Kamer wil minima extraatje geven Uw Gasbedrijf adviseert.! C M-fregat heeft exportkansen Ter beperldng koopkrachtverlies D Volwasseneneducatie nu in wet vastgelegd Ziekenfondsen denken aan opzeggen contract Affiches op ramen verboden Kan het niet wat minder? WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer vindt dat mensen die al langer dan een jaar van een bestaansminimum moeten rondkomen, eind 1984 recht hebben op een extra finan ciële tegemoetkoming. Tijdens het debat over de verlaging van de uitkeringen en amb tenarensalarissen kwamen PvdA, CDA en WD gisteren en vandaag met voorstellen De officier werd gevraagd om de daling van het inkomen van mensen die eind volgend jaar opnieuw recht hebben Eaan tot ln aEneming op een 'eenmalige uitkering', te beperken. AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft bepaald, dat de officier van justi tie in Utrecht niet hoeft over te gaan tot strafvervolging tegen een dierenhandelaar. De hande laar importeerde 27 Baikalrob- ben met de bedoeling ze in het buitenland door te verkopen. Dit heeft de milieu-organisatie Greenpeace bekendgemaakt. De dierenhandel importeerde de Baikalrobben (zoetwaterzeehon den uit Siberië) in mei van dit jaar. De robben waren nog geen drie maanden oud. In korte tijd gingen 10 dieren dood. De hoofd inspecteur van de dierenbe scherming maakte hiervan pro ces-verbaal op en diende dat in bij de officier van justitie in Utrecht. r te de Handelaar in Baikalrobben niet vervolgd robben op grond van de slechte verzorging van deze nog te jonge dieren. De officier weigerde dit. Daartegen tekenden zowel de Dierenbescherming als Green peace beroep aan bij het ge rechtshof in Amsterdam. Ze beriepen zich daarbij op een ar tikel in het wetboek van straf recht, waarin staat dat aan dieren niet nodeloos de nodige verzor ging mag worden onthouden. Het gerechtshof oordeelde ech- Directie Hij milj oenenfraude ter, dat niet is aangetoond dat de dierenhandelaar tekort is ge schoten. De zeventien Baikalrobben die in -■ leven bleven zijn in overleg met VPTTlPIPht VrlTl de dierenhandelaar overge- *W11 bracht naar het zeehondenop vangcentrum' in Pieterburen, waar ze nu verblijven. Hun be stemming is onbekend. Mogelijk heeft de dierenhandelaar moeite met het vinden van klanten, om dat in het buitenland bepalingen bestaan omtrent de leeftijd van te importeren dieren, aldus Greenpeace. Greenpeace en de Dierenbescher ming stellen dat deze gang van zaken de noodzaak van een dui delijke wetgeving beklemtoont. Ook zou er, aldus deze organisa ties, een lijst moeten komen van dieren die moeilijk in gevangen schap zijn te houden. Uit berekeningen van de PvdA'er Buurmeijer blijkt dat het hierbij gaat om een groep van zo'n Minister laakt hardhandige 3-actie politie- DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft af stand genomen van het hardhan dige optreden van de Rotterdam se politie op 13 september, waar bij actievoerders op de openbare weg werden gefotografeerd. In zijn antwoord op vragen van de kamerleden mevrouw Ubels- Veen (EVP) en Lankhorst (PPR) noemt de minister het onjuist dat bij het fotograferen op hardhan dige wijze is opgetreden. Dat de politie ingreep tegen men sen die protesteerden tegen een transport voor Amerikaanse troepen in West-Europa, wordt overigens niet in strijd met de bestaande richtlijnen genoemd. Geen wettelijke bepaling verzet zich tegen het fotograferen van verdachten in gevallen waarbij de identificatie problemen zal kunnen opleveren, aldus het ant woord. 