LEIDSCH DAGBLAD YS-troepen in Libanon eerder weg? Bommen ontploft bij moskeeën in Hebron vandaag Gesprek Shultz-Gromyko Installatie leden Centrumpartij in Almere vertraagd LORENTZSCHOOL UITGEBRAND Congres vergroot druk op Reagan Rijswijker voorkomt bomaanslag Verzet slaat toe tijdens legeraanval El Salvador Begrip bij Taiwan voor weigering LEIDSCH DAGBLAD ATERDAG 31 DECEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37282 Directeur: 6, Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Wj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon WASHINGTON (AP) - In het Amerikaanse Congres neemt de druk op president Reagan toe om de Ameri kaanse troepen in Libanon eerder terug te trekken dan in april 1985. Eerder gaf het Congres de regering een volmacht om gedurende 18 maanden in Libanon te ope reren. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een fel oplaaiende brand heeft vanmorgen tussen half zes en half acht zeker vijf houten lokalen van de openbare basisschool Lorentz, aan de Van Vollenhovenkade, volledig in as gelegd. Enkele andere lokalen hebben aanzienlijke brand,- rook,- en waterschade opgelo pen. De totale schade beloopt zeker enkele tonnen. Enkele uren na de brand heeft zich een man bij de politie ge meld die claimt de brand te heb ben aangestoken. Hij zou aan dacht op zijn eenzaamheid wil- lert vestigen. De Leidse brandweer moest voor de bluswerkzaamheden de hulp inroepen van Leiderdorpse col lega's omdat de helft van de be schikbare manschappen naar Rijnsburg was geroepen waar een auto te water was geraakt. De melding van de brand kwam tegen zes uur binnen. Volgens ter plekke aanwezige politie mensen bestaat het sterke ver moeden dat de brand is aange stoken. De afgebrande lokalen zouden over twee jaar dienst doen als buurtopvang voor bejaarden. (foto Holvast) Joodse terroristen dreigen met aanslagen JERUZALEM (GPD) - In twee rposkeeën op de door israël be zette westelijke Jordaanoever zijn gisteren twee bommen ont ploft. Een Palestijn werd ge wond toen hij de deur opende j van een moskee in het oude cen trum van de stad. Bij de tweede explosie werd niemand gewond. Een ondergrondse joodse ter reurorganisatie M. N. T. geheten (Terreur Tegen Terreur) heeft de Israëlische radio opgebeld en de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeeist. Meer bloedi ge aanslagen zijn door de organi satie aangekondigd. Al enige tijd is een ondergrondse joodse terreurorganisatie actief in Jeruzalem en omgeving. Be halve moskeeën zijn ook kerken en Arabische doel.en het mik- punt. Burgemeester Koliek van Jeruzalem heeft zijn verontrus ting uitgesproken, opperbevel hebber generaal Levi heeft be vestigd dat er inderdaad georga niseerde joodse terreur is, maar niets wijst er op dat de regering, politie en veiligheidsdienst de zaak serieus ter harte r Ongeluk in Oostenrijk Prinselijk paar bleef ongedeerd DEN HAAG (ANP) - Prinses Mar griet, haar man Pieter van Vol lenhoven en hun zoon prins Pie- ter-Christiaan zijn gisteren onge deerd gebleven bij een auto-on geluk tijdens hun wintersport vakantie in Oostenrijk. Tussen Maria Alm en Hintermoos werd de auto van Van Vollenho ven aangereden en zwaar be schadigd. Een 20-jarige Westduitser, die ver moedelijk wegens te hoge snel heid de macht over het stuur had verloren kwam om het leven. Zijn 19-jarige passagiere werd met levensgevaarlijke verwon dingen opgenomen in een zie: kenhuis. Af en toe regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur circa vijf gra den. Middagtemperatuur ongeveer acht graden. Krachtige zuidwestelijke wind, zes, aan de kust en op het IJsselmeer enige tijd stormachtig, windkracht acht. 1 JANUARI 1984 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.37 uur. Maan op: 07.18 uur, maan onder: 15.03 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 01.53 en 14.06 uur, laagwater 10.19 en 2 JANUARI 1984 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.38 uur. Maan op: 08.24 uur, maan onder: 15.45 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.34 en 14.46 uur, laagwater 10.53 en 23.16. uur Het is een publiek geheim dat de organisatoren gezocht moeten worden bij de Joodse Defensie Liga van rabbijn Kahane die publiekelijk de terreur steunt - en in kringen van de joodse ne derzettingen op de Westoever. De politie blijkt vrijwel nooit in staat te zijn de mensen op te spo ren die Palestijnen doodschie ten, terwijl ook de daders van een bomaanslag op een