De Rabobank is een brede bank 'Verbeteren produktie komt vóór investeren' C Kort zakelijk Ter Hart (FME) tempert verwachtingen Bij failliete bv's blijft 1 miljard gulden achter Dienstenbond: roer zonodig radicaal om Opslag kernafval in zoutkoepels riskant voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven en voor ondernemers uit het midden- en klein bedrijf. Rabobank 9 IHB Holding nu bankroet Ht¥Jïïtr SS '"i™ sr WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 Economie t- J Staatslening De jonge staatslening tegen 8,5 rente met aflossing per 1990 tot 1994 heeft twee miljard gulden opgeleverd. Dat is zo'n zes mil jard minder dan de vorige lening in september, toen het renteper centage op 9 procent was be paald. Twee miljard gulden kan worden beschouwd als een nor male opbrengst, die een juiste renteberekening aangeeft. Het geld is bestemd voor de financie ring van rijksuitgaven in 1984. De stortingsdatum is 15 januari. Van het bedrag waarop is inge schreven tegen de koers van 100 procent wordt 82 procent toege wezen. Inschrijvingen tegen een hogere koers worden ten volle toegewezen. Vurenhout Buitenlands gezaagd naaldhout wordt volgend jaar fors duurder. Dat heeft de sectie Naaldhout van de Nederlandse Houtbond dinsdag meegedeeld. De basis prijzen van Zweeds vuren voor 1984 bevinden zich nu al zeven tot acht procent boven het ni veau van het tweede halfjaar van 1983. Bovendien moet rekening worden gehouden met de koers stijging van de Zweedse kroon met ruim 2,5 procent sedert hal verwege 1983. De Finse prijzen hebben zich voor 1984 nog niet gestabiliseerd. De Finse afladers, gesteund door de sterke Zweed se marktpositie, proberen verho gingen van acht tot tien procent tot stand te brengen. De Sowjet- Unie zal naar verwachting ten minste de Zweedse en de Finse verhogingen volgen. Het gemid delde peil van de inkoopprijzen in het tweede halfjaar ten opzich te van de eerste helft steeg al met tien a twaalf procent. Adoptiepoppen De 'cabbage patch' pop, de lappen pop met adoptiebewijs die Ame rika momenteel in de ban heeft, heeft een uitermate slechte uit werking op echtre adoptiekinde ren. Dat zegt Martin Brandfon uit San Francisco, zelf adoptie kind. Hij heeft tegen de fabrikant een klacht ingediend en eist 100 miljoen dollar smartegeld en schadevergoeding. Volgens Brandfon is een groot aantal gea dopteerde kinderen in de war ge bracht. Zij vragen zich nu af of zij ook zijn gekocht en zijn geboren uit groene kool (cabbage). Vrouwen Vrouwen vormen de helft van het personeel bij banken in de tien landen van de Europese Ge meenschap, maar slechts twee procent van het hogere leiding gevende personeel en dertien procent van het middenkader. Het schaarse aantal vrouwen dat wel tot het leidinggevend perso neel wordt gerekend zit boven dien hoogst zelden op verant woordelijke posten, waar bij voorbeeld over het verstrekken van kredieten wordt beslist. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Europese Commissie heeft inge steld. Motobecane De Japanse fabrikant van motor fietsen Yamaha zal een belang van tien procent nemen in een nieuw op te richten onderne ming die de boedel van de faillie te Franse fiets- en bromfietspro ducent Motobecane gaat overne men. Andere aandeelhouders worden de Braziliaanse fietsen- fabrikant Caloi Monarch, Franse verzekeringsmaatschappijen en het gewestelijke ontwikkelings bureau voor de Noordfranse streek Picardiê. In het kader van de herstructurering van Motobe cane zullen 440 van de ongeveer 2500 werknemers hun baan kwij traken. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Van 13 december. Boerekool per kg. 0,64-0,75, rode kool I 0,53, waspeen AI per kist 13,20-18,50, BI 17,80-22,00, Cl 9,20-11,90. Aanvoer: 141 ton. Breekpeen BI per kist 6,80-7,10, Cl 11,90, prei A per kg. 1,11, schorsene ren AI 1,62-1,83, BI 0,71-0,76, Cl 0,14. ZOETERMEER (ANP) In tal van bedrijven zal eerst de arbeidsorganisatie veranderd moeten worden teneinde een verdubbeling van de produktiviteit te bereiken. Zo'n verdubbeling is nodig om het op te kunnen nemen tegen bijvoorbeeld de VS en het Verre Oosten. Pas dan zijn investe ringen te verwachten die nieuwe werkgelegenheid opleveren. Dat zegt ir. W. ter Hart, voorzitter van de vereniging van metaal- werkgevers FME, in reactie op uitspraken van Lubbers dat de ondernemers aan zet zijn, nu de regering voor miljarden aan las tenverlichtende maatregelen heeft genomen. Het kabinet moet volgens hem niet illusie hebben dat de ondernemers bin nen de kortste keren investerin gen gaan doen die de werkloos heid fors terugdringen. "De weg naar herstel en naar nieu we werkgelegenheid is lang. Lubbers zal geduld moeten heb ben", aldus Ter Hart. Verbetering van de concurrentie positie ten opzichte van het bui tenland is een eerste vereiste, maar dat is niet alleen te berei ken door middel van investerin gen en loonsverlagingen. "Loon kostenmatiging is belangrijk, maar verbetering van de produk tiviteit is vele malen belangrij ker. Als we de loonkosten met tien procent kunnen matigen - een enorme opgave - dan zou dat bij een loonkostenaandeel DEN HAAG (ANP) - Bij faillissementen van besloten vennootschappen die in 1981 eindigden, zijn vorderingen tot een totaal bedrag van 1,1 miljard gulden onbetaald gebleven. In vergelijking met 1980 is dat een verdubbeling. Toen waren vorderingen tot een bedrag van 550 miljoen gulden oninbaar. Per onderzochte besloten vennootschap bleef gemiddeld 785.000 gulden aan schulden onbetaald, waarvan 435.000 gulden aan belastingen en premies voor werknemers- en volksverzekeringen en 350.000 gulden aan vorderingen van de overige crediteuren. Dit blijkt uit een onderzoek van het CBS naar schulden, baten en faillis- sementskosten van besloten vennootschappen waarvan het faillisse ment in 1981 werd beëindigd. De in totaal 1393 onderzochte besloten vennootschappen hadden geza menlijk ten tijde van het vonnis van de faillietverklaring een bedrag van 1,12 miljard gulden aan schulden onbetaald gelaten. De kosten ter afwikkeling van het faillissement bedroegen 32 miljoen gulden. Bij de afhandeling van deze faillissementen werd 55 miljoen gulden aan activa (baten) gerealiseerd, zodat uiteindelijk 1,1 miljard gulden aan vorderingen onbetaald bleef. van veertig procent slechts lei den tot een kostprijsverlaging van vier procent", aldus Ter Hart. Verdubbeling van de produktivi teit betekent in dat geval echter, dat de prijs met twintig procent naar beneden kan. "En dat kan echt. Daarvoor moet je je richten op de arbeidsorganisatie zelf. Nog veel te weinig managers hebben dat in de gaten. Zij han gen teveel aan orthodoxe wester se opvattingen". De FME-voorzitter breekt daarmee een lans voor het management 'nieuwe stijl', zoals dat bij Volvo Car in Born wordt gehanteerd. Ter Hart is voorzitter van een on langs opgerichte stichting Mana gement Nieuwe Stijl (Mans), die deze in Amerika ontwikkelde en in Japan algemeen aanvaarde wijze van bedrijfsvoering in Ne derland aan de man probeert te brengen. Een drastische vermindering van de werkloosheid, zeker op korte termijn is volgens Ter Hart on haalbaar. Alleen een forse ar beidstijdverkorting van twintig tot dertig procent zou soelaas kunnen bieden, maar de vraag is wie dat moet betalen. "Niet de werknemers, die