c "Aardig, maar ook betreurenswaardig" mm smuem J AN textielSupers J Bokskampioen voor laatste gevecht bij guerrilla's Hoge klasseringen voor Oranje indoor-schaatsers Louk Sanders over afscheid met tennistitel: SKIMKKBN 2 piek kado MM10TS MM/S VACKS KOR tingS AANTAION WSMS "CÈ4 oumuKm Oxford verrast United DINSDAG 20 DECEMBER 1983 Sport MIAMI (Reuter) - De sedert 1980 in Miami wonende oud wereldkampioen boksen Ale xis Arguello uit Nicaragua heeft gisteren verklaard, dat hij zich op Eerste Kerstdag zal voegen bij de guerrilla-be weging van zijn geboorte land. Arguello (31), die in zijn loop baan drie wereldtitels ver overde, trok zich in septem ber van dit jaar terug uit de ring na een tweede vergeefse poging het wereldkampioen schap in het lichtwelterge- wicht te veroveren. De rege rende kampioen Aaron Prvor sloeg de uitdager uit midden- Amerika in de tiende ronde knock out. Arguello zei dat hij in 1979 de Sandinistische beweging steunde in de poging het be wind van dictator Somoza, die in '78 zijn jongere broer had laten vermoorden, omver te werpen. Na de revolutie verliet hij zijn geboorteland omdat de Sandinisten zijn bezittingen hadden geconfis queerd. "Dat was het moment waarop de haat begon", aldus Arguel lo. "Nu is het geen persoonlij ke vete meer. Het is iets gro- ters. Ze zijn bezig mijn land te vernietigen". Arguello zei verder, dat zijn aansluiting bij de guerrilla's zijn laatste gevecht in zijn le ven is. "Ik heb twee kansen. Of ik kom terug, of niet". LEUVEN Nederlandse schaat sers hebben bij'de wedstrijden om de wisselbeker Pierre Huyle- broeck in Leuven en in Vorst be slag gelegd op hoge klasserin gen. Ger Boelsma Nootdorp) werd tweede en zijn clubgenoot Paul Rutten behaalde een derde plaats. De wedstrijd werd ge wonnen door de Belg Bert Dis card. Van de rijders van de Indoor Har- drij Club Leiden was Arie Ra- vensbergen de snelste. De Voor schotenaar werd zesde. Wils van Leyden 17e en Gert Hoogeveen 20ste. De wedstrijden op de Belgische banen werden verreden over drie afstanden. Bert Discard (België) won de 1500 meter, zijn zus Peg gy was de snelste op die afstand bij de dames. De Belg Pascal Dromelet won de 500 meter, ter wijl dezelfde afstand bij de da mes naar zijn landgenote Cathy Goyvaerts ging, die ook de snel ste op de 1000 meter was. Bij de heren ging de overwinning op de 1000 meter naar Belgisch kam pioen Benoit Mine. Bij de dames ging de eindoverwin ning naar Cathy Goyvaerts, tweede Esmeralda Ossendrijver van DKIJV uit Delft. Op de der de plaats eindigde Sonja Kandl- binder. De aflossing over de 3000 meter werd gewonnen door de Amsterdam Flyers, tweede DKIJV uit Delft, Leiden eindig de derde vóór Royal Brussels. Martina Navratilova (foto bo ven) is door de Europese sport- correspondenten van Associa ted Press gekozen tot sport vrouw van het jaar. De tennis ster won het damesenkelspel van Wimbledon, de open Ame rikaanse en de open Australi sche kampioenschappen en kwam daarmee driekwart op weg naar het grand slam. Vol doende voor haar uitverkie zing. Bij de heren viel de Ame rikaanse hardloper Carl Lewis die eer ten deel. (Foto anp>. LEIDEN - Hij noemt het zelf „aardig, maar ook betreu renswaardig". Een dag na het behalen van zijn elfde na tionale tennistitel, bekijkt Louk Sanders (33) de medaille die hij op de valreep van zijn carrière nog even verover de, aan twee kanten. „Het is mooi hoor, zo'n afscheid en ik vind zelf dat ik in Leidschen- dam ook heel, goed heb gespeeld, daar niet van. Maar het is een te ken aan de wand dat er niet nog vijf mensen in Nederland rondlo pen, die