Euro-begroting volledig gered c WIEL contactlenzen, das pas fijn. van der Alle reden tot zorg om Ulster Japans kabinet is slagkracht kwijt Ontvoering schokt Italië Ministers akkoord met wijzigingen Griekenland Oppositie Filippijnen tegen Marcos neemt toe Steenrijke juweliersfamilie weer slachtoffer Politie Londen versterkt DINSDAG 20 DECEMBER 1983 BRUSSEL - De Europese ministerraad heeft de wijzigingsvoorstellen van het Europees Parlement op de begroting geaccepteerd. Het parlement komt daarmee voorlopig als winnaar uit het conflict met de ministerraad over de Europese begroting voor 1984. Buitenland \THENE - Vierhonderdzestig Al - 1 1 - Griekse vrouwen, onder wie vele l)OlTl ISflfinflt bekenden uit de culturele sector VJ- en het onderwijs, hebben een verklaring ondertekend dat zij in hun leven tot nu toe ten minste een abortus hebben laten toepas sen. Daarmee geven zij openlijk toe een strafbare daad te hebben gepleegd, waarbij ook de betref fende vrouwenarts was betrok ken. Want de wet verbiedt hier De ministerraad heeft gisteren een brief voor het parlement opge steld waarin zij zegt het op een aantal punten niet met de beslis singen van het parlement eens te zijn, zonder daar echter gevolgen aan te verbinden. Piet Dankert, de voorzitter van het Euro-parlement, zal daarom naar door Ferry Mingelen verwachting vandaag de begro ting tekenen en daarmee defini tief vaststellen. Het Europese Parlement week vorige week donderdag bij de stemmingen over de begroting op twee be langrijke onderdelen af van de wensen van de ministerraad. Het stelde de begroting van ruim 63 miljard gulden 350 miljoen gul den hoger vast dat de raad aan vankelijk wilde. De lidstaten aanvaarden dit nu, ook al omdat de juridische basis om dit aan te vechten nogal zwak is. Voorts zette het parlement de 1,8 miljard gulden compensatie voor Groot-Brittannië voor te hoge Britse bijdrage aan de Europese begroting in de reservepot. Het parlement hoopt op deze manier de lidstaten te dwingen op korte termijn een definitieve regeling voor de verlaging van de Britse begrotingsbijdrage vast te stel len. Voorlopig geeft dit geen probleem omdat het geld toch pas eind maart uitbetaald moet worden. In de tussentijd hopen de Euro pese lidstaten dan de budgetaf faire uit de wereld te helpen. Is er echter eind maart nog geen ak koord, en blokkeert het parle ment ook daarna nog die 1,8 mil jard, dan dreigt Groot-Brittannië de gewone afdrachten aan Euro pa in te houden. In dat geval zou de Europese Commissie, die de begroting moet uitvoeren, Groot- Brittannië voor het hof kunnen dagen. door Frans van Hasselt nog altijd abortus, tenzij daar voor van medische zijde fysieke of psychische indicaties worden vastgesteld. Die psyschische indicaties zijn er in 1978 onder de toenmalige rechtse regering bijgekomen, en de Grieks orthodoxe kerk was daarover al zo verstoord dat zij de toenmalige president Tsatsos dreigde met de ban als hij de wet tekende. Het liep echter met een sisser af. In de praktijk onder werpt nauwelijks een Griekse vrouw zich aan de „indicatie-pro- cedure" - het aantal officieel aan gegeven abortussen staat op ne gen per jaar, terwijl het totaal aan onofficiële, dus eigenlijk illegale, op vier vijfhonderduizend per jaar wordt geschat, bijna drie maal het aantal geboorten. Aangezien elke abortus 450 gulden kost moeten de 1390 vrouwen artsen van dit land aan hun in grepen elk jaar circa 18 miljoen gulden overhouden, onbelast want als strafbare handeling kan het natuurlijk niet worden opge geven. Een nu opgerichte „auto nome vrouwenbeweging" eist dat aan deze exploitatie een eind komt. Er moet, in samenspraak met de vrouwenorganisaties, een wet komen waarin abortus wordt gelegaliseerd en ook een plaats krijgt in het ziekenfondspakket. Voor alles eisen de vrouwen beter georgansiseerde voorlichting aangaande voorbehoedsmidde len. Abortus fungeert tot nu toe bij verreweg de meeste Griekse vrouwen als het enige middel te gen ongewenste geboorte. Ze senvijftig procent van de Griekse vrouwen begint na het eerste kind aan abortus en er zijn vrou wen die er al dertig hebben door gemaakt. De minister van ge zondheid spreekt van een „natio