LEIDSCH DAGBLAD Wet toch iets soe peler Brokx laat goedkoper bouwen Zuid-Afrika Swapo diep bestrijdt in Angola Dure broek Senaat akkoord met extra belasting tweeverdieners BAKKER: 'IK ZAG DRIE BEREN...' ORRIS Helft gehuwden niet gelukkig Voorlopig geen recht op voorkeur gemeente STAP VOORUIT LEIDSCH DAGBLAD /RIJDAG 30 DECEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37281 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie coloton ENSCHEDE (GPD) - Een 39-ja- rige inwoner van het Over ijsselse Overdinkel is giste ren in een paskamer van een warenhuis in Enschede zijn portemonnee met 40.000 gul den kwijtgeraakt. De man was naar een bank in En schede geweest om het geld te halen, dat de uitkering vormde van een verzeke ringsmaatschappij voor brandschade. De ging vervolgens een broek kopen. Tijdens het passen van de nieuwe broek moet het geld zijn weggeno men uit zijn oude pantalon die in de paskamer hing. Toen de man in de paskamer terugkwam hing de broek er nog wel, maar het geld was er uit. Aanpassing voor gehandicapten maximaal f 45.000,- DEN HAAG (GPD/ANP) - Staats secretaris Brokx (volkshuisves ting) heeft op de valreep nog een aantal maatregelen bekend ge maakt op gebied van huur- en woningbouwsubsidie. Zo wordt de subsidie voor het aanpassen van woningen voor gehandicap ten aan banden gelegd en mogen woningwetwoningen volgend jaar niet meer kosten dan gemid deld 113.900 gulden om voor sub sidie in aanmerking te komen. Al bekend was dat bij het vaststel len van de hoogte van de huur subsidie voor de periode 1 juli 1984 tot 1 juli 1985 het inkomen van inwonende gezinsleden bo ven de 7000 gulden zal worden meegeteld. De woning van een gehandicapte mag maximaal voor 45.000 gul den worden verbouwd. Voor dat bedrag wordt geen directe subsi die gegeven maar een speciale le ning. In totaal is 215 miljoen gul den voor volgend jaar gereser veerd. In voorgaande jaren bleek de belangstelling voor de subsi dieregeling zo groot dat de gere serveerde bedragen steeds wer den overschreden. Daarom heeft Brokx een aantal bezuinigingen aangebracht. Voor volgend jaar wordt tevens ge probeerd de procedure om der gelijke subsidies aan te vragen eenvoudiger te maken. In het verleden gaf de aanvraagproce dure veel oroblemen. Vooral de beoordeling van de handicap van de bewoner en de daarbij passen de bouwkundige aanpassing van de woning gaf veel vertraging. In het kader van het goedkoper bouwen heeft de bewindsman bepaald dat de totale bouwkos ten van een woningwetwoning volgend jaar maximaal 113.900 gulden mag bedragen. Dat is 4100 gulden lager dan dit jaar. Premiewoningen die door corpo raties of stichtingen worden ge bouwd mogen gemiddeld niet duurder zijn dan 125.000 gulden. De maximale kostengrens voor een woningwetwoning kan per provincie sterk verschillen. Voor Zuid-Holland geldt een maxi mum van 119.000 gulden. Bij de bepaling van de hoogte van de huursubsidie worden vanaf 1 juli volgend jaar ook de inko mens van inwonende gezinsle den meegerekend. Het doet er niet hoe dit inkomen, dat wel bo ven de 7000 gulden moet zijn, wordt verworven. Ook uitkerin gen tellen dus mee. Op dit mo ment is alleen het inkomen van de aanvrager maatgevend, overi ge inkomens in het huishouden tellen niet mee. De huurgrens waarboven geen subsidie meer wordt gegeven is bepaald op 650 gulden per maand. Brokx wilde eerst de grens leggen bij 600 gul den, maar de 1\veede Kamer vond dit te laag. Grote kans op de 6de schaatstitel PAGINA s PRETORIA (Reuter/AP/AFP) - Zuidafrikaanse gevechtsvliegtui gen hebben gisteren het belang rijkste hoofdkwartier van de Na- mibische bevrijdingsbeweging Swapo in Angola aangevallen. Ook werden enkele raketbases uitgeschakeld. Volgens generaal Viljoen, de Zuidafrikaanse op perbevelhebber, heeft zijn land nog nooit zo diep in Angola der gelijke acties uitgevoerd. Tijdens een persconferentie in Pre toria zei hij dat bij de actie op het Swapo-hoofdkwartier in Luban- go, 300 kilometer diep in Angola, vier Zuidafrikaanse vliegtuigen waren betrokken. Hoeveel Swa- po-strijders bij de actie zijn om gekomen, kon Viljoen niet zeg gen. Volgens hem werd de basis door 200 500 