Verkopers staatsloten kraken nieuwe regeling 3 Rijnmond 'Al bij voorbaat veroordeeld' C 'Ik kan onmogelijk elke dag over straat' POLISSEN "IN Di AANBIEDING?" WiUielmina Bladergroen overleden Almere moet CP-leden toch toelaten tot gemeenteraad 't Malle Gat: eerste sexboot in Rotterdam Verkopers vuurwerk: landelijke richtlijnen Chelatietherapeut Defares over Gezondheidsraad: Flatbewoners 'op vulkaan' Bestuur ontslaat leiding stichting Nederland Oké VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 Binnenland LEIDEN - Verreweg de meeste Staatslotenverkopers in de Leid- se en Alphense regio zijn in toorn ontstoken over de nieuwe kasin- structies die 1 januari in werking treden. Die instructie houdt in dat zij voortaan dagelijks hun dagopbrengst op een postkan toor moeten storten op de reke ning van het Rijk. De meeste debitanten (winkeliers die in hdn zaak loten verkopen) willen nog niet zo ver gaan als hun Waddinxveense collega P. Bostelaar (60), die zo boos is dat hij onherroepelijk stopt als ver koper. Een actie waardoor Wad- dinxveen vanaf 1 januari van Staatsloten verstoken zal blijven, door Miep Hoenson want Bostelaar was de enige ver koper. Sommige collega's dubben nog wel over het voeren van een der gelijke tegenactie, zo blijkt uit een telefonische rondgang langs de diverse verkopers. Zo bestaat de kans dat binnenkort ook in Hazerswoude geen Staatsloten meer gekocht kunnen worden. De enige debitante die dit dorp rijk is, mevrouw De Brabander, zegt "in dubio" te staan. "Ik sta alleen in de zaak terwijl het post kantoor hier tot vijf uur open is. Wanneer moet ik dat geld dan storten? Nee, voor mij hoeft het zo niet meer. Ik denk dat de di rectie van de Staatsloterij haar zin krijgt met deze actie, want volgens mij werkt ze er ai jaren naar toe dat de loten alleen op postkantoren worden verkocht. Daar zal het wellicht ook op uit draaien". Haar Alphense collega mevrouw Van Rijn zegt ook niet van plan te zijn om het ontvangen geld el- Rijnwater sterk verontreinigd DEN HAAG (ANP) - De maat- schappij Rijn-Kennemerland heeft gisteren de inneming van Rijnwater stilgelegd. Omdat een te hoge concentratie van een voor de gezondheid gevaarlijke stof in het rivierwater werd ge constateerd. ke avond te gaan storten. Me vrouw Van Rijn voorziet vooral op zaterdag, als het postkantoor om twaalf uur sluit, grote moei lijkheden. Daarnaast heeft ze he vige kritiek op de gebrekkige voorlichting over de maatregel. "Ik heb zowel de Staatsloterij als het postkantoor gebeld. Die mensen weten er zelf ook het fij ne nog niet van. Bij het postkan toor hadden ze het nieuws zelfs uit de kranten moeten lezen". "Geen tijd voor", zo melden ook de debitanten Opdam (Leiden), Busch (Leiden) en Noordermeer (Noordwijk). Laatstgenoemde heeft zijn collega's Daleman (Noordwijkerhout) en Van Hil- ten (Noordwijk) in allerijl gepolst om te horen wat hun plannen waren. "Je moet nu houvast bij elkaar zoeken", zo meent de Noordwijker. "Ik wil alles bij het oude houden, maar dan moet je dat wel met z'n allen doen". Lei- denaar Busch: "Ik ben altijd ge wend m'n geld twee keer per week te brengen. Dat moet maar genoeg zijn". Twijfelen doet Katwijker Hoek nog: "Ik zou liever op de oude voet doorgaan. Maar ik ben bang dat ik wel word gedwongen om de nieuwe regel toe te passen. Ik weet het gewoon nog niet". En de Zoeterwoudse mevrouw Van der Drift ten slotte zegt als enige te doen wat er van haar verlangt wordt: "De Staatsloterij is mijn baas, en ik doe wat m'n baas zegt. Kijk, die man uit Waddinx- veen is 60. Dan heb je een alter natief. Maar wij moeten ervan le- Procedures Intussen hebben de besturen van de twee verenigingen voor Staatslotenverkopers bij de amb tenarengerechten in Amsterdam en Rotterdam procedures aange spannen tegen het ministerie van financiën. Ze vinden dat er on voldoende overleg over de nieu we kasinstructies is geweest en hebben tegen de nieuwe regel zelf ook de nodige bezwaren. De verenigingen hebben hun leden, 1000 