dat niveau kunnen ha len. Dat is ronduit zorgwekkend, vooral omdat ik niet het idee heb dat er op korte termijn iets aan die situatie zal veranderen. Daarvoor zouden wezenlijke za ken aangepakt moeten worden en dat zal niet gebeuren onder dit bestuur". Aan het eind van bijna vijftien jaar tennis op nationaal topniveau kan Louk Sanders het niet laten. De Leidenaar, die per 1 januari in dienst treedt bij een bank („die kans op maatschappelijke zeker heid kon ik niet laten lopen") moet nog eenmaal zijn hart luch ten. Niet omdat hij wil natrap pen, „want ik heb een mooie tijd gehad en ik ben altijd netjes be handeld", maar omdat hij het „doodzonde" vindt dat het gaat, zoals het gaat in het Nederlandse tennis wereldje. In de visie van Sanders is het zit- Een zwarte maten 92 t/m 152 ALLE K/Hl voorde Kerst? Of een vlotte ALLE kinder- Deze aktie loopt t/m zaterdag24 december U zoekt maar uit! Tientallen modellen Collectie 1983/1984 Normale winkelwaarde ca. 30.- Voor de dames die te laat w voor de vorige aanbieding: per paar echt leder, 180 cm lang, 'maal klant LEIDEN Botermarkt 19, Hoogstraat 1, Merenwijk, W.C. Kopermolen, 5-Meiplein 48, LEIDERDORP Winkelhof 28, VOORSCHOTEN Schoolstraat 222, KATWIJK Voorstraat 7, ALPHEN A/D RIJN W.C. de Aarhof. door Paul de Tombe tende bestuur van de KNLTB de grootste bestrijder van het eigen streven om internationaal einde lijk weer eens meer aansluiting te vinden. Zaken die de bond zelf als noodzakelijk heeft omschre ven in de beleidsnota over top- tennis worden niet uitgevoerd en zullen voorlopig nog niet verwe zenlijkt worden ook. Er moet een tweede Okker komen, maar „de coach van internationaal kali ber" en „de manager toptennis", om wie ook door spelers lang wordt gevraagd, zijn tot nu toe succesvol geweerd. Onder het motto: „Er is geen geld". Sanders doet die kreet af als een dooddoener. „Pure onzin", zegt hij. „Zolang er jaarlijks uit con tributies en sponsorgelden tus sen de een en twee miljoen be schikbaar is voor opleiding en toptennis, is het alleen een kwes tie van goed verdelen. De bond kiest daarbij voor een manier, mij staat een andere voor ogen". Vruchteloos Met veertien andere spelers en speelsters heeft hij in het recente verleden al eens het initiatief ge nomen om die „andere manier'" met de bond door te spreken. Het leverde zoals gewoonlijk niets op. Sanders: „Wij consta teerden dat er vijf ton uit de gel den van de sponsorpoule in de tennisschool werden gestoken. Nou wil ik niet zeggen of dat goed is of niet, maar na zo'n con statering kun je natuurlijk moei lijk volhouden dat er geen geld is voor een manager of een coach, die elke dag had kunnen begin nen. Toch bleef dat het antwoord op de vraag waarom zij er dan niet konden komen. Zo'n ge sprek is dus vruchteloos, zoals alle gesprekken die we in het verleden met de bond hebben gevoerd. Je krijgt dan wel de kans om te vertellen wat je op je hart hebt, en er wordt ook wel geluisterd, maar niet met de in tentie om er wat mee te doen. Meer vanuit de arrogantie van: ach, laat ze maar even, wij weten, toch beter. Dat is jammer, want flppn rptinppt ik vraag me af op grond waarvan 1 1 1 ze het beter zouden weten' Louk Sanders: "Het zit geleden, toen er minder moge lijkheden waren. Daarom bleef ik maar liever studeren en ik vond de studie en tennis ook een ideale combinatie. Daarna kon ik het makkelijk aan om alleen ver der te gaan. Dat mag ook wel als je 27 bent. Nu heb je jongens die op hun 17e al zeggen: ik ga alleen nog tennissen. Daar is de bond niet op berekend. Dan kun je be ter direct je éigen weg