guerrillastrijders bemand. Zuidafrikaanse troepen voeren op het ogenblik het grootste offen sief sinds twee jaar in Angola uit. Veel bewolking Veel bewolking en mogeiijk wat regen. Minimumtemperatuur ongeveer drie graden, middagtemperatuur on geveer acht graden. Vrij krachtige, naar zuidwest draaiende wind, windkracht vijf, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, windkracht 31 DECEMBER 1983 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.37 uur. Maan op: 06.04 uur, maan onder: 14.31 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 01.00 en 13.18 uur, laagwater 09.23 en De regering in Pretoria zegt dat deze operatie nodig is om infil tratie van ongeveer 1400 Swapo- strijders in Namibië te voorko-' men. De opperbevelhebber ver telde dat de militaire operaties op 6 december zijn begonnen en Haven Rotterdam is optimistisch ROTTERDAM (ANP) - De bedrij vigheid in de Rotterdamse haven zal volgend jaar voor het eerst sinds vijf jaar weer licht stijgen. Statistici van het gemeentelijk havenbedrijf voorspellen in 1984 een stijging van de goedereno verslag met 5 tot 7 miljoen ton, wat neerkomt op een herstel van 2 tot 3 procent. Dit zei de Rotterdamse wethouder voor haven- en economische za ken, drs. R. den Dunnen, van middag op een bijeenkomst in Rotterdam. Volgens de wethouder komt deze economnische opleving eerder dan verwacht. Als oorzaak noem de hij de snelle verbetering van de economische situatie in de West-Duitland. Msee before you buy iqjc? LAMSVACHT m SUEDE €N DEN HAAG (GPD) - Met een meerderheid van zestien stemmen heeft de Eerste Kamer gisteravond ingestemd met de extra belasting voor tweeverdieners. Alleen de CDA-fractie stemde unaniem voor het wetsvoorstel, PvdA en WD stemden verdeeld. 'Chelatietherapie al afgewezen' PAGINA 5 IJSSELMONDE De politie in IJsselmonde heeft gisteren drie heren voorlopig in beslag genomen. De dieren werden door een bakker aangetroffen in een aanhangwagen die langs de weg stond. Onderzoek leerde dat de dieren horen bij de ijsshow "Holiday on ice". De politie bekijkt nu of de dieren vallen onder de wet beschermde diersoorten. (foto anpi dat sinds die datum minstens 52 Swapo-strijders zijn gedood. Aan Zuidafrikaanse zijde vielen acht doden en er wordt één militair vermist. Viljoen zei dat Zuidafrikaanse ar tillerie en luchtmacht ook zijn in gezet tegen stellingen van Sam-8 en Sam-9 luchtdoelraketten. De ze raketbases worden voorname lijk door Swapo-strijders be diend, maar mogelijk ook door Cubanen. Viljoen ontkende de Angolese bewering dat Zuidafri kaanse troepen de stad Cassinga, 250 kilomter diep in Angola, had den bezet. Maar hij gaf toe dat zijn troepen in de stad waren ge weest. "We hebben Cassinga ont ruimd", voegde hij daar aan toe. Angola heeft gezegd dat zijn strijd krachten eerder deze week drie Zuidafrikaanse vliegtuigen heb ben neergeschoten. Volgens het officiële Angolese persbureau zijn door Zuidafrikaanse bom bardementen veel burgers ge dood. Functionarissen in het buurland Zambia hebben gezegd dat er sinds maandag meer dan 1600 vluchtelingen uit Angola de grens met Zambia zijn overge stoken. In de laatste fase van het debat kon staatssecretaris Koning (finan ciën) nog enkele weifelende se natoren over de streep trekken door een aantal toezeggingen te doen. In de eerste plaats zal de bewindsman proberen forse be lastingverhogingen, de zoge naamde schokeffecten, met in gang van 1 januari 1985 te beper ken. Schokeffecten doen zich vooral voor als de bijverdienen de partner rond de 5000 of 7600 gulden verdient. Worden deze grenzen overschreden, dan krijgt de andere partner te maken met een flinke belastingverhoging, die kan oplopen tot enkele hon derden guldens per maand. Het gaat om enkele tienduizenden gevallen. Tot nu toe verklaarde de staatssecretaris dat de schok effecten niet eerder dan in 1986 zouden kunnen worden wegge werkt. Ook op het punt van de kinderop vang kwam de bewindsman de Eerste Kamer tegemoet. Hij zei de kosten van kinderopvang van tweeverdieners in eerste instan tie te willen verrekenen met de kinderbijslag, zoals de Tweede Kamer ook had gevraagd. Lukt dat niet, dan is hij bereid