AUTO LEITHON AUTO Suzuki SA 310: nog een kleine auto uit Japan Peugeot 205 diesel: ijzersterk nummer De nieuwe Peugeot 205 diesel Mercedes poogt meer automobilisten in diesel te lokken Hof stelt Seat in gelijk Reparatiegarantie is terug Onbeperkte accugarantie Onderhoud van kunststof GM neemt handschoen op Nieuwe Fiat-modellen PAGINA 16 Varia DINSDAG 20 DECEMBER 1983 Samengesteld door Koos Post Het aanbod van kleine, zuinige Japanse auto's groeit snel. Kondigde kortgeleden Honda de komst aan van de 'Jazz' (een wagen van 3,38 meter lengte met een 1,2 liter motor), nu heeft Suzuki laten weten dat in januari naast de populaire Alto de maar weinig grotere SA 310 in de showrooms zal worden gezet. Deze SA 310 is een auto van 3,58 meter lengte, die is uitgerust met een opvallend rustige één liter motor, die een maximaal vermogen heeft van 50 paarde- krachten. Dat zou goed zijn voor een acceleratie van 0 tot 100 kilometer binnen de zes tien seconden en een topsnel heid van 145 kilometer per uur. De gunstig geringe luchtweer- stand (cw 0.38) draagt bij tot een laag benzineverbruik, ge middeld ongeveer één op ze ventien. De wagen is voorzien van tand heugelbesturing, onafhankelij ke ophanging van de voorwie len, een lichte starre achteras met bladveren, schrijfremmen voor en trommelremmen ach ter. Suzuki SA 310 In de eenvoudigste uitvoering (die 14.245 gulden moet gaan kosten) kan de leuning van de achterbank alleen in zijn ge heel worden neergeklapt. In de ruim duizend gulden duurdere SA 310 GL kan die achterbank ook in gedeelten worden neer gehaald. Maar dat is natuurlijk niet het enige verschil, de uit voering is ook completer en lu xueuzer. Er is in het ontwerp met succes veel geluiddem pend materiaal gebruikt. Suzuki heeft in Japan een nieu we fabriek neergezet om deze SA 310 in voldoende mate te kunnen produceren. In die fa briek wordt gebruikt gemaakt van 137 door Suzuki zelf ont worpen en gebouwde robots. De grootste verrassing bij de Ne derlandse introductie van de dieselversie van de 'kleine' Mercedes 190 was eigenlijk de prijs. De dieseluitvoering bleek nauwelijks duurder uit te komen dan de benzine-190. Een verschil van zo'n tweehon derd gulden mag men immers verwaarlozen op een bedrag van ruim 43 mille. De 190 diesel rijdt aanmerkelijk zuiniger dan zijn benzinebroer, de importeur zegt gemiddeld 1 op 14,7 tegen 1 op 11. Diesel is op dit moment nog altijd onge veer zestig cent per liter goed koper dan super-benzine. Cij feraars kunnen dan snel bere kenen dat de brandstofprijs per kilometer bjj een diesel heel wat gunstiger uitkomt dan bij de benzineversie. Mer cedes zegt: 8 cent per kilome ter bij diesel tegen 16,6 cent bij benzine. Met zulke verschillen is die 400 gulden motorrijtuigenbelas ting meer snel terugverdiend, temeer omdat een dieselwagen normaal gesproken ook langer meegaat, zodat dus de afschrij ving lager kan worden gesteld. De nieuwe geconstrueerde vier cilinder, twee liter dieselmo tor, die in de Mercedes 190 is geplaatst moet de eerste zijn van een hele serie. Te zijner tijd komen de uitvoeringen met vijf of zes cilinders en na tuurlijk ook met turbolader. De nu gebruikte motor valt ei genlijk tegen, hij is snel noch stil. We zijn in het brede die selaanbod dat nu op de perso- nenautomarkt te vinden is, snellere en rustiger kracht bronnen tegengekomen. Maar de diepe brom, die deze Mercedes-motor kenmerkt, is niet onaangenaam om te horen en neemt bovendien niet met de snelheid in kracht toe. En als men lang doordrukt kan men met deze Mercedes-diesel nog redelijk snel uit de voeten. Maar het duurt wel lang eer men in de buurt van de 160 km per uur komt. Mercedes verwacht dat deze die sel het leeuwedeel van de ver kopen van de 190 zal gaan uit maken. Gezien de prijsstelling kan het nauwelijks anders. Men vraagt zich af: waarom? De benzineversie wordt niet goedkoper. Bovendien zijn ook extra's als een vijfbak en een stuurbekrachtiging aan zienlijker lager geprijsd dan bij het merk gewoon was. Het gebeurt allemaal omdat Mer cedes 'zieltjes' wil winnen. Het merk wil de overstap gemak kelijk maken van de groep au tomobilisten, die nog rijden in benzineauto's van wat lagere prijsklassen. Cijfers wijzen uit dat meer en meer automobilisten diesel prefereren. Dit jaar is het aan tal registraties in ons land ge stegen van 9 naar 10 procent. En in het hoofdkwartier van Mercedes in Utrecht verwacht men dat deze groei verder zal doorzetten. Vandaar deze ver rassende prijs, waarmee overi gens niet is gezegd dat de 190 nu een koopje is. Verre van dat. Maar de gebruikers zullen in de toekomst niet voor kosten ko men door aanpassing aan mi lieu-eisen. De nieuwe diesels zijn al aangepast aan alle eisen van alle landen. Zelfs aan de strenge normen van de Zwit serse wetgeving is al voldaan. 