gaan", zegt Sanders. „Tenminste, op een gegeven mo ment. Natuurlijk heeft dé bond sommige zaken (zoals de trai ningfaciliteiten) goed geregeld, maar er is op een belangrijk punt geen vervolg. Op 17-, 18-jarige leeftijd val je in een gat. Daar zul len ook die kinderen van de ten nisschool straks in vallen, als ze van die school afkomen". In die op niets gebaseerde arrogan te houding schuilt volgens San ders ook de ware reden waarom nooit gebruik wordt gemaakt van de know how van oud-spe lers en speelsters en vooral waar om nooit een manager werd aan getrokken. De „veteraan", die zelf in de wandelgangen nog even naar die functie heeft ge lonkt („maar dat zou nooit goed zijn gegaan", beseft hij achteraf), noemt die keihard. „Zo'n man zal eisen stellen en alles willen regelen. Dat doet het bestuur veel te graag zelf. Met een mana ger erbij zouden de bestuursle den uit beeld verdwijnen en dat mag niet gebeuren, dus blijven zij het zelf doen met de gedachte dat zij het kunnen en dat het goed gaat. Maar zolang je de juis te man niet op de juiste plaats hebt, suggesties van insiders niet overneemt en nalaat fundamen tele zaken te wijzigen, doe je het niet goed en verandert er ook nooit wat. Ondanks de bedoelin gen, waarvan ik aanneem dat ze goed zijn, zal dit beleid dus nooit het rendement opleveren dat no dig is om die aansluiting interna tionaal te vinden". Eigen weg Wie in Nederland iets als tennisser wil bereiken, zal dan ook zijn ei gen weg moeten gaan, raadt San ders kandidaten aan. Hij zelf deed het pas op 27-jarige leeftijd. „Te laat om als tennisser nog veel eer te behalen", beseft hij achteraf, maar dat was zijn eigen keus toen. Hij wilde eerst hoe dan ook zijn studie bedrijfseco nomie voltooien (hij is doctoran dus nu) en is blij dat hij dat ge daan heeft. „Maar voor het tennis zou het beter geweest zijn als ik al op 21-jarige leeftijd de wereld rond zou zijn gegaan. Maar ja, dan praatje toch over twaalf jaar Ook dat instituut zal in zijn opvat ting niet de toppers afleveren naar wie in tennisland zo wanho pig wordt gezocht in het na-Ok- ker-tijdperk. Michiel Schapers (toch nummer 106 op de wereld ranglijst), wordt daarbij niet meegeteld door de heren van de bond. „Want hij is helemaal zijn eigen weg gegaan en daar zijn ze in het geheel niet blij mee", weet Sanders. „Er bestaat in bestuurskringen geen enkel respect voor hard werken. De KNLTB wil alleen een tweede Okker uit eigen rijen, maar die maak je niet, die wordt geboren en die komt er ook zon der de bond wel. Die zal zeker niet van die tennisschool afko men. Ten eerste omdat daar al niet de beste jeugd op zit en ten tweede omdat die school niet zwaar genoeg bemand is. Er zijn mensen die hun kinderen liever thuis houden, er zijn ook mensen die hun kinderen niet van trainer willen laten veranderen. Die zeg gen: mijn kind traint nu bij Lau- din, waarom zou het naar Henk van Hulst moeten. Wie is dat, heeft hij zelf gespeeld?" "Er gaat geen zuigkracht van die naam Van Hulst uit. Bovendien blijft na die school dat gat altijd gapen, als gevolg van de keus om wel geld te spenderen aan de op leiding, maar niet aan het ver volg. Welk gat, vraagt de bond dan. We hebben toch de bonds- trainers Hemmes en De Rook? Maar voor die twee geldt hetzelf de verhaal. Ik wil niets ten nade le van ze zeggen, maar ik denk dat het een goede zaak zou zijn als daar mensen stonden van meer kaliber, die wat hoger heb ben gespeeld. Maar ja, dat kost geld. En dat is er volgens de bond niet". Het merkwaardige is dat de finan ciën er soms „opeens" wel zijn. „Dan komt die tennisschool