hun koop kracht te ver zien aangetast en evenmin de bedrijven", meent hij. Alleen Sociale Zaken ziet volgens hem nog heil in deze weg, omdat daar een koppeling wordt gelegd met de ambtena rensalarissen, die dan mee om laag kunnen. Kwestie Taiwan 'zeer gevoelig' Ir. W.J. ter Hart (foto), voorzitter van de metaalwerkgeversorgani satie FME, zegt niet anders dan uiterst genuanceerd te kunnen denken over een eventuele onder- zeebootorder uit Taiwan en daarover geen standpunt te kun- UTRECHT (ANP) - Als werkge vers blijven weigeren om afspra ken over werkgelegenheid te ma ken, in ruil voor het inleveren van prijscompensatie, dan moet de vakbeweging desnoods het roer radicaal omgooien. Deze waarschuwing liet voorzitter Thomasson van de Diensten bond FNV gisteren horen op het congres van zijn bond in Utrecht. Dat andere beleid betekent dat de solidariteit met groepen als de uitkeringsgerechtigden wordt losgelaten, en dat bonden weer alleen op de "koopkrachttoer" voor de eigen leden gaan. Thomasson schaart zich met zijn uitspraken bij de grote groep van vakbondsbestuurders die zich bezorgd tonen over de mogelijk heden van verdere arbeidstijd verkorting, omdat de achterban niet kan zien wat het oplevert. Zijn collega's hebben het drei gen met een "radicale omme zwaai" achterwege gelaten, van uit het besef dat de vakbeweging met dit alternatief nog verder van huis raakt. Ook Thomasson liet duidelijk blijken dat hij ei genlijk niets voelt voor zo'n om mezwaai, maar dat het onvermij delijk kan zijn als de werkgevers niet meewerken aan duidelijke en controleerbare afspraken over de werkgelegenheidseffecten van inleveren. Steeds meer leden van de Dien stenbond FNV maken bezwaar tegen het laten zitten van prijs compensatie voor arbeidstijdver korting, zo betoogde de voorzit ter. "Ik pleit er nu niet voor om een grote ommezwaai in ons be leid te maken, want we willen die solidariteit met al die mensen, die tegen hun zin geen werk heb ben, dolgraag behouden. Ik waarschuw de werkgevers dat ze met vuur spelen, zolang afspra ken over werkgelegenheid uit blijven. Het zal van ons allemaal de komende tijd een enorme krachtsinspanning vragen om die werkgelegenheidseffecten wel duidelijk te maken". Binnen zijn organisatie ligt de ma terie zeer gevoelig en lopen de be langen niet parallel. "Wilton-Fij- enoord heeft haar belangen, maar er zijn ook werven en ande re ondernemingen die aan de volksrepubliek leveren. Onze to tale economie vraagt misschien een oordeel, er is ook nog zoiets als een Rotterdamse haven. Er zijn veel factoren die gewogen moeten worden, maar die buiten mijn gezichtsveld liggen", aldus Ter Hart. Hij zegt het grote ver lies niet te kunnen schatten dat het binnenhalen van die onder- zeebootorder mogelijk betekent. Net zomin als de winst die wel licht uit Peking komt als het niet doorgaat. GRONINGEN (ANP) - De opslag van hoogwaardig kernsplijtings- afval in de Groningse en Drentse zoutkoepels is vooralsnog onver antwoord. Het afval kan met om ringend steenzout chemische reacties aangaan, waarbij tempe raturen van ettelijke duizenden graden celsius ontstaan en de mogelijkheid van explosies niet denkbeeldig is. ADVERTENTIE U weet dat de Rabobank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivelfabrikant. Maar is het u ook bekend dat één op de vier ondernemers uit het midden- en klein bedrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Rabobank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf. Thuis in elke bedrijfstak. Dat is de conclusie van dr. H.W. den Hartog, hoofdwetenschap- pelijk medewerker aan het labo ratorium voor vaste fysica van de Rijksuniversiteit