Angst voor sportief schandaal Katwijkse zaalvoetballers nog in staartgroep Golf van geweld in Argentinië Verlies voor Timman Sterke dames-wielerploeg Werknemers voorlopig niet terug in bestuur DINSDAG 20 DECEMBER 1983 Sport PAGINA 13 H jptJi 1 vrij"1"1 j DOOR RUUD PAAUW Nederland-Malta. De hele euforie rond die wedstrijd is aan mij voorbijgegaan. Als krachtme ting had het niets te betekenen, dat wist iederaan al van tevo ren. Kijken of het acht-nul wordt of niet wordt, is in mijn ogen geen interessante bezig heid. Ik bedoel: ik weet hoe een kat een muis afmaakt, maar daarom ga ik daar nog niet verlekkerd naar zitten kijken. Woensdagavond weer zo iets. De tv, die in haar armetierigheid kennelijk niets beters te doen heeft, zendt Spanje-Malta vol ledig uit. Weer zo'n potje één richtingsverkeer. Ingespannen turen of de Spanjaarden de vereiste score van 11-0 halen. Boeiend? Spórt? Het is opmerkelijk hoe in tien jaar tijd de maatstaven zijn veranderd. Commissies Hiep hoi. Het vaderland heeft er weer twee commissies bij. De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond gaat ze instellen als gevolg van de breuk in de sectie betaald voet bal. heren gaat be kijken of de statuten en het huishoudelijk reglement van de bond het democratisch func tioneren in de weg staan. En in de andere moeten werkgevers en werknemers in deze be drijfstak aan de interne demo cratie gaan werken. Na dit gelezen te hebben, ben ik beurtelings in de lach en de huil geschoten. In het jaar On- zes Heeren 1983 gaat de KNVB dan toch eens bekijken of de reglementen bij de tijd zijn. Was dat niet de bond die bij mon de van zijn voorzitter vorige week verklaarde dat hij zich "te volwassen" voor allerlei dingen beschouwde? Baansport Onlangs werd Peter Nieuwen- huis tot coach van de Neder landse baanrenners aange steld, als opvolger van Frans Mahn. NRC/Handelsblad inter viewde hem vorige week. On danks de bedroevende presta ties gedurende een reeks van- jaren op dit onderdeel van de wielersport, toonde de nieuwe bondscoach zich "optimis tisch". Natuurlijk, dat móet hij wel zijn. Stel je voor dat je als net be noemde zegt: "Ach, meneerik zit hier nu wel, maar ik zie er echt geen gat in. Het is brand hout en dat zal het wel blijven ook". Dan zou men immers wil len weten wdarom hij dat baantje eigenijk begeerde. Het "optimisme" van Nieuwen- huis slaat in werkelijkheid op niets. De baansport stelt in Ne derland, ja in heel Europa al jaren niets meer voor. Zelfs voor succesvolle baanrenners valt er nauwelijks droog brood mee te verdienen, want het pu bliek komt er niet meer naar kijken, een handvol zesdaag sen even daargelaten. Ook in de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland leeft de baansport niet, hoe groot de successen ook zijn. In die landen wordt er geld voor uitgetrokken omdat er op de Olympische Spelen goud mee kan worden ver diend en dus prestige. Toen het tandemnummer van het Olym pisch programma verdween deden beide landen er ook prompt niet meer aan mee bij de wereldkampioenschappen. En voor het stayersnummer hebben ze om diezelfde reden belangstelling aan de Het is dus overal treurigheid op de baan. Vandaar dat een amateur zijn heil meteen op de weg zoekt. Dat biedt perspec tief. Zelf vind ik dat bijzonder jam mer, want ik heb vlak na de oorlog de dolle gevechten nog meegemaakt tussen Van Vliet, Derksen en Harris. En niet te vergeten de adembenemende achtervolgingsduels tussen Schulte en Coppi. Ik kwam al tijd opgetogen