een fis cale maatregel te treffen. Dat kan betekenen dat kinderopvang als nog met terugwerkende kracht vanaf 1 januari aftrekbaar kan worden voor de belastingen. Ten derde zal Koning de persoon lijke levenssfeer van belasting plichtigen tegenover de werkge ver beter beschermen. De be windsman zegdë toe met een maatregel te komen waardoor belastingplichtigen die om rede nen van privacy afzien van het vragen van een (bijna) alleenver dienertoeslag, versneld hun te veel betaalde belastingen terug krijgen. De 'gewone' regeling via een T-biljet zou namelijk veel langer duren. In pnncipe heeft iedereen in 1984 recht op een belastingvrije som van f7662, tenzij hij of zij in aan merking komt voor een toeslag. Dat betekent dat gehuwde vrou wen minder belasting gaan beta len, omdat hun 'som' tot nu toe ruim f 2500 bedroeg. De gehuw de man wiens vrouw werkt, gaat echter meer belasting betalen: hun belastingvrijdom zakt van 13.200 tot f7662. Voor alleenverdieners (dus huis houdens met slechts één inko men) wordt de belastingvrije som verhoogd met een toeslag, zodat deze groep toch op f 13.200 uitkomt. Voor alleenstaanden met een afhankelijk kind (een oudergezinnen) komt hier nog een extra toeslag bovenop, zodat ook deze groep niet achteruit gaat. In de regeling zijn twee grenzen opgenomen om huishoudens met een partner die erg weinig 'bijverdient', niet in één klap de volle mep extra belasting te laten betalen. Vandaar dat de schokef fecten optreden bij de grenzen van f5000 en f7662. In het eerste geval - indien de part ner minder verdient dan f 5026 - behoudt de tweede partner zijn volledige belastingvrije som. In het tweede geval - indien de part ner tussen f5027 en f7662 ver dient - verliest de tweede partner een deel van zijn of haar belas tingvrije som. (zie ook pagina 7) Opperste Sowjet veroordeelt VS PAGINA 6 Slavenburg moet de boeken openen PAGINA 7 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het ka binet heeft de wet waarin ge meenten het voorkeursrecht krij gen bij aankoop van onroerend goed voorlopig uitgesteld. Hoe wel Eerste en Tweede Kamer de wet al in 1981 hebben aanvaard, zegt het kabinet dat invoering van de wet onder de huidige om standigheden de onroerend goedmarkt nog verder zal ver slechteren. Het kabinet heeft de wet nu voor advies aan de Raad van State voorgelegd enm wil ook de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten en de notariële broeder schap raadplegen. UTRECHT (ANP) - Bijna de helft van de getrouwde mensen voelt zich niet gelukkig in hun relatie. Ongeveer 20 procent van de echtparen overweegt echtscheiding. Belangrijke oorzaken zijn gemis aan betrok kenheid met elkaar, gebrek aan overeenstemming over belangrijke kwesties, sexuele ontevredenheid en onvrede met de traditionele rol verdeling tussen man en vrouw. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederlands instituut voor sociaal sexuologisch onderzoek (Nisso) onder 650 gehuwden. Belangrijke con- flictpunten zijn: de hoeveelheid tijd die men met elkaar doorbrengt, de omgang met ouders en schoonfamilie, het tonen van genegenheid en de sexuele relatie. Bij 20 procent van de vrouwen zijn conflicten over de rolverdeling een belangrijke reden om echtscheiding te overwegen. Vooral deze groep vrouwen klaagt over afstandelijkheid van hun man. Ze willen meer samen praten en dingen doen. De klachten van de mannen liggen vooral op het terrein van de sexuele relatie. OCCASION-SPECIALIST De voorkeurswet zou gemeenten het recht geven een claim te leg gen op stukken grond. Het was vooral bedoeld voor gemeenten die bestemmingsplannen veran deren om bijvoorbeeld wonin gen te bouwen maar die plannen pas later kunnen doorvoeren. Met de wet kan een gemeente op die stukken grond een koop claim leggen. De eigenaar van de grond is dan verplicht op het mo ment dat hij wil verkopen de grond eerst aan de gemeente aan te bieden. Zo wordt voorkomen dat met de grond grote speculatieve win sten worden gemaakt. De Vereniging Nederlandse Ge meenten en de vier steden Am sterdam, Utrecht, Den Haag en Rotterdam hebben begin deze maand per brief geprotesteerd tegen het toen al dreigende uit stel