c Kabinet: 2 dagen verpleging betalen Heromeproef valt verkeerd Verplichte herverzekering patiënten D Buitenland zet bij proef vraagtekens Eigenaar afgebrand complex stopt ermee CDA en WD tegen Amsterdams plan Simpel hulpje om uw ruiten ijs- en sneeuwvrij te houden voor f2,95. Shell helpt,ook met lage prijzen DINSDAG 20 DECEMBER 1983 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet staat niet onwelwillend tegenover het voorstel van CDA en WD om de eerste twee verpleegdagen in het ziekenhuis uit het zieken fondspakket te halen en door de patiënten zelf te laten betalen. De fondspatiënten moeten zich verplicht herverzekeren om dit eigen risico te dekken, waardoor de zieken fondspremie zal stijgen. Binnen het kabinet bestaat nog geen overeenstemming over de vraag of de laagste inkomens op deze manier niet te veel worden belast. Binnenland Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) zei dit giste ren in de kamercommissie voor volksgezondheid waar de bezui nigingen in de gezondheidszorg in de komende jaren werd be sproken. De regeringspartijen CDA en WD hebben het voor stel om de eerste twee verpleeg dagen door de patiënten zelf te laten betalen onlangs tijdens de begrotingsbehandeling inge diend. Toen zei de staatssecreta ris het idee positief te benaderen. De Tweede Kamer stemt van daag over het voorstel van beide partijen. Gisteren zei de staatssecretaris dat eerst een oplossing moet worden gevonden voor de negatieve ge volgen voor de laagste inko mens, wanneer meer premie moet worden betaald bij herver zekering. Die gevolgen moeten eerst worden opgevangen dan wel worden gecompenseerd, al dus Van der Reijden. In beginsel acht de bewindsman het moge lijk dat het kabinet 'eenheid van mening' bereikt. Maar volgens hem is geen bijzondere haast no dig om al per 1 januari een bezui niging van f 470 miljoen in het ziekenfondspakket volledig in te voeren. Het is niet bezwaarlijk als de maatregel pas halverwege het volgende jaar wordt inge voerd, aldus de staatssecretaris. CDA en WD hadden ook gesugge reerd onderdelen van het zieken fondspakket te schrappen, zoals de tandheelkundige hulpverle ning. Zij drongen er gisteren op aan dat dit in 1985 zou gebeuren. Dan zou ook voor de vrijwillig verzekerdende 'tweedagenmaat- regel' moeten ingaan, eveneens met verplichte herverzekering. In die volgorde kon Van der Reij den zich wel vinden. Hij vond ook dat beter 'grote delen' uit het Rechtbank laat verdachte na gijzeling 'vrij' HAARLEM (ANP) - De gijzeling door justitie van een Haarlemse huizenhandelaar is door de rechtbank in Haarlem opgehe- De 41-jarige Haarlemmer werd sinds juni 1982 gegijzeld. Hij wordt ervan verdacht vele ton nen uit het faillissement van het bedrijf Finance Service te heb ben verduisterd. Omdat hij vol gens justitie weigert inlichtingen te verstrekken, werd hij gegij zeld. Deze justitiële gijzeling was de langste in de geschiedenis van de Nederlandse rechtspraak. Een gijzeling in deze vorm wordt zel den meer toegepast. De Haarlemse rechtbank heeft de gijzeling opgeheven, omdat de persoon van de verdachte "te veel schade werd toegebracht". Het einde van de gijzeling betekent overigens niet dat de huizenhan delaar op vrije voeten is geko- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Bejaarden oorden: 2900 banen bedreigd DEN HAAG (ANP)- De door minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) voorgestelde bezuinigingen op de exploitatie van bejaar dentehuizen gaan 2900 ar beidsplaatsen kosten. Dit zegt de Landelijke Samen werking Bejaardentehuizen- organisaties (LSB) in een reactie op de kortingsplan nen. Volgens de organisatie wordt op de bejaardentehui zen geen 217,5 miljoen ulden bezuinigd, maar het dubbele. Als de Tweede Kamer ak koord gaat met de plannen van Brinkman, worden 2900 arbeidsplaatsen in gevaar ge bracht en wordt het verzor gingsniveau in de tehuizen aangetast. En dat terwijl de personeelsbezetting in de oorden toch al precies is uit gekiend, aldus de LSB. half bew. 8 7 1 half bew. 9 7 1 onbewolkt 8 6 1 geheel bew. 5 5 2 onbewolkt 9 7 1 licht bew. 7 5 1 onbewolkt 9 7 3 licht bew. 7 6 2 zwaar bew. 8 6 09 