van de stadion- baan terug. Maar in de tweede helft van de jaren zestig kwam de klad er in. Waartschijnlijk bood dat rondtollen op zo'n baan te weinig afwisseling. De weg zoog al het talent naar zich toe en de heroïek daar sprak het publiek veel meer aan. Ik geloof niet dat de baan sport, waarvan de gloriejaren tussen 1900 en 1940 lagen (hoe veel baantjes bestonden er niet in ons land!) ooit nog eens in oude luister zal worden her steld. De KNWU probeert wel steeds de moed er in te houden; ze heeft zelfs een zoveel-jaren- plan opgesteld. Meer dan het sterven vertragen lijkt het niet op te leveren. De enige hoop is dat de wielren nerij ooit de baan nog eens her ontdekt (voor die dingen alle maal zijn afgebroken) en dat sponsors er fors geld in gaan steken. Dan, alleen dan, kun je als bondscoach met reden "op timistisch" zijn. Tot die tijd is het stumperen. Maertens De carrière van de Belgische wielrenner Freddy Maertens behoort tot de zonderlingste van de afgelopen veertig jaar. In de periode 1914-77 won hij een grote reeks klassiekers, vooral dank zij zijn messcher pe eindsprint. De kroon op het werk zette hij in 1976 toen hij de wereldtitel behaalde. Een jaar later kwam hij tijdens de Ronde van Italië ten val en brak een botje in zijn pols. Het leek geen ramp, maar dat was het wel degelijk. Toen hij fysiek hersteld was, bleek zijn zelfver trouwen te zijn aangetast. Overwinningen werden schaars. Een nieuwe val, weer op die pols, deed hem verder in de put geraken. Als wielrenner presteerde hij vrijwel niets, meer. Hij kreeg bovendien geldzorgen als gevolg van ver keerde beleggingen; voorts kwam de belasting aan de deur T-toio). met vorderingen uit de glorie jaren. Maertens, buiten de wielrennerij ongeschoold, ging door een diep dal. Tot ieders verbazing krabbelde hij daar in 1981 weer uit. Hij won tot verruk king van heel België vijf ritten in de Tour, plus de groene trui. En een paar maanden later werd hij vóór Saronni en Hi- nault zowaar voor de tweede keer wereldkampioen. Er werd triomfantelijk een twee de boek over zijn carrière ge schreven: "Maertens deel II: te rug uit de hel". Helaas, toen het boek uitkwam, kampte hij op nieuw met een afgrijselijke in zinking. Hij leek de wielen nauwelijks nog rond te krijgen. In zowat alle klassiekers die hij reed, moest hij opgeven of ein digde hij ver achteraan. Het was meelijwekkend, zo treurig. Die regenboogtrui om zijn schouders had veel weg van een misplaatste grap. Weer kwam de hoon over hem en in de ge ruchten viel veelvuldig het woord doping. Niets presteerde hij in de jaren '82-'83. Hij leek nu definitief afgeschreven. Maar vorige week werd be kendgemaakt dat hij toch voor een profformatie, die van Aad van den Hoek, was gecontrac teerd. Bij het zetten van zijn handteke ning zei hij dat het hem "weer goed gaat". Maertens is pas 31 jaar, maar er is zoveel om hem te doen ge weest dat het lijkt alsof hij al een mensenleven meeloopt. Zal de Belg wederom uit de hel terugkeren Wonderen plegen niet twee keer te gebeuren. Wieier gedichten Sport en kunst - in het oude Hel las schijnen ze heel goed te zijn samengegaan, maar in de klei ne eeuw dat de moderne sport wereld bestaat, heeft de kunst er zich nooit thuisgevoeld. In 1912 werden kunstwedstrijden aan de Olympische Spelen toe gevoegd, in de hoop en ver wachting dat het inspirend zou werken op schrijvers, schilders, architecten en beeldende kun stenaars. Die wedstrijden heb ben echter altijd een zieltogend bestaan