nale sport". Afgevaardigde en gyneacoloog Anastasopoulos, een van de weinige vrouwen artsen die zich bngerust betonen over de situatie, zegt dat het „moederinstinct" van de Griekse vrouw wordt bedreigd door het automatisme waarmee zij op abortus terugvalt. Zowel uit vrouwenorganisaties als uit de geneesmiddelenindustrie kan men openlijke beschuldigin gen horen dat een kongsie van vrouwenartsen een georgani seerde campagne voert tegen de pil en andere voorbehoedsmid delen om hun winstgevende klandizie niet te verliezen. De Autonome Vrouwenbeweging wil een nieuw en goed gecontro leerd onderzoek naar de werking van de medicinale voorbehoeds middelen, sterilasatie van de man inbegrepen, en de oprich ting van centra voor voorlichting op dit gebied in elke buurt en ge meente, onder vrouwelijke su pervisie. Miss Piggy 't best gekleed? LONDEN (DPA) - Prinses Diana heeft op de lijst van bestgeklede vrouwen in de wereld Paloma Picasso inge haald en is nu tweede. Eén is weer burggravin De Ribes, echtgenote van een Franse bankier. Miss Piggy, de Mup- pet-dame, die voor haar nieu we film een heel speciale ro be heeft gekregen, werd ook voorgedragen in het interna tionale onderzoek door de Sunday Times en wel door de Britse jury. Jacqueline Onassis, Audrey Hepburn en Lauren Bacall zijn 'uit', maar daarvoor kwa men nieuwe dames in de plaats, onder wie prinses Ca roline van Monaco (4), Nancy Reagan (7) en Diana Ross (9). Dit is het resultaat van het tweede onderzoek door de Sunday Times, waarbij het Britse blad weer modeken ners uit 17 landen heeft on dervraagd. MANILLA (UPI/DPA/AP) - Op de Filippijnen is een rechtse opposi tiepartij ontstaan die ernaar streeft president Marcos ten val te brengen. De nieuwe partij be staat uit geestelijken, vertegen woordigers van de middenklasse en enkele oud-politici, zo zei de Filippijnse legerleider Fabian Ver gisteren. Volgens Ver be schikt de partij over een geheim wapendepot en is ze van plan on rust te stichten voor de parle- Syrië dreigt met zelfmoordacties tegen vloot VS NEW YORK (UPI) - De Syrische minister van defensie, Mustafa Tlas, heeft gedreigd met zelf- moordaanvallen van Syrische pi loten op de Amerikaanse vloot voor de Libanese kust als de Ver enigde Staten zich blijven men gen in het Middenoosten-con flict. "Als Amerika doorgaat met deze vijandelijkheden tegenover ons zullen wij gebruik maken van Kamikaze-piloten en niet-pi- loten die zich willen opofferen", zo verklaarde Tlas in een inter view met het Amerikaanse week blad Newsweek. De bewindsman herhaalde verder dat de Amerikaanse piloot, die enige tijd geleden boven het door Syrië gecontroleerde deel van Libanon is neergeschoten, pas zal worden vrijgelaten wan neer de Amerikaanse militairen zich uit het gebied hebben terug getrokken. "Hoe kunnen wij de ze piloot uit handen geven zodat wy hem daarna weer op een vliegdekschip terug zien, waar hij weer een vliegtuig neemt en terugkomt om ons te beschie ten?", zo vroeg Tlas zich af. mentsverkiezingen van mei vol gend jaar. Twee belangrijke oppositiegroe pen hebben gisteren opgeroepen tot een landelijke boycot van die verkiezingen, omdat die een truc zouden zijn om het bewind president Marcos te versterken. Tot dusver had alleen de linkse nationalistische alliantie van stu denten, arbeiders en kerkelijke groeperingen opgeroepen tot een boycot van de verkiezingen. De Dq winkel van de juweliersfamilie Bulgari gematigde verenigde nationalis- Spaanse trappen. tische democratische organisatie (Unido) heeft gezegd bereid te zijn aan de verkiezingen deel te nemen als de persvrijheid wordt hersteld, alle politieke gevange nen worden vrijgelaten en de macht van Marcos wordt beknot. Ook de in de VS wonende voor zitter van de oppositionele Libe rale partij, Jovito Salonga, zei vóór een boycot te zijn. De ver kiezingen gaan om 200 zetels van de nationale vergadering. Op dit moment heeft de partij van Mar cos al die zetels, op een tiental na, in handen. LONDEN (GPD) - Meer dan 700 extra politiemensen zullen de komende weken in de Londense binnenstad patrouilleren na de bomaanslag van zaterdag bij het warenhuis Harrods, die vijf mensen het leven kostte. De