er plotseling; dan wordt Okker in- LONDEN (Reuter) - Manchester United is er gisteravond niet in ge slaagd de kwartfinale te bereiken van het toernooi om de league-beker. De club van Arnold Mühren verloor in de verlenging met 1-2 van Oxford. Na de reguliere speeltijd was de stand gelijk: 1-1. Het was de tweede wedstrijd tussen beide opponenten. De eerste was onbeslist geëindigd. Bournemouth won de confrontatie met Windsor met 2-0 en is de vol gende tegenstander van Oxford. Burnley versloeg Chesterfield (3—2) en Sheffield United klopte Lincoln met 1-0. ANP). eens als tijdelijk bondscoach aangetrokken. Op zich positief, maar het blijven lapmiddelen. Okker bijvoorbeeld gaat maxi maal elf weken als bondscoach fungeren. Dat is toch geen onder deel van lange termijn-planning of van een duidelijk plan? En dat plan is er wel degelijk, maar dat wordt niet gevolgd. Er worden steeds ad hoc-beslissingen geno men. Die vind je overal terug. Overal, waar de bond zich met de zaken bemoeit". Harder Op de valreep van zijn carrière heeft hij het zelf nog meege maakt. Persoonlijk werd hij al tijd goed behandeld door de bond, na zijn start bij het Leidse Unicum. Hij kreeg trainingen van Rinus Buytelaar („aan wie ik veel te danken heb") en een fi nanciële tegemoetkoming in de eerste twee van de zes jaar dat hij tennissend de wereld rond reis de. „Ik had misschien alleen iets harder aangepakt moeten wor den", kijkt hij achterom naar acht buitentitels en drie indoor- kronen. „Dan had ik internatio naal misschien wat meer bereikt dan die van de 120ste plek die ik nu gemiddeld bezette, met een uitschieter naar 83. Maar dat is het enige. De bond heeft mij al tijd heel netjes behandeld". Het wil echter niet zeggen dat hij tot op het laatste moment geen oog had voor de fouten. Hij heeft nog een paar verse voorbeelden omtrent de organisatie en het prijzengeld van het NK indoor. „Tot aan de kwartfinales moes ten we het daar zonder ballenjon- gens doen en er waren absoluut onvoldoende scheidsrechters. Of we de lange lijnen en de base line dus zelf maar wilden „callen", vroegen ze Koek en mij voor on ze partij. Dat hebben we gewei gerd, want dat is toch echt onge looflijk". "Met het prijzengeld was het hele maal ten hemel schreiend. Vijftig gulden voor de verliezer van de eerste ronde en in het dubbelspel pas prijzengeld voor wie de halve finale had bereikt. Okker viel die eer ten deel. Hij verdiende hon derd gulden... Een lacher, maar er gaat wel degelijk een filosofie achter schuil. Volgens de bond speel je een nationale in de eerste plaats voor de eer en in de tweede plaats om je marktwaarde te ver hogen. Ik vind dat geen theorie die getuigt van een aanpak". Een beetje manager zou het allemaal beter regelen". Vechten Zelf kwam hij er overigens minder bekaaid vanaf. Van het in Leid- schendam verdiende geld kan hij in elk geval aardig wat kleren ko pen voor zijn drie weken oude zoon Eric. Maar dat kwam louter omdat hij na een jaar waarin „de wil om te winnen absoluut ont brak" weer eens de juiste instel ling had. „Op de cruciale mo menten wilde ik de tanden weer op elkaar zetten en vechten voor de puntjes waar het op aan komt", aldus Sanders (die zijn carrière gaat afbouwen bij de Haagse hoofdklasser Leimo- nias). „En als ik dat doe blijkt dat ik nog altijd veel meer kan dan heel veel anderen hier in Neder land, inclusief die jongens die als beloften gelden. Dat is niet op merkelijk, maar betreurenswaar dig. Vooral omdat het er niet in zit dat de situatie snel veran dert".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15