in totaal, inmiddels opge roepen de kasinstructies niet op te volgen en de administratie op dezelfde wijze te blijven voeren als ze altijd hebben gedaan. De directeur van de Staatsloterij heeft hen daarop dringend ver zocht zich toch te houden aan de nieuwe voorschriften. Hij is van mening dat van de verkopers "niet het onmogelijke" wordt ge- ADVERTENTIE U weet wel beter: zó werkt het niet bij verzekeringen. Als u alle advertenties over goedkope ZIEKTEKOSTENVERZEKERING hebt gelezen, zou u misschien toch gaan twijfelen. Van Rijnmond zag u tot nu toe weinig want onze polissen worden niet per advertentie verkocht maar afgesloten door deskundige, onafhankelijke assurantie-adviseurs. Die weten wat u nodig heeft... en hun advies kost u niets extra. De Profit-polis van Rijnmond dekt alle kosten van ziekenhuis, specialist, huisarts, medicijnen (en de tandarts voor de kinderen) zodra die kosten in een jaar boven het "eigen risico" uitgaan. En dat de premie niet hoog hoeft te zijn, tonen deze voorbeelden: leeftijd eigen maand- man risico premie alleenstaand 25 750 44.32 een echtpaar 30 1000 118.32 echtpaar met kind 35 1100 182.26 idem, 2 kinderen 35 1100 245.83 En op verzoek verzekeren wij ook nog alternatieve geneeskundige hulp (voor weinig meer) en tandartskosten ook voor vader en moeder. Ja, graag een goed advies over ziektekostenverzekering! naam: adres: plaats: In envelop zonder postzegel te zenden aan: Rijnmond, Antwoordnummer 1317, 3000 VB Rotterdam. zeker weten nv verzekerings maatschappij rijnmond 's gravendijkwal 68, postbus 184, 3000 AD rotterdam telefoon 010 - 36 68 44 §»<- vraagd. Verreweg de meeste ver kopers in deze regio vinden dat echter wel. "Ik zie me al elke dag met zo'n zak geld door de Hoofd straat lopen", zo zegt een verbol gen Noordwijkse verkoper Noor dermeer. Leidenaar Busch: "Ik heb de Staatsloterij al gebeld dat ik onmogelijk elke dag heen en weer kan. En je stuurt je vrouw niet met zoveel geld over straat, bovendien, ik kan niet alleen in m'n winkel blijven". De voorzitter van de vereniging van collecteurs (mensen voor wie het verkopen van Staatslo ten hun enige werk is), mevrouw Joon, zegt: "Voorheen stond het ons vrij de inkomsten uit de ver koop over te maken naar de Staatsloterij op de manier die we zelf het beste vonden. Straks moeten we dagelijks naar de postkantoren. Vaak hebben die dezelfde openingstijden als onze werktijden en ze hebben geen GLIMMEN (ANP) - Kinder psychologe prof. Wilhelmina Bladergroen is - naar nu pas bekend is geworden - afgelo pen zondag (eerste kerstdag) op 75-jarige leeftijd overle den. Mevrouw Bladergroen was bekend strijdster voor betere kansen voor het kind. In 1978, het jaar waarin zij in Groningen afscheid nam als hoogleraar orthopedagogiek, ontving zij de Jantje Beton- prijs. Mevrouw Bladergroen (gebo ren in Amsterdam) begon in de jaren dertig in de hoofd stad als gymnastieklerares. Na haar doctoraal examen wijsbegeerte en psychologie (in 1940) richtte zij in 1943 het psychologisch pedagogisch instituut op in Amsterdam. In 1940 werd zij lector in de kinderpsychologie aan de rijksuniversiteit Groningen. Vanaf 1967 was zij daar hoog leraar. In Groningen gaf Bladergroen de aanzet tot de oprichting van de stichting Orthopeda gogisch Instituut Noord-Ne derland. Zij publiceerde veel over leesstoornissen bij kin deren, hun achtergronden en - in verband daarmee - over spel en speelruimte. Blader groen was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Haar crematie heeft inmid dels in stilte plaatsgevonden. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg half bew. licht bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt geheel bew. Mallorca Malta München Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis DEN HAAG (ANP) - De advies raad van Almere moet twee le den van de Centrumpartij alsnog toelaten tot de gemeenteraad van Almere. Dit heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State gisteren bepaald. De twee partijleden Fresco en Vreeswijk werden op 21 septem ber gekozen in de gemeenteraad. Volgens de adviesraad woonde en werkte het tweetal tijdens de verkiezing echter niet in Almere, maar in Soest en Utrecht. Omdat in de gemeentewet staat dat al leen inwoners van een gemeente deel kunnen uitmaken van de raad, weigerde de adviesraad Fresco en Vreeswijk op te ne- Volgens de Raad van State heeft Almere bij deze beslissing ten onrechte het standpunt ingeno men dat de woon- en werkplaats voor de verkiezingen de doorslag geeft. Uitsluitend beslissend, al dus de raad, is het antwoord op de vraag of een gekozene ten tij de van de beslissing over zijn toelating tot de raad werkelijk in een gemeente woont. Dit kan blijken uit inschrijving in het bevolkingsregister. Het feit dat de twee nieuwe raadsleden volgens de adviesraad geen werk hebben in Almere en ook hun ge zin nog niet hebben laten verhui zen. Geeft de raad onvoldoende reden om te veronderstellen dat Fresco en Vreewijk niet werkelijk in Almere wonen. Bo vendien heeft de adviesraad niet aangetoond dat het tweetal geen woning heeft in Almere, aldus de uitspraak. De twee leden van de Centrumpar tij verklaarden tijdens de behan deling van hun beroep dat zij in Almere werkzaam zijn bij een handel in natuurgeneesmiddelen van de zich natuurarts i de Fresco. 't Malle Gat, Rotterdams eerste en enige sexboot. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse sexboot 't Malle Gat, die sinds enige tijd aan een steiger aan de Nieuwe Maas in de buurt van het Feyenoordstadion ligt af gemeerd, is gisteravond ge opend. Even voor tien uur gin gen de eerste prostituees aan boord en werden de toegangs hekken open gesteld. De gemeente Rotterdam heeft na overleg met de politie besloten vooralsnog niet in te grijpen. 'Het algemene beleid is dat wij pas in actie komen als er sprake is van overlast", aldus een woordvoerster. De afwachtende houding van de gemeente heeft al tot kwade reacties geleid van de kant van de bewonersorganisatie van de nabijgelegen wijk Feijenoord- Noordereiland en enkele bedrij ven in dc buurt. Zij vrezen wel degelijk hinder van de prostitu tie. Op de sexboot wordt volgens de exploitanten (enkele Rotterdam se zakenlieden) alleen raampros- titutie bedreven. Onder in het schip zijn 21 kamertjes aanwezig, waar de prostituees zich met hun klanten terug kunnen trekken. De opening van de erosboot in Rot terdam is opmerkelijk omdat de (Foto ANP). stad al jaren niet weet waar het de prostitutie kwijt moet. Sinds de meeste bordelen in de van oudsher bekende wijk Katen- drecht in verband met de stads vernieuwing moesten wijken, zijn de prostitutie en bijhorende overlastproblemen over andere - vaak oude - wijken verspreid. De gemeente heeft in het verleden pogingen ondernomen om de prostitutie te concentreren, on der andere ook via een sexboten- plan. De Raad van State verbood Rotterdam echter 'gelegenheid' te geven. Een particulier initia tief van enkele Rotterdamse sex- bazen begin dit jaar aan de Keile- weg een eroscentrum te begin nen werd, nadat omliggende be drijven dat hadden gevraagd, door de rechter verboden. DEN HAAG (ANP) - Vuurwerk- verkopers willen een landelijke regeling voor de periode waarin vuurwerk kan worden verkocht. De per gemeente verschillende regelingen zijn een belemmering voor de verkoop. De verkoop van vuurwerk moet in het hele land plaatsvinden tussen Kerstmis en Nieuwjaar, aldus voorzitter Mikx van de federatie Vuurwerkhan- del Nederland. Transport en verkoop van vuur werk is gebonden aan diverse verordeningen en wetten. Be perkte hoeveelheden vuurwerk mogen worden opgeslagen. Dat betekent dat er vaker moet wor den geleverd. Maar door ver keersdrukke tunnels in Rotter dam en Amsterdam mag niet worden gereden, wat transport problemen oplevert. „Als je dan weet dat bijvoorbeeld in de regio Alkmaar en de regio Enschede maar gedurende één dag mag worden verkocht, kun je nagaan dat dat problemen op levert", aldus Mikx die toegeeft dat dit