geleid en na 1948 zijn ze dan ook van het programma geschrapt. Toch zijn er op gezette tijden po- J gingen om de sport uit de alle daagsheid te tillen. Zojuist is bij Nijgh en Van Ditmar in Den Haag de bundel "Wielerge- dichten" verschenen, een poë ziebloemlezing die werd sa mengesteld door Gijs Zandber- I gen, van wie eerder bij Thomas t Rap het leuke werkje "Alleen op kop" is uitgegeven. Het is een markante bundel ge worden (prijs 15 gulden), met I vaak verrassende gedichten, ernst en luim goed gemengd. Hieronder, voor wie zich kan inleven in de sfeer, "Daar waar ik kom" van Tim Krab- bé. Het gaat over Fausto Cop- pi, van wie in het dorp Castelliana, bij het Comomeer, een standbeeld staat. Coppi, [j die met zijn aartsrivaal Barta- li lange tijd het Italiaanse K wielrennen beheerste, overleed fc in 1960. Krabbé bezocht Castelliana in 1972. Daar waar ik kom wacht Fausto Coppi 12 jaar lang [.i zittend op een stille fiets Zijn helper houdt hem stevig vast twaalf jaar lang het wiel raakt aan een witte streep bewegen doet er niets Naast ze aan de witte streep staat een lege fiets een helper houdt hem stevig vast al twaalf jaar lang zo stil ais dood, als niets Coppi, de helpers hun spanning is groot maar Bartali is nog niet dood. MADRID (GPD) - De Spaanse bondscoach Miguel Munoz zal morgenavond in Sevilla een zuiver offensief team in het veld brengen tegen Malta. Bittere noodzaak, omdat Spanje maar liefst met elf doelpunten verschil moet winnen willen de Span jaarden alsnog een kans maken zich voor de eindronde van het EK in Frankrijk te plaatsen. Munoz zal pas vandaag na de mid dagtraining de definitieve opstelling bekendmaken, maar alles wijst erop dat hij zal kiezen voor een agressief 3-3-4-systeem. Assistent-bondscoach Miera heeft zijn chef een duidelijk advies ge geven, nadat hij afgelopen zater dag als spion opereerde bij Ne derland-Malta in Rotterdam: snelle aanvallen via de vleugels gevolgd door hoge voorzetten ge richt op de trefzekere hoofden van Santilliana en Rincon, waar bij ook de sterk koppende verde digers Goicoechea en Maceda zich regelmatig in de spits zullen moeten vertonen. Hoewel na het zien van de tv-beel- den van Nederland-Malta de kenners een ruime zege op Malta zeker niet uitgesloten achten, knaagt bij de Spanjaarden toch de twijfel of elf goals haalbaar zijn. In de eerste plaats heeft Malta nog nooit met meer dan 9-0 verloren. En scoren is immers niet bepaald het sterkste punt van de Spaanse selectie. Tegen Betis Deportivo kreeg het Spaanse team van Munoz de op dracht zoveel mogelijk doelpun ten te maken. Maar zelfs tegen de Sevilliaanse derde divisieclub slaagden de Spanjaarden er slechts in vier goals te fabriceren via Santilliana en Carasco, bei den tweemaal. Intussen is er een klein stormpje ontstaan over de manier waarop de Spaanse voetbalbond via de Andalusische federatie de Malte zen in de watten denkt te leggen. De secretaris van de Spaanse voetbalbond, Agustin Domin- guez, vertoeft al bijna een week in Sevilla om de laatste hand te leggen aan het ontvangstpro gramma, waarbij kosten noch moeite gespaard zijn. Het begin van het programma viel echter onvoorzien in het water, omdat de Maltese selectie zondagavond in Madrid strandde. Nadat de middagvlucht naar Sevilla ge mist was, werd de avondvlucht geannuleerd vanwege de slechte weersomstandigheden op het vliegveld Barajas van Madrid. Ook bij de Maltezen is het uitge breide feestplan van de Spaanse bond, verluchtigd met kopieuze