300.000 mensen. Per persoon gaat het daarbij om een bedrag van f 150 tot f 175. De tegemoet koming kan volgens hem wor den betaald zonder dat het de mi nister van financiën extra geld kost. Net als de WD'er De Korte en CDA-woord voerder Gerritse denkt Buurmeijer dat de aanvul lende uitkering kan worden be taald omdat het totaal van de eenmalige uitkeringen eind vol gend jaar lager zal uitvallen dan de CDA-fractie, die vanmiddag pas aan het woord kwam, als coa litiegenoot WD steunt zonder noemenswaardige kritiek de voorstellen om uitkeringen, mi nimumloon en ambtenarensala rissen te korten. Over de aanvul lende verlagingen van de hogere uitkeringen per 1 juli laten PvdA en CDA zich nog niet uit. Alleen de WD bepleit nadrukkelijk al ternatieve maatregelen, bijvoor beeld in de sfeer van de Ziekte wet. tot nu toe was berekend. Dat Tegen de verwachting komt doordat de korting op de uitkeringen per 1 januari geen 3,5 maar 3 procent zal bedragen. De uitkering om de koopkracht voor de echte minima op peil te houden, kan dan ook lager zijn. Buurmeijer, die zijn plan zaterdag al voor de radio aankondigde, liet weten dat de eerste suggestie hiervoor afkomstig is van CDA- fractieleider De Vries. Hij voelt er overigens niets voor om deze aanvulling van de echte-minima uitkering elk jaar opnieuw uit te keren. In plaats daarvan vindt Buurmeijer dat er een definitieve regeling moet komen voor wat nu nog heet de 'eenmalige uitke ring'. Zonder kritiek Alleen op dit onderdeel lijken de plannen van het kabinet enigs zins te worden gewijzigd. Zowel de PvdA-initiatief aanvaard DEN HAAG (ANP) - Een initia tiefvoorstel van de PvdA-kamer- leden Van Kemenade, Worrell en Wallage dat een Wettelijk kader geeft voor de volwasseneneduca tie, is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen. Tegen het voorstel stemden de fracties van de WD en de Centrumpartij. Aanvankelijk zag het er, tijdens de wekenlange behandeling van de PvdA-initiatief, niet naar uit dat het de eindstreep zou halen. Met name de CDA-fractie had het moeilijk met een aantal onderde len van het ontwerp en met de waarschuwing van de CDA-mi- nister van onderwijs Deetman, dat de kaderwet geen tijdwinst voor dè wolwasseneneducatie zal opleveren. Bovendien zijn de gevolgen van de invoering van de wet niet bekend. Maar mevrouw Kraaijeveld-Wou- ters (CDA) deelde tijdens de stemmingen mee- dat de indie ners van het ontwerp rekening hebben gehouden met de bezwa ren van het CDA en dat de kader wet de behandeling van de hoofdlijnennotitie' over volwas seneneducatie van de minister niet in de weg zal staan. In het licht van het regeerakkoord is bovendien alleen vastgesteld dat er een wet volwasseneneducatie moet komen. Reden waarom de CDA-fractie vóór het initiatief- ontwerp stemde en het daarmee aan een meerderheid hielp. •WEERRARPORTEN Amsterdam onbewolkt 3 De Bilt onbewolkt 4 Deelen onbewolkt 1 Eelde onbewolkt —1 Eindhoven onbewolkt 3 Den Helder geheel bew. 6 Rotterdam onbewolkt 5 Twente onbewolkt -1 Vlissingen onbewolkt 4 Zd.Limburg onbewolkt De fracties van PSP en PPR gaven eveneens hun stem aan het ont werp. PSP'er Willems zei echter dat het ontwerp het recht op vol wasseneneducatie weliswaar er kent, maar niet invult. Ook de PPR-woordvoerder Lankhorst miste een opeisbaar recht van mensen die op latere leeftijd wil len leren. GPV en SGP stemden eveneens voor. Volgens deze par tijen zijn in de loop van de parle mentaire behandeling verbete ringen aangebracht in het wets ontwerp. Voor de VVD was het ontwerp niet aanvaardbaar. Mevrouw Den Ou den-Dekkers constateerde