuigend de Britse La gerhuisverkiezingen en ver werven de absolute meer derheid in het parlement. 13. IJsselmeervogels grijpt de zaterdagtitel met 3-1 winst op Noordwijk. 14. Een nieuw fenomeen: spookbrommer op de rijks weg bij Zoeterwoude. Op de vlucht na een inbraak bot sen twee jongens uit Alphen tijdens de nachtelijke uren frontaal op een auto. Ze raakten gewond. 15. Johan Cruijff tekent bij Feyenoord. Voetbalminnend Nederland kijkt ongelovig 16. Als een duveltje uit een doosje is hij er: Joeri Andro pov, door de Opperste Sow- jet gekozen tot president van de Sowjet-Unie. Hij was al secretaris-generaal van de CP en voorzitter van de defensieraad. 17. De Italiaanse politie slaat in Napels haar grootste ma- fia-slag aller tijden: 402 ar restaties. 18. Alphen aan den Rijn roept zijn wereldkampioen zweef vliegen Cees Musters uit tot sportman van het jaar. J&4. De Leidse .notaris jhr. mr. Stephaan Roëll uit ambt ge zet wegens wanbeheer per soonlijke financiën. 25. Bouw van eerste Leidse parkeergarage bij Digros aan de Langegracht begon nen. 27. Binnen de CPN begint zich een machtsstrijd af te teke nen: de 'horizontalen' versus de nieuwlichters. 28. Holland staat op tilt: het .kabinet wijst de vliegbasis Woensdrecht aan voor de eventuele stationering van 48 kruisraketten in 1986. 29. De Rijnsburgse ontwikke lingswerker Wim Noort blijkt in Soedan te zijn ont voerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 34