van de wet. OUD Het Motorhuis |Vondeilaan80. Leiden Tel 071-769313 Bij aankoop onroerend goed Op de valreep heeft de Eerste Kamer inge stemd met het fiscaal aanpakken van de tweeverdieners, geschatte opbrengst volgend jaar circa 500 miljoen. De Eerste Kamer vormt doorgaans een bedaagd ge zelschap dames en heren senato ren die .alles overwegende, een laatste strenge blik werpen op het werk van Kabinet en Tweede Ka mer voordat de koeriers met de wetsontwerpen kunnen afreizen naar de Koningin voor de laatste handtekening. Politieke gevolgen voor het lot van deze wetsontwerpen zijn er vanuit de Eerste Kamer hoogst zelden te melden, denk aan het sneuvelen van het ontwerp over de abortus, maar deze week werd er dan toch nog enige politieke spanning opge bouwd. Het zwaarder belasten per I januari 1984, dus over luttele da gen, van burgers die samen een huishouden vormen en beiden een inkomen genieten, was aanleiding tot een bescheiden worsteling met staatssecretaris Koning van finan ciën, die over de brug moest ko men met enkele concessies voor dat hij de buit kon binnenhalen. De Eerste Kamer kan het zich uiter aard niet veroorloven een gat van een half miljard te slaan in de rijks begroting en het zou ook de positie van de senaat verzwakken als de staatssecretaris, of de minister, of zelfs het hele kabinet, zwaarder ge schut in stelling had moeten bren gen. Getrouw aan de gewoonte spitste de senaat zijn kritiek toe op de kwali teit van de wet die inderdaad geen schoonheidsprijs verdient. De for mulieren met de werknemers verklaringen waren al de deur uit met daarin het verzoek alvast de eigen privacy ernstig aan te tasten. Tweeverdieners die samen één huishouden vormen werden daarin uitgenodigd dit maar even in te vul len op formulieren die verder wor den afgehandeld door de werkge ver, een procedure waartegen te recht bezwaren zijn gerezen. De wet is volgens vele senatoren bo vendien moeilijk te controleren en kan gemakkelijk leiden tot fraude, ook al geen sterk punt in deze tijd. Staatssecretaris Koning kon de be zwaren inzake de aantasting van de persoonlijke levenssfeer slechts gedeeltelijk wegnemen. De infor matie kan nu buiten de werkgever om direct aan de belastingdienst worden toegespeeld. Het bijft een gekunstelde oplossing in afwach ting van een verdere herziening in fasen van de hele loon- en inkom stenbelasting. De stap die nu op deze weg is gezet, is intussen wel degelijk een stap vooruit, omdat het verschil in fisca le behandeling van gehuwden en ongehuwden verdwijnt. Hiermee sluit de wetgever aan op maat schappelijke ontwikkelingen zon der deze bewust in de ene of de andere richting te willen sturen. Bo vendien brengt de nieuwe wetge ving met zich mee dat de vrouw binnen het huwelijk fiscaal op gelij ke voet wordt behandeld als de man. De door velen wenselijk geachte rolwisseling wordt daar door mogelijk. Een probleem blijft het streven naar een zo groot mogelijke individuali sering van de burgers. Alleen al het begrip 'tweeverdieners' houdt in dat individuen als het ware admini stratief en fiscaal in één hok wor den gedreven. Een dergelijke ont wikkeling lijkt in strijd met de eman cipatie van de vrouw, die nu weer als een soort natuurlijke wederhelft van een partner kan worden be schouwd. In theorie mag dat waar zijn, in de praktijk zou dat weieens kunnen meevallen. Afgezien van de aan trekkelijke en noodzakelijke op brengst voor de schatkist sluit de wet beter aan bij de maatschappe lijke ontwikkelingen dan de oude regelingen, die de vader van het gezin nog op een fiscaal voetstuk plaatste en de zich emanciperen de, werkende moeder behandelde als voetveeg. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELDtSTAD I N IANH Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Haailem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 3126 55 - M A DD A AmsterdamLeidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 nlArrA een vol jaar garantie mogelijk. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen. (071 - 144941). Keuze uit Alkemadelaan 1Roeiotarendsveen 100stuks ,e' 01713-2866 - 2073

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1