dat de CDA-fractie zich van haar "ei gen" minister had verwijderd. De WD blijft het ontwerp een onvolwassen voorstel vinden, dat mank gaat aan een groot ge brek aan precisie. Het financiële aspect is wel geschat maar niet bekend, er wordt meer beloofd dan er waargemaakt kan wor den, aldus Den Ouden. PvdA-fractie in, wil het CDA bij de kortingen geen uitzondering maken voor de minimumjeugd lonen, hoewel de christen-demo craten zeggen daarmee wel veel moeite te hebben. Wel bepleit het CDA opnieuw een snelle in voering van een 32-urige werk week voor jongeren, zodat het in leveren wordt gecompenseerd door vrije tijd. Buurmeijer heeft aangekondigd zo nodig zelf met een voorstel te ko men om de korting op de mini mumjeugdlonen teniet te doen. De PvdA (en ook de WD) wijst verder elke suggestie van de hand om het minimumloon met 30 procent te verlagen tot het ni veau van een alleenstaande. De ze suggestie kon worden opge maakt uit de onlangs verschenen notitie 'inkomensbeleid' van het kabinet. Doorvoering van dit plan zou betekenen dat elke mi nimumloner die ook voor ande ren verantwoordelijk is, bij de bijstand moet aankloppen. Koppeling op afstand De WD'er De Korte berekende dat door de verlaging van de laagste inkomens per 1 januari de koppeling op afstand, bepleit door de WD, een feit is. Volgens hem zijn de uitkeringen vanaf 1 januari 1980 in totaal al 8,5 pro cent achtergebleven bij de ont wikkeling van de lonen in het be drijfsleven. Hij wees er overigens op dat voor aow'ers het bruto- kortingspercentage per 1 januari slechts 0,65 procent zal bedra gen. De Korte ging verder uitgebreid in op de maatregelen van 1 juli vol gend jaar. Volgens hem zal in elk geval het beoogde bezuinigings bedrag van 3,1 miljard gulden nog in 1984 moeten worden ge haald. Maar in plaats van de kor ting tot 70 procent van de hogere uitkeringen (ww en wao) vindt de WD dat eerst maatregelen moeten worden genomen in de ziektewet. De extra inkomsten zouden ge bruikt kunnen worden om de ho gere uitkeringen minder te verla gen. Volgens De Korte kan zijn plan ertoe leiden dat deze 'er gens' tussen 70 en 75 procent uit komen. Op deze wijze kan de pijn van de kortingen beter wor den verdeeld over de kortlopen de en langlopende uitkeringen. GOUDA - Op het marktplein vaii Gouda is gisteravond de jaarlijkse manifestatie in de decembermaand 'Gouda bij kaarslicht' begonnen. Duizenden toeschouwers waren uitgelopen, om het aansteken van de lichtjes in de grote kerstboom op het plein te bekijken. In het oude stadhuis werden meer dan 2000 kaarsen aangesto- Noodlottige vergissing BARNEVELD (ANP) - Door een list heeft de politie van Barneveld in de nacht van maandag op dinsdag een 20- jarige inbreker uit Den Bosch zonder problemen kunnen inrekenen. Samen met zijn 24-jarige co leega-inbreker eveneens uit Den Bosch was hij een wa renhuis in Barneveld binnen gedrongen. Zij hadden al flink wat spullen klaarliggen toen zij werden gestoord door het inbraakalarm. Nog net voor de politie arriveerde zagen zij kans de benen te ne- Later in de nacht ontdekten pa trouillerende agenten de auto van het tweetal. Door te pos ten bij de auto kon al spoedig een van de daders in de kraag worden gevat. De ander bleef echter spoorloos. Daarop kwamen twee agenten op het idee om met de auto van de inbrekers te -gaan rondrijden door het dorp. Al spoedig kwam de tweede in breker die zich had verbor gen aanrennen, kennelijk in de veronderstelling dat zijn maat naar hem op zoek was. Hij stapte in de auto en be merkte toen, dat hij in de val