maaltijden, mini-stieregevechten en nachtelijke staptochten langs de flamenco-„tablaos" van Sevil la nogal verdacht overgekomen. De Maltese ambassade is zelfs van plan om het gedrag van de selectiespelers van nabij te vol gen, als een soort chaperonne, om te voorkomen dat de Malte zen al te uitbundig uit de band springen en voor een sportief schandaal zorgen. De laatste troef die de Spanjaarden in handen hebben om het wed- strijdverloop in hun voordeel te beinvloeden is het hanteren van de waterspuit. Mocht het de ko mende dagen niet regenen, dat zal volgens het Madrileense blad El Pais, de waterspuit eraan te pas komen (in het Spaanse voet bal een verboden maar toch stil letjes gedoogde praktijk) in de hoop dat de Maltezen, gewend aan droge en harde velden, op de soppige grasmat van het overi gens nog niet uitverkochte Beni to Villamarin-stadion in Sevilla minder goed uit de voeten zullen komen. HILVERSUM (ANP) - Jan Tim man heeft gisteren zijn voor sprong in de schaaktweekamp tegen Boris Spasski moeten prijsgeven. De in Parijs wo nende grootmeester uit de Sowjet-Unie slaagde er in Hil versum in de derde partij met zwart te winnen. Na 36 zetten zag Timman van verdere strijd af. Halverwege de tweekamp, die zes partijen omvat, hebben beide spelers 1,5 punt achter hun naam. In de derde seance kwam een or thodox damegambiet op het bord, waarin zwart zijn dame loper fianchetteerde en zich aanvankelijk beperkte tot een bescheiden opmars op de c- lijn. Timman leek enig initia tief te ontwikkelen, maar wist uit de optisch voordelige op stelling geen daadwerkelijk voordeel te putten. Een om slachtige paardmanoeuvre van Timman rond de 25ste zet werd door Spasski uitstekend beantwoord. Met enkele krachtzetten dwong hij de wit te stukken terug op de achter ste lijn. In het tumult bleek het witte paard reddeloos verlo ren, waarna Timman de onge lijke strijd op gaf. Wit: Timman Zwart: Spasski I.d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 d7-d5,4. Lel—g5 Lf8-e7.5. e2-e3 0-0, 6. Pbl-c3 h7-h6, 7. Lg5-h4 b7-b6, 8. Lfl-e2 Lc8-b7, 9. Lh4xf6 Le7xf6, 10. c4xd5 e6xd5, 11. 0-0 Pb8-d7,12. Ddl—b3 c7-c6, 13. Tal-dl Tf8-e8, 14. Tfl-el Pd7-f8, 15. e3-e4 Pf8-e6, 16. e4-e5 Lf6-e7, 17. a2-a3 Le7-f8, 18. g2-g3 Ta8-c8,19. Tdl-d2 g7 g6, 20. Le2-fl h6-h5, 21. Lfl-g2 Tg8—c7, 22. Db3-a2 Tc7-d7, 23. b2-b4 Dd8-e7, 24.Td2-dl a7-a5, 25. Pc3-a4 a5xb4, 26. Pa4xb6 Td7-c7, 27. Tdl-bl Db4-e7, 28. a3xb4 De7xb4, 29. Tel-dl Te8-d8, 30. Tbl-b2 c6—c5, 31. d4xc5 d5— d4, 32. Da2-a3 Tc7xc5, 33. Pb6-a4 Tc5—cl, 34. Da3-d3 De7-a3, 35. Dd3—fl Tclxdl, 36. Dflxdl Lb7— c6, wit geeft op. BUENOS AIRES (Rtr) - De Ar gentijnse voetbalvelden zijn af gelopen weekeinde getroffen door een golf van geweld. In to taal vielen bijna vijftig gewon den, onder wie 29 agenten die on enigheden bij Avellaneda-Cordo- ba wilden smoren. Secretaris Nitti van de Argentijnse scheids- rechtersbond staakte die wed strijd hoogstpersoonlijk. Dat ge beurde ook bij Rosario Central- San Lorenzo, nadat al zeven spe lers waren weggestuurd en het arbitrale trio mikpunt werd van een flessenregen. Om herken ning te voorkomen moesten scheidsrechter in San Salvador de Jujuy als brandweerheden vermomd het veld verlaten. In Platense sloeg een scheidsrech ter een op het veld verschenen supporter met een perfecte rechtse hoek knock out. De kloppartijen volgen op de sta king door scheidsrechters in no vember, die betere veiligheidsei sen stelden. Volgens Nitti be hoort een tweede, langere sta king nu tot de