ook het niet naleven van de voorschriften in de hand kan werken. Volgens Mikx koopt het publiek voor 70 procent siervuurwerk en voor 30 procent knalvuurwerk. Om het lawaai van vuurwerk te beperken tot 150 decibel is enige jaren terug het vuurwerkbesluit van kracht geworden. De Chine zen gebruiken geluidmeetappa- ratuur om aan de Nederlandse eis tegemoet te komen. De vuurwerkfederatie wil behalve een betere regeling voor de ver koopperiode een uniforme rege ling voor de leeftijdsgrens van kopers. In sommige gemeenten mogen 18-jarigen vuurwerk ko pen, in andere gemeenten is het ook toegstaan aan 14-jarigen. De jeugd loopt de grootste risico's op ongevallen. Dc stichting Con sument en Veiligheid heeft uit gerekend dat jaarlijks van de ruim 1.600 ongevallen met vuur werk voornamelijk de jeugd (5 tot 19 jaar) het slachtoffer is. Ook de dierenbescherming waar schuwt voor de overlast van vuurwerk. Dieren schrikken van vuurwerk, slaan op de vlucht en gaan zwerven of verongelukken in het verkeer. LEIDEN - De chelatietherapeuten zagen de bui al hangen. De Ge zondheidsraad had nog nooit eerder een positieve uitlating la ten horen over een alternatieve geneeswijze. Toen een maand voor het vernietigende rapport het licht zag bij de therapeuten het verzoek binnenkwam om de literatuurlijst uit te breiden, ver moedden ze al wat hen te wach ten stond. "Het oordeel van de raad stond al bij voorbaat vast", zegt dr. J.G. Defares, eigenaar oordeeld. Een veroordeling die zij in een telegram hebben ver woord en aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) hebben verzonden. "De therapie heeft de afgelopen twee jaar in Nederland bij hon derden patiënten uitstekende re sultaten (80-90 procent succes) opgeleverd. De methode is onge vaarlijk en zeer doeltreffend als volgens het Amerikaans protocol (regels voor onder meer hoeveel heden en snelheid van toedie ning) wordt gewerkt", aldus het telegram. door Jan Westerlaken van twee chelatieklinieken in Leiden en Amstelveen. "De toe voeging van onze literatuur aan dat onderzoek was niet meer dan een doekje voor het bloeden." Defares: De Gezondheidsraad tor pedeert ons werk. De manier waarop hij dat doet is onverant woord. Binnen twee weken een oordeel vellen over een lange boekenlijst is onmogelijk. Maar de Gezondheidsraad heeft dat wel gedaan. Voor my staat het vast: het standpunt van de raad was al bepaald voor wij onze lite ratuur indienden." eniging hebben gebundeld, heb ben het advies van de Gezond heidsraad dan ook scherp ver- onbewolkt 9-9 0 mist 6-6 0 geheel bew. 6 4 onbewolkt 15 7 0 onbewolkt 7-4 0 licht bew. 8 4 0 mist 4 0 0 onbewolkt 16-1 0 licht bew. 17 9 0 mist 16 4 0 half bew. 15 12 0 mist 4-1 0 motregen 6 0 01 mist 5 2 0 onbewolkt 16 6 0 licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. ALMELO (GPD) - Bewoners van een flat in Enschede heb ben maandenlang in levens gevaar verkeerd, doordat de 33-jarige mevrouw H. Z. via een fietsband gas stal van de gemeente. Dit onthulde gisteren de Alme lose politierechter, mr. H. H. C. V. Breitbarth, onthuld, toen hij mevrouw Z. voor de ze diefstal berechtte. „Het is een godswonder dat er niks is gebeurd. Bij één vonkje was de hele flat opgeblazen", zei de politierechter. Mevrouw Z. had de binnen band aangebracht tussen de gemeentelijke en de huislei ding, zodat de gasmeter was uitgeschakeld. Zij werd con form de eis veroordeeld tot zes weken voorwaardelijk. Welles-nietes Volgens de therapeuten heeft de Gezondsheidsraad geen van de chelatie-artsen om zijn resulta ten gevraagd of zich bij de pa tiënten op de hoogte gesteld of de therapie ook werkelijk tot de gewenste genezing heeft geleid. De Gezondheidsraad zegt dat dit wel is gebeurd. Een van de bezwaren tegen de the rapie, die dichtgeslibte bloedva ten moet ontkalken, is dat er nauwelijks enig onderzoek heeft plaatsgevonden. Kortom, de ge neeswijze is wetenschappelijk niet voldoende onderbouwd. "Een weinig zinvolle beschuldi ging", meent dr. Defares. "Wan neer