Bij Messerschmitt 5000 banen verloren 69,- l in kse premier reikt Griekenland de hand Bollenvak moet snel en eendrachtig vernieuwen FNV doet weer mee, CNV beraadt zich Vervuilde lucht beschadigt planten M&S*maakt mode betaalbaar Varia HILLEGOM - Een verdere ver starring van het bloembollenvak dreigt als niet snel wordt inge speeld op nieuwe ontwikkelin gen op het gebied van marke ting, management en automati sering. Dat kan ten koste gaan van de goede concurrentieposi tie die de Nederlandse bloembol lensector bezit in het buitenland. Die conclusie trekt de Rabobank in een rapport over het bloem bollenvak. De bloembollenteelt vindt in Ne derland plaats bij ongeveer 4200 bedrijven op 14.000 hectare (1970: 9000 bedrijven op 12.000 hectare). Behalve verouderde op vattingen belemmert ook de ver stedelijking in de van oudsher bekende teeltgebieden (de Bol lenstreek en Kennemerland) aanpassing van de bedrijfsstruc tuur. Verder wijst de Rabobank op de hevige onderlinge concurrentie tussen exporteurs op de buiten landse markten, die de prijzen onder druk zet. Mede daardoor blijven de exportbedrijven te klein om nieuwe afzetmarkten te ontwikkelen. Het is het tijd dat alle geledingen in de bloembol lensector de handen ineen slaan, aldus de Rabobank. DNB steunt geldmarkt AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landsche Bank heeft gisteren 19,5 miljoen dollar opgekocht van de banken. Die moeten dat bedrag aan dollars over twee maanden terugkopen. Met deze "dollarswaps" verruimt De Ne- derlandsche Bank de geldmarkt tijdelijk met ongeveer 60 mil joen, zo is uit de markt verno men. Verder heeft de centrale bank 67,5 miljoen dollar voor één maand gekocht. Daarmee wordt de markt met omstreeks 210 miljoen verruimd. Vrijdag steunde De Nederlandsche Bank de geldmarkt met een swaptransactie ten bedrage van 31,5 miljoen dollar 98 miljoen). Begin verleden week was het te kort op de geldmarkt toegeno men van 6,4 miljard tot 7,8 miljard. ANKARA (AFP/Reuter) - Premier Turgut Ozal van Turkije heeft gisteren, bij de presentatie van zijn regeringsprogramma, de "vriendschapshand" gereikt aan Griekenland, waarmee Turkije herhaaldelijk ruzie heeft gehad. Hij verklaarde dat de Islamiti sche wereld centraal staat in het buitenlandse beleid van de eer ste Turkse burgerregering sinds de militairen in september 1980 de macht overnamen. Hij beloof de dat de staat van beleg geleide lijk zal worden opgeheven en zei "zich bewust te zijn van het be lang van het amnestie-vraag stuk". Over de verhouding tot Grieken land zei Ozal dat "onze regering er van overtuigd is dat onze be langen op lange termijn gelijk zijn en dat meningsverschillen langs vreedzame weg, op basis van gelijkheid kunnen worden opgeheven". Hij zei verder dat de betrekkingen met het Westen en de rechtstreekse relaties met het Midden-Oosten en de Islamiti sche wereld voor Turkije even belangrijk zijn. Over de NAVO zei de nieuwe Turk se premier dat "ons lidmaat schap van de alliantie een ele ment van evenwicht vormt dat onze veiligheid waarborgt en de vrede handhaaft in de regio en in de wereld". Ook wil hij de be trekkingen met de Verenigde Staten nauwer aanhalen onder het handhaven van stabiele be trekkingen met de Sowjet-Unie, de noordelijke buurman van Turkije. Het parlement begint donderdag met de bespreking van het rege ringsprogramma. Begin volgen de week komt de vertrouwens kwestie aan de orde. Het lijkt ze ker dat Ozal het fiat van het par lement krijgt, omdat zijn Moe derlandpartij bij de verkiezingen van november met 211 afgevaar digden een absolute meerder heid wist te behalen in de volks vertegenwoordiging. Drapperie japon met clips sluiting, in de kleuren zwart en Poolse primaat tegen politieke activiteiten AMSTERDAM (ANP) - De FNV wil kort na de jaarwisseling een eerste gesprek met het kabinet hebben over de regeringsvoor stellen voor maatregelen met be trekking tot de sociale uitkerin gen per 1 juli volgend jaar. Als dit gesprek bevredigend ver loopt, zal de FNV haar landelijk overleg- en advieswerk aangaan de sociaal-economisch beleid en de wijziging van het sociale stel- stel hervatten. Dat heeft de fede- ratieraad van de FNV gisteren besloten. Onderzoek naar euthanasie in Delfts ziekenhuis DEN HAAG (ANP) - De hoofdof ficier van justitie in Den Haag laat een onderzoek instellen naar een geval van euthanasie in het Sint Hyppolytus-ziekenhuis in Delft. Minister Korthals Altes (justitie) heeft dit gisteren geant woord