Britse minister Brittan (binnenlandse zaken) heeft dat gisteren in het Lagerhuis aangekondigd. In woedende bewoordingen legde de minister de verklaring van het ver boden Ierse Republikeinse Leger (IRA) naast zich neer dat de bom zonder toestemming van de leiding door IRA-leden is geplaatst. „De IRA zegt dat alleen maar omdat ze heeft gemerkt hoe algemeen de afkeer en veroordeling is. Het is een staaltje walgelijke hypocrisie", aldus Brittan. De minister zei verder, dat de regering er ernstig over denkt Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, buiten de wet te stellen. Daarover zal intern echter eerst verder moeten worden gepraat, omdat de wijsheid gebiedt de gevolgen van een dergelijke stap grondig na te gaan, zo zei hij. De extra patrouilles in de grote Londense winkelstraten waren gisteren al direct zichtbaar. Van de meer dan negentig gewonden die zaterdag bij de bomaanslag vielen, bevonden zich gisteren nog twintig in het ziekenhuis. Onder hen vier kinderen. Zij hebben een stroom van belangrijke bezoekers langs zich zien gaan, zoals kroonprins Charles en prinses Diana. Een anonieme zakenman heeft inmiddels een beloning van 250.000 pond (1,12 miljoen gulden) uitgeloofd voor degene die de tip geeft die tot aanhouding van de daders leidt. ADVERTENTIE ROME - Op de voorpagina's van al le Italiaanse kranten wordt al weer over ontvoeringen gespro ken. Na de goed afgelopen ont voering van de anderhalfjaar ou de Elena Luisi, richt de aandacht zich nu op veel somberder zaker. Het betreft de 56-jarige Anna Ca- lissoni Bulgari, van de beroemde Romeinse juweliersfamilie, en haar 16-jarige zoon Giorgio, die door Hein ten Kortenaar op 19 november uit hun villa ten zuiden van Rome werden ont voerd en van wie het eerste lugu bere nieuws pas afgelopen zater dag werd ontvangen: aan de fa milie Bulgari stuurden de ont voerders een afgesneden oor, sa men met een foto van de twee slachtoffers, waarop Giorgio staat afgebeeld met een bloed- doordrenkt verband op de plaats van zijn rechteroor en zijn moe der met een van angst vertrok ken gezicht, terwijl een niet zichtbaar persoon haar een pi stool op de slaap drukt. Daarnaast stuurden de ontvoer ders een brief waarin zij onder meer schrijven: „Ziehier onze reactie op de inbeslagname van de Bulgari-bezittingen, die de rechter in overleg met de familie heeft verordend". Als het (in de brief niet genoemde) losgeld niet in zijn geheel op de afgesproken datum wordt betaald, zo luidt hun dreigement, zullen de gijze laars „uit de weg worden ge ruimd". De inbeslagneme van al le bezittingen van de families Ca- lissoni en Bulgari werd door de rechtbank van Latina verordend, om te voorkomen dat „de mis daad zou worden voltooid" door de betaling van het gevraagde losgeld. Soortgelijke beslissin gen zijn in vroegere ontvoerings- gevallen ook door andere rech ters genomen, maar er bestaat geen algemeen geldende richt lijn voor. Het is de tweede keer dat de fami lie Bulgari op deze manier wordt getroffen: in 1975 werd medefir mant Giovanni Bulgari ontvoerd en vrijgelaten na betaling van een losgeld. Na zijn vrijlating be pleitte hij absolute weigering om te onderhandelen en losgelden te betalen als de enige effectieve manier om een einde te maken aan de ontvoeringsplaag. Het wrede detail van het afgesne den oor roept de herinnering op aan de ontvoering van Paul Get ty III, die in juli 1973 werd ont voerd en pas in november van dat jaar vrij kwam, nadat zijn grootvader, de oliemagnaat Paul Getty I, tot onderhandelen was gedwongen door de toezending van Pauls oor en het dreigement, dat hij de jongen „in stukjes te rug zou krijgen" als hij in zijn weigering volhardde. Het losgeld bedroeg toen een miljard drie honderd miljoen lire. Een ongewoon element in de bood schap van de ontvoerders van Anna en Giorgio Calissoni is de ondertekening, die luidt: 'Comu- nisti d'Assalto", een onbekende naam die ongeveer als 'commu nistische stormtroepen' kan wor den vertaald. De politie hecht voorlopig weinig waarde aan de ze politieke invalshoek en ziet er eerder een poging in om de spo ren te vervalsen. TOKIO - De nieuw te vormen Ja panse regering zal aanzienlijk aan slagkracht