onbewolkt 9 7 0 regen 6 5 5 zwaar bew. 18 12 0 half bew. 16 8 0 half bew. 3 2 06 zwaar bew.10 6 13 half bew. 9 7 04 geheel bew. 5 2 6 zwaar bew. 5 0 28 geheel bew. —3 —5 0 regen 12 2 4 regen 2 1 13 DEN HAAG (GPD) - In de ons om ringende landen worden vraagte kens geplaatst bij het plan van het Amsterdamse gemeentebe stuur om heroïne te verstrekken aan zwaar verslaafden. Men vraagt zich af hoe wordt vastge steld of iemand zwaar verslaafd is. Ook is men bang dat verslaaf den uit eigen land naar Amster dam zullen trekken en met heroï ne op zak zullen terugkeren. West-Duitsland heeft inmiddels gedreigd met een procedure voor het Europese Hof van Justitie en een klacht bij de Internationale Controleraad voor Verdovende Middelen van de Verenigde Na ties. Groot-Brittannië Volgens het Britse ministerie van binnenlandse zaken is het on denkbaar dat in Groot-Brittannië met eenzelfde experiment zou worden begonnen als in Amster dam. Een niet gering deel van de heroïne op de Britse markt komt, volgens het ministerie uit Am sterdam. Vandaar dat een Britse politieman binnenkort in Neder land zal worden gestationeerd om dicht bij de bron van het kwaad een oogje in het zeil te kunnen houden. Toch wordt in Engeland al enige tijd op zeer kleine en bovendien afnemende schaal heroïne ver strekt aan verslaafden. Het gaat om ongeveer 100 mensen, aldus het Institute for the Study of Drug Dependance in Londen, een gezaghebbende onafhanke lijke instelling die onderzoek doet naar drugsverslaving. Richard Allen van de hulpverle ningsorganisatie voor verslaaf den Release in Londen vindt het Amsterdamse plan „interes sant". „Ik vraag me wel af hoe ze vast willen stellen wie de 300 zwaarst verslaafden zijn. Als wij hier zoiets zouden doen, zouden er gevechten tussen de verslaaf den om die status uitbreken". De woordvoerder van het Institute for the Study of Drug Dependan ce is ook positief: „Op zichzelf is SCHIPHOL (GPD) - Een Boeing- 747 van de Jordaanse luchtvaart maatschappij Alia heeft gister middag een geslaagde noodlan ding gemaakt op de luchthaven Schiphol. Het toestel, dat om half twee was geland op Schip hol, nadat het uit New York kwam, keerde naar die luchtha ven terug toen het boven West- Duitsland problemen kreeg met het landingsgestel. Tussen Munchen en Klagenfurt, op een hoogte van 37.000 voet, was de deur van het rechterdeel van het hoofdlandingsgestel af gebroken. De gezagvoerder be sloot om terug te keren naar Ne derland in plaats van te landen op een Duitse luchthaven. Noodlanding Boeing op Schiphol Volgens een woordvoerder van de luchthaven Schiphol kan men slechts gissen naar de beweegre den van de gezagvoerder. „Het is waarschijnlijk dat men hier de faciliteiten kent. De KLM heeft hier de mogelijkheid om Boeings-747 te repareren", aldus de woordvoerder. Op de luchthaven Schiphol werd direct groot alarm gegeven. Tien brandweerwagens en andere voertuigen snelden naar de Zwa- nenburgbaan, waar de Boeing aan de grond werd gezet. Voor dien had het toestel een kwartier rondgecirkeld boven de luchtha ven en had de gezagvoerder overleg gevoerd.met de luchtha venautoriteiten. Het toestel landde tenslotte op 10 van de in totaal 18 wielen. De 285 passagiers van het toestel kon den het vliegtuig via vliegtuig trappen verlaten. Groot alarm voor dit soort calami teiten wordt volgens de luchtha ven niet zo vaak gegeven. permanente maatregels voor de bejaarden- en de vrijwillige ver zekering worden genomen. De vraag of dan in 1986 een gewij zigd ziektekostenselsel voor alle Nederlanders kan worden inge voerd wilde Van der Reijden nog niet beantwoorden. In antwoord op vragen van de op positie zei Van der Reijden dat een zogenaamde algemene volksverzekekering alleen kans maakt als daaraan eigen risico's zijn verbonden. De huidige zie kenfondsverzekeringen hebben een te star pakket zonder keuze mogelijkheden. Volgens de be windsman geeft elke verande ring daarin inkomensverschui vingen, die naar een algemene verzekering echter het sterkst. Van der Reijden wilde geen toezeg ging doen waneer de eigen bij drage voor medicijnen wordt af geschaft. Hij hoopt dat artsen en apotheken uit