Israël beschiet stellingen PLO Ook troepenberaad afgebroken Buitenlandse persbureaus in Indonesië aan banden Vanuit zee bij Tripoli Gromyko naar Begin uit isolement Stockholm Ook ambassade VS in Den Haag scherper bewaakt Geen nieuwe datum voor MBFR-overleg Wenen Veel nieuwe gezichten in Turkse regering Poolse politie maakt het Lech Walesa moeilijk op thuisreis OPENBARE VERKOOP HOLIDAY INN WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 JERUZALEM (GPD/RTR/UPI) - De Israëlische marine heeft gistermiddag en -avond tot tweemaal toe beschietingen op het Noordlibanese Tripoli uitgevoerd. Volgens een legercommuniqué in Jeruzalem waren de beschietin gen gericht op „stellingen en controleposten van terroristen", de gebruikelijke benaming van PLO-strijders. De mannen van Arafat schoten terug met kanon vuur, maar de Israëlische sche pen leden geen verliezen, zo meldde de legerwoordvoerder. Amerikaanse marineschepen voor de kust van Beiroet beschoten gisteren luchtdoelstellingen na dat twee Amerikaanse gevechts vliegtuigen waren beschoten. Syrië zei dat de luchtdoelstellin gen tot het Syrische geschut be horen. Er raakte een legervoer tuig beschadigd, maar de Syri sche legerwoordvoerder in Da mascus zei niets over slachtof fers. In Damascus is gisteren massaal geprotesteerd tegen de VS, Israël en Frankrijk. Sprekers hekelden het nieuwe samenwerkingsver band tussen Israël en de VS en zwoeren dat Syrië iets tegen dit akkoord zal ondernemen. Het lijkt erop dat de beschietingen door Israël op de Palestijnse stel lingen komen in de plaats van een aanval op de schepen die Arafat binnenkort met VN-vlag uit Tripoli moeten weghalen. De Israëlische regering heeft zich daar zeer ontstemd over getoond en geweigerd de vrije aftocht van Arafat te garanderen. Maar tege lijkertijd maken Israëlische functionarissen duidelijk dat Is raël niet van plan is de schepen die Arafat komen ophalen te en teren, teneinde Arafat van boord te halen en in Israël terecht te doen staan, zoals een enkele mi nister voorstaat. Israël is niet bereid nog meer Pale stijnse gevangenen vrij te laten. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van defensie in antwoord op beschuldigingen van het Rode Kruis. Die komen erop neer dat Israël bij de gevan- genenuitwisseling van drie we ken geleden een aantal Palestij- nen heeft 'achtergehouden'. Stabiel De Chinese bevolkingsgroei stabiliseert zich, zo is uit de volkstelling van vorig jaar ge bleken. Stabilisatie is nodig om het plan voor de economi sche ontwikkeling niet in ge vaar te laten komen. Peking hanteert dan ook harde maat regelen zoals gedwongen abortus en beperking tot één kind per paar. Het streeft er naar de groei van de bevol king van thans ruim 'een mil jard zielen te beperken tot een niveau van 1,2 miljard te gen het jaar 2000. Westelijke deskundigen zeg gen, dat dit streefcijfer veel te optimistisch is, gezien het grote aantal jonge mensen dat in de huwbare leeftijd komt. Bekentenis Toen politiemensen in laag- veen bij zijn woning een vrouwenschedel opgroeven, vond de 57-jarige Peter Reyn- Bardt uit het Engelse Chester het maar beter te bekennen dat hij ooit zijn vrouw had vermoord. Alleen de schedel behoorde toe aan een vrouw die was overleden in 410, vlak voor dat de Romeinse legioenen Chester verlieten. Voor de rechtbank van Chester kwam maandag uit dat Reyn- Bardt zijn vrouw, de kelnerin Malika de Fernandez, die hij in 1959, twee uur nadat ze te gen elkaar aangelopen .wa ren, ten huwelijk had ge vraagd en met wie hij vier da gen later was getrouwd, ze ven maanden na hun huwe lijk had gewurgd. Noodhulp De Europese Commissie heeft gisteren in Brussel besloten driekwart miljoen Europese rekeneenheden (bijna 1,9 mil joen gulden) beschikbaar te stellen voor de bevolking van het door droogte getroffen noordoosten van Brazilië. Circa 25 miljoen mensen zijn volgens het "dagelijks be stuur" van de gemeenschap in meerdere of mindere mate getroffen door ziekten en on dervoeding. die het gevolg zijn van de zeer langdurige droogte. JERUZALEM (Reuter) Oud-pre mier Menachem Begin van Israël is uit zijn langdurige isolement getreden. Hij bewoont nu een an der huis waar hij naarstig biogra fieën van beroemde leiders leest. De man die zijn land zes jaar leid de, leefde 102'dagen in afzonde ring in de officiële residentie van de eerste-minister alvorens