mogelijkheden. Celstraf Een 21-jarige supporter van de Duitse kampioen HSV Hamburg is tot 2l/2 jaar celstraf veroor deeld. Peter Lasota was de hoofdschuldige van de acht ver antwoordelijk gestelden Ham burgers voor de dood van de 16- jarige Bremen-fan Andrei Malei- ka. Kinderrechter Olters achtte onomstotelijk bewezen dat Laso ta een steen heeft gegooid, die de Bremen-supporter aan het hoofd trof. Een tweede HSV-fan kreeg twaalf maanden gevangenisstraf, een derde een alternatieve straf en vijf verdachten werden we gens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Supercup HSV zal, volgens aanvoerder Felix Magath, de return tegen Aber deen om de Ssupercup van avond "eendrachtig" tot een goed einde brengen. Bij HSV was tweespalt ontstaan. De oude garde eiste het vertrek van nieuwkkomers Schatzschneider en Wuttke. Voorzitter Klein had daar tijdens een spoedvergade ring met alle betrokkenen geen goed woord voor over. "Ik stel liever die twee met negen ama teurs op, dan me de wet te laten voorschrijven door de andere spelers". Daarna werd de vrede voorlopig getekend. Hongarije DEN HAAG (ANP) - In het komende wielerseizoen zal onder de naam Dextro-Roter een nieuwe Nederlandse dames wieler-merkenploeg op treden. Van de formatie maken deel uit: de wereldkampioene 1970 Pe tra de Bruin (Nieuwkoop), de drievoudige nationale ex-kampioene Henny Top (Wekerom), oud-sprintkampioene Eria Oomen (Schijndel), Leontine van der Lienden (Bosch en Duin), Ted Storm ('s-Gravenzan- de), Rita Timpers (Almelo), de nationale jeugdkampioene Gré Tymes (Akersloot) en Sylvia Langenbach (Arnhem). De ploeg, die onder leiding staat van Ben Scheperkamp (Twello), hoopt in 1984 o.a. te kunnen deelnemen aan de Tour de France voor dames, die voor komende jaar op het programma staat. LEIDEN - Van der Plas heeft geen af scheid kunnen nemen van de staartgroep in de interregionale zaalvoetbalklasse. De Katwijkers gaven in eigen huis de punten mee aan Rotterdamse Studenten: 4-5. Koploper Datarex ging verrassend onder uit tegen De Rozet (3-2). FV Snoekie won met 3-6 bij Huug van Es. Ook in de hoofd klasse is aan kop de spanning helemaal terug. Glasbergen won nipt maar ver diend bij leider THB Boys (6-7). Ju/de Singel maakte korte metten met Van Duuren (6-1) en Landwer sleepte de winst weg bij Cleyn Duin: 4-5. Van der Plas-Rott.Studenten 4-5 De Katwijkers beleefden weinig aardigheid aan het Rotterdams bezoek. De Studen ten staken niet onder stoelen of banken uitsluitend voor de punten te zijn afge reisd. En al startte Van der Plas aardia (met 1-0 door Koos Schoonewille), toen de Rotterdammers die stand in 1-2 had den omgebogen en zich massaal voor ei gen doel terug trokken, was het uit met de pret. Van der Plas kon zich geen weg banen door de levende muur. Weliswaar bracht Gert Zwaan nog 2-2 aan, maar de lustig counterende Studenten gingen toch met een 2-4 voorsprong rusten. Na rust verdedigden de bezoekers alleen nog maar. Het duurde tot in de 19de minuut voordat Ron van der Kolk 3-4 kon scoren, maar prompt werd het 3-5. De Katwijkers overleefden in het slotpart nog wel een numerieke minderheid (twee man tege lijk op de strafbank), maar konden nooit meer verder komen dan 4-5, in de laatste minuut gescoord door opnieuw Ron van der Kolk. Ju-Van Duuren: 6-1 'Inter' liet Van Duuren geen kans. Bii rust. was het al 3-0. Jan van der Reyden bereid de de 1—0 van John Wansink en de 2-0 van John Jansen voor. Jansen tekende ook voor 3-0. Leen Struik kon na de her