inboeten, na het onverwacht grote verlies voor de regerende conservatieve Libe raal-Democratische Partij bfi de verkiezingen van afgelopen zon dag. Als de huidige premier Ya- suhiro Nakasone aanblijft als re geringsleider, zal hij het bijzon der moeilijk krijgen om de ver wachtingen waar te maken die hij voor de verkiezingen in bin nen- en buitenland heeft gewekt. Bfi elke beweging zal het nieuwe kabinet rekening moeten hou- door Ruud Kreutzer den met de tegenstellingen in ei gen gelederen en de toegenomen invloed van de oppositiepartijen. De tegenstellingen binnen de rege rende LDP traden al direct na het bekend worden van de ver kiezingsuitslag aan het licht. Tussen de diverse fracties in de LDP bestaat een permanente strijd om de macht, die de ko mende maanden extra hevig dreigt te worden. De aanvoer ders van twee van die fracties, Toshio Komoto en Takeo Fuku- da, eisten dat Nakasone de ver antwoordelijkheid op zich zou nemen voor de verkiezingsne derlaag, een nauwelijks bedekt verzoek om zijn terugtreden. Nakasone heeft al gezegd dat niet van plan te zijn, en schijnt te overwegen de leden van de op standige fracties te lijmen met het vooruitzicht van meer kabi netszetels. Zelfs als dat op de korte termijn lukt, dan nog blij ven de spanningen binnen de li beraal-democratische gelederen onvermeerderd voortbestaan. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Tokio is de LDP-terug- val als een schok aangekomen. De handelsgeschillen met het buitenland, en de Amerikaanse eis dat Japan meer aan zfin de fensie dient uit te geven, vragen om een krachtdadig kabinet. Een hoge ambtenaar verklaarde dat er weliswaar geen belangrijke veranderingen zijn te verwach ten in de buitenlandse politiek, maar dat hij en zfin collega's be zorgd zfin dat „de besluitvor ming negatief zal worden bein- vloed door een politiek instabie le situatie". Vooral de relatie met Amerika dreigt onder de situatie te zullen lijden. President Reagan heeft zfin politiek ten aanzien van Ja pan afgestemd op een door hem gehoopte overwinning voor de LDP en Nakasone. Ook de Japanse zakenwereld is be zorgd over de gevolgen van de verkiezingsuitslag. Leiders van werkgeversorganisaties hebben al verklaard dat zij vrezen dat de recente economische opbloei te niet gedaan zou kunnen worden als de regeringspartij niet in staat blijkt stimuleringsmaatregelen uit te voeren en de plannen voor bezuinigingen en administratie ve hervormingen door te zetten. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 De Noordierse terroristen heb ben het druk: 30 doden de af gelopen twee maanden in Ul ster zelf, twee in de Ierse Repu bliek (bij de bevrijding van de gekidnapte zakenman Don Ti- dey), en zaterdag vijf doden in Londen als gevolg van de bom aanslag bfi het warenhuis Har rods. Dat is een ontwikkeling die de aandacht verdient. Immers, de door Henk Dam afgelopen jaren vielen er suc cessievelijk steeds minder do den en gewonden in en rond Noord-Ierland te betreuren, maar de geweldsgrafiek wijst nu weer duidelijk omhoog. De cijfers van de afgelopen twee maanden zfin de ergste sinds juli '81, de dagen van Bobby Sands en de andere hongersta kers van de IRA. Toen, twee en een half jaar gele den dus, was het Europa Hotel in Belfast gevuld met oor logsverslaggevers die als gie ren het moment afwachtten waarop de zo lang voorspelde burgeroorlog tussen katholie ke (republikeinse) en protes tantse (loyalistische) Noordie ren dan toch eindelijk zou los barsten. Misschien moeten ze binnenkort wel terugkeren. De gebeurte nissen van de afgelopen weken hebben de (betrekkelijke) rust in Noord-Ierland van de laatste jaren in ieder geval wreed ver stoord. Het geweld in Ulster is vergelijkbaar met een veen brand: je weet nooit waar en hoe hevig het vuur weer zal op laaien. Enkele factoren spelen bij de nieuwe geweldsgolf een be langrijke rol. In de eerste plaats zijn met name de Repu blikeinse terroristische groe peringen - het Ierse Republi keinse Leger (IRA) en het Ierse Nationale Bevrijdingsleger (INLA) - hersteld van de klap pen die „verraders" hen had den toegediend. Dank zij overlopers kon de Noordierse politie de afgelo pen twee jaar een