dit weekeinde naar een gehuurd ap partement van drie kamers over te gaan. Hij leest dagelijks vijf plaatselijke en verscheidene buitenlandse bladen. Zijn dochter Hassia, voormalig stewardess, zorgt voor hem. Zijn zoon Benjamin woont in de buurt en zijn kleinkinderen bezoeken hem vaak. Begin beëindigde zijn isolement na een baard van drie maanden te hebben afgeschoren die hij had laten staan om de genezing van een huidaandoening te bevorde- In augustus maakte hij bekend dat wilde aftreden omdat "hij niet verder kon". MOSKOU (Reuter) De Russi sche minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteren gezegd dat hij over weegt deel te nemen aan de ont wapeningsconferentie die vol gende maand in Stockholm zal worden gehouden. Zijn Ameri kaanse ambtgenoot, George Shultz, beloofde al eerder aanwe zig te zullen zijn. Volgens de Finse minister van bui- tenlande zaken, Paava Vaeyry- nén, die een onderhoud met Gro myko had, had laatstgenoemde de nadruk gelegd op het belang van de bijeenkomst en had hij gezegd dat het "een middel moet zijn ter verbetering van het we derzijds vertrouwen". Afgelopen vrijdag hadden de mi nisters van buitenlandse zaken van de NAVO in Brussel gezegd dat zij de opening van de confe rentie in Stockholm zouden wil den gebruiken om de dialoog met het Russische blok te ver breden. Als Gromyko deelneemt zou het de eerste gelegenheid zijn voor raadplegingen tussen Oost en West op grote schaal se dert vorig maand begonnen werd met het zenden van nieuwe Amerikaanse kernraketten voor middellange afstand naar West- Europa. DEN HAAG (GPD) - De Haagse politie heeft de bewaking van de Amerikaanse ambassade verscherpt in verband met de bomaanslag op de Amerikaan se diplomatieke vertegenwoor diging in Koeweit die aan vier mensen het leven heeft gekost. Ook voor andere ambassades zijn extra maatregelen geno men. Nadere bijzonderheden over de aard van de verscherp te veiligheidsmaatregelen wil de de politie niet geven. Veiligheidsautoriteiten in de Amerikaanse ambassade heb ben ook maatregelen getroffen tegen eventuele aanslagen. Een functionaris verklaarde dat er meer alarmoefeningen voor het personeel worden ge houden. Overal in het gebouw is kogelvrij glas geplaatst en verder is de bewaking van top functionarissen van de ambas sade verscherpt. Overigens heerste al sinds de aanslag op de Amerikaanse ambassade en het hoofdkwar tier van de Amerikaanse mari niers in Beiroet in bijna alle Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigingen in de Westeuropese hoofdsteden en in in het Midden-Oosten een toestand van verhoogde pa raatheid onder het personeel. Hoewel er volgens Amerikaanse regeringsfunctionarissen geen bewijs is dat terroristen uit het Midden-Oosten hun aanslagen tot de VS willen uitbreiden, zijn er in Washington wel extra veiligheidsmaatregelen getrof fen. Zo zijn er luchtdoelraket- Op het dak van het Witte Huis is een observatiehuisje gebouwd. De toegangshekken zijn zwaar versterkt en bij afgelegen in gangen blokkeren met zand geladen trucks zelfs de door gang. De materiaalwagens van televisieploegen worden door anti-bomhonden besnuffeld, toegangsbewijzen worden scherper dan ooit bekeken, overal staan de piepschermen, die van vliegvelden bekend zijn, en bij gala-ontvangsten ontkomt geen bezoekster aan zorgvuldig onderzoek van zelfs het meest fragiele avondtasje. WENEN (RTR/UPI) - Ook het laatste wapenoverleg met de Russen over troepenverminde ring in Centraal-Europa (MBFR) zal naar verwachting morgen eindigen zonder dat een datum voor hervatting volgend jaar is afgesproken. Westelijké diplomaten leiden dit af uit een verklaring van de Russi sche ambassadeur Wiktor Mik- hailov in Wenen, dat een nieuwe datum later "via diplomatieke kanalen' zou dienen te worden vastgesteld. datum had normaal ge sproken morgen op de laatse zit ting van de MBFR-onderhande- lingen voor Kerstmis moeten worden aangekondigd. Deze on derhandelingen over 'wederzijd se en evenwichtige verminde ring van troepen' in Centraal-Eu ropa lopen al tien jaar in Wenen. Gewoonlijk werd tot dusverre als datum voor hervatting in het volgende jaar de laatste donder dag van januari of de eerste don derdag in februari gekozen. De Russen braken kortelings na het begin van de plaatsing van NAVO-kernwapens in West-Europa de twee andere on derhandelingen over kern-wa- penvermindering