'Een sterk nummers', roepen de reclamejongens over de Peu geot 205. 'Een ijzersterk nummer', roep ik hen na over de dieselversie van deze kleine, venijnige auto, die op een haar na de uitverkiezing tot 'Auto van het jaar 1984' heeft gemist. Officiéél is de uitslag nog steeds niet doorgekomen, maar het was van het begin af aan duide lijk dat deze Peugeot en de Uno van Fiat elkaar niet veel zouden ontlopen. De Fiat werd over het algemeen als wat veel- zijdiger in zijn aanbiedingen gezien, maar anderen meenden dat Peugeot met zijn voortref felijke dieselversie een door slaggevend knap wapen in de hand had. Tot grote droefenis van public- relationsman Henk Flachs en zijn mensen in het Utrechtse hoofdkwartier van Peugeot- Talbot ging de wimpel echter aan hun merk voorbij. Ze had den dat ruggesteuntje zo hard nodig. Een spontane felicitatie richting Fiat was alles wat na de span nende race nog restte. En na tuurlijk die kostelijke kar, die gerust een smaakmaker in het dieselgebeuren kan worden genoemd. Want gebeurt maar heel af en toe dat er een auto uit de ontwikkelingskamers komt die om een mode woord te gebruiken als 'trendsetter' kan worden ge- Deze Peugeot 205 nu is zo'n wa gen. Vooral de diesel. Heel pit tig, heel snel, heel rustig, heel zuinig en dat alles voor een re delijk betaalbare prijs. De meest luxueuze GRD komt op 22.295 gulden, maar desge wenst heeft men al zo'n Peu- geot-diesel voor twee mille minder. Alleen is die wat minder aantrek kelijk aangekleed, maar wel met dezelfde solide krachtbron met een inhoud van 1768 cc en een vermogen van maar liefst 60 DIN-pk. Een half jaar geleden heb ik reeds een positieve impressie gegeven van een tijdje rondrij den in de 205 met benzinemo tor. Ik vond het een erg leuke en aantrekkelijke auto. Maar die zijn er meer. Het bijzondere kwam ik in deze diesel tegen. Dat de diesels niet alleen talrij ker maar ook steeds beter wor den is een algemeen bekend gegeven, maar zo'n stap voor uit als Peugeot met deze 205 heeft gemaakt, is vrij zeld- Er zijn enkele bezwaren, maar die zijn van ondergeschikt be lang. Zo is de voorgloeiperiode niet opvallend kort. Integen deel eigenlijk. En natuurlijk hoort men na het starten nog even het bekende dieselge- klepper. Maar eenmaal op weg is er niets, maar ook helemaal niets.dat nog herinnert aan de trage, slo me, ja bijna luie diesels van weleer. Men kan optrekken als in een pittige benzinebroer (binnen 16 seconden van 0 tot 100 km per uur), men kan door trekken tot de naald van de snelheidsmeter tegen de 160 aan kleeft en dat alles zo glad jes, zo soepel alsof het hele maal geen moeite kost. Dat alles ook zonder dat men de knop van de radio behoeft te beroeren om het motorgeluid te overstemmen. Integendeel, tot zo'n 120 tot 130 km per uur is de krachtbron zelfs opval lend stil. Rustiger dan menig middenklasser. En aan de benzinepomp kwam ik ondanks het gejakker en sportief pogen het onderste uit de kan te krijgen niet lager dan één op zestien. Een beetje op passen en men kan nog véél gunstiger uitkomen. Dat bleek toen collega's deze Peugeot diesel uit Frankrijk naar Ne derland reden. Ze namen er meer dan royaal de tijd voor en haalden toen een gemiddelde van ver boven de 1 op 30. Maar dat is niet normaal. In zeker opzicht is zó rijden zelfs ge vaarlijk. lk ga de wagen nu niet weer punt voor punt na. Alleen moet het mij nu wel van het hart dat er een uiterst magere verwar ming in zit. En ik ben niet de enige die daarover klaagt. Het viel vooral op in de koude da gen, die we achter de rug heb ben. Het duurde