groot aantal bij het terrorisme betrokken mensen arresteren en laten veroordelen, maar die tactiek werkt nu niet meer zo goed. Dat komt, omdat de juridische waarde van de verklaringen van overlopers in toenemende mate betwijfeld wordt. Bovendien heeft een aantal van de overlopers (die de vrijheid, grote sommen gelds, en een nieuwe identiteit in een ver land krfigen aangeboden in ruil voor belastende verklarin gen) het op het laatste moment toch niet aangedurfd te getui gen, uit angst voor represailles tegen familieleden. De IRA kreeg verder eind sep tember een morele oppepper (en een belangrijke versterking van het „oorlogvoerende" ka der) toen niet minder dan der tig veroordeelde terroristen wisten te ontsnappen uit de Maze-gevangenis bij Belfast, nota bene de zwaarst bewaakte gevangenis in het Verenigd Koninkrijk. Sindsdien hebben twee moord partijen de situatie in Noord- Ierland verder op scherp gezet: de drievoudige moord vorige maand op kerkgangers in het plaatsje Darkley (daders: de INLA), en de moord begin de ze maand op de „rising star" onder de protestantse politici, Edgar Graham (daders: de IRA). Die moorden zorgden ervoor, dat ook de enige poging om loya listen 'en republikeinen op po litiek niveau wat nader tot el kaar te brengen, de raadgeven de assemblee die een jaar gele den door minister Prior (Noord-Ierland) in het leven was geroepen, zeker voorlopig om zeep is geholpen. De grootste politieke partij voor het protestantse volksdeel, de Official Unionist Party (OUP) onder leiding van James Moly- neaux, stapte uit de raad en heeft verklaard de assemblee te zullen blijven boycotten zo lang de veiligheidssituatie in Ulster niet naar de zin van de loyalisten is. Dat kan belangrijke gevolgen krijgen voor met name het doen en laten van de meest spraakmakende onder de loya listische politici, ds. Ian Pais ley. Hij had veel in de assem blee geinvesteerd. omdat hij in deze raad een goede mogelijk heid zag zich als staatsman te laten afschilderen, en zfin par tij, de met de OUP rivaliseren de Democratic Unionist Party (DUP) aan gewicht (en kiezers gunst) te laten winnen. Men vraagt zich angstig af, wat de illustere dominee gaat doen als de assemblee blijvend ont wricht blijkt. Terug naar de straat, en nu militanter dan ooit? Weer dreigen met zfin „Third Force", het gewapende legertje van zfin volgelingen dat hij in '81 voor de ogen van een verbaasde wereldpers liet paraderen? Ernstiger zelfs nog zfin de be richten die de afgelopen dagen zfin gekomen uit het kamp van de Ulster Defence Association (UDA), tijdens het hoogtepunt van het geweld in Noord-Ier land (de beginjaren '70) de pro testantse evenknie van IRA en INLA, maar nu een slapende reus waarvan nog maar zelden wordt gehoord. Vorige week is echter gebleken dat de UDA een nieuwe mili taire vleugel heeft opgericht onder de naam Ulster Defence Force (UDF), die meer dan 6000 leden telt. Daartoe is be sloten ten eerste omdat vele protestanten vrezen dat politie en leger in Noord-Ierland de si tuatie niet meer de baas kun nen, en ten tweede om klaar te staan voor de door deze protes tanten binnen tien jaar ver wachte burgeroorlog. Leden van de UDF, aldus woord voerder John McMichael, zfin naar Europa, het Midden-Oos ten en bestemmingen elders gereisd om er onderzoek te doen naar bestrijding van ter rorisme. Aangenomen wordt, dat in ieder geval Israel en Zuid-Afrika tot de door de UDF geraadpleegde landen be horen. Aan republikeinse zijde heeft de radicalisering, zoals die nu bij het protestantse volksdeel valt waar te nemen, al eerder plaatsgehad. Niet voor niets heeft Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, zo'n enorm succes onder de katho lieken uit vooral de armelfike wfiken in Belfast en London derry. Meer dan 100.000 stemmen trok Sinn Fein bfi de laatste verkie zingen, en dat moeten dus alle maal mensen zfin, die het ge weld van de IRA goedkeuren. Protestanten en katholieken zfin door dit alles nog verder uit elkaar gedreven dan ze toch al waren. Er is alle reden (erg) bezorgd te zfin. i v.m. kerstmis koopavond tot 21.00 uur op woensdag, donderdag en vrijdag

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7