in Genève af. Op 8 december weigerden hun onderhandelaars een nieuwe da tum te noemen voor hervatting van de Start-onderhandelingen over vermindering van strategi sche kernwapens. In november braken zij het zogeheten INF- overleg af over vermindering van de te land gestationeerde kern wapens voor de middellange af stand in Europa. Sowjetambassadeur Mikhailov verklaarde gisteren, dat de Sow- jet-Unie de onderhandelingen in Wenen nog steeds een belangrijk forum voor de dialoog tussen Oost en West acht, maar dat het Westen vooruitgang in de weg staat. De onderhandelingen slepen zich al jaren voort als gevolg van on enigheid over de feitelijke sterk te van de strijdkrachten, waar over NAVO en Warschaupact in Centraal-Europa beschikken. Partijen zijn het erover eens, dat zij te groot zijn en dat de eerste ver minderingen beperkt zouden moeten blijven tot Russische en Amerikaanse troepen. De NAVO vecht evenwel de bewering van het Warschaupact aan dat er praktisch een evenwicht bestaat. De NAVO zegt, dat het Oosten on geveer 960.000 man troepen in het gebied heeft vergeleken met slechts 800.000 voor het Westen. Het Warschaupact stelt de sterk te van zijn troepen op slechts 805.000 man. De NAVO heeft toegezegd een ont- werp-akkoord te bestuderen, dat eerder dit jaar van oostelijke zij de op tafel werd gebracht en voorziet in een eerste vertrek van 20.000 Russische en 13.000 Ame rikaanse soldaten. Mikhailov zei, dat de voorstellen van het Warschaupact nog steeds van kracht zullen zijn op volgen de zittingen van de onderhande lingen in Wenen. ISTANBOEL - De Turkse presi dent Evren heeft gisteren na een etmaal van spanning zijn fiat ge geven aan de nieuwe Turkse re gering, die is samengesteld door Turgut Ozal en zowat geheel be staat uit leden van diens conser vatieve Moederland partij. Deze partij had, tegen de zin van het militaire bewind, de parlements- door Frans van Hasselt verkiezingen van 6 november overtuigend gewonnen. In tegen stelling tot speculaties dat een aantal bewindslieden uit het voormalige kabinet op aandrang van de president zou aanblijven, bevat de nieuwe regering, met 22 portefeuilles aanmerkelijk klei ner dan de vroegere, bijna uit sluitend nieuwe en ook veel jon ge gezichten. Minister van buitenlandse zaken is Vahit Halefoglu, die eerder am bassadeur in Den Haag, Bonn en Moskou is geweest. Defensie gaat naar Zeki Yavuzturk, hoe wel vrij algemeen werd verwacht dat Halil Bayulken deze post zou behouden. Zelfs treedt in de nieuwe regering een figuur van buiten het parlement aan over wie tevoren door het regime als afgevaardigde het veto was uit gesproken: Husnu Dogan, voor malig medewerker op het Plan bureau, die met bosbouw wordt belast. Vice-premier wordt Kaya Erdem, eveneens een man uit de onmid dellijke omgeving van Ozal, die als minister van financiën tussen 1980 en '82 samen met hem een streng monetaristisch beleid heeft gevoerd, dat leidde tot te rugdringing van de inflatie van 100 tot 30 procent, maar ook tot sterke inlevering van koop kracht en tot een bankcrisis die beide bewindsleden tot aftreden noopte. In de tijd die sindsdien verstreek, maar vooral in de afge lopen maand die op de verkiezin gen volgde, heeft de inflatie weer als vanouds de kop opgestoken en dreigt de 40 procent te over schrijden. Er is de laatste maand meer ge beurd dat een hypotheek legt op de nieuwe regering. De uitroe ping van de Turkse republiek Noord-Cyprus en de onmiddellij ke erkenning daarvan door An kara hebben Turkije in een nieuw isolement gebracht, dat Haleflogu met zijn goede betrek kingen in West-Europa moet gaan bestrijden. De nieuwe minister van defensie krijgt te maken met twee ingrij pende beslissingen die nog on der zijn voorganger zijn geno men: de miljardenaankoop (bij na drie miljard dollar) van 160 F- 16's die in Turkije zullen worden geassembleerd, en de verrassen de verschaffing van „beperkte faciliteiten", ook op het gebied van recreatie, voor de Ameri kaanse vredesmacht in Libanon via de Zuidoost-Turkse basis In- cirlik. Sommige Arabische lan den waarmee Turkije goede be trekkingen, vooral ook handels betrekkingen, heeft aange knoopt, moet dit sterk tegen de haren in strijken. Lech Walesa toont in het klooster van Jasna Gora de gouden medaille behorende bij de Nobelprijs vt Vrede 1983. De medaille zal in het klooster een plaats krijgen. <f« GDANSK (UPI/AFP) - De thuis reis van Lech Walesa uit het Ma- riaheiligdom Czestochowa naar Gdansk werd gisteren een nacht merrie als gevolg van voortdu rende controles door de politie. De leider van de verboden vrije Poolse vakbond Solidariteit, zijn vrouw Danuta, oudste zoon Bog- dan en parochieprister Henryk Jankowski, die hen begeleidde, werden onderweg dertien maal door de politie aangehouden voor langdurige identiteitscon- troles. zo zei Jankowski. In Lodz werd het gezelschap twee uur vastgehouden en werden al len op zoon Bogdan na grondig gefouilleerd. Ook auto en bagage werden nageplozen, zo zei Jan kowski. Kennelijk was de politie op zoek naar een band van een rede die Walesa vrijdag wil hou den. De ondergrondse leiding Solidariteit TKK, heeft voor Walesa keerde gisteren uit Czesto- die dag opgeroepen tot vreedza me demonstraties. Twaalf jaar te voren werden tientallen Poolse arbeiders doodgeschoten door oproerpolitie in rellen die uitbra ken na de aankondiging van voedselprijsverhogingen. chowa terug na daar de medaille en oorkonde voor zijn Nobelprijs voor de vrede te hebben ge bracht. De vakbondsleider schonk de medaille die aan de Nobelprijs is verbonden aan het klooster van Jasna Gora. JAKARTA (UPI) Volgend jaar zullen de internationale persbu reaus niet meer zelf berichten over Indonesië in het land mo gen verspreiden. Dit blijkt uit een artikel gisteren in de Engels talige krant Jakarta Post na uit spraken van kabinetssecretaris Murdiono. "Indonesië behoort gastheer te zijn in eigen land", een uitspraak die volgens de krant wordt gezien als censuur van het nieuws van de persbu reaus over Indonesië. Volgens de krant gaat het om een oud streven van de Indonesische regering waardoor vanaf volgend jaar de persbureaus niet langer zelfstandig hun stukken over In donesië mogen verspreiden. Sinds 1972 bestaat in Indonesië een wet die buitenlandse persbu reaus verplicht hun commerciële diensten via een Indonesisch persbureau te leveren en verko pen. Volgens Jakarta Post is die rege ling in Indonesië gekomen met de bedoeling het onevenwichtige in de nieuwsvoorziening waar van de persbureaus profiteren recht te trekken. Murdiono nam het woord censuur niet in de mond, maar in Indonesische perskringen verluidde het dat er een decreet van het ministerie van voorlichting op komst is die de verspreiding van het nieuws door internationale persbureaus aan banden legt. omdat de regering prioriteit hecht aan nieuws over de ont wikkeling van het land in plaats van aan sensatie- en incidenten- journalistiek die zoals het heet de stabiliteit van de natie zou kunnen schaden. Naar wordt aangenomen zal het nieuwe pers beleid worden gepresenteerd tij dens een conferentie van minis ters van voorlichting die in ja nuari in Indonesië plaatsvindt. ADVERTENTIE HAMBURG (DPA) - Het open baar ministerie in Hamburg zal een gerechtelijk vooronderzoek instellen tegen verantwoordelij ke redacteuren van het Westduit- se weekblad Der Spiegel wegens overtreding van het verbod de inhoud van akten van vervolging te publiceren. Dit heeft een woordvoerder van deze instantie gisteren meegedeeld. Onderzoek bij 'Der Spiegel' inzake de smeergeldaffaire rond het Flick-concern. Deze betrol fen de voormalige minister van economische zaken Hans Fride- richs en de voormalige minister van economische zaken van de deelstaat Noordrijn-Westfalen Horst-Ludwig Riemer. alsmede de vroegere Flick-directeuren Eberhard von Brauchitsch en Manfred Nemitz. De in Der Spiegel gepubliceerde citaten moeten volgens de woordvoerder nog diepgaand met de teksten van de aanklach ten vergeleken worden Het is in de Bondsrepubliek wette lijk verboden akten van vervol ging geheel of gedeeltelijk weer te geven voordat de justitie tot een openbare behandeling van de zaak is overgegaan. IN OPDRACHT VAN EEN BANK Namens de bank dienen wij ter vereffening van direct opeisbare schuldvorderingen over te gaan tot onmiddellijke veiling van kostbare selectie handgeknoopte wollen en zijden PERZISCHE en OOSTERSE TAPIJTEN alsmede BERBERS stuk voorstuk aan de hoogstbiedende tegen elk aannemelijk bod DONDERDAG 15 DECEMBER 19.00 UUR Haagse Schouwweg 10 - LEIDEN Bezichtiging vanaf 18 00 uur op dag van veiling Ambtelijk toezicht Mevr PMC Zeegers. gerechtsdeurwaarder te Leiden Kunstveilingen Erasmus B V

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7