Vrede Nu-demonstratie in februari dit jaar nooit zijn gevonden. De ter reur wordt gepleegd door daders die in het verlengde van het rege ringskamp zitten en annexatie TEL AVIV (AP) - Een in Rijswijk wonende Israëliër heeft gisteren een terroristische bomaanslag op een autobus in Jeruzalem voor komen. De 53-jarige Yonah Givol ontdekte de bom (waarschijnlijk geplaatst door Palestijnen) toen hij met zijn gezin in de bus zat op het moment dat het voertuig de drukke Mahaneh Yehuda-markt in de joodse sector van Jeruza lem passeerde. Hij zag een pakje liggen, gewik keld in een Arabische krant. Toen hij het pakje opende zag hij een doos waaruit draden kwa men die bevestigd waren aan een uurwerk. "Ik schreeuwde naar de chauffeur maar het duurde eventjes voor hij begreep wat er aan de hand was. Toen opende hij de deuren, iedereen stapte snel uit en ik rol de het pakje onder de bus", aldus Givol. van de bezette gebieden nastre- Door hun belangrijke connecties tot aan de top is het kennelijk zeer moeilijk voor de regering de zaak hard aan te pakken. Offi cieel wordt de zaak als 'klein schalig' afgedaan. Iedere verge lijking met de Palestijnse terreur wordt met verontwaardiging van de hand gewezen: de Palestijnse terreur, zo is het argument, is een ideologie, dit is een 'exces'. Het Congres hield bij het verlenen van die toestemming echter een slag om de arm, door te bepalen dat er een situatie kon ontstaan die ertoe zou leiden dat de beslis sing zou worden herzien. Een aantal leden van het Congres is nu van plan een motie in te die nen waarin de volmachtsperiode wordt teruggebracht van 18 tot 6 maanden. Als die motie zou wor den aangenomen zou Reagan de mariniers al in april 1984 moeten terugtrekken. De voorzitter van het huis van af gevaardigden, Thomas O'Neill, heeft voor dinsdag een vergade ring belegd van de toetsingscom missie voor het beleid in Liba non. De commissie zal praten over een rapport van het Penta gon, waarin harde kritiek wordt geleverd op de nadruk die Rea gan legt op de militaire rol van Amerika in Libanon. In dat rapport staat dat Amerika meer langs diplomatieke weg moet proberen tot een oplossing te komen in Libanon. Reagan's woordvoerder Larry Speakes zei gisteren dat de rege ring vasthoudt aan zijn beleid en niet van plan is de mariniers op korte termijn terug te trekken, tenzij er een situatie ontstaat waarin dat mogelijk is, volgens de op dit moment geldende doel stellingen. De Republikeinse senator John Warner zei echter dat Reagan wel degelijk op zoek is naar een ma nier om de mariniers op korte termijn, maar zonder gezichts verlies, terug te trekken. Hij wei gerde daar echter verder over te praten. Brood, melk en suiker duurder DEN HAAG (ANP) - Brood, melk en suiker worden met ingang van maandag duuur- der. De minimumprijs van een brood van 800 gram wordt dan 1,83 gulden was 1,81 gulden). De minimum prijs van een liter volle melk komt op 1,18 gulden en die van een liter halvolle melk op 97 cent. De suikerprijs gaat met 2 cent omhoog, zodat de minimum prijs vanaf 1 januari 2,31 gul den bedraagt. De verhogin gen zijn een gevolg van het optrekken van de btw-tarie- ven van 4 naar 5 en van 18 naar 19 procent. BELLINZONA (AP) - Honderdtwintig mensen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag urenlang vastgezeten in een defecte kabelbaan op de 1.961 meter hoge berg Tamaro in de Zwitserse Alpen. Het duurde 12 uur voordat gistermorgen de laatste inzittenden uit de 30 vastgelo pen gondels werden bevrijd. Volgens de politie hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Hulpverleners van de Zwitserse alpineclub, die uit helikopters werden neergelaten of zich van gondel tot gondel trokken, brachten de meeste passagiers in veiligheid door hen een voor een in netten beneden te laten zakken. Anderen werden direct door helikopters opgehaald of met ladderwagens vanaf de grond uit hun benarde positie ontzet, (zie foto AP) Naar de oorzaak van het defect wordt een onderzoek ingesteld. Volgens een zegsman die anoniem wilde blijven was de kabelbaan enige tijd geleden ook al vastgelopen. SAN SALVADOR (Rtr/AFP) - Het Salvadoriaanse verzet heeft gis teren de belangrijkste garni zoensplaats El Paraiso zestig ki lometer benoorden de hoofstad San Salvador gedurende vijf uur bezet gehouden. Dat gebeurde tijdens het grootste offensief, dat het leger ooit heeft ontvouwd te gen de guerrillastrijders. Het legeroffensief was donderdag begonnen. Tachtig