zichzelf minder geneesmiddelen zullen voor schrijven. Als blijkt dat deze ma tiging ook rond de f 170 miljoen gulden bespaart, kan de eigen bijdrage worden afgeschaft, al dus de staatssecretaris. Mogelijk bereiken artsen, ziekenfondsen en apothekers deze week nog een nieuwe overeenkomst over het zogenaamde voorschrijfpa- troon, zo deelde de bewindsman Voor het overleg in de Tweede Kamer over de woonwagencentra bestond gisteren grote belangstelling, ook uit Leiden. Uitgerust met spandoeken werd op het Binnenhof door woonwagenbewoners gedemonstreerd. Voor hun vertrek uit Leiden maakten de woonwagenbewoners uit deze stad duidelijk waar hun actie op is gericht: het centrum aan de Haarlemmertrekvaart mag niet worden verkleind. (Foto Holvast». het Amsterdamse experiment de moeite waard, omdat geen enke le andere manier van hulpverle nen tot nu toe echt succesvol is gebleken". België Het voorgenomen Amsterdamse experiment wordt door de be voegde afdelingen van de Belgi sche rijkswacht met lede ogen gevolgd. Men ziet er kortweg ge zegd niets in, zo blijkt uit een reactie van een woordvoerder van de rijkswacht in Brussel. „De zaak zal alleen maar vererge ren door deze aanpak; het zal meer zwaar verslaafden aantrek ken. Wellicht gaat er ook een nieuwe zwarte markt ontstaan als het mogelijk blijkt het spul weer door te verkopen", aldus de woordvoerder. Volgens een woordvoerder van mi nister Gol (justitie) is er geen offi cieel Belgische protest bij de Ne derlandse autoriteiten aangete kend tegen het experiment. West-Duitsland Op het Westduitse ministerie van familiezaken en gezondheid zegt een woordvoerder dat als het Amsterdamse experiment door gang vindt, dit in strijd is met de geldende rechtsregels. De Bondsrepubliek zal niet schro men de gemeente Amsterdam of de Nederlandse staat voor het Europese Hof van justitie te da gen. Deze stap kan worden ge volgd door een klacht bij de VN- instantie ter bestrijding van drugs, de Internationale Contro leraad voor Verdovende Midde len. In Bonn is men vooral bang dat het Amsterdamse experiment op nieuw Duitse jongeren zal aan trekken, die in het bezit van he roïne betrekkelijk gemakkelijk de grens weer kunnen passeren. Eenmaal terug in eigen land zou den zij deze kunnen verkopen aan de volgens officiële tellingen 50.000 Westduitse heroïnever- slaafden. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) is bereid een aantal regionale woonwagencentra te handhaven. Ze moeten dicht bij een woon wijk liggen, of dicht bij een woonwijk komen te liggen en ze mogen niet groter zijn dan veer tig standplaatsen. De nieuwe visie van de minister komt gedeeltelijk tegemoet aan een motie, die PvdA-woordvoer- der Van Ooijen gisteravond, me de ondersteund door het CDA en de WD, heeft ingediend in de Tweede Kamer. De motie zegt dat verafgelegen kampen moe ten worden opgeheven en dat bo ventallige woonwagens moeten verdwijnen op kampen. Hoewel wagens op de grotere woonwa genkampen mogen staan is nog niet precies bekend. De staatssecretaris zal overleggen met de provincies en de Kamer volgend jaar een lijst overleggen van de te handhaven grote kam pen en over het aantal wagens. Bij het handhaven van grotere, maar afgeslankte, kampen zal een van de voorwaarden zijn dat de standplaatshouders ieder een eigen gas-, licht- en waterreke ning krijgen. De gemeenten moeten erop toezien dat woon wagenbewoners precies zo wor den behandeld als woningbewo ners. Dat geldt ook omgekeerd. Woonwagenbewoners zullen elektriciteit en dergelijke moe ten betalen. Brokx: centra woonwagens mogen groter De staatssecretaris blijft erbij dat de nieuwe kleine kampen maxi maal vijftien standplaatsen mo gen tellen. In bijzondere omstan digheden is een kleine verhoging mogelijk. Een ondergrens wilde staatssecretaris niet aangeven. Voorwaarde voor het welslagen van dit kleine-kampenbeleid is de medewerking van vooral ge meentebesturen om ook vol doende standplaatsen te creëren. Het ontbreekt volgens staatsse cretaris Brokx vaak aan voldoen de bereidheid van gemeentebe sturen om kampen binnen de ei gen grenzen te realiseren of uit te breiden. Hij zei daarover gisteren: „Dezelf de gretigheid die gemeenten aan de dag leggen om woningwetwo- nigen te realiseren, zou er ook voor woonwagenstandplaatsen moeten zijn. Als ik een gemeente bel met het aanbod veertig extra woningwetwoningen te bouwen boven het normale aantal, dan zou ik niet de argumenten horen zoals: we hebben geen grond, we hebben geen goed bestemmings- De bewindsman vindt het een taak voor de provinciebesturen die volgens hem verkeerde mentali teit om te buigen of in ieder geval te zorgen dat gemeenten hun verplichtingen nakomen. Het ministerie van volkshuisves ting zal proberen via intensieve voorlichtingscampagnes de weerzin van zowel de woonwa genbewoners als de huisbewo ners in de buurt tegen nieuwe kampen weg te i Hondsdolheid in Z.-Limburg VALKENBURG (ANP) - In Zuid- Limburg zijn de laatste tijd op meerdere plaatsen dode vossen, die aan hondsdolheid leden, aan getroffen. Twee jongens van 14 jaar uit de buurt van Valkenburg, hebben een dode vos gevonden die met hondsdolheid besmet bleek te zijn. Uit voorzorg zijn beide jon gens ingeënt, aldus de politie. Voorzover bekend is dit de zeven de met hondsdolheid besmette vos die in de bossen in Zuid- Limburg is gevonden. AMSTERDAM (GPD) - „Ik gooi de handdoek in de ring", aldus Joop de Vries, eigenaar van het door brand verwoeste vermaakcen- trum in Amsterdam. De 48-jarige „Keizer van de Wallen" heeft geen kracht meer om opnieuw een dergelijk imperium op te bouwen. Hij zegt: „Als je in Am sterdam iets neerzet krijg je steeds weer de wind van voren. Of van je concurrenten, óf van de overheid". In het uitgebrande complex op de Oudezijds-Achterburgwal be vonden zich behalve de sexclub Casa Rosso de sociëteit Club Ca bala, het theater Pink Elephant, een fitness-centrum en een sportzaal. De schade wordt door de woordvoerder van de familie De Vries, Paul Stoppelman, ge schat op vele miljoenen guldens. De panden waarin Casa Rosso was gevestigd zullen tot op de eerste verdieping moeten wor den afgebroken. Van de sociëteit Club Cabala worden de bovenste twee etages gesloopt. Maar de werkelijke schade is nog groter. „Er zijn een paar honderd men sen brodeloos geworden, en je moet eens met de VW gaan pra ten over de verliespost die het wegvallen van deze toeristische attractie betekent", aldus Stop pelman. Paul Stoppelman benadrukt dat de sociëteit niets te maken had met de sexactiviteiten van Casa Ros so was gespecialiseerd. „De gere gistreerde sociëteitsleden kon den hun geluk beproeven in de speelzaal, die als een casino was ingericht. In het theater op de tweede verdieping is vorige week donderdag nog onder lei ding van televisiepresentator Ivo Niehe de finale van een grote ta lentenjacht gehouden. In de sportzaal daarboven werd onder meer les gegeven in aerobic dan sen door Joop Oonk en er kwa men mensen uit het hele land stage lopen. Heel veel televisie- coryfeeën en artiesten hielden hier hun conditie op peil". Over de brandstichter, de 36-jarige waarschijnlijk uit Israël afkom stige Jozef L., zegt de woord voerder dat hij na een maand door de personeelchef is ontsla gen omdat hij niet voldeed. Hij bleef komen omdat hij inmiddels bevriend was met de 24-jarige caissière Ria Brinkman. De politie heeft in de flat van de caissière een briefje gevonden waaruit zou kunnen blijken dat Jozef zijn ex-vriendin had willen betrekken bij zijn wraakplannen. In het Engels had Ria Brinkman geschreven dat zij nog van hem hield, maar niet met hem mee wilde werken. De Israëliër heeft geen brand schoon verleden. Hij is in 1970 in de Verenigde Staten veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf we gens doodslag. In Israël heeft hy fraude met nepjuwelen ge pleegd, aldus de politie. DEN HAAG (GPD/ANP) - De rege ringspartijen CDA en WD in de Tweede Kamer wijzen het plan van Amsterdam voor een proef met legale verstrekking van he roïne van de hand. Aanvankelijk leek het plan door een meerder heid van PvdA, WD en de klei ne linkse partijen te worden ge steund. Maar gisteravond liet de WD weten alsnog overwegende bedenkingen tegen het plan te hebben. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) is niet op voorhand tegen een dergelijke proef. „Maar er zal nog heel wat water door de Amstel stromen, voordat in Amsterdam heroïne verstrekt zal worden", zei hij. Het kabinet liet vorige week al weten dat het de Amsterdamse proef in principe afwijst. Burgemeester Van Thijn maakte het plan van het Amsterdamse gemeentebestuur gisteren op een persconferentie in Den Haag bekend. In het kader van een al gemene aanpak van het drugs probleem zou aan 300 zwaar ver slaafden heroïne moeten worden verstrekt. Het eenjarige expert- 'Qliiifotiib-' ment moet volgens het gemeen- tebestuur onder strenge controle Burgemeester Van Thijn bena- sprong" maakt. Utrecht meent dat het experiment een te grote groep verslaafden omvat; dat vindt ook het gemeentebestuur van Rotterdam. ADVERTENTIE onbewolkt zwaar bew. 10 7 4 zwaar bew. 6 5 07 motregen 10 6 01 zwaar bew. 18 0 3 licht bew. 17 8 0 licht bew. 19 14 0 zwaar bew. 10 1 0 onbewolkt 17 6 02 sneeuw -2 -2 08 zwaar bew. 9 7 zwaar bew. 16 14 15 regen 15 14 13 sneeuw 0-1 1 regenbui 12 5 07 mist 4—1 07 half bew. 20 12 4 zwaar bew. 12 10 04 zwaar bew. 24 18 0 zwaar bew. 19 11 0 onbewolkt 20 0 0 Bij Shell bent u aan het goede adres voor prima benzine tegen konkurrerende prijzen en allerlei handige artikelen. Zo hebben we tijdelijk een handige plastic-folie met twee zuignapjes, waarmee u heel simpel uw voor- of achterruit sneeuw- en ijsvrij houdt. Elk deelnemend Shell station, dat u kunt herkennen aan het reklamemateriaal, heeft het, zolang de voorraad strekt. staan van artsen van de GG GD. Verder moet de politie de handel in harddrugs forser aanpakken om te voorkomen dat buitenlanders naar Amsterdam komen om he roïne te gebruiken, zei Van Thijn. Hij hekelde op de perscon ferentie het kabinet, dat volgens hem voorbarig heeft gereageerd. Er zal nu met het kabinet moeten worden overlegd, meent Van Thijn. Als het 'groene licht' niet wordt gegeven, zal Amsterdam niet op eigen houtje doorzetten, zei hij. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer is in principe voorstander van het experiment met legale heroïneverstrekking. De VVD toonde zich eerder voorstander, maar het liberale kamerlid me vrouw Lucassen-Stautener wees gisteren het Amsterdamse plan "zoals thans geformuleerd" af. Zij vindt dat het plan niet vol doet aan enkele, voor de WD belangrijke voorwaarden, zoals sociale begeleiding van verslaaf den en een grondige evaluatie achteraf. Bovendien vindt zij dat alleen verslaafden, die in het Amsterdamse bevolkingsregis ter staan ingeschreven, aan de proef mogen meedoen. Het CDA wijst evenals D'66 legale ver strekking af. Volgens deze twee partijen lost een dergelijke proef niets op. De grote steden zijn over de voor gestelde Amsterdamse proef evenmin te spreken. Den Haag vindt dat Amsterdam een „nood- drukte dat de proef met heroïne verstrekking slechts het 'sluit stuk' is van een algemeen beleid gericht op het terugdringen van het drugsgebruik. „Amsterdam heeft de buik vol van de drugs problemen. Er zijn 8000 verslaaf den in Amsterdam, van wie on geveer 800 Duitsers zijn. Er zijn het afgelopen jaar 53 heroïnedo- den gevallen. Met het nieuwe be leid is Amsterdam vastbesloten om af te komen van die magneet functie", aldus Van Thijn. Het belangrijkste onderdeel in het bestrijdingsprogramma is de hardere aanpak van de drugs handel en van de daarmee ver bonden criminaliteit. Volgens Van Thijn kan daarmee worden voorkomen, dat buitenlanders „als vliegen op de stroop" afko men. Het openbare-ordebelcid moet harder worden, de handel aangepakt en de concentraties op straat moeten worden verbo den, aldus de nota van het ge meentebestuur. Ook de handela ren-gebruikers zullen niet meer worden ontzien, omdat deze groep zorgt voor de ergste over last op straat. De overlast voor de buurt moet worden tegengegaan door „per manente surveillance". Ten slot te zal het hele criminele circuit, tot en met de heling, krachtiger worden aangepakt. De narcotica brigade van de Amsterdamse po litie moet voor dit doel worden verdubbeld. Dat betekent dat er 36 mensen op deze afdeling moe ten bykomen. Het totale plan kost 3 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5