opvallend lang eer de wagen enigszins op temperatuur was (én alle rui ten waren ontdooid). Maar zelfs al bleven alle hendels in uiterste stand staan, dan nog werd het in de betrekkelijk kleine cabine niet overmatig warm. En dat terwijl het kwik buiten toch maar enkele streepjes onder nul stond... Maar voor het overige: wat een heerlijke kar. Grote klasse van Peugeot. Seat heeft gewonnen van Fiat. De Internationale Kamer van Koophandel in Parijs besliste kortgeleden in het voordeel van de Spargaarden. Het is nog niet zo lang geleden dat het 'Spaans-Italiaanse huwe lijk' werd ontbonden. Bij de echtscheiding werd bepaald dat Seat best eigen modellen mocht uitbrengen, maar die moch ten niet teveel lijken op de in het verleden verkochte Fiats. Zo'n soort contract smeekt als het ware om ruzie. Prompt kwamen er ook verschillen in interpretatie. Toen Seat Nederland koos als eerste Europees land om de Ronda te gaan verkopen brieste een boze Fiat dat het model niet vol doende verschil vertoonde met de Fiat Ritmo. Bij de Internationale Kamer van Koophandel in Parijs werd door Fiat een geding aangespannen. Seat zei diepgaand ver trouwen te hebben in de uitslag van het geding, Fiat-direc teuren beweerden ook ijzersterk te staan. Het Hof heeft nu bepaald dat de wijzigingen in het model in overeenstemming zijn met het 'scheidingscontract' en dat Seat dus kan doorgaan op de ingeslagen weg. In september stonden de Spanjaarden in Frankfurt voor de eerste maal als zelfstandig merk op een autotentoonstelling, volgende maand zijn zij in Brussel weer van de partij. Met de Fura als tweede 'nieuw' model. Een auto die overigens duidelijk is afgeleid van de Fiat 127, maar de Spaanse fabriek zal er nu wel voor hebben gezorgd dat er voldoende verschillen be staan, zodat er een tweede procedure in Parijs niet waar schijnlijk is. Sinds de introductie in april zijn er ongeveer 1.500 Ronda's naar Nederland geëxporteerd. In totaal bracht Seat 30.000 wagens van dit type over de grenzen, waarmee de voorlopige doelstellingen werden bereikt. Seat-president Miguel Antonanzas is ervan overtuigd, dat ook de Fura een succes zal worden. 'En dat is nog maar een begin. In de komende drie jaar zullen we elke zes maanden een nieuw model introduceren', beloofde hij op een persconfe rentie in Madrid naar aanleiding van de uitspraak in Parijs., 'Dat zal gebeuren volgens het ambitieuze strategische plan, dat na de scheiding van Fiat werd opgesteld', aldus Antonan zas. Een 'verkoopargument', dat enkele jaren geleden als ondeug delijk opzij werd geschoven, is nu in de autohandel in ere hersteld: de reparatiegarantie. Dit gebeurde onder de druk van de smallere beurs die vooral merkbaar is bij de verkoop van gebruikte auto's. Men wil wel graag blijven rijden, maar men komt moeilijker tot het uitge ven van geld. En men wil er zeker van zijn dat men ook waar voor zijn geld krijgt. Daarom zijn al twee Leidse garages (Elam-Renault en Van der Velde-Citroën) ertoe overgegaan de kopers van occasions een reparatiegarantie voor een jaar aan te bieden. Uiteraard niets voor niets. Maar de kosten zitten in de verkoopprijzen veran kerd. Wie dat wil kan echter de termijn op eigen kosten ver lengen. De reparatie-garantieverzekering is (via C&D in Amersfoort) ondergebracht bij Lloyd's in Londen, die al vrijwel de hele tweede-handshandel in Engeland onder haar hoede heeft. De garantie geldt voor een bepaald bedrag per 'mechanisch defect van binnenuit'. Er is geen eigen risico en geen beper king van de kilometrage. In hoeverre de wagen is gegaran deerd hangt af van de prijs. Normale slijtage - zoals uitlaat, remblokjes en dergelijke vallen natuurlijk buiten de garan tie. Rechten en plichten vindt de eigenaar in een bij de auto beho rend boekje, waarin de dealer ook de resultaten van een eer ste keuring heeft opgenomen. Regelmatige controle en on derhoud zijn verplicht. 