op schriftelijke vragen van het GPV-Tweede-Kamerlid Schutte. Schutte stelde zijn vragen naar aanleiding van uitspraken van een anesthesioloog van het zie kenhuis dat daar verzoeken om euthanasie "in de meest actieve vorm" worden ingewilligd. Volgens het kamerlid valt dat niet te rijmen met het standpunt van het kabinet dat iedere overtre ding van het wetboek van straf recht op dit punt zal worden ge toetst aan de wet en de tot stand gekomen jurisprudentie. Volgens de minister heeft de hoofdofficier van justitie in de uitlatingen aanleiding gevonden tot uitvoerig overleg met de ge neeskundig inspecteur in de pro vincie Zuid-Holland. Het overige advieswerk waarbij de FNV via allerlei colleges is be trokken zal na de publikatie van de kortingsmaatregelen per 1 ja nuari in de Staatscourant weer worden opgepakt. De FNV had drie weken geleden alle overleg met en advisering aan het kabi net opgeschort uit onvrede over het verloop van de onderhande lingen over de kortingsmaatrege len. De christelijke vakcentrale CNV is niet bereid nog deze winter met het kabinet over de per 1 juli vol gend jaar voorgestelde maatrege len in de sociale zekerheid te gaan praten, voordat precies dui delijk is hoe groot de overleg- ruimte is. Dat heeft het CNV gis teren na afloop van een vergade ring van de verbondsraad laten weten. "De verbondsraad heeft geen en kele behoefte aan een herhaling van eerdere bijeenkomsten, waarbij de uitslag vaststond en alleen gesproken kon worden over de instrumenten. Niet al leen de instrumenten, maar ook de doelen moeten bespreekbaar ziin". aldus een verklaring. Het CNV reageert daarmee op de briefwisseling de afgelopen week tussen minister De Koning (sociale zaken) en voorzitter Kok van de FNV. Kok had voorge steld nog deze winter over een aantal kabinetsmaatregelen per 1 juli te gaan praten en minister De Koning heeft op dat voorstel po sitief gereageerd. Volgens Kok heeft De Koning in zijn brief vol doende aanknopingspunten voor overleg geboden. Het CNV liet weten een uitnodi ging voor het gesprek af te wach ten en aan de hand van de in houd daarvan de CNV-opstelling te zullen bepalen. Bij MBB werken op het ogenblik nog 37.100 mensen. Dit jaar zijn al 1400 arbeidsplaatsen verdwe nen zonder dat werknemers ont slag behoefde te worden aange zegd. In het komende jaar moe ten er 2000 arbeidsplaatsen weg. Of dat zonder gedwongen ontsla gen mogelijk is moet nog worden afgewacht, aldus Vogels. In de jaren 1985 tot en met 1987 zal de personeelssterkte moeten wor den verminderd tot ongeveer 32.000 man. Vogels zei dat 1983 over het geheel genomen een geslaagd jaar voor MBB mag heten. De omzet steeg met 5,2 procent tot bijna zes mil jard mark. De investeringen in produktiemiddelen daalden met twintig procent tot 198 miljoen mark maar de uitgaven voor re search en ontwikkeling stegen met ongeveer hetzelfde percen tage tot 232 miljoen mark. Voor het komende jaar wordt naar een omzet van 6,02 miljard mark gestreefd. Voor investeringen in produktiemiddelen is 184 mil joen mark uitgetrokken en voor research en ontwikkeling 242 miljoen mark. Begin volgend jaar wil MBB nieuwe stappen op het terrein van proces- en ener gietechniek doen die binnen eni ge jaren al voor een omzet van een half miljard mark moeten zorgen, aldus Vogels. Tweede huwelijk prinses Caroline MONACO (RTR/UPI) - Prin- ses Caroline van Monaco treedt op 29 december in het huwelijk met Stafano Casi- raghi, zoon van een rijke Ita liaanse familie. De bruid is 26 jaar en de bruidegom 23. Het huwelijk wordt in Monaco gesloten in het paleis van Ca roline's vader, prins Rainier. Het wordt het tweede huwelijk van de prinses, die twee jaar getrouwd is geweest met de Franse zakenman Philippe Junot. Die verbintenis werd in oktober 1980 ontbonden, omdat de rooms-katholieke kerk heeft geweigerd het eer ste huwelijk van prinses Ca roline te annuleren trouwt ze nu niet voor de kerk. Arrestaties in West-Duitsland KARLSRUHE (UPI) - De Westduitse politie heeft gisteren vier mensen gearresteerd die worden verdacht van het beramen van bomaanslagen op Amerikaanse en NAVO-bases. De verdachten waren voordat ze wer den aangehouden al enkele weken geschaduwd. Na een overval ont dekte de politie materiaal om bommen te maken en aanwijzingen dat de vier van plan waren aanslagen te plegen op Amerikaanse wapende pots en kazernes en op munitie-opslagplaatsen van de NAVO. De procureur-generaal van de Bondsrepubliek, Kurt Rebman, beschreef de