vatting uit een strafschop de eer redden voor Van Duuren (3-1), dat daarna moest toezien hoe Jan van der Reyden (2x) en Fred van Weeren voor 6-1 zorgden en Piet Sloos nog een penalty miste. THB-Glasbergen: 6-7 De Rijnsburgers startten voortvarend. Jan Hogewoning, Huug Aandewiel en Arie van Dijk produceerden vlot een 0-3 voor sprong, maar voordat tien minuten waren gespeeld hadden Gerard van Beek en Ron de Bruin de spanning al terugge bracht. Daarna ontspon zich een gelijkop- gaande strijd, waarin THB nogal wat mo gelijkheden op een treffer liet üggen. Na rust werd het eerst 2-4 door Arie van Dijk en 3-4 door John Wassenaar, voordat Glasbergen een beslissend gat sloeg. Door toedoen van Marcel van der Blom en Huug Aandewiel (2x) werd het 3-7. De Boys konden nog ophalen tot 6-7 (Fred Muller en John Wassenaar) maar moesten de bezoekers toch een verdiende over winning meegeven. Cleyn Duin-Landwer: 4-5 Een vreemd score-verloop. Na de 0-1 van Ton Arroyo, zetten Wim Haasnoot en Mart van der Plas met ieder twee doel punten Cleyn Duin op 4-1. Nog voor rust halveerde Max Bleiswijk de achterstand voor Landwer. De hekkesluiter in de hoofdklasse dwong met een enorme werklust in de tweede helft een bedui dend overwicht af en bracht dat ook ip de score tot uitdrukking. Via Gerard Slie- rings, Piet Ruygrok en nog een doelpunt van Ton Arroyo werd een fel bevochten 4-5 zege binnengehaald. Het voetbaltoto-schandaal in Hon garije breidt zich nog steeds uit. Afgelopen weekeinde werden opnieuw 74 spelers geschorst, in afwachting van de uitslag van het onderzoek in welke mate zy hebben meegewerkt uitslagen van toto-wedstrijden te beïnvloe den. DEN HAAG - De WCS en de WON hebben gisteren afwij zend gereageerd op het verzoek van voorzitter Jan Masman van de Stichting Nationale Sportto- talisator om weer zitting te ne men in het sectiebestuur betaald voetbal. Beide werknemersorga nisaties zijn namelijk van me ning dat dit weinig zin heeft zo lang de verhouding werkgevers- werknemers in het sectiebestuur niet is veranderd. „Door tijdelijk twee andere men sen aan te wijzen", aldus WCS- woordvoerder Karei Jansen, „zouden we nog wel aan het ver zoek van Masman hebben kun nen voldoen, maar omdat de con- tinuiteit hiermee bepaald niet ge diend zal zijn hebben we daar in overleg met de WON toch maar van afgezien". De WON (trainers) en de WCS (spelers) hebben zich vandaag naar verwachting tegenover staatssecretaris Joop van der Reijden in principe wel bereid verklaard mee te werken aan het onderzoek van de zogeheten ver helderingscommissie onder lei ding van KNVB-voorzitter Jo van Marle. „Tot op heden zijn we weliswaar nog niet officieel be naderd door de KNVB", aldus Karei Jansen, die sinds kort weer alleen secretaris-penningmees ter is van de WCS, „maar omdat de staatssecretaris voor dinsdag van ons wilde weten of we nog met het sectiebestuur willen pra ten, hebben we - zonder bijvoor beeld kennis te hebben genomen van de doelstellingen van de commissie - in beginsel positief gereageerd op het instellen van die verhelderingscommissie". Dat laatste betekent, dat staatsse cretaris Van der Reyden voorlo pig geen aanleiding meer heeft om de subsidie aan het betaald voetbal met onmiddellijke in gang stop te zetten. De Tweede Kamer komt hierover vandaag tijdens de behandeling van de WVC-begroting in derde termijn nog wel aan het woord, maar op al te veel verzet van die kant moet niet worden gerekend.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13