'Shop Service Center' uit Alphen aan den Rijn brengt als eerste een accu waarop de eerste eigenaar onbeperkte garantie krijgt. Het bedrijf zegt dat deze accu eigenlijk niet kèn maar zeker niet mag stuk gaan als de eigenaar hem goed onderhoudt. In de praktijk betekent dat onderhoud nauwelijks meer dan tijdig de vloeistof controleren en zo nodig bijvullen. Het gaat om de Samson-accu van Unipart in Engeland, die door het Alphense bedrijf wordt geïmporteerd. Unipart is een on- derdelenorganisatie, die jaarlijks voor ongeveer 2,5 miljard gulden omzet. Shop Service Center levert deze Samson-accu's aan meer dan 2.500 autoshops en autowerkplaatsen in ons land. De particu liere prijslijst voor de Samson-accu's begint rond de 200 gul den. De autowereld maakt vandaag de dag steedsmieer gebruik van kunststof. Veel vroeger chroom is vervangen door zwarte kunststof. Dat vraagt onderhoud en dan zit Holt Lloyd (in Nederland in Almere) op het vinkentouw. Als pastavorm was zo'n onderhoudsmiddel al te koop, nu wordt het ook verkrijgbaar in vloeibare vorm. Gemakkelijker op te brengen. Voor reiniging en bescherming van zwarte sierstrippen, bumpers en dergelijke. Een flakon 'Black Chro me' kost 9,95. Concurrentie met kleine Japanners General Motors is niet van plan zich neer te leggen bij de Ja panse overheersing op het ge bied van kleinere auto's. Dat werd sterk benadrukt toen 's werelds grootste autoconcern bekend maakte dat het al an derhalf jaar werkt aan het pro ject 'Saturn', dat een kleine wa gen moet opleveren die wat prijs en techniek betreft in de Verenigde Staten moet kun nen opboksen tegen de kleine Japanse personenwagens. Het is in de autowereld onge bruikelijk een nieuwe auto al zo vroeg aan te kondigen er moet nog zoveel werk worden gedaan dat er zelfs geen jaartal van introductie kon worden genoemd maarGM achtte de bekendmaking onder meer noodzakelijk omdat 'binnen een paar weken een histori sche mededeling is verwach ten over samenwerking van het concern met de vakbond om een betere concurrerende positie te verwerven'. Volgens GM zou de betekenis van die verklaring niet geheel overkomen als men niet op de hoogte is van het Satum-pro- jëct. Veel verbeteringen op het gebied van veiligheid, handelbaarheid en duurzaamheid zullen in de Saturn worden verwezenlijkt. De wagen wordt uitgerust met licht metalen vier cilinder mo tor. Allereerst worden een tweedeurs coupé, een vier- General Motors Saturn. deurs sedan en een sportief model ontwikkeld. Volgens de GM-directie zal de produktie revolutionair wor den gewijzigd. Het personeel wordt georganiseerd in pro- duktieteams. Het zal naar Ja pans voorbeeld - worden be trokken bij het inrichten van fabriek en werkindeling. De vette jaren van Fiat lijken terug te keren. Al thans in ons land. Sinds het Italiaanse merk hiei het heft in eigen hand heeft genomen zijn de ver kopen met sprongen gestegen. Eind 1981 was Fiat met maar 14.500 verkochte au to's afgezakt naar de elfde plaats op de ranglijst. Dit jaar is het merk dankzij agressieve verkoop- politiek alweer naar de vierde plaats opgeklom men met meer dan 26.000 wagens tot nu toe. Dezer dagen heeft Fiat nog eens drie modellen toe gevoegd aan zijn toch al uitgebreide sortering. Met voorop de Regata als de vervanger van de verdwenen 131. In deze Regata is de motor overdwars voorin ge plaatst, hij heeft voorwielaandrijving, onafhan kelijke wielophanging rondom, schijfremmen en standaard rembekrachtiging. Er zijn vijf basis motoren (vanaf 1300 cc, inclusief een diesel). De prijslijst begint even onder de 20 mille bij de Re gata 70. De duurste (de 100 S TC) met een 1600 motor van 100 pk vermogen kost 26 mille. Een noviteit is dat de Regata wordt geleverd met een inruil- en onderhoudsgarantie. Na twee jaar krijgt de eerste eigenaar zeker 60 procent van de kostprijs terug. Reparatie- en onderhoudskosten zullen in die twee jaar niet hoger zijn dan 4 cent per kilometer (excl. btw) over ten hoogste 50.000 kilometer. Voorts z(jn ook de Uno diesel (vanaf 18 mille) en de supersnelle Ritmo Abarth 130 TC (29 mille) aan het programma toegevoegd. ADVERTENTIE PEUGEOT staat nu reeds klaar voor een uitgebreide proefrit bij Uw Peugeot en Talbot dealer voor Leiden en omgeving BIJ Auto Lolthon hooft u tovono keuxo uit ruim 50 occasion» mot 3 maanden Bovag-garantlo Donderdagavond koopavond. Financiering mogelijk. Oegstgeesterweg/Maredijk 175, Leiden. Tel. 071-212911.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16