arrestaties als een belangrijke stap in de vernietiging van de Rote Armee Fraktion, ook bekend als de Baader-Meinhofbeweging, die vooral in de jaren zeventig West-Duitsland terroriseerde. MÜNCHEN (DPA) Bij Messerschmitt-Boelkow-Blohm moeten de komende jaren meer dan vijfduizend arbeidsplaatsen verdwijnen in het kader van een reorganisatie plan dat "de voorwaarden voor nieuwe groei" moet scheppen, aldus de topman van het Westduitse vliegtuigbouwconcern, Hanns Arnt Vogels, gisteren op een persconferentie in München. Ml 36 t/m 44 DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van luchtverontreiniging kan er in ons land aanzienlijke op- Vereniging EPP UTRECHT (GPD) - Ruim hon derd patiënten die lijden aan een zeldzaam voorkomende en bijna ongeneeslijke overgevoeligheid voor zonlicht hebben in Utrecht een belangenvereniging opge richt. Het doel van de vereniging is meer bekendheid geven aan de ziekte Erythropetische Protopor- phyrie (EPP), zodat er meer be grip ontstaan voor de patiënt. Bij 200 Nederlanders is de ziekte, een erfelijke afwijking, vastge steld. Naar schatting zouden hoogstens 100 mensen ook nog EPP hebben zonder dat dit als zodanig is herkend. Volgens mevrouw Luk, moeder van een 18-jarige EPP-patiënt, is door een publicatie in deze en andere kranten, die zijn aange sloten bij de Gemeenschappelij ke Pers Dienst, een tiental men sen opgespoord bij wie de ziekte is vastgesteld. Het contactadres van de belangen vereniging is: Thorbeckestraat 72, 2313 HG Leiden. brengstvermindering en blad- schade bij planten voorkomen. De schade kan oplopen tot enke le tientallen procenten, aldus mi nister Winsemius (milieubeheer) in antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer over het milieu beleid. Tijdens een gisteren gehouden overleg met leden van de vaste kamercommissie voor het mi lieubeheer werd aangedrongen op de versterking van de positie van de milieuminister. Minister Winsemius nam enigszins afstand van die opvatting. Hij liet namelijk blijken dat het niet gaat om versterking van de positie van de bewindsman, maar veel eer omd e versterking van het be leid. De eerder aangekondigde nota over zure regen verschijnt om streeks de jaarwisseling, aldus $e minister. Hij gaf de Kamer onthutsende cijfers over de bos- schade in West-Duitsland als ge volg van de zure regen: vorig jaar is de totale bosschade meer dan verviervoudigd (van 8 tot 34 pro cent). Vooral van de naaldbomen is een relatief groot oppervlak onherstelbaar beschadigd. Tijdens het overleg werd een aan tal moties ingediend, waarin wordt gevraagd om ondermeer verlaging van de zwaveldioxyde uitstoot van industrieën - Lammers burgemeester Almere DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 januari is Han Lammers benoemd tot burgemeester van Almere, dat dan de status van gemeente krijgt. Lammers (52), lid van de Partij van de Arbeid, is thans landdrost van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders. Hij zal deze func tie blijven uitoefenen voor het resterende gebied van het openbaar li chaam. Ook Zeewolde krijgt op 1 januari de status van gemeente. Met ingang van die datum is mr. H. Bruins Slot benoemd tot burgemeester van die gemeente. Aan hem is gelijktijdig eervol ontslag verleend als burge meester van de gemeente Winsum. Bruins Slot (35) is lid van het CDA. Prinses Caroline werd 1 december j.l. gefotografeerd met haar aanstaande echtgenoot Stefano Casiraghi(Foto UPi/France sotr) van priesters WARSCHAU (DPA) - De primaat van Polen, kardinaal Jozef Glemp, heeft zich uitgesproken tegen politieke activiteit van priesters. In zijn kerstbood schap, die tijdens de feestdagen in alle Poolse kerken zal worden voorgelezen en die gisteren in handen kwam van Westerse jour nalisten in Warschau, roept de primaat op tot redding van het vaderland door verzoening. Gezien de spanningen in de wereld en het over de mensheid hangen de levensgevaar kan Polen zich niet als "gloeiende vonk" opstel len tussen de tegenover elkaar staande supermachten, aldus Glemp. In deze moeilijke tijd wil ook de kerk het land dienen. Overeenkomstig de aanbevelin gen van het Vaticaan waar schuwt het episcopaat de pries ters ervoor zich met politiek te bemoeien. De Poolse autoriteiten hebben zich herhaaldelijk bij de kardinaal be klaagd over de politieke betrok kenheid van verschillende pries ters. Kokerrok in prachti, velourskwaliteit, in zwart. Mt 36 t/m 46 6

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4