Groningen. Hij verrichtte in opdracht van het ministerie van economische za ken theoretisch onderzoek naar de mogelijke gevolgen van het opslaan van kernafval in zout koepels, waarbij met name de stralingsschade aan het steen- zout nader bekeken werd. Dr. Den Hartog acht verder pak- tisch onderzoek naar de gevol gen van deze vorm van kernaf- valopslag noodzakelijk alvorens beslist wordt of dumping van dit afval in zoutkoepels zal worden toegepast. Het verslag van het onderzoek werd in oktober dit jaar aan het ministerie aangeboden. Den Har tog is nog in discussie met eco nomische zaken over een eventu eel vervolg op dit onderzoek. Het nu verrichte onderzoek kostte 70.000 gulden, het praktijkge richte onderzoek begroot Den Hartog op een bedrag tussen de twee en drie miljoen gulden. Tijdens een congres over vaste stof fysica dat vandaag in Veldhoven plaatsvindt, zal dr. Den Hartog de bevindingen van zijn onder zoek nader toelichten. Z(jn be vindingen geven een geheel an der beeld dan tot nu toe door het Energiecentrum Nederland (ECN) en de interdepartementale commissie kernenergie open baar werden gemaakt. Beide instanties stellen dat stor ting van kernafval in zoutkoe pels slechts zeer geringe chemi sche reacties te weeg zullen brengen, waarbij maximaal tem peraturen van zo'n 300 graden celsius zullen ontstaan. MAINZ (DPA) - Zoals al was ver wacht heeft het kantongerecht in Mainz gisteren het faillissement uitgesproken over IBH Holding, op twee na de grootste fabriek van bouwmachines ter wereld. Maandag was al bekend gewor den dat de akkoordprocedure die IBH Holding met haar schuldeisers was begonnen mis lukt was. Er is geen geld genoeg om aan tenminste 35 procent van de verplichtingen te voldoen, zo als de wet voorschrijft Voor Hanomag, een van de maat schappijen van IBH Holding, zal de faillissementsaanvraag van het bouwmachineconcern geen gevolgen hebben. Noteringen van woensdag 14 december 1983 (tot 12:30 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 237 00 23300 320.50 316.00 260.00 87.50+ 11700 38 50 249.00 70800.00 70600.00 wyk henng 82 0 buitenland beleggingsinst. leveraged 159 50 15 OBLIGATIES staatsleningen nl 74* 82-93 bng bgllV» bgl04. 82-07 9 83+» 0104» 02a 107.00 nwb 04» 84-03 99 php 84» 83-93 100 pandbrieven wuh9'£ 79-87 100 65 1( vnjh 9 76-85 100 50 10 wuh 04» 78-87 99 80 parallelmarkt officieel toegelaten KL indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.; Inde» 99 6 Staatsleningen 8 43 8NG leningen Pandbneven "ortuges Bsc. (100) VERKLARING DER TEKENS slotkows Combi naties oftoéle nol geschorst c - X boden A X laten achtergestelde lenmg s x Beursoverzicht Zwakke markt Op de Amsterdamse Effecten beurs zijn vandaag de meeste koersen naar beneden gegaan Dat gold voor de aandelen maar ook de obligatiemarkt deelde in de malaise met prijzen die ongeveer een punt beneden het niveau van gisteren lagen De eerste officiële notering van de 8,5% staatslening werd 99.20, hetgeen f 0.80 lager is dan de uitgifteprijs. goud en zilver Goud 38540 - 39040 Bij de aandelen moest Heineken een flinke klap incasseren Berich ten over een bemoeiii|kmg van de bierimport m de VS, waar Heine ken een flink marktaandeel heeft, deden de koers met zon f 4 zak ken Bij de internationals waren er ver liezen van bijna een gulden voor Akzo, Koninklijke Olie en Unilever, dit ondanks een verdere stijging van de dollarkoers. De Amerikaan se munteenheid werd nu verhan deld voor meer dan I 3,10 Ook bij de banken en assuradeurs was er sprake van een flauwe stemming De NMB verloor hierbij rond het middaguur I 2

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9