procent van het leger werd ingezet in 11 van de 14 provincies. Het zwaarte punt van de operaties lag in de oostelijke provincies Usulutan, Morazan, San Miguel en La Union. Het verzet maakte gisteren ook van de gelegenheid van het legerof fensief gebruik om de provincie hoofdstad van Chalatenango, 50 kilometer ten noordoosten van San Salvador met mortieren en bazooka's te bestoken. De inne ming van het garnizoen door naar schatting 800 guerrillastrij ders vormde een onderdeel van een serie gedurfde aanvallen op tientallen militaire installaties in de hele provincie Chaletango, die vlak voor het aanbreken van de dageraad waren ingezet. Om El Paraiso te ontzetten moest het leger in allerijl met hef- schroefvliegtuigen 400 man troe pen van het door Amerikaanse adviseurs opgeleide 'belloso'-ba- taljon aanvoeren. Ook kwamen Amerikaanse gevechtsvliegtui gen van de luchtmacht in actie om stellingen van het verzet te bestoken. 42 PAGINA'S In de oudejaarsbijlage o.a.: lezers over 1983; geharrewar rond een parkeergarage in Leiden; een onwaarschijnlijk oudejaarsverhaal; badmintonnen tussen de meubels in Alphen; de wereld een kwart eeuw geleden; Kret en de kritiek; kroniek van een bewogen jaar; zij die ons ontvielen; spelletjesfanaten; en ten slotte een vierluik van geslaagde popmuzikanten uit Leiden. ALMERE (GPD) - De adviesraad van Almere heeft gisteravond tij dens een spoedvergadering be sloten de behandeling van de toetreding van de twee Centrum partij-leden uit te stellen tot 9 ja nuari. Direct na de installatie van de raad op 2 januari zal een com missie die de geloofsbrieven moet onderzoeken worden inge steld. Alle fracties waren una niem van mening dat het tijdsbe stek om over toelating van de CP'ers te beslissen na de uit spraak van de Raad van State, te kort was. Gistermorgen besliste de Raad van State dat de adviesraad op 10 no vember ten onrechte zijn goed keuring aan de geloofsbrieven heeft onthouden. Voornaamste overweging bij deze uitsprak was dat volgens de Raad van Sta te uit de wordingsgeschiedenis van de Gemeentewet blijkt dat alleen het ingeschreven zijn in een plaats in principe voldoende is om raadslid te kunnen wor den. Omdat de Gemeentewet in een dergelijke situatie stelt dat de geloofsbrieven onverwijld be handeld dienen te worden, kwam de adviesraad vrijdag avond al bijeen. Op 18 januari in Stockholm WASHINGTON (AP) - De Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft ingestemd met een ontmoeting met zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz op 18 januari in Stockholm. Afspraken voor de ontmoeting zijn gemaakt via de Amerikaans-Rus sische diplomatieke kanalen. Shultz en Gromyko hebben elkaar voor het laatst ontmoet op 8 sep tember in Madrid, kort na het neerhalen van een Zuidkoreaan- TAIPEH (AFP) - Het besluit van de Nederlandse regering geen toestemming te geven voor de le vering van twee nieuwe onder zeeërs aan Taiwan zal de betrek kingen tussen de twee landen niet aantasten. De economische samenwerking zal worden voort gezet. De Taiwanese minister van buitenlandse zaken, Chu Fu- Sung, zei dat gisteren op een persconferentie. De Taiwanese minister zei dat zijn regering begrip heelt voor het besluit van de Nederlandse rege ring om geen nieuwe onder zeeërs aan Taiwan te leveren. In West-Europa zal nu worden ge zocht naar een nieuwe leveran cier. se Boeing 747 met 269 inzitten den door Russische straaljagers voor de kust van Siberië. Het gesprek tussen de twee be windslieden zal plaatsvinden tij dens de ontwapeningsconferen tie, die op 17 januari in de Zweedse hoofdstad moet begin nen en waaraan zal worden deel genomen door de 35 landen die de akkoorden van Helsinki over veiligheid en samenwerking in Europa hebben ondertekend. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken wil de niet veel zeggen over de ko mende ontmoeting. In Califor- nië, waar president Reagan vakantie houdt, zei de woord voerder van het Witte Huis Larry Speakes dat de president "blij" is dat er een afspraak is gemaakt. "We beschouwen het als een po sitief element in die zin dat de dialoog die we hadden met Rus sen zal doorgaan en wel op hoog u", aldus Larry Speakes. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD) STAD EN IANI). Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam_ Adres. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Öfu kunt even bellen, (071 - 144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1