zat,. ALKMAAR (ANP) - De Alkmaar- se rechtbank heeft gisteren de 36-jarige Frans de J. uit Castri- cum wegens uitlokking van en medewerking aan een huur- moord op zijn buurman Leo Snijders veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Er was tegen hem twaalf jaar met aftrek geëist. De 19-jarige Durmus Y., die de marktonderzoeker op 21 januari van dit jaar op de drempel van diens woning doodschoot, werd veroordeeld tot zeven jaar gevan- Straffen van 4 tot 9 jaar voor huurmoord genisstraf met aftrek van voorar rest. Tegen hem had de officier van justitie tien jaar gevangenis straf met aftrek geëist. De 21-jarige Huseyin D., die de schutter op een motor vervoerde, werd eveneens tot zeven jaar ge vangenisstraf met aftrek veroor deeld. Ook tegen hem was tien jaar gevangenisstraf met aftrek De 22-jarige Muzaffer K. die tussen De J. enerzijds en Y. en d. ander zijds bemiddelde, werd veroor deeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Tegen hem was vijf jaar celstraf met aftrek geëist. UTRECHT (ANP) De zieken fondsen, verenigd in de VNZ, overwegen de samenwerkings overeenkomst die ze in maart van dit jaar hebben gesloten met de particuliere verzekeraars op te zeggen. Ze zijn teleurgesteld over de manier waarop de parti culiere maatschappijen die over eenkomst uitwerken. De overeenkomst hield in dat de particuliere verzekeraars 180 miljoen gulden zouden storten in de ziekenfondskassen om de problemen van de vrijwillige zie kenfondsverzekering te helpen verlichten. De vrijwillige zieken fondsverzekering kampt met fi nanciële moeilijkheden, doordat haar verzekerdenbestand steeds meer vergrijst (en dus meer gaat kosten). Jongeren worden met aantrekkelijke kortingen wegge trokken naar de particuliere maatschappijen. De overeen komst hield ook in, dat de parti- Raad van State oordeelt over weigeren CP DEN HAAG (ANP) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State zal binnenkort beslissen over de vraag of Almere twee ge kozen kandidaten van de Cen trumpartij moet toelaten tot haar gemeenteraad. De adviesraad van Almere heeft hen geweigerd, omdat zij niet in Almere zouden werken en wonen. De twee heb ben de Raad van State gevraagd het weigeringsbesluit te vernieti gen. culiere verzekeraars wat aan die kortingen zouden doen. Op de algemene vergadering van de VNZ in Zeist is gisteren vast gesteld dat de bij het KLOZ (het Kontaktorgaan Landelijke Orga nisaties van Ziektekostenverze keraars) aangesloten maatschap pijen zich niet houden aan hun toezeggingen. Integendeel, zo zei VNZ-voorzitter Anbeek na afloop van de beslo ten vergadering, "in feite is de strijd om de goede risico's nog harder geworden dan hij ooit is geweest". Het VNZ-bestuur moet binnen drie maanden ko men met concrete voorstellen voor een definitieve oplossing yoor de problemen in de vrijwil lige verzekering. VNZ-voorzitter Anbeek zei desge vraagd dat particuliere verzeke raars reclame maken met enor me kortingen voor jongeren en toeslagen voor ouderen. Volgens hem hebben vooral de kortingen de meeste uitwerking, omdat daardoor jongeren weglopen uit de vrijwillige ziekenfondsverze kering. Zo vergrijst het ledenbe stand en worden de kosten ho ger: jongeren betalen aan premie meer dan ze kosten en bij de ou deren is dat precies omgekeerd. Anbeek zei ook niet onder de in druk te zijn van de aankondiging van het KLOZ deze week - dat het per 1 januari 1985 de kortin gen en toeslagen aanzienlijk wil beperken. "Dat zeggen ze al ja ren en dat staat ook al in onze overeenkomst". In een reactie op het VNZ-besluit