heb je nu voldoende onder zoek gedaan? Ik durf te zeggen dat niet één onderzoek op welk gebied dan ook volmaakt is. Maar als je een stok zoekt om de hond te slaan, dan kun je altijd wel het begrip 'onvoldoende on derzoek' hanteren. Want dat is zo rekbaar als een harmonica." De chelatietherapie is al jaren in discussie. Al ver voor de jaren zestig zette men vraagtekens bij de behandeling. Toen echter uit Amerika goede berichten kwa men, besloten enige Nederland se artsen (onder wie Defares en de gewezen hartchirurg Van der Schaar) de nieuwe geneeswijze in ons land te introduceren. Twaalfhonderd patiënten laten zich in tien privé-klinieken be handelen. Sinds kort worden vaatlijders en hartpatiënten in Duitsland ook op deze manier behandeld. Beschadiging Over de behandeling zegt de Ge zondheidsraad: "Als de therapie net zo wordt beoordeeld als een nieuw geneesmiddel voordat het op de markt mag worden ge- dr. J.G. Defares. (pr-foto). bracht, blijkt dat het bewijsmate riaal over de werkzaamheid on voldoende is. Over een 'therapie' mag daarom niet worden gespro ken. Deze behandeling moet worden ontraden mede omdat er sprake kan zijn van ernstige bij werkingen (fatale nierbeschadi gingen)". Onvoldoende bewijsmateriaal be tekent echter niet dat chelatie therapie zinloos is. "Maar", zegt dr. H. Rigter, secretaris van de raad, "ze is niet effectief." De Ge zondheidsraad adviseert de staatssecretaris niet alsnog een wetenschappelijk verantwoord onderzoek te laten instellen naar de doeltreffendheid van de the rapie. De bekritiseerde therapeuten heb ben inmiddels steun gekregen van de Vereniging van Chelatie- patiënten. De manier waarop het rapport van de Gezondheidsraad tot stand is gekomen noemt zij 'uitermate vreemd'. "Het is eige naardig dat er totaal geen onder zoek is gedaan naar de ervarin gen van de patiënten", is het ver wijt van de 500 leden tellende vereniging. "Het onderzoek is eenzijdig uitgevoerd." Wat er nu staat te gebeuren? Parti culiere klinieken sluiten? De Ge zondheidsraad blijft het ant woord schuldig. Dat is een zaak van de staatssecretaris, meent de raad. Moeilijk "Dat zal moeilijk gaan", zegt dr. Defares. "Juridisch is het niet haalbaar om een praktijk en meer dan dat zijn de privé-klinie- ken niet, te verbieden. Het ge neesmiddel (natrium-edetaat) dat wij toepassen is geregi streerd. De arts mag zelf bepalen of hij daar wel of geen gebruik van wil maken. Wij willen best over regels met de minister pra ten. Maar dan moeten er geen on mogelijke eisen worden gesteld die nergens op slaan." Tegengas hebben de chelatie-art sen ook uit een andere hoek ge kregen. De Hartstichting liet eni ge hoogleraren onderzoeken of natrium-edetaat inderdaad 'ont- kalkt'. Nee, luidt het antwoord, die werking is niet aangetoond. Onderzoek zou eerst by dieren moeten geschieden. En dat is precies hetzelfde oordeel als de Gezondheidsraad in zijn advies stelt. UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de stichting Nederland Oké, die actie voert voor een gezonde leefwijze, heeft zyn directeur W. Hende- rikx ontslagen. De aanleiding is een verschil van inzicht over het te voeren beleid, aldus plaatsvervangend directeur De Jong van de stich ting. Volgens De Jong, die tussen 1980 en 1982 namens de stichting volksge zondheid en roken in het Oké-bestuur heeft gezeten, voerde Henderikx een te centralistisch beleid. „Van de andere organisaties die zich in ons land met gezondheidsvoorlichting bezig houden kwamen, terecht, klachten dat Nederland Oké teveel een eigen koers wilde varen, zonder gebruik te maken van de reeds aanwezige deskundigheid op dat ge bied", aldus de Jong. Volgens de waarnemend directeur is er, tydens het tweejarige directeur schap van Henderikx, ook op zakclyk gebied sprake geweest van „slor digheden en nalatigheden", die volgends hem het gevolg zijn van „niet adequaat functioneren". De stichting kampt echter niet met financiële tekorten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5