zei dr. R. Scheerens, directeur van het KLOZ, dat er geen spra ke is van hogere leeftijdstoesla gen voor ouderen en grotere kor tingen voor jongeren bij particu liere verzekeringsmaatschapbij en, vergeleken met voor het slui ten van de overeenkomst met de VNZ. Volgens Scheerens streven de particuliere verzekeraars er naar die kortingen en toeslagen te verkleinen. AMSTERDAM (ANP) - Drie di rectieleden van het herenmode- bedrijf Hij in Amsterdam wor den ervan verdacht op grote schaal invoerrechten op textiel te hebben ontdoken. Officier van justitie mr. H.P. Wooldrik zei gis teravond, dat de fraude vermoe delijk in de miljoenen guldens loopt. "Het gaat zeker niet om een paar ton", zei de officier. Een van de verdachten zou zich ook aan belastingfraude hebben schuldig gemaakt. Het drietal werd begin deze maand aangehouden. Twee waren kort daarna weer in vrijheid gesteld. De derde verdachte is gisteren weer op vrije voeten gekomen. Bij een huiszoeking in het modebe- drijf nam Justitie ook de admini stratie in beslag. De zaak kwam aan het rollen door een onder zoek van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Mr. Wooldrik sprak van een "wat in-* gewikkeld conglomeraat van on dernemingen", dat de FIOD bij zijn onderzoek tegenkwam. ROTTERDAM (ANP) - Ambtena ren die in een gerechtsgebouw werken mogen, als de beheerder dat verbiedt, geen protestaffi ches voor de ramen van hun werkkamer hangen. Dit heeft de voorzitter van het ambtenaren gerecht in Rotterdam gisteren bepaald in een "ambtenaren- kort-geding", aangespannen door griffier H. van de Velde. Van de ramen van zijn werkkamer waren tijdens de ambtenarenac- ties tot twee keer toe protestaffi ches van de Abva/Kabo verwij derd op last van zijn baas, de ar rondissementsgriffier, mevrouw mr. M. van Kuijk. Zij had als be heerder ingegrepen nadat zij daarover overleg had gevoerd met rechtbankpresident mr. Ni- var d. De voorzitter van het ambtenaren gerecht mr. De Vries, meende dat de ramen van een gerechts gebouw niet bedoeld zijn als een middel voor het verspreiden van meningsuitingen. Hij was het eens met het argument van me vrouw Van Kuijk dat door de protestaffiches bij het publiek twijfel kan ryzen over de onpar tijdigheid van de in het gebouw werkzame rechters. Mr. De Vries meende dat hierdoor niet de grondrechten van de grif fier zijn aangetast omdat, als hij dat wil, hij thuis raambiljetten kan aanbrengen. Bovendien was het wel toegestaan om in de rechtbank op voor het pubhek niet zichbare plaatsen affiches op te hangen, aldus de ambtena renrechter. Op de affiches, die Van de Velde als kaderlid van de Abva/Kabo had opgehangen, was volgens de ambtenarenrechter "op ondub belzinnige wyze" het standpunt verwoord van de bond in het conflict met de regering over de verlaging van de ambtenarensa larissen. Dit, aldus de ambtena renrechter, terwijl de president van de rechtbank in Rotterdam meerdere keren moest oordelen over ambtenarenacties die over datzelfde conflict gingen. Van de Velde zei na het vonnis dat hij zal doorgaan met procederen. Hij vreest namelijk dat de princi pe-uitspraak van de ambtenaren rechter verstrekkende gevolgen kan hebben bij eventuele volgen de ambtenarenacties. TEGEN RACISME (ANP) - In Heerlen wordt zaterdag een de monstratieve tocht door de bin nenstad gehouden tegen racis me. Nadat onlangs in die plaats een moordaanslag werd ge pleegd op een Marokkaans gezin met negen kinderen. De daders - drie jongeren - be kenden tegenover de politie een hele lijst te hebben aangelegd van buitenlanders bij wie zij net als bij het Marokkaanse gezin brand wilden stichten. ADVERTENTIE Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt -5 regen 11 9 half bew. 14 6 onbewolkt 13 2 onbewolkt —5 —10 onbewolkt 5 —2 half bew. 3 —3 geheel bew. -2 -2 geheel bew. 2 1 geheel bew. DEN HAAG (GPD) - Het M-fregat van de Koninklijke Ma rine heeft goede exportkansen. Een aantal landen heeft al be langstelling getoond. De concur rentiepositie is gunstig, omdat het om een klein, vrij goedkoop schip gaat met een grote ge vechtskracht. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie, ma terieel) schrijft dit aan de Twee de Kamer. In februari wil de bewindsman de Vhssingse werf De Schelde op dracht geven voor de bouw van vier M-fregatten. Later komen er onbewolkt 3 —12 zwaar bew. -3 -13 Kopenhagen zwaar w. -1 -4 0 Locamo onbewolkt 3 -6 Londen zwaar bew. 9 6 Luxemburg geheel bew. onbewolkt 11 onbewolkt 17 half bew. half bew. 18 onbewolkt geheel bew. Madrid Malaga Mallorca Malta Milnchen Nice Oslo Rome Split onbewolkt Stockholm geheel bew. Wenen onbewolkt Zurich geheel bew. Casa Blanca onbewolkt 18 Istanbul onbewolkt 5 Las Palmas zwaar bew. 22 Beiroet licht bew. 19 Tel-Aviv half bew. 19 Tunis zwaar bew. 16 Een tekening van het nieuwe M-fregat voor de Koninklijke Marine. De Schelde in Vlissingen zal acht van deze schepen bouwen. (Tekening gpd). nog eens vier bij. Defensie plaatst de order drie jaar eerder dan eigenlijk het plan was, om de werkgelegenheid bij de oud- RSV-werf voorlopig veilig te stellen. De acht nieuwe fregatten komen in de plaats van twaalf oude schepen van de Wolf- en de Van Speijk-klasse. De aanduiding M-fregat staat voor „multipurpose-fregat". Het schip is zo ontworpen, dat het voor al lerlei taken in een moderne zee oorlog geschikt is. Het kan on derzeeboten uitschakelen, vijan delijke vliegtuigen neerhalen en een gevecht leveren met andere oppervlakteschepen. Zijn werk terrein is het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan, het Ka naal en de Noordzee. Bij het ontwerpen is rekening ge houden met de lessen die de En gelsen hebben getrokken uit de Falkland-oorlog. Zo zal de brandveiligheid worden ver hoogd door geen aluminium toe te passen in de vitale construc ties en de dekhuizen. Een venti- lêftiesysteem moet de versprei ding van rook door het schip ver hinderen. Verschillende belang rijke delen zijn dubbel uitge voerd, om te voorkomen dat één voltreffer het schip uitschakelt. Het M-frëgat is 114 meter lang, 13 meter breed en heeft een water- verplaatsing van 2800 ton. Voor het gevecht tegen andere op pervlakteschepen en tegen vlieg tuigen zal het fregat worden voorzien zijn van geleide wapens en een snelvuurkanon. Allerlei hypermoderne radarsystemen en sensoren moeten de beman ning tijdig waarschuwen voor naderende vijanden. Het aller nieuwste snufje aan boord wordt de Goalkeeper, een volautoma tisch wapen tegen zeer snel na derende raketten dat door Hol landse Signaal is ontworpen. Met de aanschaf van acht M-fregat ten is een bedrag van 2840 mil joen gulden gemoeid. Daarbij komen nog de kosten van heli kopters, Goalkeerper, reservede- len en munitie. Over compen satieorders voor onderdelen die in het buitenland besteld moeten worden, zijn nog onderhandelin gen gaande. Van Houwelingen zal daar begin volgend jaar over berichten. 't Kan heus wel een beetje kalmer met die gasmeter. Wilt u weten hoe u gas èn geld kunt besparen? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. x-rkcndc Giisbcd rij vj

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5